SER: STAKING ALS UITERSTE MIDDEL POOLSE STUDENTEN BLIJVEN MAANDAG WEG VAN COLLEGES Wolfshohl winnaar Parijs-Nice Deen niet met Nederlands initiatief naar Hanoi iHan maakt misbruik J van wanhoop vader Tanker Maeoma allergrootste in Europoort Vrijspraak in provozaak Prinselijk paar op bezoek bij Roland Holst (80) Commissie orgaan transplantaties Plaatsen biologie nu toegewezen KUNSTIJSBAAN IN GRONINGEN Anton Ebben zesde in Dortmund Excelsior winnaar bij micro-korfbal SER wil niet adviseren over bijslag le kind Huurlingen mogen naar huis 9 ZATERDAG 16 MAART 1968 AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren de 26-jarige politiek tekenaar Bernhard W. H. vrijgesproken van majesteitsschennis door middel van een cartoon in het provoblad God, Nederland en Oranje. Wel kreeg hij een boete van 250 subsidiair 25 dagen hechtenis opge legd wegens een voor de politie be ledigend cartoon in hetzelfde blad. De officier had drie maanden on-, voorwaardelijke gevangenisstraf ge- eist voor een cartoon, dat volgens de dagvaardiging de Koningin voorstel de als een publieke vrouw. H. ont kent dit te hebben getekend. De rechtbank sprak verder vijf mensen vrij wegens het verspreiden of in het bezit hebben van nummers van het provo-cartoonblad. BERGEN Prinses Beatrix en prins Claus zijn voornemens de vie ring van de tachtingste verjaardag van de dichter A. Roland Holst op 31 mei bij te wonen. De eigenlijke verjaardag van de dichter is 23 mei, doch de viering is op 31 mei vastgesteld, de datum waarop de stichting A. Roland Holst- fonds tien jaar bestaat. Het prinse lijk paar zal dan als eregasten aan wezig zijn op een besloten bijeen komst in hotel-restaurant „De rus tende jager" te Bergen (Nh). DEN HAAG Na de commissies voor hoornvlies- en voor beentransplantaties heeft het Nederlands Roode Kruis een commissie voor orgaantransplataties in gesteld, onder voorziterschap van dr. A. J. H. Bartels. De commissie zal zich in het bijzonder bezig houden met het be vorderen van de gedachte om na over lijden organen ten behoeve van de me demens af te staan. Een aantal werk groepen zal worden gevormd die zich afzonderlijk zullen bezig houden met de medisch-organisatorische, ethische, juri dische en voorlichtende aspecten. de stakingsvrijheid zou worden uit gehold. Mocht zich in concreto een dergelijke situatie voordoen dan zou een wettelijke maatregel ad hoe kun nen wordén genomen. Het advies van de SER is voorbe reid door een commissie onder lei ding van het kroonlid prof. mr. A. D. Belinfante, die de aanvankelijke voorzitter prof. mr. P. J. Verdam op- volgde. ■,-Vi w V. WARSCHAU Rond 2000 studenten zijn gisteren bijeen gekomen in de universiteit van Warschau. Op deze bijeenkomst is besloten maandag geen colle ges te volgen. Zij zijn verder van plan maandagmiddag weer een vergadering te houden, waarop een daartoe uitgenodigd lid van van het centrale comité van de Poolse communistische partij zou moeten uiteenzetten wat de partij voornemens is te doen met betrekking tot de eisen van de studenten. Het was overigens rustig in Warschau. Ook uit de Zuidpoolse stad Krakau zijn geen incidenten ge meld. Daar zijn twee dagen geleden vechtpartijen uitgebroken toen dui- zeden studenten een betoging hiel den uit sympathie met hun collega's in Warschau. Wel zijn de studenten in Krakau van de colleges weggeble ven uit protest tegen de houding van de plaatselijke bladen, die een door hen aangenomen resolutie niet willen publiceren. Afgeranseld De Poolse bladen hebben „Stali nisten, Zionisten en lakeien van het imperialisme" die het gezag van Go- mulka proberen te ondermijnen, ver antwoordelijk gesteld voor de onrust onder de studenten, speciaal de r.-k. auteur en componist Stefan Kisielewski moeten het ontgelden. Kisielewski, die lid van het Poolse parlement is geweest, heeft het hui dige Polen „een schandellijke dicta tuur van domkoppen" genoemd. Van welingelichte zijde is vernomen dat hij maandagavond, toen hij zijn flat verliet om naar vrienden te gaan, door drie mannen is afgeranseld. Zijn toestand zou niet ernstig zijn, maar Janssen vijfde NICE De leiderspositie van de Westduitse renner Wolfshohl is in de laatste etappe van de wegwedstrijd ParijsNice geen moment in gevaar geweest. Va-kundig paleerde hij de aanvallen van zijn naaste concurrent, de Belg Ferdinand Bracke die in het eindklassement beslag 'legde op de tweede plaats. In het tweede deel van de laatste etappe, een tijdrit over 28 kilometer, boekte de Belg weliswaar 57 seconden winst op Wolshohl, maar dat was te weinig om de witte leiderstrui van de 29-jarige renner uit Keulen in gevaar te brengén. Janssen eindig de doör zijri goede prestatie in de tijdrit in het eindklassement op de vijfde plaats. De Fransman Samyn won vrijdag het eerste deel van.de laatste etappe. Hij legde de 147 kilometer van Tou lon naar Antibes af in 3.34,26. Rini Wagtmans finishte als tweede, vóór de. Fransman Aimar. Het groepje van drie renners had ruim een mi nuut op het peloton. Bracke, houder van het wereld uurrecord, won de tijdrit. Harry Stee- vens legde beslag op de achtste plaats en werd daarmee de beste Neder- lande. Janssen eindigde als tiende. 6berl-13clc pvea R 1520 De uitslag van het eerste deel van de achtste etappe: 1. Samyn (Fr.) de 147 km lp 3.34.26; 2. Wagtmans (Ned.) z.t.: 3. Almar (Fr.) z.t.: 4. Julien Stevens (Belg) 3.35.15; 5. Seis (Belg) 3.35.31; 6. Janssen (Ned.) z.t.; 7. Van Sweevelt (Belg) z.t.: 8. Harry Steevens (Nqd.) z.t.: 9. De Roo (Ned.) z.t.; 10. Swerts (Belg) z.t.: 12. Dolman (Ned.) z.t.; 13. Vla- naen (Ned.) z.t.; 14. Van der Horst (Ned.) z.t.: 15. Harlngs (N^d.) z.t.; 20. Schepers (Ned.) z.t.; 53. Karstens (Ned.) 3.38.10; 54. Van der Vleuten (Ned.) z.t. De uitslag van de tijdrit van Antibes naar Nice luidt: 1. Bracke (Belg) de 28 km In 39 min 17 sec (gem. 42.766 km per uur); 2. Wolfshohl (W.-Dld.) 40.12. 3. Van Looy (Belg) 40.29; 4. Maurer (Zwlts.) 40.51; 5. Grosskost (Fr.) 41.02; 6. Bernard Guyot (Fr.) 41.03: 7. Anquetil (Fr.) 41.06: 8. Steevens (Ned.) 41.13: 9. Bodln (Fr.) 41.19: 10. Janssen (Ned.) 41.20; 11. Van de Kerkhove (Belg) 41.33: 12. Poulldor (Fr.) 41.34; 13. Swerts I (Belg) 41.37: 14. Vragtmans (Ned.) 41.39; 15. David (Belg) 42.05; 23. Van der Vleuten (Ned.) 43.04: 25. Schepers (Ned.) 43.09: 31. Dolman (Ned.) 43.39; 32. De Roo (Ned.) I 43.40: 36. Vlanen (Ned.) 44.08: 45. Harlngs I (Ned.)45.32; 46. Karstens (Ned.) 45.37; 53. Van der Horst (Ned.) 47.06. Eindklassement: 1. Wolfshohl (W.-Dld.) j 34.42.41 2. Bracke (Belg) 34.45.19; 3. Bodln (Fr.) 34.47.33; 4- Bernard Guyot (Fr.) I 34.48.01 5. Janssen (Ned.) 34.48 29; 6. Grosskost (Fr.) 34.48.43; 7. Almar (Fr.) 34.49.28; 8. HoubrechtS (Belg) 34.49.47; 9. Bellone (Fr.) 34.50.14: 10. Anquetil (Fr.) 34.50.30: 11. Maurer (Zwlts.) 34.50.49: 12. Seis (Belg) 34.50.59; 13. Poulldor (Fr.) 34.51.10: 14. Steevens (Ned.) 34.52.06; 15. Wagtmans (Ned.) 34.53.42: 19. Schepers (Ned.) 34.56.27; 21. Van der Vleuten (Ned.) 34.58.05; 25. De Roo (Ned.) 35.02.41; 30. Vlanen (Ned.) 35.05.13; 35. Dolman (Ned.) 35.11.57; 38. Karstens (Ned.) 35.13.57: 42. Harlngs (Ned.) 35.15.01; 49. Van der Horst (Ned.) 35,25.35 DEN HAAG Naar aanleiding van persberichten over het aanstaan de bezoek van de Deense ambassa deur in Peking aan Hanoi, heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag desgevraagd meegedeeld het on waarschijnlijk te achten dat de am bassadeur. tijdens zijn bezoek aan Hanoi, een Nederlands-Deens initia tief om de vrede in Vietnam ;te be vorderen aldaar ter sprake zal bren gen. In het huidige stadium van de pei lingen bij verschillende regeringen over de uitvoering van deze motie Van der Stoel zou dit prematuur zijn, al dus de woordvoerder. Het Franse persbureau Agence France Presse berichtte eerder dat volgens waarnemers in Kopenhagen de Deense ambassadeur in Peking, Troels Oldenburg, tijdens zijn a.s. be zoek aan Hanoi, de Noordvietnamese autoriteiten in kennis zal stellen van stappen die de regeringen van Dene marken en Nederland zich voorstel len te ondernemen met het oog op een staakt-het-vuren. Denemarken en Nederland zijn van plan de hulp van een vijftiental lan den in te roepen voor een diepgaand onderzoek van de huidige situatie in Vietnam dat het mogelijk zou moeten hij zou wel een paar dagen in bed moeten blijven. „Trybuna Ludu", het officiële or gaan van de Poolse communistische partij, schreef dat de Zionisten „het assimilatieproces van de Joden willen tegenhouden en hen ervan willen overtuigen dat hun plaats in Israël is en niet in de landen waar zij al eeu wen wonen". De communisten, aldus het blad, hebben het Zionisme altijd veroor deeld als een reactionaire ideologie, die verdeeldheid zaait onder de ar beidersklasse. Van de 30 miljoen Po len zijn er 30.000 jood. Van welingelichte zijde in Warschau is inmiddels vernomen dat vijf rechtse afgevaardigden premier Cyrankiewicz gevraagd hebben wat de regering van plan is te doen om een eind te maken aan het „wrede optreden" van de militie tegenover de studenten. (Van onze onclerwijsredactie) DEN HAAG Er is voldoende capaciteit op de Nederlandse uni versiteiten om de jonge mensen te plaatsen, die het komende najaar biologie willen studeren. De belangstelling voor deze studie in Utrecht is evenwel aanzienlijk groter dan de capaciteit van deze instelling van wetenschappelijk on derwijs. Daarom heeft minister Veringa voor een doelmatiger spreiding van de eerstejaars biologie een commis sie aangewezen, die de plaatsen moet toewijzen. GRONINGEN Nog dit jaar zal in Groningen met de bouw worden be gonnen van een ijshal met een vloer van 60 x 30 meter met volwaardige accommodatie voor ijshockey op een terrein van de ijsvereniging Gronin gen naast de bestaande ijsbaan in het stadspark. De bijkomende installaties zuilen een zodanige capaciteit krijgen dat ze ook toereikend zijn voor een in een latere fase te bouwen kunstijs baan van 400 meter, die dan op de plaats komt waar nu de ijsbaan van de ijsvereniging Groningen is gelegen. DORDTMUND De Nederlander Anton Ebben is vrijdagavond met Kai- rouan.zesde geworden in de Grote Piijs van de Bondsrepubliek, het hoogtepunt van het internationale coucours hip- pique van Dordmund. De overwinning was voor de Duitser Alwin Schocke- möhle, die met Donald Rex in de bar rage foutloos rondkwam in 31,3 sec. Zijn landgenoot Gert Wiltfang werd met Extra tweede. Ook hij maakta geen fout. Zijn tijd bedroeg 36,5 sec. Anton Ebben liep vier strafpunten op en plaatste zich niet in de barrage. Program voorronden Nederlands elftal DEN HAAG Hei programma voor het Nederlands elftal, dat in groep 8 van het tornooi om het we reldkampioenschap is ingedeeld met Luxemburg, Bulgarije en Polen, ziet er als volgt uit: 4 september: Luxem burgNederland (in Rotterdam); 23 of 27 oktober BulgarijeNederland; 26 maart 1969: NederlandLuxem burg; 7 mei 1969: NederlandPolen; 7 september 1969: PolenNederland; 22 oktober 1969 NederlandBulga rije. ROTTERDAM Dc micro-korfbal com petitie in do Rotterdamse Encrglehal is ten einde. Rest nog het veterancntornool dat woensdag wordt gehouden, alsmede do sluitingswedstrijden op 27 maart. BIJ de eerste klassers heeft Excelsior het prima gedaan. Het Delftse achttal ls tot een to taal van 57 punten gekomen, waarmee het een voorsprong heeft van niet minder dan acht punten op het Haagse VES. Met 46 punten bezet THOR de eervolle derde plaats, terwijl Koag met 44 op de voet volgt. Voor deze klas zijn 198 wedstrijden gespeeld en daarin zijn 941 doelpunten gescoord, dus gemiddeld elke 4 minuten en 15 seconden een treffer. De eindstand: alle achttallen speelden 33 wedstrijden. Excelsior 57, VES 49, THOR 46. KOAG 44, DES 37, DVS 36, DIO 28. SGV 24, Maassluis 24. TOP 19. Oud-Beijerland 19, Albatros 13. In de tweece klas bleek Oranje-Nassau te sterk voor de overige achttallen. Het bereikte een totaal van 43 punten. Blauw-Wlt ls met 40 punten goede tweede. In 3A wilde Excelsior 2 niet onder doen voor het eerste achttal ln de eerste klas en In 3B kwam Oranje-Nassau 2 tot eenzelfde resultaat als Oranje-Nassau 1 ln de twee de klas. Uitsla-gen van de laatsto competitie wedstrijden: 2e klas: Blauw Wit NIO 2—0. Kwiek NIO 5—1. Blauw-Wlt -< Oranje Nassau 3—2, NIO Oranje-Nassau 1—5, Kwiek Oranje-Nassau 1—2. Kwiek ODI 1—3, Blauw-Wlt ODI 3—3; 3Bl RWR 2 De Kapellen 1—2. Nleuwerkerk 2— Vitesse 2 0—4; Oranje-Nassau 2—Nleu werkerk 2 7—0, Vitesse 2 Oranje Zwart 3—2, RWR 2 Oranje-Zwart 0—1, Oran je-Nassau 2 De Kapellen 1—0, RWR 2 Vitesse 2 0—1. RWR 2 —Fluks 0—4. De Kapellen Nleuwerkerk 2 3—4, Vitesse 2 Fluks 3—2 De Zuldslavlsche club Zadar heeft ln Belgrado de wedstrijd voor de kwartfina les van het tornooi om dc Europese basketbalbeker voor landskampioenen te gen het Italiaanse Slmmenthal Milaan met 90 66 gewonnen. maken de basis voor onderhandelin gen te leggen, aldus A.F.P. Zeer binnenkort, en op verzoek van de Noordvietnamese regering, aldus deze door AFP geciteerde waarne mers, zal de ambassadeur zich naar Hanoi begeven, waar hij een tiental dagen zal ve blijven. Na afloop van dit bezoek zaJ hij ongetwijfeld per vliegtuig naar Kopenhagen gaan om de Deense minister van buitenlandse zaken in kennis te stellen van het verloop van zijn besprekingen in Ha noi, aldus AFP. Uitsluitend EINDHOVEN De 4-jarige ohan van der Kallen uit Eind- loven, die sinds donderdagmor- [en werd vermist, blijkt te zijn 'erdronken. Het lijkje werd in een treksloot, ie in verbinding staat met de Dom- lel, gevonden door de militair A. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Söciaal-economi- :he raad heeft gistermiddag besloten een interimadvies uit te brengen over e vraag of de kinderbijslag voor het fste kindkan worden bevroren en ervolgens kan worden afgeschaft. Mi- ister Roolvink (Sociale zaken) had op november gevraagd op korte termijn 'Ik een advies uit te brengen. De SER meent dat een dergelijke laatregel moet worden aangemerkt als sn incidentele beslissing. De raad licht het toe dat door de adviesaan- rage het vraagstuk van de beheersing an de ontwikkeling der sociale ver- akeringslasten en de afweging van de horiteiten aan de orde is gesteld, 'aar in deze benadering past volgens e SER niet, dat een incidentele beslis- ng wordt genomen die wellicht ach- envege zou zijn gebleven als op grond an de te ontwikkelen beleidscriteria an prioriteitenkeuze zou zijn gedaan. Volgens de SER is het best verant woord om met het nemen van eventu- 'e maatregelen tot beperking van de ociale lasten te wachten tot het (al eer- ar gevraagde) advies op de program- lering zal zijn uitgebracht. van Esch uit Waalwijk, één der circa honderd soldaten van de legerplaats Oirschot, die gistermorgen om acht uur waren gestart met het uitkam men van een groot gebied aan de zuidoostelijke rand van de stad. Het water in de sloot was ongeveer een meter gezakt doordat de brand weer veel water uit de Dommel had weggepompt om het zoeken te verge makkelijken. Het jongetje is door verdrinking om het leven gekomen, aldus de offi cier van justitie mr. Dony, die speci' aal naar Eindhoven was gekomen. Inmiddels heeft de politie de 27-ja- rige W. B. uit Eindhoven gear resteerd wegens poging tot oplichting van de vader van het knaapje. Deze had de heer Van der Kallen telefo nisch gesommeerd om twaalf uur 's middags met een som geld aan de ingang van het Binnenziekenhuis te komen, waar hij dan inlichtingen over de verblijfplaats van zijn ver miste zoontje zou krijgen. Een rechercheur is daarop naar het ziekenhuis gestuurd, waar hij zich als de vader van het jongetje voor deed. De rechercheur kon B. direct in de boeien slaan. De man is ingesloten en zal volgende week voor de officier van justitie in Den Bosch worden voorgeleid. Inbreker steekt per abuis bios in brand BREDA Het tien maanden oude interieur van de bioscoop Grand Theatre in Breda is gisteren voor het grootste deel door brand verwoest. Men ver moedt dat een inbreker die op zoek was naar geld, onvoorzichtig met luci fers is omgesprongen. Er brandde ln het gebouw geen licht. Verschil van mening was er ook j over het uitsluitingsrecht (het recht van dc werkgever om zijn niet- sta- j kende werknemers te weigeren werk te verschaffen en loon te betalen). De werkgeversleden van de SER stelden o.m. dat tegenover de vrij heid van de vakverenigingen om een stakingstaktiek toe te passen en daarbij schade toe te brengen aan de werkgever, redelijkerwijs moet staan j een recht van uitsluiting om zijn schade te beperken. Nog een argument: in het Europees Sociaal Handvest wordt niet alleen aan werknemers maar ook aan werk- I gevers het recht van collectief optre- j den in geval van belangengeschillen toegekend. Dat door uitsluiting niet-stakende werknemers worden gedupeerd is volgens -de werkgevers in de beschouwing van de staking als collectief gebeuren een onvermijde lijke consequentie. De werkgeversleden van de SER meenden bovendien dat uitsluiting ook mogelijk moet zijn door een werkgever, in wiens onderneming niet wordt gestaakt, maar die indi rect door een staking elders wordt bedreigd. De SER kwam tot de conclusie dat de „uitsluiting" (nog) niet wettelijk behoeft te worden geregeld. Wilde staking Wat betreft de zgn. wilde staking is de raad van mening dat volstaan kan worden met het arrest van de Hoge Raad van 15 januari 1960; dat wil zeggen, dat de stakende werkne mers wanprestatie plegen, tenzij de omstandigheden waaronder de collec-, tieve werkweigering plaatsvindt van dien aard zijn dat naar heersende rechtsovertuiging voortzetting van de arbeid niet kan worden gevergd. De rechtsgevolgen dienen volgens de SER evenwel te worden verlicht: nakoming der arbeidsverplichting kan wel worden gevorderd, maar niet onder vaststelling van een dwangsom of van gijzeling, terwijl de schade- Caroline Blakiston, die in de Forsyte Saga de rol van Marjorie F err ar vertolkte (u weet wel: van het smuadproces met Fleur) is gistermiddag op Schiphol aan gekomen, vanwaar zij doorreisde naar Deventer om daar de nieu we mini-Forsytemode te showen. Op de foto zien we Caroline met een van de creaties. I KINSJASA President Moboetoe I van Kongo heeft ermee ingestemd, dat ongeveer 120 blanke huurlingen uit Roeanda naar hun land van her komst terugkeren, maar slechts op voorwaarde, dat zij nooit meer naar Afrika zullen reizen. Daarmee is Mo boetoe afgeweken van zijn eis, dat dc huurlingen voor berechting aan Kon go zouden worden uitgeleverd. De (Van onze scheepvaartredak- teur) ROTTERDAM Vanochtend vergoeding, die kan worden ge vraagd, beperkt moet zijn tot een maximum. Afkoelingsperiode Een aantal werkgeversleden, gesteund door enkele kroonleden, meende voorts dat*de minister van sociale zaken de bevoegdheid zou moeten hebben een afkoelingsperiode te gelasten indien een voorgenomen staking het sociaal-economisch be leid van de regering of het maatschappelijk verkeer ernstig zou dreigen te verstoren. De meerderheid van de SER was hier tegen, omdat daardoor de beopg- vroeg is de Maeoma als grootste tanker die ooit het Rotterdamse havengebied bezocht, afgemeerd bij Shell in Europoort. Met een draagvermogen van 207.000 ton is het Nederlandse schip de op één na grootste tanker ter wereld. De Maeoma voerde 168.000 ton ruwe olie uit de Perzische Golf aan. Het vorige rekord stond op naam van de Noorse tanker Ber- gehus van 204.000 ton, die vorig jaar rond Kerstmis binnenliep. De Maeoma had een diepgang j van 53 voet, het maximaal toe laatbare voor de oliegeul op dit moment. De mammoettanker werd bin nengebracht door kapitein H. A. H. Hylkema, die 'vanochtend aan «boord als commodore van Shell I Tankers NV liét commaftdo over- J aroeg aan kapitein L. H. de Vries. Kapitein Hylkema gaat met pensioen. De Maeoma maakte naar Euro poort de eerste reis nadat het schip in januari door de werf van Ishikawajima-Harima te Yo kohama was afgeleverd. Met de indienststelling van de Maeoma bereikte de vloot van Shell Tan kers een totaal draagvermogen van twee miljoen ton. De 168.000 ton olie zou in 13 tot 15 uur worden gelost en worden opgeslagen in de tanks op het Shell-terrein. De Maeoma heeft een lengte van 325 meter, een breedte van ruim 47 meter, een holte van 24'/* meter en volbeladen een diepgang van bijna 19 meter. Met. een stoomturbine-installatie van 28.000 pk loopt de tanker een snelheid van 16 mijl per uur. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG De Sociaal- Economische Raad is unaniem van mening dat een wettelijke regeling m.b.t. de werkstaking gericht moet zijn op de mogelijk heid om collectieve werkweige ring als uiterste middel te hante ren teneinde een belangengeschil tussen werknemers en werkge ver (s) tot een oplossing te bren gen. De wettelijke voorziening dient volgens de raad uitsluitend betrek king te hebben op de stakingen, waarbij voor de collectiviteit van de werknemers wordt opgetreden door organisaties die rechtens bevoegd zijn voor deze werknemers een" cao af te sluiten en die tenminste twee jaar bestaan. Vakvereniging De verruiming van de stakingsmo- gelijkheid, zoals die in de door de regering voorgestelde wettelijke re geling besloten ligt, neemt naar het oordeel van de SER niet weg, dat de vakvereniging bij het organiseren van een staking bepaalde rechtsnor men in acht dient te nemen, wil haar optreden rechtmatig zijn. Zoals het niet organiseren van wettelijk verbo den stakingen of van stakingen ter bereiking van een wettelijk verboden doel. Ook mag de vakvereniging niet handelen in strijd met de verplich tingen, die zij in een door haar af gesloten cao t.o.v. de werkgever heeft aangegaan. Daarnaast zal de vakvereniging, al vorens een staking uit te roepen, een behoorlijke procedure in acht moeten nemen (bereidheid tot serieuze on- „Ik zal u zeggen waar uw kind is, als... derhandelingen, aanzeggingstermijn, aanzegging per deurwaardersexploit) en geen stakingen organiseren waar van de gevolgen kennelijk onevenre dig zijn in verhouding tot het doel. De SER heeft deze rechtsnormen in een ontwerp-wetsartikel neergelegd. Werknemers Uit de erkenning dat de vakvereni ging (binnen zekere grenzen) de vrij heid heeft om een staking te orga niseren, vloeit volgens de raad voort dat ook de werknemer op zijn beurt binnen zekere grenzen de vrijheid heeft om aan een door de vakvereni ging georganiseerde staking deel te nemen,dan geen wanprestatie ver richt en derhalve niet in rechte kan worden aangesproken tot naleving j van zijn arbeidsverplichting, evenmin als (in beginsel) tot betaling van de schade die hij door zijn niet-werken veroorzaakt. De SER meent dat in zo'n geval de arbeidsverplichting dient te worden geschorst en dat de schorsing eindigt zodra de rechter de stakingsactie on rechtmatig heeft verklaard of heeft verboden. Zet de werknemer na zo'n rechterlijke uitspraak zijn staking voort, dan herleeft voor de werkge ver de mogelijkheid nakoming van de arbeidsverplichting te vorderen (evenwel zonder vaststelling van dwangsom of gijzeling) en schadever goeding (tot een zeker maximum) te eisen. Gedurende de schorsing behoeft de werkgever aan de stakende werkne- j mer uiteraard geen loon te betalen, maar hij mag gedurende die tijd zijn stakende werknemer ook niet (al of niet op staande voet) vanwege de staking ontslaan, zo meende een meerderheid van de raad (werkne mers en kroonleden). De werkge versleden vonden dat de werkgever die ontslagbevoegdheid wél moet heb ben (behouden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9