PIERROT EES BROUWER: ACHTIG EN OG STEEDS 'N 'BOLLEBOOS" Dagvlinder bizar gegeven boeiend in beeld gebracht Ook Leiden en omstreken komen "Over de brug" VVV Leiden heeft nu vijf informatrices OP DE KERMIS HADDEN ZE DE DOOD AAN ME MANTHEY flatpiano TUSSEN DE BLADZIJDEN Nog medewerkers nodig De Nieuwe Leidse Courant een BEZORGER Bonaparte VOOR GOUDEN DAMESRINGEN NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 MAART 1968 (Van een onzer verslaggevers LEID ES Niemand hoeft Cees Broutver iets wijs te taken. Hij weet wat hij tcaard is. En vooral: hij weet jat zijn produkt waard is. Sinds 1935 staat hij in Leiden chter de oven van zijn Oudhollandsche Gebakkraam an de Haarlemmerstraat. Dag in dag uit bakt hij olie- ollen, gemberbollen, anui'idelbollen en wat er verder llemaal nog voor eetbaars op bollengebied mag zijn. En an bakt hij nog poffertjes zijn specialiteit. Dat laatste eigenlijk onzin, tvant alles wat Cees Brouwer bakt is tien specialiteit. erdzegt hij. „Meneer, ik heb nog nooit geadver- „Ik werk alleen op recommandatie.'' Morgen wordt hij tachtig. Ande kijken op zo'n leeftijd al jaren- Bang terug op een al dan niet wei- Besteed leven, zoals dat heet. Cees Brouwer heeft geen grijze haar op j jn hoofd die eraan denkt. Twee 01 ar geleden zei zijn dokter dat ét mooi was geweest. Hij moest maar mee ophouden. Cees rouwer hield niet op. En hij heeft ïlijk gekregen. „Als ik het had edaan", zegt hij, „had ik nu stijf i de kist gelegen". Niemand hoeft Cees Brouwer ts wijs te maken. Wat hij zijn lanten voorschotelt, is geen na- laak. Kom daar eens om tegen- oordig. Cees Brouwer weet er lies van. In zijn vak heeft hij té eel beunhazen ontmoet en hij f in er zo nog tientallen opnoemen. V®T jn ogen schieten vuur als- hij z| larover begint. Want er is weinig ita; aarover hij zich zo kwaad kan iis aken als over beunhazerij. Hij is n Fries, althans: hij is geboren Franeker. Hij is geen geweldige edi ater. Hij houdt van korte en z< -achtige formuleringen. Zijn olie- illen en poffertjes zijn goed, „en or de rest niks". Ook zijn con- r rrenten in Leiden met, zoals hij, ve n „vaste winkel", „hadden de I pod aan hem". Zij zijn inmiddels Verdwenen. Ceesi Brouwer bal^t ^j-Óffertjes, oliebollen, amandel oliën, gemberbollen en noem aar op. Alleen zoete broodjes II eft hij nog nooit gebakken. fVoordat Cees Brouwer in Leiden ste grond onder de voeten kreeg, sde hij met vrouw en kinderen de rmissen af. Niet zoals zijn vader et paarden, zeehonden en ander dresseerd beestenspul, maar met ie- en aanverwante bollen. Dres- raj ur was niets voor hem. Hij was er ai et geduldig genoeg voor. nd De handel van zijn schoonvader i hem beter. Die had een kraam daar zat ten slotte óók een boter- aclm in. Het verdienen daarvan was winder een kwestie van geduld dan n aanpakken en van doorzetten, bleef de jonge Brouwer in het rmisvak, zij het dan meer als h ndfiguur. Op zijn twintigste, toen hap trouwde, legde hij de basis voor i reputatie, even onverwoestbaar hijzelf. rrimmig genoegen Met zijn kraam doorkruiste hij het uv id. Hij trok van Groningen naar ■ek lastricht, van Scheveningen naar SAngelo: overal waar de monden n envielen van verbazing over de 1 ogstandjes van trapezewerkers, v ipte Cees er een oliebol in. Meer ta n eens viel zo'n mond dan op- Dit West-Duitse kwaliteits instrument is bij uitstek ge schikt voor huiskamerge bruik. Duur toepassing van een moderatorsysteem kunt n de Manthey bespelen, zun- der anderen te hinderen; zo zacht! De revolutionaire modellen rijn werkelijk toonaangevend dat mag u ook verwachten van een fabriek met een eeuw ervaring! Vraag de brochure, of ga hem bewonderen en beluisteren bij: Alleenverkoop MOSSEL+VERSTEEGE Alle goede merken in één zaak Den Haag Groningen Heerlen Zoutmanstraat 53d - 40c. Tel. 070-333970* nieuw open, maar dan van verbazing over de kwaliteit van de bollen. Cees Brouwer denkt er met grim mig genoegen aan terug. Grimmig, omdat hij niet alleen bewondering oogstte, maar ook, bij zijn concur renten, afgunst en jaloezie. „Op de kermis hadden ze de dood aan me", zegt hij trots. Na vijftien jaar een vaste stand plaats in Haarlem, op de Boter markt, te hebben gehad, zocht hij een winkel in Leiden. De eerste de beste keer dat hij kwam zoeken, slaagde hij al. Toen hij door een gaatje in een witgekalkte etalageruit stond te kijken, werd hij door de eigenaar van het pand op de schou der getikt. Even later was de zaak bekeken. Hij trok in een winkel, waarin voor hem drie anderen, on der wie een cafetariahouder, het niet hadden kunnen bolwerken Cees Brouwer ging niet failliet. Hij bakte de bollen die hij altijd al gebakken had: de beste. Hij werkte Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, maar hij redde het. Voor lief hebbers van oliebollen en poffertjes werd Cees Brouwer ook in Leiden een begrip. De kermis werd hij, ondanks die winkel, niet ontrouw. Hij bleef zo mers stad en land afreizen, totdat hij ver in de zeventig was. Vier jaar geleden pas hield hij daarmee op. Bang dat de naam Brouwer buiten Leiden een onbekende klank zou ;eji, hoefde, hij niet, te zijn, want MnS genoeg iris' wai'ën allang m1; de kraam Voortaan alleen' te trek ken. 'Geen smoesjes Herinneringen? Plakboeken vol. Brouwer junior, R. F. (41), draagt ze bedrijvig aan. Met zijn vrouw ver koopt hij wat vader Cees bakt. Evenals zijn drie broers is hij het vak trouw gebleven. Twee van die broei .s hebben een automatiek in Haarlem en de derde reist met de kraam. De enige die uit het vak stapte en portier werd, is twee jaar geleden bij een auto-ongeluk om het leven komen. De plakboeken, vol foto's, illustre ren de hoogtepunten in het aan olie bollen gewijde leven van Cees Brou wer. Die foto's vormen ook, zwart op wit (en vaak ook bruin op geel), het bewijs dat Brouwer geen onzin ver koopt. Daar houdt hij niet van. Als hij een hoogtepunt memoreert, laat hij de bijbehorende foto zien. „Je hoeft hier niet op smoesjes te wachten", zegt hij met fonkelende ogen. „Dat is er hier niet bij". Aan smoesjes heeft hij een broer tje dood, en ook aan sensatie. Een stukje in de krant? Akkoord en „je mag plaatsen wat je wil, maar geen sensatie". Uit de mond van Cees Brouwer geen aangrijpend verhaal dus over bittere ontberingen, lange werkda gen en moeizame trektochten. Want als hij daarover begint, is hij voorlo pig niet uitgepraat: hij zou er „wel twee boeken vol" over kunnen schrijven. En hij mag nog zo vaak in de krant hebben gestaan (trots laat hij de knipsels zien), als het daar over gaat, heeft hij ze „alltijd weten te temmen". Kort en krachtig Om half negen 's morgens staat hij achter de oven. Tot zes uur 's avonds is hij in touw. Elke dag, tachtig of geen tachtig. Met oudejaar ging hij gewoon twee dagen en een nacht door. En alles met de hand „we hebben nog niet eens een deegma chine". De klanten komen niet alleen uit Leiden, maar ook uit de soms verre omtrek. Wie eenmaal bij Cees Brou wer geweest is, komt terug. Zijn klanten zijn vaste klanten. Wie geen vaste klant is, wordt het. Als hij tijd heeft, maakt hij een praatje met ze. Maar praatjes vullen, zelfs bij het bakken van poffertjes, geen gaatjes. Dat doet het beslag en die is van de beste kwaliteit en daarom komen ze terug. STUDIO Bunuels film ,JDag- vlinder (BeUe de jour), die zoveel tongen en pennen in be- toeging heeft gebracht en op het Venetiaans festival de Gouden Leeuw won, is dan nu in Leiden. Bunuel staat al heel lang bekend als de om-verwerper van taboes, de man die er niet voor schroomt een barre en vaak surrealistische werkelijkheid- te schilderen, een man, wie vaak het predikaat sa distwerd opgeplakt, een vaak miskende en teleurgestelde man en een man die na elke film xei dia dit zijn laatste was. Hij schopte niet uit baldadigheid heilige huisjes omver. Hij deed het uit een eigen, innerlijke noodzaak en daarom waren de beroering en het schandaal dat sommige films verwekten voor hem geen voldoe ning. „Dagvlinder" de figuur waar de film om draait, is een in haar huwe- ljik onbevredigde jonge vrouw. Ge trouwd met een arts, een gezonde ongecompliceerde jonge man en om ringd door luxe die zij kinderloos door eigen wens maar kan ver langen. Zij houdt van haar man, maar hij bevredigt haar niet. Iets dat tot uiting komt in masochistische dro men, waarin hem de rol van een brute sadist wordt toebedeeld. Het volkomen tegendeel dus van wat hij werkelijk is. LEIDEN Ook Leiden en omgeving maken zich op om te gaan deel nemen aan de grote landelijke interkerkelijke actie „Kom over de brug", waarvan de hoogtepunten vallen op maandag 18 en vrijdag 22 maart. Achter de schermen is al twee jaar jang harder gewerkt dap men k&n; beseffen' bls""Öp,'genoêitide maandagavond een van de vele mede werkers een folder met envelop komt bezorgen om deze op vrijdag 22 maart op te halen. Radio, ep.-televisie zullen de "actie begeleiden. Öoél 'is minstens 20 miljoen bijeen te brengen voor een 140-tal projecten in vele landen. Ja, er is en wordt voor de actie veel werk verzet. Een voorbeeld. In Leiden, dat deel uitmaakt van het district Zuid-Holland-Noord, zijn al leen al 1200 medewerkers nodig, die op genoemde avonden op pad gaan. Die medewerkers moeten worden geïnstrueerd. Het binnengekomen geld en de toezeggingskaarten moe ten vrijdagavond 22 maart allemaal naar een centraal verzamelpunt worden gebracht. Wijkvoorzitters Voorzitter van het district, dat aan de noordkant wordt begrensd door Noordwijkerhout en Nieuwveen en aan de zuidkant door Maasdijk en Schoonhoven, is de heer M. C. Kamsteeg, Prins Hendriklaan 14, Oegstgeest, tel. 51667, en secretaris is de heer J. W. Grims, Heemraadlaan 29, Leiderdorp, tel. 33282. Zij zijn bijzonder optimistisch gestemd. In de meeste gemeenten van „hun" district zijn al voldoende medewerkers gevonden. In Leiden ligt dit wat moeilijker. Leiden is in vijf wijken verdeeld, waarbij de „postale" indeling is aangehouden. PTT-personeel werkt dan ook belan geloos mee aan het sorteren van de zgn. groene adreskaarten. Omdat Leiden nog wel wat mede werkers kan gebruiken, volgen hier onder de namen en adressen van de wijkvoorzitters: P. Swager, Mariënpoelstraat 2B, tel. 52633; H. J. Boelee, Hoge Rijn dijk 110, tel. 21393; P. Vons, Hooi gracht 30, tel. 20160; mevr. R. M. Smits-Cliffort, Abr. Crijnssenstraat, tel. 21953; de heer M. van Hilten, Koninginnelaan 37, tel. 25577 hij is de centrale contactman. Politiewagens Er zijn in het gehele district waarin alleen de gemeente Den Haag niet is opgenomen al tal rijke maatregelen getroffen voor het transport en opbergen van de bin nengekomen gelden op vrijdagavond 22 maart. Bij het transport zullen politiewagens worden ingeschakeld; al het binnengekomen geld zal nog dezelfde avond in kluizen van ban ken worden opgeborgen. Er zullen ongetwijfeld velen niet in „baar" geld hun offer brengen maar de ge vraagde één procent van het jaarin komen al of niet gespreid of via een bank overmaken. vraagt voor een wijk in Oegstgeest omg. Kempenaerstraat Leeftijd 15 jaar of ouder. STEENSTRAAT 37 LEIDEN TELEFOON 31441 KEIJZER TAPIJT een ^iilealonl tapijt KAMERBREED POSTBUS 39 - HILVERSUM Tot 's avonds 10 uur open LEIDEN Om het hoofd te bieden aan de vooral uit de theater- bespreekdienst voortvloeiende drukte, is de staf van de Vereniging voor Vreemdelingen-verkeer Leiden voor het seizoen 1968 uitgebreid tot vijf informatrices. Na 15 maart staan zij elke dag in het kantoor Steenstraat 1 B (tel. 23459) klaar om service te verlenen, op werkdagen van 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds en op zondagen van 1 uur 's middags tot 10 uur 's avonds. Lichte boete voor stelende student DEN HAAG Een 23-jarige stu dent uit Leiden stond terecht voor de Haagse politierechter, omdat hij in een zelfbedieningszaak blikjes kippenragout, lever, repen chocola en een fles wijn hafl gestolen. De student voerde aan dat bij honger had en vreesde dat zijn ouders niet thuis zouden zijn. Omdat het de eerste maal was, wilde de officier van justitie volstaan met een boete van f 50. De rechter maak te er f 40 van. Een ex-autobestuurster uit Lei den („Ik ben van die aanrijding zo geschrokken dat ik geen auto meer durf te rijden") werd veroor deeld tot een boete van f 60, omdat zij na een aanrijding was doorge reden. De aanrijding stelde overigens weinig voor: by het wegrijden was zij tegen een boom gebotst, die be schadigd werd. De officier van jus titie had ook f 60 boete geëist. Gewichtheffen LEIDEN De LAC „De Spartaan" ontmoet zaterdag in de competitie- driekamp de beide Limburgse vere nigingen Simson (Eysden) en Helios (Simpelveld). Dit wordt tevens de ge nerale voor deelneming aan de kam pioenschappen op 17 maart. De wed strijden beginnen om 2 uur in 't club lokaal Langebrug, naast de brand weer. De opstelling van de Spartaan is: F. Morijt, S. Willemse, A. de Bruin, W Turenhout, S. Holswilder, K. Zirk- zee, J. v. Loon en D. v. 't Riet. LEIDERDORP In de week van 1117 maart wordt de huis-aan-liuis-collecte t.b.v. de kin derfeesten op Koninginnedag gehou den. Jaarlijks worden feestelijkhe den georgeniseerd voor leerlingen van alle kleuterscholen en lagere scholen, (ca. 2500 kinderen) waarmee een belangrijk bedrag gemoeid is. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 7 maart Kand ex. N.W. sociologie; de heer H Veenbaas (Voor burg). GRANAAT JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 Dit alles sublimeert zij door haar intrede te doen in een rendez-vous- huis, waar zij elke middag heen gaat om een heel andere rol dan die van kuise echtgenote te spelen. Op een gegeven ogenblik wordt het dubbelleven van Belle de Jour ontdekt. Een onderwereldfiguur die verliefd op haar is geworden, schiet uit jaloezie haar man neer, die van dat ogenblik af voorbeschikt is zijn verdere leven in een rolstoel door te brengen. Dan raakt de vrouw haar maso chistische dromen, die altijd worden ingeleid met belgerinkel, kwijt en men denkt dat de film uit is. Maar nee. In een volgende scène laat Bunuel de man kerngezond opstaan en het leven voortgaan alsof er niets is gebeurd. En het belgerinkel klinkt weer. De duidelijk zich aaneenscharen- de gebeurtenissen worden aan het eind volkomen omvergeworpen en as in een droom aan stukken gescheurd. Wat is droom en wat is werkelijkheid? i Butiuel heeft er een boeiende, fïlrr\ van gemaakt, ih prachtige dromeri ge herfsttinten. (Opvallend) De twaalf veroordeelden TRIANON (2 en 8 uur) „De twaalf veroordeelden" is een afschuwelijk goed gemaakte oor logsfilm. Regisseur Robert Aldrich laat de eerste anderhalf uur het oorlogsspel zien: militaire oefenin gen die alleen maar de lachlust op wekken. Daarna volgt de oorlog zo als hij is, in al zijn grimmigheid. En daarbij verleert men het lachen ge heel en al. (De realiteit van de oorlog) Op blote voeten in het park LUXOR De filmkomedie van Gene Saks heeft een leuke titel meegekregen „Op blote voeten in het park". Zelf is de film hier en daar ook wel aardig, maar men moet het verhaal wel nemen als een kapstok om er geintjes aan op te hangen. Het alleraardigste spel van Charles Boyer en Mildred Natwïck maakt er nog wat van. (Matige amusementsfilm Nattlek CAMERA „Nattlek" van de Zweedse regisseuse Mai Ze tier ling heeft de filmkeuringscommissies in de ons omringende landen grijze haren bezorgd De inhoud van de film gaf daartoe in Nederland geen astnfleidinig. De losbandigheid van rijke families met vunze fuiven en alcoholrijke braspartijen was hier al eerder vertoond. Natuurlijk werd van Mai Zetter- ling meer verwacht en tot op zekere hoogte wordt deze verwachting ge honoreerd. De Zweedse toont het geknoei met de erotiek nog bescha mender, maar tevens is haar afkeu ring ervan duidelijker en oprechter dan in de meeste andere films, die zich met hetzelfde onderwerp bezig houden. (Tragisch verhaal) Finale biljarten LEIDEN De finale om het districtskampioenschap biljarten hoofdklasse, libre klein biljart, zal gehouden worden op: 14, 15, 16 en 17 maart in clublokaal De Rode Leeuw te Oegstgeest. Voor deze eindstrijd wisten zich de volgende spelers te plaatsen P. v. Tol b.v. „De Turk" moy 10.65 G. v. Hagen b.v. „Oude Haven" moy. 9.70; Th. Roest b.v. „Sport" moy. 9.33 H. J. Salman b.v. „Royal Sport" moy. 9.11; D. Verver b.v. „Soldaatje" moy. 9.62; J. Wijnands b.v. „Royal Sport" moy. 7.96; 1. El- ferink b.v. „Vios" 7.95; J. Smit b.v. „Royal Sport moy. 7.03. Begrafenisscène uit „De wilde engelen". Voorop rijdt op zijn motor Blues (Peter Fonda), naast hem loopt Mike (Nancy Sinatra). Een vrouw is een vrouw CAMERA (vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur) „Een vrouw is een vrouw" zei Jean-Luc Godard en maakte er een film van. omdat hij wedde, dat hij over hetzelfde onder werp als Philippe de Broca in zijn film „Les jeux de l'amour" aansneed (het verhaal van een jonge vrouw die graag een kind wil heb ben. terwijl haar verloofde de trouwdag maar uitstelt) een „totaal andere film" zou kunnen maken. Een listige weddenschap. Godard zei niet een „veel betere film", maar een.totaal andere. Wat er ook uit de bus kWam, bij deze formulering had hij de wedstrijd bij voorbaat al ge wonnen. - Wat bij De Broca een geestige, sprankelende film was, is bij Go dard een onafgebroken gesukkel met de camera geworden, met aller lei erbij gehaalde „geestigheden", samenraapsel van door elkaar ge waaide brokken dialoog en film beelden. (Rommelig) De wilde engelen LIDO Het is bepaald niet fijntjes, wat regisseur Roger Cor- man in zijn film „The wild angels" (De wilde engelen) laat zien. Dat alleen is nog geen reden zich over deze film negatief uit te laten, maar de manier, waarop hij breed uit gemeten in kleur bepaalde toestan den de toeschouwer als het ware op een presenteerblaadje aanbiedt, haast zonder eigen inbreng, stelt toch wel teleur. Het scenario heeft niets om het lijf en is alleen bedoeld de engelen op hun brullende motoren te kun nen laten voortrazen. Wij willen best geloven, dat het oorspronkelijk de opzet van Corman was deze „en gelen van de hel", zoals zij zich vol trots noemen, als Amerikaanse mis stand te signaleren, maar zelfs aan dat signaleren is hij nauwelijks toe gekomen. Het bljjft allemaal- aan de opper vlakte. zonder dat de regisseur moeite doet iets dieper op de ach tergronden van deze misstand in te gaan. Na anderhalf uur kijken weet men wel, dat deze dingen niet deu gen en kan men nog slechts zijn schouders ophalen. Met wat geronk op motoren, duistere feestjes in het bos, een danspartijtje in de rouwkapel en een vechtpartij op het kerkhof komt men er niet. Peter Fonda, zoon van de beken de acteur Henry Fonda en broer van de mooie Jane Fonda, laat als leider Blues zien, dat hij het acteren van geen vreemde heeft. Dat kan van de dochter van Frank Sinatra, Nancy, beslist niet worden gezegd. Zij hangt er als een pruilende poes maar een beetje bij. (Meer duivelen dan engelen.) Het strand der liefde REX (allen vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur) Opnieuw zal de titel „Het strand der liefde" goedge- lovige lieden lokken naar een Frans verhaaltje met kop noch staart en zonder enige inhoud. Van tijd tot tijd kleden dames zich uit en weer aan. (Zonder enig niveau) Verborgen driften REX Het Zweedse seksidool Lotte Tarp brengt in „Verborgen driften" haar enige talent in al zijn volheid met verve naarvoren. Het verhaal vertelt over een fa miliedrama. Een miljonair, die er achter komt dat zijn hele familie parasiteert, wil de kinderen onter ven. Hij wordt echter vermoord en zijn lijk verdwijnt in een meer. Steeds duikt een enorm dikke en slome inspecteur van politie op, die het gezin met aanhang het gevoel geeft dat hij alle touwtjes volkomen m handen heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3