Veel meer folders dan voor Antwoord-actie I Meer dan 10.000 baptisten Een woord voor vandaag Kom over de Brug klopt maandag aan Filius begonnen aan vierde plakboek Gouden lezende handen Hoogleraar belet student actie met spandoek Tweede herdrukt was nodig 5 Verkoop boeken probleem van eersteklassers Remonstrantse predikant in hervormde gemeente Kleurentelevisie Kom over de B Dr. Philip Potter ii kerk van Doorn W. Steunenberg nam afscheid Adelbert-leden voor opheffing 8ER0EPMGSWER ZATERDAG 16 MAART 1 ..Hij zeide tot hen: Maar gij, wie zegt gij, dat Ik ben?" Aan deze vraag van de Here gaat een andere vooraf. De vraag: Wie zeggen de mensendat de Zoon des mensen is? Ja wat zeggen de mensen. We weten het allemaal. We weten het van onze vriendenvan onze buren, van onze familieleden. Ze zeggen Jezus weet het ook. Hij laat Zijn discipelen praten. Ze geven maar al te graag antwoord. En ze sommen op: men zegt Jo hannes de Doper, men zegt Elia, men zegt Jeremia. En dan komt het, zo midden in het gesprek. Maar gij, wie zegt gij, dat Ik ben? Jezus brengt henineens in de God-mens verhouding. Hij laat hen antwoord geven op de enige vraag, die voor.de mens persoonlijk waarde heeft. Het gaat er niet om wat de ander zegt over God, het gaat erom wat ik zeg van God. Wie zegt gij dat Ik ben? De eeuwen door is de mens die vraag gesteld. Miljoenen mensen zijn er schouderophalend aan voor bijgegaan. Miljoenen mensen hebben het antwoord gegeven, dat ook Petrus gaf: Gij zijt de Christus, de Zoon van de le vende God. De vraag wordt ook vandaag nog gesteld. En we kunnen de vraag niet onbeantwoord laten. Het antwoord is beslissend voor ons leven. We lezen vandaag: Lucas 12 35-48. We lezen morgen: Lucas 12 49-59. giro 7600 amsterdam 1 orig jaar sterke groei (Van onze kerkredactie) ARNHEM Het ledental van de Unie van Baptistengemeenten in ons land is in 1967 gestegen van 9176 tot 9501. Dat is een netto toename van 325 leden of 3,5 procent. Onderscheiding voor brailleersters (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor het eerst in Nederland zijn vrijwillige brailleersters, die talloze uren van haar vrije tijd hebben gege ven voor de blinde medemens, onderscheiden. Gistermiddag recteur van de Nederlandsche reikte de heer J. van Rossem, di- Blindenbibliotheek in Den Haag, de gouden broches uit. voorstel lende twee „lezende handen", het symbool van deze biblio theek. !3!nder de dames, die dit kostbaar kleinood ontvingen, waren er, die trots mogen zijn op een indrukwek kende staat van dienst. Zo was daar de bejaarde mevrouw C. J. Bloem bergen-van Rossum uit Den Haag. die reeds veertig jaar brailleert en in de laatste acht jaar 36 boeken in 217 banden afleverde. Een prestatie, die meer spreekt wanneer men weet. dat één band 50 werkuren vraagt. IK GA DOOR Dan mag oo"k de 74-jarige thuiswerkster, mevrouw D. W. Wij nen uit Gouda worden genoemd, die sinds 1957 een produktie van 27 boe ken in 211 banden. Toen mejuffrouw J J. Boom. secretaresse van de direc tie van de Blindenbibliotheek, haar de onderscheiding opspeldde, zei me vrouw Wijnen: ..Maar ik ga er mee door." Het werk van de dames is van onschatbare waarde. Vaak brengen zij studiewerken in het brailleschrift over. ..Uw werk", zei de heer Van Rossem in zijn toespraak, „wordt door de duizenden blinden, die achter de bibliotheek staan, in dank afgeno men. Denk niet dat door de moderne technische hulpmiddelen uw werk minder belangrijk is geworden. Wat u doet. blijft onmisbaar OOK LEZERS Van de 150 brailleersters in hetge hele land koos de directie van de Blindenbibliotheek er 21 uit voor de- ze fraaie onderscheiding. Wanneer de afdeling Gesproken boek van de bi bliotheek tien jaar bestaat, zullen ook vrijwillige lezers worden on- derscheiden. De gelukkigen van gistermiddag waren: Mevrouw C. J Bloembergen-van Ros sum. Den Haag; Mejuffrouw S. J. van DUk. Den Haag. Mejuffrouw A Huysmans. Voorburg. Mevrouw M. van Kampen-Tou- li ng«. Hlllegom. Mevrouw A. H. de NlJs-Bouter. Den Haag; Mejuffrouw S. Pe tit Rotterdam: Mevrouw E. E. Plelnes. /.eist: Mevrouw S. Stroinlc-Houtman. Alle rnaar Mevrouw'Ch. Voute. Rotterdam. Mevrouw D fijnen. Gouda. Mevrouw C de Bruin-VTlns. Den Haag Mevrouw M. H Magnec-Maarvcld. Den Haag. Mevrouw G Hoekstra-Baas. Groningen: Mevrouw van t Haalf. Velp. mejuffrouw G. van I.oon. Rotterdam: Mevrouw J Mul let-Drogt. Velp. mevrouw S. H Roeloff- ren-Westermann. Wasaenaar. Mejuffrouw A San «ter Velp: Mejuffrouw A Meesters Vrlea en de heer G J. van Dorth tUt Alkmaar, die een gouden dasspeld kreeg. 1 Met de niet bij de unie aangesloten gemeenten (samen 660 leden) meege rekend, is het aantal baptisten in ons land de tienduizend overschreden. De flinke stijging van het afgelo pen jaar is te opmerkelijker, omdat de toename de laatste jaren steeds geringer werd. In 1966 werd zelfs een achteruitgang geboekt van 37 leden. Vorig jaar werd 454 maal de doop bediend. In 1964, 1965 en 1966 be droeg dit cijfer respectievelijk 312. 298 en 214. Zaaier De gemeenten met de meeste dope lingen waren Emmen en Stadskanaal met leder 42. Het feit. dat juist deze twee gemeenten blijkens de statistiek het meest actief zijn in het evange lisatiewerk (Zaaierverspreiding) zal wellicht hieraan niet vreemd gijn. Het aantal gemeenten steeg met een en bedraagt nu 68. omdat Hooge- zand en Foxhol weer als twee afzon derlijke g»2meen{en zijn gaan werken. Verder zijn er circa dertig evange- lisatieposten. Nieuwe posten werden het afgelopen jaar gesticht in Dor drecht, Helpman. Hollandseveld en Roden. Die In Aduard en Hilversum werden opgeheven. Ook het aantal niet bij de unie aangesloten gemeenten steeg met een door stichting van een gemeente in Doetinchem. Er staan er nu vijf in de statistiek vermeld met samen 660 le den. Behalve dezen vermeldt Van Al phens Kerkelijk Handboek nog zeven niet bij de unie aangesloten bap tistengemeenten en een oud-bap tistengemeente. (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Tijdens een col lege existentie-filosofie van prof. dr. S. U. Zuidema, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, geKeven in de Woestduinkerk. heeft zich een inci dent met een student voorgedaan. De student, achter in de zaal geze ten. stelde naar de mening van prof. Zuidema opzettelijk op onverstaan bare wijze vragen naar aanleiding van de behandelde stof. De hoogle raar inviteerde de student daarop naar het podium te komen, opdat hij verstaanbaar zou zijn. Tijdens een zeer lang betoog, dat niet meer het karakter van een vraag had. ontrolde de student toen een kartonnen strook met de woorden „Johnson oor logsmisdadiger". Prof. Zuidema heeft de student de ze strook uit handen geslagen en hem gelast naar zijn plaats te gaan. Deze voldeed aan dat verzoek, maar wilde direct daarop met twee andere stu denten de zaal verlaten. Prof. Zuide ma heeft dat verboden, aangezien het college nog niet beëindigd was. DAMASCUS Sheikh Isaa ben Salman van Bahrein heeft de oprich ting bevolen van een nationale garde om zijn eiland in de Perzische Golf te verdedigen. Hij is vandaag een rondreis begonnen door vier Ara bische landen om zich te oriënteren over hun defensiesystemen. AMSTERDAM Maandag zullen een half miljoen meer folders worden uitgereikt door de duizenden die op stap gaan voor de actie ..Kom over de Brug", dan er aangevraagd werden voor de grote kerkbouwactie die in 1964 24 miljoen opbracht. In allerijl moest de actie er 400.000 bijbestellen om deze week nog aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Vannacht begon men bovendien nog aan een herdruk voor 200.000 folders. En nog zaten bepaalde plaatsen in nood. Doorn bijvoorbeeld moest stad en land afbellen om een dorp te vinden, waar men er te veel had aangevraagd, toen de organisatoren daar donderdag tot de ontdekking kwamen dat ze er 300 te weinig hadden. Amsterdam kon niet meer helpen. en kranten het een zaak van eer be ginnen te vinden om ook iets en i liefst iets eigens te hebben. Ik ben helemaal leeg. In mijn la ligt geen j enkel reserve stukje meer dat ik nog aan iemand kan toespelen. Twaalf journalisten zijn de wereld ingezworven onder andere onze i kerkredacteur Jan J. van Capelle- veen om zich ter plaatse op de hoogte te gaan stellen van de situa- tie. „In hun reportages", zei hij, „zijn ze er in geslaagd de mensen van overzee dichterbij te brengen." Als het aantal folders dat wordt uitgezet een graadmeter is en de mensen inderdaad met evenveel blijdschap geven als voor de kerk bouwactie, dan wordt „Kom over de Brug" een succes, meent Jan Filius, de perschef van de actie. Sinds 1 oktober zit hij in het hoofdbureau van de actie aan de Keizersgracht in Amsterdam met vier anderen. In de kelder van het gebouw ontdekte hij dik onder het stof een ouderwetse mahoniehouten lessenaar die hij heeft ingericht als zijn bureau. Daarop ligt het vierde plakboek dat vorige week in gebruik genomen moest worden om al de ar tikelen te bevatten die naar aanlei ding van de actie zijn verschenen. En bij weet dat hij niet eens alles ontvangen heeft. Er verschijnen in ons land ook nog zo'n 1100 kerkbla den en de meeste heeft hij niet eens gezien. de 140 projecten die zullen worden aangepakt dank zij deze actie. „Ik vond dat boeiend. Ik had er eigenlijk nooit zo bij stil gestaan wat daar nodig is. Eigenlijk is het geweldig wat door de kerken wordt gedaan." „Ik vond het een plezierige taak om daaraan bekendheid te geven. Er zijn collega's die nieuwe wasmidde len moeten verkopen. Als hun acties lukken, vinden ze dat leuk, omdat ze weer eens voor zichzelf bewezen heb ben dat ze hun taak verstaan. Maar er zit niet zo'n geweldige innerlijke bevrediging in als in dit werk. Als Heilssoldaat wist ik echt wel dat we een taak hebben voor de mensen om ons heen, maar nu ben ik ineens die t?ak in wereldwijd verband gaan zien." Leeg Wachten Jan Filius (links) in gesprek met dr. W. A. Visser 't Hooft. Op de achtergrond prof. dr. J. Verkuyl. Filius, getrouwd en één zoon, nam de verantwoordelijkheid op zich voor de publiciteit. Deze begaafde Leger des Heils-soldaat maakte indertijd De Strijdkreet tot het beste evange lisatieblad van ons land. Hij ont wierp ook voor Youth for Christ het tienerblad Aktie dat bezig is met een geheel eigen stijl een plaats te vero veren in de tienerwereld. Het ziet er naar uit, vertelde hij me, dat alle mogelijke tijdschriften Eer 'de actie begon, zeiden sommi gen hier in Holland: „Ik zit er echt niet op te wachten," maar deze jour nalisten kwamen onder dc indruk van het feit dat de mensen er ginds wel op zitten te wachten. Slechts één journalist heeft zijn werk niet kunnen doen. De Spiegel wilde een reportage publiceren over het Schweitzerziekenhuis in Lamba- rene. dat ook door de actie geholnen 1 zal worden. Om onverklaarbare rede- I nen heeft echter de Spiegelredacteur geen visum gekregen voor Gabon. En slechts twee landelijke dagbla den hebben vrijwel geheel verstek laten gaan. De jongste loot uit de dagbladwereld. „Het Nederlands Dagblad" dat vroeger „Gereformeerd Gezinsblad" heette en in de kring van de vrijgemaakte Gereformeerde Kerken verschijnt en de oude „Nieu we Rotterdamsche Courant" die volstond met een verslag van de persconferentie waarmee de actie werd geopend. Vrijdag Helpen Zijn werk is nu bijna afgelopen Naast de 'honderden artikelen die verschenen zijn in de bladen, wijdde de radio 50 programma's aan bepaal de aspecten van de actie en verzorgt de televisie 12 uur uitzending. Filius zelf is vrijwel door zijn werk heen. Het wachten is nu op volgende week vrijdag. Om zeven uur gaan de mensen op pad om de enveloppes met geld en giro-overschrijvingen bij de mensen op te halen. Via een hele organisatie komen de gegevens nog die avond op het hoofdkantoor van de AMRO-bank aan de'Kneuterdijk te Den Haag bin nen. Een televisieteam zal zorgen dat van kwart voor elf tot twaa'f uur de kijkers in hun huiskamers kunnen zien wat er zo al gegeven is. Dit programma wordt verzorgd door NCRV. VPRO, IKOR en het convent van Kerken. In de studio te Bussum zullen dan een tiental wer kers kunnen vertellen wat zij met dat geld gaan doen. Onder andere zullen in de studio zijn, Jeanne van der Kamp uit Karachi en Jeltje de Jong uit Semarang. De 1,7 miljoen folders voor actie Kom over de Brug. 41 maandag zullen worden thuisb 1 zorgd bij alle bekende adresi^ van leden van kerken, sijn ni ,c voldoende. De afgelopen nacl hebben verschillende drukkerij' w doorgewerkt en ook vandai wordt nog gewerkt om voor so dag nog 200.000 pakketten kit te krijgen. TT Er komen nog zoveel aanvHd gen binnen van comité's die p n laat aan de slag gingen dat P verzending vrijwel niet meer 1fl te houden is. Om toch de fold«s< op tijd in alle plaatsen af te 1 n veren gaat maandagochtend e colonne auto's op weg om over nog folders af te gaan levert |e zodat ook in die plaatsen de mvr dewerkers maandagavond om z e( ven uur op pad kunnen gaan. Donderdag kwam reeds 20.01? gulden binnen. Gistermiddag w jt de stroom girobiljetten al rj groot dat er een speciale pos r bestelling voor nodig was. Vtn'c wacht wordt dat de eerste hi miljoen in het begin van de vi er gende week binnen zal zijn giro 7600 te Amsterdam. m Gisteren werd een girostro 0 ontvangen van een a.o.w.'er i n erbij schreef: „Ik ben over 1 werk van de Heer zo verwo derd. ik rond mijn een procent c tot honderd." Hij zond een b at drag van honderd gulden. H Ci versum is een actie begonnen o p( der het motto: „Er wordt met se klok geluid, er wordt aan deur gebeld, er wordt op uw 1 geklopt." Op giro 527600 van de jeugdJ tie „Tientjes van tieners" beg« nen nu ook de gaven binnen I komen. De Casembrootschool f Goes stuurde reeds 5000 guldf vele scholen hebben al tussen! 1500 en 2000 gulden overgemaal (Van onze onderw\jsredacteur) ROTTERDAM Nieuwe zorgen (zorgjes) voor ouders, wier kinderen straks naar scholen voor voortgezet onder wijs gaan en voor ouders wier kroost het eerste leerjaar goed doorgekomen is. Dat de Mammoetwet enorme kosten met zich brengt was be kend. maar dat ook de post boeken er pittig in kan snijden, zullen ve len dit jaar weten. Het is namelijk zo. dat vele scho len bij de inwerkingtreding van de Mammoetwet overgaan op nieuwe boeken en methoden. Dat houdt dus in. dat de eersteklassers die over zijn gegaan hun (oude) boeken moeit/ijker kwijt kunnen en kinde ren voor wie het voortgezet onder wijs begint even moeilijk aan goedkope tweedehands boeken kunnen komen. Wiskunde We hebben ons tot een aantal uitgevers van schoolboeken en gro te zaken voor tweedehands boeken gewend. Hun reacties waren verre van eensluidend, al ontkende nie mand dat de boekenpost dit jaar hoger zal uitvallen. Een grote uitgeverscombinatie in Groningen voorziet dat voora'. wiskundeboeken moeilijk van de hand zullen gaan. omdat straks in de brugklas een nieuw wiskun- de-programma start. Wiskundeboe ken die niet naar de tweede klas meegaan „zijn een rijk postje voor de oud-papierman", luidde de woordelijke commentaar. Hoe het met de andere boeken zal gaan. blijft afwachten, al achtte de zegsman van deze uitgeverij het niet onwaarschijnlijk dat de bezem door vele uitgaven gehaald zal worden. Voorzichtig De directeur van een groot boek huis in Kampen, was niet zo pessi mistisch. We blijven gewoon twee dehands boeken inkopen, al zijn we wel iets voorzichtiger, vertelde hij. Bovendien moet men bedenken dat er scholen zijn die al jaren experi menteren en desondanks nooit aan de speciale brugklas-uitgaven heb ben gewild. Sommigen vinden de oudf me thoden eenvoudig beter. en. de le raar bepaalt tenslotte welke boe ken er gebruikt zullen worden. Als er verschuivingen komen, zal dat in de sector aardrijkskunde en geschiedenis zijn, omdat die vak ken altijd al voorop lopen. Somber Wat somberder maar in hoe verre speelt de commercie hier een woordje mee? was de uitgever, die meende dat zowel ouders als uitgevers voor een strop komen te staan. Zijn commentaar; verkopen zal heel moeilijk worden dit jaar, omdat het brugjaar over het alge meen met nieuwe uitgaven begint. De strop voor de uitgever zou dan hierin bestaan, dat hij zit met grote voorraden pas herziene leerboeken, die nu niet meer te slijten zijn. Ten slotte nog een grote 'weedehandsboekenzaak. Hier heeft men de overtuiging dat vele scho len het hele leerplan zullen om gooien. Toch blijft deze zaak (voor zichtig) kopen, bmdat de praktijk zou leren dat er nogal wat scholen zijn die het ene jaar verwerpen, wat anderen juist weer invoeren. Er zou dus altijd wel een markt blijven bestaan voor boeken die vrij veel gebruikt worden. len en. en. rkt (Van onze kerkredactie) HOOGEVEEN Ds. T. van Dijk is de eerste remonstrantse predikant, die beroepen is door een hervormde gemeente. Hij is benoemd tot bijstand in het pastoraat in Ruinen. Daarnaast blijft hij predikant van de re monstrantse gemeente van Hoo- geveen. Op haar najaarszitting in 1966 besloot de hervormde synode ordi nantie 30 3 2, dat de verhouding tot predikanten van andere kerken regelt, van toepassing te verklaren op de Remonstrantse Broederschap. Dit betekende onder meer. dat een ge meente na verkregen consent van het breed moderamen van de provinciale kerkvergadering een remonstrants predikant mag beroepen, mits. zo stelde de synpde erbij, hij voor zijn bevestiging overkomt naar de Her vormde Kerk en zich onderwerpt aan de eisen, die aan alle hervormde pre dikanten worden gesteld. Het bijzondere van dit eerste geval is. dat ds. Van Dijk niet hervormd kan worden, omdat hij predikant van een remonstrantse gemeente blijft- De hervormde gemeente van Rui nen (3200 zielen) was te groot voor één predikant. Vorig jaar februari is ds. Van Dijk zijn arbeid al begonnen. Hij kreeg de bearbeiding van „wijk 2", het kerkdorp Echten, voor zijn rekening. Nu de Ruiner kerkeraad de goedkeuring van het breed modera men van de Drentse provinciale kerkvergadering heeft gekregen, is zijn werk officieel geworden. Filius is een beetje verbaasd dat de actie zo weinig kritiek heeft opgele verd. Hij had verwacht dat er buiten de christe'ijke kerken wel geklaagd zou worden over een nieuwe vorm van zenriingsimperialisme. Maar waarschijnlijk hebben de mensen echt begrepen dat de actie geen buitenlandse projecten wil „droppen" in de jonge ontwikke lingsgebieden. hen niet bepaalde din gen wil opdringen maar de jonge kerken gaat helpen met hun taak, opdat zij die op hun wijze kunnen doen. „Ik dacht", vervolgde hij, „dat ve len buiten de kerken tot de ontdek king gekomen zijn dat de kerk heel anders helpt dan ze dachten. Dat viel mij vooral op bij journalisten die grote reizen hebben gemaakt. Ze hadden vaak in hun achterhoofd nog het beeld van de zending van 100 jaar geleden. Maar in de jonge statpn troffen ze nationale kerken aan die meewerken ook aan de opbouw van hun land, misschien niet door grote projecten maar wel door beïnvloe ding van de mentaliteit." Onmisbaar „De journalisten zeiden me stuk voor stuk dat ze nu met eigen ogen hadden gezien dat wat deze kerken doen onmisbaar is voor hun eigen samenleving en dat er geen enkele oganisatie is die deze typische taak van de kerken kan overnemen." Zelf werd Filius tot de actie ge trokken door het grote „projecten- boek". dat een beschrijving geeft van Van een onzer verslaggevers) KAMPEN Enkele honderden vrienden en kennissen, relaties uit de uitgeverswereld en auteurs hebben gisteren afscheid genomen van de heer J. Steunenberg (70 jaar), die is afgetreden als directeur van Uitge versmaatschappij J. H. Kok NV. Prof. dr. W. H. Gispen bood na mens ongeveer 250 auteurs een al bum met opdrachten aan. In een co mité van auteurs zaten prof. G. P. van Itterzon, prof. dr. G. Th. Rothui zen, drs. H. G. Leih en de schrijfsters Annie Oosterbroek-Dutschun. Jos van Manen-Pieters en Annie Ferwer- da-Van de Berg. De zoon van de scheidende direc teur, adjunct-directeur W. Steunen berg, is met ingang van gisteren tot mededirecteur van Kok. naast de heer J. A. G. Kok. benoemd. Zakenbestuur voor NSR aanbevolen (Van onze onderwijsredactie) LEIDEN De voorzitters van de grondraden van de Nederlandse Stu- dentenra, J willen een driepartijen- bestuur van de NSR. een zakenkabinet, dat de opdracht krijgt vooor het natio naal congres, dat in april wordt ge houden. een werkprogramma op te stel len. dat kan rekenen op de grootst mogelijke steun in de Raad van vijftig (Van een onzer verslaggeefsters) BUSSUM/HIL VERSUM In de gereformeerde kerk te Doorn komen zondagmiddag mensen uit kerken die deelne men'aan de actie „Kom over de Brug" samen. Drie sprekers uit verschillende continenten zullen er vertellen van de kerken over zee, terwijl prof. dr. J. Verkuyl daar de consequenties uit trekt voor de kerken in Nederland. Deze kerkdienst zendt het IKOR en het CVK in kleur uit van vijf tot zes uur. Het is de eerste televisie-uitzen ding in de „finaleweek" van „Kom over de Brug", waarop vele zowel televisie als radio-uitzendingen zullen volgen. Sprekers: De drie sprekers zijn dr. Philip Pot ter, directeur van de afdeling wereld- zending en evangelisatie" van de We reldraad van Kerken, de heer Dick Verpoorte, als kapitein van het Leger des Heils werkzaam in Kongo en ds. Budiman. docent aan de theologische hogeschool te Djokjakarta Een dubbelportret uit Suriname" volgt 's avonds van zuster Hans Wal ter, die temidden van een indianenstam werkt en zuster Callender met haar tweehonderd kleuters in een kin dercrèche in Paramaribo. Ook de radio schenkt zondag veel aandacht aan de actie, bijvoorbeeld in het IKOR-programma. waarin ds. P J. Mackaay. voorzitter van het actiecomité van „Kom over de Brug" een kerk dienst leidt. Terwijl 's avonds voor de VPRO een klankbeeld van Erik Boshuyzen over „Christendom en Is lam" wordt uitgezonden. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Leden van de Adel- bertvereniging. organisatie van rooms-katholieke intellectuuelen in ons land, hebben zich in een enquête met een meerderheid van zeventig procent uitgesproken voor opheffing van de vereniging. Men gaat liever op in een algempen christelijk (dus niet specifiek rooms-katholiek) verband. Daarnaast voelen vele leden nog wel voor het behoud van plaatseliike centra voor rooms-k'atholieke intellectuelen (al of niet gecombineerd met deelname aan het nieuwe verband). Het hoofdbestuur nam zelf het ini tiatief tot de enquête, omdat het le dental de laatste jaren steeds terug loopt en veroudert. Ook bleken er de laatste tijd onoverbrugbare interne tegenstellingen over het doen en la ten van de vereniging. Adelbert telt 4290 leden (in 1966 nog 4749). NED. HERV. KERK Beroepen te Yerseke; J Ovl te Oosterbeek: te Giessendam V.'ezep: J. H. Vlijm te Krimpen J UsseL k Bedankt voor Huizen (vac. J. K kei toezj: C Treure te Hasselt 1 voor Emmeloord: A. v. Eijk te schenhoek. Benoemd tot bijst. i. h pastort, Scherpenzeel: E. E. de Looze, a£ M pred. te Hilversum the GEREF. KERKEN Beroepen te Castricum en 1 Helder: P G. den Hengts te kerke <Z.) GEREF. KERKEN (vrygemf Beroepen te Avereest-DedemJ kand. J. Kruidhof te Hattem. CHRIST. GEREF. KERKE! Beroepen te Veenendaal:Pnl (vac. J Keuningi; J. Brons te peet: te Naarden: P. Sneep te slag. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Klaaswaal en vo^ho kerk: P. Blok te Dirksland. DOOPSGEZ. BROEDERSC1 i te: Beroepen te Franeker. c a J f :hi laatste], geref pred. tte Monster, achtig te Den Haag DEN HAAG Binnenkc benoeming te verwachten mr. D. van Evsinga tot buiten en gevolmachtigd ambassa Boekarest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2