Het schilderen is voor mij een natuurlijke behoefte WEEKAGENDA ^WILLEM SCHROFER (70) Detailhandelsschool in Leiden start dit jaar lo iijectie n t bstract et midden Jonge mensen Bonaparte Persoonlijk Kleuren Conflictstof Noordwijkse telefoniste had ..te veel praatjes" Ford 17 of 20 M ,RIJNLAND" N.V. .RIJNLAND" N.V. Streven naar beter klimaat Leiden-Zoeterwoude „RIJNLAND" N.V. Kappers(sters) in de tweede ronde „RIJNLAND" N.V. r 19HJWE LEIDSE COURANT dinsdag 5 maart 1968 VOORSCHOTEN Ter gelegenheid van zijn 70-ste ver (trdag bieden Voorschotense kunstenaarsin samen- forking met de gemeente, de schilder Willem Schrofer i eretentoonstelling aan, icaarop een dertigtal werken Jpornamelijh portretten en verder een stilleven en een erpsgezichtgemaakt in de periode maart '67 tot maart te zien zijn. Als ik Schrofer zelf vraag, wat hij van deze eretentoon- lelling vindt, zegt hij: „Bijzonder onverwacht. Als mij verleden jaar was verteld, had ik het niet geloofd, ar vrienden en buren hebben mij er in zekere zin in isleurd. Het is wel een hele emotie. Ik zie er tegenop, hat mij maar schilderen. Het is ten slotte toeval, dat ik er in Voorschoten zit en dit atelier heb gekregen, maar ben wel blij met deze tentoonstelling" 1 De laatste tentoonstelling, die ik |P gehad, was enkele jaren gele- 1 vl in Den Haag, Utrecht en Rot- dam. Wat ik vooral fijn vind hier, Imijn etalage, die erg eiffectief akt. Als ik een nieuw portret af b, zet ik het daarin en dan komt kritiek van de mensen los. Nu er nog ben, kunnen ze vragen fllen. Later, na mijn dood, moeten schilderijen het zelf doen. Mijn dage is een bijna doorlopende ex- Qsitie. - Denkt u, dat deze eretentoon- dent) ei *11 Uing uw laatste tentoonstelling Fran zijn? lg71^2 k hoop van niet. Er zit nog wel tentoonstelling in. Schilderen ik graag. Als ik één dag niet lilder ben ik zenuwachtig. De eede dag ben ik een beetje ziek. hilderen is voor mij een natuur de behoefte. Het gaat erg gemak- ijk en vlug, zonder dat het ver- ieiend is. Hoeveel schilderijen heeft u in o leven gemaakt, denkt u? UriUa, dat is moeilijk te zeggen. Ik ïat een 500 tot 1000. Goeie, dan. heb ook een hoop rotdingen ge- ed bfcakit. Die keuze uit het laatste jaar >m «rmt in zekere zin wel een een- mdieid (Wijst een schilderij aan van Ie beleden jaar en één, dat hij kort- or gleden heeft gemaakt). ««(Tussen deze twee zit een hele ont- aldtfkkeling. Voor een overzichtsten- ■onstelling zou ik de Lakenhal no- hebben. Ik zie die tentoonstelling een injectie, die de mensen af en nodig hebben om te weten, dat nog besta. Als dat gebeurt, is het aoeg. Naar mijn idee blijft het ede werk wel bestaan. Van wie in ook. In het atelier aan de Molenlaan, aar we zitten, staan overal doeken li hem. Willem Schrofer zelf praait •sfoo en bedachtzaam, terwijl hij th ene na de andere sigaret opsteekt. en toe neemt hij zijn bril af en ijpfc zijn ogen voorzichtig dicht. ukkter met zVn bijna zeventig ir, grijze haar en keurig bijgehou- n grijze baard zeer vitaal uit. forui nicri ïeree Haa Kunt u nogal wennen in Voor aten? Hoewel ik oorspronkelijk een echt figuur ben, woon ik sinds '56 (Dr Voorschoten. Ik ben hier echt geworteld. Het vaar van wonen in de grote ste- Haten is, dat de kunstenaars zich gaan fleren, zoals in Parijs en Amster- W. De dorpsverhouding is ontzet- Bd aardig. (Filosoferend) Schil- rs zouden eigenlijk allemaal, hun !en dorp moeten hebben en dan J n tijd tot tijd moeten ruilen. Het inburgeren zelf gaat erg lang- am. Daar heb je wel drie jaar voor •dig, maar de gemeente is erg enit- 'usiast. Voorschoten zit zo'n beetje "ssen „Galgenveld en computer" Daar ga ik trouwens ook een irda^k over schrijven, waarin volko- en gefingeerde, maar toch duidelijk kenbare figuren in voorkomen, 'ms zijn er erg barbaarse toestan- Willem Schrofer, geboren 6 maart 1898 in Den Haag, be gon met schilderen na zijn op leiding tot onderwijzer. Hoofd zakelijk hield hij zich in het begin bezig met figuur- en portretstudies. Van 1926 tot 1946 legt de abstracte schil derkunst beslag op hem. In die tijd heeft hij enkele grote ex posities, zoals in Rotterdam en Den Haag. Van 1948 af schildert hij weer hoofdzake lijk portretten en figuren maar met abstracte middelen (lijnen en kleurvlakken). In 1956 vestigt hij zich in Voorschoten en hij neemt daar in het culturele leven een eigen plaats in. Niet alleen door zijn prestaties en kunst zinnige activiteiten, maar ook door het inspireren van plaat selijke kunstenaars. Zijn etalage, met winkel en atelier erachter, laat Voor schoten zien, wat Schrofer tel kens weer presteert op zijn ge bied. Op deze manier blijft hij met het publiek contact hou den,. De Voorschotense kunste naars hopen met deze ereten toonstelling niet alleen zijn werk aan een groter publiek te tonen, maar tevens de cul turele sfeer in Voorschoten zelf te verbeteren. De grote inspirator achter dit streven is Chris Paul Sta pels, die naast initiatiefnemer van deze tentoonstelling ook de man achter de kunstmarkt hoop, zegt hij, dat mijn laatste •k zoveel mogelijk in Voorschoten omgeving zal blijven. Bij mijn vrienden en kennissen. Je rkt voor de mensen. Dat merk je ^:.v de portretkunst. Tijdens mijn ab- acte periode (19261946) had ik el minder contact met mijn pu- ek. Dan werk je maar voor een ar mensen. 'egen de fotograaf, die bezig is een Wiiar plaatjes te schieten, zegt hij: impj al ik op mijn handen gaan staan." j i - Heeft u nog veel contact met de (Qr.^ere generatie? ik heb meer dan veertig jaar i gegeven, onder meer aan de ninklijke academie voor beelden kunsten in Den Hiaag. Daar hou wel kennissen aan over. Hij 'k, emt de namen van Berserik, Wes- D( ik, Ed van de Elsken en Peter teJ uyeken. anMet deze mensen heb ik nog steeds e)(ntact., maar dat is door de ab- acte kunst wel een beetje verbro- Verder heb ik op mijn atelier inkomsten met schilders, dich- en intellectuelen. Dat gaat ge- K»n vanzelf. De jongeren uit het rp komen naar mij toe om te pra- n en vragen te stellen. Haai Terwijl ik met hem praat, draait af en toe heen en weer op de ro- keukenstoel, waar hij op zit en aagt soms „Hoe zegt u?" Vroegel wel. In mijn abstracte tijd was ik heftig geëngageerd. Ik ben communist en socialist geweest, maar momenteel zoek ik het mid den. (fel) Ik ben echter beslist niet gezapig. Als ik hoor van die bomaanslag gen op ambassades in Den Haag, dan geeft mij dat wel een schok. Ek zijn toch andere middelen om voor de vrede te demonstreren. Het enige, waar ik tegen ben is het fascisme. Ik heb dan ook twee wereldoorlogen meegemaakt. Ik doe niet aan demonstraties mee, daar ben ik te veel individualist voor. Dat roept collectivistische instincten op, waar je gewoon niet toe komt. George Lampe (van de Vrije Aca demie in Den Haag) heeft eens in een artikel over mij geschreven, dat ik non-conformist ben, en daar zit wel wat in. Ik zit graag in de con tramie. Ik ben enigszins polemisch van aard, maar door het opgaan in mijn wenk, ben i'k rustiger gewor den. Hoe vindt u het om portretten schilderen? Enorm fijn om het te doen. De modellen zelf vinden het ook fijn. Leuke gesprekken en een goed con tact. Zo'n vrouwtje (hij wijst op een portret tegenover hem) van Max Koot uit Den Haag, die is geïnteres seerd in het onderwijs. Daar heb je direct een gesprek mee tijdens het schilderen. Naar mijn idee krijgen de mensen Voelt u zich politiek geënga- erd? KEIJZER TAPIJT een \lealonl tapijt KAMERBREED het gevoel, dat je ze geestelijk en lichamelijk op een of andere ma nier aanraakt. Belangstelling en adoratie vindt een vrouw nu een maal fijn, constateert hij glim lachend. Het liefst schilder ik jonge men sen. Eigenlijk zie ik de wereld als één familie. Al die schotjes zijn maar flauwekul. Heeft u zelf een bepaalde ver klaring voor de stijlen, waarin u heeft geschilderd en schildert en wat wilt u met uw schilderkunst be reiken Ik werk sterk vanuit mijn ge voelens. In mijn rooie tijd (om het nu zomaar te noemen) had i'k, ge ïnspireerd door Marx en Lenin, een nieuwe wereldconstruotie voor ogen vanuit het mens-zijn, die anti-kapita- listisdh was. (Moeilijk) Ik ben in mijn leven vooral geraakt door zeer persoon lijke dingen, zoals in het familie leven Vertelt over zijn vader, die zozeer opging in politieke activitei ten, dat hij op een gegeven moment er een kind door verloor. Ik wil met de schilderkunst de banden onder de mensen verster ken, ondanks mijzelf misschien. Ik wil de gemeenschap sterker maken en verrijken. Iets brengen, waar de mensen onbewust behoefte aan heb ben. Een schilder valt een beetje bui ten het geijkte levenspatroon. In Ne derland was een sterk verzet tegen kunstenaars. Wat vindt u het belangrijkste in uw werk? Het kleur brengen in de samenle ving. Dit is een enorm bindend ele ment. Kleuren hebben altijd con tact met elkaar. Dat werkt ontspan nend op individuele spanningen. Als kind al had ik kleurvisioenen. Het is heerlijk als je daar inzit. De ene pool is de vorm, de andere de kleur en daartussen moet je zoe ken. Het schilderen is een kwestie van uiterste eenzaamheid en je één voelen met die totaliteit. In zekefé zin kom je nu op het gebied van de religie. Niet dat ik het ware geloof heb. Zelf ben ik lid van de herv. kerk, maar dan meer vrij zinnig. Ik heb vroeger op aandrin gen van een dominee in Nijmegen nog eens op het punt gestaan pre dikant te worden in een plaatsje in Brabant. Er was toen een groot ge brek aan predikanten. (Als je dit schrijft, lachen de mensen zich rot). Heeft u weieens moeilijkheden bij het portretschilderen Het schilderen van mensen brengt een enorm conflictstof met zich mee. De neus is te rood of de mond is niet goed. Het is moeilijk je eigen per soonlijkheid te handhaven. Voordat je eraan begint, zou je eigenlijk te gen je zelf moeten zeggen: „Kijk uit je bent schilder". Als ik hem vraag, of er nog iets is dat hij graag zou willen zeggen, denkt Willem Schrofer na, vraagt aan zijn vrouw Hannie Bal. die net is binnengekomen „Heb jij nog iets?" en zegt dan: ja, er is nog een opvallende verklaring van wethou der Iestra. Die zei: Teveel nog wordt kunst vereenzelvigd met kastelen en mu sea, De kunstenaar moet midden on der de mensen staan. De plaats van de kunstenaar is in het hart van het volk. Het is veel leuker met de men sen contact te hebben dan je te bewegen in dat steriele museum- gedoe. Bovendien is het voor deze mensen ook een gok. Na een ogenblik stilte zegt Willem Schrofer: ,Het geeft niet, WILLEM SCHROFER: ik zie de wereld als één familie. Foto Dirk Ketting/ Van der Horst wat je schildert, als je maar toont, dat je schilder bent én blijft. Als dat geen mooi slot is, weet ik het niet". KEES DE LEEUW Lr hls kantongerecht LEIDEN „U heeft wel veel praatjes voor iemand, door wier grove schuld twee mensen geruime tijd ernstig werden gedupeerd", zei de kan tonrechter gisteren op scherpe toon tegen een 20-jarige telefoniste uit Noordwijk. Zij had op 27 oktober op het kruispunt Herenweg-Koningin neweg met haar auto geen voorrang verleend aan een bromfietser. Zowel de bromfietser als diens duo-passagier liep daarbij een gecompliceerde beenbreuk op. De telefoniste zei onder meer, dat het donker was, zodat het zicht niet zo goed was, terwijl volgens haar de bromfietser ook niet goed had op gelet. Dit wekte de toorn van de of ficier van justitie en de kanton rechter op omdat het nog altijd de bromfietser was, die formeel voor rang had. De telefoniste werd over eenkomstig de eis tot f 75 veroor deeld. Een 22-jarige Leidse voeger moest met zijn auto op de Mare afremmen: de auto maakte toen zo'n vreemde Moeder: Volgende week ook, maar dan de nieuwste telg uit het Ford geslacht Neem Uw gezin mee naar: AUTOMOBIELBEDRIJF Het Winkeltje was in Voorschoten VOORSCHOTEN Gisteravond was cabaret „Het Winkeltje" van Ansje van Grandenberg met Fred Kaps en Peter van Sliedrecht te gast in het Cultureel Centrum op uitno diging van het departement tot Nut van 't Algemeen. Hoewel „het winkeltje" in Rotter dam was gebleven, waren de „ver kopers" wel present; het werd een supermarkt dank zij de keuze van de liedjes door Ansje van Branden berg. De bijna volle zaal had ple zier in de gewone gebeurtenisjes en voorvalletjes. Peter van Sliedrecht verbond het programma muzikaal en begeleidde niet alleen de cabaretartieste maar ook Fred Kaps, die zich op de han den liet kijken. .Mien? Waar is m'n allernieuwste FORD ESCORT?" „Over een week. Toon. bij": AUTOMOBIELBEDRIJF Vragen over Industrieschap LEIDEN Het Leidse raadslid W. G. den Dubbelden (PvdA) heeft B. en W. vragen gesteld naar aanleiding van de ernstige verwijten, die de gemeenteraad van Zoeterwoude heeft gemaakt aan het adres van de gemeente Leiden over het industrieschap „De grote polder" Hij vraagt of het niet mogelijk is, dat de raden van beide gemeenten of delegaties van beide raden met elkaar rond één tafel gaan zitten met het doel het klimaat te verbeteren. De heer Den Dubbelden doet deze suggestie na onder meer te hebben gevraagd of het juist is, dat de Leidse wethouder Harmsen, die voorzitter van het industrieschap is, heeft toegegeven, dat Leiden vóór 1964 nooit serieus aan de uitvoering van het schap heeft gewerkt. Ook vraagt de heer Den Dubbel den of B. en W. met hem van me ning zijn, dat de verwijten van de Zoeterwoudse raad aan Leiden in JUDO-EXAMEN LEIDEN Üe heer A. Fieleman, lid van de judoclub „Eendracht", is zaterdagavond te Vlaardingen ge slaagd voor het examen zwarte band le Dn. wezen dezelfde zijn als de verwijten van de Leidse raad aan het adres van Zoeterwoude. Verbetering van het klimaat is dringend nodig, vindt de heer Den Dubbelden. 'n FORD voor ELKE beurs, die komt er1 Nog één weekje, dan is -de „FORD-BENJAMIN" geboren! AUTOMOBIELBEDRIJF Dinsdag 5 maart Pardoeza, Doezastr., 8.30 zitting Bouwfonds u.: spreekuur Chr. politiek trefpunt. Stadhuis, 7 tot 8 u. Ned. Gemeenten. Breestr. 19, 7 tot 8 Emigratiecentrale. Koffiekamer Den Burcht. 4 tot 5 uur: receptie personeelsver, Relnlgings- en Ont- smettlngsdienst, t.g.v. 20-Jarlg bestaan, 8 u. feestavond. OEGSTGEEST Langevoort 44, 8.15 uur: Ver. Vrienden van het Lied, concert door Arpa Triada (Karin Ostar sopraan, Edw. Wltsenburg harp en Rudl de Hues piano). Woensdag 6 maart Trouwkamer stadhuis. 4 tot 6 u.: spreekuur sociale raadsvrouw. Pieterskerk, 7.15 u.: avondgebed. Donderdag 7 maart Gehoorzaal, 8 uur: promenadeconcert Rett. Phllh. Orkest, met Marl Nagasake harp, Raymond Delneye fluit en Marlnus Flipse plano. Breestraat 85. 2.30 en 8 u.: modeshow modehuis De Groot. Vrijdag 8 maart Kleine zaal Gehoorzaal. 2.30 u.: Ver. Hulsvrouwen. voorlichting door con- densfabriek Friesland. Boshuis, achter Hof laan 74, 7 u.: ruil beurs voor verzamelaars. L.H.J.-gebouw, Levendaal 101: tienerso ciëteit. Antonlus-clubhuis, 8 uur: feestavond chr. muziekvereniging Concordia t.g.v. 20-jarlg bestaan. Zaterdag 9 maart Gehoorzaal, 8 uur: uéltvoerlng Kunst en Genoegen, middagprogramma 2.30. L.H.J.-gebouw. Levendaal 101: midden- en ouderensoclëteit. OEGSTGEEST Het Witte Huis. 2 tot 5.30 u.: schaaksociëteit Palamedes. Films CAMERA (2.30, 7 en 9.15 uur): Vacances Portugalses (18 jaar); vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur: l'Ecllps (18 Jaar). LIDO (2.30, 7 en 9.15 uur)- Z 555 de schrik van het Verre Oosten (18 Jaar) LUXOR (2.30. 7 en 9.15 uur): De man met vier vingers (14 Jaar). REX- (2.30. 7.15 en 9.15 uur): Operatie Lady C (18 Jaar): vrijdag- en zaterdag avond 11.30 uur: Itabu (18 Jaar). STUDIO (2.30. 7 en 9.15 uur): De vijan den (14 Jaar). TRIANON (2.30. 7 en 9.15 uur): Een be minnelijke vlegel (14 jaar) Dienst apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek ReiJst, Steenstraat 35. tel. 20136. Apotheek R. van Breest Smaltenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. Mobiel A.N.W.B.-kantoor Elke donderdag van 1016 uur DIJ mo len De Valk Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis: vuoi putiënten in klasse ia, Ib en 2e: dagelijks 10 30— 11.30 14.30-16 en 19—20 uur. Voor oatienten In klasse 3: naandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18 15— 19. dinsdag 13—14 .zaterdag 15—16, zondag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—16 uur Annakllnlek Leiden: dagelijks van hall twee tot half drie en bovendien op dins dag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten dagelijks vqn half twee tot half vier en elke avdhd van zeven tot acht. v rouwen Kliniek: maandag t.m vr'jdag 18.4519.30 uur, zaterdag 15.30—16 30 uur. zondag 15.30—17 uur. Klassepatiënten op de vrouwenkliniek: dagelijks 10.30—11.30. 14—16.30 en 19—20 Op de afdelingen verloskunde en Kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp 12 laar niet worden toe gelaten in net belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Dlaconesseahuls Leiden: derde klas da gelijks 2 tot 3. dinsdag .donderdag en zondag bovendien van 7 tot nalf 8; twee de klas: dagelijks van 2 tot 3 en van 7 tot 8; eerste klas: dagelijks van 11 tol 12, 2 tot 3 en 1 tol 8. Ellsabethzlekenhuls Lelden: derde klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8, kraamafdellng dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas da gelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8; eerste klas- dagelijks van half 12 tot half 8. ALPHEN-RIJnoord: alle klassen dage lijks van half 5 tot half op zondag van tol half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vader* van 6 tot half 7. KATWIJK - Zeehospitium: longkliniek dagelijks van half 3 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdellng: dagelijks van half 3 tol half 5. Revalidatiecentrum: dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5; Revalidatie centrum kinderen- woevisdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tol half vijf. Longkliniek en tbc-afdelinp kinderen: woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 3 tot half 4. NOORD wijk - Sole Mto: klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 8: zaalpatiënten zon dags van 1 tot 3, dinsdags van 1 tot hall 3, donderdags van half 7 tot half 6 en zaterdags van l tot half 3 Musea en Hortas Museum Volkenkunde Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u.. ook zaterdag zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg; op werkdagen van 10 tot- 5 u„ ook zaterdag: zondag van l tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal, Oude Sin gel: op werkdagen van 10 tot 4 u.; zon dags van l tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenburg)- op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags geslo- teD Tentoonstellingen Rapenburg 94, galerie 't Duivenhuys. schilderijen en aquarellen van Cavete, van 1 tot 18 maart, dag. 2 tot 9 uur, ook zondags, maandags gesloten. De Lakenhal: tentoonstelling van teke ningen uit de collectie J. F. G. Boom ln 1967 geschonken aan Prentenkabinet Lel den). van 24 febr. tot 24 maart. dag. 10 tot 16 u., zond. 13 tot 1.6 uur. Expositiezaal gebouw Pteterskerkgracht 9 tentoonstelling werk van leden van Ars Aemula Naturae, van 25 febr. t/m 17 maart, zat. en zond. 3 tot 5 u.. andere dagen 's avonds 7.30 tot 10 uur. Academegebouw Ropenburg: schilde rijen, grafiek en beeldhouwwerk van Hartmut Seeling (tot 16 maart, maand schuiver, dat de politie deze eens nader ging bekijken. Slechts één voorwiel bleek een beetje „berem- baar" te zijn. De man werd veroor deeld tot een half jaar onvoorwaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid en f 100 boete. Kritische universiteit op Leidse teaeh-in LEIDEN De kritische universi teit is het onderwerp van een teach- in, die, georganiseerd door het uni versitair debatgezelschap Pro et Contra en het algemeen dispuut van het Leidsch Studenten-Corps Doctrina, op maandag 11 maart te Leiden zal worden gehouden, om 8.15 uur in de grote zaal van de Sociëteit Minerva. Breestraat 4850. Op de teach-in, die zal worden voorgezeten door prof. mr. J. F. Glastra van Loon, zullen de onder werpen Wetenschap en praxis, Maat schappij-universiteit en Structuur van de universiteit worden ingeleid door respectievelijk prof. dr. mr. C. A. van Peursen, dr. J. H. Scheurer, C. M. Kilian en drs. C. E. Vervoort. Een forum, bestaande uit prof. dr. R. F. Beerling, dr. H. Faber, P. J. Kuyper en L. van der Mey, zal dis cussiëren over de concretisering van een kritische universiteit in Leiden. LEIDEN De eerste ronde v» de landskampioenschappen van N«* derland, georganiseerd door de Tech nische Artistieke Sectie van de Ned. Kath. Kappersbond, werd gister avond voor de Technische Club afd. Leiden een succes. Alle achttien deelnemers (sters) zagen zich door een voldoende aantal punten ge plaatst in de tweede ronde. Zowel voor het dames- als herenkappers- vak werd gewerkt in drie afdelin gen, te weten A, B en junioren. Damesvak afd. A. J. Spiekerman (Leiden) le prijs. Damesvak afd. B: J. v. d. Holst (Noordwijk) le prijs, I. van Lem- meren (Langeraar) 2e prijs, A. Zwetsloot (Buitenkaag) 3e prijs, B. Walraven (Noordwijkerhout) 4e prijs, H. J. Peters (idem) 5e prijs. Dames afd. jun.: A. de Goey (Lei den) le prijs, T. v. Nieuwkerk (Rijnsburg) 2e prijs, J. Bisschops (Sassenheim) 3e prijs. Herenvak afd. A: H. Smit (Noord- wijk) le prijs, J. Duyndam (Noord- wijk) 2e prijs, H. Degger (Noord wijk) 3e prijs. Herenvak afd. B: P. Zoet (De Zilk) le prijs. H. Stouten (Wasse naar) 2e prijs, M. H. de Lange (Noordwijk) 3e prijs, H. Peurze (Rijnsburg) 4e prijs, J. Stouten (Wassenaar) 5e prijs. Junioren herenvak: W. van Ton geren (2e prijs). De tweede ronde is op 22 april eveneens in Oegstgeest. De landelij ke finale wordt gehouden te Den Bosch op 22 mei. RIJNSBURG In verband met het jaarfeest van de jeugdclubs in de Maranathakerk is er morgen avond geen repetitie voor De Lof- stem en het meisjeskoor. RIJNSBURG Woensdagavond om acht uur hoopt evangeliste J. Doyn een bijbelbespreking te hou den in de bovenzaal Katwijkerweg U en wij hebben er op gewacht, nog enkele dagen dan is ie er: De nieuwste kleine FORD van grote klasse AUTOMOBIELBEDRIJF te.m. vrl)d 9—6 uur). Rijksmuseum Volkenkunde. Steenstraat: tentoonstelling Japanse volkskunst, tot 13 maart, dlnsd en donderd. vanaf 3 uur rondleiding voor Individuele bezoekers (aanmeldlnR bij portier). VOORSCHOTEN Ambachtshuls, Voor straat: tentoonstelling van werk van Wil lem Schrofer, van 7 tot 20 maart, dag. 10.30 tot 5 u.. dinsdag-, donderdag- en vrijdagavond 7.30 tot 9.30 uur. WASSENAAR - Kunstzaal Heuff, Hof- laan 7. schilderijen en aquarellen van Annemarie van Zanten Ellers en plastieken van Ek van Zanten, van 26 febr. t/m 13 maart, maand t/m zat. 10 tot 17 U.. ook dinsdagavond van 8 tot 10 u., zond. gesloten. Badinrichtingen De gemeenieluke oad inrichtingen zijn op de volgende tijden geopend-. Lindestraat I b maandag --sloten, dins dag 9—11 15 u en t3 30—i7ts u.. woensdag gesloten, donderdag 13 30—18.15 u„ vrijdag 8—11 15 u en 13 30-18 45 u.. zaterdag 8— 11.15 u en 13.30—IS 30 u. Van der Werfstraat 39: maandag en dinsdag gesloten, woensdag 8—11.15 en 13.30-17 IS u.. donderdag 8.30-11J5 en 13.30—1815 u.. vrijdag 8.30—11.15 u. en 13.30—18 45 u- zaterdag 7.30—11.15 en 13.38— 16.30 u LEIDEN Op 15 augustus start in Leiden de lagere detailhandels vakschool. De goedkeuring voor de stichting van deze school is nu af gekomen. Er wordt een flink aantal leerlingen verwacht, ook uit Alphen, Lisse en Wassenaar. Kinderen, die de lagere school met succes hebben doorlopen, behoeven het detailhandelsvak nu niet meer in Den Haag of Haarlem te gaan leren. Na een toelatingsexamen kunnen zij op de Leidse school terecht. De school start met twee klassen; aanmelding kan ge schieden bij de Leidse Onderwijsinstellingen. De heer J. C. J. Lambermont, voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. R.K. Middenstandsbond, deelde dit gisteravond mee op de jaar lijkse ledenvergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3