Vrouwen van geëvacueerd zendelingen uit Vietnam VEL Dr. W. D. Jonker weer Kampen benoemd Bestrijding werkloosheid vraagt tijd Zestien maandef voor artikel Luns wil verzachting lo Zuidwest-Afrikanen Een woord voor vandaag Prof. Schilder in Koreaans In de steden is het te gevaarlijk RADICAAL' FORUM Uw probleem is het onze.... Gereformeerde jeugd naar Joegoslavië 6000-ste student Vrije Universiteit 111 Vakbeweging van studenten streeft naar meer macht Nood-opleiding Hervormde predikanten in Indonesië #*DRAKA Ook de SER sloeg mis Taizé nodigt jongeren uit alle landen Zendingswerk in Brazilië breidt uit mannen vergaderen Tropische cursus voor buitenland in Wageningen „Handelsbeurzen op zondag dicht" Preach-ins ill Amersfoort In de Hebreeënbrief staat dat Jezus Christus zichzelf als een smetteloos offer aan God heeft gebracht". Daardoor kan het bloed van Christus ,,ons bewustzijn reinigen van dode werken om de levende God te dienen". Die laatste zin is waard om gelezen en herlezen te worden. We denken allicht aan reiniging van schuldvan ongerech tigheid, maar de schrijver denkt hier aan iets anders. We moeten ook nog gereinigd worden van „dode werken". Het zit er bij ons ingehamerd: „Wie goed doet, goed ontmoet", zo zelfs dat we er een godsdienst van dreigen te maken. Wie goed leeft, wordt door God op de schouder geklopt. En we maken ervan: „Wie goed doet God ontmoet". Maar onze beste daden kunnen de weg tot God niet forceren. Er staat meer tussen God en de mens dan zijn zonden, zijn daden alleen. Wie niet in Christus gelooft: „de toorn Gods blijft op hem". Zijn beste daden blijven dode werken. Niet wat wij doen brengt ons tot God. Genade brengt God tot ons. Wat gebeuren moest, is door Hem volbracht in het offer van Christus. Maar juist daarom mogen we nu God dienen, niet opdat wij aangenomen worden, maar omdat wij aangenomen zijn. We lezen vandaag: Lucas 9 1827. DINSDAG 5 MAART 19^ GRONINGEN De Stichting Uit geverij „De Vuurbaak" in de kring van de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) is een financiële actie begonnen, om het mogelijk te maken, dat het boek „Wat is de hemel?" van prof. dr. K. Schilder in Korea zal kunnen verschijnen. De vertaling in het Koreaans door prof. Lee is al ruim een jaar geleden gereed gekomen, maar tot nu toe mist men in Korea de financiële mo gelijkheden, om het werk in druk te doen verschijnen. Het is de bedoe ling, dat het in Korea wordt gedrukt. 99- NIJMEGEN Donderdagavond wordt in de aula van de r.-k. uni versiteit van Nijmegen (Bij)eveldsin- gel 13) een forumdiscussie gevoerd over de christen-radicaliteit-. De deelnemers zijn de bekende dis sidente KVP'ers drs. J. M. Aarden, drs. P. C. W. M. Bogaers en drs. P. J. Janssen en de christen-radicale heren D. Th. Kuiper (a.r.) en B. Buddingh' (c.h.). (Van onze kerkredactie) SAIGON Vrouwen en kinderen van baptisten zendelingen in de Vietnamese steden hebben toch het land verlaten. Na de ver hevigde oorlogvoering en de bombardementen op de steden hebben zij hun toevlucht gezocht in Bangkok (Thailand). Nog maar twee weken geleden was meegedeeld, dat de gezinnen van baptisten zendelingen bij elkaar zouden blijven in Vietnam. platteland. De baptistenzending daar entegen was, onder andere uit veilig heidsoverwegingen gestationeerd in de steden. Van twee zendelingen zijn vrouw en kinderen naar Amerika teruggegaan. Een zendingsfamilie, die met vijl' kin deren op weg naar Vietnam was, is in Hong Kong gebleven. De nieuw gestichte baptistenkerK in Saigon met minder dan dertig leden zorgt op het ogenblik voor duizend vluchtelingen. De predikant helpt waar hij kan. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Is het geoorloofd te vragen met betrekking tot de „witte lever" bij vrouwen? Komt dit voor of is het een fabel? Mij werd verteld dat de man onherroepelijk sterft als zijn vrouw deze bezit. Zijn er kenteke nen voor aanwezig, of moet dit me disch worden vastgesteld? Volgens de verteller was het verschijnsel herkenbaar aan rode plekken op be nen en overig lichaam. Antwoord: De Vereniging ter bestrijding van de kwakzalverij, Oranjelaan 8, Hilversum, deelde ons mede, dat zij in haar archief ner gens documentatie over de uitdruk king „witte lever" kon vinden. Daarom zouden wij het zeer op prijs stellen, nadere inlichtingen te ont vangen over de achtergronden van deze vraag. Vraag: Komt een nieuwe granie ten aanrecht voor rekening van de huurder of van de verhuurder? De oude is namelijk in de lengte gescheurd. Antwoord: Een nieuwe aanrecht komt voor rekening van de ver huurder tenzij de scheur te wijten is aan de schuld van de huurder. Deze laatste wordt geacht het gehuurde in goede staat ontvangen te hebben. Vraag: Enige tijd geleden is mijn ongehuwde zwager gestorven. Wat later stierf mijn vrouw. Nu wordt er gezegd dat de erfenis van mijn vrouw overgaat op mijn kinderen omdat zij gestorven ls en ik bulten de erfenis sta. Maar volgens mij heb ik toch recht op een deel van de erfenis van mijn vrouw. Vraag: Wij nemen aan dat u in gemeenschap van goederen met uw vrouw gehuwd is geweest, dat uw vrouw u niet onterfd heeft bij testa ment en dat uw vrouw niet vroeger met iemand anders gehuwd is ge weest. In dat geval is de erfenis, die uw vrouw van uw zwager ontving, ln de huwelijksgemeenschap geval len. U heeft recht op 50 procent van de huwelijksgemeenschap en erft een kindsdeel van de andere helft. Was u niet in gemeenschap van goederen gehuwd en was u niet ont erfd, dan erft u een kindsdeel van de gehele nalatenschap van uw vrouw, dus indirect erft u ook van uw zwager. Was u in gemeenschap van goede ren getrouwd en onterfd, dan heeft u recht op 50 pet. van de huwe lijksgemeenschap (dus indirekt ook op 50 pet. van de nalatenschap van uw zwager). Was u niet in gemeenschap van goederen getrouwd en was u ont- irfd, dan ontvangt u niets. Was uw vrouw vroeger gehuwd geweest en zijn er kinderen uit dit eerste huwelijk aanwezig, dan wordt de verdeling te ingewikkeld en is het beter een notaris te raadplegen. In dat geval ontvangt u in elk geval een deel, tenzij u niet in gemeenschap van goederen ge huwd is geweest en wel was ont erfd. AMERSFOORT Nadat evenals vorig jaar Joegoslavische jongeren van 20 juni tot 5 juli op uitnodiging van het landelijk centrum voor gere formeerd jeugdwerk (lcgj) een bezoek aan ons land zullen brengen, vertrek ken Nederlandse meisjes en jongens naar Joegoslavië. Het lcgj organiseert van 23 juli tot 6 augustus voor de vierde maal een jomgerencontactreis naar dat land. Het doel is de bestaande banden met de gereformeerde (hervormde) ker ken en de jongeren te verstevigen. Daarnaast staan ook bezoeken aan de oosters-orthodoxe kerk en toe ristische uitstapjes op het program ma. De minimum leeftijd voor deelna me is achttien jaar. De reiskosten zullen ongeveer vierhonderd gulden bedragen. Inlichtingen en opgave bij het lcgj, Koningin Sophialaan 19. A- mersfoort. Gratis prachtige kleurenplaatjes 95 cent Ik doosje Van Welle theebuiltjes vindt u een plaatje. Historische automobielen in rijke kleuren. Leuk om te sparen. "Vraag het album aan. Goed verzorgd, met interessante tekst bij elk plaatje. VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES I Ook de Christelijke Vietnam Dienst, een Amerikaanse raad van protestant se kerken, is begonnen de vrouwen van zijn medewerkers te laten eva cueren. Een eerste groep van 23 vrou wen en kinderen is in Maleisië aan gekomen. Op hun post Zoals bekend zijn begin februari zes zendelingen van de Christian and Mis sionary Alliance uit de Verenigde Sta ten vermoord en twee vermist. De CAMA heeft toen besloten de vrouwen en kinderen en de vrouwelijke zende lingen terug te trekken. De overige mannelijke zendelingen bleven op nun post. De CAMA werkte uitsluitend op het I I «in getlachivn veraittlvrtl Massahuwel ijk bij sekte SEOEL De „Vereniging van de Heilige Geest voor de eenheid van het wereldchristendom" heeft onlangs in de Zuidkore- aanse hoofdstad Seoel een massa huwelijk georganiseerd voor 860 van haar aanhangers. In het bijzijn van vierduizend familieleden werden onder de klanken van de Hochzeitsmarsch van Felix Mendelssohn-Bar- tholdy 430 huwelijken gesloten. De paartjes verplichten zich de eerste vijf weken gescheiden te leven. Ter herinnering aan de vastentijd van Christus zullen zij vijftig dagen evangelisatiearbeid doen op het platteland. Deze sekte is in 1954 gesticht. Zij telt in Korea drieduizend le den en „vele duizenden" in vijf tien andere landen. (Van onze onderwijsredactic) AMSTERDAM Gisteren is aan de heer W. H. Kuperus, student in de geneeskunde aan de Vrije Universi teit, een bijzonder bewijs van inschrijving uitgereikt in verband met het feit dat hij met zijn inschrij ving eind 1967 het aantal stu denten van de VU op 6.000 bracht. De rector magnificus, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die de heer Kuperus ontving en hem namens de senaat een boekenbon aanbood, deel de mee dat het aantal studenten thans weliswaar reeds de 6.200 heeft overschreden, maar dat de admi nistratie hem toch als de volmaker van het ronde getal had aangewezen. Op 1 januari 1968 bedroeg het aantal ingeschrevenen 6.193 (1.079 dames en 5.114 heren). Een verdeling naar godsdienstige richting laat de volgende cijfers zien: Nederlands hervormd 22 procent, ge reformeerd 53 procent, christelijk ge reformeerd 1 procent, gereformeerd vrijgemaakt .3 procent, rooms-katho- liek 8 procent, overige 5 procent, geen godsdienst 8 procent. (Van onze kerkredactie) I LUNTEREN De generale j synode van de. Gereformeerde Kerken heeft opnieuw de Zuid- i afrikaan dr. Willem Daniel I Jonker benoemd tot hoogleraar in de ambtelijke vakken aan de i Theologische Hogeschool te Kampen. Eind augustus had de synode dr. Jonker ook al benoemd. Hij meende echter te moeten bedanken uit ver antwoordelijkheid tegenover de kerk in Afrika. Later kwamen er berichten uit Zuid-Afrika, die er óp duidden, dat hij van gedachten veranderd was. Dr. Jonker zelf bevestigde deze berichten en dat was voor het curatorium van de hogeschool reden, om hem op nieuw bij de synode voor te dragen. Dr. Jonker (38, in 1955 cum laude gepromoveerd bij prof. dr. G. C. Ber- kouwer aan de VU) is predikant van de Nederduits gereformeerde ge meente te Emmerentia, een voorstad van Johannesburg. Hij Was enige tijd hoogleraar aan de universiteit van Zuid-Afrika, maar trad af, omdat hij het een bezwaar vond, geen contact met de studenten te hebben. De uni versiteit leidt alleen door middel van correspondentie op. Hij was voprts zes jaar actuarius van de Transvaalse synode. „FILIOQUE" GESCHRAPT BONN De Duitse Oud-Katholie ke Kerk heeft het „filioque" geschrapt uit de geloofsbelijdenis van Nicea. De Nederlandse Oud-Katholie ke Kerk had het al laten vallen bij de heruitgave van het misboek in 1909. Overweging is, dat dit „filioque" er oorspronkelijk niet in stond (de belij denis werd vastgesteld op een oecu menisch concilie in het jaar 381), maar er later in de Middeleeuwen eenzijdig door de westerse kerk aan toegevoegd is. De oosterse kerken hebben dit besluit nooit erkend. Niet om dogmatische bezwaren, maar ter wille van de oecumene en de betrek kingen met de orthodoxen hebben de oud-katholieken het daarom weer la ten vallen. De Geloofsbelijdenis van Nicea zegt, dat de Heilige Geest uitgaat van de Vader en van de Zoon. De laatste vier woorden (in het Latijn „filio que") vormen de gewraakte toevoe ging. Weor in Europa Dr. Jonker is benoemd in de plaats van prof. dr. J. T. Bakker. Deze neemt namelijk de leerstoel van prof. dr. A. D. R. Polman (dogmatische vakken) "over; die met emeritaat gaat. De gereformeerde synode hervatte gisteren na een reces van vijf weken haar werkzaamheden. Men hoopt de ze week kiaar te komen. Enkele be langrijke zaken, zoals de raad van kerken in Nederland en de vrouw in het ambt, moeten nog afgerond wor den. (Van onze onderwijsredactic) LEIDEN Volgens de heer R. Gily- amse, president van de Nederlandse Studentenraad, probeert de Studenten vakbeweging alsnog een absolute meer derheid binnen de NSR te krijgen. De SVB zou besloten hebben verkiezings moeilijkheden in Delft op de spits te drijven. Dan zou de Delftse grondraad, waarin de SVB niet vertegenwoordigd is. gedwongen worden de NSR te ver laten. Een herverdeling van zetels zou dan noodzakelijk zijn, met als gevolg dat de SVB, die bij de jongste verkie zingen de grootste partij is geworden, van 23 op 26 zetels komt. UTRECHTAan alle theologische academies eh hogescholen in Indo nesië begint een nood-opleiding voor predikanten om enigszins het tekort aan voorgangers te kunnen vermin deren. Opvallend veel jonge mannen en vrouwen melden zich aan. Aan de theologische hogeschool in Jogjakar ta, die nauwe relaties heeft met de gereformeerde zending van Neder land, lieten zich 67 jongeren inschrij ven. Niet meer dan twintig kunnen echter worden geplaatst. Inmiddels menen de kerken van Indonesië het aantal overgangen naar het christendom ook kritisch te moe ten bezien, omdat men wil voorko men, dat de kerk straks voor een groot deel uit „statistiek-christenen" zal bestaan. De matras waarop U wérkelijk uitrust! Van DRAKA. weer min. temp neerslag gisteren Kopenhagen motregen 3 0 Londen onbew. 3 0 Amsterdam geh. bew 2 0 Brussel zw bew 1 0 Luxemburg geh. bew. 2 0.1 Parijs zw. bew. -0 0 Nice onbew 5 0 Frankfort geh.bew. 3 0.3 München -1 0.9 Zürlch zw. bew. -5 0.1 Genève onbew. 0 Locarno onbew -3 0 Wenen -3 0 Inntbrflck zw. bew. -3 0.1 Rome zw. bew 7 3 Madrid licht bew. 1 0 Majorca zw bew 7 0 (Van onze sociaal-economische re dactie) UTRECHT In een proces van jaren is de werkgelegenheid gedaald tot 'het dieptepunt van nu. Herstel van de werkgelegenheid zal even eens tijd vragen. Er bestaan geen maatregelen, die de werkloosheid in enkele weken kunnen terugdringen. Fabrieken zijn nu eenmaal niet in een maand tijds uit de grond te stampen en het uitgeven van exor bitante bedragen die er overigens niet zijn om werklozen via een nieuw soort werkverschaffing aan werkgelegenheid te helpen, zou een levensgevaarlijke geldsmijterij bete kenen, waarmee via een verder aan gedraaide belastingschroef nog meer werkgelegenheid op het spel zou ko men te staan. De heer G. Jens, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbond, schrijft deze week, dat de SER het ook allemaal niet van levoren gezien heeft. Werkge vers. werknemers en Kroonleden (overheid) hebben zich samen verke ken op de situatie. Niemand kan hier tegen iemand grote verwijten maken over de gestegen werk loosheid. In november 1965 schreef de SER nog. dat gestreefd diende te worden naar vermindering van de op de ar beidsmarkt heersende spanningen. De SER vertrouwde het zelfs niet, of de regering wel genoeg deed om tot ontspanning te komen. In juli 1966 geloofde de SER nog vast in een voortduring van de situatie van schaarste aan arbeidskrachten. De investeringen zouden minder snel moeten groeien om tot deze ontspanning bij te dragen. Ook op 30 november 1966 vond de SER. dat kalm aan gedaan moest worden met de investeringen. Ook toen voorzag men nog geen ontspanning op de arbeidsmarkt. Wie zich zo lang ver gist heeft, mag niet het hardst roe pen om onmiddellijk herstel van me de door hemzelf gemaakte fouten. Wel zal echter moeten gebeuren wat mogelijk is. Goedkope kreten De heer J. Nieuwenfhuis, voorzit ter van Unitas, de Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in de textiel- en kledingbedrijven, vindt het maar bijzonder goedkoop, kreten te slaken zonder te veel aan de gevolgen te denken. Een kreet in de geest van „weg met de textielindustrie in het belang van de ontwikkelingshulp" lijkt wel radicaal en vooruitstrevend, maar in wezen is het een goedkope manier van „goed willen doen" ten koste van tienduizenden in eigen land; in dit geval ten koste van de werkne mers in de textielindustrie en hun gezinnen. Het gaat om tienduizen den mensen. Laat men daaraan wel denken en voorzichtig zijn met radi cale uitspraken. Overigens voegt de heer Nieuwenhuis hieraan toe, graag waar mogelijk als textielindustrie een bijdrage te willen leveren tot verruiming van de ontwikke lingshulp. Vroeger brood Het verkoopuur van het brood is vervroegd. De werknemers hebben aan dit besluit meegewerkt in het belang van de maatschappelijke positie en de toekomst van allen, die in het bakkersbedrijf werkzaam zijn. Aan deze solidariteit wordt volgens de Nederlandse centrale bond van christelijke werknemers in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen door een aantal werkgevers echter getornd. De bond signaleert, dat sómmige onderne mers brood leveren aan grootwin kelbedrijven met kortingen en ande re vergaande voordelige aanbiedin gen. Dit is in strijd met de gezonde wijkbediening door de normale broodverkopers. Ook wordt hier en daar al zondagsarbeid toegepast in strijd met de nieuwe beschikking van de minister van sociale zaken. Geconstateerde overtredingen wor den door de betrokken werkgever in een kort briefje als onbelangrijk af gedaan. Het feit wordt gewoon per tinent ontkend. De nieuwe vergunning geldt voor een proefperiode en draagt een tij delijk karakter. Samenwerking met de werkgevers na beëindiging van de proef laat de bond afhangen van de houding van de werkgevers op de hier gesignaleerde punten. TAIZéVoor jongeren uit alle lan den van 18 tot 25 jaar organiseren de broeders van Taizé in Frankrijk deze zomer een reeks bijeenkomsten. Ver leden jaar was er één grote samen komst, maar de belangstelling was zo overstelpend, dat de aanvragen van vierhonderd jongelui moesten worden afgewezen. Er was plaats voor twee duizend jongens en meisjes. Daarom zullen in de tijd van 18 juli tot en met 8 september groepen van twee- tot driehonderd elkaar af wisselen tijdens een verblijf van een paar dagen. Het voordeel is, dat er meer tijd is om te discussiëren, ieder kan de datums kiezen, die hem het beste uitkomen en men leert elkaar beter kennen. Het thema is „croire" (geloven). Voor 18 juni kan men zich aanmel den. Het adres (ook voor verdere ge gevens) is: 71 Tauzé-communauté, France. De Gereformeerde Zendings- bond heeft besloten tot een kleine re organisatie. De heer J. R. van Beek, die tot nu toe administrateur-propa gandist was, is geheel vrijgemaakt voor de organisatie van binnenlandse activiteiten. De boekhouding is nu aan de heer A. van de Bruinhorst te Vee- nendaal opgedragen. UTRECHT Bij het InstituU Cristao in de Braziliaanse stad Cast is een nieuwe landbouwschool i een groot internaat geopend, bouw is betaald met gelden van gereformeerde zending in Nederlam krachtig gesteund door het fond* voor ontwikkelingshulp van de Nd derlandse regering. Behalve een landbouwschool internaat zijn ook een niern herstelwerkplaats voor landbouwir chines en twee docentenwoningen gi bouwd. Het instituut, dat oorspronki lijk is opgezet door de presbytei aanse zending van Amerika, won thans beheerd door een stichting samenwerking met de gerefortneeri zending en de drie gereformeeri landbouwkolonies in Bazilië. Dir< teur is de heer C. Geuze. Hij werkt in opdracht van de gere formeerde zending. Verder werkt hier in opdracht van de zending: mi L. A. Versteeg en de heer J. Scheffer, respectievelijk voor de 1< ding van het meisjes- en jongensi ternaat. Ook is er een plan van het gereft meerd diaconaat om een landbouwlt raar naar het instituut te zenden. H< instituut bestaat uit een middelba landbouwschool, een landbom huishoudschool en een „noi| maalschool" met een opleiding evangelisten. flit (Van onze Spaanse correspondent) MADRID Alfonso Carlos Comii bekend advocaat en rooms-katholieï Ja leek, is veroordeeld tot een jaar tfeit vier maanden, omdat hij als niet ei kend journalist een artikel hl ,jjj geschreven voor het Fran% rooms-katholieke blad Témoignai Chrétien, waarin hij kritiek geuit hs op de tegenwoordige situatie Spanje. ili SCHOONHOVEN De bond van Nederlandse hervormde mannenvere- nigingen op gereformeerde grondslag houdt zijn toogdag dit jaar op zater dag 2 november in Tivoli, Utrecht. 's Morgens spreekt ds. L. Kievit uit Leiden over de Open Brief en 's mid dags dr. C. A. Tukker uit Kinderdijk over „gereformeerd kerkelijk leven, voorheen en nu". De huishoudelijke vergadering wordt zaterdag 27 april gehouden in een zaal van Maison Smits, Nieuwe Gracht 49 te Utrecht. Ds. G. Voordijk uit Mastenbroek refereert dan. Jordaniërs vluchten: 75.000 in een maand NEW YORK Na de grensinci denten in februari tussen Israël en Jordanië is de vluchtelingenstroom uitgegroeid tot een vloedgolf. Onge veer 75.000 Jordaniërs zijn uit het dal van de Jordaan gevlucht naar veili ger oorden in de heuvels ten oosten van de rivier. Dat rapporteert de commissaris-generaal van de VN-or- ganisatie voor de Palestijnse vluchte lingen. DEN HAAG Nederland beraadt zich over stappen die vooral zouden kunnen worden gericht op verzach ting van het lot van 33 Zuidwset- afrikanen, die in eerste instantie door een rechtbank in Pretoria we gens subversieve activiteit in ZW- Afrika tot zware gevangenisstraffen zijn veroordeeld. Dit heeft minister Luns (buit. zaken) gezegd in antwoord op schrif telijke vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid drs. T. J. Hogen- dorp, die de regering had verzocht tegen de berechting te protesteren en op hun vrijlating aan te dringen. De regering staat over eventuele verdere stappen in contact met de overige Benelux-landen, „opdat zo mogelijk een eenvormig beleid zal worden gevoerd", aldus mr. Luns. De bewindsman zegt verder dat Zuid-Afrika „niet onkundig" is van de Nederlandse bezorgdheid. Neder land heeft, een resolutie gesteund (Van onze onderwijsredactic) WAGENINGEN Het bestuur en de senaat van de Landbouwho geschool zullen voorzien in een aan vulling op de tropische opleiding in de vorm van een in de Engelse taal gegeven cursus voor buitenlanders ter verkrijging van de graad van master of science. Een afgerond voorstel kan dit jaar worden verwacht, evenals een plan om nauwere banden aan te knopen met buitenlandse instellingen van ho ger onderwijs. De minister van landbouw, ir. P. J. Lardinois, heeft gisteren tijdens de opening van het halve-eeuwfeest aan prof. dr. H. J. den Hertog, hoogleraar in de organische scheikunde, meege deeld dat hij is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Hij heeft onder meer leiding gegeven aan de vernieuwing van de onder wijsmethodiek en meegeholpen een propaedeuse tot stand te brengen met een voor de studie representatief ka rakter. Kamerlid Jongeling: DEN4 HAAG Het Tweede-Ka merlid P. Jongeling (g.p.v.) heeft mi nister De Block gevraagd maatrege len te nemen zodat de handelsbeur zen in het algemeen in ons land op zondag zijn gesloten. De minister had op 20 december verklaard het Jaarbeursbestuur te zullen vragen de beurs op zondag te sluiten. Hij verduidelijkte toen dat hij geen effectief drukmiddel had en slechts zou kunnen proberen het bestuur te overreden. De heer Jongeling informeert naar de resultaten van het onderhoud van de minister met de directie. Hij vraagt of het juist is dal het bestuur van de Jaarbeurs bereid is sluiting van de beurs op zondagen bij de deelnemers te bepleiten, mits alle an dere beurzen in Nederland ook op zondag gesloten zullen zijn. h< waarin een beroep op Zuid-Afrika, wordt gedaan om de gevangenen vr i: te laten, en waarin de VN-lede l. worden uitgenodigd hun invloed t tg], Zuid-Afrika aan te wenden om c rrr gevangenen vrij te laten. Bovendien heeft Nederland van „bezorgde bi rie langstelling" doen blijken door tfcec zittingen van de rechtbank door e«Tu waarnemer tè laten bijwonen, aldfe minister Luns. pn« n too (Van onze correspondent) AMERSFOORT In Amersfot worden tijdens de vastentijd tie preach-ins georganiseerd in vijf ke ken. Het doel van de organisatoren de gelovigen met de neus te drukke 2 op de gang van de ontwikkelingen het gebied van geloof en kerk. In één kerk neemt een forui plaats, terwijl in de kerken miert foons worden gehangen om iedereï in de gelegenheid te stellen zijn mejjj ning over een van te voren vas gesteld onderwerp te zeggen. 'JP eg wl NED. HERV. KERK Beroepen te Nunspeet (vac. man-toez.): J. H. Vlijm te Krimpy* a.d. IJssel; te Wanneperveen: Mans te Zuidland; te Opende (Gr..» kand. J. G. Barnhoorn te Sassenheiira> te Heieren: drs. C. G. Baart te Nieuv poort; te Holwerd (toez.): C. F. Antonides te Terborg. Aangenomen naar Lopik: kand. Veldhuizen te Bilthoven, die bedank! voor Benthuizen, Bleskensgraaf, De Bommel, Brandwijk, Eemnes-buitt Groot-Ammers, 't Harde (toez.), Lar gerak (toez.), Melissant, Nieuw-Lel kerland en Zegveld; naar Gamerei H. K. v. Wingerden te Zoetermee! naar Balk (toez.): C. G. Wiegers Sneek. Bedankt voor Capelle a.d. IJssi (vac. A. Kastelein'toez.): N. Kleeij!1 maker te Rotterdam; voor RotterdanmZ. zuidwijk: J. W. Coenraad te Den Haa j voor Nieuw-Dordrecht: J. J. Buski te Broek en Waterland. Emeritaat verleend aan J. J. P. vi leton, ziekenhuispred. te Den Haag. GEREF. KERKEN Beroepen te Halfweg-Zwanenburi Fr. de Jong, Maasland. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen naar Loenen en NigtlïaS! vecht: A. Kamer te Hooghalen (Dr V( Ik GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Aijssen (vac. J. v. Ha^n i< ren): Ch. v. d. Poel te Yerseke; lier Hardinxveld: G. Schipaanboord Apeldoorn. GEREF. GEM. in NED. Tweetal te Gouda: F. Mallan Veenendaal en J. Pannekoek te Tei neuzen. Bedankt voor Rotterdam-west Mallan te Veenendaal. OUD-KATH. KERK Benoemd te Leiden: kand. Raijmaekers, pastoor te RotterdaM (Nobelstraat): drs. J. Bergers, pastori te Leiden. DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Emeritaat verleend aan L. D. Knipscheer te Groningen. act me: ïen nt Hel i am. dig lusi irke frns erd!

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2