Gastenboek Moord op vrouw na twaalf jaar opgelost Journalisten in Vietnam krijgen pantservesten Nederlands instrument in ruimte werkt feilloos Aanpassen aan andere tijden' Wet moet schelden van kritiek distaiiciëren iSommigen willen in sporthemd naar Hoe-é liik Twee mannen gearresteerd Verkeer in Rome ontwricht door Sicilianen Snuif en wrijf Fotokopieën met handtekeningen voor, profPolak O Zes weken voor aanrijden van twee meisjes 5 WOENSDAG 6 MAART 1968 De patiënt in Zeist, met zijn huis-kunstnier. De man is met deze betrekkelijk eenvoudige apparatuur in staat zichzelf te helpen en behoeft nu niet regel matig meer naar een gespeciali seerde afdeling van een zieken huis om behandeld te worden. Als het geld ervoor beschikbaar komt zullen ook elders bij patiënten thuis kunstnieren worden geplaatst. Mislukt [TUTEN kan van mening verschillen of de Britse regering er góéd aan deed, een halszaak te maken van de gratieverlening aan drie ter dood veroordeelde Rhodesiërs. Een feit is echter, dat het bewind van Ian Smith de banden met de Britse I Kroon niet had verbroken en dat het besluit van koningin Elizabeth als| gevolg daarvan uitgevoerd had moe ten worden. Dit nu is niet gebeurd. Voordat besloten werd, wat met de veroordeelde inheemsen zou gebeu ren, werd het gebaar van de Britse vorstin als ongevraagde tussenkomst van de hand gewezen, zij het dan dat enkele rechters zich tegen deze af wijzing verzetten. De poging van premier Wilson, de blanke minderheid in Rhodesië te dwingen, de Britse soevereiniteit over dit gebied te eerbiedigen, is mislukt. De mogelijkheid, dat nog een vergelijk wordt gevonden is nu wel heel klein geworden. lin TTET en arm TJET lijkt er op, dat de Wereld handelsconferentie te New Delhi toch nog iets positiefs gaat opleveren, al zullen de resultaten ver beneden de verwachtingen van de ontwikke lingslanden blijven. De industrieel ontwikkelde landen zijn niet erg toeschietelijk, in som mige gevallen omdat de Unctad- conferentie op een nogal ongelukkig tijdstip wordt gehouden. Engeland heeft enorme moeilijkhe den, waarvan het de vraag is, of het die spoedig te boven zal komen. Zelfs het economisch sterke Amerika heeft grote problemen, die in een verkie zingsjaar vrijwel geen ruimte laten voor nieuwe verplichtingen. Frankrijk heeft slechts belangstelling voor de Franssprekende gebieden in de wereld. Nederland is een van de weinige „rijke landen", die trachten de tegenstellingen met werkelijk heidszin te benaderen. De conferentie kan niettemin een j belangrijk gevolg hebben. Voor waarde is echter, dat de ontwikke- j lingslanden elkaar weten te vinden, in een poging, onderlinge tegenstel-j lingen te overbruggen. Totdusver is daar weinig van geble ken. De verdeeldheid is nog groot en zij leidt onherroepelijk tot verzwak-1 SAIGON Bij het vertrek per hefschroefvliegtuig naar een gevaarlijk gebied in de Me kong-delta worden aan journalis ten pantservesten in het soldatenj argon „Hanoi-corsetten" verstrekt. Nieuwelingen trekken ze aan, veteranen ge bruiken de dikke, met glaswol en nylon gevulde vesten als zit kussen. Op vragende blikken van de .^groentjes" reageren ze door te wij zen op de bodem van de helikopter waarin een machinegeweer, van de Vietcong fikse gaten heeft geschoten; Iedere journalist kan aan de „rou lette" van de oorlog deelnemen. Hij moet slechts een verklaring onderte kenen dat de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam niet aansprakelijk zijn voor schade en dat zijn bedrijf even tueel voor vervoer van zijn lijk zorg draagt. Geen oorlog, ook niet die in Korea, is het thuisfront zo dichtbij gebracht als die in Vietnam. Daarvoor zorgden de snelle kabelverbirwlingen, radio, televisie, Telstar en de concurrentie van driehonderd vaste Vietnam-cor- respondenten. De journalisten lopen natuurlijk veel risico, en niet alleen bij ge vechtshandelingen. Zo viel er op een dag een van zes meter hoogte uit een helikopter in een Delta-moeras. „Gooi hem zijn perskaart na", riep de piloot onaangedaan. Op eigen houtje Er zijn in Vietnam journalistieke mammoetbureaus die van alles op de hoogte zijn omdat ze dertig verslag gevers en Vietnamese assistenten over het hele land verspreid hebben. Er werken echter ook correspondenten die op eigen houtje alles te weten moeten komen, of het nu in Hoe-é of Khe Sanh in het noorden, of in Sai gon gebeurt. Dan zijn er ook nog mensen die voor een „quickie", een kort bezoek van niet meer dan drie dagen, naar Zuid-Vietnam komen om zich een beeld te vormen van de toestand. In de bonte mengeling van persmensen zijn er die in sporthemd en op sanda len naar Hoe-é willen vliegen, terwijl anderen in legeruniform met revol ver op de dagelijkse militaire persconferentie in Saigon verschij nen. Een jaar Vietnam is voldoende om de officiële mededelingen van Saigon over behaalde successen met het no dige wantrouwen te ontvangen, en men weet dan wel wat „lichte verlie zen aan eigen kant" kan betekenen en waarom bij honderd gedode Viet- cong-strijders slechts twaalf wapens werden gevonden. Amerikaan Voor journalisten is het een voor deel, Amerikaan te zijn. De Ameri- king van de positie der arme landen. Zij moeten dit beseffen, nu er nog wat aan gedaan kan worden. KAAP KENNEDY Achttien instrumenten aan boord van de Ame- Mkaansc OGO-5, waaronder het Ne derlandse. zijn nu ingeschakeld en werken feilloos, zo is gisteren op Kaap Kennedy meegedeeld. I De kunstmaan, Orbiting Geophysi- oal Observatory 5, is gisteren in een ptrfeete baan terechtgekomen. Zij kaanse persvertegenwoordigers zijn niet op de zwarte markt aangewezen maar kunnen in het legerwarenhuis tegen lage prijzen van alles kopen: van kauwgom tot ringen met dia manten. Zij krijgen ook speciale in lichtingen en kunnen films en foto's onder de moeilijkste omstandigheden vrij makkelijk het land uitkrijgen met medewerking van de Ameri kaanse luchtmacht. Het gros van de correspondenten woont in twee hotels: het dure. vrij wel uitsluitend aan Amerikanen voorbehouden Caravelle, dgt voor de heïf eigendom is van de bisschop van Saigon, en de oude „koloniale herberg" Continental, waar eens de schrijver Graham Greene werkte aan zijn „stille Amerikaan". 's Avonds om acht uur is er in het dakrestaurant van „Caravelle" de „berichtenbeurs". (Om deze tijd is weliswaar het uitgaansverbod al van kracht, maar de politie is met wat bier wel te vermurwen.) Vanaf het dak heeft men soms een goed uitzicht op de oorlog. Mitrail- leurvuur in de haven, liohtfakkels boven de renbaan van Saigon, bran den op de luchthaven en het ma noeuvreren van pantserwagens rond de stad. Na de bezichtiging van dit panorama volgt dan de berichten beurs, die de koersen van strategie en binnenlandse politiek vaststelt. Zondagavond was de stemming: Hoe-é weer vast en verder stijgend, Thieu en Ky verbeterd, maar nog steeds weinig verhandeld. Khe Sanh waar niemand meer heen wil slechts in het telefonisch verkeer ge vraagd. De ravage die overbleef na de ontploffing in een chemische fabriek te Winschoten. Omdat de enige werknemer die zich in het ketelhuis bevond de ont ploffing zag aankomen, zodat hij zich nog juist uit de voeten kon maken, is er geen sprake van persoonlijk letsel. Materiële schade is er des te meer. AMSTERDAM Een twaalf jaar geleden gepleegde moord of doodslag schijnt door de Amster damse recherche te zijn opgelost. Het lijk van de vermoorde vrouw, de destijds 56-jarige café houdster Betje van Schevenho- ven, in haar omgeving bekend als tante Betje, is ondanks een 48 uur durende graafpartij in de Bloemendaalse duinen evenwel nog niet gevonden. De politie kwam achter de moord tijdens het verhoor Van vier inbre kers. Eén van hen, de 44-jarige koopman G. S., bekende samen met een vriend, de 52-jarige garderobier Th. W. van H., de moord te hebben gepleegd. Van H. werd later gearres teerd. Zij hebben een uitvoerige be kentenis afgelegd. De moord speelde zich af op de 17e oktober van het jaar 1956. De twee mannen wisten dat tante Betje plannen had om een hotelletje voor ongeveer 20.000 gulden te kopen. Ook wisten zij dat de vrouw het geld altijd bij zich droeg. In de och tend van de bewuste dag besloten de mannen hun slag te gaan slaan. Zij volgden de vrouw naar het Cen traal Station met de auto van Van H. S. verborg zich achter de auto en Van H., die tante Bet heel goed ken de, haalde haar op bij de tramhalte en bood haar een lift aan. De vrouw schijnt argeloos met haar 'vriend' te zijn meegeweest en kreeg van S. op de Nieuwe Zijds- Voorburgwal ter hoogte van het postkantoor met een zware stalen autoas een klap op het hoofd, die vermoedelijk meteen haar dood be tekende. De mannen zijn toen met de auto in de richting van het Bloe mendaalse strand gereden en terwijl Van H. met zijn auto doorreed om later terug te komen_ heeft S. het lijk de duinen ingesleept en daar be graven. Een teleurstelling voor de man nen was dat hun slachtoffer niet meer dan 200 bij zich had. De auto werd onmiddellijk grondig gereinigd en van nieuwe bekleding voorzien, maar is inmiddels in de sloop ver dwenen zodat de politie op dit punt geen bewijsmateriaal heeft. Het Wijkt' dat de .daders, die iiyfëi- te eén'perfecte misdaad hadden' gè- pleegd,- in ^dëTToop der jaren W-el eens in een dronken bui iets 'hier- ROME Slachtoffers van de aard beving op Sicilië en oorlogsinvaliden hebben gisteren bij het parle mentsgebouw in Rome het verkeer in het hart van de stad over enkele kilometers ontwricht. Ongeveer 200 Sicilianen hadden tenten opgezet en stookten vuurtjes op het plein bij het parlement. De oorlogsinvaliden probeerden het ge bouw binnen te dringen wat door de politie werd verhinderd. Andere ve teranen gingen midden op straat zit ten tijdens het spitsuur. Temidden van het geloei van claxons en het gescheld van automo bilisten gingen de Sicilianen, gehuld in dekens, rustig door met vuurtjes stoken. Zij willen meer regeringshulp voor de steden die in januari door de aardbevingen werden getroffen; de oorlogsveteranen willen hoger pensioen. Elizabeth Schevenhoven, destijds in Amsterdam beter bekend als ..tante Bet". over aan derden hebben gezegd, wat na twaalf jaar net begin van de oplossing van dit drama is gewor den. Commissaris Sanders, die het on derzoek leidt, blijkt niet uit het veld geslagen dat men ondanks twee da gen graven de stoffelijke resten niet heeft gevonden. De verklaringen van de verdach ten die bladzij voor bladzij door hen zijn ondertekend, bevatten zoveel de tails, die ook nog indirect door der den worden bevestigd, dat de of ficier van justitie graag bereid is de beschuldiging van moord te ac cepteren, aldus de commissaris. „Na tuurlijk blijven wij naar het slacht-' offer zoeken maar ook zonder dat wij dat zullen vinden lijkt ons de zaak volkomen rond. Het lijk is midden in de nacht toen het pik donker was begraven. Het lijljt logisch dat de mannen niet meer in staat zijn na twaalf jaar de juiste plek aan te wijzen, temeer omdat de situatie in die pe riode aanmerkelijk is veranderd", zo vertelde de commissaris. Blijkens zijn mededelingen zijn de verdach ten op het ogenblik volledig be reid alle konsekwenties van hun daad te aanvaarden en de politie alle medewerking te geven omdat zij geconfronteerd worden met een dusdanige hoeveelheid belastende feiten dat zelfs voor deze keiharde mannen ontkennen geen enkele baat meer biedt. Dat deze twaalf jaar geleden is gepleegd betekent geen verjaring van het misdrijf. Niettemin biedt deze zaak nog wel enkele moeilij ke juridische aspecten, aldus com missaris Sanders. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met tórRÉÖfe stil- dent Rob van Gemert heeft minister Polak (justitie) de fotokopieën gestuurd van de handtekeningen lijsten waarop 755 personen hebben verklaard, dat ze president Johnson een oorlogsmisdadiger vinden. De student vraagt de bewindsman namens de ongeveer duizend collega's die zaterdag in de Utrechtse Buur- kenkbijeenkomst geweest zijn, hem op zeer korte termijn mee te delen hoe hij zal handelen ten aanzien van degenen die de lijsten hebben onder tekend .en welke stappen hij wil on dernemen om zijn vervolgingsbeleid dusdanig te wijzigen, „dat de duizen den mensen die momenteel in ernsti ge gewetensconflicten raken inzake het Vietnam-gebeuren, niet onnodig met de rechter in aanraking komen". Een afschrift van de brief is gestuurd aan leden van de Eerste en Tweede Kamer, met het verzoek, alle pogingen in het werk te stellen om de minister ertoe te bewegen, de arti kelen 117 en 119 van het Wetboek van Strafrecht te wijzigen en zijn vervolgingsbeleid aan te passen aan de huidige opvattingen over de nor men die aan deze wetsartikelen ten grondslag liggen. qëfefflafc i Op organisatorisch terrein wordt in het christelyk on derwijs aan een ingrijpende vernieuwing gewerkt. Daar om nu het woord aan dr. B. Rietveld, gereformeerd pre dikant in Den Haag-West, sinds 1962 voorzitter van de Unie „Een school met den B(jbel". Dr. Rietveld publi ceert veel en is voorziter van deputaten voor de geeste lijke verzorging van militairen vanwege de Gereformeer de Kerken. Ilij was ook predikant in Leidschendain en Kralingen. De Unie .Een school niet den bijbel P 23 januari van dit jaar was het 89 jaar geleden, dat de Unie werd opgericht. Dat geeft natuurlijk te denken. Wordt he langzamerhand tijd haar toe te vertrouwen aan monumentenzorg öf heeft zij een elementaire kracht en betekenis, die door de jarei heen dezelfde blijft? Het laatste is het geval in drieërlei opzicht a) In 1878 ging er een storm door ons volksleven. Een wet van ministe Kappeyne passeerde de volksvertegenwoordiging en wachtte op onderteke ning door de koning. Het was een schoolwet en het ging dus om de opvoe ding van de kinderen. Hoezeer die de harten beweegt, kunt u nog altij' copstateren uit het bezoek aan de avonden, waarop ouders van eersteklas sers kennis maken met de school. Hoe weinig aantrekkingskracht van ver gaderingen uitgaat, dóar, komen ze. Het ging om de christelijke opvoeding van de kinderen. En voor velei was en is het allerbelangrijkste in de opvoeding, dat het kind in aanraking gebracht wordt met Christus. Daarom ging er zo'n golf van bewogenheid door Nederland bij het tot stand komen van de wet-Kappeyne. Het christe lijk volksdeel is toen zo ver gegaan, dat het in een volkspetitionnement de koning vroeg de wet niet te ondertekenen. (Hetgeen intussen wél gebeurd is). Die bewogenheid deed de Unie ontstaan. De elementaire belangstelling voor het kind en voor Christus is niet van een ogenblik of van een eeuw, maar van alle eeuwen. Daardoor bestaat de Unie nog steeds. eenheid b) TN 1878 dreef het gemeenschappelijk gevaar voor 'de christelijke opvoe- ding de christenen naar elkaar toe. Er waren 305.869 handtekenin gen. 308 hervormde kerkeraden, 108 christelijke gereformeerde en 7 lutherse schreven zelf. (De gereformeerde kerken bestonden nog niet). Zelfs wordt vermeld, dat meer dan 164.000 rooms-katholieken mee adres seerden. Dwars tegen de tendens van de tijd was er een oecumenisch han delen. De naam Unie werd geboren. Ook de Nederlanders van die tijd proef den de bekoring van dit woord. De geest van ónze eeuw dringt in de richting van eenheid met geduld ten aanzien van eikaars gebreken. Maar welke de geest van een bepaalde tijd ook moge zijn, in levend christendom is er altijd hunkering naar eenheid. Vandaèr het aantrekkelijke van de naam Unie. De nadere bepaling „een school met den bijbel" kan nog wel anders geformuleerd worden, maar de naam Unie is blijvend. c) En het ging om de vrijheid. In doelstelling wisselt het woord christe lijke school af met vrije school. En ook hier is een elementair element, dat het blijvende van de Unie verklaart. De vrijheid kan op alle manieren be dreigd worden, ook in onze tijd, waar de structuren steeds omvangrijker en machtiger worden, de zucht naar vrijheid is er niet minder sterk om. Natuurlijk zijn de veranderingen van de laatste 89 jaar niet aan de Unie voorbijgaan. De wereld waarin zij leeft is niet meer een nationale, maar een internationale, een mondiale. En de wereld van de technocratie is wel een andere dan die rondom Het Loo in de vorige eeuw. ook nu nog TN Nederland zijn er nu christelijke scholen. In 1920 is de gelijkstelling een 1 feit geworden. We kunnen rustig zeggen dat het christelijk onderwijs in Nederland groot geworden is. Moeten wij dan nog altijd haar, bloei bevor- dereh? Ongetwijfeld. Nu, hebben, wij te zprgep voor het christelijk gehalte van ons ortdeywjjs. Personeel én ouders moeten daarvoor in de Unie steun vinden. Maar vooral zal de Unie haar tijd moeten verstaan, en zij wil dat, in aandacht voor wat er buiten de grenzen in de wereld gedaan kan worden. Christus is Heer en Heiland der wereld. En het armoedig schooltje ergens in het binnenland van de werelddelen dringt zich aan onze aandacht op. De Unie-collecte, die ieder jaar gehouden wordt en met de economische bloei op en neer gaat, maar toch in de laatste jaren een halfmiljoen 's jaars opbracht, was van oudsher bestemd voor de kosten van de plaatselijke scholen. De Unie was in dit opzicht niet meer dan een losse band, die de locale comité's (let op dat locale) verbond. Het geofferde geld was hard no dig voor de plaatselijke school. Sinds 1920 is dat natuurlijk ook wel wat veranderd. Daarom wil de Unie nu onze verantwoordelijkheid tegenover het buitenland (het land van de Heer) gaan honoreren. De Schoolslag van 1966 (men gaf 2.000.000) was daar een eerste begin van. Voor die aanpassing aan de vragen van de tijd is eni ge reorganisatie in de schoolwereld nodig. Die reorganisatie is op gang. met anderen FTP 14 september 1966 kwamen de drie grote bonden CNS, CVO en GSV in Tivoli te Utrecht bijeen. Sindsdien is er een sterk unificerende ten dens. De Unie slaat dat met grote belangstelling gade en doet er graag aan mee. In het geheel hoopt zij haar doelstellingen naar de eisen van de (véél- eisende) tijd na te streven. In de wereld van de papieren en mondelinge propaganda klinkt de stem van de Unie misschien wat zwak. Maar let u eens op het Unieblaadje, dat uw kind meebrengt of dat u in de bus vindt, lees School en Huis, het maand blad, waaraan de besten meewerken, vraag erom aan de school, let op Unie avonden en -dagen in uw omgeving, en misschien kunt u de Unie-dag be zoeken op 16 april, dinsdag na Pasen, in het gebouw voor K. en W. te Utrecht, aanvang 10.30 uur. U bent er hartelijk welkom! heeft zoals gemeld 25 instrumenten aan boord, waarvan de laatste zeven morgen ook zullen zijn ingeschakeld Men hoopt nu meer gegevens te ver- krijgen over de betrekking tussen de j stralingsgordels rond de aarde en het weer, over het Noorderlicht en de raadselachtige radiostraling van Ju piter. (Vervolg van pag. 1) Minister Polak heeft in antwoord op schriftelijke vragen van Tweede- Kamerleden, o.a. mevrouw H. Singer Dekker (soc.), nogmaals verklaard dat prof. Delfgaauw niet was ver volgd omdat het niet zeker was wat hij op een bijeenkomst in Amster dam op 21 oktober had gezegd, en dat het belang van de vrijheid van I meningsuiting meebrengt dat niet tot vervolging wordt overgegaan als het onzeker is dat de uitlatingen onder het bereik van de strafwet vallen. Prof. Delfgaauw had bij die gele genheid president Johnson een oor logsmisdadiger genoemd volgens de uitspraken van tribunalen van Tokio en Neurenberg. Deze beschuldiging herhaalde hij letterlijk tijdens de uitzending van Mies-en-scène. In antwoord op schriftelijke vra gen van het socialistische Tweede- Kamerlid drs. E. van Thyn, verklaar de minister Polak verder dat het on derzoek naar de vraag of het artikel van het wedboek van strafrecht dat belediging van een bevriedstaatshoofd strafbaar stelt, nader moet worden ge wijzigd nog niet is voltooid, maar zo eel mogelijk zal worden bespoedigd. In het bijzonder zal worden onder- ocht of het mogelijk is een scher- er onderscheid te maken tussen het ;ebruik van scheldwoorden en het liten van zakelijke kritiek, zonder ech- .er hetgeen in andere strafbepalin gen omtrent belediging wordt gezegd, los te laten. Minister Polak zegt, dat het ar tikel is ontstaan in een tijd en een wereld die verschillen van de onze, en dat de toenmalige positie van staatshoofden op een aantal punten afwijkt van die van menig staatshoofd thans. Er is dus inderdaad aanlei ding het artikel nader in ogenschouw te nemen. Het bewuste artikel kan echter niet los worden gezien van de overige bepalingen van het wet boek van strafrecht waarin belediging of het gebruik van een beledigende vorm strafbaar wordt gesteld. Ook bij belediging van andere personen dan staatshoofden heeft het OM de plicht, ook al hebben deze personen geen klacht ingediend, een vervol ging te overwegen. (Het OM gaat tot vervolging over indien het dit in het algemeen belang acht). MAASTRICHT De rechtbank van Maastricht heeft gisteren de 21-jari'ge beton timmerman P. S. uit Sittard veroordeeld tot zes weken ge vangenisstraf en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Hij had op 9 januari 1967, onder j invloed van drank, met zijn auto twee meisjes aangereden, die in Sit- j tard op een voetpad liepen. Een I meisje overleed enkele dagen later aan de verwondingen, het andere meisje was zwaar gewond, j De officier had veertien dagen ge leden vier maanden gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbe- I voegdheid geëist Pamflet ..Johnson moordenaar" voor minister (Van onze parlementsrcdactie) DEN HAAG PSP-senator O. M. Boetes heeft gisteravond in de Eerste Kamer minister Vcringa een pamflet met de woorden „Johnson Moorde naar" aangeboden. Hij deelde mee thuis nog 1000 van deze pamfletten te hebben, die hij op middelbare scho len wil verspreiden. De heer Boetes bekend organisa tor van betogingen tegen de Ameri kaanse politiek in Vietnam deed dit tijdens de behandeling van de begroting van onderwijs en weten schappen. Hij benadrukte in zijn rede de noodzaak om op de middelbare scho len de leerlingen ook in het vak pole mologie (de leer over het totstandko men van internationale conflicten) te onderwijzen. De heer Boetes meende dat hieraan veel te weinig aandacht werd besteed. Daarentegen kreeg de leger- voorlichtingsdienst wel gelegenheid om op scholen te spreken over de mogelijkheden om in dienst een vak te leren. De PSP-senator zei dat men de leerlingen ook de andere aspecten van het oorlogsvraagstuk en de taak van het leger moest laten zien. „Ik ben het met prof. Delfgaauw eens", aldus de heer Boetes" dat gemeten naar de maatstaven van Neurenberg en Tokio president Johnson en zijn generaals inderdaad oorlogsmisdadigers zijn". Zes gemaskerde mannen, van wie drie gewapend met automatische ge weren, hebben maandagavond op het station van Montreal postzakken ge roofd met geld ter waarde van 350.000 gulden. Tot nu toe is alteen de auto teruggevonden waarin zij ontluchtten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5