Jhr. Van Eysinga gaat met veel 9 plezier terug naar Oegst geest EEKAGENDA Universiteit kan ethische vragen niet meer negeren Dokter Meel directeur Philadelphia-tehuizen k leuwe burgemeester heeft er jarenlang tegenaan gewoond Nooit te lang Hobbies In de gevangenis Ambtswoning Stadsgewest Kunstenaarssociëteit met Stigterlijk woord geopend ...om zéker te zijnT Prof. van Duijn waarschuwt: Straks wezens half aap half mens BRILLANTEN SIERADEN JUWELIER v. d. WATER ITHO VENTILATOREN Verfhandel Schoneveld g. 'E LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 MAART 1968 [ELLEVOETSLUIS Op de tafel ligt een gloednieuw exemplaar het boek „Terug naar Oegstgeest" van Jan Wolkers, hem zo juist igeboden door de uitgever van de Nieuwe Brielse Courant. Burge- ester jhr. Tjailing Aedo Johan van Eysinga heeft enkele uren nadat bij hem op bezoek komen in het voormalig pakhuis van de Oost- ische Compagnie, maar nu een riante ambtswoning aan de haven in klevoetsluis. van de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland [fonisch te horen gekregen, dat hij met ingang van 1 april de nieuwe ste burger van Oegstgeest zal zijn. De telefoon staat niet stil en op- ht verheugd laat het echtpaar Van Eysinga zich feliciteren. Men weet ners wat Oegstgeest is, want deze benoeming betekent met recht: r^lerug naar Oegstgeest", het dorp waaraan zowel de heer als mevrouw Eysinga vele goede jeugdherinneringen heeft. Ich wat wilt uf We hebben er jaren op de Rijnsburgerweg te- -y um gewoond. Kerkelijk waren beiden op Oegstgeest geo- eerd. In de Groene Kerk zijn getrouwd.vertelt mevrouw A. R. van Eysinga, een knappe, mante verschijning, moeder van dochters en zelf dochter van de Leidse arts, wijlen dokter t' Haar oom, eveneens wijlen Horst, was directeur van de [die Gemeentelijke Geneeskundi- j i n Gezondheidsdienst. k de nieuwe burgemeester Van /ei tgeest is een man met een be- er(le naam in deze contreien. Zijn ra r was de befaamde hoogleraar 1 *fet volkenrecht prof. Van Eysin- man waaraan thans nog het •Huis van de Leidse uni- ie mé iga-H w iteit aan de Rijnsburgerweg her- rt. r. Van Eysinga, hoewel in Sche et igen geboren (7 aug. 1914), heeft "fit huis vele jaren gewoond, als voordat hij ging studeren aan tonomische Hogeschool in Rot- im. Toen hij naar Rotterdam ;ro ok waren al zekere banden ge- met de vrouw, die nu zijn leven kende hem al op mijn dertien- li iar", zegt mevrouw Van Eysin- H Ver wonderlijk is het niet, want gezin Horst, dat later naar de se Houtlaan verhuisde, woonde enige tijd vlak naast de familie Van Eysinga. Beiden hebben goede herinnerin gen aan Leiden. Jhr. Van Eysinga doorliep er de Christelijke HBS aan de Kagerstraat, die toen nog onder leiding stond van directeur Van Ar- kel. Mevrouw Van Eysinga weet precies te vertellen hoe het gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau aan de Doezastraat in elkaar zit, want zij zat daar op het gymnasium onder rector Bosselaar. „Of voor mij oude banden met Oegstgeest de doorslag gegeven heb ben om te gaan solliciteren? Nou, niet helemaal. Vanaf 1949 ben ik nu burgemeester hier geweest. Het werd onderhand eens tijd om te ver anderen. Burgemeesters en dominees moeten nooit lang op een plaats blij ven heb ik altijd gezegd. Vandaar. Dat neemt overigens niet weg, dat we de eerste tijd Hellevoetsluis ze ker zullen missen. U moet weten, dat de bevolkingssamenstelling van Hellevoetsluis enorm verschilt van die van Oegstgeest. We hebben hier nauwelijks forensen. Bijna iedereen vindt hier in de gemeente werk. Je ziet elkaar geregeld en dat schept al gauw een leuke gemoedelijke sfeer. We kennen hier elkaar nog allemaal zo'n beetje." De bevolking van Hellevoetsluis, Nieuwenhoorn en Nieuw Helvoet (in 1960 werden de drie woonkernen tot een gemeente verenigd) ziet burge meester Van Eysinga niet graag ver trekken. De ambtsperiode van de scheidende eerste burger, die negen tien jaar duurde, is voor deze ge meenschap op Roozenburg ook be paald niet onvoordelig geweest. Er is wel het een an ander gebeurd. Het zwaar door de oorlog geha vende Hellevoetsluis 65 procent van de gebouwen hadden de Duitsers verwoest achter gelaten was nauwelijks aan herstel toe ge komen toen burgemeester Van Eysinga zijn-^ opwachting maakte in 'hét "gemeentehuis binnen de wallen van de oude en roemruchte marina- basis. De voornaamste opdracht was: Hellevoetsluis ontwikkelen tot een klein industrieplaatsje. De jaren zijn inmiddels verstre ken. Rondom de oude haven hebben zich tal van welvarende industrieën en industrietjes gevestigd, de werk gelegenheid staat er uitstekend voor en het inwonertal is sinds 1960 met 3000 gestegen tot ongeveer 9000. Vol gens het streekplan moeten het er in 1980 plm. 25.000 zijn, in hoofdzaak mensen, die werk zullen vinden in de industriële mammoets langs de Waterweg. Behalve de gunstige ontwikkeling van Hellevoetsluis op woningbouw- en industrieel gebied is er in de ambtsperiode van burgemeester Van Eysinga ook veel gebeurd op het ge bied van restauraties in de oude vestingsplaats. Het laatste exempel is wel het prachtig gerestaureerde voormalige logement van de Admi raliteit, waarin nu het gemeentelijk apparaat onderdak heeft. Een stijl vol gebouw met veel beeldhouw werk, waarin burgemeester Van Eysinga veel mooie antieke fami liestukken als meubelen en kasten een tijdelijk plaatsje heeft gegeven. De opvolger van de heer Du Boeuff heeft ook vele hobbies. Het besturen op de eerste plaats, want naast het gemeentelijke bestuursambt heeft hij in tal van andere lichamen en organisatie bestuursfuncties. De voornaamste is wel die van voorzitter van het Streekverpleegtehuis „De Plantage" in Brielle, een instituut voor langdu rig zieken en chronisch zieke bejaar den met een capaciteit van 120 bed den, dat in 1963 door prinses Beatrix werd geopend. „Dat is wel een van de mooiste objecten waaraan ik heb mogen meewerken". Zijn zorgen voor zie ken en bejaarden worden bovendien Zaterdag 16 maart ierkerk, 8 uur: MIJ. voor Toonkunst, I - Pierre Ratnpal, fluit en Robert ion - Lacroix aan de vleugel, louwburg, 2.30 u.: voorstelling ktn- fcerettegroep Maskerette, opvoering „Schoolslag", 7.30 u. opvoering polslag" en ,,'t Mannetje Keerom" U.-gebouw, Levendaal 101: mldden- Jiderensoclëteit. straat 40. 8 uur: opening nieuwe Jjudoclub Eendracht. u.i culturele filmavond Leids muziekgezelschap Crescendo. Maandag 18 maart lerzorg. Stationsweg 35. 8 u: leden- 'tynologenven. Rijnland, izorg. Stationsweg 29a, 8: voet- 'eldsrechters, P v/d Hoek te Dor- bt over „De scheidsrechter en zijn ptwoording". Jdhuls, 7.30: gemeenteraadsver- mwburg. 8 u: K. en O.. Nieuw Rott. 1 met „De Vogelvrienden" (Jens In- Bojorneboe). Dinsdag 19 maart. 7 tot 8 u: spreekuur Bouw- Ned. Gemeenten. aat 19. 7 tot 8 u: spreekuur Chr. ratiecentrale. lelpenkade 6, 8 u: afd. Leiden Na- ilst. Ver., drs. J. Mennema over „Het ichap van de Oude Maas", seum Oudheden. 8 u: lezing G. Ie r te Parijs. doeze, Doezastraat 8.30 u: politiek unt, louwburg, 8 uur: K. en O.. Nieuw Toneel met „De Vogelvrienden" Jens Ingvald BJorneboe). Woensdag 20 maart ie Singel 236. 8 uur: Leidse Chr Be- nbond, L. G van Dalen, seer. C.N.V., „Het c.N.V. en de ontwikkellngs- ouwzaal stadhuis. 4 tot 6 uur: spreek- sociale raadsvrouw. voorzaal, 8.30 u: bijzondere avond Jongeren met o.a. Boudewijn de en Martlne Bijl, K. en O. en L. J. lerskerk. 7.15 u: avondgebed, lelpenkade 6. 8 uur: ledenverg. Tuln- t en Plantkunde. louwburg. 8 uur: Hoofdstad-Operette iling van Wiener Blut), era. Hogewoerd 49. 7 en 9.15 u: K. ).-flIm van de maand, Une femme Donderdag 21 maart eestraat 19, 8 uur: afd. Leiden Bond Plattelandsvrouwen en -Meisjes, dok- i Bakema over „Levensverlenging", ntine Clos en Leembruggen. Derde envestgracht. 7.30 u.: contact-ruil- afd. Lelden Philatelica. iseum volkenkunde. 8 u.: stichting se Hofjes, kennismakingsavond, dia's »ms J. p. zwanenburg en E. Tlman- '01 hoor zaal, 8 uur: K. en O., concert ms Phllh. Orkest. houwburg. 8 uur: Albert Vogel met ri Vogelvlucht" (Lions Club Leiden - rdwijk). eestraat 85. 5 u: kring Lelden Kath. ^ir. Werkgeversbonden, dr. E. Diemer „Ondernemer, onderneming, open en publicliteit". Vrijdag 22 maart houwburg. 8 uur: K. en O. en L.J.A., olvoorstelling leerlingen bovenbouw Mo.. Le Voyageur sans Bagage (Jean Waaggebouw. 7.30 uur: opening ten toonstelling schilderijen, tekeningen en etsen P. C. de Boer. Boshuis, achter Hoflaan 74. 7 u: ruil beurs voor verzamelaars. Antonius-clubhuis, 8 u: feestavond 65-Jarlg bestaan afd. Leiden C.M.B. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tienerso ciëteit. Zaterdag 23 maart L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: midden- en ouderensociëteit. Hockeykantlne park Roomburg, 8 u: Folk Beat 14. trio Theo Loevendie. OEGSTGEEST Het Witte Huis, 2 tot 5.30 u: schaaksoc. Palamedes. Films CAMERA (2.30, 7 en 9.15 uur): Citizen Kane (18 jaar); woensdag: Une femme ma- rlée (18 jaar); vrijdag- en zaterdagnacht 11.30 uur: Leef nu, betaal later (18 jaar). LIDO (2.30, 7 en 915 uur): The way west (14 jaar). LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur): Bonny and Clyde (18 jaar). REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Our man ln Bagdad (14 jaar); vrijdag- en zaterdag nacht 1130 uur: De rode lampjes (18 jaar). STUDIO (2.30. 7 en 9.15 uur): Dagvlinder (18 jaar). TRIANON 2 en 8 uur): De twaalf ver oordeelden (14 jaar). Apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen: Doeza Apotheek. Doezastraat 31, tel. 21313. Apotheek Voorschoten is op zondag 17 maart gesloten van 's morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur. Apotheek R. van Breest, Smallenburg te Leiderdorp en de Oegstgeestse Apotheek zijn de gehele week geopend. Doktersdlenst Mobiel A.N.W.B.-kantoor Bezoekuren ziekenhuizen Acadeuuscn ziekenhui» vooi patiënten ln klasse ia, lb en 2e: dagelijks 10.30- 11.30 14J0—16 en t»—20 uur Voor DaUënten ln Klasse 3: naandag. woensdag, donderdag en vrijdag 18 15— 19. dinsdag 13—14 .zaterdag 15—16, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—16 uur Vrouwenkliniek: maandag t.m. vrijdag 18.45—19.30 uur, zaterdag 15.30—16 30 uur. zondag 15.30—17 uur. Klassepatienten op de vrouwenkliniek, dagelijks 10.30—11.30. 14—16.30 en 19—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp 12 jaar niet worden toe gelaten In net belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk btj een patiënt worden toegelaten. Dlaconessenhuls Lelden- derde klas da gelijks 2 tot 3, dinsdag .donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas dagelijks van 2 tot 8 en van 7 tot 8; eerste klas dagelijks van 11 tot 12, 2 tot 3 en l tot 8 Ellsabethzlekenhuls Lelden derde kJa> dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8. kraamafdellng dagelijks van 3 tot 4 en '8 avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas da gelijks van half 12 tot 12, l tot 3 en kwart voor 7 tot half 8; eerste klas: dagelijks van half 12 tot half 6. Annakllnlek Lelden: dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dins dag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven Klassepallënten dagelijks van half twee tot half vier en elke avotid van zeven tot acht AJLPHEN-Rijnoord: alle klassen dage lijks van half 5 tot half op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vaders van 6 tol half 1. KATWIJK - Zeehospitium, longkliniek dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwelvan 7 tot 8; tbc- afdellng dagelijks van half 3 tot half 5. Revalidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van hall 3 tot half 5: Revalidatie centrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tot half vljt Longkliniek en tbc-afdellng kinderen woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 3 tot hall 4. NOORDWIJK - Sole Mlo klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot nalf 5 en 's avonds van 7 tot 8; zaal patiënten zon dags van 1 tot 3. dinsdags van 1 tot hall 3, donderdags van nalf 7 tot half 8 en zaterdags van i tot half 3 Musea en Hortus Museum Volkenkunde. Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van l tot 5 uur Museuro Oudheden. Rapenourg. op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van I tot 5 uur. Sted Museum De Lakenhal. Oude Sin gel: op werkdagen van 10 tot u.; zon dags van 1 tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenburg) op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kasseD zaterdags en zondags geslo ten Tentoonstellingen Rapenburg 94, galerie 't Dulvenhuys. schilderijen en aquarellen van Cavete, van l tot 18 maart. dag. 2 tot 9 uur. ook zondags, maandags gesloten. De Lakenhal: tentoonstelling van teke ningen uit de collectie J. F. G. Boom ln 1967 geschonken aan Prentenkabinet Lel den), van 24 febr. tot 24 maart. dag. 10 tot 16 u.. zond. 13 tot 16 uur. Expositiezaal gebouw Pleterskerkgrachi 9 tentoonstelling werk van leden vari Ars Aemula Naturae, van 25 febr t/m 17 maart. zat. en zond. 3 tot 5 u.. andere dagen 's avonds 7.30 tot 10 uur Academiegebouw Rapenburg: schilde rijen. grafiek en beeldhouwwerk van Hartmut Seeling (tot 16 maart maand te m vrljd 9—6 uur) Rijksmuseum Volkenkunde. Steenstraat tentoonstelling Japanse volkskunst tot 1? maart, dinsd en donderd. vanaf 3 uur rondleiding voor individuele bezoeker (aanmelding bij portier). VOORSCHOTEN - Ambachtshuls. Voor straat: tentoonstelling van werk van Wil lem Schrofer, van 7 tot 20 maart, dag. 10.30 tot 5 u.. dinsdag-, donderdag- en vrijdagavond 7.30 tot 9.30 uur. WASSENAAR - Kunstzaal Heuft, Hof- laan 7, schilderijen en aquarellen van Annemarle van Zanten Ellers en plastieken van Ek van Zanten, van 26 febr. t/m 13 maart, maand t/m zat 10 tot 17 u.. ook dinsdagavond van 8 tot 10 u. zond. gesloten Badinrichtingen Oc gemeentelijke oadiririchtlngen zijn op de volgende tijden geopend- Lindestraat 1 b maandag sloten. din9 dag 9—11 15 u en 13 30—17 15 u., woensdag gesloten, donderdag 13 30—18 15 u.. vrijdag 9—11.15 u. en 13 30-18 45 u- zaterdag 8- 11.15 u en 13 30- is 30 u Van der Werfstraat 39: maandag en dinsdag gesloten, woensdag 8—11J5 en 13.30—17.15 U., donderdag 8.30— 11J5 en 13.30-18.15 u.. vrijdag 8.30-11-15 u en 13.30—18.45 u, zaterdag 7.30—11.15 en 13J0— 16.30 U. geheel gedeeld door mevrouw Van Eysinga. Niet alleen schikt zij zich graag als haar man vele avonden voor dit werk op pad moet, maar ook heeft zij nooit een vergeefs be roep op 'zich laten doen wanneer haar medewerking gevraagd werd. Een hobby van de familie is ook de watersport. Aan een omgebouwd zandaakje „een lelijk, maar machtig schip" heeft het gezin een ideaal drijvend zomerhuisje, waarin men ieder jaar op vakantie gaat. Bij voorkeur naar Friesland, want zolang het Haringvliet bij Hel levoetsluis nog niet is afgesloten, waagt men zich liever niet in de sterke stroming. Aan Friesland is het echtpaar Van Eysinga bovendien zeer verknocht. Na zijn huwelijk heeft het echtpaar enkele jaren in Leeuwarden ge woond, waar Jhr. Van Eysinga se cretaris en na de oorlog voorzitter van de Pachtkamer was. 'STevrouiv Van Eysinga kent Leeuwarden door en door, tot zelfs de strafgevangenis, want in de oorlog, na gearresteerd te zijn op het station van Zwolle, zat zij er ruim een maand gevangen. De heer Van Eysinga was in die zelfde tijd een half jaar geïnterneerd in Vught en in Amersfoort. Na de oorlog vertrok het echtpaar voor twee jaar naar Nederlands-Indië in dienst van de AMVJ om de Wel zijnszorg onder de Nederlandse mili tairen te regelen. Een korte periode slechts, waarna spoedig de vruchtba re ambtsperiode in Hellevoetsluis begon. Het ambt van burgemeester is voor jhr. Van Eysinga, die hervormd is en lid van de CHU een waarlijk geambieerd ambt, omdat het zoals hij zelf zegt, hem volop de kans biedt zich uit te leven. „De gemeen tewet is je richtlijn, je hebt geen baas, maar ook geen rechtspositie. Het komt erop aan wat je er zelf van wilt maken. Het managen trekt me wel. Om iets voor een gemeente gedaan te krijgen moet je erop uit, want hoe geperfectioneerd tegen woordig alles ook lijkt, niets wordt thuisgebracht." Burgemeester Van Eysinga zal er ook op uit moeten trekken om in Oegstgeest een passende vervanging te vinden vnnr zijn riante amhtswo- ning in Hellevoetsluis, die glansrijk de watersnoodramp doorstond, hoe wel het water in de woonkamer een meter hoog stond. „Ik heb me al laten vertellen, dat er in Oegstgeest nog geen ambtswoning beschikbaar is. We zullen 'ns gaan rond kij ken. Het nieuwe burgemeestersgezin van Oegstgeest. Achter de heer en mevrouw Van Eysinga de twee dochters die nog thuis zijn: rechts Lucia (15), die op de mms ziten links Anna (16), die dit jaar eindexamen mulo doet. Foto's N. van der Horst Haast er is er overigens nog niet bij, want mevrouw Van Eysinga wil met haar twee nog inwonende doch ters liever nog het lopende school jaar in Hellevoetsluis doorbrengen Anna (16) gaat op de mulo in haar woonplaats en doet dit jaar eindexa men en Lucia (15) zit op de MMS in Brielle. De drie oudste dochters zijn al ge trouwd. De twee oudsten, een twee ling, wonen in Rotterdam en de der de dochter van 23 jaar is pas ge trouwd en verblijft op het ogenblik tijdelijk met haar man in Australië. Vier kleinkinderen completeren de .familie. Met de nieuwe burgemeester van Oegstgeest spraken wij ten slotte ook over het in voorbereiding zijnde Stadsgewest Leiden, omdat hij als burgemeester van een Rijnmondge meente al ervaring heeft kunnen op doen met een overkoepelend orgaan. „Overleg", aldus de heer Van Eysinga, „is zeker in een gebied als de Leidse agglomeratie, waar alles nagenoeg op elkaar zit, een zeer be langrijke zaak. Het is al zo belang rijk, dat de bestuurders van de verschillende gemeenten, burge meesters en raadsleden, eikaars taal leren spreken. Men moet echter wel waakzaam zijn op bepaalde punten. Een orgaan, waarin overleg gepleegd wordt is mooi. maar als zoiets zijn eigen leven gaat leiden en zich gaat (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De kunstenaarssociëteit Buut 110 heeft gisteravond haar debuut gemaakt. Iedereen in Leiden die kunst bedrijft, ermee te maken heeft of er mee te maken wil hebben, was naar de Nieuwe Beestenmarkt getogen, waar de heer D. C. Stigter uit Leeuwarden de sociëteit opende. Onder verwijzing naar een artikel in onze krant van donderdag merkte de heer Stigter op nu niet direct een bekend figuur in het culturele leven van Leeuwarden te zijn, omdat die stad maar weinig cultureel leven kent. Wel was hij, zo onthulde hij, in vroeger dagen een bekende figuur in Leiden, waar hij is geboren en als conferencier op feestjes optrad. Zijn welsprekendheid bleek hij in het noorden niet te zijn kwijtge raakt. Hij hoopte dat de sociëteit geen plaats wordt waar alleen maar mensen komen die wel eens een kunstenaar van dichtbij willen zien, maar dat het een ontmoetingspunt wordt van degenen die Leiden wat cultureel leven willen en kunnen in blazen. Over dat culturele leven in Leiden was hij overigens niet slecht te spre ken. Na zijn vertrek naar Leeuwar den had hij eigenlijk pas gemerkt dat Leiden cultureel gezien toch wel wat voorstelt. In de aanweizigheid van wethouder C. J. Piena meende hij het bewijs te zien, dat ook het gemeentebestuur het beste met de kunst voorheeft; hij vond dat hij Leiden daarmee wel kon feliciteren. Kunstenaarsprijs Na een pauze waarin iedereen op kosten van Buut 110 op de nieuwe sociëteit mocht proosten, beklom de voorzitter van de kunstenaarsvereni ging die erachter staat, Willem Breddels. het podium op om bekend te maken aan wie dit jaar de door pottenbakker Pieter Geraedts in gestelde kunstenaarsprijs zou wor den uitgereikt. Deze prijs, een waardebon van f 150, valt ten deel aan iemand die de kunst het krachtigst heeft bevor derd. Mevrouw C. S. Boode, ambte naar van culturele zaken, bleek dit jaar de gelukkige te zijn. Verrast beklom ook zij het podium om te beloven dat ze zich voortaan nog energieker aan de bevordering van de kunst zal wijden. ledereen nam daar nog een biertje of ander drankje op. terwijl het trio van Kees Nix aanstalten maakte de eerste sociëteitsavond muzikaal af te ronden. brand-, inbraak-, storm- en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particulie ren. ongevallen-, ziekte- en ziektekosten verzekering westblaak 22- r'dam tel.010-110004' gedragen volgens de Wet van Par- kingson is mijn enthousiasme gauw bekoeld. In dit verband kan ik wel zeggen, dat ik blij ben vernomen te hebben, dat het Stadsgewest Leiden voorlopig nog wel een zaak van de lange adem zal zijn". LEIDEN Met ingang van 1 mei is dokter J. Meel, huisarts te Leiden, benoemd tot geneesheer-directeur van de stichting Philadelphia-tehuizen met als standplaats Nunspeet. Zijn voornaamste taak zal zijn de medische begeleiding en verzorging van de pupillen in deze tehuizen, met name De Bijenkorf I in Nunspeet, De Bijenkorf II in Elspeet en De Kloek te Vier houten. In deze tehuizen worden ongeveer 200 jeugdige zwakzinnigen verpleegd. Na verbouwing van het tehuis in Vierhouten zal het aantal nog belang rijk worden uitgebreid. Verder wordt dokter Meel ook belast met de opleiding van verpleegsters in deze tehuizen. Met het aanvaarden van deze benoeming beëindigt hij een U-jarige praktijk als huisarts. Dokter A. van Luyk zal deze praktijk overnemen. LEIDEN De celbiologie en de moleculaire biologie zullen in de toekomst wegen kunnen aanwijzen om de mens en zijn nageslacht te veranderen, ja mogelijk zelfs in staat zijn wezens, die half aap, half mens zijn, te kweken. De universiteit kan zich ook in verband hiermee steeds minder veroorloven de ethi sche vragen te negeren, die de toe passingen van de wetenschap in de maatschappij oproept. De onderzoe ker, die zich van de ethische bezin ning op de resultaten van zijn vak gebied verre houdt. leeft niet alleen financieel, maar ook moreel op kos ten van de gemeenschap. Dit zei gistermiddag prof, dr. P. van Duijn bij de aanvaarding van zijn hoogleraarschap in de histo- chemie aan de Leidse universiteit. Differentiatie Prof. Van Duyn pleitte voor het systeem van een concentrische uni versiteit. waarmee werd bedoeld een universiteit, die functionele differen tiatie van haar taken toepast. Het denkmodel van een concentri sche universiteit, zoals door prof. Van Duijn ontwikkeld, is een poging een schema aan te geven, waarbij de groei van de zuivere wetenschap, waarop onze cultuur steeds meer gaat steunen, is gewaarborgd, maar waarbij tevens door een getrapt on derwijssysteem de wetenschappelijke kennis snel naar de maatschappij stroomt. Het systseem van concentrische subuniversiteiten, waarvan in de buitenste ringen het maatschappe lijk engagement sterk toeneemt, maakt het mogelijk vooral in deze subuniversiteiten tegemoet te ko men aan het legitieme verlangen naar ethische bezinning van de maatschappij. De invloed van de individuele on derzoeker op de maatschappij is ge ring. Vandaar dat prof. Vari Duijn in zijn rede opwekte tot collectieve actie van de onderzoekers, bijvoor beeld door steun aan de internatio nale Pugwash-beweging. Hij wees tevens op de rol. die de gezamenlijke Kerken in het kader van de inter nationale politiek zouden kunnen spelen. MEVROUW C. S. BOODE verrast 7 Bistro LE BISTRO? TYPISCH FRANSE GERECHTEN EN PLATE-SERVICE Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf 76,- OOK VERLOVINGSRINGEN Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Voor le journaal van 19.00 uur Nederl. I verkrijgbaar bij: de Kempenaerstraat 71 - Oegstgeest Telefoon 50105 (na 6 uur 54218)

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3