Vrouw in het Jawel, maar ambt. hoe? Rennies Kerken moeten islam niet irriteren Chr. en rk middenstand gaan in Rijswijk bouwen Zijn leer is niet zuiver genoeg PREDIKANT HOEF DIAGNOSE ARTS NIET TE WETEN Amerikaan promoveert aan de VU Een ivoord voor vandaag Gereformeerde synode bleef weer steken Praten met de verontrusten Pastoor Miedema zal in gehuurde ruimte voorgaan VAN TORAPJA-LANP TOT TOBA-MEER Preekverbod vooiL vrijgemaakte predikant IIEUV WOENSDAG 6 MAART 1968 „Laten wij de belijdenis onwankelbaar vasthoudenschrijft de apostel in zijn brief aan de Hebreeën. Het zijn bekende woorden. We kunnen ze haast wekelijks horen uit de mond van predikanten, die zich zorgen maken over de ontwikkeling in de kerk. Zij vrezen dat wij bezig zijn het geloof van de vaderen te verliezen. Maar. zoals wel vaker gebeurt in deze brief, de apostel denkt aan iets anders. Trouwenseen geloofsbelijdenis op schrift was er toen nog niet.) Deze apostel spreekt niet over onze vaderen, maar over de toekomst. We kunnen een belijdenis in ere houden als een waardevol document, of zelfs als een schriftuurlijke samen vatting van de daden Gods, zonder innerlijk vernieuwd te zijn. Maar deze belijdenis kan alleen uitgesproken worden door mensen wier ogen door de Heilige Geest geopend zijn. Het betekent dat wij vooruit zien en door een donkere toekomst heen God zien handelen. Hier gaat het om de grote dingen die gebeuren gaan. Hebben we die belijdenis onwankelbaar vast gehouden? Kunnen we zeggen: God is er morgen ook, want Hij is de God van de nieuwe, de eeuwige morgen? We lezen vandaag Lucas 9 28-45 Schoemvinkeliers doen mee (Van onze soc.-econ. redactie) B1LTHOVEN Het Neder lands christelijk ondernemers- verbond gaat samen met het Nederlands katholiek onderne- mersverbond een perceel grond kopen in de Plaspoelpolder te Rijswijk, waar de bonden samen een pand gaan bouwen en zich eind 1969 hopen te vestigen. De samenvoeging van de werk zaamheden van de verbonden start reeds op 1 juli a.s. het beleidswerk gaat naar het oude pand van het NKOV (Laan van Meerdervoort 16 in Den Haag) en de service-afdelingen van beide verbonden naar Oranje laan 30. Rijswijk (NCOV). In de jaarvergadering van de Christelijke bond van schoenwinke liers in Nederland deelde voorzitter J .van Dalen gisteren mee, dat het secretariaat van deze bond op 1 janu ari 1969 ook verhuist naar de kanto ren van NKOV en NCOV. De bedoeling is, dat in de toekomst een groot aantal branche-organisaties haar domicilie zullen kiezen in het nieuwe pand te Rijswijk van de sa menwerkende confessionele mid denstandsverbonden. NCOV en NKOV. De bond van christelijke kap perspatroons bracht op 1 januari jl. zijn secretariaat reeds in Den Haag onder. De voorzitter van de bond van christelijke detaillisten in de textiel handel, de heer Moolenaar, legde in deze vergadering ook nadruk op de samenwerking van de christelijke middenstandsorganisaties. Vooral de niet levensmiddelenorganisaties wilde hij tot meer onderlinge samenwer king brengen. Hij dacht daarbij aan de woninginrichters, de kleermakers, de schoenwinkeliers, de schoenma kers en de textieldetaillisten. De heer Van Dijk treedt per 31 december van dit jaar af als secreta ris yan de bond van schoenwinke liers. De heer De Graaf, dje reeds als secretaris in dienst is van het NCOV, gaat t.z.t. dit werk doen na overbren ging van het kantoor naar Rijswijk. De heer Van Dalen zei in zijn ope ningswoord wel naar de winkelslui ting op maandag te willen, maar hij begreep anderzijds dat zonder vrije zaterdagmiddag in de toekomst moei- Nieuwe Katechismus is niet ketters ROME De „Nieuwe Katechismus" van de Nederlandse Katholieke Kerk bevat geen ketterijen. Dit zei pater Jan Visser gisteren in Rome. HU is een van de drie theologen, die naar Nederland zyn gestuurd om met de theologen van gedachten te wisselen over de inhoud van deze katechismus. Naar zijn mening moeten er wel enkele veranderingen worden aange bracht, ook al gaat het niet om echte en duidelijke dwalingen. Het gaat veel meer om de wijze waarop de stof is behandeld en om een aan tal noodzakelijke aanvullingen. De zuivere leer van de Rooms-Katholie- ke kerkelijke uitspraken zich maar moeilijk laten verzoenen. De Nieuwe Katechismus, meent pater Visser, heeft ruimte gemaakt voor particuliere theologische opvat tingen, waarmee bepaalde belangrij ke kerkelijke uitspraken zich moei lijk laten verzoenen. Als men eist dat er geen Romeinse theologie wordt opgedrongen, zo zei hij, dan mag men ook eisen dat een ander soort theologie de ware bete kenis van het dogma en de traditie niet aantast of verdraait. AMSTERDAM Vrijdag zal aan de Vrije Universiteit reverend Cla rence J. Vos, afkomstig uit de Vere nigde Staten, promoveren tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift „Woman in Old Testa ment Worship" (de vrouw in de ere dienst in het Oude Testament). Zijn promotor is prof. dr. Nic. H. Ridder bos. Reverend Vos is anderhalf jaar voorganger geweest van de Pilgrim Fellowship van Engels sprekende buitenlanders in Dordrecht, waar hij tot vogende week woont. Daarna gaat hij terug naar Amerika om les te geven aan het Calvin College in Grand Rapids. Reverend Vos is lid van de Christian Reformed Church. Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Mevrouw W. M. Ridderbos-de Rooy en me vrouw M. J. van der Veen-Schenke veld keerden gisteren wat ter neergeslagen van de gereformeerde synode naar huis. Het besluit dat de vorige synode binnen het bereik van de mogelijkheden had gebracht om de vrouw tot de ambten toe te laten was nog steeds niet gevallen. Opnieuw gingen een groot aantal wensen en amendementen van de synode terug naar de commissie van pre-advies. En die kwam er in de middagpauze niet mee klaar, zodat er gisteravond nog verder vergaderd moest worden. lijk personeel te krijgen zal zijn. Het grootwinkelbedrijf beschikt al niet meer over goede verkoopsters. Notaris P. L. Dijk uit Amsterdam hield in de middagvergadering een referaat over de betekenis van de eigendom. De mens zal zorg moeten hebben voor de naaste, maar daar naast is de eigendom een onmisbare levensbehoefte. Zoals bekend adviseerden de stu- diedeputaten de vrouw niet langer van de ambtelijke dienst uit te slui ten. Het diakenambt moest zonder meer open, vrouwelijke ouderlingen moesten een pastorale en zielszorge- lijke taak krijgen en vrouwelijke predikanten moesten een bijzondere opdracht krijgen. Zo zouden de speci fiek vrouwelijke kenmerken het beste binnen het ambt zich kunnen open baren. In de januari-zitting werd reeds besloten het oordeel af te wachten van de Gereformeerde Oecumenische Synode, die in augustus op de Blije Werelt vergadert. Tevens werd toen besloten geen verdere consequenties te verbinden aan de uitspraak van de Bezwaarden kunnen met ds. Poot van gedachten wisselen GOUDA De Protestantse stich ting ter bevordering van verant woorde gezinsvorming zal degenen die bezwaard zijn door de woorden van ds. J. J. Poort, hervormd pre dikant te Kamerik, gelegenheid bie den met hem van gedachten te wis selen in het hervormde centrum Het Anker in Gouda op zaterdag middag 30 maart. Ds. Poort heeft voor de PSVG in Nunspeet in januari een lezing ge houden, waarin hij onder meer zei dat geboortenregelende middelen aanvaard mogen worden als een stuk voorzienigheid Gods. Na zijn uit spraak distancieerde de Staatkundig- Gereformeerde Partij zich van hem, waarvoor de predikant veel spreek beurten vervulde. Ds. Poort ontving duizenden reac ties van goedkeuring en afkeuring. BOEDAPEST Een Hongaarse ta- pijtenfabriek houdt zich bezig met de fabricage van gebedstapijten volgens de religieuze voorschriften van de is lam. Ze zijn allereerst bestemd voor de export naar het Nabije Oosten, waar ze vooral in Jemen en Koeweit in trek zijn. Maar ook naar Joegoslavië, vorige synode dat er een differentia tie moet zijn in de ambtelijke taken van mannen en vrouwen. De commissie adviseerde nu om dus geen differentiatie aan te bren gen maar op grond van de gebleken behoefte de ambten voor de vrouw open te stellen. Wel raadde de com missie aan nog enige beperkende be palingen op te stellen waar het de vrouwelijke predikant betreft. Twee lijnen Uit de nogal verwarde discussie van gistermorgen werden er twee duidelijke lijnen openbaar. Prof. dr. Herman Ridderbos staat op die diffe rentiatie. Alleen zo, meent hij, wordt recht gedaan aan de Schriftgegevens. Laat de synode dat principe verval len en legt het deputaatschap zich neer bij die beslissing, dan wil hij zijn naam niet geven onder het depu- tatenrapport. Prof. dr. D. Nauta, de rapporteur van de commissie van preadvies zag echter geen heil in de weg van prof. Ridderbos om het ambt te openen voor de vrouw. Zo komen we er niet zei hij. Hij wilde niet zozeer probe ren vanuit de Nieuwtestamentische gegevens uit te gaan, als wel van de hedendaagse praktijk. De behoefte aan vrouwen in het ambt is in onze tijd duidelijk gebleken, vervolgde hij, dat moet het uitgangspunt zijn. Maar er zijn synodeleden die me nen dat er zo lang niet meer gewacht kan worden. Namens 22 leden stelde dr. F. L. Bos uit Vlaardingen voor om aan de kerken mee te delen dat het diaken- en het ouderlingenanVbt opengesteld kunnen worden voor de vrouw. Alleen moeten vrouwelijke ouderlingen met name een pastorale en zielszorgelijke taak krijgen, waarbij vooral het werk onder vrou wen, zieken en bejaarden hun aan dacht moet hebben. Maar er waren nog veel meer amandementen, zoveel dat de com missie er in een uur niet mee klaar kwam. En zo bleef het besluit op nieuw steken. Misschien zou de syno de er vandaag over spreken, maar zelfs vanmorgen was dat nog niet zeker. De meerderheid van de synode schijnt echt wel voor de vrouw in het ambt te zijn, maar de meningen gaan uiteen als gevraagd wordt: Hoe? Geref. synode besluitL (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De synode van dd Gereformeerde Kerken heeft maan-| dagavond in besloten zitting het mo« deramen opdracht gegeven om eej gesprek te arrangeren met de zoge* naamde verontrusten. Dit werd gister] ochten meegeeel. Het besluit werd genomen naai aanleiding van een nieuwe brief van deze verontrusten. Daarin werd voor^ gesteld om ook toe te staan dat gere formeerde predikanten elders worder opgeleid in plaats van alleen aan Vrije Universiteit en te Kampen. In de brief wordt met name dd Theologische Hogeschool van dd Christelijke Greformeerde Kerken iii Apeldoorn genoemd. De brief is eed duidelijke uiting van wantrouwen V gen de theologische opleiding zo£ die nu in Amsterdam en Kampt geschiedt. Kerkorde Tevens kon pas de volgende syno de, naar het inzicht van prof. Nauta, de uiteindelijke beslissing nemen na eerst de classicale vergaderingen ge raadpleegd te hebben. Zo worden wijzigingen in de Kerkorde aange bracht. Zelfs als er niets in de Kerk orde gewijzigd behoefde te worden waarvan hij niet zo zeker was als sommige leden van de synode dan nog zou die weg gevolgd moeten worden, want het gaat om een be langrijke wijziging voor het kerkelijk leven. Stemmen de classicale verga deringen voor, dan moet de volgende synode het besluit nemen met twee-derde meerderheid. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Mag de arts in het belang van de patiënt zijn zwijgplicht tegenover de predi kant vergeten? Hoeveel dient een predikant van de ziekte van de patiënt te weten, als hij aan het ziekbed verschijnt? Deze vragen zijn onder het motto „De (ziekcnhuis)prcdikant en het ambtsgeheim van de arts" aan de or de gesteld in Soteria, het orgaan van de protestants-christelijke artsenor ganisatie. Dr. R. J. Mooi, algemeen secretaris van de hervormde synode, schreef een inleidend stuk naar aanleiding van een stelling, die hij in 1965 bij zijn promotie verdedigde: „Bij de pastorale zorg aan zieken biedt het geen voordeel aan de zielszorger, om kennis te hebben van het klinische onderzoek van de patiënt." Volgens dr. Mooi moet de pastor helemaal vrij blijven staan. Voor hem mag geen sprake zijn van weten van wat onder het medische be roepsgeheim valt. Nuttig Vooral van de kant van de zieken huispredikanten kwamen weerstan- KVP-.tRP-CHiy (4) Graag zou ik een wat meer objectie ve instelling toewensen aan een com mentator. Radicaal is maar tien pro cent van de KVP-fractie, maar toch moet dit kleine groepje door hem ge kraakt terwyl ons blad toch partij politiek onafhankelijk is ul althans behoort te zijn. Waer het om gaat is de aanwezig heid van de bereidheid en de gezind heid bij de KVP. Tezamen moeten de ze waarden de basis vormen voor vol doende vertrouwen. Op de radicale schaal gewogen werd het te licht be vonden, zodat er heel gewoon uittre ding moest volgen. Onbegrijpelijk is het om daar zo'n drama van te maken, alsof Nederland nu verloren is... Wat dat betreft kan men zeer gerust zijn. Er zitten nog altijd zo'n kleine honderd liberalen van allerlei schakering in de Tweede Kamer van Jongeling tot Tox Als oud-CDU-er ben ik natuurlijk bijzonder blij! Juist ook, omdat het uit de katholieke hoek komt. Onze r.-k. broeders laten ons in Nederland wel smullen! De vooruitstrevendheid van Biesheuvel c.s. is gelijk aan de trekschuit in het tijdperk van de atoomonderzeeër. Immers, men wil met de ch en die willen weer (in meerdere mate dan de ar) liever met de liberalen dan met de socialisten in zee. De radicalen hebben aan bij pleisteren en aan gevelversiering vast geen behoefte. Geen verandering in het ornamentele, maar wel in het fun damentele! Leien J v Reijen KVP-IRP-CBl) (5) Erg goed kan ik niet verwerken dat de uitgetreden KVP-radicalen als Tweede-Kamerleden blijven zitten. Wettelijk zal het zeker in orde zijn, maar m.i. is het moreel geen goede zaak, vooral niet voor een radikaal christen. Den Haag H Sonnevel SCHAESBERG De parochianen van het Eikske te Schaesberg zullen van zondag 10 maart af weer de mis kunnen bijwonen bij de ontslagen pastoor E. Miedema. Een werkcomité heeft een ruimte gehuurd waar pastoor Miedema zijn missen kan op dragen. De ruimte is echter zo klein dat het comité de parochie in diverse wij ken wil onderverdelen en voor iedere wijk een aparte mis wil laten opdra gen. De parochianen zullen door mid del van een circulaire op de hoogte worden gesteld van de nieuwe situa tie. Pastoor Miedema heeft gezegd zijn trouwe volgelingen niet te zullen teleurstellen en de mis te zullen op éragen. (Door Jan J. van Capelleveen) DJOKJAKARTA De moslem-hoofdredacteur van „Pedoman Rakjat", N. Basir, wond er in Makassar geen doekjes om. De aan val op de kerken van 1 oktober was naar zjjn mening uitgelokt door de redacteur van het weekblad „Progressio", die nog altijd huisarrest heeft. Hij greep zjjn kans toen een stokoude onderwijzer zich hoogst ongelukkig uitliet over de profeet Mohammed. Dit voorval illustreert hoe voorzichtig de kerken moeten zijn om geen agitatie uit te lokken. Over het algemeen kreeg ik de indruk, dat de kerken hun best doen om geen aanvallen uit te lokken. Maar door gebrek aan kennis van de islam beseffen zij niet altijd hoe bepaalde woorden, liederen en evan gelisatie-methoden door de moslems, worden misverstaan. Daar is bijvoorbeeld het geliefde In verschillende grote steden hebben christen-studenten radiostationnetjes opgericht. De omroeper van Djokjakarta zet hier de plaat „Voorwaarts christen-strijders" op om zijn uitzending te beginnen. christelijke lied „Voorwaarts, christenstrijders". Iedere middag en avond als de kleine christelijke ama teurzendertjes van Makassar, Djok jakarta en Soerabaja in de ether komen, wordt dat lied als herken ningsmelodie gespeeld. Voor iedere christen is het duide lijk. dat dit lied spreekt van een „strijd, niet tegen vlees en bloed". Maar hoe hoort de islamiet het? Hij is opgegroeid met de „heilige oor log" als een bruikbare methode om zijn geloof te verbreiden. Dit lied roept naar zijn mening de christe nen op tot een soortgelijke heilige oorlog. Terecht verzocht daarom een spreker tijdens de bijeenkomst van de Indonesische Raad van Kerken in Makassar om dit lied voorlopig van pen. het kerkelijk repertoire te schrap- Toch, toen diezelfde avond 'de dagsluiting werd gehouden, werd dat lied opgegeven en schalde het door de aula van de Theologische Hogeschool. En nog altijd wor'dt het door christenstudenten gebruikt als herkenningsmelodie voor hun radio programma's. Massa-evangelisatie Veel voorzichtiger zijn de kerken waar het massa-evangelisatie be treft. Vooral het vorig jaar hebben buitenlandse gebedsgenezings evangelisten grote samenkomsten ge houden die duizenden trokken in bijvoorbeeld Semarang en Soeraba ja. De islam ziet in deze samen komsten een bewuste agitatie, een soort christelijke wapenschouw en machtsvertoon. Dit was de methode die Soekamo De Indonesische kerken zijn beslist niet van plan on der druk van de Islam hun evangelisatiewerk op te ge ven, ontdekte onze kerkre dacteur Jan J. van Capelle veen tijdens zijn reis door Indonesië in het kader van de Actie Kom over de Brug (giro 7600, Amsterdam). Van de 20 miljoen gulden, die gevroagd wordt voor 140 projecten in de we—!d is ongeveer 9 miljoen stemd voor de Indonesische kerken. Zij zullen daarmee o.a. het werk uit kunnen bouwen van de Theologische Hogeschool in Djokjakarta, die worstelt met een ont stellend ruimtetekort. Daar helpt vooral dr. D. Bakker, één van de weinige islam- deskundigen in Indonesië de nieuwe generatie predikan ten om de Islam beter te kennen. Het volgend artikel in deze serie hopen we vrijdag te publiceren. Het schenkt in het bijzonder aandacht aan de groei van de kerk in de kampong. toepaste, als hij de wereld wilde la ten zien hoe eensgezind zijn volk achter hem stond om ten strijde te trekken tegen vreemde overheersing en buitenlandse interventie. De massa-bijeenkomst was in ziin da gen geen middel om duizenden te bereiken met een bepaalde boodschap, maar om martiaal de wereld een eensgezind front te to nen om zo druk uit te oefenen op regeringen en politieke partijen. Daarom ging er een zucht van verlichting door de Indonesische Sommige jonge gemeenten hebben unieke evangelisatie methoden ontdekt. Ngalen, op Midden-Java, is een kunst zinnig dorp met een be roemde gamelan-groep. De eeuwen oude melodieën wor den nu gebruikt om de bijbelse verhalen te vertolken. kerken, toen bekend werd dat de Amerikaanse evangelist. Billy Gra ham, niet naar Indonesië zou ko men. Zij verzetten zich niet tegen zijn prediking en evangelisatie-me thode. In het verleden is die metho de voor duizenden tot zegen toege past door de Chinese evangelist John Sung. Hun vrees was dat de islam die samenkomsten volkomen verkeerd zou opvatten als een uitda ging. Evangeliseren Dit betekent in het geheel niet dat de kerken alle evangelisatie-werk willen stopzetten. Juist jn hun gesprekken met de islam hebben zo wel protestanten als rooms-katholie- ken steeds weer er op gehamerd dat de evangelieverkondiging voor de kerk een levensnoodzaak is. Iedere poging van de islam om een halt toe te roepen aan kerkelijk evangelisa tie-werk werd steeds krachtig bestreden. In de huidige situatie behoeft de kerk geen massale evangelisatie-sa menkomsten te beleggen. De mensen komen toch wel. Zovelen hebben de doop aangevraagd, dat slechts met de uiterste krachtsinspanning van alle ambtsdragers en gemeenteleden deze mensen opgevangen kunnen worden. Maar dat juist verleidt sommigen toch weer tot onvoorzich tige uitspraken. In Midden-Java zei een predikant me dat binnen 25 jaar de kerk daar de meerderheid zal hebben. Toen ik dit aan zijn colle ga's vertelde, wezen zij deze gedach te als uiterst dom af. Eén van hen zei: „Een dergelijke uitspraak be wijst dat die predikant in hetzelfde machtsdenken verstrikt is als de is lam". Minderheid He-t is waar, duizenden klopoen op de deuren van de kerken om bin nengelaten te worden. Dat kan nie mand ontkennen. Maar toch, on danks de sterke groei van het afge lopen jaar (sommige gemeenten na men met 50 procent toe) wonen er in Midden-Java nog geen 150.000 christenen, een uiterst kleine min derheid op een bevolking van 22 miljoen. Het gevolg is dat kerken in ty pische islam-gebieden alle kenmer ken in zich dragen van minder heidsgroepen. Ze hebben zich altijd moeten verzetten tegen de over macht van de islam. Ze leven daar door vaak al te zeer uit de reactie. Sommige predikanten vrezen iede re vorm van publiciteit. Het liefst zouden zij hebben dat er totaal niets over Indonesië in de buitenlandse kranten verschijnt. Anderen verze kerden mij met nadruk dat een der gelijke vrees beslist niet nodig is. „Je moet niet te bang zijn", zei een christen-administrateur van een rubberplantage me. In het afgelopen jaar zijn al zijn arbeiders tot de kerk toegetreden. Om hen te helpen heeft hij zelfs een schattig kerkje op het terrein van zi.in onderneming la ten bouwen. „Natuurlijk had ik eerst moeilijkheden, maar als je ge woon doorgaat leggen de moslems zich uiteindelijk toch bij de feiten neer", was zijn conclusie. den tegen deze gedachte. Er zijn gej vallen, waarbij het voor het werB van de predikant nuttig is, dat hW van diagnose en prognose weet. De radioloog dr. F. P. Bol uit De| Haag stelt in een aanvullend stulJ dat het feit, dat de predikant geeS diagnose hoeft te kennen, niet inl houdt, dat hij geen enkel gegevel zou mogen hebben. De patiënt ka« zelf over zijn ziekte mededelingeif doen. Voor een juiste benadering vaibe de patiënt kan het van belang worL)t den geacht, dat de predikant desgef wenst over enige inlichtingen kaïfj411 beschikken: de ernst van de ziektdKei (geen diagnose, wel een prognose)] sociale achtergronden (om pijnlijks- vragen te voorkomen). Maar, meent dr. Bol. de juiste benaderiniije van een patiënt blijft altijd een zaatf van intuïtie, totdat er contact is ori verder te praten. Dit zal vaak worj den vergemakkelijkt, als de predlj kant iets van de ziekte weet. De Haagse ziekenhuispredikant dsj A. T. Stegenga stelt, dat de zieken^ huispredikant inderdaad meestal zee?' gediend is met enige informatie ovet l de patiënt, die hem volkomen onbeJ kend is. Toch heeft hij er In ve'.t gevallen niets aan. Het werk van eer- ziekenhuispredikant is zo gevarieeri dat elke regel zijn uitzonderingei heeft. Vertrouwen ■4— 0r__ Hij meent, dat het juist is, dat <J vaste ziekenhuispredikant, die mei ,et kent en heeft leren vertrouwen, iet ulc meer te horen kan krijgen op zijipf. vragen, dan een andere predikant. Conclusie (van de werkgroej ieh zielszorg van de raad voor de herder lijke zorg van de Nederlandse Hcr^ vormde Kerk): als regel is het nie irei van belang voor de predikant, om di^e' diagnose van de arts te weten. Vai ,evi betekenis kan zijn een aanduiding iia de geest van „U moet eens naar di of die gaan. Zijn ziekte ziet er ernstifc|e, uit." isv De individualiteit van de patiën moet worden gerespecteerd. Verbied 4rs hij, om iets door te geven, dan moei de arts zich daaraan houden. lar VROOMSHOOP Ds. W. Verhoef predikant van de gereformeerde kei ,tr vrijgemaakt te Vroomshoop, heeft d r afgelopen zondag niet mogen preke f'; Ook de twee komende zondagen zal hei fx dit niet worden toegestaan. De kei i keraad is van mening, dat ds. Vei R! hoeff, door zich openlijk voorstandenn te betonen van de bekende „o; brief" in strijd komt met de belijde 'j, nis. nir Vier predikanten van naburige kei W' ken hebben de kerkeraad geadviseerd^ ds. Verhoeff drie weken lang h< gie recht, de kansel te bestijgen, te ont v nemen om te trachten de predika: jj* in deze periode tot andere gedachte]?;,, te brengen. BEROEfflNfiSWERK NED. HERV. KEKK Aangenomen naar Holwierde (toez.): J. v Leeuwen te Rockanje. Beroepen te Oldebroek: J. A d»fa' Bruijn te Krimpen a. d. Lek. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Soestdijk en voor Slie- 1 drecht (Middeldiepstraat): B. Biileveld te Bussum. Vn Weer in Europa weer mm lemp oeersi gisteren Kopenhagen regen 2 regenbui 7 Amsterdam regenbui Brussel regen Luxemburg regen 2 3 regen 5 Nice onbew frankfort regen 5 sneeuw 4 Zlirlch sneeuw 2 Geneve motregen 1 half bew -2 zw bew geh bew mist Madrid or. bew Majorca onbew 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2