Panctan Ververstraat en -plein te koop Grote belangstelling bij eretentoonstelling van Willem Schrofer Pamfletje tegen curator Ned. recht studeren na eindexamen hbs a of b NATUURLIJKE HISTORIE EXPOSEERT IN HORTUS Vertrokken uit Leiden Bod Heineken op Vrumona BEURSOVERZ1CHT If Beperking van toelating noodzakelijk Toch een regeling ziektekosten gepensioneerden Aanvullend examen Latijn Gevestigde personen Inschrijving obligatielening van KLM Rukwind blaast aulo van rijkswe? 4a af Man drie weken na ongeluk overleden Jubileumbonus bij cle Westlandsche Converteerbare obligatielening Vette winkel IIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 MAART 1968 oen Conl .66"/., d 3J 7.77'/!, slo 51 Liss t aan geen, sp fav skte ticki. Voorstraat, met vele kunstenaars, lmaneretentoonstelling geopend. onde eefit taat Hij gen ir ij m en sloei den 1 T)Pi i de Scl :h £e rfMdo wecfyen naar nitmo to»*' Chi verk wed si Leid sen Zijn vriend en mede-kunstenaar, Paul Citroen, die ook een kort voor woord in de uitnodiging heeft ge- schreven, zei„Wanneer men een j zeker niveau heeft bereikt, doet het er niet toe, hoe men over de schilde rijen denkt. Zij zijn stuk voor stuk Willem Schrofer. Ze zijn het resul taat van een felle intensiviteit en een driftige concentratie. Hiermee is de figuur Willem Schrofer gepen seeld." Veilig op een „schavotje" sprak ÏPaul Citroen zijn vriend toe, uitste kend boven de talrijke bezoekers, die niet alleen de expositiezaal vol ledig in beslag namen, maar ook in le gangen, op de trappen en zelfs juiten stonden, om Willem Schrofer zijn vrouw, Hannie Bal, geluk te wensen. Ook leden van Pulchri Stu- io uit Den Haag, waarvan hij nog iteeds lid is, waren gekomen. Twee- laal werd spontaan „Lang zal hij wen" gezongen. VOORSCHOTEN Voorschoten mag zich erop beroemen een kun stenaar in zijn midden te hebben, die hoewel deze gisteren de leeftijd van 70 jaar bereikte, nog steeds dag in dag uit met een jeugdig élan portretten en zittende figuren op het doek vastlegt. Op z\jn verjaardag werd gisteravond in het Ambachtshuis aan dc Hommage Burgemeester L. de Kool, die eerst zoek was, maar even later toch bo ven water kwam, noemde Willem Schrofer een inspirerende figuur onder de twintig hier wonende "kunstenaars. Staatssecretaris Grosheide ver opleiding kleuterleidsters: DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide heeft in een brief aan de besturen van de opleidingsscho len voor kleuterleidsters erop aan gedrongen dc toelating van leer lingen voor het eerste leerjaar in het schooljaar 1968/1969 niet onge veer een derde te beperken. De staatssecretaris rekende van morgen de Eerste Kamer voor dat bij de huidige ontwikkeling de komende jaren een groot aantal gediplomeerde kleuterleidsters geen betrekking zal kunnen vinden, wanneer de huidige ontwikkeling doorgaat. Staatssecretaris Grosheide wees srop dat gezien de na 1964 inge treden geboortedaling de behoefte aan kleuterleidsters met name na 1970 zal afnemen, ook wanneer in middels verlaging van de leerlin- ;gen'schaal zou zijn doorgevoerd. Voor het lopende schooljaar be droeg het aantal leerlingen aan de opleidingsschool voor kleuterleid sters in het eerste leerjaar nog 3200. De staatssecretaris heeft de op leidingsscholen gevraagd de toeloop naar het eerste leerjaar in het ko mende schooljaar te beperken tot ongeveer 2500 leerlingen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beernink en staatssecretaris Van Veen hebben zich gisteren in de Tweede Kamer bereid verklaard na te gaan welke voorzieningen er kunnen worden ge troffen voor de ziektekosten van ge pensioneerde ambtenaren, onderwijzers en leraren. De bewindslieden zullen verschillende mogelijkheden onderzoe ken, b.v. of een tegemoetkoming in het kader van de algemene bejaardenver zekering kan worden gegeven. Vorige week is het wetsontwerp Ziektekostenvoorziening Ambtenaren door de Kamer verworpen. Socialist Daams interpelleerde de bewindslieden van binnenlandse zaken vanmiddag over de vraag wat er alsnog voor de ge pensioneerden kan worden gedaan. Zijn verzoek mondde uit in een motie van PvdA, D'66, PSP en enkele KVP- ers om een regeling te treffen t.a.v. de vergoeding der ziektekosten voor ge pensioneerden en deze in de centrale commissie voor georganiseerd overleg aan de orde te stellen. Minister Beernink vond de motie, gezien de toezeggingen van de rege ring, volstrekt overbodig. Hij sprak van het intrappen van een open deur". De regering zal met haar onderzoek spoed betrachten. De motie-Daams werd tenslotte met 65 tegen 51 stem men verworpen (vóór alleen PvdA. D'66, PSP, CPN en een aantal KVP- ers). Burgerlijke stand van Leiden, LEIDEN Geboren: Remmelt Jan Theodoor, z v J W Oosting en R van den Berg; Gijsje, d v G Vlie land en J Vink; Angéliaue Patricia, d v C A Eschler en J Selier; Johan nes, z v J van Tongeren en M van der Weijden. Overleden: J van der Plas. 57 jaar echtgenote van I Schaddé van Doo- ren; E M Blok, 78 jaar, echtgenote van O E A Jacobs. 'ACADEMISCHE EXAMENS DELFT Aan de TH ls geslaagd voor het kandidaatsexamen bouwkundig inge nieur de heer C J J de Lussanet de la Sablonlère te Rijswijk. LEIDEN, 6 maart - Doet. ex. Ned. recht: de Heren J H Th Knook (Lelden), J A Bennnebroek (Lelden), mej. M H L de Vries (Lelden): - kand ex. Indo-lraanse taal- en letterkunde: mej. T M M Ydema (Etten). UTRECHT Aan de RU ls geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heer R J H van Raalte te Den Haag. vrienden en belangstellenden, zijn Een figuur met een jeugd om zich heen, die kennelijk aansluiting heeft gevonden bij deze man. die nu kan terugkijken op zijn werk.. „Deze hommage, die hem ten deel is ge vallen", aldus de burgemeester, „heeft hij niet bevochten, maar veroverd door zijn plaats in de sa menleving." Tot slot bood Willem Schrofer de gemeente Voorschoten een stilleven aan, dat in de raadszaal zal komen. De ere-tentoonstelling is tot 20 maart dagelijks van half elf tot vijf uur open en dinsdag-, donderdag- en vrüdagavond van half acht tot half tien. LEIDEN De afdeling Leiden van de Studenten-Vakbeweging ver spreidt deze week bij colleges en practica pamfletjes, die gericht zijn tegen de pasbenoemde curator van de Leidse universiteit, mr. Moons Mr. Ch. M. J. A. Moons verklaar de in een interview in Het Vader land van 2 maart: „Ik denk dat ze me uitgekozen hebben omdat ze een katholiek no dig hadden, in de plaats van de heer Loeff. Niet omdat ik de universiteit goed ken of omdat ik zulke regen teneigenschappen bezit. Men had een katholiek jurist nodig, en zo doende. Ik heb er geen flauw idee van hoe zo'n curatorium precies werkt en daarom zal ik wel wat tijd nodig hebben om me in te werken". Het pamflet eindigt met de vraag: „Zouden studenten minder deskun dig zijn?" De S.V.B. is voorstander van een studentencurator en ijvert voor meer beslissingsbevoegdheid voor de stu denten. Op korte termijn wetsontwerp DEN HAAG De regering wil op korte termijn een wetsontwerp indienen dat het mogelijk maakt aan leerlingen die eindexamen hbs a of hbs b gedaan hebben, Nederlands recht te gaan studeren met uitslui tend een aanvullend examen latijn. In deze nieuwe regeling vervalt dus voor deze a.s. rechtenstudenten het staatsexamen gymnasium. Deze re geling geldt momenteel reeds voor notarieel- en fiskaal recht. Het ligt in de bedoeling om deze nieuwe regeling op 1 september 1968 in werking te laten treden. Dit heeft minister Veringa giste ren meegedeeld in de Eerste Ka mer tijdens de behandeling van de begroting van onderwijs en weten schappen. De bewindsman deelde voorts mee dat spoedig een beslissing kan wor den verwacht over de spelling van de Nederlandse taal. Alle studierap porten over dit onderwerp zijn bij een gebracht. Momenteel vindt over leg plaats met de regering van Su riname, de Nederlandse Antillen en de Belgische collega van minister Veringa. Sprekend over het universitair onderwijs merkte de minister op dat hij er de voorkeur aan gaf het rap port van de commissie-Maris a+' te Spreken over vrijheid van meningsuiting in Leiderdorp LEIDERDORP Zondagmorgen wordt in de aula van de ulo-school aan de Van Geerstraat een gespreks bijeenkomst gehouden, uitgaande van de commissie voor bijzonder kerkewerk van de Hervormde Ge meente in Leiderdorp. Het is geen kerkdienst. Om 11.15 uur worden de bezoekers ontvangen en wordt een kopje koffie aangebo den. Vertrek uiterlijk om 12.30 uur. Onderwerp van het gesprek is: de vrijheid van meningsuiting. De vrije meningsuiting is één van de grondrechten van de mens. Dr. P. L. Schoonheim, hervormd predikant voor experimenteel ker kewerk in Leiden, die onder meer bekend is door de zondagochtend bijeenkomsten in de Stadsgehoorzaal zal enkele opmerkingen maken over de bijbelse visie op de vrije menings uiting. De juridische kant van het onder werp zal in het kort worden toege licht door de heer P. N. Lek te Lei derdorp, die zich in verband met zijn werk met bepaalde aspecten van de vrije meningsuiting heeft be zig gehouden. Niet de inleiding, maar het ge sprek is de hoofdzaak. Daarbij zou onder meer aan de orde kunnen ko men of de kerken voldoende ruimte geven voor individuele meningen en gedachten en of de vrijheid van me ningsuiting in de journalistiek ge volgen kan hebben. Ieder is zondag morgen welkom. In Zoeterwoude-H.R Rijne^ommerstraat wordt verbeterd ZOETERWOUDE Burgemees ter en wethouders hebben in „De drie eendjes" met een aantal huis eigenaren gesnroken over verbete ring van de Rijnegommerstraat. Om de verbeteringen te kunnen aan brengen wil het gemeentebestuur de voortuintjes om niet verwerven. Wethouder P. van Hofwegen gaf een uiteenzetting, waarna een uit gebreide discussie volgde. Unaniem was men van mening dat de straat een beter aanzien zal krijgen. Aangedrongen werd op het instellen van een parkeerverbod voor de brandpoorten. Enkele eigenaren bleken niet be reid te zijl» de grond om niet af te staan aan de gemeente. Zij zullen worden uitgenodigd voor een nader gesprek over veertien dagen. Als de gemeente de gronden moet ko pen, zullen G.S. zeker aandringen op het heffen van een baatbelas ting. wachten, alvorens specifieke mede delingen in de Kamer te doen. De commissie-Maris zal op korte termijn verslag uitbrengen over de meest wenselijke vorm van de uni versiteiten. Minister Veringa zei voorts dat een commissie onder lei ding van prof. Blauw geadviseerd heeft de studie in de astrofysica een uitbouw te geven in Leiden en Utrecht. Hierbij zouden deze beide universiteiten een goed onderling contact dienen te houden. De minis ter is met dit voorstel akkoord ge gaan. Prof. De Gaay Fortman (A.R.) had gisteren voor een leerstoel in astrofysica aan een universiteit ge pleit. Minister Veringa beloonde de heer De Gaay Fortman met de me dedeling dat hij bij zijn collega van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk een goed woordje zal doen voor de belangen van de academi sche radio-omroep (AKRO). vissen en LEIDEN Van 15 juni tot 15 september zal het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie in Leiden met medewerking van de curatoren der universiteit en de directie van de Hortus Botanicus, in de orangerie van deze plantentuin een expositie over walvissen en walvisvaart hou den. Daarbij zal ook een compleet modern harpoenkanon te zien zijn, dat door de Maatschappij voor de Walvisvaart in bruikleen wordt afge staan. reldoorlog twee maakte het nood zakelijk in het gebouw het geweste lijk arbeidsbureau te vestigen. Dat zit er nog. Wel heeft het museum daar de beschikking over een paar kamers, maar een expositieruimte kon er niet af. Bij gebrek aan beter heeft het museum zelf een niet al te grote zaal als tentoonstellingsruimte ingericht, maar een soort „drempel vrees" weerhield het publiek er van er een bezoek aan te brengen. Het spreekt vanzelf, dat prof. Brongersma deze toestand verre van bevredigend vindt en dat hij niets liever zou willen dan een eigen ten toonstellingsruimte te hebben met enige personeelsleden. Mocht deze wens nog eens in vervulling gaan, dan zou ook dit museum represen tatieve exposities kunnen geven en niet langer een beroep behoeven doen op de gastvrijheid van ande ren. Wal walvisvaart Waaraan het rijksmuseum voor natuurlijke historie dringend be hoefte heeft, zo zei dezer dagen zijn directeur, prof. dr. L. D. Brongers ma, tegen een onzer redacteuren, is magazijnruimte en een gelegenheid om tentoonstellingen te houden. Toen het huidige museumgebouw aan de Raamsteeg in 1912 werd op geleverd en drie jaar later in ge bruik was genomen, was het niet voltooid. Het bestond alleen maar uit dienstvertrekken en magazijn ruimte. Later kocht het rijk van de gemeente Leiden het gebouw van het voormalige gymnasium aan de Doezastraat. Het uitbreken van we- PROF. BRONGERSMA chronische behoefte aan ruimte LEIDEN Vertrokken personen in dew eek van 19 t/m 26 februari: W F H Kurpershoek, Juffr Maashofje 2a, Rijnsburg, Petr v Saxenstraat 105; J Bakker, Bakh Roozenboomstr 24, Bo- degraven, Brije Vesse 25; H J van Gelderen, v Vollenhovenplein 32, Apeldoorn, Sumphoniestraat 29; A de Wolf, Charl de Bourbonhof 46. Alphen a/d Rijn. Bremstraat 24; T Smits, Jul v Stolberghof 24. Alkemade, Rozenhof 4; P H Lok, Vingboonshof 8, Rotter dam, Kruisnetlaan 245; W J Bloemen- daal, v Riebeeckhof 26, Hilversum, Karei Doormanlaan 134; H Stadt-Ket- ting. Timorstraat 56, Katwijk, Hornes splein 97; E M Kallenborn-van Rhee- nen, Corellistraat 49, Katwijk, Treubstraat 125; P E Ruijtenbeek, ab Herensingel t/o 13, Amsterdam, Spaarndammerdijk 127 IV; T K Bose, Mozartstraat 69, India; E J Schipper, Kanaalweg 96, Leiderdorp, v d Valk Bouwmanweg 57; J M H van Zand wijk, Maasstraat 37, Arnhem, Zwane bloemlaan 30; S H Bloembergen, v Vollenhovenplein 82, Zoetermeer, Graaf Lodewijkstr 27; T van Looke- ren, Rijnkade 2, Zaandam, Stations straat 82; R E M de Jong-Hotze, Hoge Morsweg 32, Zwolle, Palestrinalaan 107; A Tijhoff, Rijndijk 208, Hengelo O, Krabbenbosweg 165; K R Corver, Lokhorststraat 21, Leidschendam, Zwaluwlaan 1; V Y Doornik-van der Vet, Oosterdwarsstraat 19, Rijswijk ZH, Gen Vetterstraat 55; J M Dij- ker-Beij, Witte Rozenstraat 54a, Woer den, Jac Ruysdaelstraat 46: H Krom hout-Lepelaar, Clarensteeg 14, Rijnsburg, Elsgeesterweg 2; J Jonker, Boshuizerkade 5, Leiderdorp. Bredero- de 4; H Frankhuizen, P J Blokstraat 6, Hazeiswoude, Fotgieterlaan 15: J Roe- loffs, de Ridderstraat 3, Rotterdam, Voorschoterlaan 131a: H A Schelke, Gerrit Doustraat 29, Oegstgeest, Leid- sestraatweg 6; S H M Bern, Oude Vest 47, Schagen, Noord 6; H van Ronkel, Zoeterwoudse Singel 41, Hilversum, Rossinilaan 5; A B M Deiters, Groen- hovenstraat 18, Wassenaar, Bremhorst- laan 7; J J H Prins, Vreewijkstraat 2. Australië: M F Uljee-Kraakman, Beehovenlaan 81, Rotterdam, Groene- zoom 22; E B Scholten, Nieuwesteeg 31, Amsterdam, le Jac v Campenlaan 3 III; J W E Visscher, Bernhardkade 3a. Rotterdam, Edmond Hellen- raadstraat 26; L M Kroese, Noordein de 50, Amsterdam, Middenweg 199 hs: L M Meerpoel, de Sitterlaan 106, Ita lië; E Wassink-Barendse, Lage Rijn dijk 101a, Rotterdam, Baroniestraat 9a; PA FM Schuerman, Herenstraat 9a, Dordrecht, W H Vliegenstraat 45; M M A A Coebergh, Noordeinde 50, Montfoort, Hofdijk 13; B M Kaddour, Groenesteeg 43. Marokko: S E M Spaargaren, Hoge Rijndijk 2. Amster dam, Westerdokdijk 45 111: J A Bink-van Wijk, Havenkade 14a. Kou dekerk a/d Rijn, Kerklaan 61; EN Bink. Hooigracht 45, Koudekerk a'd Rijn, Kerklaan 61; J Pasma. Lange Mare 71a, Oegstgeest. Prinsenlaan 23; T P A M Oonincx. Oude Vest 199a. Amsterdam, Frans v Mierisstraat 48; H A Helms, Bevrijdingsplein 21. Amsterdam. Van Baerlestraat 95 I; L E Holtz, Breestraat 14, Maarssen, Kerk weg 43; J A A Breuls, Noordein de 2a, Den Helder, Het Nieuwe Diep 5; H J M Tieken, Noordeinde 2a, Den Helder, Het Nieuwe Diep 5: D W van Leeuwen, Oude Singel 164. Zwolle. Bachlaan 335; E S Moonen. Breder- ostraat 24. Warmond, Postdam 1: A de Jong, Hoge Morsweg 54. Zwolle. Pa lestrinalaan 107; A K van Alphen. Meerburgerstraat 7, Leiderdorp. Laan van Ouderzorg 85; 1 C J van Vliet-Veylbrief, Kanaalweg 112, Voorschoten, Krimkade 2a; C Blok huizen, Lammenschansweg 289, Haar lem, Raamvest 37; M A Baztout, Groe nesteeg 43, Alkemade, Noordeinde 203; H L Langendoen. Valeriusstraat 22, Hilversum, Noodweg 37; T H Liem, Johan de Wittstraat 13, Oegstgeest, Aert v Neslaan 615; H Verhaar-Arnol- dus, Paul Krugerstraat 46, Oegstgeest, Surinamestraat 6, A de Bruijn-PlUg, Spieghelstraat 26a Sassenheim, Burchtstraat 15: P van Hasselt, Wag- nerplein 12, 's-Gravenhage, Lupineweg 35; P A W van Delft, Merelstraat 6. Ver Staten van Noord-Amerika; P B M Raumann, Btederostraat 33, Vlaar- dingen, Julinanalaan 79; ATM Beer- enfenger, Jac Urlusplantsoen 258, Noordwijk, Kon Astrid Boulevard 23; R G M de Nooy. Kennedylaan 46, Groot Brittannië; J H T E van der Morst, Cronesteinkade 4, Rotterdam, Obrechtlaan 15; P H de Moor, Rijnsburgerweg 10, 's-Heerenhoek, Burg van Horsighstraat 29; T G Heu- zen, da Costastraat 6a, Katwijk, Treubstraat 109; GAM Bakker, Lie ven de Keystraat 3, 's-Gravenhage, Zuidwal 83; J A Heuzen, Witte Singel 25, Katwijk, Treubstraat 109; G van der Weide, van 's-Gravensandestraat 133, Ermelo, Leuvenumseweg 88; A M H van Leeuwen, Klikspaanweg 8, Utrecht, Ev Meijsterlaan 18; R E M van der Pant, Klikspaanweg 15, Amsterdam, Wodanstraat 10 hs; W F de la Rie, Voorstraat 44, Leiderdorp, Pinksterbloem 27; A A Looijestijn, Rijnsburgerweg 10. Oegstgeest, Ter- weeweg 51; J C Oudshoorn-Tegelaar, Mozartstraat 2, Sassenheim, Gladio- lenstraat 25 B; D Jansons-Kunst, Joh de Wittstraat 21, Katwijk, Overrijn 7; W Nijland, Burggravenlaan 28, Kat wijk, Treubstraat 146; M Missaar, Pie- ter Bothstraat 9, 's-Gravenhage, Dr v Welylaan 2: R J M van Strij de Regt, Gerecht 10, 's-Gravenhage, van Soute- landelaan 37. LEIDEN Gevestigde personen In de week van 22 t/m 28 februari: H Korthuis, Soembastraat 50; B Kowa- lewski, Levendaal 181; A H Straat man. Diamantplein 22; W F Chapel. Diamantplein 29: C J Coster, Plan- tijnstraat 126; W van den Brink, Lam menschansweg 114; S C Tang, Breestraat 1; C G J M de Jong, Pie- tersk Choorsteeg 20: J M M Beekman, de Sitterlaan 133; J van der Bruggen, Klikspaanweg 14; M BenTahar, Kraai- erstraal 2; W A M Nahon, de Sitter laan 133; G J T Mulders Rood- borststraat 3; M b H Azgoud, Lam mermarkt 58; F J Uijlenbroek. Mors- straat 49: A M W B M Linthorst. Wittesingel 27; T de Wildt-Versloot. Boerhaavelaan 2: A M H T A Pas. Beethovenlaan 2: J M de Haas-Steren- borg. Oranjestraat 32; M J Hieminga. Lage Morsweg 67: A E M van der Voort-Luk, Brucknerstraat 27; M M W van Glasenap, Schubertlaan 215: C J Radstake Oude Rijn 30: J R S M Blondé, Boerhaavelaan 266; M F Kaempff Prikken-Koehorst, ab ws ligg achter Rooseveltstraat 18b: C T Kop per!. Boerhaavelaan 5: W A Sirach. Wagnerplein 58: M A A van der Togt-Hnussmann Plantijnstraat 39: G J Varhmeijer-Minnee. Cobetstraat 77; M J J J de Groot Kolfmakersteeg 13; E V van Nieuwkoop. Utrechtse Vee 34: J Distel velt-Bakker, Brande wijnsgracht 2: R M van Benthem. Se ringenstraat 31a; J G Dreyer, Klikspaanweg 17. Achter het stuur na 48 biertjes DEN HAAG Na 48 pullen (zo als in het proces-verbaal stond) of glazen (zoals hijzelf zei) bier te heb ben gedronken, was een 38-jarige bloemenkoopman uit Leiden in een taxi gestapt, die door de chauffeur even met draaiende motor voor het café was neergezet. Hij was ermee naar huis gereden om zijn vrouw voor een ritje uit te nodigen, maar die had feestelijk bedankt. De Lei- denaar was toen maar in zijn eentje naar Wassenaar gereden, waar hij de taxi had neergezet en naar het po litiebureau was gestapt. Voor de Haagse politierechter ver telde hij gisteren de politie te heb ben willen waarschuwen, omdat de taxichauffeur wel eens gedacht zou kunnen hebben dat zijn auto was ge stolen. Behalve een groot drinker bleek de koopman ook een loyale kerel te zijn: hij was onmiddellijk bereid de scha de van f 350 die hij de auto o'p voor hem onverklaarbare wijze had toe gebracht, te vergoeden: „Als de chauffeur het zegt; zal het wel zo zijn". De rechter had een ander appeltje met hem te schillen: niet alleen had de man de auto weggenomen, maar er ook zonder rijbewijs in eereden. De officier van justitie eiste daar voor resp. acht weken gevangenis straf waarvan vier weken voorwaar delijk en f 100 boete. De rechter maakte er zes weken waarvan vier voorwaardelijk en f 100 boete van. OP 13 MAART AMSTERDAM, 5 maart De Euro pese luchtvaartmaatschappijen, waar onder K.L.M., overwegen op welke wijze een eventuele verlaging van de vervoersinkomsten op de lijnen van en naar New York kan worden ge compenseerd, als gevolg wordt gege ven aan het in januari dit jaar door de Amerikaanse regering aangekon digde voornemen tijdelijke maatrege len te treffen tot een vermindering van het Amerikaanse toerisme naar o.m. West-Europa en deze maatregelen het gewenste resultaat zouden hebben. Gedacht wordt aan een krachtige be vordering van het toerisme vanuit Europa naar de Verenigde Staten. Uit een oogpunt van vervoersinkom sten is. zoals bekend, Amsterdam- New York de belangrijkste dienst voor de K.L.M. Dit staat in het vandaag verschenen prospectus, waarin een banksyndicaat onder leiding van Pierson, Heldring en Pierson en de A.B.N. de inschrij ving op de f 100 min 7 pet 20-jarige obligaties ten laste van de Koninklijke luchtvaartmaatschappij N.V, tot de koers van 100 pet openstelt op woens dag 13 maart. Storting moet geschie den op donderdag 28 maart, terwijl officiële notering ter beurze van Am sterdam zal worden aangevraagd. De eerste tien jaar zal geen aflossing plaatsvinden. Daarna zal de lening a pari worden afgelost in tien gelijke jaarlijkse termijnen, elk groot f 10 min, vervallende 1 april van elk der jaren 1979 t.m. 1988. Vervroegde alge hele of gedeeltelijke aflossing is met ingang van 1 april 1978 toegestaan tot de koers van 101 pet. Doel van de uitgifte betreft de fi nanciering van een gedeelte van de investeringen in vliegtuigen en ove rige activa. In tegenstelling tot de 4Vi pet le ning K.L.M. 1962 worden ditmaal ren te en aflossing niet door de staat der Nederlanden gegarandeerd. De KLM heeft momenteel 17 straal vliegtuigen in bestelling die. met in begrip van reeds bestelde en nog te bestellen reserve-onderdelen, een in vestering van f 650 min vergen. Per 31 december 1967 was op deze vliegtui gen en reserve-onderdelen f 84 min vooruitbetaald. Per 31 december 1967 bedroegen de leningen in totaal f272,4 min. De luchtvaartmaatschappij had per ultimo 1967 14.077 personeelsleden in dienst. Onderhandelingen over een herziening van de pensioenregeling voor het manlijke vliegend personeel zijn in een vergevorderd stadium. Deze herziening zal verhoging van de lasten voor de maatschappij mee brengen, die vooi een deel op vo rige jaren betrekking kunnen heb ben. Overigens zijn er geen ongedekte backservice-verplichtingen. Voor de financiële verplichtingen voortkomen de uit de afvloeiing van personeels leden als gevolg van de inkrimping van het totale bestand, zijn de ver eiste voorzieningen getroffen. LEIDEN De Diaconie van de Hervormde Gemeente te Leiden heeft aan de gemeente te koop aan geboden de percelen Ververstraat plein 1 t/m 7 en Ververstraat 5 t/m 59. Zowel de ondergrond als de tui nen (met uitzondering van de tuinen achter de percelen Ververstraat nummers 39 tot en met 59) zijn eigendom van de gemeente Leiden; aan de Diaconie van de Her vormde Gemeente is indertijd voor onbepaalde tijd en tegen betaling van een bedrag van f 55,65 per jaar het recht van opstal op de grond verleend. Eigendomsverwerving van de panden is voor de gemeente noodzakelijk, om uitvoering te kunnen geven aan de verbreding van de Ververstraat en Verlichting van Voorschoterweg LEIDEN Voor verlichting van de Voorschoterweg (die momenteel wordt gereconstrueerd) vragen B en W de raad een krediet van f 180.000 Het betreft hier het deel tussen Trekvlietbrug en Hooghkamerbrug, de Hooghkamerbrug zelf en de bei de doorgangen onder die brug. De verlichting van het resterende deel wordt, zoals bekend, door de ge meente Voorschoten betaald. De provincie geeft een bijdrage van 65 procent. LEIDEN Een 23-jarige Haar lemmer Is gistermiddag omstreeks 4 uur met zijn auto door een hevige rukwind de rijksweg 4a afgeb'azen. Hij kwam met zijn auto in de berm, sloeg over de kop en kwam tot stil stand in een sloot. De bestuurder is met een shock in het Academisch Ziekenhuis opge nomen. De wagen werd totaal ver nield. de doorbraak bij de Zijlstraat, als onderdeel van de verwezenlijking van het plan voor de oost-westver binding tussen de Langegracht en de Herensingel. De panden zullen na aankoop worden ingebracht in het saneringsbedrijf der gemeente. LEIDERDORP De 25-jarige W. A. van Dam uit Heijningen (N.-Br.) is gisteren in het Elizabetzieken- huis in Leiden overleden aan ver wondingen die hij had opgelopen bij een ongeluk op 16 februari van dit jaar. Hij raakte toen tijdens slecht weer op rijksweg - 4a in een slip en botste op een langs de weg staande kraanwagen. DEN HAAG De jubilerende N.V. Westlandsche hypotheekbank dit jaar 75 geworden zal de jaarverga dering (op 11 maart) voorstellen om als jubileumdividend over 1967 per aandeel van f1000 een extra bedrag van f 20 uit te keren. Verder wordt voorgesteld het „ge bruikelijke" dividend per aandeel van f 1000, waarop 10 procent verplicht is gestort, te verhogen van f55 tot f60. Deze voorstellen houden in dat per aandeel van f250 een bedrag van in totaal f 20 per aandeel, van f 1000 in» totaal f 80 per aandeel, van f 2500 in totaal f200 en per oprichtingsbewijs f 1.218.61 zal worden ontvangen. Dankzij de verder gestegen rente marge kon de geconsolideerde winst stijgen van f 4.2 miljoen tot f 5.3 mil joen, De baten aan interest stegen tot f 11.6 miljoen (f 10 miljoen). Na goedkeuring van de voorgestelde winstverdeling zullen de open reser ves stijgen tot f34 miljoen (f31.3 mil joen). De gunstige rusultaten van het afeelopen jaar zuilen mede worden aangewend tot verdere versterking van de reserves. Dit keer is f5 miljoen (f 4.6 min) ten laste van de verlies- en winstrekening gebracht als reserve voor diverse belangen, die in de ba lans onder crediteuren worden opge nomen en onder meer wordt gevormd ter dekking van de verplichtingen uit hoofde van vennootschapsbelasting. Medio januari 1968 werd begonnen met de uitgifte pari van een nieuwe serie 6% procent middellange pand brieven, De rentemarge steeg van 1.1095 procent per ultimo 1966 tot 1.3629 procent per eind 1967. De door N.V. hypothecaire financie ringsmaatschappij in 1967 geboekte winst ad £50.000 werd geheel aan de reserves toegevoegd. De N.V.- maatschapplj Stadhouderslaan stelt een dividend voor van 18 procent. De ze uitkering zal worden verantwoord in de jaarcijfers van de Westlandsche over 1968. De cijfers van deze beide maatschappijen zijn niet opgenomen in de geconsolideerde concerncijfers. AMSTERDAM In verband met de financiering van de verdere uitbouw van de onderneming hebben commis sarissen en directie van de N.V. Ver nis- en verffabriek besloten tot het uitgeven van een converteerbare obli gatielening ten bedrage van f 3.8 mil joen, met claimrecht voor aandeelhou ders in de verhouding van 1 op 1. AMSTERDAM Heineken's bier brouwerij maatschappij N.V. zal een bod van 300 procent in contanten uitbrengen op de nog bij derden uitstaande certificaten van aandelen Vrumona N.V. com dividend 1967 (de prijs van het aandeel Vrumona lag vrijdag op de Amsterdamse effecten beurs rond de 215). Heineken zal dit bod uitsluitend gestand doen, indien een voldoend groot aantal certificaathouders daar van gebruik maakt. Vandaag was op de beurs niet gehandeld in de aande len van de vruchtendrankenfabriek uit Bunnik. Op de beurs verbeterde Heineken gisteren 18 punten blijkbaar mede door het bod. Heineken had reeds een deel van de certificaten Vrumona in handen. Vol gens het jaarverslag van Heineken over 1966/'67 heeft de frisdrankenpro ducent gedurende die periode met succes gewerkt. Vrumona voert onder meer de merken Si-Si, Pepsi-cola, Se- ven-up en B3 fruitsappen. Verzending zeeoost DEN HAAC Met de voleende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zitn beznred «taan achter de naam van hei schip vermeld. Argentinië- ms Pasteur 11/3: Australië: ms Argyllshire 11/3J- Brazilië- ms Pasteur 11/3: Canada: ms B<*avcroak 13/3: Chili: ms Cd de Tunla '2/3- Kenya. Oeganda. Tanzanlë: ms Kalahari 15/3: Ned Antil len' ms Mereurlus 12/3' Suriname ms Memnon 12/3- Verpnigde Staten van Ame rika- ms Atlantic Star 14/3- ,z.-Afrika (Reo.) m.l v. Z.-W -Afrika: ms Zonnekerk 13/3. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. fh ho l*nnu>r AMSTERDAM. 6 maart De ad- vieskoersen voor buitenlands bank papier geldend in Amsterdam op de volegnde werkdag zijn heden onver anderd gebleven. AMSTERDAM, 6 maart Voor het aandeel Kon. Olie heeft vandaag op Beursplein 5 grote belangstelling be staan. Dit niet alleen van het publiek, doch ook van het buitenland, waaron der Amerika. Er gingen in deze hoek bij de opening posten om van 1000 stuks, hetgeen een flinke activiteit weergeeft. De eerste koers werd vast gesteld op 158, tegen gisteren als slot- prijs 155.40, Dinsdag sloot Kon. Olie in Wall Street ruim één dollar hoger, hetgeen voor Amsterdam een goede stimulans was. Morgen, donderdag, maakt de Kon. Shell groep de cijfers over 1967 alsmede het slotdivldend bekend. De beurs is optimistisch en taxeert de winst over het 4e kwartaal van 1967 ca. 10 procent hoger. Gezien de activi teiten op het gebied van steeds nieu we olieboringen door het concern blijft Kon. Olie, ook voor Amerikanen, nog steeds een groeifonds. Later nam de handel in de oliehoek af, doch de stem ming bleef zeer vast. Ook Philips deed het goed met een koersavance van één gulden op 123.70. AKU en Unilever gaven weinig verandering te zien op resp. 70.80 en 110.70. Hoogovens werd één gulden hoger geadviseerd op 120. Na een lange reeks van koersafbrok- kelingen gaf KLM gisteren in Wall Street eindelijk een koersherstel te zien van ruim één dollar. Hierdoor werden deze stukken in Amsterdam hoger ge adviseerd. Op woensdag 13 maart kan worden Ingeschreven op de f 100 min 7 procent obligaties K.L.M.. deze le ning wordt volgens het prospectus nlèt gegarandeerd door de staat. Sinds 1950 heeft de staat der Nederlanden alleen door middel van garanties fi nanciële steun aan de K.L.M. verleend Rente en aflossing op deze gegaran deerde leningen heeft de K.L.M tot nu toe uit eigen middelen voldaan Deze luchtvaartmaatschappij kan tot 1971 nog een beroep doen op de staat voor een garantie van een lening tot een bedrag van f 100 min. Vooralsnog verwacht de directie van de KLM niet. dat zij van de potentiële steun gebruik zal behoeven te maken. Volgens de beurs gaat de lening er zeker in Mede door aanbod van goud en ko perfondsen door winstnemingen sloot Wall Street gisteren wederom lager. President Johnson heeft verklaard dat de goudprijs op 35 dollar cent per ounce gehandhaafd blijft. Hierop daal de de animo naar goudaandelen aan zienlijk. In de scheepvaartsector bestond enige belangstelling voor aandelen Kon. Boot waardoor deze stukken zteh konden verbeteren. Ook de meeste overige scheepvaartwaarden waren goed prijs houdend. Hetzelfde kan worden ge zegd van de cultures. De staatsfondsen- markt was licht verdeeld tot iets beter. Kon. Olie sloot met een prijs van 158.50 op het hoogste punt van de dag. Dit deed ook Philips op 124. Unilever verliet de markt op 110.80 en AK'J 70.70. Hoogovens ging anderhalve gul den omhoog. In de scheepvaartsector nam de belangstelling van koperszijde gedurende de verdere beursduur toe. Hierdoor steeg Kon. Boot tot 107.%, Van Nievelt kwam op 115% en Scheep vaart-Unie op 131. Een vrij vaste stem ming dus voor deze aandelen. In de eerste periode ging Albert Heijn 10 punten omhoog, doch moest Bijenkorf Beheer 15 punten afstaan. De goudaandelen waren flauw. Calvé verbeterde 12. Wyers 11, Geveke 5 punten. Twentsche overzee handel maatschappij (Tohm) ging 2% punt omhoog op de f 3.2 min compensatie- gelden van Tanzania. Dagra ging 10, Gist/Brocades 6, Key en Kramer 8, Utrechtsche asphalt Nederhorst en Heineken ieder 5 punten omlaag. Na voorgaande laatkoersen kwam er uit eindelijk een notering in Erdal tot stand, waaruit bleek dat dit fonds 22 punten was gezakt. Oók Drie Hoef ijzers was flauw met een koersverlies van 4 gulden ofwel 16 punten op de oude omrekeningsbasis. Op de incou rante markt werd het aandeel Vru mona op 298 verhandeld. Zoals bekend biedt Heineken 300 voor deze aandelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5