Ultra - linksbomaanslagen het werk van enkelingen Lekker! vla-flip De op Glazen Stad het scherm Communisten praten over ontwapening GROTE NAAR VRAAG GOED Sensatie- en publiciteitszucht Maarts weertje? thuis brandt lekker gezellig de kolenhaard! )olitie waarschuwt tegen colporteurs van tijdschriften Zwaar" verlies Amerikanen in Vietnam Stucadoor van pier geslagen Bomaanslag op gerechtsgebouw Dutschke buiten zijn boekje alles 9°ed en wel Auto's botsten frontaal: dode DONDERDAG 7 MAART 1968 '6? (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM/DEN HAAG „We distantiëren ons van d? straatterreur zoals deze tot uiting kwam in de bomaanslagen op de Spaanse, de Griekse en de Portugese ambassade. „We betreuren het dat door de schanddaden van enkele avontu riers alle ultra-linkse bewegingen over één kam worden geschoren." „We zijn geen revolutionairen of anarchisten, maar mensen met een ideologie, die een brug willen vormen tussen de denkwijzen van vroeger en nu." Anoniem Conferentie in Sofia SOFIA In Sofia is gisteren ien conferentie begonnen van eden-landen van de verdrags- irganisatie van Warschau. Van welingelichte zijde is vernomen lat de ontwapening en de kwes- lie-Vietnam nog de enige agen da-punten vormen. Men acht het Binnen 15 tellen klaar: yoghurt echter niet uitgesloten dat ook andere problemen aan de orde zullen komen. Bij het agendapunt de ontwapening zal het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens, waarvoor de VS en de Sowjetunie samen een ontwerp hebben opgesteld, besproken wor den. Roemenië is gekant tegen dit ont werp. Het stelt dat aanvaarding er van betekent dat de wereld in twee groepen verdeeld zal zijn. De ene groep zal gevormd worden door lan den die kernwapens bezitten en de andere door landen die deze wapens niet hebben. Bij de laatste groep zal Roemenië zijn. De Roemenen willen nu waar borgen hebben dat. de kernwapenmo- gendheden achter Roemenië zullen gaan staan bij een eventuele dreiging met kernwapens of anders hun voor raden kernwapens vernietigen. Zij willeh ook dat de landen die kernwa pens bezitten, internationaal toezicht op hun grondgebied toelaten. Moge lijk zal nu in Sofia gezocht worden naar een compromis dat de bezwaren van de Roemenen voor een deel on dervangt. De Russen zouden het in geen ge val zover willen laten komen dat de ideologische tegenstelling tussen Roe menië en de andere Oosteuropese landen uitgroeit tot tegenstelling op politiek en militair terrein. UTRECHT De stichting Centraal archief en inlichtingenbureau inzake het inzamelingswezen in Amsterdam heeft in een rondschrijven aan alle politiekorpsen gewaarschuwd voor nieuwe twijfelachtige colporta- 8e-praktijken. Nederlandse colporteurs zouden zich meestal als werkstudent uitge ven en daarbij beweren dat het slui ten van abonnementen voor dure, buitenlandse modebladen hun wat meer financiële armslag zou geven en bovendien dat de opbrengsten ten goede zouden komen aan studiebeur- In de jaren 1965, 1966 en 1967 zijn in ons land op grote schaal buiten landse tijdschriften aangeboden bij huis-aan-huis bezoeken. Dit gebeurde echter door buitenlanders, die zich veelal uitgaven voor studenten. De politie is hiertegen streng opgetreden, mede omdat de meeste buitenlanders geen werkvergunning hadden. Veel Nederlanders werden destijds gedu peerd: de betaalde bladen kwamen I niet of waren peperduur of men zat direkt aan een jaarabonnement vast. De Amsterdamse organisatie houdt I de gang van zaken op de Nederlandse markt wat betreft de colportage nauwlettend in het oog. Zij is er j haast zeker van dat de nieuwe prak- tijken weer zijn ingevoerd door de Engelse Commonwealth Readers' ser vice uit Canterbury. SAIGON De Amerikanen heb ben twee zware klappen moeten in casseren. Bij de landing in Khe Sanh werd gisteren een C123 transport vliegtuig met 44 mariniers en vijf bemanningsleden neergeschoten door mitrailleurvuur van Noordvietname- zen. Allen kwamen om. Vannacht is een compagnie Noord- nierskamp op enkele kilometers van vietnamezen er in geslaagd een mari- de basis Da Nang bij verrassing te vernietigen. De verliezen aan Ameri kaanse zijde worden „zwaar" ge noemd. Na een artilleriebeschieting, drongen de Noordvietnamezen door de verdediging heen en na bloedige gevechten werd het kamp met de grond gelijkgemaakt. De 18-jarige bromfietser F. Meijer uit Amsterdam is gisteren in de Van Woustraat overreden door een vrachtwagen ne om het leven geko men. Waarschijnlijk raakte hij onder de wielen dcordat hij moest uitwij ken voor geparkeerde auto's. Aldus enkele stemmen in links-ex tremistische kringen in Amsterdam en Den Haag, waarin we ons bewo gen om op het spoor te komen van de zogenaamde Eén-mei-groep-inter- nationale-solidariteitsbeweging. Zo als bekend, wordt deze organisatie verantwoordelijk gesteld voor het plaatsen van plastic bommen bij de ingang van enkele gebouwen van buitenlandse vertegenwoordigingen in de nacht van zaterdag op zondag. Behalve in de Residentie was de Eén- mei-groep ook in de Britse hoofdstad en in Turijn actief. Onze zegslieden, die anoniem wil den blijven, waren van mening dat de terreur het werk van enkelingen was. „Indien hier een beweging of een organisatie met ook maar vijf entwintig leden achter zat", zo zei er één, „dan zou 't onmogelijk zijn de zaak geheim te houden." In Nederlandse links-extre mistische kringen is de Eén-mei- groep zeker geen onbekende. Maar niemand, die we spraken, had er ooit een lid van ontmoet, of althans nooit iemand, die zich als zodanig introdu ceerde. Wat men er van wist en weet, is inmiddels al uitgelekt. Het gaat om Castro-ïsten en/of Mao-isten, die het op rechtse dictaturen hebben gemunt. Het hoofdkwartier van de organisatie 't is waarschijnlijk overdreven dit zware woord te gebruiken zou zich in het zuiden van Frankrijk bevin den. Anti-Franco gezinde Spaanse anarchisten zouden er het brein van zijn. „De provocerende discussie of de monstratie", verklaarde iemand, die zich als „een zoeker" presenteerde, „staat bij ons op de eerste plaats. We zullen 't nooit zoeken in bomaansla gen. Deze zijn zinloos, omdat de knal nooit lang blijft nadreunen, en de rook spoedig verdwijnt." De algemene mening was dat het plaatsen van de helse machines bij de ambassades in Den Haag het werk van enkelingen was. Het sou om slechts een paar avonturiers gaan, die naar de influisteringen van een handjevol buitenlandse agitators luisterden. Een gedachte stond er niet achter; een ideologie was er niet. Het geweld werd slechts om het ge weld gebruikt. „Ook de bomaanslag op het Amsterdamse Van Heutzmonument", zo werd ons verteld, „is uitgevoerd door zelfstandig opererende individu en. 't Plannetje werd slechts door twee mensen uitgebroed. Geen bewe ging of organisatie links ge oriënteerd uiteraard werd erin gekend". De publiciteitszucht van de daders ze zonden brieven naar verschil lende persagentschappen in Londen en Den Haag werd verklaard door de sensatie, die men zocht Deze zou de erige en alles overheersende drijf- i veer zijn. Vermoed werd dat de bom aanslagen door buitenlanders zijn i gepleegd met de hulp van enkele Ne derlandse handlangers. Deze buiten- j landers waarschijnlijk Cuba- en Peking-gezinde Spanjaarden of huur- I linger) zouden overigens geen amateurs zijn. Daarvoor waren er te i weinig sporeh of andere aanwijzin- j gen achtergelaten^ Gesteld werd nog dat de Eén-mei-groep -ar al jaren in is geslaagd onvindbaar en ongrijp- baar te blijven. Dit ondanks andere bomaanslagen (Bonn) en ontvoerin gen (monseigneur Ussia in Rome), welke in het verleden werden uitge voerd. KVP-bestuur in Groningen vrijwel geheel afgetreden GRONINGEN Het bestuur van de KVP-afdeling Groningen heeft gisteravond bekend gemaakt te zul len aftreden met uitzondering van de heer A. J. Berger. De uitgetreden bestuursleden zullen zich aansluiten bij de nieuwe partij der Radicalen. Doe-het-zelf verkeerslicht IJMUIDEN De reddingboot „Neeltje Jaeoba", het loodsafhaal- vaartuig „Geep'' en twee helikopters van de marine hebben tot gistermid dag twee uur gezocht naar een jonge man, die van de zuidpier te IJmuiden te water raakte. Hij is niet terugge vonden. Het is de 20-jarige stucadoor J. F. Borsman uit Oudorp bij Alk maar, die werkzaam was op een bouwwerk te IJmuiden. Toen hij gistermorgen omstreeks tien uur in stormweer de pier opliep en om het hek op de pier klom, heeft een echtpaar hem nog gewaarschuwd niet de pier op te lopen wegens de overslaande zeeën. Toen hij vijftig meter van het hek was verwijderd, kwam er een zware zee over, waarna de man niet meer is gezien. Het echt paar waarschuwde de politie, waarna de opsporingsactie op gang kwam. HILVERSUM De NCRV brengt in september de serie „De glazen stad" op het scherm. Dit televisiefeuilleton in zeven delen is ontleend aan het gelijknamig boek van P. J. Risseeuw. Het boek en dus ook de televisieserie gaat over een tuindersfamilie in het Westland. De televisie-opnamen voor deze serie duren een week of drie. De realiteit wordt zoveel mogelijk na gebootst. Een groot gedeelte wordt daarom gefilmd op tuinbouwvei lingen, expeditiebedrijven en ex portkantoren. In de hoofdrollen spelen Johan te Slaa, Mary Smitshuysen, John Leddy, Guus Verstraete, Peronne Hosang, Rob Geraerds en Heieen van Meurs. Het boek van de nu 67-jarige Risseeuto is voor de televisie be werkt door Willy van Hemert. „De glazen stad" verscheen in 1966. Er zijn tienduizenden exemplaren van verkocht. Risseeuw heeft meer met de NCRV samengewerkt. Zijn eerste hoorspel is in 1947 uitgezonden. In Alkmaar kan een buschauf feur op een bepaald punt zelf de verkeerslichten bedienen. Aan gekomen bij een kruising waar alleen de bus linksaf mag kan de chauffeur de weg van tegenliggers vrijmaken door een hendeltje naast het stuur over te halen. Het commando via dit zendertje wordt opgevangen door een ontvanger in de verkeersmast, waar het groene licht keurig op rood verspringt. De bus kan dan veilig door. Een primeur, die waarschijnlijk ook elders in Nederland toepassing zal vinden. Boven: het verkeerslicht, dat de chauffeur in de bus onder) gehoorzaamt. LONDEN De grote vraag naar goud in Londen houdt aan. Volgens de handelaren op de Londense goud- markt was de vraag gisteren groter geweest dan tot dusver dit jaar het geval was. Alleen ten tijde van de panieksaankopen na de devaluatie van het pond in november van het vorige jaar was de vraag nog groter. De pogingen van de Amerikaanse autoriteiten om het speculeren op een goudprijsverhoging de kop in te drukken hebben blijkbaar niets uit gehaald. De VS en de andere landen van de internationale goudpool moesten gisteren opnieuw in de te korten van deze organisatie voorzien uit eigen reserves. In Londen wordt aangenomen dat er in het thans verstreken deel van de maand al meer goud is gekoaht dan in de hele maand januari. Toen werd de omzet onofficieel op meer dan honderd miljoen dollar geraamd. In november en december van het afgelopen jaar werd voor anderhalf miljard dollar aan goud gekocht. BERLIJN Op de bovenste ver dieping van een Westberlijns ge rechtsgebouw is gisteren een bom van eigen makelij ontploft die in een aktentas zat. Degene die de tas gevonden en geopend heeft, zou ver wondingen hebben opgelopen. De brand, die na de ontploffing ontstond, kon worden geblust. Even na de explosie ontving het Westduitse persbureau D.P.A. een anoniem telefoontje waarin werd meegedeeld dat de aanslag de eerste is van een serie. De Velasques Keurkorps 7. Een nieuwe sigaar in een nieuwe verpakking Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. 7 voortreffelijke sigaren in handige doos, die gemakkelijk in uw colbertzak past. 28 stuks in fraaie luxe kist. Steek eens op, zo'n Velasques Keurkorps 71 Bekend is zijn laatste serie-hoor spel ,S)e familie Leenhouts", dat wekelijks door een 900.000 mensen werd beluisterd. De oude Stein Een belangrijke figuur in het boek is de oude Stein, een ouder wets man, die bang is voor ver nieuwingen en het zo niet kan vin den met zijn drie zoons. Die zoons hebben het trouwens ook niet gemakkelijk. De oudste die in dienst is bij een exporteur van groenten is verloofd met de dochter van zijn baas, maar het is meer een verbintenis uit verstand dan uit liefde. De tweede wil graag in de tuinderij werken, maar heeft totaal andere en veel modernere ideeën over bedrijfsvoering. De derde wordt tegen de wil van zijn vader vrachtrijder bij een expedi tiebedrijf dat groenten uit het Westland naar Duitsland en Scan dinavië brengt. Op een van zijn ritten ontmoet hij een Duits meis je, met wie hij moet trouwen. De oude Stein, die zelf tegen de Duitsers heeft gevochten,.wenst het meisje niet te ontvangen, waardoor het volledig vereenzaamt. Zij sterft in het kraafnbed. Voor de laatste rol heeft Willy van Hemert een' Duitse actrice Irmgard Kootes, geëngageerd. Op de foto een scene uit „De glazen stad" met Arnold Gelder man, Mary Smithuysen en Johan te Slaa. DEN HAAG De Westduitse stu dentenleider Rudi Dutschke heeft de regels voor politieke activiteit door vreemdelingen in Nederland niet in acht genomen. Dit antwoordt minister Polak op een vraag van het tweede-Kamerlid P. Jongeling (g.p.v.). Deze had de mi nister gevraagd of het hem bekend was dat Dutschke op een bijeenkomst in Amsterdam op 21 februari een lid van het Koninklijk Huis (prins Claus) heeft beledigd. Dutschke is bij zijn aankomst op Schiphol meegedeeld dat hij niet in strijd zou mogen handelen met Ne derlandse wetten en verordeningen en dat hij ook overigens geen gevaar zou mogen opleveren voor de open bare rust, de openbare onde of de veiligheid. De politie was op de be wuste bijeenkomst aanwezig, maar ingrijpen leek niet opportuun, aldus de minister. Hij zei dat er niet vol doende redenen waren de studenten leider bij voorbaat de toegang tot Nederland te weigeren. Hier voor het laatst (bijna) de arm van de tv-weerman plus het lichaam dat er by hoort. Jaren lang heeft drs. Van der Ham van het KNMI kijkend Nederland met zijn befaamde draaikaart weer kundig voorgelicht. Dat gaat nu veranderen: met ingang van 15 maart zal de weerman zijn verdwenen, want het KNMI gaat zelf, vanuit De Bilt, het weer bericht verzorgen. Stuks 2,45 28 Stuks 9,80 ST. NICOLAASGA Gistermor gen is op de weg Langweer-St. Nico- laasga de 44-jarige mevrouw Van der Pol-Buitelaar uit Den Haag bij een frontale botsing tussen twee auto's om het leven gekomen. Haar man, die de auto bestuurde, is naar het ziekenhuis te Sn.-ek gebracht. Ook de bestuurder van de andere auto, de heer Haarman uit Lang weer. werd naar het ziekenhuis ge bracht. Het ongeluk gebeurde doordat de heer Van der Pol moest afremmen, daarbij in een slip geraakte en op de linker weghelft kwam. Het echtpaar was naar Langweer geweest om een vakantieadres te bespreken. DALERVEEN Dinsdagavond is op de rijksweg tussen Marienberg en Westerhaar een ongeluk gebeurd waarbij de 72-jarige J. Staman uit Bergentheim zo ernstig gewond werd dat hij in de nacht van dinsdag op woensdag is overleden, Zijn vrouw en een inwoner van Veendam. die ook bij het ongeluk betrokken was, werden gewond. Het ongeluk gebeur de toen de heer Staman de rijksweg Wilde oprijden en daarbij geen voor rang verleende aan de Veendammer. Politie'optreden Met ergernis nam ik kemiis van een bericht in. uw. hJad,: dat .in Den Haag een politieman vóorlopig bulten dienst is gesteld omdat hij verdacht wordt van mishandeling van een arrestant. Ervan uitgaande dat de door uw blad gemelde bijzonderheden geheel juist zijn, dan komen deze hierop neer: een 21-jarige jongeman pleegt een ver keersovertreding en wordt deswege door de bemanning van een politiewa gen aangehouden en p.v. aangezegd. De jongeman weigert naamsopgave, waarop de agenten hem verzoeken mee te gaan naar het bureau. Ook dit wordt door de jongeman geweigerd, waarop de agenten genoodzaakt zijn hem te arresteren. Deze verzet zich hevig tegen zijn arrestatie (d.i. een misdrijf), waarop één der agenten om het verzet te breken de ar restant een of meer slagen met een gummistok toedient en gebruik maakt van de knevelketting of bracelet. Natuurlijk waren de omstanders het met dit optreden niet eens; zij trokken partij voor de arrestant en dienden een klacht in tegen bedoelde agent, waarop deze voorlopig buiten dienst werd gesteld. Ik gebruik hier opzette lijk het woordje „natuurlijk", want een groot deel van het Nederlandse publiek is het bij dergelijke inciden ten zelden of nooit eens met het op treden van de politie en neemt het dan, menigmaal op handtastelijke wij ze. op voor de arrestant. Ik spreek hier uit jarenlange (1913-1947) ervaring bij het Rotter damse politiekorps, grotendeels in het hartje van de oude binnenstad, w.o. de destijds zo beruchte Schiedamsedijk. Afgaande op genoemde feiten, dan heeft de betreffende agent zichzelf niets te verwijten en heeft hij slechts zijn plicht gedaan. Ik geloof dan ook niet dat de officier van justitie tot vervolging zal overgaan. Maar intussen heeft het publiek gegnuifd, het gezag weer eens een trap gekregen en liet zenuwgestel en het rechtsgevoel van die agent een flinke opdoffer gehad. En wanneer hij straks weer op surveillance gaat, zou het dan een wonder zijn als hij ge neigd is de overtredingen zoveel mo gelijk door de vingers te zien uit vrees voor mogelijke nieuwe moeilijkheden? En is het een wonder dat, vooral na- de bekende relletjes in Amsterdam en diverse andere gelegenheden waarbij bijna altijd de politie als de schuldige werd aangewezen, men zo moeilijk ge gadigden voor het politie-ambt kan krijgen? Dat men hartelijk bedankt voor zo'n r..baan. de aantrekkelijke wervingsadvertenties en de goede sa larissen van tegenwoordig ten spijt? Rotterdam J. van Kleeff Niet te geloven Onlangs zond ik een brief aan een familielid in New Jersey (VS). Per abuis had ik vergeten de plaatsnaam Wijckoff (een betrekkelijk kleine plaats) er bij te vermelden. Alléén bekend met geadresseerde èn de instelling, waar deze werkzaam was, bezorgde de post de brief (zij het met enkele dagen vertraging) ter bestemde plaatse. Bijna niet te gelo ven. maa-- toch is het zo. Men klaagt tegenwoordig we! eens over vermin derd dienstbetoon en soms wel te recht. Maar met dit voorbeeld voor ogen kan ik zeggen: hulde aan „tante Pos" in Amerika. Den Haag H. Maan-van Proosdij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 11