Deltaroute doortrekken over de Wester schelde 3 Zware aanval op Saigon verwacht liTaii MAX HEYMANS KOOS SHOCKING ROSE" VOOR DIT SEIZOEN 3 Oostenrijkse mode nog in winter stijl Oeververbinding urgent Modeshow voor blinden Nederlanders in Antwerpen veroordeeld Binnenkort rapport over brug of tunnel Veiligheidsraad eist vrijlating dertig negers alles goed en wel Vermist scheepje niet gevonden Russen sturen VS rekening van bomsehade 7 VRIJDAG 15 MAART 1968 Blinde jongelui „zagen" gisteravond in Bussum een show voor tieners, waaraan Dick Holthaus, Sophie van Kleef en Bat'a Internationaal mee werkten. Alle modellen konden met de handen worden bekeken, zoals het meisje op de foto doet, dat wei eens wil weten welke das deze jongeman draagt. De show, die een succes werd, wilde de jongens en meisjes confronteren met de tiener mode van nu. ANTWERPEN Drie jonge Neder landers zijn gisteren in Antwerpen op beschuldiging van autodiefstal veroordeeld tot elk een jaar gevan genisstraf. De 19-jarige F. M. uit Middelburg, »de evenoude F. H. uit Rotterdam en le 21-jarige F. R. uit Amsterdam lerden vorig jaar in Frankrijk gesnapt werden vorig jaar in Frankrijk gesnapt voo een Franse wilden verwisselen. Na in Frankrijk een gevangenis straf uitgezeten te hebben wegens poging tot diefstal, zijn zij aan Bel gië uitgeleverd. (Van een onzer verslaggevers) GENT De stichting vaste oeververbinding Westerschelde, waarin instellingen uit België en Nederland samenwerken, zal binnenkort een rapport publice ren over de mogelijkheden om te komen tot de bouw van een brug of tunnel over of onder de Westerschelde. Dit zei ir. T. Ver heul, voorzitter van de stich ting, gisteren tijdens een bijeen komst in Gent. Drie Neder landers en vier Belgen hielden een korte inleiding waarin de problemen en mogelijkheden van een vaste verbinding over de Westerschelde werden belicht. Ir. Verheul zei dat een werkgroep van de stichting de naam Delta aan de toekomstige brug of tunnel wil verbinden. Dit omdat de verbinding over de Westerschelde een voortzet ting is van de bestaande Delta-route (Rotterdam-Vlissingen). Het bestuur van de stichting heeft een onderhoud aangevraagd met de ministers van verkeer en waterstaat en openbare werken van Nederland en België. Men wil in een gesprek vooral aan dringen op het vaststellen van een tracé. „Financiers en bouwers hebben veel belangstelling voor dit project, maar zolang het tracé niet vaststaat kan er niet veel worden gedaan".^ De heer Verheul benadrukte overigens dat uitvoering van dit project een zaak van de beide regeringen is. „Wij ijveren voor een totstandkoming van een vaste verbinding tussen de grote centra aan beide zijden van de Westerschelde". eke Drs. M. C. Verburg. directeur van het ETI in Zeeland, deelde mee dat in het binnenkort te publiceren rap port wordt uitgegaan van de gedach te dat in 1989 ne-en miljoen auto's de Westerschelde zullen passeren. Hij noemde het gebied tussen Amster dam en Duinkerken één grote regio, waarvoor ook één infrastructuur moet komen. In verband met de grote kosten die gemaakt moeten worden voor het aanpassen van de veer diensten in Zeeland pleitte hij er voor zo snel mogelijk te beginnen met de bouw van een vaste verbin ding. In zijn rede schonk hij verder aan dacht aan de industrialisatieplannen voor Zeeland en de enorme recreatie gebieden die na uitvoering van de Deltawerken in het Grevelingenbek- ken zullen komen. „In deze tijd. waarop het accent steeds sterker op het wegvervoer komt te liggen zijn rivieren barrières geworden. Een vaste oeververbinding voor de Westerschelde is nodig, om dat anders het verkeerswegennet niet voltooid is. Als er geen vaste verb'n- ding komt wordt de Zeeuwse functie als doorgangsgebied tekort gedaan. Dan zal het vervoer omwegen moeten blijven maken". Dit zei dr. A. D. .1. Brantenaar. voorzitter van de com missie land- en luchtverkeer van de Kamer van Koophandel te Rotter dam Hij betoogde dat er naast de Schelde-Riinverbinding (voor de scheepvaart) ook een vaste oeverver binding voor het landverkeer moet komen. De heer W. Ronsse, secretaris voor de economische raad voor Oost-Vlaanderen behandelde vooral de economische voordelen van de aanleg van een dergelijke verbinding. Hij merkte on dat het goederenver voer tussen Rotterdam en Gent nog steeds toeneemt. Verder achtte bij goede verbindingen van groot belang bij het aantrekken van industrie. „De havens en industriegebieden schuiven sttjeds verder op naar het Westen, en worden soms als het ware in zee aangelegd. De expansie van Zeeland en Gent zijn in zekere mate afhankelijk van een goede verhin- d'ng, in casu een vaste oeververbin ding over de Westerschelde. Een der gelijke verbinding is van groot be lang voor de economische ontplooiing van het Scheldegebied, het is een tot nu toe ontbrekende schakel", aldus de heer Ronsse. Ook in Hongarije democratisering BOEDAPEST Volgens de voor aanstaande communist Reszoe Nyers, secretaris van het centrale comité, zou ook in Hongarije een „democra tiseringsproces aan de gang zijn. In het ideologische maandblad Tarsadalmi Szemb.e (Sociale Revue) schreef hij dat dit proces zou leiden tot een „radicaal nieuw soort demo cratie", waarin het parlement een greie rol zal gaan spelen. Hij drong in dit artikel verder aan op funda mentele wijzigingen in de grondwet, maar gaf verder niet aan welke. Nyers betoogde dat de commu nistische partij de leidende kracht in het proces moest zijn. De decentra lisatie en de economische hervorming waarmee op 1 januari 1968 een begin is gemaakt, zou volgens hem een gro te stap vooruit zijn op dit terrein. „De partij zelf moet functioneren met inachtneming van de strengste democratisch? grondbeginselen", al dus Nyers. VEW YORK De Vpiligheid^raad heeft gisteren met algemene stem men een resolutie aam-aard waarin de onmiddellijke vri dating door Zu'd-Afrika wordt geëist van dertig wegens terrorisme veroordeelde in woners van h"t voormalige man daatgebied Zuidwest-Afrika. De raad keurt verder de „flagran te minachting" af die Zuid-Afrika voor een eerdere resolutie van 25 januari, die ook al vrijlating van He veroordeelden vroeg, heeft getoond. Oe Thant is verzocht nog deze maand mee te delen in hoeverre Zuid-Afrika aan de-'e resolutie gevolg geeft. Ge beurt er niets dan zal de raad ver dere „effectieve stappen of maatrege len nemen". Autoweg F.S.: geen invasie van N.-Vietnam WASHINGTON De Zuid- vietnamese ambassadeur in Washington, Boei Diem, heeft gisteren verklaard over inlich tingen te beschikken dat de Vietcong en de Noord Vietnamese troepen vanavond opnieuw een zware aanval op het centrum van Saigon zullen doen. Hij zei in een vraaggesprek, dat het doel in het bijzonder de haven van Saigon schijnt te zijn. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft intussen el ke gedachte aan een invasie van Noord-Vietnam van de hand gewe zen. Desbetreffende plannen van de Zuidvietnamese regering wees het ministerie af met het argument' dat dit niet in overeenstemming is met de Amerikaanse houding. Troepensterkte Het Amerikaanse opperbevel In Vietnam maakte bekend dat de sterkte der Amerikaanse troepen in Zuid Vietnam op 9 maart 506.000 man bedroeg, derhalve nog 19.000 lager dan het plafond van 525.000 dat door president Johnson was vastgesteld. In de 506.000 zijn niet begrepen de 35.000 man op de schepen van de Zevende Vloot voor de kust van Viet nam. De strijdkrachten van de bond genoten Australië, Zuid-Korea, Nieuw- Zeeland, de Philippijnen en Thailand bedragen samen 62.000 man. De Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken, Waldheim, zei giste ren in het parlement dat hij, na gesproken te hebben met de Noord- vietnamese ambassadeur in Boeda pest, Loeong, heeft aangeboden te be middelen in het Vietnam-conflict. Minister Waldheim zei dat Loeong hem had gezegd, dat zijn land nog steeds tot vredesbesprekingen bereid is, wanneer de andere partij de bom aanvallen op Noord-Vietnam en de oorlogshandelingen in Vietnam staakt. De directeur-generaal van de intpr- communale vereniging van de Auto weg E3. de heer J. Cocne. zei, dat naast de bestaande plannen 'vobr aanleg van autosnelwegen een vaste oeververbinding van belang is om de I toekomstige wegen te kunnen ont- I lasten. Hij pleitte voor aanleg van een au toweg langs de westelijke oever van het Kanaal van Gent naar Terneu- zen. Overigens vergt de aanleg van een brug of tunnel over of onder de i Westerschelde niet veel aanpassing aan het Belgische wegennet. Prof. dr. A. J. Vlerick, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Gent, zei in een samenvatting dat de vaste verbinding over de Westerschelde re gionaal en internationaal van belang is. De afstand tussen Rotterdam en Gent kan dan ongeveer veertig kilo meter worden bekort. „Over twintig jaar zal men niet begrijpen dat wij hebben geaarzeld om een project als dit in studie te nemen. Niemand zal dan begrijpen dat we dat niet veel eerder hebben gedaan." MOSKOU Het Russische persbureau Tass meldde, dat gisteren een Kosmos-226 is 1 gelanceerd. De kunstmaan is in een cirkelvormige baan om de aarde gebracht. 630 km van de aarde verwijderd. Alle instru menten voor ruimte-onderzoek en voor het zenden van gegevens naar de aarde werken normaal. Dans la Rue Cambon (waar Coco Chanel haar salon heeft) is de naam van dit pakje in zeer los geweven tweed van Max Heymans. TV-kijkend Nederland maakte gisteravond voor het eerst kennis met fiets-voetbal. Dat gebeurde in het AVRO-programma Pro-sport waarin de Westduitse wereldkampioenen tegen een tweetal Belgen in de sport hal van Ede een demonstratiewedstrijd' speelden. 99 (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Rose rozen en een hardrose programma deden het al vermoeden: voor dit seizoen heeft Max Heymans het shocking rose, schomme lend tussen cyclaam* en^feen-^ rood, gekozen voor z(jn -collec tie. Heymans heeft grote bewondering voor Coco Chanel en ze hebben dan ook een grote overeenkomst. Niet dat Heymans Chanel imiteert, maar evenals Chanel houdt hij vast aan bepaalde nrincipes. Zijn pakjes mo gen van lijn veranderen, toeh is er altijd een herkenbaarheid, een volko men eigen stijl, die modieus blijft. Ditmaal dus het shocking voor overigens zeer decente pakjes, ensembles en robes. De pakjes hebben veelal plooirok ken en lange lijven, waar de taille toch even wordt aangegeven door een geincrusteerde of losjes omgelegde ceintuur. Misschien meer dan anders was gewerkt met garneringen van dubbel gestikte naden, vaak achter als een klein schouderstukje en voor verticaal aangebracht. Verder veel opgezette zakken en platte koperen knopen in dubbele sluitingen. Hommage aan Chanel Heymans weet prachtige details aan te brengen. Zo was er een don kerblauw met wit ruitje voor een tailleur, waarbij de rok een overslag had. Langs de zoom en voorrand was het witte lijntje weggestikt, waar door een aparte afwerking ontstond. Als hommage aan Chanel een pak je in haar stijl, waarbij het jasje vervangen was door een mouwloos vest, waaronder een blouse met over hemdmouwen gedragen werd. Voor de avond vorstelijke toiletten en lange mantels en tot slot een bruid in grijze moirézijde met geap- pliqueerde witte kant rond de sleep. DEN HAAG Een Neptu ne-toestel van de marinevliegbasis i Valkenburg heeft gisteren vergeefs 1 gespeurd naar een scheepje van on- j geveer vijf meter breed ?n 16 meter lengte, dat volgens een melding van een Brits vliegtuig omstreeks 30 mijl ten westen van het eiland Schouwen in zinkende toestand zou verkeren. Op ongeveer tien kilometer van Hoe-é heeft men gisteren twee mas sagraven ontdekt, die, volgens Zuid vietnamese bron, de lijken zouden oec.| bevatten van 110 burgers en militai ren. en Ho GRONINGEN De officier van justitie bij de rechtbank te Gronin gen heeft gisteren 10 maanden ge vangenisstraf waarvan 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist tegen de 50-jarige gewezen .eclasseringsambtenaar W. M. S. uit Groningen. Hij wordt verdacht van verduiste ring van rond 20.000 gulden als voor malige directeur van de Stichting Re medial Teaching te Groningen, een school voor moeilijk opvoedbare kin deren. C WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft van Rusland een rekening ten bedrage van 14.699 dollar (ongeveer 42.000 gulden) ont vangen voor de schade die op 2 fe bruari door' een- bomexplosie aan de Sowjet-ambassade in Washington werd aangericht. Volgens het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken is het ge bruikelijk dergelijke rekeningen te voldoen. Toen bij anti-Amerikaanse betogingen in Moskou in 1965 ruim 500 ruiten van de Amerikaanse am bassade sneuvelden, betaalde de Sowjetregering ook een schadeloos stelling. Overigens is het onderzoek naar de bomexplosie nog niet afgesloten. Man berooft lijk STADSKANAAL De politie van Stadskanaal heeft de 39-jarige J. L. uit Musselkanaal gearresteerd we gens beroving van het lijk van de 60-jarige S. van der Flag uit Tweede Exloërmond. Van der Flag was In de woning van J. L. aan een hartverlamming overleden. L. heeft het lijk met een tang de ringen van de vingers gekne pen en beroofde het ook van een horloge en een portemonnee met in houd. L., die heeft bekend, is vandaag voor de officier van justitie in Gro ningen voorgeleid. FYMDAT we allemaal een paar weken achter de rug hebben, waar de een de ander verpleger Inoest. gingen we gisteren gezamen lijk onze weergekeerde gezondheid vieren. Een enkele nog een tikje bleek om de neus. maar zeer welge moed. Inplaats van een degelijke Hol landse biefstuk op te zoeken, kozen we een van de tropische restaurants van grote faam. De Indische eet huisjes met gladde tafeltjes en snel-eterij, anders een uitkomst voor een hongerige maag. versmaad den we. Het moest niet alleen lek ker maar ook lang worden. Zo kwamen we tussen de grijn zende afgodsbeelden, de wajang poppen en tempelvoorstellingen. Onze vracht mantels en jassen werd naar de garderobe gedragen door gedienstige handen, en met buigingen en een warm welkom in onverstaanbare klanken werden we tafelwaarts geleid Beleefd werd aan- de oudst-aan- wezende het menu overhandigd, maar die weet net zoveel van In dische namen als de poes en reikte het met een „Zoek maar uit" aan de volgende. Die blikte er ernstig op neer en probeerde te vergelijken wat rijsttafel één, twee en drie in hielden. Schoof toen het papier ver der: „Kijk iij eens". De bediende zag het met nauw verholen ergernis aan. Richtte zich toen tot mij: „Nonja maleis?" Maar Nonja is helemaal geen Nonja. maar een pure Blanda, die haar onwetendheid tot nu toe met veel glimlachjes en knikjes altijd had weten te verbergen en zich nu als een baksteen door een kapotte mand zag vallen. Enfin, tenslotte werden we het toch eens en gingen met die heer lijke spanning zitten wachten op de schalen en schaaltjes. Buiten stond de grauwe avond aan de ramen. In de kale tuin pro beerde een groep krokussen vrolijk te doen, maar rilde in de felle wind. „En zes weken geleden zaten we iedere dag op het terras in de zon te lunchen." verzuchtte één van ons en kroop wat dichter tegen de verwar ming. „En ik," klaagde de bleekste, „weet niet eens meer hoe zonne warmte voelt. En ik geloof helemaal niet meer, dat het hier ooit weer zomer kan worden Een pessimisme waartegen we luidkeels maar weinig overtuigend protesteerden. Toen gebeurde het wondertje. Een minuscuul klein wondertje. In een van de hoge blinkende bierglazen, die op het schuimend nat wachtten, bewoog iets. Een trilllnkje, een schaduwtje. Heel diep op de bodem.... „Een beest...", zei één. vies de neus optrekkend. Dan een kreet: „Geen beest, kijk eens wat het is.... een lieve heersbeestje". De onlogische tegenspraak hoor den we niet eens. Gefcscineerd staarden we in het glas, waarin het vlekkig schildje zich bewoog. Met behoedzame tederheid hiel pen we het speldeknopje uit het gla zen paleis, het spreidde de vleugel tjes en zweefde weg op de wolken van de juist aangedragen spijzen. Maar het was er geweest en dat was genoeg. Welvaartsstaat Het is voor iedere Nederlander die om zich heen kijkt, duidelijk: we le ven in een welvaartsstaat. Maar deze welvaart is schijn, zolang nog niet ie der het recht heeft om te wonen, om zich hoofdbewoner te noemen van een al is het maar een bescheiden woning: zolang de overheid nog niet in staat is om te bewerkstelligen dat ieder een eigen deur achter zich dicht kan trekken en zijn mens-zijn kan ontplooien in eigen huis, zichzélf kan zijn in eigen sfeer. Tot zolang is het absurd om over een welvaartsstaat te spreken. O zeker, er wordt nog genoeg ge bouwd, maar de huurprijzen liggen dan wel zo hoog dat het bewonen slechts voor een enkele kapitaalkrach tige is weggelegd. Vrije sector noemt men dat. Daarin kan genoeg gebouwd worden, vermoedelijk omdat daarin het meest verdiend kan worden. Woningen echter voor mensen met een bescheiden inkomen, en die zijn er nog genoeg, zijn echter artikelen die hoe langer hoe schaarser worden. Der gelijke woningen gaan we zelfs afbre ken ten behoeve van rijksweg 12, die zo nodig gemoderniseerd moet worden dat we dan de woningnood nog maar eens gaan vergroten. We letten daarbij niet op de menesn die al jarenlang bij iemand inwonen met gebruik van keuken en andere drama's, die een zekere vrijheid en privacy volkomen missen, die geen be hoefte hebben aan een ultramoderne rijksweg 12 en voor wie de eerstko mende jaren geen uitkomst in zicht is. Moreel is dit een onverantwoorde daad en een scherp protest is dan ook m.i. zeker op zijn plaats. Den Haag W. ten Haaf KVI»—4KI*—CHI/ (7) De radicalen binnen de ARP hebben reeds verschillende keren aangedron gen op het definitief beëindigen van de samenspreking der confessionele partiien in de gespreksgroep van „de achttien". Het verdrietige en ook het verbazingwekkende van deze uitspraak is dat zij uitgerekend ge daan wordt door mensen, die zich graag sieren met etiketten als „pro gressief" en „christelijk-radicaal". Jarenlang hebben wij nu tevergeefs gewacht op een samengaan van ARP en CHU, in de mening dat gescheiden optreden de christelijke politiek in ho ge mate ongeloofwaardig, sterker nog, tot een aanfluiting maakt. En nu er dan eindelijk een streven is naar meer samenwerking tussen de confessionele partijen, nu dient in naam der „christelijke radicaliteit" deze bewe ging definitief te worden gestaakt. Be droevend! Ik zou de naar scheuring neigende christen-radicalen willen vragen of zij ook radicaal zouden willen zijn in hun zelfkritiek. Mag ook van hen niet wat meer verdraagzaamheid en wat meer vertrouwen worden gevraagd? Verschillen binnen ..een christelijke partij zijn te betreuren. Echter het verscheuren van een zodanige partij op radicaal-christelijke gronden is ronduit beschamend. Is dat nu wat progressieve christe nen ons na meer dan vier eeuwen van verdeeldheid hebben te brengen? Christen-radicalen, kan het nu niet anders? Ik durf het haast niet neerschrijven, maar als we nu eens zouden beginnen met de ander wat uitnemender te achten dan onszelf? Dat is aan. radicale christenen toch niet teveel gevraagd? Maassluis Dr. L. Heslinga (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Terwijl de zomermode in de Nederlandse shows hoogtij viert is de Oos tenrijkse confectie-industrie op tournee met de wintercollecties 1968/69. In het Hiltonhotel, waar het open vlammende haardvuur nu een enor me (namaak) porceleinen kachel is geworden, tal van rijden^ winkel tjes met handwerken lokken en op dc pilaren posters met verlokkende landsrhappen te zien zijn, werd gistermiddag een grandioze Oosten rijkse middag gehouden. Het vreem de was echter, dat de kachel, dc win keltjes en de posters niet voor Oostenrijk pleitten, maar voor Hon garije. Een toevallige samenloop van omstandigheden, meer niet. Het Oostenrijkse feest had een zeer zakelijke achtergrond. De export van confectie overtreft nog wel de im port, maar de concurrentie wordt steeds groter en daarom werken nu een vijftig firma's samen in een grootse show, die in het buitenland getoond wordt. Weense roem Gisteren was Amsterdam aan de beurt. Waarbij we hebben kunnen zien. dat vooral in de tricotages de oude Weense roem nog altijd terecht voortleeft. We zagen prachtige ge breide mantels, vaak gecombineerd met een japon. Het breiwerk van de mantels is dik en kleurrijk en de modellen eenvoudig en vooral com fortabel. Prachtige pakjes van heel fijn tri cot weefsel, double face. We zagen bijvoorbeeld een trois-pièces, waarbij het jasje gevoerd was met de pullo- verkleur. In Oostenrijk is de mode gebaseerd op de klederdrachten nog altijd po pulair. Aantrekkelijke jasjes van sterk gekrompen wol, dik en ij- zersterk, versierd met tres en meta len knopen en gedragen op rokken of knickerbockers van herteleer. Maar hoe leuk ook, ze behoren in de eigen omgeving thuis. SKI-MODE Meer voordeel kunnen we doen Jersey japon van Weensen huize met a-symmetrische sluiting. met de ski-mode. Bijzonder mooie slankafkledende pakken en als nieuwste de ski-overall met brede ceintuur van elastisch materiaal na tuurlijk. Voor de avond zeer stijlvolle robes met prachtige borduursels. De meest voorkomende kleuren waren: grijs, zwart en rood, dikwijls met wit; olijfgroen, tinten donkerbeige en zachtblauw. EINDHOVEN Op het bouwter rein voor de nieuwe AMRO-bank in Eindhoven is gistermiddag de 47-jari- ge A. Goedemans, die naar het werk stond te kijken, overreden door een langzaam achteruitrijdende vracht wagen. Met ernstige verwondingen werd hij naar een ziekenhuis g>?- bracht waar hij in de loop van de avond is overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7