POOLSE HOOFDSTAD IN SLAGVELD VERANDERD JAMIN Rusk: beleid in Vietnam van a lotz herzien SKOL? INDUSTRIE VEEL VERDER WEG Novotny denkt aan vrijwillig aftreden Commentaren SJAH VLOOG NAAR LECH iX Ministerie leeggeroofd iX Gevechten voor partijbureau Politiemcinnên moesten traangas gebruiken HET WE ER Bewolking Onrust in Warschau Geen nieuwe conclusies van Johnson Café in puin (enz.), auto in sloot, maar waar is de dader? In Pernis te dicht bij huizen OF STAATSHOOFD ZONDER MACHT Dinsdag 15 maart 1968 - 48ste jaargang Directeur; P. DIEMER Hoofdredacteuri Dr. I. Diemer christelijk nationaal dagblad ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghempoet!" W-** CM'»»1 Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur WARSCHAU Duizenden jongeren, onder wie veel studenten, hebben gisteren in het centrum van de Poolse hoofdstad Warschau een waar slagveld aangericht. Het kwam tot hevige vechtpartijen met de politie voor het bureau van de communistische partij en in het ministerie van cultuur. Het waren de ergste ongeregeldheden in elf jaar in Polen. Menig schrijver zou zich graag kort en bondig uit drukken, maar daarvoor is zijn gezin te groot en zijn honorarium te klein. WEISS De machtsstrijd in Tsjecho- slowakije lijkt nog on beslist. De als partijchef ontslagen president No- votny gaf zich niet ge wonnen. Voor een achter grondverhaal zie men pag. 7. „Rita is zo weer beter. Ik heb baar verteld, dat de school vandaag wegens verbouwing gesloten is." DE BILT De kern van een hogedrukgebied, dat dagenlang ten westen van Ierland was ge legen, verplaatste zich wat in zuidoostelijke richting. Langs de noordflank volgden enkele de pressies een noordoostelijke koers en deden zachte lucht in de richting van Scandinavië stromen. Deze lucht zal in de komende vierentwintig uur Noordwest-Europa binnendrin gen. Het front, dat de voorste be grenzing van deze lucht vormt, zal in ons land vergezeld gaan van veel bewolking, waaruit geen regen van betekenis wordt verwacht. De wind zal hierbij krimpen naar westelijke rich tingen. Vannacht zullen vooral in het zuidoosten van het land nog flinke opklaringen voorkomen, zodat daar opnieuw op lichte vorst gerekend moet worden. DE BILT Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige weste lijke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets hogere. In Parijs Enorme vraag naar goud PARIJS Op de goudmarkt van Parijs is de vraag naar goud gisteren meer dan verdubbeld ten opzichte van de jongstleden vrijdag bereikte omzet, ondanks de in het weekeind in Bazel uitgegeven verklaring door de leden van. de Londense goudpool dat zij de huidige goudprijs blijven «teunen. Er werd gisteren voor 54 miljoen frank goud verhandeld ver geleken met vrijdag 25,1 miljoen frank, wat op zichzelf reeds een re cord betekende voor de goudhandel tot dusverre dit jaar. Gewoonlijk be draagt de omzet op de Parijse goud- markt gemiddeld 5,5 miljoen frank Per dag. Het gebouw van het ministerie werd gisteravond voor een deel leeg geroofd. De jongelui gingen met stoelpoten en bankleuningen, die af komstig waren van het stukgeslagen meubilair, de politie te lijf. Verder op de dag ontstonden zware vechtpartijen voor het universiteits gebouw, waar zich duizenden beto gers hadden verzameld. Mannen van de Poolse militie met stalen helmen op en de wapenstok in de hand pro beerden de menigte te kalmeren. Herhaaldelijk klonken kreten als „Gestapo, Gestapo" en vrouwen gil den van angst toen enkele traangas granaten ontploften. De militie joeg de betogers naar zijstraten, waar honderden mannen van de reservepolitie hen opwacht ten. Zo kon de politie aan twee kan ten de joelende menigte uiteen slaan. Traangas moest er aan te pas komen om de studenten te versprei den. In de late avond was de rust grotendeels hersteld. Voor vervolg zie pagina 7 SDP'ers geroyeerd BERLIJN Verscheidene leden van de Westberlijnse sociaal-demo cratische partij zijn geroyeerd omdat zij hebben meegedaan aan de beto ging op 18 februari tegen d*a oorlog in Vietnam. Het bestuur van de partij verwijt hun in het bijzonder openlijk kritiek geoefend te hebben op de socia listische burgemeester van West-Ber- lijn, Klaus Schütz. De demonstratie van studenten in Warschau tegen het verbod van een toneelstuk, waarin anti- Russische uitlatingen voorkomen, is prompt gevolgd door een contra-demonstratie. Er namen arbeiders van een grote auto- fabriek in Warschau aan deel. Zij droegen vermanende leuzen mee, die onder meer luidden: ,,Werk, studeer en houd jullie gemak", en: „Studenten, houdt je bij je werk". REDON Bij een gevecht tussen stakende metaalarbeiders en de poli tie zijn gisteren in de Franse stad Redon vijftien politiemannen en vijf arbeiders gewond geraakt. De politie maakte gebruik van traangasgrana ten. Negentien betogers zijn aange houden. De stakende arbeiders be toogden om kracht bij te zetten aan looneisen. ROTTERDAM De zaterdag in de Maasstad gehouden Vietnamdemonstra- I tie werd gehouden door een socialisti- sehe jongerengroep, maar niet door de i «studenten) organisatie Socialistische I Jeugd. De koninklijke familie heeft prachtig weer in Lech. Een heerlijke zon, die de witte wereld nog witter maakt. Zo wit dat de zonnebrillen goede diensten bewij zen. Heel gezellig en informeel is de stemming, nu voor de fotografen het nieuwtje van het vorstelijk verblijf in Lech er af is. De vorstelijke vakantiegangers voelden zich toen pas echt op vakantie. Daar kwam weer een eind aan, toen onverwacht Perzische visite in Lech arriveerde. Niemand minder dan de Sjah en zijn charmante ge malin, Farah Dibah. Het tweetal kwam even per helikopter uit Zwit serland over naar Oostenrijk. Prins Bernhard liet zijn gasten uitvoerig het dorp Lech zien. Maar nu kwamen uiteraard de fotografen weer in het geweer. Links van de Prins (met zijn onafscheidelijke filmcamera) wandelen prins Hugo Carlos en prinses Irene. De Prins wordt gevolgd door de Sjah en zijn echtgenote. Achter de Sjah is nog juist het hoofd van prins Claus te zien. WASHINGTON Minister Rusk heeft de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen gezegd, dat de Ver.-Staten bezig zijn de hele kwestie-Vietnam te herzien en „alle alternatieven van a tot z" te bestuderen. Hij zei dit in antwoord op een vraag van senator Gore of Johnson op het ogenblik geen specifieke aan beveling tot uitbreiding van de Amerikaanse troepenmacht in Vietnam in behandeling heeft. Wat de 'herzie ning inhoudt, wilde Rusik niet zeggen. In het ver der kruisverhoor somde Rusk oude argumenten op, zoals het feit dat de sleutel tot de vrede in Ha noi 'ligt, dat de VS morgen wil- dean rusk len onderhande len en de bombardementen willen sta'ken als Hanoi eerst een reëel vre- desgébaar maakt. De „ontmoeting" tussen Rusk en de commissie was een confrontatie van de officiële Amerikaanse politiek met de duiven in de Amerikaanse politiek onder leiding van commis sievoorzitter William Full'bright. Met tegenzin stemde Rus'k er in toe van daag opnieuw voor de commissie te verschijnen. Evenals gisteravond zal dit verboor door de televisie worden uitgezonden. Het was voor het eerst in twee jaar dat Rusk voor de com missie verscheen. EXPANSIE Men ontkwam niet aan de indruk, dat enkele senatoren om de gunst van de kiezer voöhten in dit jaar van verkiezingen. Minister RuSk wilde niet beloven, dat de Ameri kaanse regering het Congres zal raadplegen als tot uitbreiding van de oorlog wordit besloten. „Maar we zitten bepaald niet te popelen om welk1 land dan oék bin nen te vallen", zei minister Rusk. Amerika wil de oorlog, zonder ver dere expansie beëindigen, maar „op dit punt hébben we totaal geen me dewerking van Hanoi". Op de vraag waarom Amerika Oe Thants raad niet opvolgt, de bombar dementen te staken om de reactie van Hanoi te zien, zei RuSk: „Als de VS zouden zeggen, dat ze alleen zou den onderhandelen a'ls de communis- HAZERSWOUDE In een sloot bij Schipluiden is de zware vrachtwagen gevonden waarmee vorige nacht aan de Rijndijk te Hazerswoude café De Post hoorn nagenoeg in puin is gereden. De zelfde wagen heeft in Den Haag een aantal andere vrachtwagens zware scha de toegebracht en in Schipluiden twee bruggen. Toen de vrachtwagen werd gevonden, lagen er nog stukken puin en raamko zijnen van het Hazerswoudse café op. De wagen blijkt toe te behoren aan een Vlaardings expeditiebedrijf. Het onder zoek van de politie richt zich nu op een oud-personeelslid van dit bedrijf, die mogelijk met de vrachtwagen is gaan praalrijden. Onbekenden hebben gisteren een benzinebom gegooid in een school in Chicago uit protest tegen over brenging van negerkinderen naar „blanke" lagere scholen. Er werd slechts lichte schade aangericht. WAT IS BEL (010) 131244 Sfl ten hun aanvallen op Zuid-Vietnam staakten terwijl Amerika vrij was zijn bombardementen voort te zet ten, zouden de meeste mensen zeg- gein dat we gek zijn." Hij noemde het opgeven van Zuid-Vietnam „cata strofaal". Senator Fullbright hoopte, dat de ze publieke confrontatie het zinloze van de oorlog duidelijk maakt. Hij geloofde niet, dat de regering eer lijk was geweest tegenover com missie en congres. Hij doelde kenne lijk op !het incident in de Golf van Tonkin. Rus'k ontkende dat dit inci dent was uitgelokt. (Van onze parlemtensredactie) DEN HAAG Bij het plano logisch beleid zal worden ge streefd naar een grotere afstand tussen omvangrijke industrie complexen en woongebieden dan thans met Pernis het geval is. Dit gebeurt al bij de panologi- sche vormgeving van Europoort en Maasvlakte enerzijds en de woongebieden op Voorne-Putten anderzijds. De ruimtelijke structuur van het Waterweggebied ligt echter nu reeds dermate vast. dat een ingrijpende wijziging hierin niet mogelijk is. Al dus minister Schut in antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid P. C. Elfferich (a.r.). De resultaten van de onderzoekin gen, die na de explosie op de Shell- raffinaderij op 20 januari, zijn inge steld, zullen ter kennis van de Sta- ten-Generaal worden gebracht. PRAAG President Anto- nin Novotny van Tsjecho-Slowa- kije zou overwegen vrijwillig af te treden. Hij heeft de laatste tijd bloot gestaan aan veel kri tiek van de zijde van de militai ren en van de hervormingsge zinde richting in de communis tische partij. Zijn stalinistische koers wordt niet langer gedoogd. Novotny, die in januari als partij leider al vervangen was door Dub- cek, heeft de afgelopen weken gepro beerd de krachten die hem nog steu nen, om zich heen te verzamelen, maar na het uitwijken van generaal Sejna naar de VS schijnen zijn dagen als staatshoofd geteld. De Tsjechoslowaakse minister van defensie, Komsky, zal morgen op een kabinetsvergadering de vlucht van Sejna, die met Novotny was be vriend, moeten verklaren. Het is wel duidelijk dat de nieuwe leiders Novotny niet direct zullen afzetten. Zij voelen niets voor de me thodes die Novotny destijds gebruik te tegen zijn politieke tegenstanders. Voor vervolg zie pagina 7 De Zuidafrikaanse chirurg Chris tian Barnard zei maandagavond in New York dat hij misschien zondag al een nieuwe harttransplantatie zal verrichten. Wie de patiënt zou zijn wist hij nog niet. „Het gaat erom wie het hardst een nieuw hart nodig heeft." Veiligheid De regering is van oordeel, dat aan de veiligheidsmaatregelen bij Shell de grootst mogelijk zorg wordt besteed. Mede hieraan is het te dan ken dat men de situatie na de ex plosie zo snel onder controle kon krijgen. De regering is zich bewust dat gestreefd moet worden naar ver dere uitbouwing en perfectionering van de veiligheidsmaatregelen. De vergoeding van schade heeft nog geen aanleiding gegeven tot. gro te moeilijkheden, mede doordat in dit geval de veroorzaker bekend is. De meest makkelijke verf heet Moeilijkheden zijn eerder te ver wachten als de schade-veroorzaker niet bekend is. Met name bij luchtverontreiniging kan zich dit voordoen. Bij de voorbereiding van het wetsontwerp inzake luchtveront reiniging wordt aan dit vraagstuk dan ook aandacht besteed, aldus mi nister Schut. De Achttien rPHANS zyn dan ccn aantal nota's op tafel gelegd als een voorlo pig resultaat van het gesprek binnen de Achttien. Die Achttien vormen het discussie-orgaan tussen ARP, CHU en KVP. Men mag vaststellen dat er een be langwekkend stuk werk geleverd is. Het is constructief, het is al is dat niet voor altijd een duidelijk begrip vooruitstrevend en het sluit bovendien op gelukkige wijze aan bij hetgeen reeds in ons maat schappelijk bestel mocht worden bereikt. Ons standpunt voor politiek Neder land mag bekend heten. Voor de Nederlandse verhoudingen achten wij samenwerking van de grotere christelijke partijen, met behoud van eiker zelfstandigheid en dus bij voorbeeld in een federatief verband, nuttig. Vérder hoeft men niet te gaan. De samenstelling van de no ta's bewijst dat men ook dan tot goede dingen in staat is. Daarom achten wij het onjuist dat het gesprek tussen de Achttien is opgeschort. Dat is een niet gemoti veerde tegemoetkoming aan een groep radicalen van wie men soms de Indruk heeft dat zij het binnen de bestaande partijen al voor het zeggen hebben. Na dit werkstuk van de Achttien zeggen wij met temeer nadruk: ge woon doorgaan. Beledigen rvNZE tijd is rijk aan „kwesties". Nu gaat het om de veronderstel ling, dat de Nederlandse justitie wel schreeuwende en met spandoeken ge wapende studenten in de kraag grijpt, maar zorgvuldig een hooggeleerde ongemoeid laat. Minister Polak heeft verduidelijkt dat het gaat om het verschil in pre sentatie van de gewraakte kreet „Johnson oorlogsmisdadiger". De studenten roepen het en willen be ledigend zijn; professor Delfgaauw echter argumenteert. In het licht van dit betoog kan men onderscheid maken tussen predikan ten die per brief betogen dat zjj Johnson schuldig achten aan oorlogs misdaden gemeten naar de normen van Tokio en Neurenberg, en het PvdA-Kamerlid Voogd, die met een spandoek over straat loopt. Tegen de laatste is dan ook opgetreden. Maar en dat moet óók geconstateerd worden geen van de genoemden is jurist. Dit alles afgezien van de vraag of ons Wetboek van Strafrecht geen wij ziging behoeft, bijvoorbeeld in die zin dat scheiding wordt gemaakt tussen bevriende staatshoofden mét poli tieke verantwoordelijkheid en zón der. Daar komt bij, dat Amerika zich soms opwerpt als de politieman van de wereld en ook als zódanig bloot staat aan kritiek. Men handelt echter onverstandig als men de tegenstellingen nog ver scherpt. Het kan de strijd nog harder maken en daar is niemand bij ge baat. Ook Vietnam niet. morgen voordeel melkehoc. bloemen 150 gram van 109 voor 95 niet duur wel heerlijk ik geer op ais nieuwe abonnee: straat; plaats: betaalt: O per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktivlteït ontvang ik een grote luxe Sferknljper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam ^^JCiddii. i_j per RWdllddl LJ per inddtlU Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1