krant van FORMAAT DRASTISCHE STAPPEN TEGEN GOUDKOORTS ovotny staat ia dood van alleen Janko 0LGA groter SKOL? Commentaar Griekse koning naar Athene? Londen sluit goudmarkt •fa Disconto omhoog in Amerika McCarthy: Ik wijk niet voor Kennedy mam, 't wordt zomer wat is bel (010) 131244 Politie zoekt „gezellige" huishoudster HET WIER Enkele buien AKKOORD OVER TERUGKEER Goudkoorts Slapen alleen is nog geen uitrusten. Kleuter vermist in Eindhoven HUISHOUDSHOW „LEIDATO" dan ooit te voren m- Nieuwe Leidlse Courant Nncteur: F. DIEMER loofdredftcteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ii ghebleven mijn hert in tegHenipoet!" Vrijdag 15 maart 1968 - 48ste jaargang Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De Londense Zoo (dierentuin) zit in geldnood. Om extra bezoe kers en geld aan te trekken hebben reclamemensen het drie maanden oude beertje Pipaluk, dat hier om zijn mama heen dartelt, tot kasstuk verklaard- Gisteren mocht het dier voor het eerst buiten de besloten ruimte van zijn hokde buitenlucht in. Grote belangstelling van camera mensen, zowel van tv als pers. Pipaluk betekent kleintje en heeft reeds naam, omdat er Pipaluk-kauwgom. op de markt ia verschenen, Pipaluk-corn fla kes, Pipaluk-kleurboekjes en wat niet dL U zult het niet gelo ven, maar er is berekend, dat dit ijsbeertje acht miljoen in het laatje zal brengen 'V LONDEN/WASHINGTON De goudkoorts, die Europa in zijn greep heeft, leidde gisteren tot recordaankopen van goud ondanks pogingen van de goudhandel, de paniekstemming enigszins weg te nemen. Deze stormloop leidde tot dramatische ontwikkelingen. Tsjechisch leger trordt gezuiverd PRAAG De laatste steun ntvalt de stalinistische presi dent van Tsjecho-Slowakije, lovotny. Terwijl in Praag de ene olitieke vergadering na de an- lere wordt belegd, werd bekend dat de onderminister van defen- e, kolonel-generaal Janko, ichzelf heeft doodgeschoten. Inmiddels was reeds bekend eworden dat een andere mede- tander van Novotny, de voor- 4 fitter van de Slowaakse Natio- lale Vergadering, Chudik, we- ^Igens onbekwaamheid van zijn functie werd ontheven. Naast de eis tot liberalisatie speelt nog een andere ontwikkeling. De Slowaakse Nationale Vergadering sprak zich uit voor vorming van een federale socialistische republiek met volledige autonomie voor Tsjechen en Slowaken. 90 De Slowaken spraken ook hun wantrouwen uit jegens het beleid van de minister van buitenlandse zaken, Kudrna, en procureur-gene raal Bartuska, en eisten hun ont- ilag. Als de meest waarschijnlijke op volger van Novotny wordt genoemd de minister van bosbouw, Smrkovs- kv, slachtoffer van de stalinistische luiveringen, held van het verzet te gen de Duitsers, en de voornaamste politieke spreker op vergaderingen. Smrkovsky heeft zich herhaaldelijk nog woensdag uitgesproken voor vrijheid en volledige burger rechten in een communistische de mocratie. Vooral de kunstenaars roeren zich. De schrijvers eisen volledige rehabilitatie van de 27.000 personen lie tussen 1948 en 1953 wegens po- 15 tm 24 maart Amsterdam Lspeciaal Trein-Toegangsbiljat met 3* reductie m verkrijgbaar op MO N.S.-»tatlon* VLADIMIR JANKO MICHAL CHUDIK litieke misdrijven zijn veroordeeld. Van hen zouden er slechts 2.000 zijn gerehabiliteerd. De onderminister van cultuur, Antonin Dvorak, is ook ontslagen. Leger Van partijleider Dubcek is de laatste dagen weinig gehoord. Hij zou zich bezighouden met volledig herstel van de partijcontrole op de strijdkrachten. Er doen allerlei ge ruchten de ronde in welke mate het leger heeft geprobeerd te verhinde ren, dat Dubcek destijds partijse cretaris werd. Ook generaal Janko zou Novotny actief hebben willen steunen door de mobilisatie van een pantserdivisie. Janko was tijdens de Tweede Wereldoorlog commandant van een pantserbrigade aan het Rus sische front. Intern is er veel te doen over de vlucht van generaal Sejna. Tsjecho- Slowakije heeft voor de tweede keer zijn uitlevering gevraagd, maar Washington wil eerst meer bewijzen voor de beschuldigingen van ver duistering. De vlucht van Sejna was moge lijk, waar het leger de contraspiona gedienst van de partij tegenwerk te. Alle schuld zou eerst afgescho ven zijn op een lagere officier. Mi nister van defensie Lomski, wiens naam overigens ook in het komplot wordt genoemd, heeft voor de te levisie gezegd, dat als er officieren schuldig zijn, zij zullen worden be straft. 2-zits BANK met 2 FAUTEUILS INTERIEURVERZORGING BULTHUIS Botermarkt 23 - Nieuwe Rijn 25 Exclusieve meubelshow R h ij n gees terstraat weg 56 - Oegstgeest (na tel. afspraak 53490 of 20854). Engeland hield op verzoek van Amerika de Londense goudmarkt en effectenbeurs vandaag gesloten. 0 Amerika verhoogde zelf het bank- disconto met een half percent tot vijf percent het hoogste niveau sinds 1929 aan de vooravond van de enor me beurskrach. De Amerikaanse Senaat stemde in met opheffing van de gouddekking van de dollar. Het Huis van Afge vaardigden was al akkoord gegaan. President Johnson moet de wet nu nog tekenen. Engeland Doel van d'i sluiting van de Lon dense goudmarkt de grootste ter wereld is een adempauze tot stand te brengen, terwijl Amerika en zijn zes partners in de goudpool komend weekeinde in Washington overleg zullen plegen. De landen van de goudpool (Ame rika. Engeland, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Zwitserland) moeten de bestaande goudprijs van 35 dollar per ounce garanderen. Deze is de hoeksteen van het monetaire wereldsysteem. Voor Nederland neemt prof. dr. J. Zijlstra, directeur van de Neder- landsche Bank, aan de besprekingen deel. Direct nadat premier Wilson van nacht uit Amerika het verzoek had gekregen, de Londense goudmarkt te sluiten, begaf hij zich met enkele ministers naar koningin Elizabeth, die de vrijdag (vandaag) tot „Bank Holiday" proclameerde. Dit is een traditionele methode om de financiële transacties in Engeland stop te zetten. Het laatst gebeurde dat in november vorig jaar, toen En geland na de devaluatie van het pond sterling een etmaal adempauze nodig had. Rode lijn In Londen wordt gezegd, dat pre sident Johnson premier Wilson per soonlijk over de „rode telefoon" (di recte verbinding tussen het Witte Huis en Downing Street voor nood gevallen) heeft gesproken. In Wash ington spreekt men dit tegen. Het Britse kabinet vergaderde tot diep in de nacht. Minister Jenkins (Financiën) legde in het Lagerhuis dat toevallig nog bijeen was een verklaring af, die door de oppositie met de kreet „Aftreden" werd ont vangen. De minister van buitenlandse za ken, George Brown, nam ontslag om dat hij niet geraadpleegd was voor dat Wilson instemde met het verzoek van Johnson. Later wist men hem tot andere gedachten te brengen. In de loop van de nacht keerde hy glimlachend in het Lagerhuis terug. Het besluit van de Amerikaanse Senaat inzake de gouddekking van de WASHINGTON Senator Eugene i McCarthy heeft gisteren gezegd dat hij niet van plan is in de wedloop om de democratische kandidatuur voor het presidentschap voor senator Ro bert Kennedy te wijken. Hij was van mening dat als Kenne dy besluit aan de wedloop naar het presidentschap mee te doen, dit tot verdeeldheid onder de tegenstanders van de Vietnamese oorlog zou leiden en aldus de herbenoeming van presi dent Johnson ten goede zou komen. Zoals 'bekend heeft Robert Kenne dy woensdag verklaard dat hij de kwestie van zijn eventuele kandida tuur opnieuw zal bezien. Hij nam deze stap toen bekend werd dat McCarthy tijdens de „primaries" in New Hamsphire 42 procent van de democratische stemmen op zioh vere nigde. Een klein beetje zon, als een oase in overwegend guur, regenachtig weer, is al voldoende om de kleine pioniers onder de bloemen: de sneeuwklokjes en de crocusjes te verlokken hun kopjes aarzelend boven de wintergrond uit te steken. Nog een paar uren zon en de knoppen springen open. Toefjes in oranje, paars en wit zijn nu in de stadsplant- soenen en tuinen te ontdekken. Kijk mam, het wordt zomer, zegt bl\j de kleuter, die verwonderd naar de schuchtere, dappere voorboden kijkt. dollar betekent, dat Amerika zijn complete goudvoorraad van bijna 11,5 miljard dollar beschikbaar heeft voor nakoming van de verbintenis, de goudprijs te handhaven op 35 dollar per ounce. Voor vervolg zie pag 2 s/j NIJMEGEN Ik ben de huis houdster van uw vriend en kom even kennismaken, zei opgewekt een ongeveer vijftigjarige vrouw, nadat ze bij een 81-jarige Nijmegenaar had aangebeld. De man vond dat bijzon der aardig en noodde de dame bin nen. Een fles cognac kwam op tafel en, tot verbazing van de eigenaar, was die na een uurtje babbelen schoon leeg. Daarbij kwam op een gegeven ogenblik ter sprake, dat de grijsaard er gelukkig nog aardig van kon komen. In de slaapkamer bewaarde hij zijn bankbiljetten. Is het heus? Daar geloof ik niets van, reageerde de aardige dame, die dat dan wel eens even wilde zien. Toen de man weer bijkwam was zijn geld verdwenen, ook het kapi taaltje, dat hij' in zijn dressoir in de huiskamer* bewaarde. De vrouw was (uiteraard) evenmin in velden of wegen te bekennen. De politie zoekt nu naar een vrouw van middelbare leef tijd,gezellig type, die goed tegen een borrel kan en vijf mille heeft meegenomen. morgen voordeel kokosmacaroontjes 250 gram van 85 voor 7S De wijze waarschuwt mij dat het leven slechts een dauw druppel is op een lotusblad. TAGORE DELTA-ROUTE OVER DE WESTER- SCHELDE - PAGINA 7. Crita) «Vooruit, Bonzo, zeg eens... Ahh!" Willem Schrofer weet van ophouden pagina 17 DE BILT Een zwakke rug van hoge druk zorgde gisteren voor zonnige perioden, afgewis seld door enkele regen- en ha gelbuien. Intussen trok een depressie van IJsland naar de Noordzee. Een bijbehorend front, dat de voorste begrenzing vormt van iets koudere en enigszins onsta biele lucht, had vanmorgen het westen van ons land bereikt, voorafgegaan door veel bewol king en regen. De depressie koerst nu naar de Oostzee, ter wijl het front verder het vaste land van Europa binnendringt Morgen zal de onstabiele luehtmassa achter het front dan ook aanleiding geven tot een wis selende bewolking en enkele buien. De wind ruimt geleide lijk naar nooxxlwest. In het temperatuurverloop komt in het algemeen weinig verandering. Later op de dag kan de buiig heid, onder invloed van een volgende rug van hoge druk, iets afnemen. ATHENE De Griekse re gering en koning Konstantijn zouden overeenstemming heb ben bereikt over de terugkeer van de vorst naar Griekenland, zo is gisteren uit betrouwbare bron in Athene vernomen. Een artikel van de nieuwe grond wet die in de loop van het jaar aan een referendum zal worden onder worpen, zou bepalen dat het politieke stelsel in Griekenland dat van de constitutionele monarchie is. Als deze grondwet door de kiezers wordt aan vaard zou de regering de naar Italië uitgeweken Konstantijn vervolgens uitnodigen naar zijn land terug te ke ren. Deze oplossing zou de goedkeuring van de koning dragen, die verklaard heeft niet te zullen terugkeren voor dat de grondwettelijke orde was hersteld. De koningsgezinde leden van de militaire junta zouden de te genstanders van Konstantijn dan kunnen wijzen op de uitspraak van het volk. Ontkenning In officiële kringen werd echter ontkend dat er een akkoord zou zijn bereikt lussen de jeugdige vorst en het militaire regime. Wel werd gezegd dat de junta van daag het ontwerp van de nieuwe grondwet zal bekendmaken. Tevens zal door premier Papadopoulos op I een persconferentie de datum van de verkiezingen over het ontwerp wor den onthuld. Radio-Athene deelde mee dat Papadopoulos „belangrijke mededelingen" zal doen. "TEN toenemend gebrek aan ver- trouwen in dollar en pond ster ling heeft tot dramatische ontwik kelingen geleid. Niet alleen dreigt devaluatie van beide internationale betaalmidde len; ook het internationale mone taire stelsel is in gevaar. Het zijn vooral de speculanten, die munt trachten te slaan uit de moei lijke positie waarin vooral Enge land, maar ook Amerika, zich be vindt. Echter doen ook particulie ren mee aan de „goldrush", nu pa piergeld zijn aantrekkelijkheid heeft verloren. De paniekstemming, gevolg van de massale aankopen, roept onvermij delijk herinneringen op aan de cri sis van 1929, die overal grote ont reddering teweeg bracht. Amerika stond toen aan de rand van een op stand. Er is echter een duidelijk verschil met 1929, toen de republikeinse pre sident Hoover weigerde in te grij pen, terwijl het nog niet te laat was. Nü onderkent men het gevaar ter dege en wordt alles gedaan om het te keren. Het is overigens niet voor het eerst, dat de goudkoorts zich van Europa meester maakt. Nog betrekkelijk kort geleden deed zich eenzelfde si tuatie voor. Een krachtige ingreep van Amerika maakte toen een eind aan de speculaties. Ook nu geven door Amerika geda ne stappen hoop op een goede af loop. In samenwerking met de an dere leden van de „goudpool" zal het er waarschijnlijk in slagen, ook deze crisis te bezweren. Een vol gende kan het echter niet voorko men. Nog altijd is voorkomen beter dan genezen. Het is duidelijk, dat het monetaire stelsel in zijn huidige vorm niet kan worden gehand haafd. Het toepassen van paarde- middelen op korte termijn is niet langer voldoende. Een vraag is, of er nog tijd is om hervormingen geleidelijk te verwe zenlijken en een kettingreactie als gevolg van schokkende maatrege len kan uitblijven. de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! SALISBURY Het hoogge rechtshof in Rhodesië heeft gisteren doodvonnissen uitgesproken over vijf negers, die hadden toegegeven gewa pend het land te zijn binnengekomen. Vier van hen erkenden in het buiten land een militaire opleiding te heb ben gevolgd drie in Tanzania en een in communistisch China. In Rhodesische gevangenissen be vinden zich nu ruim 65 negers die op executie wachten. In de afgelopen dagen heeft de regering-Smith aan 47 ter dood veroordeelde negers gratie verleend. Tot dusver zijn vijf negers terechtgesteld. olie bekende merken IMENEXCO HOGE RIJNDIJK 25, LEIDEN EINDHOVEN Tientallen politie mannen en vrijwilligers hebben giste ren gezocht naar de drie-jarige Johan van der Kallen uit Eindhoven, die sinds gisterochtend half tien spoorloos is. Een misdrijf wordt niet uitgesloten. De kleuter was 's ochtends van huis gegaan met de keeshond van de bu ren. 's Middags is hij nog gesignaleerd op een terrein aan de Genneperweg. In de omgeving, waar het kind woont, stromen het riviertje De Dom mel en een afwateringskanaal. Ondanks het feit. dat wij de geplande LEIDATO HALLEN op het Schutters veld met 1500 m2 konden vergroten van 2000 naar 3500 m2, zijn wij gezien het zeer grote aantal aanvragen van fabrikanten, importeurs en handels huizen voor deelname aan de 7e Huishoudshow Leidato, genoodzaakt de inschrijving voor de Leidse middenstand voorlopig stop te zetten daar wij een uitbreiding van nogmaals 1000 m2 door technische oorzaken momenteel niet definitief kunnen stellen. COMITÉ LEIDATO.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1