Het toneelstuk zelf moet inhoud hebben G. L. Heij conrector in Katwijk -Brandschade bii Sikkens beneden tien miljoen BERT DRONKERT VAN IMPERIUM RIJNLAND N.V. jSlechts 15 procent verloren gegaan Misère rond Rijnzichtbrug en de spoorwegovergangen Mensenkennis RIJNLAND N.V. Produktie RIJNLAND N.V. Roken mogelijk uit te roeien Verschil RIJNLAND N.V. Keihard Inrichting Honderdduizendste van Leiden naar Leiderdorp LEIDEN De op tweede Kersdag 1965 op de Boshuizerkade geboren Annette Jonker, die het inwonertal van Leiden op 100.000 bracht, is ver huisd naar de Brederode te Leider dorp. Artikel Jo Vincent De opmerkzame lezer van het ar tikel over Jo Vincent zal hebben begrepen, dat de vader van de be roemde zangeres Jacob Vincent was (en niet Jacob Bijster), bekend or ganist en beiaardier van het paleis aan de Dam te Amsterdam. Öudï ^euden 7 Bistro Bistro: PUTE-SERVICE Rótlsserle: SPÉCIALITÉS DU CHEF Crêperfe: PANNEKOEKEN IN VELE VARIATIES Omstreeks het middaguur stond de celluloseopslagplaats nog steeds in lichterlaaieondanks de duizenden liters water die toen al in de vuurzee waren gespoten. Foto's: N. van der'Horst het verkeer hebben zich niet voorge daan. Ook de watervoorziening leverde gisteren grote problemen op. De enorme massa's water die met spui ten en kanonnen in de vuurzee wer den gespoten, deden het waterpeil in de polder behoorlijk zakken. Het Hoogheemraadschap Rijnland moest toestemming geven de waterstand weer op peil te krijgen door de toe voer vanuit de boezemwateren te 'versnellen. Mien? Waar is m'n ESCORT Over een week Toon, by AUTOMOBIELBEDRIJF Lammenschansplein 6 Leiden Telefoon 30325—42451. LEIDEN De heer G. L. Heij te Leiden is met ingang van 1 augus tus benoemd tot conrector van de in Katwijk te stichten dependence van het chr. lyceum Dr. Visser t Hooft (Kagerstraat Leiden). De heer Heij is sinds 1955 leraar geschiedenis en staatsinrichting aan het Leidse ly ceum. ^R1HtëUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 MAART 1968 U. Rol V na l (Van een onzer verslaggevers) j SASSENHEIM De ondergrondse tanks met in totaal 200.000 liter piterst brandbare vloeistoffen hebben geen vlam gevat. Daaraan is het danken dat de enorme brand die gisteren bij Sikkens lakfabrieken Woedde een schade heeft aangericht die aanzienlijk kleiner is dan gister morgen werd geraamd. Het Bureau voorlichting schadeverzekering kon nstermiddag zelfs verklaren dat de directe brandschade by Sikkens 'waarschijnlijk beneden de tien miljoen gulden zal blyven. het draaien van de wind kon de opslagplaats van synthetische offen worden behouden. Behalve terst brandbaar zijn deze ook be- ngrijk voor de voortgang van de oduktie. Ook het laboratorium dat in centrale plaats inneemt bij de irfproduktie, kon worden gespaard. Doordat ook verder geen enkele oduktieplaats is aangetast, zal de luktie normaal kunnen doorgaan, als ir. A. van Driel, ppesident-di- cteur van de Sikkens-groep, stermiddag verklaarde. De heer an Driel kon zich niet voorstellen ete k iemand van het bedrijf zonder erk zal komen. Ook in de afleve- ng zal geen stagnatie komen. Vol- •ns de heer Van Driel bestond de jirioren gegane hoeveelheid hoofd- fekelijk uit een buffervoorraad van uto- en huisscihlderslakken. Ilttogeveer vijftien procent van de tale fabrieks- en opslagruimte is ïrloren gegaan. Om elf uur gister- ■ig< orgen verwachtte de directie van 98,: jck Tussen het blussen door hielden de brandweermannen ook zich zelf goed nat. Sikkens dat het hele bedrijf als ver loren zou moeten worden beschouwd. ONBEMAND De rijkspolitie uit de hele bol lenstreek heeft gisteren de handen vol werk gehad. Het bedrijf van Sikkens ligt aan de rijkswegen 4 en 8 en het kostte de grootste moeite het verkeer daar in beweging te houden. De meeste chauffeurs had den meer aandacht voor de specta culaire brand dan voor de weg. Er was zoveel mankracht nodig, dat het politiebureau in Voorhout op een ge geven ogenblik zelfs volkomen onbe mand was. De rijkspolitie uit de bollenstreek werd overigens geassisteerd door po litie uit Boskoop en andere gemeen ten in de Rijnstreek. Ongelukken bij Men schrijft ons Naar aanleiding van uw commen taar „Urgent" van donderdag jl. het volgende: Wist u, dat het vertreksignaal voor een trein in de richting Alphen pas wordt gegeven als de overweg wachters het bericht „overweg gesloten" hebben doorgegeven? Per minuut rijden op de overwegen Haagweg en Morsweg vele auto's voorbij. Indien de sluitingstijd van deze overwegen worden bekort, scheelt dit een evenredig aantal au to's per minuut. Dit komt de doorstroming van het verkeer ten goede. Misschien kan een tijdelijke maatregel zijn, het verplaatsen van het spoorsein tot vlak bij de over weg. Wat de Rijnzichtbrug betreft: er zouden waarschuwingslichten „Brug geopend" kunnen worden geplaatst op de punten waar het verkeer kan kiezen tussen wachten of omrijden. Ik denk bijvoorbeeld aan de Haag- weg. Onnodig linksaf slaan en ge vaarlijke omkeermanoeuvres kunnen hierdoor worden voorkomen. Men kan dan doorrijden naar het Noord einde. Dergelijke waarschuwings lichten kunnen ook worden ge plaatst op de Plesmanrotonde en op de Morsweg bij de Vondellaan. Ik wil nog meer suggesties doen: een luchtbrug van de conservenfa- briek naar het er tegenover gelegen parkeerterrein, zodat de lossende en ladende vrachtwagens dan niet meer de weg in beslag behoeven te ne men; het beperken van de hier vaak lopende militaire colonnes of deze op het trottoir laten lopen; slopen van het uitstekende oude bouwsel (fietsenstalling?) op de Morsweg omdat dat bouwsel de weg versmalt. Links afslaan op de Haagweg, ge zien in de richting van de Chur- chill-laan blijft een moeilijke zaak misschien kan van de kruising Haagweg-Churchill-laan 'n rotonde worden gemaakt. Ter plaatse is trouwens binnen tien jaar een tun nel nodig als de oost-westroute Lei- den-Voorschoten gereed is. LEIDEN W. DE VRIES niet-onverdienstelijk amateur-schil der een tentoonstelling hield. Op ze kere dag komt er een oud mannetje naar hem toe, wijst op de tentoonge stelde werken en zegt: „Heb jij, zoon van een dominee, dat gedaan. Je komt nog eens in een inrichting". Leggen jullie bij het spelen van stukken en de keuze daarvan be paalde maatstaven aan? .Het is ons er in de eerste plaats om te doen het toneel uit de toestand van het zondige te halen. Dat moet geleidelijk aan gebeuren. Haast stap vqor stap. Op die manier bereik je veel meer en loopt een toeschouwer ook niet de kans kapot uit een voor stelling te lopen. Ik dacht, dat je de grens zelf moest bepalen. In feite kan alles worden gespeeld. Niet alleen Pinter en Albee, maar ook stukken van Wilder, Gol- doni, Nijhoff en Christopher Fry. Het enige criterium is: sta je achter datgene, wat je doet Hoe is Imperium eigenlijk ont staan? Imperium is als grap ontstaan op een brugleuning. Jan Maaskant en Hans van der Kwaak begonnen met anderen op jaarfeesten van jonge lingsverenigingen met het spelen van fragmenten uit een lekespel Dit jaar vieren wjj het 10-jarig bestaan Er is nog een hele strijd geweest. Sommige leden zelden: 't Blijft een grap. Daar heb ik altijd tegen ge- 'n Auto van 5000,— 6000,— Wij kunnen U niet verbieden nu al te kopen! Wij ADVISEREN U slechts op de FORD ESCORT te wachten. AUTOMOBIELBEDRIJF Lammenschansplein 6 Leiden Telefoon 30325—42451. streden. Zodra men zich aan het pu bliek presenteert, gaat het ernst wor den. De manier, waarop het is ont staan, beschouw ik nog steeds als een grap, maar het is nu een grap met een andere inhoud geworden Je kunt mij voorzitter en zakelijk leider van de toneelgroep noemen. Op deze manier doe je ontzettend veel mensenkennis op. Bovendien is het voor mij zuivere ontspanning, zo wel bij het timmeren als het klaar stomen en leiden. In al die tijd ben ik wel wat serieuzer geworden. Je kan wel zeggen: 50°/o zaken en 50% toneel Dat moet ook wel, anders gaat het niet. Kunnen jullie je financieel be druipen? Ja, dat lukt wel. Dat komt ook, omdat we alles zelf doen. De meeste gelden zijn uit de christelijke kringen gekomen, maar ook daarbuiten is geld ontvangen. Winst zit er niet veel in. Dat hoeft ook niet. Met 25 leden en een speelgroep van 15 man in de leeftijd van 18 tot 30 jaar hebben wij een produktie van vier stukken per jaar. Dat is vol doende. Onze regisseur is de heer Jan. Chr. Bartelsman (goeie vijftiger), hoofd van een school, die nu al zo'n 8 jaar voor ons regisseert. Hij heeft het echt in zijn vingers. Bartelsman is ook regisseur van Litteris Sacrum Iemand van buitenaf is beter. De prijzen van de voorstellingen hebben we bewust laag gehouden om een zo breed mogelijk publiek te kunnen bereiken. (Hij noemt onder meer elite, middenstand, arbeiders, studenten en scholieren). Dat is verrekte belangrijk, die wijze van benaderen. Kunst moet ook betaalbaar zijn. KEES DE LEEUW 03j De president-directeur van de Sikkensgroep, ir. A. van Driel, I die een paar uur eerder nog een puinhoop had verwacht. By aankoop van een auto is goede raad duur! De nieuwste FORD ESCORT niet! Ruim, goedkoop, snelle, mooi Over enkele dagen te zien bij AUTOMOBIELBEDRIJF Lammenschansplein 6 Leiden Telefoon 30325—42451. LEIDEN Misschien kunnen in de toekomst psychische en sociale misstanden, zoals roken, worden uitgeroeid. Aldus gistermiddag prof. dr. E. van der Kuyp in zijn oratie over „Eradicatie" bij de aanvaar ding van zijn ambt als buitenge woon hoogleraar in de milieuhygië ne Boerhaaveleerstoel Prof. Kuyp zei, dat het feit, dat de prehistorische wezens zijn uitge storven, bewijst, dat een wereldom vattende uitroeiing (eradicatie) mo gelijk is geweest. Recente voorbeelden, onder meer in Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen, tonen aan, dat uit roeiing van sommiige ziekten, dieren en planten in een omschreven gebied realiseerbaar is- LEIDEN Als ik hem vraagwaarom er christelijk staat voor de toneelgroep Imperiumbegint hij eerst hard te lachen en zegt: Dat vraagt iedereen. Je pro beert mij zeker te vangen en de zaak belachelijk te maken zo in de trant van de christelijke geitenfokver- eniging en meer van die instellingen' Niet omdat we zulke christelijke mensen zijn. Trou wens, Imperium bestaat uit een gemeleerd gezelschap. Het is eigenlijk een oecumenische toneelgroep met hervormden, gereformeerden, rooms-katholieken en mensen, die nergens aan doen. Het gaat meer om de levensinstellingdie er achter zit. Wij proberen toneel vanuit een bepaalde achter grond te brengen. In feite bestaat er geen christelijk toneel of je vervalt in het lekespel. Aan het woord is Bert Dronkert (25) zoon van de ook buiten gereformeerde kringen bekende predikant dr. K. Dronkert. Momenteel studeert hij sociologie aan de VU in Amsterdam en een paar weken geleden heeft hij zijn kandidaatsexamen gehaald. Een boeiende studie noemt hij het zelf. De kamer, waarin wij zitten en die uitkijkt op de Schelpenkade met op de achtergrond in de mist de Sterrewacht, ziet er functioneel uit. Veel boeken aan de wand en boven het teakhouten bureau links in de hoek. Verder een paar gemakkelijke stoelen rond een tafeltje met mar meren bovenblad en een opklapbed. Hij ziet er in zijn groene pak. met vest, waardoorheen een nogal vaag streepje loopt, een beetje studenti koos uit. Nee, als Imperium een voorstelling geeft, wordt er niet aan het begin met gebed geopend en aan het slot wordt ook niet „k Wil U. Gad, mijn dank betalen" gezongen. Het komt op het te spelen stuk zelf aan. Dat moet inhoud hebben. Via het medium toneel willen wij proberen de ogen van de toeschou wers voor iets te openen. Dat kan met een stuk van Pinter zijn. Is er verschil in de opvoering van een stuk van Pinter door bij voorbeeld toneelgroep Centrum èn Imperium? *ïk dacht van wel. Bij Centrum wordt het met een ander gevoel ge bracht. In het beroepstoneel mis ik het amateuristische. Het is te tech nisch. Bovendien gaat het ook om de vraag: staat de persoon erachter. Bij ons wordt het toneelstuk gemaakt door er met elkaar over te praten. Dat doen we hele avonden zonder te repeteren. Bij het beroepstoneel staat ook de dreiging van de opvoering achter de deur. Wat voor publiek komt er kij ken naar julie? We hadden in 't begin 'n publiek Volgende week gaat het nieuwste „Ford-stuk" in première! Vrij entree! Uw gastheer: AUTOMOBIELBEDRIJF Lammenschansplein 6 Leiden Telefoon 3032542451. met een kerkelijke achtergrond, maar dat moeten wy, naar myn mening, zien te doorbreken. Het gaat echter niet alleen om het schokken, zoals dat soms by modern toneel gebeurt. Het is wel moeiljjk, maar de mensen moeten worden opgevoed. Heeft het toneel niet in som mige kerkelijke kringen altijd in een kwade reuk gestaan, zo in de trant van dat is zondig? Dat valt wel mee, dacht ik. Vroeger was het zo, dat als de chr. boeren- en tuindersbond iets bracht, dan mocht het wel, maar door de tv is er waarschijnlijk een zekere openbre king gekomen. Of dat negatief of po sitief werkt, dat weet ik niet. Vertelt van de plannen van Impe rium voor het komende seizoen. Vaststaat de opvoering van het Pink sterspel van Nijhoff. Toneeltechnisch vraagt dat ontzettend elementair to neel. Verder wordt een stuk van Sartre gebracht. Welk stuk, is niet bekend. Over de opvoering van Pin ter is men het nog niet eens. Waar schijnlijk in besloten voorstelling. Waarom? Pinter is nogal cru. Sartre schokt heel anders, op een manier, die de mensen geleidelijker aanvaarden. Haast tijdens het kijken. Pinter is keihard. Daarbij komt de schok pas achteraf. Overigens is ons; theater (dat de leden van Imperium zelf hebben ge maakt in. de oude fabriek van Van Wijk aan de Ves testraat) zeer ge schikt voor het brengen van modern toneel. Eigenlijk is het een soort workshop. We zouden ook wel blijspelen wil len brengen, maar dat is moeilijker dan welk ander genre. Bovendien zijn er maar weinig goede blijspelen te vinden. Heb je zelf enig idee, hoe je die doorbreking van dat publiek zou kunnen verwezenlijken? Dat is juist bij ons met zo'n expe rimenteel theater heel goed moge lijk. De mensen komen binnen, kun nen wat drinken aan de bar en na af loop kan er over het stuk worden gediscussieerd. Dat hebben we ook met de voorstelling voor de scholen gedaan. Het is toneel met een christelijke achtergrond, zoals er ook literatuur is met een christelijke achtergrond. Je moet de zaak echter niet gaan om keren. Vergelijk het met kunst, die vanuit een bepaalde visie wordt ge maakt. BERT DRONKERT: Christelijk toneel bestaat niet. Foto Van der Horst. Onvoorbereid op de brand was Sikkens niet: de inritten waren niet voor niets vrijgehouden. Hoe zijn de reacties uit je naas te omgeving? Ik weet wel, dat mijn grootvader (ik heb hem niet gekend), als hij het zou zien, zou zeggen- „waar gaan we naar toe". Ik vind echter, dat men in de loop van de tijd te veel in eigen kring is blijven stilstaan. Myn vader staat volledig achter wat ik doe. Op zakelijk vlak gezien stimuleert hij het, maar niet op to neelgebied. Overigens ben je in een stad veel minder zoon van een do minee dan op een dorp. Vertelt van zijn jeugd, toen hij als

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7