BRITSE REGERING: DIT WAS EEN MOORD OLGA IMyKI Commentaar SPERZIEBONEN Tegenvaller van een half miljard Drie buitenlanders met ton aan sieraden gepakt Generaal Sejna uit T s jechoslowakije naar de YS gevlucht Anti-overvallenbedrijf beroofd van kwart min. Rhodesië: executies van negers in belair J van de gemeenschap onderzoek procureur-generaal 450 GRAMk35r NIEMEYER f.75.000= TELEFOON-QUIZ NIEMEYER Slag in gezicht iiiifiii i Gereformeerde] vrouw in ambt] Bankdisconto in België verlaagd Droog weer Donderdag 7 maart 1968 48ste faargang F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. Dicmer „Stantvastich is ghobleven mijn hart in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Koningin Elizabeth NOS VERSER DAN VERS De zevenjarige Cornelis J. H. Ja cobs uit Hapert is gistermiddag cp weg van school naar huis in zijn woonplaats door een auto aangere- len. Hij overleed ter plaatse. LONDEN De Britse regering overweegt ernstig de Rhode- sische machthebber te vervolgen wegens moord op de drie negers, die gisterochtend zijn terechtgesteld ondanks het feit dat koningin Elizabeth hen gratie had verleend. Dit zei gisteren minister van geme nebestzaken, George Thomson, in antwoord op vragen in het Lager huis. Het hele Lagerhuis toonde zich diep geschokt en de liberale fractie leider, Grimmond, noemde het een „onmenselijke daad die men zich bij na niet kan voorstellen". Minister Thomson was het hier volkomen mee eens en maakte daarmee duidelijk dat de regering de executies als een moord beschouwt. Het Britse kabinet kwam vandaag bijeen. Er zijn drie mogelijkheden om tegen Rhodesië op te treden: öf Smith c.s. worden aangeklaagd wegens moord (zodat ze bij ieder bezoek aan het buitenland kunnen worden gearresteerd als het betrok ken land een uitleveringsverdrag met Engeland heeft); óf de sancties worden verscherpt (met name reis- en postverkeersbeperkingen); öf de zaak wordt aan de Verenigde Na ties voorgelegd (waarmee Londen zou toegeven dat het geen eind aan de rebellie heeft kunnen ma ken). De Rhodesische regering maakte bekend dat het in het belang van de gemeenschap was, dat de drie negers waren terechtgesteld. Zij beschuldigt de Britse regering van „onverant woordelijkheid en cynisme" door ko ningin Elizabeth aan te bevelen gratie te verlenen aan de drte ver oordeelden. „Dat de Britse regering deze ongrondwettelijke daad op on volledige bewijzen heeft verricht was onverantwoordelijk en in strijd met haar eigen eigen politiek in derge lijke zaken", zo luidde het Rhode sische argument. Afschuw In New York kwam de VN-com- missie inzake kolonialisme in een spoedvergadering bijeen in verband met de executies. De VN-commissie voor de rechten van de mens sprak eenstemmig haar „afschuw en ver ontwaardiging" uit over de te rechtstellingen. Zij stelt voor dat de Veiligheidsraad met spoed bijeenkomt om te trachten het leven van de an dere ter dood veroordeelden te red den. Maar het hooggerechtshof in Rhodesië heeft intussen het beroep verworpen, dat de verdedigers van zeven ter dood veroordeelde Afrika nen hadden ingesteld. Het lijkt er op dat deze zeven Afrikanen eveneens terechtgesteld zullen worden. Barbaars In rk en protestants-christelijke kringen in Rhodesië betreurde men eveneens de daad van de regering. Het Indiase parlement nam giste ren een minuut stilte in acht voor de drie terechtgestelde negers. Premier Indira Gandhi noemde de terechtstel ling „monsterachtig en barbaars". Ook de Amerikaanse regering be treurde de executies. Deze han delswijze zal, naar wij vrezen, de mogelijkheden tot een compromis-op- lossing te komen van de Rhodesische onafhankelijkheidskwestie, drastisch verkleinen, aldus de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken McCloskey. !k geef op als nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang Ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant Veertien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze (Advertentie) Binnen vier maanden: EINDRAPPORT Ouders, wilt U er de hand In hebben dat Uw kind met PRACHTCIJFERS voor REKENEN EN TAAL overgaat? Zie dan de zeer belang rijke kennisgeving op de voorpagina van deze krant van a.s. zaterdag! DEN HAAG Het tekort op de betalingsbalans over 1967 is nog groter dan minister De Block onlangs al had voorspeld. Aanvankelijk werd een overschot verwacht van 200 miljoen, maar enkele weken geleden werd bekend dat met een tekort van 200 mil joen rekening moest worden gehou den. Thans blijkt uit een brief van minister Witteveen aan de Tweede Kamer dat het werkelijke tekort 355 miljoen bedraagt. Een tegenvaller dus van 555 mil joen, vergeleken met de verwachtingen van Prinsjesdag 1967. Prof. Witteveen Het tekort is overigens nog niet zo groot als in 1966, toen de betalingsbalans 686 miljoen onder de „rode streep" bleef. Volgens de minister van finan ciën blijft het tekort van f 355 miljoen ruim 1,1 miljard onder de gewenste norm van een over schot op de lopende rekening van ongeveer één procent van het nationale inkomen. Vooral het laatste kwartaal heeft aan de verslechtering bijgedragen. Toen bedroeg het tekort 73 mil joen, tegen een overschot van 154 miljoen in het vierde kwartaal van 1966. Dit komt door de extreem hoge invoer in de maanden november en december. Het bedrijfsleven kocht veel goederen in het buitenland, omdat 1 januari de nieuwe heffing op de omzetbelasting in werking trad. Op deze voorraadvorming had de regering niet gerekend. In het afgelopen jaar werd een groot bedrag aan kort handelskre diet ontvangen. Dat leverde de lo- Nieuwsgierigen en journalisten groepen samen voor de poort van de gevangenis in Salisbury, waar drie negers door ophanging zijn geëxecuteerd, Zy lezen de officiële bekendmaking,, die - oude Britse traditie op de gevangenispoort is vastgespijkerd. LITTLETON Richard Nixon heeft gisteren gezegd dat zo gauw de oor log in Vietnam voorbij is, de Ver enigde Staten een eind moeten ma ken aan de militaire dienstplicht en een geheel uit vrijwilligers bestaand leger moeten opbouwen. Met getrokken pistool arresteerde de Amsterdamse politie in het hartje van de binnenstad bij de Schreierstoren gisteren een drietal mannen. Zij waren in het bezit van eenjlinke partij juwelen, die vermoedelijk van diefstal af komstig is. Alle drie de foto toont één van de arrestanten gedroegen zich zeer rustig toen ze werden weggeleid. WASHINGTON De 40- jarige Tsjechische generaal- majoor Jan Senja, die 25 februari uit zjjn land was gevlucht, is dezer dagen in de VS opgedoken waar hjj politiek asiel gevraagd heeft. Hg kwam in Amerika aan in gezelschap van zjjn 18-jarige zoon en diens 22-jarige ver loofde. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de aankomst van het drietal be vestigd en het voegde er aan toe, dat het verzoek om asiel in stu die is. De generaal, zijn zoon en diens verloofde vluchtten via Honga rije, Zuid-Slavië en Italië naar de VS. In Rome had de generaal nog een bezoekersvisum aange vraagd en gekregen. In berichten in Praag wordt gezegd, dat generaial Sejna moge lijk belangrijke documenten heeft meegenomen. Over de reden van de vlucht van de generaal tast men nog in het duister. Volgens berichten in Tsjechoslowakije zou hij worden gezocht wegens misbruik van overheidsgeld tot een bedrag van 25.000 gulden. Maar het in Praag verschijnende blad Prace meent te weten dat de vlucht van gene raal Sejna een politieke achter grond heeft. Volgens dit blad behoorde Sej na tot de aanhangers van presi dent Novotny, wiens macht op de laatste vergadering van het co mité van de centrale commu nistische partij aanzienlijk werd beknot. Sejna zou zijn uitgewe ken uit vrees dat hij het slacht- AMSTERDAM Tij dens een grootscheepse actie heeft de Amster damse recherche gister avond rond halfzeven drie buitenlanders gear resteerd, die in de hal van het Centraal Station en enkele cafés in de buurt probeerden gesto len sieraden te verkopen. De politie wist dat een van de mannen gewapend was en nam daarom geen risico's. Een twintigtal re chercheurs en agenten hiel den de omgeving onder con trole en met getrokken pis tolen werden de mannen naar de politie-auto geleid. Bij hun arrestatie op de hoek van de Prins Hen drikkade en de Gelderse kade bleken de buiten landers in het bezit te zijn van een metalen doos met voor een waarde van naar schatting 100.000 gulden aan juwelen, armbanden, gou den horloges en colliers. De recherche is nog niet achter de herkomst van de kost baarheden, maar vermoedt dat zij in het buitenland zijn gestolen. De verdachten zijn de 30- jarige Duitse overzetter H. P., de 23-jarige Italiaanse loodgieter L. P. en diens 21- jarige, landgenoot G. A., operateur van beroep. De veiligheidsmaatregelen bleken gegrond want in de auto van de Duitser werden twee schietklare vuurwa pens, een 9 mm parabellum en een revolver, aangetrof fen. Bovendien had de Duitser nog een gaspistool op zak. Een in ons land werkza me Marokkaan, die ook was aangehouden bleek met de zaak niets te tnaken te hebben en werd op vrije i voeten gesteld. De Tsjechoslowaakse gene- raal-majoor Jan Sejna, die politiek asiel in de Ver enigde Staten heeft gevraagd. offer zou worden van een zui veringsactie, die na de val van Novotny als partijleider werd ge houden. Opvallend is wel dat gisteren nog in Praag door een generaal is bekendgemaakt, dat toen de dra matische partijvergadering werd gehouden begin dit jaar er een voltallige tankdivisie in staat van paraatheid was gebracht om de president voor eventualiteiten te beschermen. Het is mogelijk dat generaal Sejna bij dit kom- plot betrokken is geweest. Er is namelijk in Praag een pasbe noemde commissie in het leven geroepen die de zaak van de pa raatheid van de tankdivisie in onderzoek heeft. De vlucht heeft in militaire kringen in Praag nogal wat dei ning verooreaakt. Functionaris sen van de politieke legerlei ding eisen in een resolutie dat alle omstandigheden die de car rière, de misdadige activiteit en de vlucht van de generaal heb ben bevorderd aan het licht worden gebracht, zonder reke ning te houden met de betrokken personen noch met hun functies. Personen bij de affaire be trokken moeten hieruit de conse quentie trekken door af te treden, aldus de resolutie. de 'diep-slaap matras waarop u ook echt uitrusts pende rekening op kasbasis, in te genstelling tot die op transactieba sis, in 1967 een overschot van ƒ287 miljoen op. Dat is ruim een half miljard meer dan in 1966. Vooral de goederenbalans heeft, hiertoe bijge dragen (ƒ430 miljoen). De opbrengsten uit het dienstcn- uaSaj JRRMZ noo uapiA kwam vorig jaar 200 miljoen min der in het Witteveens laatje, door dat er meer vakantiegeld in het bui tenland werd besteed dan in ons land. Vele hoofdprijzen van 1000.- De eerste prijswinnaressen zijn er al: mevrouw Sloot, Lorentzstraat 60, Vlaardingen; mevrouw Dautzenberg, Rolducerweg 46, Simpelveld, ieder met 7250,- en een twintigtal dames mei 25,-. Morgen kunt u de gelukkige zijn. Vraag de folder bij uw winkelier. KOFFIE UET 4-L d morgen vöoiwleel ijscups 200 gram van 95 voor 79 a.lJ.H.IIIIIBUJJl.UJUIIIM ET bewind van Ian Smith in Rhodesië heeft ditmaal wel te recht allerwege grote verontwaardi ging gewekt. Engeland spreekt zelfs van een politieke moord en denkt aan vervolging van wie verantwoor delijk z\jn. Het blanke bewind heeft kennelijk demonstratief een daad willen stel len. De terechtstellingen zijn behalve een slag in het gezicht van Enge land een afschrikwekkend voorbeeld voor anderen. Nog meer dan honderd ter dood ver oordeelde inheemsen vertoeven h» Rhodesische gevangenissen. Naar mate nu het verzet tegen het ille gale blanke bewind toeneemt, zal ook het aantal terdoodveroordelin gen stijgen. De gratieverlening door koningin Elizabeth was ook gebaseerd op over wegingen van menselijkheid tegen over mensen die al meer dan drie jaar op uitvoering van het doodvon nis hadden gewacht. Het bewind van Smith heeft deze overwegingen niet tot de zijne willen maken, omdat het tegenover de nlet- blanken een bijzonder harde houding aanneemt. Aan het leven van deze mensen wordt weinig waarde ge hecht. Engeland besloot tot gratieverlening, omdat het verantwoordelijkheid draagt voor hetgeen zich in Rhodesië afspeelt. Als het deze stap niet had genomen, zou het opnieuw ernstig tekort zjjn geschoten wat zijn ver plichtingen tegenover de niet-blanke meerderheid betreft. Met het bewind van Smith, zo Is wel gebleken, valt niet meer te praten. LUNTEREN De gereformeerde synode nam gisteren twee belang rijke besluiten. De ambten werden j opengesteld voor de vrouw en de Gereformeerde Kerken zullen mee werken aan de nieuwe Raad van Kerken in Nederland. Wat de vrouw betreft: alle ambten zijn tegelijk en zonder „dif ferentiatie" opengesteld. Weliswaar kan de volgende synode pas de defi nitieve beslissing nemen, maar de plaatselijke kerken hebben de vrij heid, vóór de volgende synode al vast vrouwelijke ouderlingen en diakenen te bevestigen, zodra blijkt, dat de Gereformeerde Oecumenische Synode (die in augustus bijeenkomt) geen steekhoudende argumenten tegen heeft aangevoerd. Zie voorts pagina 2. BRUSSEL Met ingang van he den is het Belgische bankdisconto van vier procent verlaagd tot 3 procent. Hij denkt dat hij dooj is, omdat hij niet langer over zichzelf hoort praten. TALLEYRAND Risseeuws De glazen stad op het scherm pagina 11 „Het is precies ala hel nieuwe gor- ëijnstofje, dnt Tommy's moeder voor de keuken gekocht heeft." KLEUTERS LE- REN ZWEMMEN pagina 7 UtT UlCtD »l»i WVKKff DE BILT Tussen een gebier' van hoge luchtdruk bij Ierland en een gebied van lage druk bo- I ven Zuid-Europa wordt in onze omgeving een noordoostelijke stroming in stand gehouden, waarbij koud en vrij vochtige lucht wordt aangevoerd. Hierin komt veel bewolking voor, waar uit vooral in het zuiden en oos ten van ons land regen en sneeuw viel. DE BILT Geleidelijk meer I opklaringen en overwegend droop droog weer. Matige tot zwakke wind tussen noordoost en oost later draaiend naar noordelijke I richtingen. Vannacht in het al gemeen lichte vorst. Morgen I overdag iets hogere temperatu ren. LONDEN De Londense onderwereld gniffelt over de poets, die zes van haar leden een bedrijf, dat ondernemingen bescherming tegen roofoverval len biedt, hebben gebakken. Zes gewapende mannen drongen gisteravond het hoofdkwartier van het bedrijf in Londen binnen, waarbij het tot een schietpartij met enkele bewa kers kwam. Een van de bewakers kreeg een kogel in het been. Een ander werd buiten kennis ges'agen. Volgens de politie maakten de overvallers zich uit de voeten met een buit van naar schatting meer dan een kwart miljoen aan gelden van cliënten van do firma. De bankbiljetten zaten in verzegelde geldkisten, die vandaag naar een bank zouden worden gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1