Vmi Gogfas werk la; op straat in Breda Wim en Ina Grand Gala 1968 Wim een stuk kaas* uit het vuistje NW en NKV willen toezicht op directies Compromis zegt CNV Pharetra (van VU) in beslag genomen lii de eerste nies Mijnwerkers (21) omgekomen Landmacht heeft nu technisch specialisten Faillissement Ramses Sliaffy ZATERDAG 9 MAART 1968 G Infiqunii* Couvreur: We ■jjjaven er honderden weg »EN ,Mijn vader en oom waren lid van een biljartclub. Op avond hadden ze de hele lambrizering van het café be dekt met werk van Van Gogh. De winnaars van de partij mochten uitzoeken, maar die ie%ilden de tekeningen en schilderijen niet eens hebben. Wat moeten we met die dingen doen vroegen ze." Aan z\jn stamtafel in Breda jrertelde de heer Couvreur me Hsteren het ongelofelijke ver- van weggeven, en voor 'ii appel en een ei verkopen, in 60 schilderijen, 150 losse geafoeken, 80 pentekeningen en 200 ge~krijttekeningen van Vincent van »gh. Een verhaal, dat in 1926 is op getekend door mr. Benno J. itokvis in zijn boekje „Naspo- ingen omtrent Vincent van ijwel in het vergeetboek is igh in Brabant", maar dat [eraakt. indjDie rommel" De vader van de heer A. A. Cou reur, de heer M. Couvreur, handelde rn iet zijn broer, de heer J. C. Cou- reur, in tweedehands goederen en ntiek. Op een goede dag in 1903 wam J. C. Couvreur bij een tim- I ïerman, Schrauer, om oud koper- rerk te kopen. L I.Schrauwer was na wat loven en ieden bereid de partij voor een ijksdaalder van de hand te doen. Maar", zei hij, „dan moet ge die Dmmel ook meenemen." „Die rommel", het werk van Vin ent, werd zonder dat de timmerman nve r iets voor kreeg, meegenomen. Het iele zaakje werd opgeslagen in de elder van de Couvreurs, maar 100 1 gi rijttekeningen werden al gauw iag erscheurd en als waardeloos wegge- rao a Enkele grotere doeken gingéh naar 1 en voddenmagazijn en werden ver nietigd. „Hierbij waren ook énkele naakten, want mijn moeder en zuster -varen christelijke mensen, en ;ten van die doeken helemaal hebben." In die tijd kwamen Rotterdamse iplieden bij Couvreur, die ver- irden dat het werk van Van Gogh •deloos was. De Couvreurs gin- in toen, ten einde raad, de tekenin- jen en doeken aan boeren verkopen n de boterhal, waar boter, eieren en laas werden verhandeld. Voor vijf cent of een dubbeltje per luk gingen ze van de hand. De heer A. A. Couvreur (52), antiquair in Breda, grin nikt: „Ik heb wel eens proberen uit te rekenen, hoeveel geld we hadden kunnen hebben als het werk van Van Gogh in de familie was gebleven: ondoenlijk. Maar geloof me, we hadden de markt met briefjes van duizend kunnen beleggen!" 'erngkopen Tenslotte kwam er een zekere heer louwen, die de restanten voor een ulden kocht. In opdracht van deze louwen, die winst rook, probeerden le Couvreurs de doeken en tekenin- ;en weer terug te kopen. Maar spoedig ging het verhaal door irabant dat de Van Goghs een grote waarde hadden. Sommige stukken, lie aanvankelijk voor tien cent wa- en verkocht, moesten de gebroeders louvreur voor honderd gulden terug lopen. De heer M. Couvreur opende een ware heksenjacht op de weggegeven loeken. Hij had een aantal tekenin- en schilderijtjes cadeau gegeven aan een bevriende caféhouder. De :aféhouder gaf op zijn heurt elke be- loeker, die meer dan één biertje Ironk, een schilderijtje als aanden- ten mee. Couvreur kwam er achter dat een kelner van de caféhouder met een loek naar Antwerpen was vertrok ken, en het daar op de deur van zijn lolderkamertje had geplakt. Toen af nemen zonder beschadiging onmoge- ijk was, werd de deur half uitge- laagd! Een ander verhaal: een dame had le openingen in haar prieel gedicht net 13 doeken van Van Gogh juvreur kocht ook deze verzame ling voor 100 gulden. Vergeten Hoe was timmerman Schrauer aan het werk van Van Gogh gekomen? In 1885 woonde Vincent in Nuenen. Hij had een atelier bij de koster van de j ^katholieke kerk, maar kreeg moei lijkheden met de pastoor. Vincent vertrok daarop naar Ant werpen en liet zijn werk in het ate lier achter. Ruim een half jaar tevo ren was ds. Van Gogh gestorven. Vincents moeder verhuisde na enige lijd, en het werk van haar zoon nog steeds bij de koster werd in kisten gepakt en bij timmerman Schrauer in bewaring gegeven. De kisten moeten toen door de fa milie Van Gogh vergeten zijn, of achtergelaten omdat de waarde niet werd beseft. Aardappeleters De heer Couvreur zegt: „Mijn va der en oom hadden veel gevoel voor humor. Ze hebben dan ook nooit om de zaak getreurd, en dat heb ik altijd erg gewaardeerd. Vader heeft ook een pendant van „De aardappeleters" gehad. Ik herinner me dat hij, toen het werk van Van Gogh veel waard was geworden, weken lang op de loer lag in de boterhal. Hij zocht een boer, aan wie hij enkele jaren geleden op die plaats dat schilderij voor ƒ2,50 had ver kocht, en wilde het terugkopen. Maar 'hij heeft die boer nooit gevonden. In feite is het mijn vader en oom ook niet kwalijk te nemen, dat ze de waarde niet zagen. Van Gogh was toen modern, en als je mij nu de tegenwoordige modernen geeft, zeg ik ook: ik begrijp het niet." Bij de sigaren In Breda wonen nog heel wat mensen, die zich herinneren dat hun vaders tekeningen van Van Gogh cadeau kregen van de Couvreurs. De heer H. Pulles (47) een kennis van de heer Couvreur „Mijn vader kreeg er een cadeau toen hij sigaren haalde bij een Couvreur. Maar hij vond er niks aan, en heeft de tekening toen weggegooid." „Een tante van me had een sigarenzaak", vult de heer Cou vreur aan. En weer grinnikt hij: „Ja, onze familie heeft er hon derden weggegeven." DE HEER COUVREUR Van Gogk's weggeven voedzaam gemakkelijk lekker UTRECHT Er moet een in tensiever en algemener toezicht in de Nederlandse onderneming komen, vinden NVV en NKV, want naar hun mening houdt de huidige juridische structuur geen rekening met haar huidige maatschappelijke functie. Het CNV vindt het daartoe strekken de voorstel van beide vakbonden een compromis, dat bezwaren oproept: de invloed van de werk nemers is hierdoor niet groot genoeg. NVV en NKV willen, dat elke on derneming bij de wet wordt verplicht tot het instellen van een onderne mingsraad en een raad van commis sarissen. De raad van commissarissen zou moeten worden benoemd door een kiescollege, dat paritair uit aan deelhouders en ondernemingsraad dient te worden samengesteld. De voordracht zouden de twee vak bonden willen laten opstellen door de SER. De nieuwe raden van com missarissen zouden de bevoegdheid moeten krijgen tot het benoemen en ontslaan van de directie (thans heb ben de aandeelhouders die bevoegd heid). Ook het vaststellen van de jaar stukken en beslissingen als fusies, verplaatsing van het bedrijf, wijziging produktiemethoden zou de raad van OMMEN Op een kruising te Ommen is vrijdagavond omstreeks 6 uur een vrachtwagen die geen voor- j rang verleende in botsing gekomen met een personenauto. De bestuurder hiervan, de gisteren juist 25 jaar ge worden H. A. Jansen uit Ommen, I overleed ter plaatse. commissarissen voor zijn rêkening moeten nemen. Het CNV houdt in dit verband vast aan zijn reeds eerder ingenomen standpunt, dat neerkomt op directe verkiezingen. Werknemers in bedrij ven moeten volgens het CNV zelf standig in de gelegenheid worden gesteld commissarissen aan te wijzen van de raden van naamloze vennoot schappen. Deze vakcentrale wijst er ten slotte op, dat zij de eerste was die de zaak van de werknemerscommissarissen aan de orde stelde. AMSTERDAM Pharetra, het studentenblad van de Vrije Universi teit, dat in Amsterdam verschijnt, is gistermiddag bij de PTT op het Cen traal Station in beslag genomen. Het nummer van deze week bevat op de binnenpagina's een tekst, die als kop „Johnson, oorlogsmisdadiger" draagt. Daarbij is de opwekking ge plaatst de pagina's als raambiljet te bezigen. Elders in het blad wordt een beschouwing gewijd aan de vraag of de Amerikaanse president volgens de normen van Neurenberg en Tokio in derdaad een oorlogsmisdadiger moet worden genoemd. De kop boven deze beschouwing luidt: „Een bevriend oorlogsmisdadiger". De redactie vah Pharetra heeft het in beslag nemen van de gehele opla ge bevestigd. combinatie van bestanddelen. Een combinatie vanbestanddelen werkt zeer effectief bij verkoudheid. Deze be standdelen versterken eikaars werking. Vandaar dat Togal door velen bij een opkomende verkoudheid wordt ge bruikt Zet een flacon Togal bij uw bord. Neem bij iedere maaltijd twee ta bletten. Dat helpt u van uw verkoud heid af. En ook van hoofdpijn, griep, migraine, reumatische pijnen en spit De apotheek en drogist hebben Togal in voorraad. Haal een flacon in huis vóórdat verkoudheid vat op u krijgt Voordat u pijn of griep krijgt TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. 59 CALUMET Alle 21 mijnwerkers, die meer dan twee dagen op 360 me ter diepte in een zoutmijn waren op gesloten, zijn omgekomen. De mijn ligt in een moerassig gebied aan de rand van de Golf van Mexico in de VS. Het terrein is alleen toegankelijk per boot of helikopter. Reddingsploegen zijn onafgebroken bezig geweest en drongen door tot de ruimte waar 16 van de 21 mannen levenloos werden aangetroffen. De anderen werden later gevonden. Ook hier bleken allen te zijn omgekomen. De mensen raakten geïsoleerd, toen er een brand in de mijn uitbrak die met instortingen gepaard ging. DEN HAAG In aanwezigheid van staatssecretaris J. C. E. Haex werden gistermiddag in ide Prinses Julianakazerne de eerste diploma's uitgereikt aan technische specialisten van de Koninklijke landmacht Sedert d-2 instelling v^n technische specialisten op 1 februari 1966 heb ben zich 15.000 jonge mannen aange meld. Van dit aantal zijn er 3000 in dienst gekomen bij de landmacht, zo dat dus gemiddeld ongeveer 80 pro cent bij de selectie afvalt. De eerste gediplomeerde technische specialisten genoten een opleiding voor rij-instructeur. Staatssecretaris Haex zag het gebeuren als een mijl paal in de integratie van de civielé en militaire maatschappij. AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft het persoonlijk faillissement uitgesproken van de cabaretier Ramses Shaffy. Hij heeft een vordering van 170 gulden niet betaald. 1 Het cabaret Shaffy-chantant zal niet worden gesloten. Tot curator werd benoemd mr. A. E. du Perron. Als rechter-commissaris treedt op mr. W. S. Da Costa. Zilveren broodmaiid voor prof. dr. Dols DEN HAAG De Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten heeft de zilveren broodmand, de prijs, die zij jaarlijks uitreikt voor bijzondere verdiensten voor de voedselvoorziening, dit jaar toege kend aan prof. dr. I. M. J. L. Dols, raadsadviseur bij het ministerie van ■landbouw, visserij en voedselvoorzie ning. De uitreiking is donderdag 4 april in Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een wat mager „aangekleed" Grand Gala du Disque Populaire 1968 werd voor een groot deel dankzij Wim Sonneveld en Ina van Faassen een succes. Met hun sterke cabaret-tekst en vlotte uitrei king van de Edisons viel een door het uitvallen van diverse sterren duidelijk verzwakt grammofoonpla- tenfestijn in het algemeen toch in de smaak. Leuk1 in hun programma passende punten waren tiet opdra ven van Leen „Opa" Jongewaard uit „Ja zuster, nee zuster", hun gesprek in de stoel als Mies Bouwman en Willem Duys en het geschiet als Bonnie en Clyde. Een goede greep dus van de Com missie Collectieve Grammofoonpla ten Campagne, die twee ton neer telde voor het feest in de Rai. Een gelukkige greep ook, want een Grand iGala zonder rel pf tegenslag is de laatste jaren geen Grand Gala meer en een beetje goodwill kan het platenfeest best gebruiken. Behalve het niet verschijnen van Donovan, Roy Black en Gilbert Bécaud, verscheen op het nippertje ook Dusty Springfield niet in de show. Tijdens de repetities had zij zulke hoge eisen gesteld, dat de or ganisatie met haar toen maar niet verder praatte... Gemist werd. ze nu niet direkt, want het Grand Gala zat vol afwis seling en duurde toch nog wel ruim drie uur. Onvermijdelijk natuurlijk bij zoiets dat er tussen de artiesten The Four Tops zorgden voor knappe show die op het podium en voor de t.v.-kleurencamera's verschenen zwakken zaten. Dat waren de Bel gische zanger Will Tura, het zange resje Sandey Posey, de Indiaanse Buffy Sainte-Marie, die haar eerste nummer vals zong en verder wat primitief met een- mondboog stond te spelen, Jimmy Smith aan het or gel (veel herrie) en ook Willy Alber- ti, die ondanks z'n Edison toch ei genlijk niet kan blijven opdraaien met z'n Amsterdam. HOOGTEPUNT Hét muzikale hoogtepunt van de avond kwam het laatst aan bod: een geweldig optreden van de Ameri kaanse vocal-group The Four Tops. Zij brachten een uitgekiend brok muziek en show, waarbij een zich de gehele avond tijdens de optre dens nogal tam gedragend in, avondkleding (vaak zeer bizar) ge tooid publiek zijn hart kan opha len. De vier neger-zangers kregen de zaal meermalen handenklappend mee. Veel waardering kregen eveneens de neger-zangeres Nancy Wilson (ook uit de VS) zij zong zes knap pe nummers en het Israëlische echtpaar Esther en Abraham Ofa- rim, die het altijd blijven doen. Vooral het gevoelig door Esther ge zongen „Sometimes I feel like a mo therless child" was vakwerk. Piet Beishuizen, directeur van de Commissie Collectieve Gram mofoonplaten Campagne en orga nisator van Grand Gala du Disque. Boudewijn de Groot kreeg een Edison, zong „Ballade voor de vrien~ dirmen van één nacht" uit zijn l.p. „Picknick" en stond zijn mannetje in het gesprekje met Wim Sonneveld (beiden zouden niet willen doen wat de ander doet). Ramseé Shaffy evenals Boude wijn in een vreemd groen pak gestoken kwam een liedje zingen zoals hij dat alleen maar kan (vin- gerknippend, stotend, maar knap). MIDDENMOOT En dan de middenmoot, die ook op het Grand Gala 1968 weer tame lijk groot was. De Roemeen Eugen Cicero (goed pianist, maar waarom in het programma?), de Franse chansonnière Barbara (ze bracht aardig de Franse sfeer, maar keek alsof het van haar allemaal niet hoefde), de zigeuner-gitarist Manitas de Plata (men zegt van hem dat hij analphabeet is, maar met een gitaar kan hij omgaan), de zeer schel zin gende Vicky Carr, de Drentse beat- bluesgroep Cuby arid the Bliz zards (zo zijn er meer) en de Oostenrijkse zanger Udo Jürgens, eens winnaar van het Euro visie-songfestival, maar nu toch op z'n retour. Een Grand Gala dat er wat beter uitsprong dan z'n twee laatste voor gangers maar nogmaals: Wim Son neveld en Ina van Faassen hebben er een flinke steen toe bijgedragen. Hun presentatie was als het vele malen door de echte Bonnie en Cly de bereikte „schot in de roos". Vrijdagochtend maakten èhigè topsterren van het Grand Gala du Disque een tochtje door de Am sterdamse grachten, voordat zij naar de persconferentie gingen. Tweede van links Vicky Carr, in het midden Nancy Wilson, daar naast organist Jimmy Smith, temidden van drie leden van de zanggroep The Four Tops.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9