Donner verloor 6de partij Duits oplichterspaar in Mexico gegrepen Aparte serveertechniek wordt geheime wapen tegen sterk Dinamo Deventer wordt geen „dubbel-stacP VAN DAM LEEFT NU GOED ZIJN LEVEN ALS RADICAAL NA TIP UIT NEDERLAND Terreurgroep had aandeel in ontvoering Eban: Israël is waakzaam Felle reactie Rusland op besluit IOC Slechts twee supporters OPTIMISTISCH BLOKKEER IN BESNEEUWD BOEKAREST Schenk sloeg met auto over de kop Twee Ned. ploegen naar Parijs-Nice Eerherstel voor Noordelijk elftal Veel aandacht voor Ada Kok alias „Kokova" WOENSDAG 6 MAART 1968 DÜSSELDORF De twee vermoe delijke hoofdpersonen in het Düssel- idorfse miljoenenschandaal zijn giste ren in Mexicostad aangehouden. Het zijn de 25-jarige kapster Bri- gitta Glinga en haar 43-jarige vriend Friedrich Ermisch uit Essen, die ver dacht worden van oplichting en valsheid in geschrifte, waarmee zij de Westduitse fiscus voor meer dan elf miljoen mark zouden hebben op gelicht. Van de buit kon tot nu toe vijf miljoen mark worden achter haald. Bonn zal Mexico om uitlevering ivan het tweetal vragen. Vliegveld I De Duitse justitie, die 10.000 gul den had uitgeloofd voor tips, had ook Nederland gevraagd uit te kijken naar iet oplichterspaar. Het leek niet on waarschijnlijk dat zij naar een tante Van Brigitte in Den Haag zouden uit wijken. Monseigneur werd uit auto geslingerd (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG lerwijl mare- Ihaussees de gebouwen van ver- ichillende buitenlandse vertegen woordigingen in de residentie be- raken, is een groot deel van het laagse rechercheapparaat, Interpol n de BVD ingeschakeld bij het op- iporen van de daders van de bom- lanslagen op de Spaanse, de Griek- en de Portugese ambassades. Enkele personen, die als sympa- ïisanten te boek staan van de in- ernationale 1 mei-groep zouden |jn verhoord, doch zouden geen en- ele aanwijzing hebben kunnen ge- ;n. Inmiddels is 'bekend geworden dat e ultra linkse anarchistische bewe- ing, die zich als 1 mei-groep pre- •nteert, in 1966 de hand heeft ge- ad in de ontvoering van imonseig- eur Marco Ussia, raad van de paanse ambassade van het Vati can. Het doel hiervan was Franco onder druk te' zetten teneindedè'1 Vrijlating te bevorderen van com- nunisten die, reeds jarenlang in ipaanse gevangenissen zuchtten. De beweging bereikte niets. De relaat, die als een symbolische aad op de eerste mei in een auto werd gesleurd toen hij buiten een iChtje schepte, werd veertien da- en later weer vrijgelaten. Mgr. Us- ia kon niets over de identiteit van e daders zeggen, terwijl de Ro- ïeinse politie er nimmer in is ge laagd een spoor van hen te vinden. Niet talrijk Van de Nederlandse aanhangers an de 1 mei-groep is slechts be- end dat zij niet talrijk zijn. Ook au er verschil van mening zijn ver de procedures, die moeten 'orden gevolgd om de doeleinden an het voornamelijk uit Spaanse narcliisten bestaande hoofdkwar- er te verwezenlijken. Bekend is dat het gebruik van ge- 'eld in de vorm van bomaanslagen oor de meeste Nederlandse sympa- hisanten van de 1 mei-groep als en methode wordt gezien, die niet nag worden nagevolgd. Slechts en- ele extremistisch denkende figuren ouden deze vorm van terreur niet if keuren. Over de resultaten van het on- lerzoek, dat het gerechtelijk labo- atorium naar de herkomst van de ilastic bommen heeft ingesteld, is ■fficieel nog niets meegedeeld. Men vermoedt echter dat de helse ma- tunes in Nederland zijn samenge teld, en niet over de grenzen wer- len gesmokkeld. Dit zou erop wijzen dat, indien Ie aanslagen door buitenlanders Üjn gepleegd, er in ieder geval Ne derlandse handlangers moeten zijn [eweest. JERUZALEM De Israëlische mi- lister van buitenlandse zaken, Eban, leeft geantwoord op het dreigement 'an president Nasser en gezegd, dat sraël waakzaam is. Hij zei verder lat de huidige bestandslijnen zullen ilijven bestaan zolang zij niet gewij zigd worden door onderhandelingen He een vredesverdrag tot doel heb ben. Op de Egyptische beschuldiging dat Israël de bezette gebieden wil an- ïexeren, zei Eban, dat het feit dat leze gebieden niet langer als „vijan- lelijke gebieden" worden beschouwd, geen enkele politieke betekenis heeft. )at wil eenvoudig zeggen dat de Israëliërs die naar die gebieden gaan de wet niet overtreden, aldus mi nister Eban. In verband met het Israëlische besluit de bezette gebieden niet lan ger meer als vijandelijk te beschou wen, heeft de politieke commissie van de Arabische Liga voorgesteld zo jïpoedig mogelijk een topconferentie te beleggen om over deze kwestie te spreken. Gisteren hebben Israëlische en Jor daanse troepen elkaar over de Jor- daan weer beschoten. Volgens Israël begonnen de Jordaniërs het eerst met schieten, waarop de Israëlische solda ten toen terugschoten. Er waren geen slachtoffers gevallen. Bij controle van passagierslijsten op Schiphol ontdekte de politie dat het paar al naar Mexico was vertrokken. Dat werd via Interpol doorgegeven en het paar werd daar netjes van het vliegveld gehaald. De zaak-Ermisch heeft in West- Duitsland een groot schandaal ont ketend. De rasoplichter en play-boy (hij verliet zijn vrouw en twee kinde ren) die al eerder in het nieuws was gekomen door het knoeien met vrachtbrieven bij kolentransporten, bedacht een nog betere methode om snel en gemakkelijk aan geld te ko men. Hij diende samen met zijn vriendin bij belastingkantoren in Düsseldorf en Essen vervalste invoerpapieren in Viel niet op Het viel geen enkele ambtenaar op, dat Ermisch volgens zyn opgave byna de gehele export van kolen naar Ne derland voor zyn rekening had moe ten nemen. Op deze manier ontving hjj ongeveer een 13 miljoen gulden aan „betaald" omzetbelasting terug. Ermisch en zijn vriedin namen de justitie nog bij de neus door treite rende brieven met misleidende tips Mannequin Petra laat hier een schepping uit de Dick Holthaus- collectie zien: een marineblauwe mantel van linnen met grijze pantalon. Let op de twee ceintuurs in contrasterende kleuren (rood en blauw) die Holthaus er in wil brengen. te sturen uit het buitenland. De laat ste briefkaart was geschreven in Rot terdam en afgestempeld in Den Haag. De zwendel is ontdekt doordat een afkorting in de vervalste stukken niet klopte met de dienstreglementen van de rouane Geen boycot MOSKOU De Sovjetufiie heeft dinsdag geëist dat het internationale Olympisch Comité zijn besluit intrekt om Zuid-Afrika tot de Olympische Spelen in Mexico toe te laten. De centrale raad van de Sovjet-sport clubs en -organisaties gaf een verkla ring uit waarin het besluit van het IOC een uitdaging van de internatio- Jiale openbare mening wordt ge noemd. Gewaarschuwd wordt dat dit besluit zeer ernstige gevolgen voor de Olympische beweging kan inhouden en de 19e Olympische Spelen in ge vaar kan brengen. De verklaring sprak niet over een 'boycot van de Spelen, als het oorspronkelijk besluit van de IOC van kracht blijft. De beschuldiging van de Sovjet-raad van sportclubs tegen het IOC is overigen? zeer fel: „Het besluit is een aanmoediging voor het apartheidsbeleid. Het werd genomen om bepaalde imperia listische kringen te behagen." Welk standpunt de Sovjetunie op de bijzondere zitting van het IOC, die binnen twee maanden in Lausan ne wordt gehouden, gaat innemen, werd uit de verklaring niet duidelijk. Het is waarschijnlijk dat andere Oosteuropese landen het voorbeeld van de Sovjetunie zullen volgen. Libanon Inmiddels heeft Gabriel Gemayel, voorzitter van het Libanese comité verklaard dat Libanon en alle andere Arabische landen de Spelen zullen boycotten indien op de buitengewone vergadering van het IOC de toelating van Zuid-Afrika niet ongedaan wordt gemaakt. Ook Libië en Kon go-Kinshasa zullen niet in Mexico zijn vertegenwoordigd. De Zuidafri- kaanse communistische partij heeft zich uitgesproken voor een boycot van de Olympische Spelen. Inmiddels heeft het organisatieco mité in Mexico een drietal plannen opgesteld om een eind te maken aan de Olympische crisis. Waar de plan nen uit bestaan is niet bekend ge maakt. Roemeense trainer vreest Blokkeer Van onze speciale verslaggever) BOEKAREST Slechts weinig Hollanders zullen morgen Blokkeer kunnen aanmoedigen in de Europa Cup-wedstrijd tegen Dinamo. Twee Hagenaars maakten als supporters de reis naar de Roemeense hoofdstad mee. Een supporter sschare waarop Feijenoord en Ajax bij hun Europa- Cupsuccessen konden bogen, kennen de volleyballers nog niet. Wel zullen de Nederlandse ambassadeurs in Roe menië de heer Haverkorn-Van Rijs wijk en een groot deel van zijn am bassadepersoneel getuige zijn van het duel tussen Dinamo en Blokkeer. Ondanks alle optimistische ver wachtingen die mogen worden ge koesterd, hebben we al één Roemeen ontmoet die niet geheel zeker is van de zege van Dinamo: dat is trainer Mihalescu. „Ik ben vooral bang van de aanvalskracht van Blokkeer maak te hij ons al snel na aankomst in de Roemeense hoofdstad duidelijk. „Ik heb de Hollanders vorig jaar zien spelen tegen Rapid en ondanks de 30 nederlaag maakte de Neder landse aanval bijzonder veel indruk op ons. Vooral spelers als De Vink en Constandze. Volgens mij is Blokkeer het -enige Westeuropese volleybal team dat wij niet kunnen en mogen onderschatten." Over de accommodatie niets dan lof. Daarvan was coach Hoogerwaard reeds tijdens de vliegreis naar Boe karest verzekerd. Hij wist dat met het hotel Ambasador een goede keus was gemaakt. Immers werd vorig jaar in het Spoorwegstation een slechte ervaring opgedaan. Zowel de accom modatie als het eten was slecht en de gedachte daaraan alleen al deed de spelers rillen. Hans Kranenburg zei: „Ik heb twee nachten niet geslapen. Onge dierte liep vrij rond." Henk Hooger waard herinnerde zich hotel Am basador van een reis die hij vijf jaar geleden naar Roemenië maakte, zo dat hij zijn spelers al bij voorbaat kon geruststellen. En niet ten onrechte, want Ambasa dor is een luxueus hotel tvaar de spe lers het aan niets ontbreekt en dat is voor een topsportman al het halve werk. Ook in Roemenië! TOKIO De 53-jarige generaal Ji- zo Jamagoesji van de Japanse lucht machtstaf heeft zelfmoord gepleegd omdat hij zich verantwoordelijk achtte voor het uitlekken van mili taire geheimen. De generaal was als getuige gedag vaard in verband met het uitlekken van deze geheimen die betrekking hadden op raketten en het defensie systeem op de luchtmachtbases in Ja pan. Een Amerikaanse firma zou in het bezit van deze geheimen zijn geko- Door sportredacteur Bob Nuys BOEKAREST, dinsdagavond Sneeuw in Boekarest. Een merkwaardige gewaarwording voor een land waar je in deze tijd van het jaar veel beter weer mag verwachten.. Het is dus ook koud in Roemenië. Pech voor hen die 's morgens in een optimistische bui samen met volleyballandskampioen Blokkeer, Den Haag in regenjas verlieten om per charter vanaf Schiphol naar Boekarest te vliegen. Gelukkig staat er beter weer voor de deur. De sneeuw smelt al. Het uit negen spelers bestaande Blokkeer-team, waarvan Joop Tinkhof pas woensdag komt, aangevuld met trainer Henk Hoogerwaard, bondsdokter Martini, masseur Frans de Heer, chef d'êquipe Bob de Ruiter en secretaris Zimmerman is echter bovenal optimistisch mede doordat de reis naar het ruim tweeduizend kilometer van Nederland verwijderde Roemenië uitste kend en vlot verliep. Overigens lijkt Blokkeer zondermeer kansloos in de eerste wedstrijd van de kwart-finale om de Europa Cup voor volleybalkampioenen tegen de zes voudige Cup-winnaar Dinamo. „Als wij nu eens twee sets zouden kunnen winnen", verzucht puntenmaker Jacques de Vink. Maar tegelijkertijd ziet hij het onmogelijke van zijn op merking in. „Eén set winnen we in ieder geval", zegt Frank Constandse, Blokkeers meest gevreesde aanvaller. „En als we in die andere set nu eens aardig wat punten bij elkaar zouden slaan, dan zijn we echt niet nelemaal kansloos". Geen hoge verwachtingen Toch mag men ook van een in top vorm verkerend Blokkeer geen enorme prestaties verwachten en verlangen. Daarvoor is de tegenstander immers te sterk. Een belangwekkende strijd kan het niettemin worden. De als altijd op gewekte coach Henk Hoogerwaard heeft immers bij de training bewust op topvorm tijdens de Europa Cup-wed strijden aangestuurd. Hetzelfde argument kan echter ook voor het Roemeense team aangevoerd worden. Als legerteam wil men de grote voorsprong op Blokkeer wat be treft trainingsmogelfjkheden met als gevolg een bijna wiskundige wijze van spelen in een grote zege tot uitdrukking brengen. Roemenië is dan'ook duidelijk qua sterkte het tweede volleyballand ter wereld. Blessures Alleen wanneer Blokkeer ér In kan slagen het matematische spel van Dy namo te ontregelen, maakt het kansen in deze zware uitwedstrijd. Blokkeer krygt het temeer niet gemakkelijk te gen de Cuphouder, omdat het team niet vry is van blessures. Overigens is Jacques de Vink weer bijna de oude. Minder goed gaat het evenwel met Hans Kranenburg die last heeft van zijn rug. Hij kan weliswaar springen, maar mist de kracht om te smashen. Nu naar het oosten uitbreiden DEVENTER De gemeente Deventer zal geen dubbelstad mogen worden. Minister Schut (volkshuisvesting) geeft de voorkeur aan een oostelijke uit breiding boven een westelijke. Dat houdt in dat deze stad geen „sprong over de IJssel" zal kun nen maken. Deze beslissing op het hoogste ni veau is door de Deventenaren met grote teleurstelling ontvangen, ook al was men op deze uitspraak al min of meer voorbereid. (Van onze correspondent) ARNHEM Een meelevend hervormd man, voorzitter van uit de KVP getreden radicalen! Hij zegt: „Ik kan me levendig voorstlelen dat dat bericht ver wondering heeft gewekt en vra gen heeft opgeroepen." De heer W. van Dam (38) uit Wageningen lang, slank, vriende lijk, zelfverzekerd moet erom lachen en zegt langs zijn neus weg: „Mijn vrouw heeft het er vandaag in ieder geval wel druk mee gehad. Vele malen werd er opgebeld. Door krantemensen, door de door de poli tiek kennelijk nogal gegrepen men sen, door vrienden en anderen." „Ik heb haar vanavond vijf minu ten gesproken. Net even voordat ik met de 36 meisjes, met wie ik op het ogenblik in het protestants-christe lijk vormingscentrum De Keienberg in Wageningen een weekje optrek, naar de schouwburg hier in Arnhem kwam. Ze wist zich geen raad. Van de politieke achtergronden heeft ze nog geen flauw benul." ,,Ja, wat wil je", verontschuldigt zich de heer Van Dam, „pas zondag heb ik besloten me bij de groep- Aarden aan te sluiten. Ik leef eigenlijk sinds vandaag pas goed nu mijn leven als radicaal. Ik word gewoon ertoe gedwongen. Want je valt als hervormde tussen al die vluchtende rooms-katholieken natuur lijk wel op." Geen voorzitter „Overigens, dit om even iets recht te zetten, ik ben geen voorzitter van de afdeling Gelderland van de radi calen. Ik weet niet precies wie m|j de functie heeft opgespeld, maar wel is zeker dat dat in de verwarring van de eerste ogenblikken is ge beurd." „Nu u dat zo zegt, komen er geen ledenvergaderingen e.d. aan te pas, ja, dan valt me het belachelijke van het woord voorzitter pas op. Ik zal wel al te radicaal als voorzitter zijn aangewezen," grapte hij. „Ik zal als contactadres voor Gelderland fun geren. Dat is afgesproken en dat zal wel tot misverstanden hebben ge leid." Gedwongen „Mijn keuze zelf? De gedachten, die de heer Aarden vorige week ont wikkelde, spraken mij geweldig aan. Er is een hele beweging aan de gang en de heer Aarden maakte het voor mij heel aannemelijk dat het doen van een noodzakelijke stap gedwon gen was. In die stap wil Ik hem volgen. AI jaren heb ik rnjj geërgerd aan de on duidelijkheid van de politiek, aan de compromissen die in vooral christe lijke partijen werden aangegaan om toch vooral het evenwicht tussen progressief en conservatief te be waren. Ik ben het helemaal met de heer Aarden eens, dat we het woordje christelijk naar de tweede plaats moeten terugdringen en het woordje progressief, waarin ik voel uitgedrukt verantwoordelijkheid voor de toe komst, de eerste plaats moeten toe kennen. Daarom deed het er weinig toe of er nou een scheuring in de KVP yvas of in welke partij dan ook. Ik zeg in de huidige omstandigheden ook niet bij welke partij ik voorheen onder dak vond. Misschien wel om de vier jaar bij een andere, misschien onder het afdakje van een en dezelfde par tij. De radicalen van nu zie ik als bronnen van inspiratie, als bunde laars van krachten ook. Het argu ment „weer een partijtje" gaat voor mij niet op. De radicalen zijn een fase. Ik geloof niet dat het in Neder land mogelijk is, anders zou ik he.t zien als een fase in de ontwikkeling naar het twee partijen stelsel, zoals bijvoorbeeld Engeland en Duitsland dat kennen." Een meisje tikte de heer Van Dam op de hand. „Ze gaan weer verder met De Vrek." De heer Van Dam: „Als je een drukke werkkring hebt, kun je gewoon niet radicaal zijn." Nu zal, aldus burgemeester Bol- kestein, gisteravond op een perscon ferentie, zo spoedig mogelijk moeten worden begonnen aan een binnenka mers reeds vastgesteld alternatief plan, waarin de uitbreiding van de stad wordt gezocht in de richtingen oost, noordwest en zuid-zuidoost ten koste van de gemeente Diepenveen. Een van de laatste redenen van de afwijzing van de minister is: Deven ter is in feite te klein en groeit te langzaam om zich te ontwikkelen en een bestaan van twee stedelijke cen tra, op elke oever een, te veroorlo ven. Voor het realiseren van een dubbelstad is een redelijke mate van zekerheid nodig dat het nieuwe stadsdeel in een hoog tempo min of meer afgerond tot stand zal komen en dat zal in Deventer niet het geval zijn. Twee mogelijkheden In de stedebouwkundige visie van Deventer was het belangrijkste argu ment dat zou pleiten voor de dub belstad het voorkomen van een „scheefgroeien" van de stad ten op zichte van de oude stadskern, die als city gehandhaafd moet blijven en verder ontwikkeld moet worden. Kosten Het gemeentebestuur is er dank baar voor dat de beslissing snel is afgekomen en dat in de ministeriële nota een behoorlijke ruimte aan De venter wordt toegedacht. Mr. Bolkestein zei weinig heil te zien in een beroep op de volksverte genwoordiging. Zelfs al zou zij voor het plan Deventer-dubbelstad gewon nen worden, dan zou er een zo'n tij drovende procedure ontstaan, dat de stad beslist met zijn woningbouw in het slop zou raken. AMSTERDAM Twee Neder landse extra-sportieve merken zullen met ploegen deelnemen aan de wedstrijd. Parijs-Nice, die van 7 tot 15 maart wordt gereden. Voor Cabal- lero maakt de wereldkampioen der amateur achtervolgers, Gert Bongers, zijn debuut als professional op de weg. Met hem starten Wim Schepers, Jan Harings, Gerard Vianen, Cees Zoontjes, Dies Kosten, Jan van der Horst en Cor Schuuring. Ploegleider is G. Peters. Willem II/Gazelle komt in deze wedstrijd uit met een gemengde ploeg: de Nederlanders Jo de Roo, Ri- ni Wagtmans, Harry Steevens en Harm Ottenbros en de Belgen Rik van Looy, Herman van Loo, Marcel Maas en Willy Derboven. Ploegleider 'Ton Vissers. JURRIAAN KOOLEN sterke serveertechniek Daarom komt het goed uit dat de bekende sportarts dokter Martini en masseur Frans de Heer van het CIOS in Overveen de reis meemaken. Zij kunnen de Hagenaars misschien wel in perfecte conditie brengen, voordat don derdagavond om 6 uur Roemeense tijd, dat is vijf uur in Nederland, de titanen strijd begint. De spelers van de Rijswijkse...lands kampioen bentitten de nog resreréride tijd voor lichte trainingen en om zich verder in „stilte" voor te bereiden. Woensdagmorgen van 10 tot 12 uur gaat men de spieren wat losser maken al zullen deze oefeningen voornamelijk de serveertechniek betreffen. Verrassen Hiermee wil men de Roemenen gaan verrassen. En zeker wanneer Jurrien Kooien, hierin gespecialiseerd, een LICHT GEWOND OESTERSUND De schaatsenrij ders Ard Schenk en Magne Thomas sen zijn dinsdag aan ernstige ver wondingen ontsnapt toen hun ge huurde auto op een gladde weg in een slip raakte en over de kop sloeg. Het ongeluk gebeurde ongeveer 80 kilometer ten westen van Oestersund. Schenk en Thomassen werden slechts licht gewond en konden hun reis on middellijk in een andere auto voort zetten. De auto had een behoorlijke snel heid omdat de rijders nog op tijd hun vliegtuig wilden halen dat hen van Trondheim naar wedstrijden in Sarpsborg moest brengen. Slechts enkele uren nadat Schenk bij het ongeluk betrokken was stond hij weer aan de startlijn voor de 500 meter. Schenk werd zevende in 44.4 sec. Winnaar was de Noor Eriksen in 42.3 sec. Jan Bols kwam ten val en noteerde 57.3 sec. Op de 3000 meter deed Bols het beter. Hij werd op deze afstand tweede achter de Noor Maier (4.39.1 sec) in de tijd van 4.44.8 sec. Thomas sen werd derde in 4.45.8 en Schenk vierde in -4.51.5 sec. Eriks had 4.58.6 nodig. Maandagavond startte Schenk in het Zweedse stadje Stroemsund. Schenk en Bols eindigden op de 500 en 3000 meter als vierde. De Noordhollander die op de 500 m een tijd van 41.5 sec noteerde, moest de Zweden Boerjes (40.5), Hedlund (41.0) en de Noor Her- jaunet (41.1) vpor laten gaan. Jan Bols bezette op de 3000 meter een vierde plaats in een tijd van 4.29.9 sec achter Maier die 4.24.9 sec nodig had. Sandler reed 4.28.5 en Thomas sen 4.29.5 sec. SLEEUWIJK De Brabantse 4de klasser Sleeuwijk speelt morgenavond (donderdag) om 8 uur een lichtwed- strijd tegen Emma. Het is de laatste oefenwedstrijd voor het kampioens duel tegen HNC. beetje geluk heeft, kan dat heel wat punten gaan opleveren. Blokkeer heeft trouwens nog wat goed te maken in Boekarest. Vorig jaar werden de Rijs- wijkers immers door Rapid, de ploeg van de Spoorwegen, van het veld ge speeld. Het werd toen na 150 in de eerste set een 30 nederlaag. Gedeel telijk onnodig, maar onervarenheid deed de ruime voorsprong in de tweede set met 101 en 14—9 verloren gaan. Setwinst had een flinke ruggesteun betekend, maar nu was Blokkeer kans loos. Dynamo is echter nog sterker dan Rapid, Ook Nicolau, nu bij het Bel gische Brabo, maar ex-Rapid heeft dit reeds verteld. Dit wat ontmoedigende bericht brengt de nu nog optimistische Rijswijkse ploeg echter niet uit het evenwicht Daarvoor is de geest in de ploeg domweg te goed! Amateurelftal verloor van Telstar met 2-0 ZEIST Het Nederlands amateur elftal heeft dinsdagmiddag op het KNVB-sportcentrum in Zeist een oe fenwedstrijd tegen de eredivisieclub Telstar met 20 verleren. Tot zeven minuten voor het einde kon de nog lang niet ingespeelde selectie van Siem Plooyer de stand gelijk houden (00). Eerst dan profiteerde Boe- kestein van een verdedigingsfout. In de laatste minuut viel het tweede doelpunt, toen Kort, na door De Vries ten val te zijn gebracht, een strafschop benutte. De beste spelers bij de amateurs waren Hans Deen (ZFC), Cor Mel (DCG) en Car Groe- newegen (Middelburg). (Van een onzer verslaggevers) RIJSSEN Na de bijzonder te leurstellende prestaties tijdens de jongste districtswedstrijden van de KNVB in Heerjansdam heeft het Noordelijke elftal dinsdagavond in Rijssen iets teruggewonnen van het verloren prestige. In een alleszins acceptabele wedstrijd versloeg een wilskrachtig Noordelijk zaterdagelftal de Oostelijke 2de klasser Excelsior met 51. Uitblinker was de voor rust rechts- en daarna linksbuiten spelende ACV- ,er Gritter. Hij scoorde drie doelpun ten, waarvan twee van uitstekende kwaliteit. Na hem dient direct aan voerder Blom te worden genoemd. Bij rust leidde een tot dan sterker Excelsior met 10 dank zij een knap doelpunt van Dannenberg. Al sne-1 na rust maakte Gritter bij een scrim mage gelijk en scoorde Blokzijl uit een penalty 21. Gritter kopte schit- tërend 31 in en De Hoop maakte er 41 van, waarna Gritter met een prachtig schot voor nummer vijf zorgde. In Tsjechische pers PRAAG In het buitengewoon fraaie Podili-bad op de linkeroever van de wildstromende Moldau, keek men maandag en dinsdag wat verbaasd naar de Nederlandse zwemploeg. Ter- wyl andere teams zich kalm voorbe reidden op de internationale wedstrij den, die woensdag en donderdag wor den gehouden, trainde de Oranjeploeg dat de stukken eraf vlogen. Dinsdagmorgen werd er flink aan getrokken (drie kilometer) en 's mid dags werd eenzelfde afstand afgewerkt. Bang dat zijn ploeg oververmoeid raaks door de harde trainingen is Kerkhoven niet. Hij ziet de ontmoe tingen in Praag toch meer als een doorbreking van de sleur en hij zal het zeker niet erg vinden als de resul taten minder zijn dan die van Bremen. „Ook de vijftig meterbaan speelt hier bij natuurlijk een rol", aldus de Ne derlandse coach. „Je krijgt ineens die overgang van 25 naar 50 meter en daar moet het ritme weer helemaal bij worden aangepast. Dat zal de tij den ongetwijfeld drukken." Wie geen moment aan de kwalitei ten van de Nederlandse zwemploeg twijfelt is de Tsjechische pers. In het Praagse dagblad Vecerni Praha stond dinsdag op de sportpagina een foto van Ada Kok, Coby Buter en Klenie Bi- molt, waarbij stond geschreven dat „Kokova", „Buterova" en „Bimoltova" na de successen in -Bremen ongetwij feld grote favorieten zijn voor de wed strijden van woensdag en donderdag. Vooral „Kokova" kwam in het bege leidend artikel uitgebreid aan bod. Overigens heeft de Nederlandse we reldrecordhoudster wat last van een lichte griepaanval. Maandag en dins dag heeft zij niet getraind. Ook Coby Sikkens is niet helemaal fit. Zij zul len echter beiden woensdag aan de start komen op resp. de 200 meter vlin derslag en de 100 meter rugslag. Er ko men tien landen aan de start. Sparta Praag heeft zich dinsdag als vierde ploeg voor de halve finales van het tornooi om de Europese basketbalbeker voor dames geplaatst. In Boedapest versloeg Sparta in de return MTK met 57—48 (26—26). EERSEL De Nederlandse grootmeester Jan Hein Donner heeft dinsdae de zesde partij uit de tweekamp tegen de Zuidslaviër Gligoric verloren De Zuidslaviër heeft nu, met nog vier partijen te spelen, een voorsprong van 4,5 tégen 1 5 punten Opnieuw speelden beide grootmeesters Konings-Indisch. Donner kwam' met wit' met een interessant openingsnieuwtje. De eerste indruk is dat Donners nieuwe methode alleszins de moeite van een studie waard. Op de zestiende zet maakte de Nederlander echter een fout en Gligoric kon, zonder enig risico, groot voordeel krijgen. De Zuidslaviër zette daarna een koningsaanval in, waartegen Donner «een verweer had. 6 Keta

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7