Tankauto ging voorbijmuur stortte in Bouwpakket molen De Ster is Betonwerker verpletterd Speciale artsen voor Brandend Duits schip aan grond bij Borkum Ian, vrouw en veertien inderen in krotwoning Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer 80 Wie doet dat deze kleuter na? Autohandelaar wint geding 7 DONDERDAG 7 MAART 1968 Om elf uur maandagmorgen stortte een stuk muur in van de oude boerderij aan de Koudenhovenseweg in Eind hoven. Oorzaak: het passeren van een zware tankauto. Er gebeurden geen ongelukken, want dat deel van de woning -een aangebouwde stal is niet in gebruik. Maar de bewoners zetten dinsdag borden tegen de gevel met onder andere als tekst: „Schandaal van 1968, wat u hier ziet zult u niet geloven, kom binnen kijken, help ons a.u.b." Gisteren heb ik even binnen gekeken. De familie A. Netten- Kools (man en vrouw en veer tien kinderen) is inderdaad niet te benijden. De muren van de boerderij scheu ren, het plafond lekt, in keuken en bijkeuken staan plassen water, door kieren en gaten blaast de wind, en de stopcontacten hangen los: levensge-. vaarlijk. Toch weet de oudste dochter, Antje Netten (19) te vertellen dat wekelijks nog 10,50 huur aan de gemeente moet worden betaald. „Van de kant van de gemeente is gezegd dat we voorlopig niet op een ander huis hoe ren te rekenen: wel moesten we de borden weghalen." Reen commentaar De afdeling voorlichting van de ge meente Eindhoven zwijgt in alle ta len. „We hebben opdracht geen com- |mentaar te leveren." De familie heeft in de loop der jaren wel enige vermaardheid ver worven; „de zaak-Netten" is niet van vandaag of gisteren. Immers, in 1966 nam handelaar Netten het besluit het leven in woon wagens vaarwel te zeggen. Ze ruilden hun woonwagen tegen een huis. Maar daarmee was de zaak niet afge daan. Op een kwade dag voor de familie Netten kwam een huurophaler van gemeente aan de deur, die zijn baas rapporteerde dat het gezin we derrechtelijk het huis was ingetrok ken. Via een deurwaarder werd het ge zin op straat gezet. Hoewel de heer Netten vertelde dat hij niet wist, dat het huis van de gemeente was, omdat de vorige huurder, een weduwe, dat niet had verteld, verloor hij de rechtzaak. De gemeente bood hem toen een woonwagen aan. Maar mevrouw Net ten wilde een huis: haar kinderen moesten een gewoon leven krijgen, walg iedereen. Resultaat van deze weigering was dat de heer en me vrouw Netten en kinderen op straat werden gezet. In fabriek Drie dagen en drie nachten werden doorgebracht in twee Volkswagen busjes. Toch kwam er een (noodop lossing. De heer A. van der Wijn gaard, directeur van een tehuis van thuisloze mannen en vrouwen, zorgde ervoor dat het gezin in een oude Ijsfabriek kon worden ondergebracht. In 1967 vond de gemeente een bete re oplossing. De uit de vorige eeuw daterende boerderij aan de Kouden hovenseweg. Er werd wat vertim merd en verbouwd en de Nettens hadden het lek boven water. Althans, dat werd verondersteld. Het bleek slechts een nieuwe fase te zijn op de lijdensweg Het is nu zover dat. bij het voorbijrijden van een zware vrachtauto mevrouw Netten het hart vasthoudt. Wellicht ?ijn de Nettens moeilijk han teerbare lieden voor de ge meente Eindhoven. Maar mag hun daarom een behoorlijke woning worden onthouden? De tijd dringt. Veertien kinderen groeien op in een huis als een varkenskot. HOOFDPIJN poeders KIESPIJN poeders HÓEST poeders werken GRIEP poeders verrassend Het bord, dat in opdracht van de gemeente weer werd wegge haald. Antje Netten wijst op de ingestorte muur. De Molen De Ster, die tot de brand van 13 juli 1962, trots aan de Kralingse Plas te Rotterdam prijkte, kan worden gemonteerd. Alle onderdelen als van een bouwdoos liggen kant en klaar in de werkplaats van mo lenbouwer G. J. Dirkse in Mijns- heerenland. „Vorige week hebben we de kap overeind gehad", zegt Ger- rit Dirkse (60), die al 41 jaar in het vak zit. De Ster, een specerijmolen die in 1845 werd gebouwd, werd voor de brand al eens gerestaureerd door de heer Dirkse. Na reconstructie van de molen met tekeningen en foto's besloot de gemeente Rotterdam de opdracht tot herbouw ook aan Gerrit Dirkse te geven. De werkplaats in Mijnsheerenland ademt rust, en molenmaker Dirkse is een man van weinig woorden. „Als derde zoon heb ik het bedrijf overge nomen van vader. Ik heb geen enkele opleiding gehad; na de lagere school ging ik meteen in de zaak. Klein werk Je moet wel een technische knob bel hebben, je kunt niet raak gaan zitten slaan, maar je komt er van lieverlee in. 't Is veel klein werk: tanden maken en gaten maken, en dat allemaal met de hand. Maar soms is het erg zwaar. Er moeten wel eens balken worden versjouwd van twee ton." In de opgebouwde molen De Ster is 80 m3 hout verwerkt: «eikehout. Ver der zijn de stenen van de oude molen gebruikt. De kosten van de herbouw zijn een half miljoen. Na De Ster zit Gerrit Dirkse niet om werk verlegen. Hij heeft nog vijf andere molens in restauratie. Nee, nieuwe molens worden in ons land niet meer gemaakt. Sinds 1910 is dat niet meer gebeurd, afgezien van De Ster, waarvan de herbouw feitelijk als nieuwbouw moet worden I beschouwd. Gerrit Dirkse bij het bovenwiel van de molen in zijn werkplaats. De heer Dirkse heeft het voort 1 na de oorlog druk gekregen. Dankzij de welvaart volgde de ene opdracht tot restaurati» na de andere. De be langstelling voor het vak is overigens WASSENAAR Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Sta chouwer is vandaag 80 jaar. Velen hebben de oud-gouverneur-generaal van Nederlands-Indië willen felici teren, maar hij bleek het land te zijn „ontvlucht". Hij is al enige tijd in de Verenigde Staten en komt eind april pas terug. De heer Starkenborgh heeft op verschillende plaatsen Nederland ge diend: gouverneur-generaal van In- dië, gezant in Brussel, commissaris van de Koningin in Groningen, am bassadeur in Frankrijk en leider van onze diplomatieke vertegenwoordi ging bij de Navo. Nadat hij met pensioen was ge gaan, heeft hij nog op verzoek van minister Luns de kanalen- kwestie met België tot een oplos sing gebracht. Zijn verlangen naar rust heeft hij nu zo ver doorgedreven dat boze tongen fluisteren dat de jarige inter views heeft willen voorkomen door op reis te gaan. De butler van de heer Stachouwer sprak dit „gerucht" vandaag tele fonisch overigens met klem tegen. UTRECHT De Nijmeegse arts J. Michels meent dat bepaalde huisartsen him praktijk moeten slui ten voor jongere patiënten en zich moeten gaan toeleggen op de speci fieke problemen van bejaarden. Hij schrijft in het Katholiek Artsenblad, dat terecht is afgezien van een erkenning van het specia lisme geriatrie. De bejaarde patiënt heeft volgens dokter Michels meer dan een andere een persoonlijk conti nue en integrale geneeskundige ver zorging nodig, die hem zolang als maar enigszins mogelijk is geboden moet worden in zijn eigen milieu. Overplaatsingen en het bezoeken van poliklinieken vragen vaak omschakelingen en aanpassingen, die voor de betrokkenen te groot zijn. Bovendien, aldus de heer Michels, moet de arts een goed contact hebben met het milieu van de patiënt, omdat tnenige behandeling pas effekt kan sorteren, als dit milieu meewerkt en de aanwijzingen van de arts kan op volgen. Dit betekent volgens dokter Mi chels, dat de geriatrie moet func tioneren als een onderdeel van de huisartsgeneeskunde. Hij meent, dat de geneeskundige verzorging van bejaarden is achter gebleven bij die van de overige be volkingscategorieën. Er worden te veel afwijkingen gevonden die voor komen hadden kunnen worden en te veel ziekten worden in een te laat stadium ontdekt. De huisarts heeft te weinig tijd om zijn bejaarde pa tiënten voldoende aandacht te kun nen geven. Af en toe gebeurt het dat men sen verdrinken omdat niemand de moed heeft ze na te springen. On langs nog in Amsterdam, waar tientallen „rustig" op de kant ble ven toekijken, terwijl de drenke ling wanhopige pogingen deed het hoofd boven water te houden. Een politieagent moest zijn verkeers bord In de steek laten om dc dren keling te redden. Maar in Dordt zijn er nu al kleuters die reddend kunnen zwem men. In het Sportfondsenbad kreeg een kleuterzwemklas, kinderen van vier jaar, een half jaar lang zwem les. Na afloop konden er twee zelfs reddend zwemmen. Illustraties geven de foto's. Zon der schroom springt de vierjarige René Muyen een drenkeling na, en brengt hem van de bodem van het bassin op deskundige wijze naar de kant om er daarna rustig mee weg te wandelen. BORKUM Vanmorgen woedde nog steeds brand aan boord van het Duitse schip Ba varia (8.092 ton) dat in de afge lopen nacht tot tweemaal toe aan de grond is gelopen. Het zit nu vast ten westen van het eiland Borkum. Van de 51 op varenden zijn er nog 28 aan boord. De overige opvarenden van de Bavaria, een vrachtschip met passa giersaccommodatie, zijn opgepikt door de Nederlandse reddingboot Gebroeders Luden uit Oostmahorn. Een Duitse reddingkruiser en een Duitse loodskotter zijn in de om geving van de Bavaria om de rest van bemanning en passagiers over te nemen als deze in gevaar mochten komen te verkeren. Tijdens windkracht 8 en een ruwe zee dreef het schip gisteravond af in de richting van de Eemsmonding. Bij de Rottumerplaat liep het aan de grond. Niet lang daarna kwam de Bavaria vanzelf weer vlot, waar door het gevaar voor breken wel was geweken, maar de brand greep nog steeds verder om zich heen. Toen het schip om een uur weer vastliep vroeg de kapitein om hulp. De Bavaria behoort tot de Ham burg—Amerikalijn. Er waren onge veer dertig bemanningsleden en twintig passagiers aan boord. De vracht bestaat hoofdzakelijk uit che micaliën. Het schip was gisteren uit Bremen naar Antwerpen vertrokken. Drie doden Ook kwamen de laatste 24 uur nog enkele andere schepen in nood te verkeren als gevolg van de vrU zware storm. Zoals we gisteren nog in een deel van onze edities konden melden liep de Groningse kustvaar der Nomadisch (363 ton) bij de Bel gische kustplaats Knokke op een zandbank. Tevoren waren de vijf beman ningsleden in de reddingboot gegaan. Deze boot sloeg op korte afstand Vijftig leuzenplakkers van het strand echter om, waardoor drie mensen verdronken: kapitein J Kajuiter (34) uit Groningen en stuurman H. Koster (61) uit Rotter dam. De kok. de 28-jarige C. Knol uit Assen, overleed op weg naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen. De twee (Portugese) matrozen wis ten veilig aan de kust te komen. De Nomadisch was van Antwerpen op weg naar Londen met een lading ijzer. Waarschijnlijk is de lading gaan schuiven. 0 Bij de noordwestkust van Spanje is de Nederlandse kustvaarder Cara- nan (478 ton) op de Atlantische oce aan in moeilijkheden komen te ver keren. Het schip heeft ernstige machineschade, die op zee niet kan worden gerepareerd. De sleepboot Groningen zou het schip op sleep touw nemen naar Best. Het schip is eigendom van de rederij J. van der Schoot in Harlingen. Op de Rijn bij Lobith is het 350 ton metende motorschip Gean uit Arnhem gezonken. Het schip kreeg bij het opdraaien zoveel water over, dat de luiken eraf sloegen en het ruim vol water liep. In vier minuten was het onder water verdwenen. De opvarenden konden overstappen op een ander schip. De Gean was ge laden met zand. m Nij megen gepakt afgenomen. „Ik heb vier arbeiders in dienst, maar ik zou er nog wel een paar bij kunnen hebben; maar ze hebben er tegenwoordig geen zin meer in." NIJMEGEN De afgelopen veer tien dagen zijn in Nijmegen onge veer vijftig studenten van de rooms- katholieke universiteit aangehouden wegens het ronddragen of voor de ramen plaatsen van plakkaten met het opschrift „Johnson oorlogsmis dadiger". Het bestuur van de Unie van stu denten in Nijmegen heeft -1 andaag in een rondschrijven geprotesteerd tegen de actie van de polirie. In vliegende storm hebben heli kopters de bemanning van het in nood verkerende booreiland Ocean Prince, dat voor de Britse kust ligt, gehaald. Hier hebben de lacc- ste geredden de oentelwiek verla ten. blij, om weer échte vaste grond onder de voeten te voelen. „Goede naam aangetast AMSTERDAM Het Vrije Volk moet zich onthouden van publikatie» die onwaarheden bevatten of een on juiste voorstelling geven over de bij de Haagse rechtbank aanhangige zaak tegen de autohandelaar J. van der M. uit Oegstgeest of met betrek king tot de man zelf Dit bepaalde gisteren de vice-presi dent van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. van der Esch, in een kort geding dat Van der M. tegen het dag blad had aangespannen. De krant moet het vonnis binnen acht dagen publiceren. In Het Vrije Volk van 7 februari stond een aankondlgingsbericht van de rechtzaak tegen de autohandelaar. Volgens de president is duidelijk dat •Van der M. niet alleen in zijn eer en goede naam is aangetast, maar dat pok zijn zaken er schade door kun nen lijden. Het bericht bevatte geen duidelijk* omschrijving waarvoor Van der M. terecht moet staan (op 18 april terza* ke van het doen van onjuiste of on volledige aangiften voor de ven nootschapsbelasting) ROTTERDAM De betonafwer- ker P. de Jong uit de Joost van den Vondelstraat te Krimpen aan de Lek, 32 jaar oud. is woensdagmiddag met een aantal betonnen gevelplaten van elk 1500 kg. gewicht van de vierde etage van de op de hoek van het Weena en de Karei Doormanstraat te Rotterdam in aanbouw zijnde par keergarage gevallen. De betonafwerker kwam op een dak, drie etages lager terecht. De be tonnen platen vielen op hem. Hij was op slag dood. De betonafwerker was op de vierde etage bezig sierbetonnen gevelplaten te monteren. Deze platen worden niet bouten vastgezet en de omgekomene was bezig de bouten aan te draaien. Plotseling schoot het speciale klem apparaat. dat de nog niet vastgezet te betonplaat op z'n plaats hield, los. Ih zijn val sleurde de plaat niet al leen de man mee. maar ook enige platen van lager gelegen verdiepin gen, die reeds waren gemonteerd. De enige tonnen wegende beton- massa sloeg een gat in het dak van de benedenetage. DALERVEEN Dinsdagavond is op de rijksweg tussen Marienberg en We-terhaar een ongeluk gebeurd waarbij de 72-jarige J. Staman uit Be renthelm zo ernstig gewend werd dat hij in de nacht van Tin lag op woensdag overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7