:okken is ard nodij PRAAG GONST VAN GERUCHTEN Partij los van de politiek VOORU Poolse regering greep demonstraties aan voor grondige zuivering Huib Goudriaan Onze vogelskikkers en insecten moeten verdwijnen voor techniek Help de ooievaars Blijft Novotny nog? Beweging op achtergrond 9 DINSDAG 19 MAART 1968 VOGELBESCHERMING Als er niets aan wordt ge- laan, is de ooievaar over tien aar een onbekende vogel in Ne- lerland. Dit vertelde me gisle- de heer H. van Dongen, die ;en functie heeft met een weid ie benaming: adviseur van de Nederlandse Vereniging tot Be- icherming van Vogels. In zijn kantoor te Amsterdam - dat uitkijkt op het levendige J zegt hij„In 1954 waren 112 ooievaarsnesten bewoond, n 1967 waren dat er nog maar 8, waaruit slechts 28 jongen jeboren zijn. De ooievaar staat op uitster- 'en in Nederland: er zijn te 'eel hinderpalen als ontwate- landbouwvergiften en loogspanningsdraden." Maar de vereniging zit niet ij de pakken neer! Er is een lan ontwikkeld naar Zwitsers oorbeeld ooievaars te gaan fok- in op een zogenaamde ooie- irsfarm. m de steeds terugkerende ten te bestrijden is enkele iken geleden een Vrienden- ing van de Ooievaars in het le geroepen. Bovendien werd Ie mogelijkheid geopend de 30 tievaars, die de farm zullen be- Mijnheer, over het stuk dat u donderdag laatste het interview met de he in A. Pijpers en G. Mak, verant- 'oordelijk voor het anti-Johnsonbil- it in Pharetra het volgende. De heer Pijpers is al 20 jaar oud, de heer Mak al 21 jaar: ze hebben us heel wat meegemaakt: eerst luis en op school geweest, en dan u student. Maar wat weten zij eigenlijk van i Russisch-Japanse oorlog in 1904. e hebben dat toch alleen maar uit boeken? Wat weten zij van wat er de jaren '40-'45 gebeurde? Ze heb- en nu een grote mond, maar dat as toen niet mogelijk. Het is een schande wat er tegen- oordig allemaal wordt gedaan en ezegd. En daar doet u als krant dan Dg aan mee ook, door er een halve igina aan te wagen. Of is dat omdat uit een gereformeerd gezin ko en? Ik vraag, me af wat de heren Pij- irs en Mak vinden van het commu- sme in Laos en vele andere landen, 'at zal er gebeuren als de Amerika- ïn werkelijk uit Vietnam gaan? In feite gebeurt nu hetzelfde als in l vooroorlogse jaren toen velen met in gebroken geweertje liepen. Weet niet meer hoevelen er in de oorlog 'en moesten vallen voor onze vrij- sid, de vrijheid ook van de heren lak en Pijpers? Hoogachtend, G. Bicsbroek, Leiden In deze rubriek is vier keer het nderwerp Vietnam aangesneden, wee keer waren tegenstanders van beleid van president Johnson aan et woord, en twee keer gaven t oorstanders van de Amerikaanse N olitiek in Vietnam hun visie. De krant mag dit is vrijheid e verschillende opvattingen, die in eze tijd leven, aan de lezer doorge- i en. De lezer mag ook dit is vrij- f leid daaruit zijn conclusies trek- HO volken, te adopteren. Dit is in middels gebeurd door particulie ren en een aantal scholen. Experiment De heer Van Dongen: „In Zwitser land waren in 1950 alle ooievaars verdwenen. Toen is er een poging gedaan de ooievaar in gevangenschap te laten voortplanten. Het dier bleek kieskeurig te zijn in het kiezen van een partner. Pas bij ongeveer 30 ooievaars vormden zich paren. In 1967 hebben in Zwitserland negen paren ooievaars in de vrije natuur gebroed, jdie afkomstig waren van de ooievaarsfarm. Een succes dus voor de initiatiefne mer, de heer M. Bloesch. Het bestuur van onze vereniging heeft me daarom gevraagd eens in die materie te dui ken. Ik ben een paar dagen in Zwitserland geweest, en het bleek een goede zaak te zijn. Het is overigens wel uitgesloten dat we weer hetzelfde aantal ooie vaars krijgen als vroeger. In Neder land worden de ooievaars te zeer ge hinderd door landbouwvergiften, hoogspanningsdraden en ontwatering. Giften De ooievaars,-die van de farm -ko- merj, zullen een halfwild bestand gaan vormen, voortdurend omringd door de zorg van de mens. De ooievaarsfarm zal een financiële basis moeten krijgen met behulp van het hele Nederlandse volk. De ooie vaar is toch een vogel van het Ne derlandse volk? Kinderen worden vertrouwd gemaakt met de vogelwe reld door de ooievaar. Alle 30 ooievaars, het aantal dat de farm moet "bevolken, zijn inmiddels geadopteerd en we hebben voor 5.000 gulden aan giften ontvangen. Maar we zijn er nog niet, want er is 30.000 gulden nodig. Het zou mooi zijn als we ergens centraal in het land, bij voorbeeld in de Alblasserwaard, Krimpenerwaard of de Vijfheerenlanden, een geschikt stuk land zouden kunnen krijgen. Voor de scholen moet de ooie vaarsfarm gemakkelijk bereikbaar zijn, zodat de kinderen naar hun pleegkinderen kunnen gaan kijken tijdens een schoolreisje. We hebben inmiddels al twee op- vangadressen voor ongelukkige of zieke ooievaars, die nog kunnen ge- Hachelijk Wie van onze lezers of lezeres sen wil iets doen voor de ooie vaars? Hij of zij kan op giro 29230, ten name van de Vogel bescherming te Amsterdam (op het strookje vermelden: ooie vaar), een bijdrage storten. De vereniging is er ook nog steeds niet in geslaagd een geschikt terrein te vinden voor de bouw van een ooievaarsfarm. Zijn er boeren in Krimpener waard. Alblasserwaard of Vijf heerenlanden, die wel eens met de vereniging over dit onderwerp willen praten? Een briefje aan redactie LS is voldoende! (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG De vraag, die heel Tsjechoslowakije intens bezighoudt is of president Novotny op korte termijn zal af treden of voorlopig nog zal aanblijven. Waarnemers hadden de val van de tot voor kort machtigste Tsjechische communist al veel eerder verwacht. Ook vandaag gonsde het weer van geruchten, terwijl de kranten en de uit zendingen van de radionieuwsdienst in het middelpunt der belangstelling stonden. Behalve Novotny zou ook de mi- nister van defensie, generaal Lomsky, I het doelwit van de progressieven zijn. Hetzelfde geldt voor Hendrych. lid van het politieke bureau en van I het partijseeretariaat; voor de mi- j nister van justitie dr. Neumann, die j verantwoordelijk wordt gesteld voor ontelbare politieke berechtingen, en voor vele andere grote partijbonzen. Ommezwaai DE HEER H. VAN DONGEN vechten voor vogels Een merkwaardige, maar toch ook weer begrijpelijke ommezwaai is door ontelbare kleinere partijbonzen gamaakt. De laatsten, die in meer or thodoxe dagen door het oude regime geprotegeerd werden, oefenen thans felle kritiek uit op de in opspraak gebrachte politieke figuren, die ze tot voor kort naar de mond praatten en de ogen keken. Het zijn dan ook de districtsafde lingen van de Tsjechische commu nistische partij (met 1.6 miljoen leden relatief de grootste achter het scheu rende IJzeren Gordijn), die het sterjtst op de verwijdering van No votny en diens medestanders aan dringen. Dat dit nog niet is gebeurd, kan twee oorzaken hebben. Of partijlei der Dubcek, die een algehele demo cratisering heeft beloofd wat dit dan ook in de praktijk moge beteke nen! ziet slechts heil in een voet je-voor-voetje-politiek om de Sow- jetunie niet voor het hoofd te stoten. Of Novotny, die zich officieel ziek heeft gemeld, kan nog op zoveel aan hangers rekenen dat een te scherp bijdraaien van het schip van staat tot misschien bloedige botsingen zou kunnen leiden. Tegendruk Van het staatshoofd, wiens stan daard nog altijd boven dè Praagse Bruoht wappert, kan in ieder geval worden gezegd dat hij tegendruk geeft. En ook dat hij niet van plan is zijn ambt vrijwillig op te geven. Van Dubcek wordt verwacht dat hij de functie van president loskop pelt van hoge posten in de partij. Het nieuwe staatshoofd eT worden al verschillende namen genoemd zou niet meer in het politieke bureau, het presidium en het secretariaat mogen worden benoemd zoals indertijd met Novotny is gedaan. De Tsjechische premier Lennart, evenals Dubcek een Slowaak, heeft zich voor de progressieve beleidslijn van de nieuwe machtshebbers uit gesproken. De betekenis hiervan is dat deze volbloed communist, die ook nog lid is van het partijpresidium en het politieke bureau, zich distancieert van zijn ministers, op wier aftreden het volk het heeft voorzien. Doorbraak Het zijn niet alleen de ooievaars, die in Nederland „aan de rand van de bestaansmogelijkheid leven". De heer Van Dongen' vertelt dat zijn vereniging een moeizaam gevecht voert voor het voortbestaan van de Nederlandse vogels. De daartoe in het leven geroepen contactcommissie van de Vereniging tot Bescherming van Vogels pleegt regelmatig overleg met overheids instanties. Doel is de overheid te wijzen op de steeds hachelijker wordende situatie waarin de vogels, en in het algemeen de restanten echte natuur, verkeren door de vervuiling van het water, de ontwatering van de bodem en het gebruik van landbouwvergiften, ofte wel insecticiden. „De watervervuiling maakt het le ven van insecten en kikkers onmoge lijk. En door het verdwijnen van kik- ikers en insecten vogelvoedsel bij uitnemendheid worden ook de vo gels bedreigd. Door besmetting met insecticiden sterven een heleboel vogels, of wor den ze onvruchtbaar. Ontwatering van de bodem is meestal het gevolg van ruilverkave ling. We realiseren ons dat de boer een behoorlijk bestaan moet hebben, maar in een ruilverkavelingsgebied mag toch wel een stuk natuur be waard blijven. Wat een'maal weggebuldozerd is, komt nooit meer terug." Ieders belang De heer Van Dongen is ook be zorgd over de toekomst van Voorne. een prachtig natuur- en recreatiege bied. dat wordt bedreigd door uit breidingsplannen van Rotterdam. Hierop inhakend zegt hij: ..Het beschermen van de vogels, kortom van de natuur, is ook in het belang van de mens. Iedereen moet de kans hebben af en toe echt in de natuur te kunnen zijn. We kunnen beter natuurgebieden bewaren, dan zenuwinrichtingen bou wen. Daarom is ons werk nuttig voor de hele bevolking. Iedereen hoeft heus niet met een kijker de natuur in te trekken, maar zich onderdompelen in de rust van een natuurreservaat heeft elk "mens wel eens nodig." Niet verbitterd, maar wel wat ge griefd klinkt het als hij zegt: „Wij als natuurbeschermers worden door managers en technologen steeds meer voor voldongen feiten gesteld, door beslissingen die in het diepste geheim worden genomen. De Kamerleden ho ren dan „meer welvaart, minder wer keloosheid" en knikken braaf ja. Dit proces voltrekt zich steeds sneller, zodat we geen tegenacties meer kunnen ondernemen." Bruidspaar vlucht uit brandend huis (Van onze correspondent) YSSELSTEIN Tijdens de eerste nacht moest het bruidspaar G. Flint- senberg-Munsters gisteren in het Noordlimburgse plaatsje Ysselstein halsoverkop de vlucht nemen omdat de pas betrokken houten woning in brand stond. Het paar had alles mooi ingericht en nog niét eens ge legenheid gehad alle cadeaus uit te pakken. De brand ontstond nabij de schoorsteen. Aangewakkerd door een stormachtige wind greep het vuur zo snel om zich heen dat er praktisch niets meer te redden viel. Het huis dat het paar na lang wach ten had kunnen huren, brandde tot de grond toe af. Voorlopig is het paar bij familie ondergebracht. HET OOIEVAARSNEST bijna geschiedenis WARSCHAU Het wordt steeds duidelijker dat de Poolse regering en partij de studenten demonstraties hebben aangegre pen voor een grondige zuivering van de gelederen. Gisteren wend Roman Zambrowski als vice-president van de nationale rekenkamer ontslagen. Al eerder was hij uit de partij gestoten. Men ver wijt hem dat hij een der voor naamste aanstichters van de studen tendemonstraties is geweest en met „zionistische hulp" weer aan de macht wilde komen. In de pers en over de radio worden steeds meer beschuldigingen geuit te gen hoge functionarissen, al worden die niet met name genoemd. In het partijblad Trybuna Ludu staat dat een afdeling voor de buitenlandse handel in een resolutie geëist heeft dat „het ministerie van buitenlandse handel", het ministerie van buiten landse zaken en zijn vertegenwoordi gers in het buitenland worden gezui verd van zionistische elementen en medewerkers". Scherpe kritiek Scherpe .kritiek, zoals die sinds 1956 niet meer is vernomen, hebben journa listen geuit over de voorlichtingspoli- tiek van de partij. Daarin werden zelfs ministers g?kritiseerd. Dikwijls lijkt het alsof enige van onze ministers niet al leen hun departement, maar ook het Poolse persagentschap en verscheide ne kranten willen regeren", zei een journalist. Partijleider Gomulka heeft tot dusver geen stelling genomen. Ge ruchten willen dat hij vandaag in de congreszaal in Warschau een toespraak voor radio en tv zal hou den. De studenten zouden volgens de pers van goede wil zijn maar door ophitsers zijn misleid. In de universi teit van Warschau kwamen gisteren opnieuw 3.000 studenten bijeen zon der officiële toestemming. Zij beslo ten het antwoord van de autoriteiten op de resolutie van de leerlingen van de polytechnische school af te wach ten alvorens hun gedragslijn te bepa len. Voortaan zullen zij pas twee uur van te voren hun bijeenkomsten be kend maken om te voorkomen dat leden van communistische organisa ties zich onder hen zullen mengen. Achter dc schermen wordt inmid dels op een doorbraak aangestuurd, die het land voorgoed in He gelegen heid moet stellen een onafhankelijke koers te varen. Hoewel men er op straat weinig van merkt, is de hele achterban in beweging. Voor velen is het nu of nooit. De democratische krachten, die zich voor het eerst sinds twintig jaar kunnen roeren door de slechte poli tieke en vooral economische gang van zaken de vlucht van generaal Stejna naar Amerika is slechts de aanleiding geweest bleken sterker te zijn dan de orthodoxe commu nisten van Novotny ooit hebben ver moed. Terwijl de studenten nu op de ach tergrond blijven, hebben woordvoer ders van allerlei groeperingen de fakkel der vrijheid overgenomen. Langzaam maar zeker druppelt er nieuws door van de ontelbare verga deringen, die gehouden zijn verga deringen, waarop door progressieven voor het vieren der teugels is gepleit, en waarop sprekers, die op een te rugkeer van het conservatieve beleid aandrongen, zijn uitgejouwd. Kerken Zo hebben de kerken verreweg het grootste deel van de bevolking is rooms-katholiek meer vrijheden verlangd en een grotere onafhanke lijkheid van ide staat. Men wil van de eed van trouw af, die voor ambtsdra gers geldt, en van de bututteling door de hiervoor aangewezen organen. Politieke uitspraken zijn door de kerkelijke bestuurders niet gedaan. Door de bisschoppen en Hoor de sy nodeleden van de protestantse ker ken is duidelijk gesteld dat men te rug wil naar de tijd, waarin men zichzelf kon zijn. De cultureel geëngageerden hebben zich eveneens geroerd. Schrijvers en kunstenaars zijn op een protestverga dering tot de conclusie gekomen dat ze niet langer aan de hand willen lopen van Vadertje Staat. Ook wensen zij eigen vertegenwoordigers in het parlement, omdat de specifieke belangen en de geestelijke vrijheid kunnen worden verdedigd. Gesteld kan worden dat er in Tsje choslowakije grote dingen worden verwacht en mogelijk'ook zullen ge beuren. Tijdens de aan het eind van de maand te houden vergadering van het centraal comité zullen ongetwij feld beslissingen worden genomen, die bepalend zijn voor de politieke toekomst van Tsjechen en Slowaken. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) PRAAG Het optreden van pre mier Lennart gisteravond voor de tele visie heeft het progressieve deel van het Tsjechische volk hoop en moed gegeven. Lennart evenals partijleider Dubeck, een Slowaak, kwam met de verrassende mededeling dat in liet nieuwe Tsjechoslowakije de activiteiteu van partij en regering gescheiden zul len worden. Noch voor de binnenlandse noch voor de buitenlandse politiek, noch ook voor defensie-aangelegenheden, zal de communistische partij in de toekomst ook maar enige verantwoordelijkheid dragen. Met zijn verklaring, die in feite be tekent dat de communistische partij van Tsjechoslowakije een groot deel van haar bevoegdheden wordt ontno men. zal Lennart in de landen van het Oostblok, de zogenaamde satellietsta ten van de Sowjetunie dus, ongetwij feld veel stof doen opwaaien. Tsjechoslowakije loopt thans vooraan in het breken van de politieke opper macht der eenheidsorganisatie. De door Dubeck beloofde democratisering geldt kennelijk ook voor het partijstelsel. De communistische partij in Tsjechoslowa kije zal een deel van haar molochachtig karakter verloren zien gaan, wat voor al de economische toestand in het land ten goede zal komen. Evenals vele andere partijafdelingen en partijverbanden heeft de grote com munistische jeugdbond zich in een re solutie uitgesproken voor het verdwij nen van president Novotny. Nu ook een van de vice-premiers heeft verklaard dat dit zeker zal gebeuren, lijkt het af treden van deze gesmade figuur, op wie de opgekropte volkswoede zich schijnt te luchten, nog slechts een kwestie van tijd. -ü- Mevrouw commissioner Wickberg is benoemd tot wereldpresidente van de gezinsbond van het Leger des Hells. Zij volgt mevrouw Coutts op, die i» overleden. Dagenlang heeft er een storm over ons land gewaaid. Zondag en maandag was er zelfs sprake van een constante windkracht 9, gepaard gaande met hevige rukj- ivinden. De wielrijders hadden van de tegenwind de grootste last. In één van de nieuwbouw wijken van Amsterdam, waar een ware zandstorm woedde, moesten ze de strijd opgeven. Alleen lopend naast hun fietsen konden zij hun doel bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9