We maken zelf een ongevaarlijke pijl PUZZEL VAN DE WEEK Fraaie serie glasramen op Oostduitse zegels r! BTeen kampong.' wé zullen *;IÊ$ KIJKÉN OF DAAR ÉÉN LEKKER rvNOOTJE Té graaien valt^ /NDf STPOMENOE QE6Eff 6Mi TME HONGERIGE JONGENS OPSTfjP. /OORJDE'liÏÏGD VÖM'VDE JEUGD' - - VOOR DiTjEijG^ VOOR pr JEyGr> X°°>|| Postzegelrubriek door J. J. M. KIGGEN Kruiswoord-puzzel Hor.: 1. weegschaal, 5. een der Kleine Soenda-eilanden, 10. meis jesnaam, 12. bid (Lat), 13. meisjesnaam, 15. bergweide, 17. lof en eer, 18. vlug, 20. levenslucht, 22. landbouwwerktuig, 23. scheik. element (afk), 25. oder dergleichen (afk) 26. lidwoord, 27. schoeisel, 31. mu zieknoot, 32. voegwoord, 34. gezaghebber, vorst, 41. telwoord (Fr.), 42. voornaamw, 43. meisjesnaam, 44. uitroep, 45. zichtbare ader van een blad, 47. kring, 49. plaats in N. Brab., 51. vaartuig, 53. zangwijs, 55. oude lap, 58. meisjesnaam, 59. bemoediging, 60. boel die overhoop is. Vert. 1. stad in Duitsland, 2. schijn of voorkomen, 3. speer 4. on bekende, 6. nevenschikkend voegwoord, 7. gewas met houtige stam, 8. vreemde munt, 9. oosters lastdier, 11. meervoud (afk. Lat.), 14. meisjesnaam, 15. telwoord, 16. familielid, 17. verstand, 19. telwoord, 21. mat, 24. muzieknoot, 27. speelgoed, 28. gesloten, 29. gezond, 30. Europeaan, 33. opschudding, 35. lichaamsdelen, 36. voorzetsel, 37. he den, 38. streling, 39. meisjesnaam, 40. grote drinkbeker op een voet, 45. Rom. keizer, 46. muzieknoot, 47. godsdienst (afk), 48. gewicht, 50. schraal, 52. spil van een wiel, 54. dorpje onder de Dr. gem. Vries, 56. boom, 57. rivier in Italië. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor.: 1. Wallis, 4. tumult, 7. Erato, smid, 10 olie, 12. Velp, 13. ander, 14. ster, 15. leger, 18. are, 20. genus, 23. basis, 25. gitaar, 26. gelaat, 27. kolen, 29. trant, 31. non, 32. klant, 37. baar, 39. reden, 40. sela, 41. mode, 42. arts, 43. nonna, 44. regent, 45. portie. Vert.: 1. wrevel, 2. lomp, 3 Se dan, 4. toorn, 5. maïs. 6. terras, 8 anders, 9. slag. 11. eten, 16. enger, 17. Etten, 18. Aaron, 19. eigen, 21. egaal, 22. uiten, 23. bak, 24. sen, 28. Londen, 29. tobber, 30. Adam, 33. ares, 34. tralie, 35. prent, 36. knaap, 38. rode, 40. ster. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing'. Er zijn drie prijzen: een van 5.en twee van 2,50. Suiker Op een middag begon het 1 I te sneeuwen. I De kleine Piet had het nog i nooit gezien. Piet kijkt door het raam en vraagt: ,Js dat suiker?" i Prijswinnaars De prijzen krijgen thuisgestuurd: Cobie Dorst, Klaaswaal; Jozien Schrier, Hoek van Holland en Marja van Zwie- ten, Hazerswoude. Puzzeloplossing Hengel, hak, hart, harp, hoed, hondehok, hunnebedden, hert, hemelbed, hek, hand, horloge, hamer, helm, haak, haan, huif kar, hond, huis, heks en hoorn. OPLOSSING KRAAIEN Van de schrik vlogen ze na tuurlijk allemaal weg. Hoe we dat moe ten doen kunnen jullie hieronder le zen. We beginnen met een stuk stevig te kenpapier van on geveer 28 bij 22 cm. We vouwen het in de lengte dubbel, zodat het midden zichtbaar is als je het weer open vouwt. We leggen het dus opengevouwen voor ons neer en vouwen de boven ste hoeken om (zie tek. 1) en plakken ze vast. Op tek. 2 zien jullie hoe we nog een slag moeten omvouwen. Die om slagen plakken we ook vast. Nu beginnen we aan de onder ste punten en vouwen die om en plakken ze vast (tek. 3). Ten slotte vouwen we de beide helf ten dubbel. Denk er om, nu geen plaksel gebruiken! Het geheel vouw je in het midden om. Dan nemen we de vouw tussen duim en wijsvinger en buigen de vleugels in de ge wenste vorm. Je kunt er binnen mee spelen, maar buiten vliegen ze veel verder. Probeer het maar eens. Het is een leuk werkje hoor! Dit spel is meer geschikt voor jongens dan voor meisjes. Twee jongens spelen tegelijk en de rest staat erom heen. De spelers hebben hun armen voor de borst over elkaar geslagen. We gaan nu, op één been hinkend, op elkaar af en proberen de ander het evenwicht te laten verliezen. Denk erom we mo^cn daarbij alleen van opzij tegen de schouder stoten en nooit tegen de borst. Wie het langst op één voet blijft staan is winnaar. Deze mag een volgend stel kiezen. Tenslotte spelen de winnaars nog tegen elkaar. ZATERDAG 9 MAART 1968 50 50 Hier is weer een 29 uke cruiswoord- 19 izzel, meisjes en Kffens. Jullie zien om de ikjes allerlei ver killende voorwer- tn afgebeeld. (De bedoeling is, it io e de namen nn de voorwerpen i de hokjes gaan ■krijven. Hoe jullie Jot moeten doen? De Uitjes geven het recies aan. Doe je best maar w De oplossing moet oorden ingezonden 'oor dinsdag 12 Ti aart. (Wordt vervolgd) zijn beantwoord. Mocht ik er één vergeten zijn dan schrijven jullie het maar gauw hoor! Uit de brieven heb ik begrepen dat voor veel van jullie volgende week een gewichtige dag aan breekt. Nou dat is het dan ook wel hoor als je schriftelijk ver- keersexamen moet doen. Maar jullie hebt natuurlijk alles goed geleerd. Je zult eens zien hoe het allemaal meevalt. Jullie schrij ven maar gauw hoe het is ge weest. Daaaag hoor, tot de volgende week. TANTE JOS Jarigen LANG ZULLEN ZE LEVEN!! Jaap Hagenaar, Nelleke Lager werf, Alie van Langevelde, Jan Luijendijk en Aat Schenk, van harte gefeliciteerd met jullie ver jaardag van de nichten en neven. Snoephuisje Er woont een grappig ventje In een huisje van marsepein. De raampjes zijn twee wafels. En de deur is een brokje kandij. De schoorsteen is van noga, En de bel een grote rozijn. Het stoepje is van flikken, Die dik besuikerd zijn. De tuin is vol fondantjes. Het hek is een pijpje drop. En als het. ventje honger heeft. Dan eet hij zijn huisje lekker op. Dit versje stuurde Corien Hiek- kema in. Als het klokje zeven slaat Bim, bom, bam, zeven keer, Neem je pop mee en je beer. Het is tijd om te gaan slapen, Want als je nooit slaapt word je zo dom als de apen. Welterusten moe! Ik ga naar mijn bedje toe. Met mijn beertje aan.de hand, Ga ik naar het „Dromenland". Eleonoor zat met gesloten ogen en voelde zich oneindig verlicht. Na Arnolds dood en h?t eerste leed was alles wat zij bij zijn leven terwille van hem geaccepteerd had haar onnoemelijk gaan drukken, bovendien trok het haar voort durend in Arnolds sfeer terug. En hij was dood, uit, afgelo pen, zij kon als jonge vrouw toch niet een eeuwig treurende weduwe zijn. Daarbij kwam nog, dat zij voor Freek een vrolijke jeugdige moeder moest wezen, naar haar moest hij 'trekken, niet naar een vreemde zoals naar dat Engelse vrouwtje. Wat hij daaraan vond...? Enfin, kinderen hebben meer van die onberekenbare grillen, 't W.as maar goed, dat hij nu aan die weke irreële invloed onttrokken was. In Amsterdam zou hij op een goede school gaan. flinke nette vriendjes hebben. Zij hoopte in ieder geval, dat hij zich niet meer zo strikt afzijdig zou houden of zo'n rare vriendschap zou aanknopen als met die jongen Sol, die er een arsenaal vloeken en grofheden op nahield. Dat was geen omgang voor haar zoon. En misschien, en dit was eigenlijk wat zij diep-tn hoopte, zou zij nu de plaats innemen haar rechtens toeko mend, maar waar eerst de wel wat overdreven vaderliefde en verder die Queeny-verering haar in de weg hadden gestaan. Als zij nu nog een oude saaie moeder was! Maar zij was jong en zou wel jong weten te blijven, Freek zou altijd trots op zijn moeder kunnen zijn. Eleonoor glimlachte. Achter haar geloken oogleden wist zij, dat een heer. die met hen de coupé deelde, voortdurend opmerkzaam op haar was. Zie je wel, dacht zij met een licht triomfgevoel, en nu ben ik nog steeds in het zwart, laat staan als de rouwtijd voorbij is. Trouwens, overlegde zij, zwart flatteert mij wel. Tersluiks keek zij in het spiegelend raamglas. Een voorname, bleke jonge vrouw, het kruivende bruine haar door het zonlicht bijna koper kleurig onder het zwart van haar hoedje; de weduwsluier lang en zwart terzijde van haar gelaat. Zedig sloeg zij de ogen neer, voelde weldadig de bewonde ring van de man tegenover haar. Zij woonden in een grachtenhuis waar de meubelen vreemd stonden en onwennig. Freek had geen hekel aan het Ihuis, vond het alleen nietszeggend en oud, maar de stad ging hij haten, de drukte, het haasten, de onfrisse lucht. De grach ten waren nog het beste, die konden zelfs mooi zijn wanneer de zon lichtte op het dikke water en de bomen zich neigden in een onhoorbare bries. Maar groot was Amsterdam! Freek had verwacht Ko zo te zullen tegenkomen, maar dit gebeur de niet. Ook hij had een fiets gekregen, ook hij zag de stadsverlichting en alles waarvan de ander hem verteld had, maar hij voelde zich schuw en onwennig, links als één die overal buiten staat. Eén troost was er: hij kreeg pianoles. O, die piano, hij kon er haast niet van afblijven. Muziek was heerlijk, muziek nam je op en deed je vergeten dat je in een stad leefde, dit je afschuwelijk vond. Je was niet langer alléén. Wanneer hij zijn les voor de juffrouw gestudeerd had, boog hij het hoofd achterover en liet zijn handen hun gang gaan. Wonderlijke klanken brach ten die dan voort: licht en donker, vlug en langzaam, zij maakten hem blij of droevig en lieten zo'n indruk na. dat moeder aan zijn stemming kon merken wat hij gespeeld had. De lerares was zeer tevreden over hem. Op school ging het moeilijker. Hoewel hij hier uiterlijk niet uit de toon viel zoals op de dorpsschool, stond hij toch weer afzijdig en onbemind. Alleen de tekenleraar werd op hem opmerkzaam en liet zijn tekeningen aan de wand prik ken. Hij had van Freeks vader gehoord en diens werken gezien. Je gaat zijn kant op, zei hij eens goedkeurend. Vanaf dat ogenblik won hij Freeks genegenheid, hoewel da jongen het nooit toonde. Freek legde zich toe op tekenen. Dag nichten en neven, Hoe gaat het met jullie? lemaal gezond en druk aan t leren op school? Ja, wil straks in juli overgaan dan iet je heel goed je best _en hoor! iu\Vat heb ik deze week een oei" brieven gekregen. Ge- ildig! Wat een hoge stapel, t was gewoon een berg. uk hoor! Jullie weten wel t tante Jos graag veel en zellige brieven ontvangt. len meisje vroeg of ze de op- sing voortaan op een brief- :hjart mocht schrijven. Ja dat tante Jos jou nooit verbie- maar een geschreven brief oplossing erin vind ik ;1 fijner hoor! Ms jullie versjes, gedichtjes of meningen wilt sturen dan hoef daar echt geen aparte envelop or te gebruiken. Je sluit alles de brief in en dan komt het gemaal op de plaats van jstetnming. Ook jullie poëzie-al- Jam kun je naar hetzelfde adres Biren. I Ik hoop dat al jullie vragen Kaart voor Vietnamese kinderen TA MEISJES en jongens op dit plaatje zien jullie hoe een paar Vietnamese kin deren op Schiphol zijn aange komen. Om ze een klein beet je op hun gemak te stellen krijgen ze alle drie een mooi stukje speelgoed. Want ze zijn ver van huis hoor! Er zijn al meer Vietna mees j es in ons land. En ze zijn echt niet voor niets naar Holland gekomen. Ze hebben of verbrandingen opgelopen of zijn gewond door mijnex plosies. Nu zijn ze naar Nederland gekomen. Ver van die ver schrikkelijke oorlog, maar ook ver van hun va der, moeder, broertjes en zusjes om geholpen te worden aan hun verwondingen. Wat zullen ze blij zijn als ze weer gezond naar huis mogen te rugkeren. In totaal zijn er op 't ogen blik tien kinderen in Neder land. Nu zou tante Jos het zo fijn vinden als we deze kinde ren allemaal eens een mooie kaart sturen. We hoeven echt geen tien kaarten te versturen hoor! Gewoon één kaart De dokter of zuster zal ze wel eerlijk verdelen. We adresseren het dan als volgt: Aan het Vietnamese meisje of jongetje. Buitenkliniek „Oud Bussum", BUSSUM. Wat zullen ze verschrikke lijk blij zijn met hun mooie kaarten. Denk erom, niet ver geten hoor! 8 maart kwam ln een postzegel I 30 Pf uit om eer te bewijzen !32j het ambacht. Zeven velden 1 één zegel tonen evenzovele iolen als afbeelding voor een icht. bouwnijverheid is af te lei- uit een gemetselde muur en Iriehoek; een sleutel en een fmaat duiden op de metaal- een stemvork en een voor de glas-, pa- i keramische industrie; ichaar symboliseert confec- textielindustrie en de levensmidde- tot uiting in een terwijl een kam en van de mijnindustrie in de Harz. Bijna ononderbroken worden daar sinds 868 zilver-, lood-, zink en koperertsen gewonnen. Op de zegel zijn ZnS- en Pbs-kristallen afgebeeld. Honderd jaar geleden ontdekte prof. Ernst Abbe wetten op grond waarvan bij de ver vaardiging van objectieven voor microscopen zuiver mathema tische berekeningen kunnen wor den toegepast; Abbe werd later eigenaar van de beroemde Carl Zeiss-fabrieken. Op de postzegel van 30 Pf ia een schema van de stralengang in een moderne mi croscoop te zien. De Olympische Spelen van Mexico zijn nog niet begonnen of de Duitse posterijen roepen al „leve de olympische spelen München 1972". Althans zal in juni een serie van vijf Olym pische postzegels met toeslag ter bevordering van de Münche- nerspelen uitkomen. De afbeel dingen op vier zegels tonen vier figuren uit de Duitse sport geschiedenis in verband met de Olympische Spelen. We zien achtereenvolgens: de ruiter Freiherr von Langen, de hardloper Rudolf Harbig, Helène Mayer, de floret-schertnster en Carl Diem, organisator van de Berlijnse spelen 1936 en stichter van de sportakademie van Keu len (1947). De vijfde zegel heeft geen toeslag; hierop zien we Pierre de Coubertin, de stichter van de moderne Olympische spe len. Volgens een mededeling uit Bonn is dit de eerste van een rij van olympiadezegels, die tot 1972 jaarlijks zullen verschijnen. Alle hierboven beschreven negen ze gels zijn van de hand van prof. Karl Oskar Blase uit Kassei. 0 Glasramen Meer oostwaarts, ln het andere Duitsland, is een fraaie serie van drie zegels verschenen met af beeldingen van glasramen, die in het kader van de herdenking van het verzet tegen het nationaal so cialisme in het museum van Sachsenhausen te vinden zijn. De ontwerper van de ramen, prof. Walter Womacka, zegt o.a. dat hem drie ramen ter beschik king stonden, die in zijn concep tie bijna van zelf tot een soort drieluik uitgroeiden. Een raam voor het illegale verzet, op een iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiHiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiMiiiiiiiiiiiiiiii ander is de strijd der partisanen weergegeven, terwijl het derde voor de bevrijding aangewezen was. In het midden van alle ra men ziet men steeds levensgrote monumentale groepen geplaatst, terwijl op de achtergronden in teruggehouden kleuren allerlei «detailscènes voorkomen. De kunstenaar meent, dat de glas-in-lood-techniek voor zijn visie bijzonder geëigend was. De hoofdgroep op het linker raam wordt gevormd door een familie, die vooral in de mannen figuur verzet tegen vrijheidsbe roving verzinnebeeldt; het raam aan de rechterkant toont een partisanengroep rond een geval len makker. Maar ondanks de zware offers gaat de rechtvaardi ge strijd verder. Het middenraam symboliseert dan de overwin ning; te onderscheiden zijn drie grote figuren: een burger, een soldaat met een kind op de arm en een vrouw, die een vlag vasthoudt; daarboven zweeft de vredesduif. Het woord „vrede" staat in twaalf talen (ook Neder lands) in de linkerbovenhoek. De zegels kwamen 21 februari in omloop. iw.: 27, 35, dam 2 wit: 7, 11. 28. 38, 50 wit speelt en wint. Oplossing probleem H. de Waard, rubriek 27-1-1968: Zwart: 1. 2, 6. 7. 10. IS, 16, 18, 19, 20, 25. 26. 36 Wit: 27 t/m 32, 34. S3. 37. 38, 47, 48, 49. 27—21! 16X27; 31x22 18x27 32x21 26x17: 28—23 19x28; 37—32 28x37; 48—42 37x48; 47—41 36X47; 49—43! 47x24; 30x8 48X30; 35x4 2x13; 4x2. Uit de lezerskring: Ir. G. E. van Dijk te Bennekom merkt op, dat ln de stand van M. van Reenen (rubriek 24-2-1968) Zwart: 3, 6, 8 t/m 11. 13, 15, 16, 17. 20, 21, 26 Wit: 22. 24. 27, 28 32, 33, 36 37 43 45. 46. 48. 49 wit ook had kunnen winnen door: 28—23 17x30; 37—31 28x39; 43x5 21x32; 5X41. Een Juiste opmerking, waarvoor onze dank. Het nieuwe boek van Henrl Chl- land: „Secrets et Merveilles du Jeu de Dames". Hét ls uitgegeven door Editions Stock. Het werk is fraai uitgevoerd, telt veel diagrammen op circa 300 pagina's. Onder meer met een voorwoord van Georges Post. De bedoeling van de schrijver is duidelijk gericht op het maken van propaganda. Als „schuiver" aan het boek begonnen eindigt U beslist als „dammer". Dat ls m.l. de grootste verdienste van de levendige Parijze- naar. Ter Illustratie enige standen ont leent aan het boek van Chlland. Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de lieer A. J. Ivcns, Frankenslag 69, Den Haag. 38—15 16X43 gedw. 49X38 36—41 15—10 41—46 10—5 KIJK.' EÉN KLÉIN JOCH IÉ. HIJ IS helemaal ZE HET HOREN AL$ WEITJE GAAT 61L- het kader van „ontwikkeling techniek en wetenschappen" icheen dit jaar als vervolg op e emissies uit de jaren 1964 een nieuwe serie van drie ujels. Van dit drietal zijn er ■it gewijd aan herdenkingen, dit jaar gevierd worden; 'i-, imer drie slaat op een jubi- .n uit 1967 en dat geldt de ite fabriek van drukmachi- die 9 augustus 1817 door de in Friederich Koenig en Frie- Mch Bauer werd gesticht; op jl tegel van 10 Pf is zo'n machi- Xi ichetsmatig aangegeven. postzegel van 20 Pf her- het duizendjarig bestaan bril de gezondheidszorg, de aamsverzorging en de che- che industrie weergeven: in laatste hokje een schaaf en haak voor de houtbewerking.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19