Gemeenteraad Voorschoten tegen tracé rijksweg 11 Gouden avonturiers gaan er weer op uit Notarisklerk leidde een dubbel leven Plan voor experimentele woningbouw is gereed erste nieuwe ebrabord Nederland Overname koersen aanvaardbaar Na feestviering in RIJNSBURG Daggeld nu 1 procent Oudheden in tuin van Hoge Rijndijk 253 Valkenburger gewond Nederlandse Hartstichting slaat alarm Aktie Doornroosje moet iedereen wakker schudden 71/l pet lening Vreugdehof euwe leidse courant 5 vrijdag 15 maart 1968 VOORSCHOTEN De gemeente rad heeft gisteravond met algemene temmen besloten een bezwaarschrift n te dienen tegen het Rijkswegen- ilan 1968 voorzover het betreft tijksweg 11. Vóór de raad tot dit esluit kwam, waren vele discussies in zelfs een schorsing van de be- aadslagingen nodig. Geheel tegen het advies van de ommissie van bijstand in kwamen en W. met een voorstel bezwaar te dienen tegen de Rijksweg 11. mdat deze grote zesbaansweg het •oongebied van Voorschoten in ifeeën gaat snijden. Tevens wenste et college van B. en W. een alter- atiefplan voor het tracé van deze ijksweg aan te geven en wel „om zuid", in het zuiden voor Voor- ehoten, waardoor deze weg Voor noten zal doorkruisen ten zuiden an het woongebied Boschgeest en en noorden van het landgoed Dui- envoorde. Alternatief De raad wenste geen alternatief - lan voor de tracering aan de hogere verheid door te geven. Alle fracties aren het eens, dat het tracé van ijksweg 11 nimmer dwars door de ebouwing mag lopen. Met opzet stancieerde de raad zich in dit ïval van het landgoed „Berbice". t raad is van mening, dat dit land- «d behouden dient te blijven we- tns zijn recreatieve en cultuur- storische waarde. Het tracé van Rijksweg 11 is van vloed op het ruimtelijke beleid, liden en Voorschoten groeien aan- n. Voorschoten behoort tot de iidse agglomeratie en nu wil de iksoverheid ingaan tegen het eigen leid. dat gericht is op ruitvorming niet op doorkruising van woon- bieden. Wethouder Van der Laan (KVP) elde, dat het niet juist is alleen zwaar te maken. De rijksweg 11 oet er komen en de enige moge- kheid ligt in het zuiden van Voor- ïoten. Mr. Kloosterman (Prot. irist.) verzocht er voor te waken, de landgoederen „De Horsten" „Duivenvoorde" gevaar gaan •en. Burgemeester De Kool bracht de ad onder ogen, dat Rijksweg 11 er alleen moet komen, maar dat 'OORSCHOTEN Gister- Idag werd in Voorschoten als ite gemeente in Nederland een uwe beveiliging geplaatst voor voetgangersoversteekplaatsen, let is een. driehoeksbord met e rand (algemeen waarschu- gsteken), waarop afgebeeld in witte vlak een zebra met voet- per. In de avonduren is deze nrschuwing verlicht van „bin- uit". fa vele onderzoekingen is men deze beveiliging van de voet- i gersoversteekplaatsen geko- Voorschoten heeft de pri- ur gekregen omdat sedert kort technische afdelingen van de 'W.B. in Voorschoten geves- i zijn en ook omdat deze over plaats zeer ongunstig ligt. In komende weken zal door diver- instanties het waarschuwings- d op de Leidseweg te Voor aten beoordeeld worden. fan verwacht dat bij gunstige cties dit bord nog dit jaar in van gemeenten zal worden ge- kt. Thans vindt men het uit- itend in een deel van West- itslaiid. Foto Van der Horst r Voorschoten daar profijt van wil trekken. Het gevaar zit erin, dal de rijksoverheid deze weg toch wil laten doorgaan en tegemoet komt aan een deel van de bezwaren van de Voorschotense raad en deze hoge en brede dijk dwars door het woon gebied Aldegeest en Noord-Hofland laat lopen, maar de op- en af ritten weglaat, waardoor Voorscho ten alleen de lasten van deze weg krijgt. De raad bleef bij zijn standpunt van alleen bezwaar indienen en geen alternatief plan geven. Op verzoek van het College van B. en W. werden de beraadslagingen geschorst en na een kwartier her opend. Na beraad Wethouder Van der Laan (KVP) zette na de heropening nogmaals uit een, dat het college meent, dat een alternatief plan voor het tracé van deze weg gegeven moet worden. Het college denkt aan het tracé „om de Zuid", omdat hier reeds een pro vinciale weg Zoetermeer-Voorscho- ten is geprojecteerd. Rijksweg 11 be tekent voor Voorschoten een betere verbinding met het achterland naar het oosten. Dat het college van B en W. als het ware ingaat tegen de motie van R&D SNELBEHANG nu ook verkrijgbaar bij: Verfhandel Schoneveld Feestprogramma Voorschoten VOORSCHOTEN De Koningin VVilhelmina Vereniging hield gister avond in De Werf haar jaarlijkse le denvergadering. In het bijzonder heette de voorzitter welkom het in Breda woonachtige oud-lid de heer Anker, die zich in het verleden voor de vereniging bijzonder verdienste lijk heeft gemaakt. Hij overhan digde hem alsnog een platenbon. Het jaarverslag was aanleiding om voor te stellen bij de inning van contributie op girobetaling over te gaan. Het bestuur bleef ongewijzigd: de heren A. Planje A. Versluis en P. J. Wiertser rden herkozen. De voornaai tunten van het feestprogramma -.jfi: voor de kin deren vrijdag 26 april om 16 uur en 19 uur: (de hoogste drie klas sen der lagere scholen) en zaterdag 27 april om 9, 11 en 14 uur film voorstelling in het Cultureel Cen trum (S. Laurel en O. Hardy); op Koninginnedag: 9.30 uur: kinderop tocht (in overleg met de school hoofden voortaan de helft van het aantal scholen bij toerbeurt); 14 u.: kinderspelen op de speelweide aan de Pr. Margrietlaan; voor de oudere jeugd: van 1621 jaar beatavond in het Cultureel Centrum op maan dag 29 april; boven 21 jaar dans avond, eveneens in het C.C. op dins dag 30 april; voor alle geïnteresseer den vele mogelijkheden: ringsteken op paarden en pony's, puzzeltochten, de jaarlijkse derby Rouwkoop SVLV, zwemwedstrijden en de tra ditionele kermisattracties op het voormalige MOC-terrein. miu van mening: AMSTERDAM Houders van aan delen. certificaten en/of converteer bare obligaties N.V. Nederlandse Melk- Unie, N.M.U.. die gebruik willen ma ken van het aanbod der Coöperatieve Melkcentrale G.A. (C.M.C.) dienen uiterlijk donderdag 4 april hiervan kennis te geven. Uiterlijk 'dinsdag 9 april zal worden bekend gemaakt of het aanbod gestand wordt gedaan. Uit een nader bericht blijkt, dat een duidelijk herstel is opgetreden van de resultaten der N.M.U. Op grond van de reeds bekende uitkomsten over het lopende boekjaar wordt, na aftrek van belastingen, een netto-jaarwinst verwacht van ruim f2 min, hetgeen een dividend van ca 8 pet wellicht verantvyoord doet zijn. Het bestuur verwacht echter niet. dat het binnen afzienbare tijd een zodanige verbete ring zal bereiken, dat dividenden uit gekeerd kunnen worden, die opwegen tegen de geboden overnamekoersen. Het bestuur van de N.M.U. acht de door de C.M.C. geboden overname- koersen alleszins aanvaardbaar. Zoals reeds op 15 februari werd aan gekondigd. bedraagt de overname- koers 280 pet. Voor de converteerbare obligaties N.M.U wordt door de C.M C een koers van 155 pet geboden De integratie, die thans door de C.M.C. wordt nagestreefd, zal er. volgens het bericht, toe kunnen bijdragen de po sitie van de melkleveranciers. van de melkdetailhandel en van de werkne mers te versterken, en daarbij een rede lijk rendement van het geïnvesteerde kapitaal te bereiken. Ds. Toornvliet in Katwijk KATWIJK AAN DEN RIJN Zondagmorgen om half elf wordt in de gymnastiekzaal van de school aan de Narcisstraat een opendeur- dienst gehouden met als voorganger de bekende radiopredikant uit Bloe- mendaal, ds G. Toornvliet. Mede werking verleent de tenor J. Herp- stra. Na afloop van de dienst is er ge legenheid in het protestants militair tehuis aan de Tulpstraat een kopje koffie te drinken. Er kunnen dan vragen worden gesteld over de preek. Voor kinderen beneden de zeven jaar is er een crèche. si Mr t gmb* f D« Jf mom» L«*W m de raad van december vorig jaar, komt alleen doordat deze motie gericht was op het behoud van het landgoed Berbice. ditmaal gaat het over de verbinding met het achter land. Burgemeester De Kool is altijd een meester in het vinden van de juiste bewoordingen, zodra het contact tussen B. en W. en de raad dreigt mis te gaan. „Als wij ten oorlog trekken zeker van de overwinning, moeten we toch onze aftocht dekken", sprak de heer De Kool. Hij deelde mee, dat het college van B. en W zich neerlegt bij het gevoelen van de raad. Hierna besloot de raad eensgezind bezwaar aan te tekenen tegen het ontwerp-rijkswegenplan 1968 voor zover het rijksweg 11 betreft, daar bij bepalend, dat Voorschoten deze rijksweg niet helemaal \veg wil heb ben, maar dat deze weg niet het woongebied van Voorschoten mag doorkruisen. Margriethield lustrumshow LEIDEN Margriet hield gis termiddag in de Stadsgehoorzaal zijn lustrum-modeshow. Vijftien jaar lang reeds laat dit damesmode blad in geheel het land de nieuwste mode aan belangstellende dames zien. En dat zijn er heel wat, want het leuke is, dat men de toiletten vaak zelf kan maken aan de hand van beschikbaar gestelde patronen. Aan deze derde lustrumshow had Margriet alle zorg besteed. Er wa ren ditmaal geen extravagante ont werpen te zien en de „befaamde" Bonnie en Clyde verschenen ook niet voor het voetlicht. Iedere vrouw kon de modellen dragen. De geko zen stoffen waren opvallend. De luchtige tentmanteltjes en jurkjes kregen allure door de verwerking van veel kleuren in Hollands katoen. De Margrietshow muntte uit door eenvoud en sloeg daardoor in bjj de dames, die er beslist wel iets van hun gading hebben kunnen ontdek ken. Deze show werd vanmiddag herhaald. Weekagenda Ilillegom HILLEGOM Zaterdag 16 maart: toneelavond Kunst Na Arbeid in zaal Flora. Aanvang acht uur. Maandag 18 maart: Vrouwenbe weging Het Gilde-Hillegom, zaal Sistermans. 8 u. Dinsdag 19 maart: Filmclub Amfi '66, huize Weltevreden. Aanvang acht uur; afd. Hillegom der Chris ten Vrouwenbond, Weltevreden, 8 uur. Woensdag .20 maart: CHU-AR ver gadert gecombineerd. Weltevreden, acht uur: ledenvergadering Coöp. "Raiffeisenbank, hotel Flora, acht u. Donderdag 21 maart: jaarvergade ring De Vroegte wint, zaal Rutten, acht uur. Vrijdag 22 maart: feestavond ta feltennisvereniging, zaal gebouw Haven 50. Zaterdag 23 maart: toneelver. Ons Genoegen, zaal Flora, aanvang 8 u. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Lina dv S Rasheed en G Ar mand; Cornelia Wilhelmina Elisabeth dv L van den Berg en M E van Leersum; Jacobus Marinus Paulus zv J Kouters en E C M Verplancke; Nicolaas Martinus Leonardus zv H Duijvenvoorde en A E Koek; Martin zv H F Prins en E J Hillebrand; Margretha Christine dv M van Dijk en M Hazenoot; Ferdinand Johannes Ma ria zv J C Heijmans en J P Borst; Janet Maria dr L Hardebol en H M J M Flaman; Klazina dv G Bij de Vaate en J Bregman; Bobbie zv F T Bennink en W F H Kramer; An toinette Barbara dv B H de Wekker en J H M Steenbergen; Saskia The- resia dv W T A M van der Lugt en G M M Brugman; Alida Jacoba Maria dv A J Straafhof en J M van den Barselaar; Nicoline dv N Dul- fer en A van der Plas. Gehuwd: A van den Broek en P M Philippo; H W Heinrichs en M M Mulder; C van Varick en M van Brakel; J Heruer en S Y van den Berg; J A Ramaker en S Colpa; R van der Zeeuw en S M L Baart; A Zitman en J C Zaalberg; J H Sij- pesteijn en M E G van der Bijl. Overleden: H A Beij 75 jaar man; F Molenaar 58 jaar man; P J A van der Kleijn 2 jaar zoon; P Geluk 83 jaar man. Ondertrouwd: J T M den Hol lander en I C M Nagtegaal; H Re geer en A Bakker; W F M Mulder en M Maaskant; J van Zanten en A A de Jeu; C N M Beugelsdijk en T M A Peterse; C Houps en M J Franse; W F Peursum en J I Hellen- doorn; H W Schuchhard en A H E van der Steen; J de Bok en J W I Vrielink; H Gaijkema en E Bakx G Timmers en E Marinissen; A van der Tang en J Bentveld; C Col- pa en M J Postma; H G van der Wal en M Hillebrand; HAW Bies heuvel en E Laterveer; R V Coen- raad en G A van Delft; A Dijkster- huis en J Dethmers; J J M Immink en I E Wijling; J D Nieuwstraten en W A A Corbijn van Willenswaard; G Boerstoel en T Klinkenberg. RIJNSBURG Dit is een ver haal over „gouden" avonturiers. Want zo mag men het echtpaar A. van der Bos-Schellingerhout best noemen. Het goud duidt op de vie ring van vijftig jaren huwelijks trouw, want 28 maart 1918 trouw de de heer Van der Bos met Marie Schellingerhout uit Benthuizen. Drie jaar daarvoor hadden ze el kaar voor het eerst gezien op een zendingsfeest in Sassenheim. „Geen slechte plaats, vind je wel", zegt de heer Van der Bos. De benaming avonturiers in de goede betekenis van het woord geven wij het echtpaar Van der Bos vanwege zijn enorme reislust de laatste jaren. In december 1958 stapten de toen resp. 65- en 63-ja- rige heer en mevr. Van der Bos op de Statendam om aan een reis naar Canada te beginnen die niet minder dan twee jaar duurde. Zwerven Acht kinderen wonen in dit naar onze begrippen immens grote land. Vrijwel ieder ouderpaar zou recht- toe-recht-aan naar de kinderen gaan, maar niet het echtpaar Van der Bos. Dat maakte eerst een om metje over New York. bewonderde daar de wolkenkrabbers, spoorde daarna naar Buffalo, moest daar een hele dag op de aansluiting wachtenmaar de reizigers kwa men er, in Ontario, waar toen vier van de acht „Canadese" kinderen woonden. De heer Van der Bos (74 jaar maar evenals zijn gade nog zeer kordaat) kan er uren over vertel len: over de sneeuw in de hitte van Verduistering: eis 1 jaar m.a. DEN HAAG Een notaris klerk met een dubbel leven, zo schetste gisteren de Officier van justitie bij de Haagse recht bank de persoon van een 27-jarige verdachte die terecht stond we gens verduistering van f 30.000 ten nadele van de Haagse notaris bij wie hij in dienst was en vals heid in geschrifte pleegde De eis tegen verdachte luidde een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, met aftrek van de, tijd in voorarrest doorgebracht. Ongeloofwaardig vond de Officier van justitie dal verdachte zo maar zevenduizend gulden op zijn kamer had verbrand. Dat geld zou verdachte tevoren van de notaris hebben verduis terd. hetgeen zoveel wroeging had, op- Ontwerp van ir. E. Hartsuyker DEN HAAG BNA-architect ir. E. Hartsuyker uit Amsterdam werkt onder meer met subsidiegelden van het ministerie van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk aan de situering van een „Biopolis" nabij Den Haag. „Biopolis" is de naam, die hij heeft gegeven aan de idee voor een tunnelvormige stedebouw, met de uitwerking waarvan de heer Hartsuyker de laatste tijd nogal eens in het nieuws is geweest. Zijn voorstel aan de Nederlandse stede bouwers is erop gebaseerd uiterst smalle en langerekte woongebieden te ontwerpen, waarin de woningen trapsgewijze in een aantal verdie pingen worden gebouwd Zo kan een driehoek ontstaan met aan de zijden woningen, onder een straat met parkeergarage, die voor het overige „opgevuld" wordt met alle denkbare gemeenschaps-- en dienst- verleningsruimten. Een dergelijk plan, geprojecteerd bij Den Haag, verwacht de heer Hartsuyker bin nen enkele maanden in expositie- vorm aan de Hagenaars te kunnen aanbieden. Suggesties voor een volledige ver nieuwing en daarmee ook vervanging van de huidige woningbouw, zijn niet hieuw. Ze zijn evenmin gedetailleerd opgezet en uitgewerkt en hebben dan ook op dit ogenblik niet meer inhoud dan die van een suggestie. Maar wel een suggestie die aandacht verdient en toekomst heeft, of anders moet heb ben, dat is de stellige overtuiging van de heer Hartsuyker. Een overtuiging, die hij gisteravond ook voorhield aan een zeer bescheiden aantal belangtel- lenden van de Haagse Stichting Co mité Stadsontwikkeling, die de heer Hartsuyker had uitgenodigd een cau serie te houden over het onderwerp Nieuwe woonvormen, vooral voor onze grote steden". Nieuwlichter De heer Hartsuyker. die zichzelf tot de groep „nieuwlichters" rekent, grondt zijn geloof in een totale nieu we aanpak van stede- en ook van woningbouw op die kritiek die hij en anderen steeds nadrukkelijkër stellen. Er wordt in Nederland wel gesproken van verstedelijking, maar dit woord is eigenlijk een verkeerde aanduiding van het begrip, zo meent de heer Hartsuyker. Men kan beter spreken van „verdorping". Wat in Nederland gebouwd word* en is kenmerkt zich door een grote eentonigheid, starheid en door een zich richten op vrijwel uitsluitend één behoefte: due van het arbeidersgezin- Daarbij geteld dat het ontwerpen nog steeds geschiedt uit een eigenlijk al niet meer bestaande agrarische men taliteit en een hand over hand toene mende verandering van beroeps- en leefpatroon van de bevolking wil de grond voor de kritiek wel ongeveer aangetoond zijn. Voor de oorlog heet te Nederland nog een agrarisch land. erna kwam er een snelle industriali satie en op het ogenblik is het me rendeel van de beroepsbevolking van rond vier miljoen werkzaam in de dienstensector. De overige ach; mil joen zijn vrouwen, kinderen en be jaarden. In zijn „Biopolis" ziet de heer Hart suyker tal van bezwaren verdwenen. Deze „stad" zou men zo lang kun nen maken als gewenst en kunnen plaatsen dwars door ongerepte natuur In de driehoek is de ruimte aanwezig voor alle noodzakelijke voorzieningen, zwembaden, postkantoren, restaurants, café's winkels enz. Alleen tuintjes zijn er niet; daarvoor in de plaats fungeert iedere „trede" als terras De traditio nele blokbouw zou tenslotte welko me onderbrekingen in de „Biopolis" kunnen vormen. De kritiek op de huidige woningen zelf spitst zich bij de heer Hartsuyker toe op de stugge „functiesplitsing", die ook bij de stedebouw aan de orde is. De slaapkamers zijn alléén maar slaapkamers, de woonkamer is er al leen om te wonen, de eetkamer om te eten, de keuken om te koken. In een woning met twee slaapkamers is er één waarin het kinderbedje kan staan en de ander voor de ouders. Geen binnenmuren Zelfs hier zou wisseling door de ruimteverdellng niet mogelijk zfjn. In een. wat hij noemt „variant-voor stel" pleit de heer Hartsuyker volle dige open ruimte in de by voorkeur langwerpige woning. Muren zyn er niet; wel nissen die in het midden van de ruimte toch „wandvormlng" tot gevolg hebben. In hoek- of hoefijzervorm zouden dergelijke ruimten meer woongenot garanderen. De heer Hartsuyker, dde deskundig genoeg is om te weten dat zijn ideeën zeker niet alléénzaligma- kend hoeven zijn, heeft in ieder ge val op één bezwaar zijn antwoord klaar. Dat. waarbij de vrouw vraagt, waar haar stem in het kapittel is. Hij is getrouwd. Met een architecte- gewekt, dat hij het bedrag wilde aan vullen. doch daarvoor andere verduis teringen pleegde. In vrolijkheid De Officier opperde dan ook. dat de ongehuwde verdachte het geld in vrolijkheid zou hebben verteerd Verder zou een rol hebben gespeeld het feit. dat verdachte vijfduizend gulden als spaargeld van zichzelf, aan dubieuze personen had geleend, die een zaak wilden beginnen Dat geld had hij dan ook verspeeld. Verdachte beheerde de kas en de kluis bij de notaris: In rekening-cou rant moest regelmatig geld naar de Rijksbelastingen worden gebracht, dat soms van de bank en soms uit de kas van de notaris werd genomen. Knoeien Vanwege de financiële verwikkelin gen. sloeg verdachte aan he knoeien om het ene gat met het andere te stop pen. waartoe hij o.m. een bedrag van f 12 000 uit de kas nam. Uiteindelijk schreef verdachte een cheque aan toonder uit. ten laste van een hypotheekbank en zette er een valse handtekening onder. Dat geia benutte hij gedeeltelijk om andere te korten aan te zuiveren, de rest zette hij op eigen bankrekening. Het alles speelde zich af in de periode van april tot december 1967 De president van de rechtbank wees erop, dat verdachte in het kerkelijk leven een niet onbelangrijke plaats innam. „Dat is dan wel in strijd met uw handelingen op weekdagen", zo constateerde hij. Waarom verdachte de zevenduizend gulden had verbrand, kon hij niet dui delijk maken. De Officier van justitie vond toe zicht van reclassering en psychiater gewenst. De raadsvrouwe, mevrouw H. A. Huart-Engelsman, was het daarmee eens: zij bepleitte clementie. Vonnis op 28 maart. Verlaging mei 2 procent AMSTERDAM Vandaag is be sloten tot een zeer drastische verlaging van het tarief van daggeld (call money) en wel met twee. tot anderhalf pet. Juist gisteren was het tarief ver laagd van vier tot 3 Ia pet. Door diverse omstandigheden, zo vernemen wij uit bankkringen, is een sterke verruiming van de geldmarkt opgetreden, waartoe vooral heeft bij gedragen de uitkering op 15 februari uit het gemeentefonds, die rechtstreeks in de markt is gekomen en becijferd kan worden op een kleine f300 min Voorts heeft een bedrag van onge veer f 100 min de markt verruimd uit hoofde van aflossing van staatsschuld. Tenslotte heeft een dollartransactie van de Nederlandsche Bank tot de ver ruiming bijgedragen, waarvan de tegenwaarde tot een bedrag van ca f 100 min in de markt is gekomen. Deze laatste transactie houdt rechtstreeks verband met de huidige gespannen monetaire situatie en de druk op de Amerikaanse dollar. Zilvernotering hoger AMSTERDAM Noteringen van edele meitalen te Amsterdam, mede gedeeld door H. Drijfhout en Zoon's edelmetaalbedrijven N.V. Amsterdam Zilvernotering hoger: f 285297.50: vorige notering f 271—283.50 p. kg Informatiekoersen gouden munten: gouden tientje f 4043. dollar f 200— 220. 100 Oostenr. kronen f 140—150, Napoleon f 39—42. Vrenelis f 42—54. Belg. fr f 3942, Engelse pond f 40— 44. Ontario, over de treinreis dwars door Canada naar Brits Columbia aan de westkust, over de prairies en fata morgana's, over de hoge bergen. De belevenissen van iedere dag staan uitvoerig beschreven in een punctueel bijgehouden dag boek. Na hun terugkeer kon mevrouw Van der Bos maar moeilijk nog aan het peuterige Holland wennen en de heer Van der Bos durfde niet meer te fietsen hier. Vervolg Maar het dagboek krijgt een vervolgBij leven en welzijn vertrekken de heer en mevr. Van der Bos op 24 mei a.s. nóg eens naar Canada, maar nu met het vliegtuig. De terugreis is geboekt voor 23 augustus. Zo vol levenslust op die leeftijd nog letterlijk 'in the running' te kunnen zijn moet toch wel een gunst zijn. En als je dan het levensverhaal hoort dan staat men verwonderd LEIDEN In de herfst van 1967 zyn tydens graafwerkzaamheden van de bewoners in de tuin van de wo ning Hoge Ryndyk 253 te Leiden middeleeuwse en romeinse oudheden gevonden. De heer B. P. Hagcman en diens zoon R. J. Hageman zyn dc vinders. De vindplaats ligt ongeveer een kilometer verwijderd van de plaats waar de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort in 1962 een onderzoek heeft ingesteld naar romeinse bewo- ningssporen langs dc z.g. gracht van Corbulo. De heren Hageman meldden hun ontdekking aan de rijksdienst, die de voorwerpen zo goed mogelijk heeft trachten te determineren. Ze werden gevonden op een halve meter onder het maaiveld. De romeinse lagen dieper, van 90 cm tot anderhalve me ter. De heer Buisman van de R.O.B. heeft een keuze uit de vondsten ge daan. Enkele interessante voorwer pen kregen de vinders terug. Op hetzelfde terrein zouden ver ticaal en horizontaal geplaatste pa len zijn gezien, maar bij de verken ning waren deze door de hoge grond waterstand niet meer waar te nemen. dat dit echtpaar nog al deze energie óver heeft. Het begin in 1918 was uiteraard al niet makkelijk, want het was oorlog. Er kwamen 10 kinderen, 8 dochters en 2 zoons (en inmiddels ook 39 kleinkinde ren). De heer Van der Bos werkte altijd zelfstandig op de eigen tuin derij en in de bloemenhandel. De crisis van de jaren dertig, een jong en steeds groeiend gezin, de oorlog '40-'45, men kan zich eigenlijk niet meer voorstellen het gouden echtpaar zélf ook niet meer hoe ze er zonder kleerscheuren doorge komen zijn. L it vliegen In het begin van de jaren vijftig vertrokken de kinderen, de een na de ander. „Het was trouwen en wegwezen" zegt moeder Van der Bos. Alleen de jongste dochter is een paar maanden terug geweest. Ze dacht dat ze heimwee had, maar het bleek andersom te zijn. Een belangrijk stuk van zijn le ven heeft de heer Van der Bos gewijd aan de Nieuwe Leidse Cou rant Van de eerste dag af van de herverschijning in mei 1945 tot eind 1958 toe was de heer Van der Bos agent van de N.L.C. voor Rijns burg. De heer Van der Bos begon met 400 abonnees, en eind 1958 waren dat er 1000 geworden In die dertien jaar liep de heer Van der Bos voor rekening van de N.L.C. ongeveer de omtrek van de aarde. Daarna liet hij zich over dezelfde afstand varen en rijden. Het gouden echtpaar Van der Bos is en blijft bij de tijd: nu gaan ze vliegen. F iel.ss ter brak been LEIDEN Op de hoek Leven daal-Rijnstraat is gistermorgen een 43-jaar fietsster uit Leiden aange reden door een auto, bestuurd door een inwoner van Haarlem, die geen vrije doorgang verleende. De vrouw brak haar linkerbeen en moest naar het academisch ziekenhuis worden gebracht. LEIDEN Op de Wassenaarse- weg reed gisteravond omstreeks 7 uur een inwoner van Uithoorn met zijn auto een 21-jarige bromfietser uit Valkenburg aan. De bestuurder van de auto verleende geen voor rang. Hij kreeg een hoofdwond en een hersenschudding en moest naar het academisch ziekenhuis worden gebracht. DEN HAAG Vijftig procent van alle overlijdensgevallen zijn liet gevolg van hart- en vaatziekten. Jaarlijks worden er 2000 kinderen in Nederland geboren met een hart- of vaatziekte. Deze getallen zijn voor de World Health Organisation aan leiding geweest vooral op sterke aandrang van staatssecretaris Krui- singa van sociale zaken en volks gezondheid in Europa een actie te beginnen tegen een zeer grote volksvijand: de hart- en vaatziekten. Enkele weken geleden is de Ver eniging van Vrienden van de Hart stichting te 's-Gravenhage opgericht, ter ondersteuning (moreel en finan cieel) van de Nederlandse Hartstich ting. Door middel van de ..Actie Doorn roosje" wil men de „slapende fondsen" ons land wakker maken. Op een pers conferentie gaf de Vereniging toe. dat de markt al overladen is. maar gezien de dreigende omvang die de hart- en vaatziekten in de landen rond de At lantische Oceaan gaan aannemen, acht men toch de tijd gekomen om zoveel mogelijk slapende fondsen wakker te schudden. Prof. dr. H. A. Snellen zette gis teren uiteen hoe dringend nood zakelijk een juiste voorlichting aan publiek en eventueel aan doktoren is. Men wil de Nederlandse Hartstichting als informatiebron laten optreden door middel van een goede voorlichtings dienst. die deskundige medische ad viezen en wetenschappelijke documen tatie kan geven. Dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen bekend cardioloog, schetste in grote trekken de voorgeschiedenis van de Europese actie, die uitstekend past in de werkzaamheden van de Neder landse Hartstichting. Een internationale stichting voor hart- en vaatziekten vergadert regelmatig in Genève. Men kwam tot de conclusie, dat de passivi teit ten opzichte van deze ziekte moest worden doorbroken. Na een pleidooi van de Nederlandse staatssecretaris Kruisinga besloot men een actie tot preventie en controle van hart- en vaatziekten in Europa op te zetten. De WHO aanvaardde in sep- Bcvolki nigsonderzoek alleszins geslaagd HILLEGOM Van de 11.750 op- geroepenen hebben zich bijna 8.000 Hillegomers(sters) doen doorlichten. Bovendien werd van 2.300 personen bericht ontvangen, dat zij regel matig onder controle staan of een andere geldige reden hadden niet te komen. Nu reeds kan worden geconstateerd, dat het onderzoek een beter resul taat opleverde dan in 1966. Het on derzoek verliep uitstekend. Alleen maakten donderdagmiddag 300 op- geroepenen een vergeefse reis. door dat ten gevolge van een storing de stroom uitviel. tember 1967 in haar vergadering te Dublin een programma tot bestrijding van deze ziekten. Hoe dreigend deze ziekten zijn geworden, schetste dr. Van Nieuwenhuizen met bijzonder hoge cijfers van de zgn. „aderverkalking" in landen als Finland en Schotland. Enkele punten uit het actieprogram ma van de WHO en van de Ned. Hart stichting zijn: een goed registratie systeem opbouwen, zorg voor de slag aderen. de revalidatie, het geven van een goede voorlichting in samenwer king met de regeringen en een zeer belangrijk punt: het stimuleren tot opleiden van artsen, die voor dit pro bleem belangstelling hebben. De Hart stichting heeft hierin een organiserende en coördinerende taak. AMSTERDAM Op vrijdag 22 maart staat de inschrijving open op f 5 min, "Vt pet. 30-jarige obligaties, lening 1968, in stukken van nom. f 1000 ten laste van de rk Stichting Vreug dehof te Amsterdam. Koers van uit gifte is 99 pet. De storting moet ge schieden op dinsdag 9 april. Offi ciële beursnotering zal worden aan gevraagd. De lening is aflosbaar a pari in 1979 Lm. 1998. Vervroegde af lossing is van 1979 af toegestaan en wel in 1979 t.m. 1983 tegen 101 pet en daarna a pari. Aldus een prospec tus van een syndicaat onder leiding van de Ned. Credietbank en de Ned. Middens tan dsbank. De stichting stelt zich ten doel in Amsterdam-Buitenveldert eeui ver pleegtehuis te bouwen voor langdu rig lichamelijk zieken. In april 1966 werd de eerste paal geslagen. Waar schijnlijk kan het nieuwe tehuis in het tweede kwartaal 1969 worden geopend In de financiering van het totaal te investeren bedrag, thans te ramen op ca. f 22 min, wordt voorzien door de uitgifte van obligatieleningen en'of het aangaan van onderhandse lenin gen. Hiermee wordt de derde 30- jarige obligatielening aangekondigd. Ook de beide vorige leningen waren groot f 5 min. Burgerlijke stand HILLEGOM Geboren: Mercel- linus Nicolaas, z. v. P. M. Bakker en J. A. M. P. Peters; Nicolette Petro- nella. d. v. J. L. van der Hulst en M. G. F. van Schagen; Maria Adriana, d. v. G. L. Verschoor cn A. Dijkers. Ondertrouwd: J. H. Potman cn G. A. J. van der Kwaak; S. de Jong en W. Kouer; J. W. Beerlings en E. Lous; H. F. van der Lans en F. W. H. M. van Steyn; W. M. P. Groenhart en G. C. Denayere. Getrouwd: C. Philippo en J. M. A. Huisintveld. Overleden: P. M. J. Tijssen. 80 j., G. Jongbloed, 57 j., echtgenote van J. P. van Dijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5