sp BOB KENNEDY OP MARS Commentaar MCCARTHY: RIVAAL HEET KENNEDY Uit de Haagse hof geplukt Johnson dringt aan op programma van nationale soberheid Duidelijke taal Bob ie conflict me president Johnson Strategie voor 1968 wordt voorbereid Optreden tegen sAjde sluikhandel lies oed Aanval op Khe Sanh mislukt Gevechten in Rhodesië met infiltranten p3gm, 5DINSCASJf_MAART_1968 In de Utrechtse Jaarbeurs heeft de vakbeurs „Het Kind'' gisteren haar poorten voor de zevende maal weer geopend. De foto toont één van de geëxposeerde wiegen. Zou er een baby in liggen? Even kijken, je kan nooit weten Nadat John F. Kennedy president i was geworden werd reeds aangeno men. dat zijn broer Bob voorbestemd was. hem na zijn twgpde (en laatste) ambtstermijn op te volgen. De jongste broer Edward (Ted) zou dan acht jaar daarna (in 1976) nog jong genoeg zijn om te proberen, Bob op te volgen. Uit die tijd stamt het be grip Kennedy-dynastie. Echter werd niet Bob. maar een Plichtsgetrouw ben ik vrijdag avond naar een (slechtbezochte) ver gadering gegaan. Alle listige re kensommetjes faalden, er zat niet de geringste kans in, dat ik voor de Forsyte Sage weer bij een t.v. zou kunnen zijn. En dat terwijl ik me hevige zorgen maakte over de ge vaarlijke dwaasheden van Fleur en de sneltoenemende slijtage van Soa- mes. Niets aan te doen. Maar wel had ik her en der opdrachten verstrekt, heel goed te kijken en mij zo beeld rijk mogelijk verslag te doen. Zaterdagochtend was het op de redactie druk, de race tegen de tijd liet slechts de snelle mededeling toe: „Soames is dood omdat hij Fleur redde toen het huis in brand vloog". Dus zag ik Soames in gedachten met zijn bittere gezicht de hertogige Fleur de gangen doorslepen. Later bleek het een fout beeld te zijn. Mijn moeder deed die brand later haarfijn uit de doeken, de weggevallen sigaret en Soames gesleep met de schilderijen. Aha, meende ik, nu begrijp ik het. Tot het laatst toe bleef de Forsyte Sage gehandhaafd. Soames waagde het leven om zijn bezit te redden. En weer bleek het een vergissing te zijn. Een jonge, levendige geest vertel de me precies het voorspel van dc die veel op reis werd gestuurd. Dat was de eenvoudigste manier om in Washington geen last van hem te hebben. Zo werd hij eens naar Viet nam gestuurd om verslag uit te bren gen van zijn bevindingen in dat deel van de wereld. Toen Johnson een bit ter grapje over deze opdracht maak te, reageerde president Kennedy met de opmerking, dat „Lyndon dan een prachtige begrafenis zou krijgen". Hoe groot de verwijdering tussen de Kennedy's en de Johnsons was, bleek onmiddellijk na de moord aanslag in Dallas. Manchester maakt er in zijn boek geen geheim van. Dat was dan ook de reden, dat hij met de Kennedy's in conflict kwam. Bob Kennedy deed geen moeite, zijn afkeer jegens de „boer" uit Texas" te verbergen. Het tegen deel was het gevaL De opvolger van zijn broer kon bij hem eenvoudig geen goed doen. Gepasseerd Bob kon de gedachte niet aanvaar den, dat de Kennedy's niet langer de eerste plaats bezettèn. Het optreden van de Johnsons was voor hem slechts een tijdelijk verschijnsel. Hij achtte zijn positie zo sterk, dat hij er op rekende, in 1964 kandidaat voor het vice-presidentschap te zullen worden. Johnson passeerde hem ech ter en liet zijn keus vallen op Humphrey, een vroegere rivaal van John F. Kennedy. Bob besloot toen te dingen naar een zetel in de Senaat. Hij voerde zijn campagne in de staat New York en werd gekozen, hoewel hij zich nauwelijks Newyorker kon noemen. Een nieuwe tegenvaller voor da Kennedyfamilie was de overweldi gende overwinning, die Johnson bij de presidentsverkiezingen behaalde. Deze was niet in de eerste plaats resultaat van Johnsons populariteit. Johnson profiteerde ongetwijfeld van de sfeer, die na de moord in Dallas rondom het Amerikaanse presi dentschap heerste. Voorkeur Zijn overwinning had Johnson ech ter voornamelijk te danken aan een onvergeeflijke fout van de „oude gar disten" in de Republikeinse partij. Die hadden de extremist Barry Gold- water (eerst schieten, dan denken) kandidaat gemaakt. Gelukkig kreeg deze geen voet aan de grond. Want Johnson had de voorkeur, omdat ve len hem bewonderden om zijn optre den als opvolger van John Kennedy onder bijzonder moeilijke omstandig heden. Zowel de menselijke als de politieke kant van zijn gedrag speel den hierbij een rol. Voor Bob betekende de verkiezing van Johnson en Humphrey, dat hij zijn presidentiële aspiraties voor 1968 voorlopig wel uit het hoofd kon zet ten. In de loop van 1966 werd echter al duidelijk, dat hij de moed niet geheel had opgegeven. Hij werd een van de felste bestrijders van Johnsons Vietnambeleid. Vorig jaar maakte hij zelfs een wat vreemde rondreis door Europa om zijn stand punt inzake Vietnam kracht bij te zetten. Daarbij viel het op, dat hij door regeringsleiders officieel werd ontvangen. Dubbelzinnig In Amerika realiseerde men zich, dat de Kennedy's nog sympathie voor Johnson probeerden op te brengen grillige Fleur en de geestestoestand waarin ze haar sigaret kwijt raakte. De demonstratie was zo natuurge trouw, dat ik een ogenblik vreesde de vlammen uit de prullebak te zien slaan. Daarna hoe Soames iedereen ge wekt had en weer van die schilde rijen. En vooral ook hoe schattig die Mi chael toch geweest was, dat ze zich niet kon voorstellen, dat net goed zou blijven gaan tussen Fleur en hem. de stakker. Soames was heel zielig geweest met veel verband om zijn hoofd, vermeldde ze nog. Hoe ik ook vroeg en viste over hem kwam weinig nieuws meer, tel kens verdrong in het verhaal Mi chael die arme Soames. Maar ja je kan geen dagen en dagen blijven informeren en de ge miste Forsyte vervaagde reeds, toen vanmorgen opeens de telefoon ging. De stem zei: „Zeg kun jij me pre cies vertellen hoe het vrijdag met Soames is afgelopen?" Ik was stomverbaasd, want die stem behoort aan iemand, die nooit, maar dan ook nooit, des avonds uit gaat en hoe kon die nou de uitzen ding gemist hebben? „Heb jij niet gekeken?vroeg ik totaal verbijsterd. om de kansen van Bob voor 1968 niet bij voorbaat te bederven. Men besef te echter ook, dat Bob naar de eerste plaats bleef streven, zelfs toen sena tor McCarthy het tegen Johnson op nam. In verklaringen voor radio en tv bleef Bob de kandidatuur van Johnson steunen, terwijl hy gelij kertijd de denkbeelden van McCarthy onderschreef. De voor- verkiezingen in New Hampshire maakten het hem echter onmogelijk, deze dubbelzinnig houding te blij ven aannemen. Zaterdagmiddag kwam voor Bob Kennedy het uur van de waarheid. Verwacht mocht worden, dat hij na zich tegen de kandidatuur van Johnson te hebben verklaard McCarthy gelegenheid zou geven, te bewijzen, dat hij het tegen Johnson zou kunnen opnemen. Mocht later blijken, dat hij daar niet toe in staat zou zijn, dan zou Kennedy met meer kans op succes de campagne tegen Johnson hebben kunnen voortzetten. Formidabel Kennedy wil echter ook de verkie zing van McCarthy voorkomen, al zegt hij, met de senator te willen samenwerken. Dit laatste klinkt even ongeloofwaardig als zijn verklaring, dat het conflict met president Johnson niet in het persoonlijke vlak moet worden getrokken. Bob Kennedy is een keihard politi cus. Hij kan over een machtig propa- ganda-apparaat beschikken, dat ook in 1960 in handen van de Kennedy's een 'ormidabel middel was... „Jawel", zei ze. „Natuurlijk, ik heb zelfs de telefoonstop uitgetrok ken en de bel afgezet, want ik was veel te benauwd, dat ik gestoord zou worden." „Ach", begreep ik meewarig. „Te levisie opeens stuk?" „Wel nee", riep ze geïrriteerd. „Ik heb gewoon zitten kijken, maai* het werd zo akelig en spannend en zie lig en ik werd er zo beroerd van, dat ik mijn ogen heb dicht gedaan. Toen ik ze weer open deed lag Soa mes al in een bed en toen moest ik zo huilen, dat ik ook niks meer zag. Maar nu wil ik het toch wel graag precies weten..." Helaas ik moest haar teleurstellen met mijn gebrekkige kennis der fei ten. Troostte echter '"wniddellijk: „Iedereen heeft gekeken, je kan er toch zo achter komen?" „Ik ben al vier dagen bezig", zuchtte ze. „Maar echt goed verteld geen mens het. Ik dacht jij, als journaliste, zou het haarfijn kunnen doen." Wat een heerlijke aanleiding was tot een diepgaande uitleg van mij over de moeilijkheid in ons beroep om goede informatie te krijgen. Maar toen ik de hoorn neerlegde had ik toch het gevoel voor dove mansoren gepraat te hebben. Ze wou iets heel anders horen. II .111.11 II Tegenstelling is heel groot NEW YORK Tot voor kort mijn voornaamste tegenstander zo heeft senator McCarthy gisteren president Johnson beschreven, die hü in New Hampshire een gevoelig prestige-verlies toebracht. McCarthy meent, dat Kennedy nu zijn belangrijkste rivaal is. Gevraagd naar commentaar op de opmerking van Ken nedy. dat hij beter geschikt is voor het Eresidentschap, vanwege zyn ervaring het kabinet van de vermoorde pre sident Kennedy en in de Nationale vei ligheidsraad, zei McCarthy: „Ja, samen met McNamara en Rusk, die verantwoordelijk zUn voor het Viet nambeleid". Ondanks de enthousiaste ontvangst, die Kennedy gisteren kreeg in de aula van de Kansas-universiteit, waren lang niet alle studenten even blij met zijn kandidatuur. Zij houden het liever op de nieuwe favoriet van de ontevreden jongeren, senator McCarthy. Op borden stond te lezen „McCarthy in 1968", „Vader Ho is gek op Bobby", „RFK maakt de oorlog langer" en „RFK voor presidentschap van de organisatie voor ouderschap Hij heeft ervaring" Op andere spandoeken stond de naam van de Republikeinse gouverneur van New York. Rockefeller. In een toespraak drong Kennedy aan op beperking van de oorlog in Vietnam cn een wijziging in wat hij noemde het streven van president Johnson naar overwinning aan de conferentietafel in dien mogelijk en op het slagveld indien noodzakelijk. Johnson en Kennedy kregen beiden 41% van de stemmen, toen inwoners van 300 Amerikaanse steden werd ge vraagd. wie zij wilden als kandidaat. Deze opiniepeiling werd gedaan, voor dat Kennedy zich zaterdag als gegadig de meldde. Johnson en Kennedy delen volgens dr. Gallup samen de protestantse en roomskatholleke stemmen. Kennedy ge niet meer populariteit bU vrouwen, b(J personen met minder dan een middel bare schoolopleiding en bR mensen tus sen de 20 en 30. TNE opmerkingen van de Westduit- se minister Brandt over erken ning van de Oder-Neisse-Hjn als grens met Polen moet men vooral zien tegen de achtergrond van de moeilijkheden in de SPD, de partij van de Westduitse socialisten. Hetzelfde geldt voor de uitspraken betreffende het ontwerp-ver^rag te gen verspreiding van kernwapens en het stopzetten van de Amerikaanse bombardementen in Vietnam om vredesbesprekingen mogelijk te ma ken. Voorzitter Brandt had te maken met een congres, dat in het geheel niet tevreden was met het resultaat van de samenwerking tussen SPD en de CDU/CSU in de grote coalitie te Bonn. Er moest duidelijke taal wor den gesproken. Dat heeft Brandt gedaan, ook wat de bestrijding van het neo-nazisme betreft, dat de overhand lijkt te heb ben in de NPD, de Nationaal-demo- cratische partij, die volgend Jaar wellicht tientallen zetels ln de Bondsdag zal veroveren. De opmerkingen van Brandt zullen niet nalaten, invloed uit te oe'enen op de gang van zaken binnen de coalitie te Bonn. Als de socialisten daar hun woorden waarmaken en de christen-democraten bezwaar blij ven maken, kan een crisis niet nit- blijven. hereboer uit Texas. Lyndon B. Johnson geheten, opvolger van John. Het was de man, die in 1960 tegen de zin van de Kennedyfamilie vi ce-president was geworden. Aange nomen wordt dat John Kennedy in dat jaar de post slechts aan Johnson had aangeboden om de eenheid in de Democratische partij te herstellen en dat hij in de veronderstelling leefde, dat het aanbod niet zou worden aan vaard. Verrast Dat Johnson na enige aarzeling het aanbod accepteerde, was een grote verrassing, niet alleen voor de Kennedy's, maar ook voor de aan hangers van Johnson. Later heeft de familie Kennedy heel goed laten merken, dat zij niet gelukkig was met de gang van zaken in 1960. „Als we niet zo moe waren geweest, zou het nooit zijn gebeurd". Even was de waakzaamheid, die zo kenmerkend was geweest voor het optreden van alle leden van de Ken- nedy-familie, verslapt. Juist toen werd een fout gemaakt, die men later diep zou betreuren^ Deze tegenstel ling was dan ook de voornaamste oorzaak van de kwalijke wijze, waar op de Kennedy's de Jonhsons zouden bejegenen. Zelfs Manchester maakt daar mel ding van in zijn (in opdracht van de familie Kennedy geschreven) boek „De dood van een president" en deze schrijver was beslist geen aanhanger van Johnson. Vooral Bob Kennedy keek anders dan president Kenne dy met een zekere minachting op Johnson neer. Hij stelde alles in het werk om te voorkomen, dat de vi ce-president werd betrokken bjj het regeringsbeleid. Conflict Johnson was als vice-president I slechts een representatieve figuur. (Van een onzer redacteuren) j Tfiy j De Kmmedy-tfynastie Koppen boven ortikelen uit de serie „De Kennedy- dynastie", die vorig jaar april in onze bloden ver scheen. Zij spreken thans voor zichzelf. DRAMATISCH was op 22 november 1963 de manier, waarop een eind kwam aan de met zoveel geduld, doorzettingsver mogen (en geld) opgebouwde Kennedy-dynastie. De moordaanslag in Dallas was niet alleen een enorme menselijke tragedie. Ook de politieke gevolgen ervan waren voor de familie Kennedy bijzonder pijnlijk. Dit is geen foto, waarop Johnson Bob Kennedy en diens vrouw gelukwenst met het voornemen van de senator, president van de Var. Staten te worden. De plaat dateert uit 1964, toen Kennedy afscheid nam als minister van justitie In het kabinet van de president. kamerleden dringen aam DEN HAAG De socialistische ■eede-Kamerleden mr. M. van der iel en drs. G. M. Nederhorst heb- in de regering gevraagd maatrege- te nemen tegen sluikhandel via erland, waarmee Rhodesië de icties van de Verenigde Naties :ht te ontduiken. als wij gisteren meldden, schreef Engelse zondagsblad The Obser- dat special* opgerichte NV's ta- uit Rhodesië importeren en deze Amerikaanse tabak uitvoeren. Indianen iet hevige verontwaardiging steltenis las ik het afschuwelijke icht, dat in het Braziliaanse Ama- egebied complete Indianenstammen a uitgeroeid. Een overheidsinstantie, jet leven geroepen om de Indianen beschermen, vermoordde die India- om in het bezit te komen van hun e en vruchtbare grond. Dit bericht op de frontpagina van alle kran- moeten staan. j ^tioe is het mogelijk dat (in 1968) in f «Vlen bloede mensen met pokken Mrden besmet en met explosieven uit igtuigen worden bestookt, uitsluitend met doel hen te verdelgen. Dezelf- 071 praktijken werden een paar eeu- n geleden toegepast op de Noorda- rikaanse Indianen. Ook toen wer- met pokken besmette dekens uit- ieeld, waardoor honderden stierven. )e Indianen moesten zo nodig de thoden van onze beschaving wor- g bijgebracht, ze hebben die metho- t dan nu wel leren kennen. Het icht sprak over het feit dat de ordenaars in staat van beschuldi- rekbg zijn gesteld, maar zullen zij de rel MINNEAPOLIS President Johnson heeft gisteren aange drongen op een „programma van nationale soberheid" om de Amerikaanse economie te helpen versterken en de oorlog in Viet nam te winnen. In een toespraak tot een conferen tie van de landbouwersbond te Min neapolis, voorspelde de president een hardere lijn in het programma ter besparing van deviezen door middel van besnoeiing der bedrijfsinveste ringen in het buitenland. Hij zei ver der met het Congres overleg te ple gen inzake uitstel van „vele noodza kelijke" onderdelen der overheidsuit gaven. Hij deed een beroep op de Ameri kanen deel te nemen aan dit verso- beringsprogramma teneinde te waar borgen dat het de Amerikaanse eco nomie voor de wind zal gaan en dat de belastingsituatie in de VS gezond zal blijven. Krachtigste oproep In de tot dusverre krachtigste op roep tot het aanhalen van de buik riem verzocht Johnson zijn onder danen de last te willen dragen van een tien procent toeslag op de in komstenbelasting „in hei belang van een sterkere natie". „De tijd is nu gekomen dat uw president u moet vragen de handen in een te slaan in een algehele nationale poging de oor- ,i,|jaf krijgen die zij verdienen? En hoe iet mogelijk dat zo'n grootscheepse rekl nietigingsactie niet eerder bekend rd, zodat misschien nog veel kon rden voorkomen. 'oen kort geleden in Rhodesië drie Innen werden opgehangen was de in di e wereld in beroering, en terecht, e eist nu met luide stem bestraffing i deze massamoordenaars? Wie be- rkt nu de publieke opinie in de ovei reld, zodat deze weerzinwekkende 'ollee ik niet in de doofpot zal worden d itopt? Wie komt er nu op voor de chtoffers wier enige fout was dat rijke grond hadden en de „zegenin- i" van de blanke „beschaving" nog et hadden aangenomen? Wat helpt onze hulp aan achtergebleven bieden als deze afgrijselijke mis- den mogelijk zijn? ptterdam M. van Kints-Kooke Vakantie Ik kan mij heel goed indenken dat htgeaarde Nederlanders, die ge- nd zijn aan onze democratische ijheden, meer naar Griekenland Hen om daar hun vakantie door te omdat in Griekenland de de- gratie met voeten wordt getreden, tk kan echter niet begrijpen dat de- j fde mensen wél met vakantie naar ?anje en Portugal gaan. waar het 't de democratie even droevig en vrijheid van godsdienst nog fcviger is gesteld dan in Grieken- H. Vlaardingerbroek SAIGON/WASHINGTON Voor dc tweede maal in enkele dagen heeft een sterke Noordvietnamese strijdmacht een stormaanval uitge voerd op de stellingen rondom Khe Sanh. Ongeveer 600 soldaten doken uit de loopgraven op en stortten zich op de Zuidvietnamese Rangers, die zich hebben ingegraven in een zoge naamde „zelfmoordlinie", iets buiten de versperringen rond de basis. De Zuidvietnamezen wisten in een gevecht van man tegen man de baas te blijven en dreven de vijand terug. Bij de zeventiende breedtegraad hebben de Amerikanen op hun beurt een stormaanval ingezet. Dit gebeur de bij de belangrijke bevoorra dingsbasis Dong Ha. De Amerikaanse verliezen bedroegen 12 doden en 24 gewonden. Van de vijand sneuvelden er 67. Meer dan een derde van de leden van het Huis van Afgevaardigden eist in een resolutie onmiddellijke herziening van de gevoerde politiek. De afgevaardigden hebben berekend, dat eind van dit jaar 22.000 Amerika nen zouden zijn gesneuveld. Een „te hoge prijs". Prins Norodom Sihanoek van Cam bodja heeft aangeboden eventuele onderhandelaars in zijn land te ont vangen, behalve „de marionettenre gering in Saigon". De prins gaf de Amerikanen de raad de Vietcong te erkennen: „Azië zal u erkentelijk zijn en u kunt zich gerust terugtrek ken". Ir. W. Reij directeur- generaal van arbeid DEN HAAG Ir. W. C. Reij zal 1 april de functie van directeur-gene raal van de arbeid overnemen van mr. P. H. Valentgoed. De heer Valent- goed gaat met pensioen. De heer Reij is nu hoofd inspecteur-directeur van I de arbeidsinspectie in Breda. log te winnen, de vrede tot stand te brengen en in eigen land orde op zaken te stellen", aldus het staatshoofd. Volgens gezaghebbende kringen is Johnson bereid de overheidsuitgaven dit jaar met drie a vier miljard dol lar te besnoeien, onder andere door uitstel van en'kele sleutelprojecten, indien het Congres toestemming geeft "oor de gevraagde belastingverho ging. Naar verluidt is hij bereid de overheidsbestedingen te beperken in ruil voor een belastingwet die acht i negen miljard dollar extra zal ople veren voor de schatkist. Gewapende Indonesische mili tairen beletten studenten de doortocht tijdens een grote demonstratie in Djakarta, waar bij om verkiezingen werd ge vraagd. Tijdens de rumoerige betoging op de boulevarddie naar het gebouw van het Volks congres leidt, liepen twee stu denten verwondingen op. Acht demonstranten werden ge arresteerd. SALISBURY Dc RhodesisChe luchtmacht heeft aanvallen uitgevoerd op een grote groep Afrikaanse natio nalisten. die vanuit Zambia is ge ïnfiltreerd. By een eerste treffen zijn elf guerrillastrijders en een Rhode- sische militair omgekomen. Een o bekend aantal nationalisten is geva gen genomen. De inval schijnt een volledige ver rassing te zijn. Het afgelopen week einde werden met verlof zijnde mili tairen haastig opgeroepen. In biosco pen verschenen de oproepen op het scherm en in openbare vermaakscen tra kwam de militaire politie soldaten waarschuwen. Verwacht wordt dat de Afrikaanse landen vanavond in de Veiligheids raad bij de behandeling van de exe cuties in Rhodesië, de inval van de nationalisten zullen gebruiken om pressie op Engeland uit te oefenen, geweld te gaan gebruiken. In Barcelona zijn de afgelopen twee dagen drie aanslagen ge pleegd op gebouwen van rooms- katholieke instellingen. Men denkt met een extreem rechtse organisatie te doen te hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5