REHABILITATIE VOOR ROOMS-KATHOLIEKEN KERN Geen steunverlening maar wel helpen Dr. A. Hoogerwerf lector in de politicologie Camp us TH vrijstaat? Studeiitencongres oveè internationale politiek! Een woord voor vandaag Vier benoemingen aan de VU Promotie van 68-jarige Blo-onderwijzer voor jeugdzorg naar Brazilië Voorstel regime Tsjechos Iowa k ije Twintig-jarige SIB organiseert: „En ik heb hem naar Uw, discipelen gebracht en zij hebben hem niet kunnen genezen" (Mattheus 17 15). We behoeven niet over al te veel fantasie te beschikken, óm te begrijpen, dat de vader diep teleurgesteld is. Daarvoor zal hij wel alles in het werk hebben gesteld om zijn, zoon gene zen te krijgen, maar zonder resultaat. En dan ineens meent hij zijn kans te zien. Jezus is aangekomen, over wie de won derlijkste verhalen de ronde doen, die blinden het licht in de ogen weergeeft en lammen de macht over hun benen. En terwijl de Here de hoge berg opgaat, begeeft de vader zich naar de discipelen om hulp'. Maar de discipelen staan machteloos. Ze hebben hem niet kunnen genezen, is de klacht, die de vader tot de Here uit. Al zijn hoop was gesteld op hen, die de Here omringen, die zich Zijn volgelingen noemen. Zij hebben hem niet kunnen genezen. Misschien is er nog een ogenblik twijfel aan Jezus macht bij de vader gerezen. Zou het toch niet waar zijn wat er allemaal wordt verteld? Het beeld kan worden overgebracht op deze tijd. Hoevelen hebben zich niet van Hem afgewend omdat wij, die zeggen Hem te volgen, hen niet hebben kunnen helpen? Ómdat, wij niet in staat geweest zijn waar te maken dat wij zijn, die wij zeggen te zijn? Hier ligt een grote verantwoordelijkheid voor hen, die Christus' naam dragen. We lezen vandaag: Lucas 13 18-35. r - - - -s v (Door Jan J. van Capelleveen) DJOKJAKARTA Wie 's avonds op pad gaat in Indonesië, doet er goed aan een flink formaat zaklantaarn mee te nemen. Die kan handig te pas komen als verdedigingswapen, maar is veel noodzakelijker om niet onderweg onverhoeds in een rioolgat te duikelen. De ijzeren putdeksels in de trottoirs zjjn al lang ver dwenen en omgesmolten. (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Dr. A. Hoogerwerf is benoemd tot gewoon lector in de politicologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Van deze benoeming was reeds geruime tijd sprake. In verband met de politieke gezindheid van de heer Hoogerwerf. die lid is van de Partü van de Arbeid, is namelijk de vraag gesteld of het mogelijk is dat een socia list aan de VU benoemd wordt tot lector in de politicologie. Directeuren van de Vrije Universiteit hebben verklaard dat de benoeming lans volkomen normale weg is gebeurd. Daarvoor hadden curatoren al laten we ten dat het lidmaatschap vah de PvdA op zichzelf geen beletsel kon zijn voor zijn benoeming. Dr. A. Hoogerwerf, ge boren in 1931 te Delft, is als parlemepts- redacteur verbonden geweest aan de bladen van Het Kwartet en aan het dag blad Trouw. Hij' promoveerde in 1964 aan de VU tot doctor in de sociale we tenschappen op het proefschrift Prote stantisme en progressiviteit. Dezè dis sertatie werd bekroond met de Kluwer- prijs voor maatschappijwetenschappen. (Van onze onderwijsredactie) ENSCHEDE Twee studenten van de Technische Hogeschool Twente, de heren H. Vermaas en R. C. Statius, hebben een uitspraak gevraagd van het campus-scheidsgerecht, namelijk of de campus van de TH „een vrijstaat" is dan wel valt onder de Nederlandse wetgeving. Dat gebeurt naar aanleiding van biljetten met het opschrift „Johnson oorlogsmisdadiger volgens rechtsnor men van Neurenberg en Tokio". Aan gezien de eerste woorden van deze zin zeer groot zijn gedrukt en de laatste klein, en de biljetten op grote hoogte hangen, zijn alleen de woor den „Johnson oorlogsmisdadiger" goed leesbaar. Er hangen op Drienerlo ongeveer 50 raambiljetten. Het proces is aan hangig gemaakt tegen een van de eerste studenten die een dergelijk plakkaat ophing. De twee genoemde studenten achten het onaanvaardbaar dat de biljetten blijven hangen. Tot dusver weigert de justitie in te grijpen, omdat zij van oordeel is dat de THT particulier terrein is. Het proces heeft morgen plaats. (Van een medewerker) KAMPEN Een 68-jarige hoopt binnenkort te promoveren. Het is drs. Joh. de Boer, gereformeerd emeri tus-predikant te Epe. Op 24 mei zal de promotie in de theologie zijn bij prof. dr. A. D. R. Polman aan de Calvijnacademie te Kampen. Drs. De Boer was predikant te Brouwershaven, Zuid-Bei jerland, Amsterdam-Noord (Buiksloot) en Bierum. Vier jaar geleden ging hij met emeritaat. UTRECHT Het gereformeerd werelddiaconaat zal in Brazilië hulp gaan verlenen aan de tienduizenden zwervende kinderen in de stad Sao Paulo. Vanwege de losse huwe lijksbanden in de Braziliaanse maatschappij hebben kinderen vaak geen ouderlijk huis. Voor de aanpak van deze jeugdzorg vertrekken de heer J. van Bentum en zijn echtgenote binnenkort in op dracht van het werelddiaconaat naar Brazilië. De heer Van Bentum is onderwij zer aan de Klimopschool voor blo in Apeldoorn. Zijn eerste taak in Sao Paulo is te onderzoeken, op welke manier de hulp doeltreffend kan worden georganiseerd. Van 1960-1965 was dr. Hoogerwerf aan de VU wetenschappelijk ambtenaar en vanaf 1965 wetenschappelijk hoofdme dewerker met leeropdracht politicologie. Kort geleden heeft hij bedankt voor een benoeming tot associated professor in Florida. Tot gewoon lector in de leer van de revalidatie en reactivering is benoemd dr. C. P. Dubbelman. Dr. Dubbelman, geboren in 1923 te Dordrecht, studeerde medicijnen te Leiden en Groningen. Dr. Dubbelmarr is sinds 1954 revalida tiearts bij de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam. Tevens is bij docent aan de Stichting opleiding sociale arbeid en aan de Medische opleiding heilgymnas- ten, masage en fysische techniek te Am sterdam. Sinds 1958 is hij adviseur van het Academisch Ziekenhuis van de VU voor de afdeling revalidatie. In 1965 werd dr. Dubbelman buitengewoon lec tor aan de VU. Tot gewoon hoogleraar in de toege paste wiskunde is benoemd dr. ir. G. Y. Nieuwland. Dr. Nieuwland werd in 1933 te Veenendaal geboren. Hij studeerde j vliegtuigbouwkunde aan de TH te Delft, waar hij zich specialiseerde in de theo retische stromingsleer. In 1967 promo veerde hij cum laude in de wiskunde en natuurwetenschappen te, Groningen. Hij is thans verbonden aan de sectie „Trdnssorié Aërodynamica van hèt Na-'| tionaal Lucht- enRuimtevaai-tlaborato- rium te Amsterdam. Tot gewoon lector in dé sociologie vèn het maatschappelijk werk is benoemd dr. H. van den Berg. Dr. van den Berg, geboren in 1927 te Botterdam, studeerde economie aan de VU. Hij promoveerde in 1963 op het proefschrift Sociologie van de hulpverlening. Hii werd in 1954 assistent en in 1957 hoofdassistent aan de economische faculteit van de VU. Vanaf 1964 is hij aan de faculteit der sociale wetenschappen verbonden als wetenschappelijk hoofdambtenaar A. Daaraan zie je als buitenlander het eerst dat er economisch in Indo nesië iets mis is. De Indonesiërs zelf voelen dat eerder in de rijstprijzen. In Zuidoost Celebes, wel eens de rijstschuur van Indonesië genoemd, kostte de rijst slechts 17,5 roepia per liter. In Djakarta moeten de mensen echter 75 roepia per kilo betalen en in Midden-Sumatra zelfs het dubbe- men dan weet dat een ge- 500 roepia niet beseft men een ïnsen met zo'n inkomen kunen doen. Op Celebes hebben de mensen misstehien geen geld, maar er wordt tenminste geen honger geleden. In de grote steden van Java wel en in Midden-Sumatra zeer zeker. Bedelen In een winkelstraat van Semarang zag ik hoe een groepje daklozen zich op de stenen onlier een galerij neer legde om de nacht door te brenKen. Een ander gezin had net van een paar snippers hout een vuurtje gestookt om rijst op te koken in een oud groenteblikje. Niet veel voor vijf personen. In een andere stad stopte mijn gastheer in een winkelstraat om wat inkopen te doen. Ik bleef even in de auto wachten. Onmiddellijk stonden een paar kinderen met uit gestrekte 'handen bij me en zeiden: niet, maar het gebaar maakte alles duidelijk. Ik schudde „neen", niet omdat ik niet kon of wilde géven, maar om dat ik al leergeld betaald had. Ik probeerdè" ih Djakarta een plak cho colade te verdelen onder .een paar kinderen. Eer ik er drie stukjes had afgebroken, .stonden er wel vijftig kinderen ojn ;mij heeh. Een van de grootste behgels rukte me de rest van de chocola uit de hand en rende ermee weg. Geven is moeilijker dan u denkt, ook al is het gemakkelijker dan ont vangen. Een verkeerde manier van geven maakt bedelaars, ook van de genen die nog wel iets hebben. Daar ligt ook een kernprobleem van de interkerkelijke hulpverlening en de zending. We kunnen door ons geven ide kerken van Indonesië verlagen De jonge staten hebben vooral behoefte aan technisch hulp. Ook de kerken gunnen hun aandeel hebben door bijvoor beeld de technische opleiding te verbeteren. Hier kijken van links 'naar rechts) ds. J. de Heer, ds. A. Schipper, Fred Lande en een Toradja- onderwijzer naar de nieu we machines die juist voor de technische school zijn aangé- Icomen. Het is niet alleen belang rijk dat wij in het westen geven aan de jonge kerken, maor nog belangrijker is de vraag hóe wij geven. Jonge christenen in Indonesië vroe gen onze kerkredacteur tij dens zijn reis vooral zo te geven dat de jonge kerken er zelfstandig door verder kunnen gaan. De 140 projecten waar voor de actie „Kom over de Brug (Giro 7600, Am sterdam) deze week de Ne derlandse christenen om 21 miljoen gulden vraagt, vol doen aan de wensen van deze jonge mensen. Zij ma ken werk mogelijk dat an ders niet gedaan zou kun nen worden. Maar tegelijker tijd passen de projecten in de huidige situatie, zodat deze kerken er ook verder verantwoordelijk voor kun nen zijn. tot de bedelstaf. Dan blijven het kerken die met opgehouden handen door het leven gaan. Ontvangen Maar dat wil helemaal niet zeggen dat iedere vorm van geven verkeerd is. Er is een andere vorm van geven mogelijk die mensen in staat stelt op eigen benen te staan. Maar juist daarom moet in iedere situatie op nieuw de vraag gesteld worden hoe wij op de beste manier mensen kun nen helpen. Maar ontvangen is toch nog moei lijker. Een mens kan door steeds te moeten ontvangen zijn zelfrespect verliezen. Dan is hij er slechter aan toe dan toen hij nog niets had. In hun eerste jaar van zelfstan digheid wilden de Indonesische ker ken niet of nauwelijks geholpen worden. Ze vreesden buitenlandse hulp als een ondermijning van hun nieuwe zelfstandigheid. Ze wilden geheel op eigen benen staan. De zendingsorganisaties begrepen dat heel goed. Er werden allerlei plannen ontworpen om de zendings subsidies jaarlijks met bijvoorbeeld tien procent te verminderen. Maar van die plannen is niet veel terecht gekomen. Vragen Wij in het westen zijn veel rijker geworden sinds we geholpen werden door het Amerikaanse Marshallplan. Indonesië is echter veel armer ge worden. Het is maar al te gemakke- PRAAG Het is niet uitge sloten, dal de rooms-katholieke kloosters, in Tsjechoslowakije die twintig jaar geleden onder het stalinistische regime zijn ge sloten, worden heropend als de nieuwe regering een voorstel daarover aanneemt. Dit is bekendgemaakt door de mi nister van volksgezondheid, die te vens voorzitter van de met de com munisten verbonden volkspartij is, dr. Josef Plojhar. Hij zei ook, dat zijn partij hoopte, dat onder de nieuwe communistische leiding alle voormalige monniken, die het herderlijk ambt niet meer moch ten uitoefenen, de vrijheid zullen krijgen, dit opnieuw te doen. Gevangenis De minister, die zelf tot de rooms-katholieke geestelijkheid heeft behoord, maakte bekend dat de Tsje- choslowaakse rooms-katholieke vre desbeweging een commissie heeft be noemd, die zal streven naar algehele rehabilitatie van geestelijken, die in de gevangenis zijn geworpen of wie op andere wijze onrecht is aangedaan Hij zei niet te kunnen schatten hoevelen erbij betrokken zijn, maar voegde eraan toe, dat vaststaat dat zeven priesters nog in de gevangenis zitten. Zes bisschoppen zijn uit hun ambt ontzet. Wat betreft de betrekkingen met het Vaticaan antwoordde de minister, dat thans verbetering mogelijk is. „Maar het zal zeker niet eenvoudig zijn." Schuld Dr. Plojhar gaf de schuld van de communistische maatregelen, die in het verleden zijn genomen, voor een deel aan de „starre houding van het Vaticaan, die een mogelijkheid van modus vivendi met het socialisme had afgewezen". Dr. Plojhar, die 66 jaar oud is en de concentratiekampen van Buchen- wald en Dachau heeft overleefd, is in het westen dikwijls gekritiseerd om zijn collaboratie met de commu nistische regering. Aartsbisschop Be- ran heeft hem in 1948 uit zijn kerke lijke functie geschorst. Volgens Plojhar zelf heeft de Tsje- choslowaakse bisschoppenconferentie nog geen twee jaar later deze maat regelen ingetrokken. BEROEPWGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Schoonhoven (vac. H. Jongerden): K. Schipper te Middel- harnis; te Haaften: L. Blok te Ridder kerk; te Oosterhout, c.a.: C. Dolman te Weert. Aangenomen naar Scheveningen <vac. A. J. de Jong - toez.): G. Zonneberg te Bunnik. die bedankte voor Terneuzen (4e pred. pl.). Bedankt voor Haarlem-Schoten (vac. dr. H. v. d. Loos - toez.); A. J. de Bue te Makkum; voor Brakel (toez.)W. v. Hennekeler te Zwartebroek; voor Wan- neperveen: J. L. Maris te Zuidland; voor Holwerd. c.a. (toez.): C. F. J. An- tonides te Terborg. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunschoten-Spakenburg: P. v. Gurp te Oldehove; te Ferwerd- Hallum (accl.): kand. J. Kruidhof te Hattem. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Gouda: D. H. Biesma te Lisse en J. P. Geels te Haarlem. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Middelharnis: J. v. Haa- ren te Amersfoort en J. C. Weststrate te Meliskerke. Beroepen te Wolf aartsdijk: P. Blok te Dirksland. Zending in Nigeria onder controle LAGOS De Nigeriaanse regering heeft bepaald dat de missie- en zen dingsorganisaties voortaan regelmatig inlichtingen moeten verstrekken over hun buitenlandse personeelsleden. Deze beslissing wordt een voorzorgs maatregel genoemd. DEN HAAG Minister De Block van economische zaken is van plan de totstandkoming van een nieuwe wettelijke regeling voor de openbare elektriciteitsvoorziening te bevorde ren. Hij antwoord dit de liberale Tweede-Kamerleden onr. F. Porthei- ne en mevrouw mr. E. Veder-Smit. Stud '75 voorstander driepartijenstelsel (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Het bestuur en de landelijke fractie van Stud '75 heb ben zich beraden over de formatie van het bestuur van de Nederlandse Studentenraad. Naar de visie van Stud '75 zijn de pogingen om te ko men tot een driepartijenstelsel in de NSR door toedoen van de Studenten vakbeweging mislukt. Aangezien Stud '75 op zakelijke gronden voor een driepartijenstelsel is, meent deze studentenpartij geen coalitie met de SVB te moeten aan gaan. Besloten is, dat Stud '75 zich onafhankelijk zal opstellen ten op zichte van het te vormen NSR-bestuur. Aan veel Nederlandse deuren is gisteravond tussen zeven uur en half negen gebeld. „Kom over de Brug" was gestart. Nu wacht men in spanning of de 21 miljoen gulden er komen. Enveloppen zijn rondgebracht. Vrijdagavond worden ze gevuld weer opgehaald. Enkelen van die 100.000 „postbodes" krijgen nog even instructies. DINSDAG 19 MAART (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG De Studenten verenigingen voor Internationale Betrekkingen organiseert ter ge legenheid van het twintigjarig' bestaan op 4, 5 en 6 april in het Amsterdamse Maagdenhuis een groots opgezet congres over „De Nederlandse positie in de inter nationale politiek". Een aantal vooraanstaande Neder landers zal op het congres beschou wingen ten beste geven. Daaraan vooraf gaat een historische beschou wing van prof. dr. C. Boogmans over de historische achtergronden van de Nederlandse buitenlandse politiek. Verder spreken staatssecretaris J. de Koster over Nederland in Ei ioo pa, drs. J. H. Oostveen over Nei land in de ontwikkelingslanden, J. L. Heldring over Nederland, Nj~êe. en Oost-Westrelaties en tenslotti H. Vredeling over de rol van klein Europees land in de interna nale politiek. De Belg Paul Hf, Spaak zal op de laatste dag een zing houden over De Nederlandse litiek in buitenlandse ogen, ter jjj*1 een forum die Nederlandse bui landse politiek van binnenuit doorlichten. Dat forum staat voorzitterschap van prof. jhn dr, A. M. Alting von Geusau, die ti voorzitter van het congres is. Streek De SIB, die momenteel ongei duizend leden telt, verspreid over 1(k le universiteits- en hogeschoolste iiv met uitzondering van Drienerloo Delft is in 1947 opgericht onder naam Nederlandse Studenten ver ds, ging voor Wereldrechtsorde (Ni Doel was het streven naar recht j vrede voortgekomen uit een gefti van onbehagen over dé verstol van de rechtsorde tijdens de laarij wereldoorlog. In de loop van de j« J heeft de belangstelling van de denten zich meer toegespitst op reële resultaten van het wereldpJud tieke gebeuren. Discussies daaro resulteerden in de naamsverandei >ie van NSW in SIB. Vier gebieden Met name vier centrale gebie trekken de belangstelling van "de denten. te weten de EEG, de venhouding, het werk van de VN de hulp aan ontwikkelingsland )c' Zonder de student tot een keuzt aa dwingen en zonder als vereniging x politieke keuze te maken, tracht SIB een informatieve functie te 1 vullen. üi Op het programma staan on Jj meer studieweekends en studiereii e« waarvan het verslag vaak als doe raal-scriptie geldt. Het congres, zeer zorgvuldig is voorbereid, vierhonderd gasten ontvangen. Door deze nood gedreven moeten dezë kerken wel een brok van hun trots inslikken en om hulp vragert. Twintig jaar zelfstandigheid heeft hun geleerd, dat zij anders geen toe komst hebben. Maar ze willen hun zelfrespect bewaren, althans de besten onder hen. Stootkapitaal In Makassar sprak ik met jonge christen-studenten. Na heel veel vragen van mijn kant, zeiden ze: „We zouden u ook wat willen vra gen: Wilt u onze kerken niet teveel, steunen. Wij hébben als kleine' groep hier zonder enige hulp van buiten een kléin radiostation gesticht. We weten wel dat er nog veel verbeterd moet worden, maar we zijn er toch al trots op. Dit, is, helemaal van ons. En zo moet het ook zijn met onze kerken." Er ontwikkelde zich een lang gesprek. In mijn aantekeningen- tj lor boekje zie ik, dat ik ineens hen op gehoudén met noteren. Ik was ni^ meër de journalist die opschreef. waren samen gelovigen die zich zonnen op een gemeenschappelij probleem. Maar dat gesprek stai ook zonder notities nog in mijn g( heugen gegrift. Ik vroeg: „Wijzen jullie ieder Vorm van hulp af?" „Neen", zeiden ze, „maar nog al vaak worden vanuit het buitenlai de lopende kosten van onze kerki (betaald en dat viriden wij onjuiu We moeten als kerken zelf ïere{ D* verantwoordelijkheid te dragen, zei actief te worden. We zouden al vei» b meer zélf kunnen doen, als we vooffkt. sommige taken van ons werk minpPai der geld ontvingen." f00' tent „Wat we wel nodighebben," verjeerl volgden zij, „is niet zozeer subsidif voor de lopende zaken, maar start] kapitaal om nieuwe taken te aan^-^ vaarden. Er mag wel hulpverlening zijn, maar geen steunverlening. Hétevei Westen moet niet onze tekorte dekken, maar moet juist stootkapi taal geven voor nieuwe impulsen, In- dat gesprek ontdekte ik vooral de jonge leden van de Indo nesische .kerken zich ernstig, zorgi maken'over de toekomst. Zij willi j werkelijk zelfstandig zijn en blijvend afhankelijk. Zij willen ni dat hun kerken blijven lopen m de krukken van westerse subsidii maar dat zij echt leren zelf op ei® benen te staan. Ér gingen flarden van discussi door mij heeh die ik in het wesr heb bijgëwoond. Soortgelijke g dachten werden daar geuit, groeit langzaam een gemeenschap,, pelijk inzicht dat van enorm belan s Nl kan zijn voor de toekomst van «eest hulpverlening. Zo vinden wij samejpat de Weg naar zinvol helpen. chi lijk op dit punt te gaan spreken over „eigen schuld." We vergeten dan maar al te gauw, dat het evan gelie ons leert dat „onze schuld" Gods geven niet onmogelijk, maar juist noodzakelijk maakt. Maar bovendien is het de vraag of bij een andere binnenlandse politiek de situatie in Indonesië zoveel beter zou zijn geweest. De afstand tussen de oude, rijke' landen van het westen en de jonge, arme ontwikke lingslanden wordt met de dag gro ter. Maar zelfs in onze situatie kunnen de kerken niet doen wat zij willen. De jongste synode van de Gerefor meerde Kerken moest prioriteit kie zen, omdat het eenvoudig onmoge lijk was om alle taken die op hun weg kwamen te financieren. De Indonesische kerken staan in eens voor taken (door de toevloed van nieuwe leden en door de gehele ontwikkeling van de maatschappij) waarvan zij zelfs absoluut noodza kelijke met geen mogelijkheid kun- pen financieren. De pastorale zorg, de opleiding van predikanten, de medische verzorging zouden in de knel komen als er niet geholpen wordt. Niets werd in Indonesië tot nu toe gedaan voor de geeste lijk gestoorden. In Djakarta is nu een school voor blo op- «Is gericht. Een van de meisjes leert naaien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2