Tegenoffensief in Vietnam verwacht WORDT ESSO TIJGER ONTSLAGEN 9 ONRUST VALUTAMARKT DEERDE BEURS NIET Esso} Nieuwe bevelhebber noordelijk front onge opvolger van Spellman stank:, ratten, slecht zicht Koude rechtszitting opvuilnisbelt Z imwenteling Vakbond mist 60 mille Levensonderhoud niet duurder Reclame-adviseur bron van opzienbarende geruchten! FINANCIEEL WEEKOVERZICHT alles goed en wel ZATERDAG 9 MAART 1968 SAIGON De reorganisatie van de bevelvoering aan het noordelijk front in Zuid-Vietnam, waar generaal Westmoreland een afzonderlek hoofdkwartier onder bevel van generaal-majoor William Rosson heeft ingesteld, zou wel eens het voorspel kunnen zijn van een tegen-offensief, zo menen waarnemers in Saigon. Deze veronderstelling wordt gesteund door het feit, dat over enkele weken de natte moeson voorbij is en de tijd voor grote operaties met zwaar materiaal voor de Amerikanen gunstig wordt. (Van onze kerkredactie) ji NEW YORK De paus heeft e 47-jarige bisschop Terence ames Cooke benoemd tot aarts- isschop van New York. Cooke ^folgt kardinaal Spellman op, die irain december is overleden, goi Hoewel Cooke hulpbisschop van inllew York was, had niemand zijn ev enoeming verwacht, omdat hij ean an de jongste bisschoppen van de (erenigde Staten is. Andere namen circuleerden, waar- ader met name die van bisschop v<Wton J. Sheen van Rochester, die !t ndanks zijn 72 jaar een sterk m oorstander is van liturgieëxperi- tenten, de strijd om de burgerrech- en de actie tegen de Amerikaan- politiek in Vietnam. New York is op een na het drootste bisdom van de Verenigde taten met 1,8 miljoen rooms-katho- eken, 466 parochies, 2500 priesters n 10.000 religieuzen. Het grootste is itii Ihicago met 2,3 miljoen. Men ziet de instelling van het hoofdkwartier voorts als een poging om zoveel mogelijk de wrijving, die er traditiegetrouw is tussen mari niers en landmacht op te heffen. Generaal Westmoreland heeft de 83.000 mariniers, die steeds als eni gen in de vijf noordelijke provincies hebben geopereerd de afgelopen maanden de versterkingen, die hij kon missen, moeten zenden om het hoofd te bieden aan de toenemende kracht van de Noord vie tnafnezen en de Vietcong. Volgens schattingen be vinden zich in de noordelijke provin cies 40.000 Noordvietnamezen en een onbekend aantal Vietcong-militairen. Kritiek In naam blijft generaal der mari niers Robert Cushman, wiens hoofd kwartier voor de vijf noordelijke provincies in Danang is gevestigd, het bevel voeren. Het tactische hoofdkwartier voor de twee provin cies Quang Tri en Thoea Thien komt echter onder leiding van generaal- majoor Rosson. In diens gebied lig gen bedreigde punten als Khe Sanh, Con Thien en vooral de oude keizer stad Hoeé. In militaire kringen deden de afge lopen dagen geruchten de ronde, dat men niet gelukkig was met de wijze, De nieuwe aartsbisschop, een ge boren New Yorker, wordt beschre ven als „modern, open en tegemoet komend. Zijn vriendelijke manier van optreden heeft bijgedragen tot goede betrekkingen met stedelijke en landelijke autoriteiten en een harte lijke verhouding tot de clerus en het volk". MIJDRECHT Het is natuurlijk iet leuk als je een riante bungalow iet tuin hebt en je kijkt uit op en likt zelfs binnenshuis de luchtjes van een vuilnisbelt, die op een steen worp afstand van je woning is gele- A1 die ellende is het deel van Lijneneer H. J. A. van Gemert, een 1-lfakenman, die geen andere oplossing ag dan een kort geding tegen de emeente Mijdrecht, die hem dit al- emaal aandoet, aan te spannen. Nu heeft de Utrechtse rechtbank, bar deze zaak dient een zeer serieu- Ia|e president, die zich persoonlijk op e hoogte van deze barre zaak wilde 10 lellen. Zo kon het gebeuren dat en IJET IS morgen 20 jaar geleden dat Jan Masaryk, minister van bui tenlandse zaken van Tsjechoslo wakije, dood op het binnenhof van het Czerninpaleis te Praag werd aan getroffen. Dat was enkele weken nadat onder leiding van de Rus Valerin Zorin een staatsgreep was uitgevoerd, die het vrijheidslievende Tsjechoslowakije achter het ijzeren gordijn had ge trokken. Hoe deze zoon van Thomas Masaryk, stichter van de republiek, om het leven kwam is niet zeker. Er is re den om aan te nemen, dat hij niet de hand aan zichzelf sloeg, zoals of ficieel werd verteld. Kort geleden werd opnieuw een staatsgreep georganiseerd, nü om te jvoorkomen dat het oude stalinistische ibewind onder leiding van president en partijsecretaris Novotny zou wor- Iden weggevaagd. De vlucht van generaal Sejna, aan hanger van Novotny, heeft alles aan het licht gebracht ook het mis lukken van de pogingen van de Rus sische partijchef Breznjef, tussen beide te komen. In het land der Tsjechen Is een poli tieke omwenteling aan de gang. De j vrijheidsdrang is niet meer te stui- I ten. Een vraag is echter nog, of de Russen niet, als in Polen en Hon garije, zullen toeslaan. Want wat in Tsjechoslowakije, zo dicht tegen West-Europa gelegen, aan de gang is, moet Moskou nög groter zorgen baren dan het streven der Roemeense leiders naar groter on afhankelijkheid. gistermiddag niet alleen hij, maar ook de raadslieden en de griffier in gezelschap van Mijdrechts burgerva der, een provinciale hoofdambtenaar en ook nog ambtenaren van de dienst gemeentewerken langs de vuilnisho pen wandelden. De heren snoven diep (om te constateren of het waar is van die stank) en speurden rond naar ratten (want ook daar zou de heer Van Ge mert erge last van hebben). De sner pende polderwind deerde hun niet, zo verdiept waren ze in hun werk. Vervolgens stelden ze zich op di verse vitale punten bij deze bunga low op (om het ellendige uitzicht te controleren). Maar tenslotte lieten ze zich al bibberend, want de rillingen waren niet meer door het vuur van hun werkdrift te onderdrukken, door mevrouw Van Gemert naar binnen noden om door koffie weer wat op verhaal te komen. Ommekeer De stemming werd daarvoor van vijandig veel vriendelijker. Een op lossing buiten rechtsgeding, dat de president van de rechtbank opperde, vond zelfs een willig gehoor. De tocht voerde daarom in auto's naar het gemeentehuis van Mijdrecht waar nog meer begrip ontstond. En toen ter tafel kwam dat boer Kool, die tien kilometer verder woont in zijn kuil voortaan wel het Mij- drechtse vuilnis wilde stouwen, leek een oplossing helemaal in zicht. Het is nog niet helemaal rond, maar de voortekenen wettigen een flinke dosis optimisme. waarop de mariniers de ontwikkelin gen rond Khe Sanh en Hoeé hadden aangepakt. Behalve met de mogelijkheid van een Amerikaans offensief moet in het noorden vooral rekening worden gehouden met de kans op een nieu we Noordvietnamese aanval. Khe Sanh wordt al geruime tijd belegerd, rond Hoeé zou een Noordvietnamese divisie liggen en in Amerikaanse kringen spreekt men nu de verwach ting uit, dat de tegenstander moge lijk op drie punten tegelijk zal aanvallen om de verbindingen tussen de verdedigingsstellingen langs de zeventiende breedtegraad te door breken. In het nieuwe bevelsgebied werd gisteren een hevig gevecht geleverd bij Dong Ha ten zuiden van de gedemilitariseerde zone, waar Noord vietnamese eenheden trachtten door te breken. De doorbraak werd ver ijdeld. Penningmeester in arrest ENSCHEDE De penningmeester van de rk bouwyakkersbond St. Jo zef, de 45-jarige J. is aangehouden, verdacht van verduistering ten nade le van deze bond. Het gaat om een bedrag van 60 mille, waarvan de helft aan de kas ontbreekt en het andere deel via afrekening van va kantiebonnen is verdwenen. De bond is garant voor verliezen onder de leden die mochten voort vloeien uit de handelingen van de penningmeester. De man had een cir culaire aan de leden gezonden, waar in hij hen adviseerde om vakantie bonnen door hem te laten verzilve ren, zodat zij er ook nog rente van zouden kunnen krijgen. Hij moet de ze gelden in eigen zak hebben gesto ken. Sinds 1953 zou hij de verduisterin gen hebben gepleegd. Bij kascontrole wist hij de mensen die de boeken nazagen steeds om de tuin te leiden. DEN HAAG Het prijsindexcijfer voor levensonderhoud is van midden december tot midden januari niet veranderd. Het bleef 133. Er waren wel enige verschuivingen: zo stegen groenteprijzen maar aardappelen, fruit en eieren daalden weer in prijs. De woningsector gaf een verhoging van twee punten in de huren te zien. De invloed van de huurliberalisatie blijkt echter gering te zijn geweest. De medische verzorging liep ook wat omhoog, voornamelijk door verhoog de premies vrijwillige ziektekosten verzekering. Verhoging schoolgeld, kleuteronderwijs en iets duurdere kranten deden het cijfer voor ont wikkeling en ontspanning oplopen met enkele punten. Alle verhogingen werden volledig ongedaan gemaakt door het effect van de uitverkopen in kleding en sohoeisel- Op het traject Frankjurt- Manheim zijn hij Moerfelden vanmorgen twee passagiers- treinen met elkaar in botsing gekomen. Drie van de wagons ontspoorden en kantelden. Bij het ongeluk werden 10 mensen zwaar en 25 licht gewond. Reeds meer dan een week is de populaire Esso tijger middelpunt van de wildste geruch ten. Gaat hij weg? Komt hij op non-actief na vele jaren juist zo extra actief te zijn geweest? Moet gemotoriseerd Nederland het binnenkort zonder deze krachtfiguur stellen? Er is maar één man die op deze vragen ant woord kan geven: reclame-adviseur De Vries! Want hij heeft de Esso Directie geadviseerd de tijger eervol te ontslaan. Waarom? „Omdat" - aldus De V. - „de tijger zijn tijd heeft gehad. Het publiek is toe aan iets nieuws. En Esso staat bekend als de vooruit strevende vernieuwer"... Eind maart valt de beslissing: tijger of geen tijger. Dat worden spannende dagen voor de miljoenen tijger-in-de-tank- supporters! Op de aandelenmarkt heerste deze week een betere stemming, met name voor de internationals, die een gunstige invloed onder gingen van de mooie resultaten der Kon. Shell over 1967. De on rust op de valutamarkt had geen merkbare invloed op de koers ontwikkeling. De obligatiemarkt was luier gestemd door de te leurstellende ontwikkeling van de betalingsbalans in het vierde kwartaal. Van Wallstreet ging deze week geen stimulans uit. Telkens keert de onrust op de in ternationale valutamarkt terug en is men bevreesd voor een verdere deva luatie van het pond sterling en een val van de dollar. Men is bang, dat, als deze vrees bewaarheid wordt, een en ander zou ontaarden in een „ket tingreactie", zodat vele andere valu ta's zouden worden meegesleept. Gisteren was de onrust op de valuta markt bijzonder merkbaar en het pond sterling, maar ook de Ameri kaanse dollar werden in ruime mate aangeboden. Wat is hiervan te denken? De directeur van het Int. Monetair Fonds verklaarde deze week, dat „de wilde geruchten" over een verdere ontwaarding van het pond sterling sterke afkeuring verdienden. De vori ge devaluatie was z.i. ruim voldoende geweest, gelet op de aanvullende maatregelen van de Britse regering, die beoogden het tekort op de beta lingsbalans weg te werken. Wel waarschuwde hij, dat zowel Engeland als de Ver. Staten zich in de nabije toekomst economische beperkingen dienen te getroosten. De afgevaardig den van de O.E.S.O. hebben deze week over de Britse economische toestand vergaderd en de vraag gesteld, of de Britse regering wel voldoende weerstand zal bieden aan de eisen voor hogere lonen en of wel voldoende de consumptieve vraag in het land zal worden besnoeid. Vrees Dezelfde vrees heerst internationaal over de belastingmaatregelen, welke president Johnson in Amerika er bij het Congres maar niet door kan krij gen en over het niet sluitend maken van de betalingsbalans. De directeur van het Int. Mon. Fonds zei d^:e week, dat de V.S. hebben toegelaten, dat het deficit tot een omvang groeide, welke de inter nationale positie van het land onder mijnde en een bedreiging vormde voor de stabiliteit van het internatio nale monetair stelsel. Tegen deze achtergrond moet men de zwakke houding van pond en dol lar van de laatste tijd zien. Is men in Engeland wel bereid om de „tering naar de nering" te zetten, of heeft men de weg van de minste weerstand gekozen? Zijn de maatregelen, welke president Johnson neemt ter verbete ring van de betalingsbalans voldoen de en krijgt hij medewerking in het land om de dollar steviger te maken? Het is een ernstige fout o.i. geweest, dat maanden geleden de voorgestelde tien procent verhoging van de in komsten- en vennootschapsbelasting niet aanvaard is. En nog is men in dit verkiezingsjaar niet zeker van de medewerking van het Congres aan deze noodzakelijke maatregel. Goud De enorme aankopen van goud, welke deze week in versterkt tempo werden voortgezet, tonen aan, dat men bang is voor de koers van de Amerikaanse dollar tegenover het goud. Nog steeds zijn de Ameri kaanse monetaire autoriteiten bereid het geel metaal af te geven tegen de voor-oorlogse prijs van 35 dollar per ounce (sedert 1934 onveranderd). Als de speculatie tegen de dollar blijft voortduren, zal men dan op de duur ,de dijk" niet zien bezwijken? In 1957 bedroeg de Amerikaanse goud voorraad meer dan 22 miljard dollar, thans is die geslonken tot 12 miljard. Als alle circulatiebanken hun dol- larsaldi zouden omzetten in goud, dan zou Amerika geen goud meer over hebben. Natuurlijk is er inter nationale samenwerking en wordt de dollar gesteund tegen de aanvallen van de internationale speculatie. Sommigen willen een verhoging van de veel te lage goudprijs (de produk- tiekosten van het goud zijn sedert 1934 zeer sterk gestegen!), zonder dat de dollar tegenover de andere valu ta's in wisselkoers verandert, maar dit zou neerkomen op een algemene waardevermindering, welke de pro blemen (betalingsbalanstekorten door te grote consumptie) in wezen niet zou oplossen. De scheve verhoudin gen zouden gecontinueerd worden. En de repercussies op de internatio nale economische ontwikkeling zou den moeilijk te overzien zijn. Waar het nu om gaat is of presi dent Johnson kans ziet om de beta- lisgsbalans te saneren en of de eerste- minister van Engeland, Wilson, de binnenlandse verhoudingen zodanig kan reorganiseren, dat de Britten versobering aanvaarden en hun eco nomie in al haar geledingen „stroom lijnen". Gunstig Op de effectenbeurs overheerste een gunstige stemming. Van de inter nationals traden Olies, Philips en Uni lever vooral op de voorgrond. De mooie winststijging van Kon. Shell met 12'/a prcoent in 1967 trok de aan dacht en dat ondanks de moeilijkhe den met het sluiten van het Suezka- naal en de devaluatie van het pond sterling. Het dividend is onveranderd 6,85, maar in feite betekent dit een verhoging, omdat over de op komst zijnde bonus ad tien procent ook het slotdividend in contanten ad 3,60 wordt betaald. Deze week steeg Kon. Olie van 156,30 tot boven de 162, maar gisteren kwam het slot (door winstnemingen) op 159,30. De toe wijzingen van concessies voor borin gen op het Noordzeeplat zijn deze week afgekomen en de Kon. Shell heeft met Standard Oil veelbelovende „blokken" gekregen. Philips komt met de cijfers over het 4e kwartaal op 14 maart a.s. en men verwacht goed nieuws. Deze week steeg de koers van dit fonds van 121 tot ruim 126, sloi 125. Unilever plukte de vruchten van de gunstige kwartaalstaat, welke eerder is verschenen, want dit aandeel steeg van 111.80 tot 114,50. Furness komt met een herkapita lisatie van 25 procent en vergoedt tegens de daarop vallende belasting van 6 1/4 pet. in'contanten. De koers van dit fonds steeg van 502 tot 550 pet. Elsevier was goed op dreef en steeg met 24 per 20 nom., dus 120 pun ten. Kemo meldde een dividendverla ging van 20 op 18 pet. en verloor daardoor deze week 50 punten (330'. De K.L.M. is met het prospectus der 7 pet. obl. lening van 100 mil joen tegen pari gekomen, echter zon der staatsgarantie. De rente is onge twijfeld aantrekkelijk, maar de aard van het bedrijf wisselend. De obligatiemarkt lag luier, de jongste obl. lening Bank Ned. Ge meenten daalde gisteren 1/8 pet. be neden de uitgiftekoers. Onrust De bomaanslagen op de ambassade gebouwen in Den Haag zijn het begin van een onheilsdrama dat langzaam bezig is zich te voltrekken. Ook in ons land hebben professoren en anderen, die deel uitmaken van de intelligentsia, via pers, radio en tv-forums aange spoord tot trappen tegen de bestaande orde, de dynastie, het gezag en de 'odsdienst. Maar wie wind zaait zal storm oogsten en de gevolgen konden dan ook niet uitblijven. Duistere en mislei de figuren zijn tot aktie overgegaan en wij weten niet waartoe dit uiteindelijk leiden zal. De mens wil In zijn waan een nieuwe maatschappij bouwen, los van zijn Schepper en diens geboden, zoals ook Hitier heeft gedaan en degenen, die de Russische revolutie hebben misbruikt om een communistische dik- tatuur te vestigen. Dit liep uit op vernietiging van mensen op grote schaal. De dwaas zegt in zijn hart: er is geen God; en hij heeft geen toe komst. Hoe irrationeel zijn zijn ge dachten. Hij heeft de duisternis liever dan het ldcht en de dood verkiest hij boven het leven. Rhoon B. v. d. Griendt Dtic/o de Oude Fijn dat u dat artikel over Hugo de Oude hebt opgenomen. Wat een ver ademing een jongere te horen zeggen dat hij pro-Amerika is! Hulde voor hem, die durft te uiten wat velen denken. Waar waren de Nederlanders geweest, als de landen overzee ons in 1945 niet hadden bevrijd? Ik hoop dat uw krant altijd deze positieve geluiden zal laten doorklinken. Om die reden werd ik ook abonnee. Tilburg R. tf. Pels-De Haan Processies De kerken, die de regering hebben verzocht de processies in de nieuwe grondwet te sanctioneren, zijn met blindheid geslagen. Het processiever bod in deze democratische staatsvorm is beslist geen onbillijke uitzondering. In een processie namelijk wordt eerbied verlangd van de mensen op straat en wordt een godsdienstige sa menvatting opgelegd. Zeer terecht merkte dr. Diemer onlangs op, dat bij een processie de straat tot kerk wordt. Ondertussen bezien wij de gehele gang van zaken in apocalyptisch licht, waar in de kerk zich verkoopt aan de machten der antichrist (zie Openbarin gen). Men bespeurt m.i. een ontwikke ling naar de situatie in het dal van Dura: hij die niet knielt wordt in de vurige oven geworpen. Boskoop j. Hoogcrtdoorn

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5