Weer een Iqnge hete zomer? ONDAGS GROEIENDE ONRUST IN DE WERELD door J. DEN BOEF TATERDAG 9 MAART 1948 Bij de foto's: Links: Het kind van de rekening een negerjongetje in de puinhopen van Detroit na de onlusten. Midden: Bomaanslag op de Russische ambassade te Washington. Rechts (van boven naar beneden): Detroit, een brandende stad, het schrik beeld van blank Amerika. Gewelddadigheden in Rome; demon strerende studenten trekken auto's omver om ze even later in brand te steken. Ook in de Amerikaanse stad Newark moest het leger te hulp komen om een eind te maken aan opstandige activiteiten. Dutschke, wiens politieke activiteiten hem in de Westduitse stad Frankfort korte tijd in de cel deden belanden. ER hangt een geladen atmosfeer, de spanning is tastbaar. Niet alleen in Amerika. Ook in Europa en andere delen van de wereld. Nu al vraagt men zich af, hoe lang en hoe heet de zomer zal worden. Donkere onweerswolken teke nen zich af aan de verre horizont. Bliksemschichten zijn nog niet zichtbaar. Het gerommel, dat een zware bui al vroeg pleegt aan te kondigeh is nog niet hoor baar. Van stilte voor de storm is echter ook geen sprake. Evenmin valt een donderslag bij heldere hemel te verwachten. lijna Iedereen voelit, dat er in de lucht hangt, dat weinig is voorspelt. Vrijwel overal eerst onrust in het rijke en achtige Amerika als gevolg van mensen en geld verslindende orlog in Vietnam en de rassen- gens tellingen, die de Amerl- samenleving op zijn iondvesten doen schudden. Ia West-Europa steekt het anarchisme de kop op en lijken i-Njelh in Nederland bomaanslagen olitieke strijdmiddelen te wor- Ook in Oost-Europa is echter enemende onrust merkbaar, zij t dan dat zij van een ander arakter is dan die in het Wes- in. Steeds meer komt op losse chroeven te staan sinds de Rus- en (in eigen land en in de rroegere satellietstaten) de teu- els moesten laten vieren. Het conflict met communis tisch China heeft de meeste ).deuropese landen minder af- ankelijk van Moskou gemaakt de vrijheidsdrang manifes- trt zich daar nog sterker dan de Sow jetunie, waar men al rote moeite heeft ze te onder deken. zich enkele jaren geleden in China ging voltrekken en de schokkende ervaringen, die men later in andere landen opdeed. Het argument dat een communis tische samenzwering op wereld schaal aan de gang zou zijn, gaat niet zonder meer op. De verscheidenheid van g.ctie in verschillende delen van de wereld is daarvoor te groot. Hoogstens kan men zeggen, dat zich In vele landen een gevaar lijke flirtation met het commu nisme voordoet, of dat nu uit Moskou of uit Peking komt. Brokken Iets anders is, dat communisti sche elementen overal ter wereld gebruik maken van conflictsitua ties en van ontevredenheid onder de minder bedeelden over sociale misstanden en de geringe bereid heid van de „heersende klasse" deze zo snel mogelijk weg te nemen. Vooral op dit laatste komt het aan. Nergens lijkt men bereid, nog langer genoegen te nemen met een geleidelijke ont wikkeling. We beseffen steeds meer ln Ifch ma Overigens begonnen moeilijk- ec'en op grote schaal al eerder communistisch China, dat ont- loeid bleek te zijn aan de icrou derde revolutionaire ideeën an de „grote leider" Mao Tse- ;ng. Daar ook werd voor het erst de jeugd massaal ingescha- eló om zich te verzetten tegen Ie „nieuwe klasse" die de leiding lad overgenomen. Terreur en willekeur maakten alloze slachtoffers. Niemand was OSïtjn leven meer zeker. Tegen- M naatregelen bleven tenslotte niet lit. Mao's greep naar de macht laagde maar gedeeltelijk en de rijd is nog onbeslist. Het zou te ver gaan, direct Terband te leggen tussen hetgeen een stroomversnelling verzeild te zijn geraakt, waarin het heel moeilijk zal zijn te voorkomen, dat brokken worden gemaakt. Sinds de Tweede Wereldoorlog hebben de westerse landen bij zonder veel moeite gedaan, be dreigingen van buitenaf het hoofd te bieden. Het gevaar lijkt minder groot, sinds Rusland ge dwongen werd, zijn raketten voor het lanceren van kernwa pens van Cuba terug te trekken. De verheviging van het con- keren,- waar zij door de blanken als strijdmakkers werden aan vaard, zullen geen genoegen meer nemen met de toestand, die zij thuis aantreffen. Met hun ervaring dreigen zij de stoottroe pen te worden van het zwarte Amerika, dat met geweld dreigt te gaan nemen, wat het ook in de toekomst lijkt onthouden te worden.. Europa flict tussen Moskou en Peking leidde er mede toe, dat de waak zaamheid in het Westen vermin derde, dat het onderling verdeeld raakte en dat een verkeerd ge voel van veiligheid verscherping van de politieke tegensteUingen in de afzonderlijke landen tot gevolg had. Onthullend vooral, omdat blank racisme es sentieel verantwoordelijk moet worden geacht voor de explosie ve toestand in het land. Zelfs in de zwaarst getroffen steden als Detroit en Newark blijkt men weinig of niets te hebben geleerd. Van wezenlijke toenadering is geen sprake. De tegenstellingen zijn eer groter dan kleiner geworden. Het gevaar, dat de niet-com- munistische landen van Binnen uit besluipt, is ten minste even groot als dat van buitenaf, on danks de Russische politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan, die slechts uit is op handhaving van de bestaande toestand, de status quo. Het grootst is de bedreiging, waaraan de Ver. Staten zijn blootgesteld. Het rapport van de presidentiële adviescommissie over de onlusten, die vorig jaar tijdens een lange en hete zomer delen van dit land hebben geteis terd, is in dit opzicht onthullend. Schokkend is de conclusie van de commissie niet in de eerste plaats, omdat oplossing van dit enorme sociale probleem zoveel miljarden dollars vergt, die de Amerikanen wellicht nog niet op tafel willen leggen. Zij la het De politiek van geweldloos heid, vooral door mensen als dr. Martin Luther King gepredikt, moet het steeds meer afleggen Wortel tegen de onverzoenlijkheid van anderen, die grote invloed heb ben op de jongere generatie van niet-blanken. De onwil van de blanken, hun bevoorrechte posi tie prijs te geven, werkt opstan digheid in de hand. En het zijn vooral de jongeren, die niet nog langer willen wachten dan hun ouders al gedaan hebben. Minder dreigend, maar niette min weinig geruststellend is de situatie in Europa, waar het ook vooral de jongeren zijn, die geen genoegen wensen te nemen met de gevestigde orde en zonodig bereid zijn, de slopershamer te hanteren. Studenten trachten de leiding te nemen en streven naar internationale samenwerking om hun idealen te verwezenlijken. Hierbij rijst steeds meer de vraag of zij de werkelijke leiders zijn, of dat zij geleid worden, uiteraard zonder het zelf te be seffen. Ook hier is de oorlog in Viet nam het bindmiddel en de aan leiding om niet alleen te protes teren en te demonstreren, maar vaak ook te schokken en politiek te bedrijven. Weinig aandacht schenken be doelde groepen over het alge meen aan de vrijheidsbeperkin gen achter het niet meer zo hermetisch gesloten „ijzeren gor dijn", aan de botte manier, waarop een systeem in stand wordt gehouden, dat in het Wes ten wordt goedgepraat, maar door de Russen die de moed hebben hardop te denken, wordt veroordeeld. Eer laat men zich meeslepen door het openlijke anarchisme van een Dutschke, die de vrij heid, welke hem in Oost-Duits- land ontzegd werd, in het vrije Westen misbruikt. Zij willen nü werk hebben, nü uit de getto's wegtrekken en nü dezelfde mogelijkheid hebben als de blanken; niet alleen voor zichzelf, maar ook voor de oude ren. Terecht hebben de Amerikaan se negerleiders verband gelegd tussen de geringe vorderingen bij het wegnemen van de tegen stellingen tussen beide rassen en het groter worden van de Ame rikaanse verplichtingen in Viet nam. De miljarden die nu in deze bodemloze put verdwijnen, waren aanvankelijk bestemd voor een nationale strijd tegen de armoede, waaronder vooral de negers, maar ook blanken gebukt gaan. Er is ook een ander verband: de negers die uit Vietnam terug- Activiteiten van mensen als Dutschke moet men in onze tijd niet onderschatten. Zij leiden tot terreur, tot bomaanslagen, waarmee we in ons land nu ook al kennis hebben gemaakt, maar ook tot ondermijning van de democratische samenleving, die we als een kostbaar goed dienen te bewaren. Een dergelijke radi caliteit, die de verdraagzaamheid geweld aandoet, is de wortel van veel kwaad. Overal waar de verdraagzaam heid buiten wordt gesloten dreigt het gevaar van ontbinding. Het geldt voor alle politieke syste men, of het nu die van Amerika en Europa of die van China en de landen van het Sowjetblok zijn. In communistische landen kan men dit ontbindingsproces lang tegenouden. In de westerse landen kan dat niet. Als men daar de gevaren niet tijdig onderkent ban een nieuwe lange en hete zomer, met alle schokkende verschijnselen die hij meebrengt, niet uitblij ven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13