li W SKULTUNA PANNEN luilureel centrum komt u aan de Oude Vest Krediet hoog spoor Leiden - Alphen In juli tenentrappen, in augustus grote stilte SCHOON! nü 'n MINIVAAT-dat betekent:„wègafwasellende!" 1! üarmelitessenklooster itermate bruikbaar 2.50 Getuigschriften cursus Sociale Vorming A Leidse hoogleraren en studenten bezoeken de Raad van Europa T 'N 5lan Pieterskerkgracht/Lokhorststraaf waarin )k Reuvens was opgenomengaat niet door eii! Beveiliging van zebra 's „RIJNLAND" N.V. „RIJNLAND" N.V. Urgent „RIJNLAND" N.V. Hypermoderne installatie gaat vuil verbranden Mr. Out (Leiden) tot rechter benoemd Afscheid mr. Loeff als curator Nieuwe school aan Strausspad „RIJNLAND" N.V. Spreiding vakanties loopt in liet honderd !UWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 MAART 1968 (4 PANNEN BINNEN ÉÉN MINUUT!) MET TEFLQNWMM? DuPont's beschermde merknaam voor haar PTFE non-stick finish. EIDEIS De voorgenomen bouw van een cultureel ttrumgecombineerd met een nieuw gebouw voor ms, aan de Pieterskerk gracht gaat niet doorzo len B. en Wde raad mee. Dit als gevolg van het feit de in het plan opgenomen pandjes Lokhorststraat 18. en 22 op de definitieve monumentenlijst zijn ge ratst. Het schetsontwerp van architect Schutte is hier- or geheel op losse schroeven komen te staan. 'et honorarium hiervoor be- agt rond 21.000, waarvan al O.OÖO beschikbaar was gesteld rr de raad. Wat er met het iplex Pieterskerkgracht-Lok- •ststraat nu wel gaat gebeuren, log in studie. B. en W. beraden onder meer over huisvestings lelijkheden voor andere cul- tle instellingen in deze panden. oor het te stichten cultureel cen- ii is inmiddels een andere oplos gevonden. Het bestuur van de iting St. Elisabethziekenhuis it namelijk de gemeente te koop geboden het voormalige Carmeli- enkloostcr aan de Oude Vest 45. it complex, bestaande uit een ge- iw aan de Oude Vest, een binnen- its en een gebouw aan de Caeci- traat, bevindt zich in een uitste lde staat van onderhoud. Naar oordeel van het bestuur van de :hting Leidse Volksuniversiteit K. 0., die als voornaamste gebruiker het cultureel centrum zal optre den, kan dit gebouwencomplex wor den verbouwd tot een zeer bruik baar en levendig centrum voor cul turele activiteiten. Het K. en O.-bestüur meent, hoe wel het nieuwbouw zou preferen, dat onder de huidige omstandigheden voor deze zeer aanvaardbare en op betrekkelijk korte termijn te verwe zenlijken oplossing moet worden ge kozen. B. en W. delen de mening van het K. en O.-bestuur geheel. Rond zes ton De prijs voor het gebouwencom plex achten zij aanvaardbaar, eveneens aanvaardbaar zijn naar hun mening de kosten van de nood zakelijke verbouwing, die door de bouwkundig adviseur van de Stich ting Leidse Volksuniversiteit K. en O. zeer globaal op f 590.000 worden geraamd. De aankoopkosten van het voor malige Carmelitessenklooster kun nen worden bestreden uit het bedrag van f 500.000 dat de Stichting Burge rijfonds van Leiden beschikbaar heeft gesteld als bijdrage a fonds perdu in de stichtingskosten van het cultureel centrum. Voor de verbou wing zal de gemeenteraad, nadat een plan is opgesteld, een krediet beschikbaar stellen. In eerste instan tie is nu een krediet nodig voor een voorlopig schetsplan voor de verbou wing. Naadloze CALYPSO NYLONS van een prima kwaliteit. Nu in de modekleur inka. 3 paar Haarlemmerstraat 172-174 Herenstraat 9 M1DZA GORDIJNEN SHOP Haarlemmerstraat 179 LEIDEN B. en YV. vragen de raad een krediet van f 19.000 voor het aanschaffen en plaatsen van transparante verkeersborden met in wendig knipperlicht bij dc oversteekplaatsen op de Chur- chill-laan (bij Verdistraat, Vijf-Mei laan, Valeriusstraat en Cornelis Schuytlaan) alsmede op de Hoge Rijndijk (tussen Rijndijkstraat en Kanaalstraat) en de Rijnsburgerweg. bij Kagerstraat en Lijsterstraat. Doel ervan is de voetgangers op de ze zebra's meer te beschermen door het wegverkeer beter opmerkzaam te maken op de oversteekplaatsen. LEIDEN Dinsdagavond had in het Gebouw voor Chr. Sociale Be langen de uitreiking plaats van ge tuigschriften aan de deelnemers van de cursus „Sociale Vorming A" van het J. R. Slotemaker de Bruïne-In- stituut. de kaderschool van het Chr. Nat. Vakverbond. Deze cursus omvatte o.m. de werknemer in de samenleving, de werknemer in het bedrijf en de werknemer als gezinslid en stond onder leiding van de heer W. P. v. Leeuwen, districtsbestuurder van het C.N.V., drs. R. Norg en drs. A. W. W. v.d. Bos. Wie het onderste uit de kan wil wacht tot volgende week Dan is de nieuwste „FORD-BABY" te zien bij: AUTOMOBIELBEDRIJF Lammenschansplein 6 Leiden. Tel. 30325-42451 LEIDEN Mede nu de moeilijkheden bij de spoorwegovergangen LIaagweg en Morsweg in mei nog groter worden doordat de N.S. de frequentie op dc lijn LeidenUtrecht gaan verdubbelen, willen B en W. spoed zetten achter het plan om de spoorlijn tussen het station en de Telderskade omhoog te brengen. Medio vorig jaar raamden de Spoor wegen de kosten hiervan op f 11 miljoen. De N.S. willen pas verder gaan met het gereed maken van de plannen als de gemeente Leiden over de brug komt met een eerste krediet van bijna drie ton. B. en W. stellen de raad voor hiermee akkoord te gaan. De heer Tj. H Daane, bestuurslid van het J. R. Slotemaker de Bruïne-Instituut, reikte aan de geslaagde kandidaten, na een felici tatie, de getuigschriften uit. Het waren: mevr. A. Pison-v. Vliet, en de heren H. Bos, D. Ringel- berg, Leiden; C. v. Duijn, J. C. v. Egmond, C. F. (je Wit, Noordwijk; A. v. Duijn, M. de Mooij, Valkenburg; C. J. v. Ham, C. v. Soest, Zoeterwou- de; C. Benschop, Sassenheim; P. M. v. Delft, Katwijk aan Zee; M. Griffi oen, Zwammerdam; H. v. Harten, A. A. Kooij, Leimuiden; W. Kinkel, Voorschoten; G. Molenaar, Alphen a/d Rijn; C. G. Landman, Warmond; J. J. Moerland, Hazerswoude. De heren J. G. Lamers en J. Pison, voorzitter en secretaris van de Leidse Christelijke Besturenbond, woonden de avond bij. De heer La mers wees op de waarde van het getuigschrift en hoopte dat de afde lingen gebruik zouden maken van deze kennis. Promoties te Leiden LEIDEN Aan de Leidse Uni versiteit promoveerde de heer D. Tjabbes, uroloog, tot doctor in de ge- neeskunde op een proefschrift, geti teld „Epitheliale blaastumoren". Promotor was prof. dr. P. J. Donker. De heer Tjabbes werd geboren te Ermelo en woont nu te 's-Gravenha- Auto van 5000.— a 6000,—? Wij kunnen U niet verbieden nu al te kopen Wij adviseren U week te wachten. slechts nog één AUTOMOBIELBEDRIJF Lammenschansplein 6 Leiden Tel. 30325-42451 Als er op verkeersgebied één zaak urgent is geworden, dan is dit wel de situatie op de belangrijke invals wegen Haagweg en Morsweg. Beide zijn ze „afgekneld" door een met verouderde afsluitbomen toegeruste spoorwegovergang, terwijl de ertus sen liggende Rijnzichtbrug een ex tra verkeersbelemmerende factor is. De misère wordt in het seizoen nog vergroot door brede, lossende en la dende vrachtwagens bij de conser- venfabriek op de Morsweg. Maar hoe weinig rooskleurig deze situatie ook mag zijn, men kan slechts vermoeden waar het op uit draait als straks in mei de nieuwe dienstregeling van de Spoorwegen wordt ingevoerd, die onder meer in houdt, dat niet één keer per uur de trein Leiden-Alplien vice versa zal rijden maar twee keer. Alleen voor deze personentreinen zullen de bo men na mei al vier keer per uur enige tijd gesloten zijn. Daar komen dan nog de regelmatig op deze lijn rijdende goederentreinen bij, terwijl de dan nog resterende tijd ook nog wordt beperkt door het scheepvaart verkeer, dat dagelijks geruime tijd om een geopende Rijnzichtbrug vraagt Insiders houden hun hart vast voor dit zeer nabije toekomstbeeld en wij kunnen dat pessimisme delen. Het is daarom verheugend, dat het ge meentebestuur spoed wil gaan be trachten met het plan om de spoor wegovergangen Morsweg en Haag- weg omhoog te brengen opdat het wegverkeer er ongehinderd onder door kan. Maar omdat het hier een ingrijpend miljoenenplan betreft, kan de prak tijk straks, in afwachting van de realisering van dit kostbare plan, wel eens vragen om provisorische maatregelen, die de doorstroming van het wegverkeer zoveel mogelijk bevorderen. En deze maatregelen zullen tijdig moeten worden voor bereid, wil het verkeer hier niet hopeloos vastlopen. Er zijn al enige maatregelen in voor bereiding bijvoorbeeld een ver bod voor het in de richting Chur- chill-laan rijdende verkeer op de Haagweg om linksaf te slaan naar de zijstraten tussen spoorlijn en Da Costastraat. Andere maatregelen- zullen moeten volgen. Misschien valt zelfs te overwegen voor een deel van de Morsweg (tussen spoorlijn en Morssingel) éénrichting verkeer voor auto's in te voeren met de doorge trokken Vondellaan als parallel route. LEIDEN In hel kader van het Internationale Jaar van de Rechten van de Mens zullen van maandag 11 tot zaterdag 16 maart veertig stu denten van de Leidse Universiteit tezamen met de hoogleraren jhr. mr. H. F. van Panhuys en mr. H. H. Maas een bezoek brengen aan de Raad van Europa en het Europese Parlement te Straatsburg. Tijdens de excursie, de is georga niseerd door de Juridische Faculteit der Leidse Studenten, zal ook een zitting van het Europese Parlement worden bijgewoond en zullen lezin gen worden gehouden door dr. P. Modinos, plaatsvervangend secreta ris-generaal van de Raad van Euro pa, over de Europese conventie van de rechten van de mens, dr. H. Golsong, hoofd van de juridische af deling van de Raad van Europa, over de taak en werkwijze van het Europese Hof voor dé Rechten van de Mens, enkele parlementariërs over de verschillende aspecten van het Europese Parlement, de heer McNulty, secretaris van de ommis- sie van de Rechten van de Mens, over het werk van deze commissie en mr. J. L. Kranenburg, griffier van de delegaties uit de Staten-Ge- neraal naar internationale parle- Geduld is een „SCHONE" maar ook een „GOEDE" zaak als U wacht op de nieuwste „Kleine-Grote" Ford Escort Volgende week bij: AUTOMOBIELBEDRIJF Lammenschansplein 6 Leiden. Tel. 30325-42451 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 8 april zal bur gemeester mr. H. A. M. T. Kolfscho ten van Den Haag één van de groot ste en modernste vuilverbrandings installaties van Europa in gebruik stellen. Het is de installatie aan de Haagse Gaslaan, die 45 min gulden heeft gekost. Toch betekent het ge bruik van deze installatie een voor deel voor de gemeente Den Haag, omdat thans de vuilafvoer plaats heeft naar het compositeringsbedrijf van de VAM in het Drentse Wijster. Van de totale aangevoerde hoe veelheid vuil blijft na verbranding ongeveer 33 procent van het oor spronkelijke gewicht en 8 procent van het volume oyer in de vorm van slakkén en vliegas. Een spéciale cyclonenbatterij zeeft het vliegas voor 99.6 procent uit de rook, waar door de luchtvervuiling bij indienst- stelling van deze installatie zelfs minder wordt. Achter een bunker (voor opslag) met een inhoud van 16.000 kubieke meter, bevinden zich drie ovens die elk 300 ton vuil per dag kunnen verwerken. Er is plaats voor een vierde oven, die naar wordt verwacht omstreeks 1975 in gebruik zal worden genomen. De tempera tuur in de verbrandingsoven zal zo'n 800 tot 1000 graden celsius be dragen. Voor het "erwerken van grove stukken huisvuil (als tafels en stoelen) is er een speciale „knip en kraakruimte". De vrijkomende energie zal via generatoren ongeveer 60 miljoen kWh per jaar afgeven aan het Zuid hollandse electriciteitsbedrijf; dat is ongeveeracht procent van het to tale Haagse elektriciteitsverbruik. mentaire vergaderingen, over zijn ervaringen in de Raad en het Par lement. Puzzelprominenten De prijswinnaars van de puzzel in ons zondagsblad van 24 fe bruari zijn: le prijs f5: W. Faas, Wilhel- minastraat 47, Lisse; 2e prijs f 2.50 mej. M. van Dol. der, Dorpsstraat 88; Aarlander- veen; 3e prijs f 2.50 N. Van der Brug gen, Neptunusstraat 25, Sassen heim. DEN HAAG By Koninklijk Be sluit is mr. N. J. Out, griffier van het kantongerecht te Lelden, be noemd tot rechter in de arrondis sementsrechtbank te Roermond. Mo menteel is mr. Out bovendien kan- tonrechter-plaatsvervanger te Lei den en te Alphen aan den Rijn. LEIDEN Na veertien jaar cura tor te zijn geweest, nam mr. J. A. L. M. Loeff tijdens een receptie in het academiegebouw afscheid van de Leidse universiteit. Tevens werd zijn opvolger geïntroduceerd mr. C. M. J. A. Moons. De rector magnificus, prof. dr. P. Muntendam, en de decaan van de juridische faculteit, mr. W. L. G. Le- maire, spraken met waardering over het streven naar eenheid en samen werking van de scheidende curator. LEIDEN Aangezien de open bare lagere Hammarskjöldschool aan de Johan Wagenaarlaan is uit gegroeid tot een school met 405 leer lingen, vinden B en W het noodza kelijk, dat er een splitsing plaats heeft in twee volwaardige zesklas- sige scholen. Zij stellen de raad daarom voor een nieuwe school te stichten aan het Strausspad. Het in 1962 genomen raadsbesluit tot stich ting van een school aan de Berlage- straat dient dan te worden ingetrok ken. De „FORD-SAGE" is niet minder boeiend I Volgende week 'n nieuw deel AUTOMOBIELBEDRIJF Lammenschansplein 6 Leiden. TeL 30325-42451 BOMBAY India heeft vandaag het officiële bankdisconto verlaagd van zes tot vijf procent. In een perscommuniqué zei de Indiase cen trale bank dat de discontoverlaging in overeenstemming is met de algemene politiek ter bevordering van het eco nomisch herstel In verband met de vergroting der agrarische produktie. Te Katwijk en Noordivijk ëan Zee (Van een onzer redacteuren) KATWIJK/NOORDWIJH In juli zal men in de badplaatsen op eikaars tenen lopen van de drukte, waarna in augustus de grote stilte al volgt. Dit is een gevolg van het feit, dat de schoolvakanties in Ne derland en Rijnland-YVestfalen de komende zomer samenvallen. Vorig jaar vielen de Nederlandse school vakanties in juli en begonnen ze in Rijnland-Westfaien in augustus. Daarmee was voor de badplaatsen een ideale vakantiespreiding tot stand gekomen. In kringen die zich met het toe risme bezighouden, vindt men deze ontwikkeling erg onplezierig. Men schijnt er te laat achtergekomen te zijn om er nog verandering in te brengen. Er werd op gerekend, dat Rijnland-Westfaien de periode van vorig jaar zou aanhouden. Gaat men daar volgend jaar niet terug naar augustus, dan zal ernaar worden gestreefd de Nederlandse vakanties in die maand te houden. Geluk Van de zijde van het ministerie van onderwijs zei men ons, dat de vakantiespreiding zoals die zich vorig jaar in de badplaatsen heeft voorgedaan gewoon geluk was. Er is hierover geen enkel contact met het buitenland geweest. Het ministerie heeft voor juli ge kozen omdat deze maand uit een oogpunt van buitenrecreatie gunsti ger is dan augustus. Er is in de regel niet zoveel neerslag, terwijl de dagen langer zijn. Overigens vallen onder deze be slissing alleen de onder het rijk ressorterende scholen. Lang niet alle schoolbesturen volgen deze lijn. De Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer zegt zich niet met deze zaak te hebben ingelaten. Men voelt er niet voor zich in de interne zaken van een Duitse deelstaat te mengen. De directeur van de Katwijkse V.V.V., de heer C. Verplancke, voor spelt, dat het in juli een compleet gekkenhuis wordt. „Vervelend is ook, dat er praktisch geen evene menten zijn te organiseren. De mu zikanten bijvoorbeeld gaan zelf ook met vakantie. Na 15 augustus staat de hele kust praktisch leeg. Het kost de grootste moeite huizen voor de maand augustus te verhuren. Voor juni daarentegen zijn al aardig wat aan vragen binnengekomen. Dit jaar zullen we het dus van juni en juli moeten hebben. Wat daarna komt, zal meegenomen zijn". Tachtig procent De heer Dekker, directeur van de V.V.V. in Noordwijk, onderstreept in grote lijnen de woorden van zijn Katwijkse collega. Van de honderd aanvragen die dagelijks op zijn bu reau binnenkomen, houdt zeker tachtig procent een reservering voor juli in. Toch is hij niet zo pessimistisch gesteld ten aanzien van augustus als de heer Verplancke. Hij voorziet, dat het best nog een redelijke maand kan worden, vooral als het weer wat wil meewerken. De heer Dekker vestigt er de aandacht op, dat de vakanties in Zuid-Duitsland wél in augustus vallen. Het is wellicht de moeite waard zich met een gezamenlijke reclamecampagne op dit gebied tc richten. Het is toeristisch voorna melijk op Oostenrijk en Italië in gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3