Liberale koers in Praag Commentaar JAMIN Jan Masaryk weer geëerd Stalinist Novotny TWEEDE-KAMERLID GEARRESTEERD Chef Franse leger, vrouw, dochter en officieren gedood Weer twee negers opgehangen {iSPRÉITK;' Herwint"! Onbestendig Parmantige 4Mark terug Een verzoek Stille mars naar graf Misstanden in Surinaamse ziekenhuizen Studenten in Warschau met politie slaags Prof. Oud in ziekenhuis Maandag 11 maart 1968 - 48ste jaargang oe Rotterdammer f Oordts Dagblad j r Nieuwe pc tour: F. DIEMER ofdredwteur: Dr. E. Dicmer eofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich i* ghebleven mijn hert in teghenapoet!" Haagse Courant Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Water, mits met mate ge dronken, doet niemand kwaad, TWAIN Duitse kerk wil doorbraak Oost-West - pagina 2. „Wat een geluk, dat nw portefeuil le toch nog in de auto lag. pap." BVD: Dutschke achter aanslagen? - pagina 5. DE BILT Boven de oceaan ten westen van de Britse eilanden ver anderde een hogedrukgebied wei nig van plaats, terwijl een depressie zich handhaafde boven Noord-Rus land. Kleine storingen veroorzaak- Rten in onze omgeving tijdelijk re gen of buien. In deze situatie komt niet veel .verandering, zodat we het komende e etmaal op het voortduren van dit go onbestendig weer moeten rekenen. DE BILT Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk wat regen of enkele buien. Ma tige tot krachtige wind tussen Ayc noordwest en west. Weinig ver andering in temperatuur. 12 maart: zon op 7.01, onder 18.J9; laan op 15.33, onder 6.38. Week op avontuur h een week van grote ongerust- leid kon mevrouw Roosneck uit Amsterdam ten slotte op Schiphol mr zoon Mark (13) in de armen luiten. De jongen had een slecht upport, wilde zijn zelfstandigheid ewijzen en ging met enkele spaar- mten de wijde wereld in. Hij kocht n ticket Londen, liftte naar Bel- it, waar hij met losse karweitjes kost verdiende. Na een bericht tot Jpsporing werd hij door twee Britse Rechercheurs gevonden. Niemand eeft me, zo zei hij bij zijn terug- ~<nst, gevraagd waar ik vandaan <am en wat ik kwam doen. Zelfs p de strenge luchthaven Schiphol ond men het klaarblijkelijk heel eiooon dat een dertienjarige op zijn entje de BEA-machine naar Groot- Brittannië nam. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur PRAAG Het ziet er naar uit dat president Novotny, die begin dit jaar als partijleider werd gewipt, nu ook zijn functie van Staatshoofd zal gaan verlie zen. In Tsjechoslowakije wordt nu openlijk zowel door militaire autoriteiten als door de pers zijn aftreden geëist. Alles wijst er op dat het land nu onder het bewind van de nieuwe par tijleider Dubcek, een nieuwe koers zal gaan volgen. Deze ontwikkeling schijnt te zijn bespoedigd door het uitwijken naar de Verenigde Sta ten van generaal Sejna, die een trouw volgeling van Novotny zou zijn geweest. Kenmerkend voor deze nieuwe ont wikkelingen vormde de stille mars van duizenden Tsjechen ondanks de bittere kou naar het graf van Jan Masaryk, de laatste minister van buitenlandse zaken van Tsjechoslo wakije voordat het land onder stali nistisch regime kwam. Twintig jaar lang is Jan Masaryk, die onder ge heimzinnige omstandigheden de dood vond. doodgezwegen. Maar nu wor den m de Tsjechische pers warme artikelen geschreven ter nagedach tenis van de pro-westerse staats man. Een en ander schijnt de goedkeu ring weg te dragen van de nieuwe machthebber, die resoluut de weg naar een liberale „socialistische de mocratie" is ingeslagen. Voor vervolg zie pag. 5 Eerste kievitsei LEEUWARDEN Twee jongens uit Zwaagwesteinde, de 13-jarige Jan van Rammen en zijn vriendje George Landman, hebben zaterdagmorgen een kievitsei gevonden, vermoedelijk het eerste van het jaar. Ze versche nen met hun kostbare vondst op de vergadering van de Bond van Friese vogelbeschermingswachten die in Leeuwarden werd gehouden en bo den daar het eitje aan het bestuur aan. Het zal waarschijnlijk aan ko ningin Juliana worden aangeboden. (De eerste kievitseieren worden over 't algemeen pas na de 21e maart gevonden, maar ook in 1966 en 1967 werd omstreeks deze tijd reeds een eersteling geraapt. Het recordjaar sinds 1909 is 1961, toen het eerste ei 4 maart gevonden werd Red.). SAINT DENIS/REUNION De 60-jarige vyfsterren- generaal Charles Ailleret, opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten, is zaterdag op het eiland Reu nion, ten oosten van Mada gascar bij een vliegtui ongeluk om het leven ge komen. Zijn vrouw Liliane, zijn doch ter Annick, de chef van zijn staf generaal Henri Carles, enkele ho ge officieren en twaalf beman ningsleden van de militaire DC-6, kwamen eveneens om. De eni ge overlevende is een stewardess, die ernstig gewond werd. In to taal heeft het ongeluk aan 19 mensen het'leven gekost. Het gezelschap was op terug reis naar Parijs, na een bezoek aan Madagascar. Het toestel vloog kort na het vertrek uit Saint Denis op Reunion tegen een heuvel en ontplofte. De gene raal had een inspectiebezoek ge bracht aan Franse strijdkrachten in het gebied van de Indische Oceaan. Vorige week besloot president De Gaulle generaal Ailleret, die deze maand de pensioengerech tigde leeftijd zou hebben bereikt, nog een jaar in functie te houden om hem te belasten met de orga nisatie van de Franse kernstrijd macht voor verdediging „naar al le windrichtingen". Generaal Ailleret kreeg alge mene bekendheid toen hij in april 1942 in Algiers „de opstand van de generaals" de kop indruk te en de leider van die opstand, ex-generaal Raoul Salan, ar resteerde. Hij was een deskundi ge op het gebied van geleide pro jectielen en kreeg de bijnaam „vader van de Franse atoom bom". Negen krijgen gratie SALISBURY Opnieuw zijn vanmorgen twee negers die ter dood waren veroordeeld in de Rlio- desische hoofdstad door ophanging om het leven gebracht. Negen ande ren kregen gratie. Onder hen zfjn niet de vier Afrikanen die ook zou den worden opgehangen. Het Rhodesische kabinet heeft gisteravond langdurig beraadslaagd over de protesten en de vele ver zoeken om gratie die sinds vorige week woensdag uit een groot aantal landen, alsmede van de paus, waren binnengekomen. Zoals gemeld wer den die dag drie negers ter dood ge bracht. De twee mannen die vanmorgen zijn terechtgesteld, Heremiah en Chirisa, waren veroordeeld wegens het vermoorden van een stamhoofd. Nog ruim honderd Afrikanen wach ten op hun executie. Zij zijn allen (sinds 1965) tot de doodstraf veroor deeld wegens verboden wapenbezit. De vraag is nu, of zij ook gratie zul- lgn krijgen. De vroegere Britse minister voor CHARLES AILLERET Geboren op 26 maart 1907 als zoon van een ingenieur, trad Charles in 1930 in dienst bij de artillerie. Later ging hij over naar het korps parachutisten en toen Frankrijk in 1940 door de Duitsers werd bezet trad hij toe tot de „Maquis", de ondergrondse strijdkrachten. In 1944 werd hij naar het concentratiekamp Bu- chenwald gedeporteerd. Na de oorlog kwam Ailleret 'bij de staf. Hij is drager van het Grootkruis van het Legioen van Eer, de hoogste Franse on derscheiding, en vele andere Franse en buitenlandse on derscheidingen. Op Schiphol wordt een vermoeide, maar voldane minister Bakker door de gevolmachtigd minister Einaar begroet. Minister Bakker: SCHIPHOL De situatie in de ziekenhuizen en de situatie bij de ambtenaren in Suriname voldoet niet. Dit zei gisteren minister Bak ker by zijn terugkeer uit Suriname Het tarief voor de twee klassen in de ziekenhuizen is zes en acht gul den. Het komt er dus op neer, dat je in Suriname veel goedkoper in een ziekenhuis kan logeren dan in WARSCHAU Zaterdag is het ln Warschau opnieuw tot gevechten ge komen tussen de politie en studenten. Dat gebeurde na een protestbijeen komst van drieduizend studenten, die de vrijlating eisten van hun vrijdag gearresteerde collega's. Deze waren gearresteerd tijdens een demonstratie voor het weer toelaten van twee stu denten die deelgenomen hadden aan een betoging tegen het schrappen van een toneelstuk, Dziady geheten. Anti-Russische uitlatingen in dit to neelstuk hadden onder het publiek veel bijval gevonden. Enige honderden studenten zochten na gevechten met de politie hun toe vlucht in één der gebouwen van de technische hogeschool en in een kerk. De politiemannen, die vaak door de menigte werden uitgejouwd en uitge lachen, maakten veelvuldig gebruik van de gummiknuppel. Hoeveel gewonden er zijn gevallen is niet bekend. Een bericht als zou een meisje zijn overleden na te zijn afgeranseld werd door de televisie tegengesproken. De betogers en ook de toeschou wers scholden de politiemannen uit voor „gestapo". een hotel, en dan krijg je boven dien in het ziekenhuis nog een ver pleegster aangewezen, die je ver zorgt, aldus de minister. Een andere misstand noemde hij de groei van 15.000 ambtenaren in enkele jaren tijds tot 18.600. Neder land heeft aan Suriname in het ka der van de overbruggingslening 1966, de eis gesteld van een perso neelsstop. De minister heeft in Suriname voornamelijk gesproken over de uit voering van vijftig projecten. Ne derland zal hiervoor ongeveer hon derd miljoen uittrekken. TTET verzoek van generaal West- moreland, nog 200.000 Ameri kaanse militairen naar Vietnam te zenden, heeft president Johnson voor een moeilijke beslissing ge plaatst, terwijl de verkiezingscam pagne reeds is begonnen. Westmoreland, wil zijn militaire taak tot een goed eind brengen. Hij heeft daarvoor meer militairen no dig. Voor hem is het van belang, dat zijn troepen niet tot terugtrekken worden gedwongen. Hij heeft zich dan ook neergelegd bij het feit, dat de talrijker Zuid- vietnamese strijdkrachten in de strijd tegen Vietcong en Noordviet- namezen tekortschieten en in het al gemeen niet als gelijkwaardige part ner beschouwd kunnen worden. Voor president Johnson liggen de zaken anders. De strijd in Vietnam is nog altijd (en is meer dan ooit) een zaak van de Zuidvietnamezen. Als grotere inspanningen gevergd worden, moeten die in de eerste plaats van hun kant komen. Kunnen of willen zij zich niet vol ledig inzetten, dan moet Amerika duidelijk maken, dat het niet lan ger bereid is, de gaten op te vullen, ontstaan door onwil of onmacht van Saigon. Wat daar ook de gevolgen van zijn. Saigon maakt er geen geheim van, te speculeren op de vastbeslotenheid van Amerika, tot elke prijs een mi litaire overwinning van Vietcong en Noordvietnamezen te voorkomen. Deze honding leidde tot zorgeloos heid. Als Johnson het verzoek van West- moreland niet inwilligt loopt hij ge vaar, verantwoordelijk te worden gesteld voor een eventueel falen van de Amerikaanse strijdkrachten. Dit risico kan hij nemen, als hij de Zuidvietnamese generaals aan het verstand brengt, dat de grotere ge vechtskracht van hun kant moet ko men en dat (wat nog belangrijker is) tegelijkertijd stappen moeten worden genomen om een politieke oplossing van het bloedige conflict mogelyk te maken. ELST Op de oude rijksweg Arn- hem-Nijmegen is zaterdagnacht de 21-jarige bromfietser Th. Janssen uit Millingen aan de Rijn tegen een lichtmast opgereden. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en overleed la ter in een ziekenhuis te Nijmegen. Gemenebestzaken, Duncan Sandys, heeft zaterdag bekendgemaakt dat de Britse regering overweegt de post-.en telexverbindingen met Rho- desië te staken. De regering heeft vorige week het ter dood brengen van de drie negers scherp veroor deeld. Eerder had koningin Eliza beth hun gratie verleend. HAARLEM Enkele Haar lemmers, onder wie het Tweede- Kamerlid drs. J. J. Voogd (soc.), zijn zaterdagmiddag gearres teerd tijdens een stille tocht, die een onderdeel vormde van een protestactie tegen het niet ver volgen van prof. Delfgaauw. De arrestanten hadden een papier in de hand, Waarop de door prof. Delfgaauw uitgesproken woorden „Johnson i3 een oorlogsmisdadiger" prijkten. De stoet was nog maar en kele minuten op weg, toen de politie hun vroeg mee te gaan. Ze stapten rustig in een politiebusje. Op het bu reau werd proces-verbaal opgemaakt, waarna ze werden vrijgelaten. Op de band Tevoren hadden de ongeveer drie honderd deelnemers aan de demon stratie op de Paviljoenslaan geluis terd naar een op de band opgenomen toespraak van prof. Delfgaauw. Hij zette nogmaals uiteen waarom hij de inmiddels wel overbekend geworden woorden had gebruikt. Drs. Voogd zei dat dit een demon stratie was vóór rechtsgelijkheid en rechtvaardigheid in ons land. Prof. Delfgaauw wordt niet vervolgd en tegen anderen is proces-verbaal op gemaakt, omdat zij borden droegen met het opschrift „Johnson is een oorlogsmisdadiger". De politie heeft maar een paar mensen die pamfletten met het be kende opschrift bij zich hadden, ge arresteerd. De overigen liet ze rustig lopen. Verder deden zich tijdens de tocht geen incidenten voor. Rotterdam Zaterdagavond hebben vijftien le den van de Socialistische Jeugd, een jongerengroep van de P. v. d. A., op het Stadhuisplein te Rotterdam een betoging gehouden, die rustig verliep. Zij waren voorzien van „sandwich" borden met leuzen, waarmee de Ame rikaanse politiek ten opzichte van Vietnam en vooral de figuur van pre sident Johnsson scherp werd aange vallen. Uiteraard ook met de bekende leuze „Johnson oorlogsmisdadiger". De politie aresteerde alle vijftien. Na proces-verbaal werden zij heenge zonden. De oudste betoger was een verte genwoordiger van 28 jaar. Verder wa ren onder hen enige jeugdleiders en een onderwijzer. Alle anderen waren studenten. Twee van hen waren meis jes. Voorts nam de politie in het boven de kunstenaars-sociëteit aan de Een- drachtsweg gelegen atelier van de ar chitect H. K., 32 jaar, een raambiljet in beslag. Tegen K. zelf werd proces verbaal opgemaakt. morgen voordeel cocktail 250 gram van 99 niet duur wel heerlijk (Van onze parlementaredactle) 1 DE N HAAG Prof. mr. P. J. Oud, voormalige leider en een van de op» richters van de WD, is vorige week in het Havenziekenhuis in Rotter dam opgenomen. De thans 81-jarige minister van staat is geopereerd wegens een sto ring in de bloedsomloop. Aanvankelijk liet zijn toestand zich gunstig aanzien, maar in het weekeinde trad een verslechtering in door longontsteking. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: I^jetaalt: O per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlvltelt ontvang ik een grote luxe SlerknIJper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar kGUze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1