Fantasie is voldoende TELEVISIE r BLAD ZIJ ur Goede handleiding bij aankoop auto Kunst met schaar en papier in Westerbork WIECHERD TJEERD LEVER: Variaties op het thema „drank" Antiek-look in schoeisel Baby zet schommelwieg zelf in beweging dialoog ZATERDAG 9 MAART 1968 EEN houten barak in de bossen van Westerbork. Hier is Nederlands enige knipselmuseum, waar Wiecherd Tjeerd Lever de scepter, in casu de schaar zwaait. Vandaaruit probeert hij Nederlandse vrouwen en meisjes laaiend enthousiast te maken voor de knipsel kunst. „Het is zo eenvoudig", zegt hij. „Je hebt er alleen maar papier en een schaar bij nodig." Bovendien een portie fantasie, nauwkeurigheid en geduld, zouden wij eraan toe willen voegen. Maar dan kan er vooral voor zieke kinderen bijvoorbeeld een wereld vol kunstzin opengaan. Wiecherd Lever werd 53 jaar geleden ge boren op een Gronings turfschip. Zoals alle schipperskinderen werd hij tijdens zijn schooljaren elders opgevoed, namelijk bij een tante. In haar oude bijbel vond hij voor 't eerst een knipsel. „Dat kan ik ook", dacht hij en voegde de schaar bij het volgelinge woord. Onderweg met kolen 1607~1678)- en turf bestudeerde hij zelf turfschipper en kolen handelaar geworden bloe men, wegschietende water hoentjes, wilde eenden en vissende reigers. ren op het kunstigste te kunnen snijden." In de pruikentijd ontstonden de zwarte silhouetjes, een soort portretkunst Vooral Nederlanders bezaten een echte knipknobbel. Waarom dat zo is, is zelfs de heer Lever niet duidelijk. Met de opkomst van de industrie en fo tografie stierf de knipkunst uit. tot Lever nog net op tijd de draad oppakte. Spontaan knipkunstenaars beroemd. We le zen van Johanna Koerten, Anna Maria Schuurman (geleende vrouw met grote talenkennis, van De Labadie Wiecherd Tjeerd Lever (53) Hollandsche Jufferen of onder richt der papieren snij kunst' om in 't kort uit papier alderlij figu- Hier geen vuist op tafel voor subsidie, zware beschouwingen en theorieën, alleen een schaar en papier. Deze onbekommerde kunst is wellicht daarom een nieuw leven beschoren. „Volkskunst onstaat zonder enige leermeester, uitsluitend uit be hoefte iets moois te maken", zegt Lever ervan. „Wie oude histo rische gegevens namaakt, gaat iets doods vormgeven. Volkskunst groeit uit iemand in nerlijk, spontaan." Geen lessen Hoe leert men knippen? „Geen lessen", zegt Lever, „vooral niet. Van Johanna weten we: „Haar snijschaar was als der schilderen Penseel in haare hand, en daar mede heeft xij veele wonderen voortgebracht". Ook de Leidse koopman Willem Elgeman knipte ragfijn als kantwerk; zijn mooiste werk kwam op hoge leeftijd tot stand. Hij maakte knipsels van gewoon wit papier, Thuis knipte hij ze uit de vrije e hand na. AU 21-Jarige «tapte hij ■*>»- van boord en werd vertegen- metrische ornamentiek te krij- woordiger. Zo kwam hij bij tien- gen. j)e voornaamste figuren gaf tallen families en doolt er antieke h|J w,, aan enkHp ,ch„,Uj. knipsels op die vroeger ter gele genheid van geboorte of huwelijk vervaardigd waren. Hij kreeg die poppetjes hand Atoomoorlog tegen vlieg Silhouet ncn. Herinnert u zich de rissen in hand? Dat kleinoden niet mee fijn teer als ze waren maar Wie cherd kopieerde en knipte de sierlijke silhouetten thuis na. Hij zag brood in zijn hobby: op tentoonstellingen knipte hij voor twee kwartjes het silhouet van moeders, bakvissen turfschippers en schoolmeesters. Daarmee blies hij de schaar- kunst nieuw leven in. Vooral vrouwen werden als gaat ook zo in zijn werk. Boekje Aan 't eind van de achttiende eeuw werd de knipkunst nog druk beoefend, hoewel in 1686 te Amsterdam reeds een handboek je verscheen getiteld: „Kunstig en vertnaakelijk tijdverdrijf der JIT AMERIKA waaide naar ons land de ge woonte over om vruchtesap te genieten bij het ontbijt. Het sap van verse vruch ten bevat veelal een behoorlijke dosis vitamine c. Toch is het beter dat vruchtesap niet ten koste te laten gaan van de hoeveelheid melk per dag. Oplossing? Een combi natie van beide zoals: VRUCHTENMELK liter melk, 40 gr. basterdsui ker, sap van 1 citroen, 2 sinaas- sppelen of 200 gr. vruchtenmoes. Klop de basterd door de melk en ioe er al kloppend scheutje voor icheutje het vruchtensap of -moes door. GEMBERMILKSHAKE 1 deel gembersiroop, 2 delen roomijs, 4 delen melk. Doe ttroop, ijs en melk in de mixer en klop zolang tot een luchtige massa ontstaat. Meteen serve ren. VRUCHTENKWARK MET KOFFIESAUS Amerikaanse kwark (droog en korrelig), mandarijntjes, Va liter koffie-extract, 10 gr. maizena, zoetstof. Van de extract, maizena en zoetstof een sausje maken, al roerend laten afkoelen. Vul ten wijnglas afwisselend met koerk. mandarijntje en kwark. Giet ae koffiesaus erover, gar neer m?t drie partjes mandarijn. Mannetjes van schadelijke insecten is de oorlog verklaard met nucleaire straling. Met be hulp daarvan zullen ze van hun mannelijkheid worden beroofd. Twee wereldorganisaties, het In ternationale Atoombureau en de Wereld Voedsel Organisatie van de Verenigde Naties hebben daartoe besloten. Het gaat voor namelijk om een klein insect: de vruchtenvlieg. Op het eiland Capri is reeds succes geboekt. In Zuid-Amerika blijkt de vlieg nog elk jaar een goede tachtig miljoen dollar aan citrusvruchten te vernielen. De vlieg bedreigt ook koffieplanta ges in Costa Rica, suikerrietvel den in- Indonesië, cacaoplantages in West-Afrika en bossen in Ko rea. Deze gebieden wil men red den met behulp van atomaire straling. Op het uitroeiingsprogramma staan voorts: muggen, rupsen, motten, sprinkhanen, wespen, Kinderen schrijven over hun leven Zeer binnenkort zullen op Cu racao brieven worden uitgereikt van Nederlandse kinderen aan Antilliaanse schoolkinderen. Een onderdeel van het geschenk dat tijdens de afgelopen kinderboe kenweek 1967 werd uitgereikt was namelijk het verzoek een brief te schrijven. Bij het bureau CPNB zijn 2200 van dergelijke brieven binnenge komen, waarin een kind vertelt over zijn leven in Nederland. De Antilliaanse kinderen wordt nu verzocht, terug te schrijven. Men verwacht dat zich hieruit in een groot aantal gevallen een blij vende correspondentie zal ont wikkelen. luizen, wandluizen en tse-tse vlie gen. Zij bedreigen niet alleen de oogst maar dragen ziektekiemen over op de mens. Biologen wach ten nu maar af of de schadelijke beestjes een tegen de bestraling resistente soort in het veld zullen brengen. Allemaal ballast. Ik geen sum miere adviezen tijdens korte cursussen, ook voor de radio zo als woensdag 6 maart via de NCRV. Teveel vertellen werkt remmend. Probeer onbevangen te zijn als een kind. Forceer niets. Durf jezelf te laten gaan." „Tekentalent? Nou nee, niet nodig. Wel als je bloemen wilt knippen; teken ze in de natuur en knip ze uit de vrije hand na." Soms zie je prachtige voorbeel den van vouw- en knipkunst als papieren kleed over Friese klok ken. Of als fragiel figuurtje ge plakt op pot of fles, dan weer ingelijst als strip. Als u ooit in Drente bent, loop het Knipsel museum in Westerbork eens bin nen. 't Zal u niet berouwen. Het is modern om antiek te hebben. Misschien denkt u dat u met een koperen strijkijzer, Friese staartklok of oude Staten- bijbel-mct-sloten wel klaar bent. We moeten u teleurstellen. Het begrip „antiek" is nu ook in de schoenenmode doorgedrongen. Old-finish" schoenen hebben grote perforaties en zware sierstiksels aan de kappen op het bovenblad en aan de gekartelde zoolrand. Die rand is bij gewoon schoeisel meestal glad. Voor deze schoenen is ongecorrigeerd leer gebruikt waarin huidplooien en door het levende dier opgelopen beschadigingen (door prikkel draad of insektensteken) nog te zien zijn. Wij gaan dus duidelijk terug naar een natuurlijk produkt T&WM-WWWt Onze wensen houden steeds een wedloop met ons inkomen. Met de reclame voor vakantie-in- eigen-land in uw achterhoofd, denkt u misschien ook over de aankoop van een auto. Een goede bandleiding bij die aanschaf, die er inhakt, is „De auto in de ge zinsbegroting". Want een auto kopen is geen kunst, een auto houden zoveel temeer. Summiere adviezen over be groting, financiering, onderhoud, een tweedehands wagen worden gegeven. Bij een aanschaf van een nieuwe auto van ƒ5050,- is een contante storting bij finan- waarvan de eigenschappen niet door kunstmatige middelen ver anderd worden. De kleuren zijn getemperd: bruin (kokos en cay enne) bruinrood (mexico), naturel (oker), beige (gringo) en groen (olive). Het oude aanzien wordt on derstreept door een schaduwef- fekt dat hier en daar is aange bracht. Alle schoenen hebben een onbeklede uit lagen opgebouwde hak, die in hoogte varieert van 30 tot 40 mm, en een open hiel. De leest is breed en hoog zodat de schoen veel teenruimte heeft WWWWWi ciering nodig van 2175,-, de ren te bedraagt 372,-. De vaste lasten per jaar? All risk verzeke ring 500,- motorrijtuigenbe lasting ƒ131,-, stalling ƒ360,-, on derhoud 240,-, contributie ANWB en wegenwacht 100,-. Rijden we 15.000 km per jaar en schrijven we in zeven jaar af, dan kost de auto 255,- per, maand. Daarboven komen de eerste twee jaar nog rente en af lossing, van 130,-. We moeten 385.- per maand kunnen mis sen. Voor een tweedehands wagen liggen de kosten 2400,- is de auto begroot) op 200,- per maand, ook 15.000 km. per jaar, afschrijven in vier jaar, daarbo ven de eerste 18 maanden 87,- voor aflossing en rente. Als het om zo'n grote uitgave gaat, loont het de moeite prijsbewust te zijn. Deze handleiding wordt voor 0,75 de uwe, bij de bondsspaar banken. of 0,95 op giro 60 27 87 ten name van het Gezinsbegro- tings Instituut te Rotterdam. In voorbereiding zijn de uitga ven over het gezin en girale loonbetaling, het eigen huis en de gezinsbegroting, en wat doe ik met mijn zelfverdiende inkomen? Bij het instituut kunt u ook een persqpnlijk budgetadvies aanvra gen. DAT IK nu moet doorpraten ovi wat ik de vorige keer aai roerde is zo klaar als een klontj Ik ben eigenlijk nog nergens a; begonnen, ik heb alleen aangesti;. Dat ik in deze tijd van repetitie en rapporten best eens een moeder mag antwoorden op haar vraaj of ik ook vind dat voor hoge cij- fers geld moet worden gegeven eventueel brommers of pick-ups - is ook nog zo gek niet, al is het maar een klein probleem temiddec van andere. m f d€ Réu HET HEEFT allemaal met elkaar gWf te maken. Enerzijds is er datjene wat wij de wereld noemen: geld, aanzien, agressie, vervreemding,1216 angst. Achter het geweld waarmet sti de wereld op ons afstormt zi- j ieders angst de laatste te zijn. Im-en mers, overal is de eerste klap eecp ni daalder waard. f Anderzijds is er het geweld van u i het evangelie. Dat zegt ons da>Ke veel eersten de laatsten zullen zijn. tr I Het geeft ons een ander uitgangs. we punt, een andere levenshouding. Het bevrijdt ons van angst, he!riec leert ons klappen te dragen erjj vc daalders te missen. Heel de span ning van ons christen-willen-zijn ligt tussen onze superioriteit alilp n mens en onze nederigheid. Tussen onze goede bedoelingenjlom deze wereld naar onze hand te zet- j b ten, zó dat wij, die het beste met iedereen voor hebben, onze taak™ ten aanzien van onze medemens zo goed mogelijk verstaan èn hei besef dat het zonder ons kan. Dat is moeilijk, daarom noem het ook spanning. In die spannin) proberen we om te gaan met geld Geld is niet èlles, maar het is ook [-hi geen slijk. Proberen we om te gaan res met elkaar. Bewust, veel meer be- wust dan de mensen vroeger, van ons éne leven, van ons nu of nooit, beproeven we elkaar in liefde, in omgang, kerkelijk, maatschappe lijk, politiek. Beproeven we ons zelf in onze keuze, in ons handelen: iii wat doe ik eigenlijk als ik Iter; ien sie) ALS ik in geld denk. Vroeger had ik het krap maar nu kan ik mijn kinderen wat meer oplei ding laten genieten. Ik hoop nu na- v tuürlijk vurig dat zij genieten, maar eigenlijk nog meer dat ze mij laten genieten, n.l. van 'hun presta- ties. Het evangelie leeft in mij, n.L dat ik het goede voor mijn kin de- ren zoek en dankbaar deze tijd en de grotere mogelijkheden aan vaard; ik wil er hard voor werken dat mijn kinderen iets bereiken; ik zoek zorgvuldig naar aard aanleg van mijn kind en naar een school. Maar ook het andere leeft in mij, de angst dat mijn kind het niet rooien zal. En dan? Dan sta ik voor schut. Dan ben ik van mijn supérieur voetstuk af. dat kan niet. Daar is Jan met zijn rapport. 0, gelukkig, gelukkig, zes achten. Jongen, hier, zes gulden, wie weet krijg je van je vader ook nog wat. Netjes sparen (natuurlijk, het isj mijn geld), wie weet hoe gauw je een brommer hebt. Jol Herinnert u zich nog die prenten uit oude boeken, waarin een moeder haar ba by schommelt (in de schom melwieg uiteraard) bij een gezellig knetterend haard vuur met een pot aan een koperen ketting? Een snoe zig tafereeltjeWelnu, schommelwiegen zijn er ook nu te kust en te keur te koop een brandend haardje zal took nog wel kunnen. Alleen moeder die daar maar zo rus tig zit te schommelen zal moeilijker te vinden zijn. Hebben we er geen tijd voor, of is het pedagogisch niet verant woord? Een schommelwieg is leuk. maar er is niet één hummel tje dat in staat is zichzelf in slaap te schommelen, er moet al tijd iemand zijn die de wieg in beweging zet. Er komen echter betere tijden! In Engeland is namelijk onlangs een soort „wiegbedje" op de markt gebracht dat de baby's in staat stelt zichzelf door eigen be wegingen in slaap te wiegen. De wieg bestaat uit een metalen fra me dat de vorm van een hoefij zer heeft en bespannen is met een nylon net. Als het kind erop ligt is het vrij zijn beentje te bewegen en zet daardoor de „Rock-a-bye" in beweging. Het kind zal zich kostelijk ver maken en langzamerhand door de schommelende beweging in een diepe slaap raken. Het schom melwiegje is dusdanig geconstru eerd dat ook de meest primitieve bewegingen van het kind de wieg doen schommelen. Ziet u, wij hoeven er niet eens meer aan te pas te komen! NU we zoveel brieven over de tv gelezen hebben (helaas kunnen we lang niet alle plaatsen) is ons heel duidelijk gewor den dat: de tv in gezinnen met jonge kinderen en ge zinnen waar de kinderen de deur uit zijn, geen pro blemen oplevert; heel moeilijk is het vaak in de gezinnen met opgroeiende kinderen, vooral waar pas tv is. Opvallend is dat veel moeders een hekel aan het „onding" hebben, tenvijl vaders met kennelijk meer plezier van de tv gebruik maken. „Twee maanden hebben wij nu zo'n onding in huis staan. Wég gezelligheid, alles moet afgeraffeld worden", verzucht mevrouw K. te G. Om kwart voor zes begint het al. Haastig eten, geen tijd meer om gezel lig na te tafelen maar vlug allemaal voor de tv. Als ik het alleen te zeggen had was er nooit tv gekomen, maar ja, mijn man spreekt ook een woordje mee... en de jongens werden erg uithuizig." Niet nodig „Als ik alleen was, deed Ik de tv beslist weg", zegt ook mevrouw S. te S. We kijken nu ruim twee jaar. Mijn man en kinderen zijn er idol op. Ik zie heus wel bepaalde voorde len in televisie maar die we gen niet op tegen de nadelen- Om niet achter te blijven in zake het wereldgebeuren heb ben we de tv niet nodig: we hebben onze krant en radio. De beeldbuis rooft de gezel ligheid weg. Tijd om naar el kaar te luisteren is er niet. Men moet met de tijd mee gaan, jawel. Zélf gaan, maar niet „meegesleurd worden". Ik geloof dat we inderdaad moe ten oppassen dat dit laatste niet gebeurt, door steeds in ernst op onze „qul vive" te zijn. Een bejaarde zegt: „Eigen lijk houd ik niet van dat ge klets, iedereen heeft toch zijn eigen mening. Er zijn wel veel mensen die door dat praten geen eigen mening meer heb ben, maar dat ben ik niet. Vaak hoor je beweren dat voor de bejaarden de tv zo fijn is. Maar al ben ik dan bejaard: ik zou er nooit een willen hebben. Zelf levendig blijven, veel denken en doen, dat houdt je hart jong!" NaprateriJ Mevrouw N. te R. is vijfen zeventig jaar en geniet erg van de tv: „Waarom kammen al die mensen de tv toch af? Het is wel de gemakkelijkste weg, maar voor mijn gevoel is dat de domste, het is vaak na- praterij. Ik vind de tv juist erg leerzaam. Natuuropnamen, het leven der dieren, waarvan ik niet veel wist, en laatst die prachtige getuigenis van de Evangelist Anne van de Bijl. Die vreselijke ellende die we zien? We moeten toch we ten wat er in de wereld ge beurt, we zijn toch geen struisvogels die de hoofden in het zand steken?" „Voor alleenstaanden is de tv een hel" begint mejuffrouw D. te H. „Soms als ik uitgeno digd ben en ik kom aan, dan begint het al: „Je vindt toch niet erg dat de tv aangaat? Er is zo'n spannend stuk, het laatste deel is vanavond. We hebben alle delen gezien, dus je begrijpt..." Het bezoek be grijpt en heeft spijt dat ze de uitnodiging heeft aangeno men." Gratis Mejuffrouw E. te R. is erg blij met haar tv: „Een opera of operette bijv., ik zou het niet kunnen betalen. Nu wordt het me gratis thuisbe zorgd. Een mooi concert (veel te weinig naar mijn zin) ik geniet er zo enorm van. Daar na doe ik de tv uit om het zo lang mogelijk vast te houden. Je gaat toch ook niet regel recht de bioscoop in als je in werkelijkheid naar een con cert bent geweest? Als de radiobode komt, kruis ik de programma's aan die ik graag wil zien. Als er voor de rest niets bijzonders is, doe ik hem uit, dan blijft het nieuw. Alleen als ik me heel erg alleen voel, zet ik hem wel eens aan zonder er naar te kijken, dan is het net of er iemand bij je in de ka mer is. Maar dat komt niet zo veel voor." Ook voor ons is het onbe grijpelijk dat men van zeven tot elf uur naar de tv kan kijken. Wij snappen ook eer lijk gezegd al die problemen niet: kijk per avond alleen naar wat echt de moeite waard is, en zet de tv dan gauw weer uit. Dan hebt u er toch van genoten en bent nog in staat om andere dingen te doen. „Zo erg als mevrouw S. te P. schrijft, dat ze de knop al leen maar uit kan zetten, is het nu ook weer niet" vindt mevrouw B. te Z. „Zelf heb ik alleen de lagere school doorlo pen. Vooral de leerzame films van andere landen vind ik fijn. Ook die programma's van „De bezetting" deden ons wat. Dat leefde gewoon weer voor ons. Wij zien ook nog de goe de kant van tv!" Zondag Mevrouw Z. te N. stelt als eerste de vraag die wij al eer der verwachtten: „Heel vaak zijn wc blij geen tv te hebben, vooral ook voor de zondag. Hoe wordt dat geregeld in positief Christelijke gezinnen op zondagmiddag en/of -avond? Tijdens de kerkgang of zoals nu bij iJe sportuitzen- dingen en de Olympische Spe len? Mag dat allemaal maar! Vroeger gebeurde zoiets niet: „Ja vroeger" zeggen de kinde ren dan, „Toen mocht er niks". Dat is zo en wij zijn ook niet meer zo dat er niets mag. Mag dan alles maar en is er geen verschil meer tussen de Dag des Heren of een doorde weekse dag? Ik hoop dat u of andere ouders daar een ant woord op weten." „De tv in Nederland is in 't algemeen „heilig" vergeleken met die 4n de VS. De hele dag staat de tv daar aan. Kleine kinderen worden in de high- chair of playpen voor het ap paraat geplaatst, twee meter ervan af, (arme kinderogen!). Schoolgaande kinderen zitten uren te turen naar wildwest of driehoeksverhoudingen. Het is heel belangrijk dat wij tele visie met verstand gebruiken, de programma's selecteren! Waar dit niet gebeurt, wordt het een kwelling, een gevaar, een pestillentie", aldus de heer S. te R. Ondeugd „Echt gezellige praatavon den met elkaar of familie, is er door de tv niet meer bij", vindt mevrouw V. te G. „Het voordeel zou kunnen zijn dat er door de kastjeskijkers nu minder geroddeld wordt. Want helaas is deze nationale ondeugd nog nooit verdwenen. Als er op onze vrouwenclub een afwezige dreigde bespro ken te worden, zei er altijd een dame: „Wacht even, dan haal ik haar erbij, dan hoort ze het meteen ook" Het werk te prima, 't gepraat was zo afgelopen! Nu verder over de tv: het valt mij nog mee dat de jeugd soms nog zo actief bezig kan zijn met opbouwend werk. Dat geeft hoop voor de toe komst, vooral daar je overal hoort dat het christelijk vere nigingsleven onder televisie lijdt. Er wordt wel geklaagd over programma's van de NCRV. Als gereformeerde vergeet je vaak dat de NCRV niet gereformeerd is, maar christelijk, wat wel een rui mer begrip is. Wij hebben nog steeds de inwerking van de strenge op voeding van dit mag niet en "dat mag niet. Toch zou ik graag zien dat er wat meer tijd besteed werd aan de uit draging van de blijde boodschap. Samenvattend zeg ik: Wèl tv maar verantwoor de keuze van de programma's en daarnaast ook belangstel ling voor andere zaken." GAAT dat zo? Het is maar eer klein voorbeeld, maar het is denken in geld. Door welke zeeën van ellende, denk ik wel eens, moeten kinderen gaan, in deze tijd, die niet goede cijfers halen, die daarbij dan ook nog de brommer achter de einder en de genegen heid in de ogen van hun moeder zien verdwijnen. O. het zou me nog niets kunnen schelen, al die kwartjes en gul dens, om mij zeilboten, contact lenzen en paarlen halssnoeren, als de liefde bleef. Als de liefde geen geldgezicht kreeg. Regel het zelf maar, zou ik willen zeggen, maar vergeet de liefde niet. Liefde bete kent: klein worden met je kind, pijn hebben om je kind, teleurstel ling en desnoods onrecht dragen met je kind, en bovenal: je kind leren léven. Want hoe moet je toch leren le ven als je alles wat je meekreeg leerde omzetten in geld. Hoe kun je nog ooit iets spontaan voor een ander doen als je denkt: hoeveel is mijn tijd waard. Heel de weg naar de ander is geblokkeerd. En nu ligt het, in die spanning van ons bewust leven, natuurlijk aan onszelf. Er zijn altijd ooms ge weest die je, als ze kwamen loge ren, stiekum een rijksdaalder in de hand drukten: ogen dicht, en dan dat fijne harde ronde gevoel in je handpalm. Dat kan een heerlijke herinnering zijn die je nergens heeft geschaad. De liefde kwam door de rijksdaalder heen. Jij werd niet meer. niet hoger, maar de ge negenheid. Bij ons in de buurt gaat een ge zin elk jaar naar de wintersport, zes personen. Daarvoor zijn ze het hele jaar niet jarig, zelfs mogen de kinderen in de klas niet trac- teren en komen altijd in verlegen heid als klasgenootjes hun vragen: wat heb je gekregen? Er is nooit een vrolijke inval van vrienden, nooit een: wat hebben we nog in de kast? Niets niets, het hele jaar. De kinderen mogen niet uitgaan, want ze kunnen niet terugvragen. Alleen die herinnering is er. die heerlijkheid van elk jaar zo'n fa milie te zijn, je te bewegen daar ergens ver, je even te „voelen". Wat brengt zo'n keuze mee? On derlinge liefde? Offerzin? Of den ken in „waarden" als: mensen zo als wij plus nog wat anderen? Kun je je zelf daarvan een leven lang overtuigen? Of moet je wel. Is er zo'n angst en onzekerheid, is er zo weinig rust in je dat je eenvoudig moet blijven doorlopen om niet te vallen? Hoe komt. bij zoveel kramp, nog léven aan de beurt? MAAR genoeg. Dit is nog maar wat denken in geld, in vrij onnozele waarden, al kunnen ze ons ver voeren. Het is om maar eens over te peinzen. Vroeger was er ook een man die dacht in geld en aanzien. Van hem werd gezegd en hoeveel liefde klinkt niet door in de woorden? dat het maar beter was geweest dat hü nooit geboren was. Als kind dacht ik hierbij altijd aan hel en ver doemenis, dat had ik zo geleerd op school. Nu echter denk ik eerder dat er bedoeld is: jongen, jongen, hoe kun je zo léven, als je zó bent?

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 16