PLAN-MANSHOLT STUIT OP FELLE TEGENSTAND Kiesinger: West-Europa vrij van Atlantisch rijk Britse rechter weigert Smith te vervolgen i Impopulaire maatregelen tegen boteroverschot NKV en NVY op de vingers getikt alles goed V oorwa ardelij ke straf voor invalide dief NIEUWE VERHOUDING IN EUROPA KAN ALLEEN DUITSE KWESTIE OPLOSSEN Klaverblad in herfst gereed ■raw Brancl verwoest Venetiaans paleis HENK GROOT IN SELECTIE BRACKE AAN LEIDING IN PARIJS-NICE Drievoudige zege voor Tom Okker Huiszoeking bij Boetes Cantarel volgt Ailleret nu tijdelijk op GRAND GALA IN PARIJS Gevangene ontsnapt uit gerechtsgebouw Y olleybalteams van Polen naar Nederland Werknemers bleven achter Inkomen zelfstandigen sneller gestegen 5 DINSDAG 12 MAART 1968 MANSHOLT BRUSSEL De plannen van '3 dr. Mansholt om de steeds gro ter wordende overproduktie van melk en boter in de EEG tegen 1 te gaan met drastische maat regelen, waaronder een verla ging van de Europese richtprijs voor melk, is gisteren in de Europese ministerraad in Brus sel op felle tegenstand gestuit. IA Fel verzet kwam van de Belgische Li minister Heger, die sprak van een i „absurd" idee om nu nog de melk- I prijs te willen veranderen die vorig I jaar met veel moeite werd vast gesteld op een voor de Belgische boe ren absoluut minimum en die op 1 april van kracht zou moeten worden. Ook zijn Italiaanse collega, die evenals Heger binnenkort verkiezin gen heeft en derhalve weinig behoef te aan boze boerenkiezers, sprak zich krachtig tegen elke verlaging van de richtprijs voor melk. Ook van Franse •kte. en Luxemburgse zijde kwam verzet. DEN HAAG De federatie van katholieke en protestantse werkgevers is teleurgesteld over het feit dat NVV en NKV via persberichten hebben duidelijk gemaakt, dat zij hun standpunt hebben bepaald met betrekking tot samenstelling en taak van de raad van commissarissen. De federatie van werkgevers zegt in een communiqué dat zij meent, dat ;°Pl! het Publiceren van dit standpunt van de twee vakbonden juist op het mo ment dat het beraad in de SER hier over begonnen is, een zware druk op het overleg legt. De protestantse en katholieke werkgevers menen, dat deze voortijdige publicatie afbreuk doet aan het constructief karakter van het overleg over de herziening van het ondernemingsrecht zoals dat tot dusver heeft plaatsgehad. Rftocfesië In uw commentaar van donderdag 7 maart („Slag in gezicht") wordt ver ontwaardigd geschreven over de exe cuties van drie negers. U schrijft o.m., dat het bewind van Ian Smith blijk baar weinig waarde hecht aan het le ven van niet-blanken. Naar mijn mening echter is de ergste straf opgelegd en ook ten uit voer gebracht omdat er wèl waarde ,faan wordt gehecht. Men stelle zich voor dat men hiér op straat lopend pardoes door een bom of handgranaat in stukken wordt gereten.. Wat zouden sseri; schel hier nabestaanden van deze slachtof fers dan zeggen? Onze justitie zou de daders „niet toerekeningsvatbaar" verklaren, maar hen toch levenslang n s$ opsluiten omdat wij de doodstraf niet °-"° kennen. De gehangenen in Rhodesië hebben in het wilde weg bommen gegooid en daardoor zijn kinderen levenslang kii verminkt. Mag de overheid dan bescherming bieden aan haar inwo ners? Nee, dat moét. Er zijn toch meer landen, waar de hoogste straf de doodstraf is? "tÜj U als voorlichtend christelijk dag blad doet er verstandig aan niet mee te huilen met de wolven in het bos. In andere Afrikaanse landen vinden dui- 'enden moorden plaats zonder dat ïingei eerlijke berechting heeft plaatsgevon den. Dat laatste is in Rhodesië ten- —54* —34« minste nog wel het geval geweest, om- —siM^at men daar graag rekening houdt 7220 niet de rechten van de mens, on- «ii verschillig of die nu blank, zwart of 55»bruin is. 35W, Voorburg D. Gevers iS Oefensie (3) -21W KW Mevrouw J. van Vliet is van mening j at er op defensie niet genoeg kan ?r kg] 'orden bezuinigd. Denkt zij nog wel Ti 4.f, "ns aan het „gebroken geweertje" en [ir7«! 111 de leuze „geen man en geen 25, tói 4021. Alleen de Nederlandse minister van landbouw, Lardinois, en zijn Duitse ambtegenoot Höcherl, lieten zich wat genuanceerder uit. Minister Lardinois had een zekere waardering voor de volgens hem moedige plan nen, zonder zich echter op details akkoord te verklaren. De vergadering begon met een uit eenzetting van dr. Mansholt, die waarschuwde dat de financiële lasten van de overproduktie van melk en boter (en met name de afzet van de overtollige boter) te zwaar zullen worden. Het boteroverschot beloopt nu reeds 150 miljoen kilogram en het zal binnen enkele jaren tot meer dan 200 miljoen kg oplopen als men geen maatregelen neemt. Noodsituatie Als we nu niet de moed hebben de situatie met weliswaar impopulaire maatregelen te herstellen, zullen we spoedig in een noodsituatie komen die nog veel pijnlijker maatregelen zal vergen, zo zei hij. Dr. Mansholt herinnerde de mi nisters eraan, dat zij in 1966 de Euro pese melkprijs hoger vastgesteld heb ben dan de commissie verantwoord achtte. Hij geloofde, dat zijn plannen binnen enkele jaren een redelijk evenwicht tussen produktie en consumptie in de melk- en botersec- tor tot gevolg konden hebben. Op een persconferentie na de ver gadering van de ministers zei hij, dat zijn voorstellen niet verworpen wa ren en de discussie voortgezet werd. Hij gaf voorts toe, dat onder de hui dige omstandigheden het on waarschijnlijk is dat op 1 april a.s. de gemeenschappelijke zuivelmarkt van kracht zal worden. De voornaamste punten van het plan-Mansholt om de melk- en boter- produktie meer in overeenstemming te brengen met de behoefte en een overschakeling van melk- op slacht vee te stimuleren, zijn: verlaging van de Europese richt prijs voor melk van 37 ct. per liter (af boerderij) tot 36,1 ct; verlaging van de interventieprijs voor boter van 6,34 per kg tot ƒ6,12; verlaging van de subsidies op ma gere melk en magere melkpoeder die gebruikt worden voor veevoeder; vaststelling van deze prijzen tot 1971/72; een premie van 900 gulden voor elke melkkoe die kleine boeren (met een tot vijf koeien) slachten, waar door tien procent van de huidige melkproduktie uitgeschakeld zou kunnen worden; aanvullende premies voor aankoop van slachtvee; een heffing op margarine grondstoffen als door de Europese ministerraad in 1963 reeds overeenge komen; d.w.z. met een maximum van 315 miljoen gulden per jaar, waarbij Nederland het recht zou hebben zijn aandeel in dit bedrag niet via een verhoging van de margarineprijs in te brengen doch via een bijdrage uit de begroting. BREDA De Bredase rechtbank heeft de woonwagenbewoner H.S. (31) conform de eis van de officier, wegens poging tot diefstal in Ulven- hout, veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van vier maanden met twee jaar proeftijd. S. heeft deze poging tot inbraak moeten bekopen met het verlies van zijn rechterbeen. De garagehouder C. Bogaerts uit Ulvenhout, bij wie al tweemaal een geldtas met de dagop brengst van de benzinepomp was weggehaald, had hem zien aankomen. Hij verdacht de man van beide vori ge diefstallen en ging op jacht staan met een jachtgeweer nadat hij de politie had gewaarschuwd. S. wilde het jachtgeweer van de garagehouder afpakken, waardoor een schot viel. Door het been, dat geraaid werd, af te binden redde een wachtmeester van de rijkspolitie 's mans leven, maar het been moest in het zieken huis worden afgezet. Met het oog op deze ernstige gevolgen werd de straf geheel voorwaardelijk opgelegd. UTRECHT Het grootste ver keersplein van ons land, het klaver- bad Oudenrijn bij Utrecht, komt waarschijnlijk in november klaar. Op 7 december 1964 was met de re constructie begonnen. Het klaverblad moest dit voorjaar klaarkomen, maai er zijn nogal wat tegenslagen ge weest. Dit zei gisteren ir. D. H. La brie, die nauw is betrokken bij de totstand koming van dit omvangrijke project. De kosten worden geraamd op acht tien miljoen gulden (drie miljoen meer dan de aanvankelijke begro ting). Dagelijks passeren zo'n zestig- tot zeventigduizend auto's het ver keersplein, op feestdagen ruim hon derdduizend. Ir. Labrie verwacht dat jaarlijks tien procent auto's méér Ou denrijn zullen passeren. Het toekomstige klaverblad zal geen verkeerslichtinstallaties meer nodig hebben. De vier installaties die er nu staan, zullen verdwijnen. Ook zullen geen monitors worden ge plaatst, zodat van een verkeersrege ling geen sprake meer zal zijn. Gratis prachtige kleurenplaatjes Bij elk doosje Van Nelle theebuiltjes vindt u een plaatje. Historische automobielen in rijke kleuren. Leuk om te sparen. Vraag het album aan. Goed verzorgd, met interessante tekst bij elk plaatje. VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES Zakenman diende eis in BONN De Westduitse bonds kanselier Kiesinger heeft giste ren gepleit voor een onafhanke lijker positie van West-Europa in de Atlantische wereld. In de eerste „troonrede" die een Westduitse regering ooit heeft gehou den, verklaarde hij, dat een oplossing voor de Duitse verdeeldheid alleen kan worden gevonden in een nieuwe verhouding in Europa. „Hoe krachtiger onze banden in het Atlantisch verbond en hoe vriendschappelijk onze betrekkingen met de VS ook mogen zijn, wij moe ten de toekomst van de Bondsrepu bliek en, naar wij menen, de toekomst van een verenigd West-Europa niet zoeken in een strak stelsel van een Noordatlantisch rijk", zo zei hij. Door een dergelijke oplossing zou de de marcatielijn, die Duitsland en Europa verdeelt, veranderd worden in een permanente grensmuur. bijdragen tot vermindering van de spanning in de wereld, maar dat daarin rekening moet worden gehou den met de belangen van de onderte kenaars. Voorwaarde LONDEN De rechtbank van Bow Street heeft gisteren de eis tot vervolging van premier Smith 'en vier van zijn ministers wegens de terechtstelling van drie negers, ondanks de gratie verlening van koningin Eliza beth, afgewezen. De rechter zei geen enkel motief te zien tot ver volging van Smith wegens moord. De eis werd ingediend door de Britse zakenman Burns. Hij ver klaarde na afloop van de zitting, de mogelijkheid te zullen bestuderen om de zaak bij het hooggerechtshof aanhanging te maken. Hij spande het proces aan omdat hij het niet kon aanzien dat de regering niets tegen het bewind-Smith ondernam. Burns 5M0-j Een en ander dateert van vóór de ■8—hveede Wereldoorlog, toen er allerwe- ]el 3 heel veel op defensie-uitgaven ,ai 64 erd bezuinigd, behalve... door Hit- s zw| r-Duitsland. Het gevolg was, dat 1 Ui| Europa door dit Duitsland onder aan-; - voet werd gelopen. Logisch, want e defensiebezuinigers stonden met le- 13 «O' 9 handen. machteloos tegenover een W top tot teen bewapende vijand. En -690J. ie moesten ons van die nazilaars llioi ^rlossen? Om dit te bereiken kon 15.091 en niet volstaan door zich te beroe- r 'kg: -n op twintig eeuwen christendom, grrn, aar was een enorm wapengeweld )or nodig. Om herhaling van een dergelijk 'rieden te voorkomen is een goede 'fensie nodig. Bezuinigen op onze de- nsie is poging tot zelfmoord. Als en de vrede wil moet men zich he lpenen, dat is christenplicht. Naast 'dden ook werken en niet lijdend 'oezien en afwachten. Zwijndrecht C. van Maetrlgt een politieke TRIESTE TONELEN IN SALISBURY Dramatische tonelen speelden zich voor de poort van de gevangenis in Salisbury af, toen bekend werd dat twee negers waren terechtgesteld. De vele protesten en verzoeken om gratie uit allerlei landen aan Rhodesië hebben niets geholpen. Dit zijn familieleden van een der ge- vonnisten, die zich over de grond wentelen om aan hun verdriet uiting te geven. De veroordeelderi werden wegens moord op hun stamhoofd ter dood veroordeeld. ontkende beslist tot partij te behoren. Brute daad Secretaris-generaal Oe Thant van de VN was geschokt over de executie van nog twee negers in Rhodesië. Hij sprak van een „brute" daad. De Britse minister voor gemene bestzaken, Thomson, deelde in het Lagerhuis mee, dat dé regering zich ernstig bezighoudt met de situatie die door de terechtstellingen is ont staan. Ook hij sprak van onwettige handelingen. Hij verwierp echter een voorstel van de linkse socialist Fauld om de beperkte Britse missie, die zich nog in Salisbury bevindt, terug te trekken. De president van het ten noorden van Rhodesië gelegen Zambia, Kaoen- da, deed intussen in Loesaka een beroep op de westelijke beleggers om hun geld uit Rhodesië terug te trekken teneinde zo te zorgen voor een spoedige val van het bewind- Smith. Hij herhaalde zijn opvatting dat de snelste oplossing kan worden bereikt als Engeland met geweld tegen de blanke machthebbers in Salisbury optreedt. „Smith moet worden geli- kwideerd om de vier miljoen Afrika nen te redden en verdere executies te voorkomen", aldus de president van Zambia. VENETIë Het zestiende eeuwse Carnelutti-paleis in Venetië heeft gisteren als gevolg van een brand zware schade opgelopen. De brand weer, die het vuur vanaf motorsche pen in het 'grote kanaal' bestreed, kon voorkomen dat de brand oversloeg naar andere paleizen langs het water. Men slaagde er ook in bijtijds het merendeel van de schil derijen van oude Italiaanse meesters uit het brandende gebouw te redden. De brand ontstond toen werklui met een brander bezig waren in de nok van het gebouw. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het is de tweede keer dat het pa leis door een brand werd getroffen. De eerste keer was het in 1627. Toen liepen fresco's van Battista Zelotti en Paolo Veronese ernstige schade op. LONDEN Maandag is in Londen de loting verricht voor de kwartfinales van het tornooi om de FA cup. Het resultaat s: West Bromwlch Albion Tottenham Hotspur Liverpool: Arsenal Birming ham City Sheffield Wednesday Chelsea: Leeds United —Sheffield United: Rotherham United Leicester City E verton. NIJMEGEN De Gelderlan der-Pers uit Nijmegen (95.000 abon nees) en Het Centrum uit Utrecht (22.500 abonnees) zullen per 1 juli een nauwe redactionele en technische sa menwerking aangaan. Beide dagbla den zijn aangesloten bij de onlangs opgerichte NV Audet (Associatie van uitgevers dagbladen en tijdschriften). Kiesinger zei voorts dat een eerste stap tot bereiken van vrede in Euro pa het afzien van gebruik van ge weld zou zijn. Rusland, dat van West-Duitsland verwacht dat het af ziet van kernwapens, zou logisch handelen als het een dergelijke ver klaring zou afleggen. De bondskanselier verklaarde ver der bereid te zijn met de Oost- duitscrs te praten over de hereniging van de beide Duitslanden, echter al leen op voorwaarde dat Oost-Duitsland hieraan niet de vol kenrechtelijke erkenning vastknoopt. Over het verdrag tegen versprei ding van kernwapens zei de West duitse regeringsleider dat dat kan Bezorgd ZEIST De Ajacied Henk Groot is toegevoegd aan de kerngrbep van bondscoach George Kessler. Hij zal deelnemen aan de centrale training, die voor woensdag in het sportcen trum in Zeist op het programma staat. SAINT-ETIENNE Het tweede deel van de vierde etappe van de wegwedstrijd Parijs-Nice, een rit over 137 km van Charlieu naar Saint-Etienne, werd gewonnen door de Belg Valere van Sweevelt. Zijn landgenoot Ferdinand Bracke nam de leiding in de algemene rangschikking over van Merckx. De uitslag luidt: 1. Van Sweevelt (Belg) 137 km in 3 uur 21 min 40 sec; 2 Bracke (Belg) 3.21.44; 3 Grelin (Fr) 3.21.51; 4. Houbrechts (Belg) 3.23.15; 5. Raymond (Fr) z.t.; 6. Van der Linde (Fr) z.t.; 7. Grosskost (Fr) 3.23.17; 8. Vianen (Ned) 3.23.22; 9. Sweerts (Belg) 3.23.25; 10. Van Coningsloo (Belg) 3.23.26; 12. Karstens (Ned) z.t.; 13. Schepers (Ned) z.t. Het algemeen klassement na de vierde etappe luidt: 1. Bracke (Belg) 17.06.54; 2. Grosskost (Fr) 17.08.12; 3. Merckx (Bela) 17.08.16: 4. Anquetil (Fr) 17.08.26; 5. Wolfshohl (W-Dld) 17.08.29; 6. Poulidor (Fr) 17.08.38; 7. Bernard Guyot (Fr) 17.08.39; 8. Seis (Belg) 17.08.43; 9 Aimar (Fr) 17.08.43; 10. Van Coningsloo (Belg) 17.08.44. o O BARANQUILLA De Nederlan der Tom Okker heeft bij de interna tionale tenniswedstrijden in Baran- quilla, Columbia, een drievoudige ze ge behaald. Hij won de titel heren enkel door de Amerikaan Martin Rieser te verslaan met 86, 63, 6—3. Daarop won hij met Riesen het heren dubbelspel tegen de Britten Mike Sangster en Marck Cox, 75, 62, 119 en met de Amerikaanse Nancy Ritchy won Okker tenslotte het gemengd dubbelspel van de Ame rikanen Riesen en Ann Jones, 63, 3«s6, 6—3. Het NAVO-bondgenootschap is vol gens hem nodig zolang Oost-Europa de bewapening op het hoogste peil handhaaft. Het bestaan van de NAVO hoeft geen beletsel te vormen voor een vredespolitiek en kan zelfs bij dragen tot ontspanning. Wat betreft de ontwapening bestu deert Bonn op het ogenblik plannen om verklaringen over afzien van ge bruik van wapengeweld te koppelen aan wederzijdse ontwapening en ver mindering van de troepensterkte. Kiesinger merkte tenslotte op, dat de veiligheid van West-Europa voor een groot deel afhankelijk is van de Westduitse defensie. Daarom slaat West-Duitsland met bezorgdheid de eenzijdige terugtrekken van de geal lieerde troepen uit het land gade. Pamfletten gevonden HEILOO Bij een huiszoeking in de woning van het Eerste-Kamerlid O. M. Boetes (pac. soc.) zijn twintig pamfletten en een spandoekje gevon den, waarop de woorden stonden van prof. Delfgaauw. dat president Johnson volgens de uitspraken van de tribunalen van Neurenberg en To kio als oorlogsmisdadiger moet wor den beschouwd. Er is proces-verbaal opgemaakt. Rechter mr. G. A. Jansen op de Haar. de officier van justitie en de griffier van de arrondisse mentsrechtbank in Alkmaar, verge zeld door zes rechercheurs en geüni formeerde agenten, verrichtten de huiszoeking toen het Kamerlid niet thuis was. De heer Boetes vertelde dat zijn echtgenote hem waarschuw de bij zijn thuiskomst, waarop hij achteruit de oprit afreed om de circa vijfhonderd pamfletten, die hij in de auto had, elders „in veiligheid te brengen". Volgens de heer Boetes is een ge rechtelijk vooronderzoek tegen hem gelast in verband met zijn uitlatin gen betreffende president Johnson. De Eerste Kamer heeft zich vanmor gen in besloten zitting beraden over deze uitlatingen. PARIJS De Franse regering heeft gisteren de stafchef van het leger, generaal Emile Cantarel, be noemd tot tijdelijke opvolger van de chef van de generale staf van de Franse strijdkrachten, generaal Charles Ailleret, die zaterdag bij een vliegtuigongeluk in de buurt van het eiland Réunion om het leven kwam. Generaal Emile Cantarel is 58 jaar. Men verwacht in Parijs geen beslissing op korte termijn over de definitieve opvolger van generaal Ailleret, onder wiens leiding de Franse kernbewapening tot stand kwam. Ook Parijs heeft zijn „Grand Gala" gehad. Hier krijgen de uit verkorenen geen Edison maar een gewichtig Diploma, de Grand Prix du Disque. dat in drievoud getoond wordt. Erachter de onderscheidenen: Maurice Che valier, Jacqueline Dulac en Tino Rossi. EINDHOVEN De 24-jarige H. M. is gistermiddag ontsnapt uit het ge bouw van het kantongerecht in Eindhoven. De man, die in Den Haag aan een gevangenisstraf van drie jaar bezig was, sprong uit een raam van drie meter hoogte. M. was naar Eindhoven gebracht, waar hij voor de kantonrechter moest verschijnen wegens een voor waardelijk vonnis. Na de zitting mocht hij met familieleden in een kamer op de eerste etage praten. Daar nam hij zijn kans waar. Twee politiemannen zagen hem springen, maar kwamen te laat. De politie ver moedt dat een auto heeft klaarge staan. DEN HAAG Begin april zullen de Poolse Nationale volleybalploegen een trip door Nederland maken en in een aantal interlands tegen de Neder landse dames en heren uitkomen. Voor de dames staan reeds drie ont moetingen vast: op 3 april in Breda, op 8 april in Drachten en op 9 april in Dronten. Waarschijnlijk zal op 5 april in Woerden een vierde inter land worden gespeeld. Voor de heren staan twee wedstrij den op het programma: 8 april Drachten en 9 april Dronten. In september zullen de Neder landse dames en heren een tegenbe zoek aan Polen brengen. Daarvoor (eind juli) maakt de damesploeg, die het afgelopen jaar onder leiding van Joh. van der Haar aanzienlijk sterker is geworden, nog een trip door Tsje- cho-Slowakije. Huishoudfee 1968 is in Parijs ge worden mevrouw René Larchée uit Ivry sur Seine. Deze hoogte bereikte ze onder meer door het vervaardigen van een taart, waarin ze lachend het mes zet. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het beschikbare inkomen van zelfstandigen is in de jaren 1952-1965 sneller gestegen dan dat van werknemers, namelijk met 151 en 141 procent. Tot deze conclusie komt een rapport van een ambtelijke werkgroep, dat onlangs de ministerraad is gepasseerd en dat thans door het NKV is gepu bliceerd. Volgens het NKV blijkt uit dit rapoort dat de loonpolitiek een te enge benadering vormt van het verdelingsvraagstuk. Een andere conclusie is, dat de werknemers heel wat meer geld voor de sociale verzekering opbrengen dan de zelfstandigen. De werknemers betaal den voor dit doel bijna drie miljard en de zelfstandigen bijna 200 miljoejj,

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5