Achter goudkoorts „Gaullefinger" Ik ik met beheer slechts van dollar of pond HEECKEREN: Contraspionage moet geheimen beter bewaken BARON VAN Ook de KLM is voorzichtig met buitenlands geld i Brits toestel naar Schiphol uitgeweken Medeminnares met mes gestoken Kustvaarders moeten beter op weer letten Losse melk nog veel gevraagd kei. Pas omstreeks 1150 verrees het Huis te Heukelum in steen, in op dracht van Jan van Arkel. De heer Jan van Arkel bouwde, volgens de overlevering, niet zo maar... Op kruistocht Jeruzalem is heroverd ziet Jan van Airkei 's nachts de aartsengel Gabriël met een witte zwaan uit de hemel neder dalen. Gabriël zegt hem de zwaan met zijn schip te volgen tot waar de vogel gaat nestelen. „Bouw daar een burcht, en zolang de zwaan uw huis siert, zal het bij u en uw erven on verdeeld in bezit blijven." Zolang zwaan op toren is blijft Huis Heukelum Jan van Arkel gaat scheep en volgt de zwaan tot een hooggelegen plek bij de Linge. waar het dier nestelt. Hier bouwt hij zijn kasteel en op de hoogste toren zet hij een windwijzer, een ijzeren zwaan. Nog steeds prijkt die windwijzer trots op de spits van dezelfde toren, die Jan van Arkel bouwde. Baron van Heeckeren zegt: „Ik geloof in de zwanenmythe, maar dat is mijn zaak." Mening van veel Britten De goudkoorts en de sluiting van de Londense beurs hebben ook bij de „gewone man" in de Europese hoofdsteden reacties gewekt. Wij verzamelden onderstaande „bloemlezing". LONDEN „Al het rotnieuws dat maar te drukken valt", schreeuwden gisteren de kranten jongens, maar bij de Londenaren die wat mistroostig naar hun werk gingen, kon er geen lachje op overschieten. ,,Ik zeg niet dat ik begrijp wat er precies met het goud aan de hand is, maar ik denk dat De Gaulle zich een aap lacht", zei een winkelbe diende. En hij liet er op volgen: „Ik wou dat we hem eens een hak konden zetten". Mary Connel, een jonge ver pleegster, vertelde op straat aan een verslaggever: „Het is gewoon een schepje op het toch al slechte nieuws. Ik geloof niet dat je er veel aan kunt doen, behalve hopen, dat we uit de ellende zijn voor ik mijn pensioen krijg. Velen in Engeland zijn er van overtuigd, dat De Gaulle de man is die achter de schermen de crisis en de run op het goud aanwakkert. De Daily Telegraph had boven het hoofdartikel de even spitsvondige als veelzeggende kop: „G au 11e- •f i n g e r." PARIJS Makelaars en nieuwsgierigen hebben de goud- markt in de Parijse beurs bestormd. De drukte op de vloer was zo groot, dat politiemannen moesten assisteren bij het doorge ven van orders. Het lawaai van de anders zo kalme maar nu door el kaar schreeuwende handelaren was oorverdovend. Reactie: Talloze nieuwsgierigen barstten in loeiende „oh's" en „ah's" uit. tel kens wanneer de teller weer om hoog ging. Buiten schreeuwde een krantenjongen": „Parijs laat Washington vallen". BONN De doorsnee West duitser scheen gisteren niet veel belangstelling te hebben voor de goudcrisis die voor de regering en de financiële wereld in West-Duitsland de grootste zorgen baarde. Het populaire blad met de enorme oplaag. Bild Zeitung, repte met geen woord over de goud koorts. Een handelsreiziger (die aan een gokautomaat stond te spelen) zei: „Het gaat wel weer over; de dollar noch de mark zijn werkelijk in ge vaar. Dit is een kunstmatige crisis". ZATERDAG 16 MAART 1968 Strijd om voortbestaan historische bezittingen Zo was kasteel Heukelum, voordat de Fransen het behalve de zwaarste toren, die er nu nog staat opbliezen. SCHIPHOL Evenals de wissel kantoren op Schiphol is de KLM voorzichtig met het accepteren van buitenlandse valuta. Om 5 uur gister middag werd besloten, dat vliegbil jetten alleen nog maar worden afge geven tegen betaling van Neder landse guldens. Eigen middelen De enige uitzondering, die daarop gemaakt wordt geldt niet-ingezete- nen, die een reisbiljet komen kopen om daarmee te vertrekken. Deze rei zigers mogen in buitenlandse valuta betalen, echter niet voor biljetten, waarmee zij een vlucht reserveren die pas over enkele dagen of weken wordt uitgevoerd. Turenne verbaasd Hij vertelt hoe in 1672 de zwaan weer een rol speelt in de geschiede nis van het kasteel. De Fransen ver woestten heel wat kastelen als' ze door ons land trekken. Maar op kasteel Heukelum blijft na de explosie de zwaarste toren met de zwaan staan. Alleen vliegt de windwijzer eraf door de druk, en komt voor de voeten van de Franse maarschalk Turenne terecht, die kalm sïaat toe te kijken. De Fransman is verbaasd en zegt: „Het is God, die hem draagt", en laat de zwaan tegen een boom zetten bij het kasteel. Later wordt de windwij zer teruggevonden en opnieuw op de toren geplaatst, waar inmiddels in de zeventiende eeuw een herem huis omheen is gebouwd. „Daar stond Turenne", zegt de baron, en hij wijst naar de oprit. Zojuist heeft hij verteld over glorie en ondergang (in 1417) van de Arkels, die trouw wer den bijgestaan door de Heeckerens. Hij wil me voorgaan om een rond gang te maken. Voor we oprijzen, vertelt hij dat Napoleon I in de ka mer heeft gezeten. „De keizer verdeelde het oude tor nooiveld onder de bevolking als volkstuintjes, die vervuild en ver waarloosd raakten. In 1950- heb ik die toestand weer ongedaan gemaakt. Er lopen nu weer pauwen op het tor- nooiveld.,r Kasteel Heukelum, zoals het nu is. Het interjeur van Heukelum herin nert aan bijna alle tijden, die het heeft gekend: Romeins aardewerk, een ponjaard van de Noormannen, een ruiterharnas van de Arkels, een zwaard, waarmee op kruistocht de heidenen zijn onthoofd, portretten van Heeckerens en een helm en ku ras van een Heeckeren, die sneuvelde in de slag bij Waterloo. In de ontvangstzaal blijven we lang staan, onder de indruk van de sfeer van een verleden, dat hier bijna tastbaar weer heden is. Baron van Heeckeren: „Er was hier eens een Amerikaanse professor, die mij trachtte te verklaren, waaruit deze aparte sfeer ontstaat. Hij zei: Mijn vriend Einstein heeft me geleerd dat energie nooit verloren gaat, zeker niet de explosies van energie waaruit echte kunst is voort gekomen." Op de tafel staan bloemen. „U ziet het: Heukelum heeft wel geen gasten, maar de bloemen zijn er omdat we daardoor Heukelum levend houden." We kijken naar buiten. In de slot gracht zwemmen eenden, en natuur lijk: witte zwanen. Aan de overkant rijdt tussen de beuken een amazone in rode jachtrok. „Ik heb maar een zorg", zegt de baron, „dat deze historische plaats bewaard zal blijven". Hij is bang dat Heukelum eens het lot beschoren zal zijn van de meeste kastelen: kinder tehuis, bejaardencentrum of confe rentie-oord worden. Even later toont hij vol trots de stallen (met eigen handen opgebouwd uit oud hout) vol fiere viervoeters. Met een barse commandostem roept hij zijn hond: „Jooonathan, Jooooo- nathan!" Hij wijst naar boven. Van de tinnen van de toren wappert een standaard met een rood kruis op een gouden veld. „Die gaat om laag als ik dood ben, en na de begrafenis weer omhoog, als mijn dochter terug is." Bij het wegrijden zie ik de zwaan op de torenspits blinken in het winterse licht. De mythe j zegt: Zolang de zwaan uw huis siert, zal het bij u en uw erven onverdeeld in bezit blijven. De zwaan staat er al achthon derd jaar. „Ik geloof in de mythe, en dat is mijn zaak", heeft baron van Heeckeren ge- zegd. Hij voelt zich alleen maar een waakhond van het oude ^jlandgoed: R. A. baron van Heeckeren van Brandsenburg ambachtsheer van Heukelum Wat cynisch, maar met een ondertoon van melancholie, h< lelcf Baron van Heeckeren heeft een wat rauwe, maar eerlijke, benadering van mensen. Achter cllijjn wars van lief-zjjn-voor- agdjelkaar-stijl gaat overigens een Miepe gevoeligheid schuil, een grote liefde voor het bezit van familie, vooral ook voor de cultuurschatten, die hier als een oJ' kostbaar aanslibsel van negen- h ^tien eeuwen verzameld zijn. Negentien eeuwen: kasteel [eukelum (aan de Linge, niet er van Leerdam) is een van de dste Nederlandse bezittingen, dat de Romeinen al gauw na iet begin van onze jaartelling er een nederzetting stichtten. zegt hij„Ik besta niet, ik ben slechts suppoost". In een van de kamers stijl Louis Quinze in dc zware, hoe kige Middeleeuwse toren, vertelt hij me het verhaal van zijn kasteel Heukelum. j KEULEN De vorig jaar naar het Westen uitgeweken Russische spion I Jewgeny Roenge heeft vrijdag in een televisie-interview de VVestduitse autoriteiten aangeraden, meer aan dacht te besteden aan de bescher- I ming van geheimen. Hij noemde de j Westduitse contraspionagedienst ta- j melijk ondoeltreffend. t\ I Na het interview deelde dr. Ri chard Meier mede, dat de Westduitse contraspionagedienst, waarvan hij het hoofd is, waterdicht genoeg is, maar dat menselijke zwakte zo nu en dan fouten veroorzaakt. Volgens Mei er werken op het ogenblik 400 com munistische spionnen in West-Duits- land, van wie dertig tot veertig pro cent diplomatieke onschendbaarheid geniet. Tom Okker en de Amerikaan Martin Rlessen hebben de halve finales bereikt van het Altamlra tennistornooi ln de Ve- 1 nczolaanse hoofdstad Caracas. Okker en Rlessen versloegen in de kwartfinales de Duits-Amerikaanse combinatie Ingo Bu- I ding—Tom Edlefsen met 6—3 en 6—3. BARON VAN HEECKEREN renpaarden fokken (Vervolg van pag. 1) I Er zijn sedert de bevrijding al meer perioden geweest, dat de cen trale banken dit deden. Een dergelijk j systeem zal onze economie niet in j sterke mate behoeven te r$ken. Minister Witteveen merktè o.a. op, dat de onrust op de goudmarkt wordt gevoed door de'" 'zorg dtë Wen neeft om de Amerikaanse betalingsbalans en de Engelse betalingsbalans. Dr. Zylstra verklaarde voor zyn vertrek niet te verwachten dat de dollar of het pond zullen devalueren. De goudkoorts Is in de eerste plaats een weerspiegeling van de algemene mening dat het goud in vergelijking met aHe andere valuta heel billijk te koop is en dat er in termen van alle valuta gemeten dus wel een verho ging van de goudprijs in de lucht hangt. Maar als dat zou gebeuren be tekent het nog geen devaluatie van de dollar of het pond, want dan ver andert er immers niets in de onder linge verhouding van alle valuta. Desintegratie De bekende Franse econoom Jac ques Rueff gaf gisteren in Cannes als zijn mening te kennen dat het inter nationale monetaire stelsel zijn laatste fase van desintegratie is inge gaan en alleen n ig maer gered kan worden door een verhoging van de goudprijs. Rueff. een van c'o naaste financiële adviseurs van De Gau ie. verklaarde in 1961 al te hebben voorspeld dat het zover zou komen als de goudwis- Na brandmelding SCHIPHOL Een BAC-111 straal vliegtuig van de British United Air ways is gistermiddag als gevolg van een brandmelding voor een der moto ren naar Schiphol uitgeweken. Het toestel was met 79 passagiers aan boord (voornamelijk militairen en gez'nsleden) op weg van de En gelse luchtmachtbasis Gütersloh in Duitsl? ld naar Londen. Omstreeks het middaguur boven Nederland be gon een der controle-lampjes in de cockpit te branden, hetgeen duidt op een over-temperatuur in motor 1. De gezagvoerder zette daarom deze motor af en week uit naar Schiphol, waar de brandweer inmiddels paraat stond aan de baan. Het toestel landde zonder moeilijkheden en kon na een korte inspectie van de tweede piloot, uitgevoerd op de landingsbaan, naar het platform taxiën. In de loop van de avond bleek dat het euvel dezelfde dag niet meer zou kunnen worden verholpen. De BUA zond daarom vanuit Engeland een andere BAC-111 naar Schiphol, waarmee de gestrande 74 reizigers om halfelf de onderbroken vlucht naar Londen konden voortzetten. AMSTERDAM In een huis aan de Eerste Weteringdwarsstraat heeft de 20-jarige getrouwde vrouw M. L. K. C. de 29-jarige ongehuwde vrouw J. v. d. B. met een aardappelschil mesje twee steken in de borst en twee in de rug toegebracht. De toestand van de in het Binnen gasthuis opgenomen vrouw is niet le vensgevaarlijk. Drie kwartier na de melding werd de daderes aangehouden; ze was met proefverlof uit een Santpoortse psy chiatrische inrichting naar Amster dam gekomen. Volgens fe politie wa ren de beide vrouwen verliefd op de zelfde man, een bekende figuur, H.T. selstandaard zou worden gehand haafd. Hij heeft destijds drie fasea ge noemd waarin het internationale mo netaire stelsel tenonder zou gaan. Eerst zou het tekort op de Ameri kaanse betalingsbalans steeds groter worden, vervolgens zou in de credi- teurenlanden inflatie ontstaan en tenslotte zou het stelsel geheel wor den ontwricht en zou er een stagnatie optreden in de ontwikkeling van de wereldeconomie. Uit alles blijkt dat we nu in de derde fase zijn, aldus Rueff. Als wordt toegelaten dat deze fase zich verder ontwikkelt zal dit ramp zalige gevolgen hebben door een ver mindering van de wereldvraag en een economische stagnatie met alle consequenties van dien. Rueff voorspelde dat vandaag als gevolg van een geheel of gedeeltelijk embar go op Amerikaans goud een vrije koers voor de dollar zal worden ge handhaafd, overeenkomend met een werkelijke devaluatie. De ontwaarding van de dollar moet worden voorkomen en de enige ma nier om tot een overeenkomst tussen alle belanghebbende landen te komen is zijns inziens de prijs van het goud in alle landen met convertibele valu ta's te verhogen, gecompenseerd door aflossing van dollarsaldi. Deze procedure zal onmiddellijk een eind maken aan de crisis en on gekende welvaart brengen in alle westerse landen. „Moge dit gebeuren voor het te laat is", aldus Rueff. AMSTERDAM De Raad van de Scheepvaart heeft kapitein T. S. van de kustvaarder Contact voor drie maanden de bevoegdheid ontnomen om als gezagvoerder op zeeschepen te varen. Zijn schip werd op 30 januari van het vorig jaar door hoge zeeën dusdanig gehavend, dat de beman ning een goed heenkomen moest zoe ken bij de Shetland eilanden. Op deze ongeluksreis zou kapitein S. herhaaldelijk ernstig hebben ge faald in zijn navigatiebeleid en daar door schip en bemanning in gevaar hebben gebracht. De Raad vestigde er nog eens de aandacht op, dat het voor kapiteins van kustvaartuigen van groot belang is, dat zij bij blinder gunstig weer of ongunstige verwachtingen zich er te voren van overtuigen in hoeverre er mogelijkheden bestaan om. onderweg zijnde, zo nodig rustiger water of een noodhaven op te zoeken. Zij dienen daarom bijzondere aandacht te blij ven schenken aan de weerberichten voor zeevarenden. Het vasthouden aan bepaalde vaarschema's mag geen reden zijn om onverantwoorde risi co's te nemen. UTRECHT Hoewel er een stij gende vraag is naar flessemclk, blijft er toch nog altijd belangstelling bestaan voor losse melk. In bedrijven met uitsluitend winkelverkoop be staat vijftien procent van de totale omzet uit de verkoop van losse melk. Bij winkel en wijk is dit 62 procent en bij wijkverkoop alleen 91 procent, aldus de Centrale melkhandelaren organisatie. De 59-jarige baron vertelt pas na -enige aandrang iets over zijn leven ben niet interessant, ik ben al ten een vent, die tracht zijn plicht e doen"). Hij studeerde aan de KMA, werd leroepsofficier bij de cavalerie ■an 1932 tot 1940 was hij wedstrijd- ruiter werd krijgsgevangene, intsnapte, kreeg een hoge post in de llegaliteit, raakte zeer zwaar ge- vond, en bekleedde na de oorlog een taf functie bij de 'Koninklijke-.- Mare- Whaussee. fcn 1951 fterde terug naar ran zijn moeder, baronesse Van ïeeckeren van Brandsenburg-van Boetzelaer, had geërfd, rri Hij begon toen hardnekkig te vech- °T'ien voor het behoud van het land goed, dat volgens zijn visie uit eigen j Is niddelen in stand moest werden ge- ïouden. „Heukelum kan alleen voort bestaan als het zelf daarvoor de ba- S (ten opbrengt. Ik kan niets verkopen wat hier thuishoort, dan zou ik geen suppoost meer zijn, maar me een ploert voelen." j Stoeterij De baron kocht daarom in 1951 vee acn, liet het grasland verbeteren en en moderne stal bouwen, waar tweemaal 36 koeien in een uur me chanisch kunnen worden gemolken. STB Hij moderniseerde het fruitbedrijf wijdde veel aandacht aan de ge- [fleelteliike restauratie van het RS casteel. Hij begon ook een stoeterij. Resultaten: „Ik heb nu een stoete- :R rij van 32 volbloed paarden, beho- nd tot de zeer goede van West-Eu- ipa, 200 stuks vee, modern gerund, tien hectare grond (met eende- iooien). Omdat investeringen in goede fok- inerries niet mogelijk waren, heb ik pensionstoeterij, waar' ik voor Jsnderen fok. Dit resulteert in goede terug in de riddertijd renpaarden en overwinningen op de renbanen. Tevens heb ik hier een kleine rijschool: ik ben de laatste beroepsof ficier-instructeur. Ik wil mij'n kennis gebruiken, om rijles te geven aan diegenen, die aanleg hebben en zich volledig willen inzetten. Koperpoet.sen Ik heb zes volontairs in huis, ka raktervaste aanleg hebbende jonge ruiters. Het is een hard maar eerlijk leven. We staan om zes uur op. en we gaan pas naar bed als we moe zijn. Ik wil niet bestaat niet, alleen de paarden willen. De basisformule is: geen mens is te goed voor iets. We doen alles samen, we brengen vuilnisbakken weg en poetsen zilver en koper onder leiding van een bekwame huishoudster. En als mijn dochter thuiskomt, die heeft gestudeerd in Parijs en Londen, helpt ze met koken." Baron van Heeckeren praat graag over de historie van het kasteel, dat met de oprijlaan en de stallen ligt verscholen achter eiken en beuken. Hij vertelt over het begin, de Ro meinse tijd. Karei de Grote, de inval len van de Noormannen en krijgshaf tige bewoners als de graven Van Ar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7