RADICALEN: EIGEN PARTIJ Italiaanse slaags met studenten de politie Commentaar JAMIN Avery Brundage wil buitengewone vergadering IOC Storm teistert schip in Libische haven sraiuK Drs. Boersma: niet uit ARP RUIM 200 GEWONDEN Athene breekt met Zweden Lijk Rotterdamse schipper ontdekt Nieuwe leidse Courant Zaterdag 2 maart 1968 - 68ste |aargan» ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE'ORGELS eg»«H»Ti P. DIEMER Hoofdrsdaeteun Dr. t Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich Ia ghablevan mi[n hert in teghenspoetl" Hoofdkantoor Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31641 - Giro 68936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 - Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur if De tfdelheid bakt ons ge- hengen griezelige poetsen. CONRAD Strijd om processie verbod geruisloos ten einde pagina Kernmerk Op pagina 1 van ons Zondagsblad het verhaal over Henk Badings en zijn opzienbarende elek tronische compositie Ge nesis, die op de avond van Hemelvaartsdag zijn wereldpremière in kleu ren voor de televisie be leeft. „We mogen van mijn vader met de dubbele zegels spelen." HHET WEER Zon en nachtvorst (Van onze weerkundige medewerker) In de kamer, ln de zon, is het al voorjaar, maar de buitenlucht blyft dit weekeinde nog te koud. Vanmorgen om acht uur werd in Zuid-Holland nog S graden vorst gèmeten. In de middag steeg het kwik tot 5 6 graden, maar door dat de lucht zeer droog was, bleef het vrij onaangenaam koud. I Een hogedrukgebied houdt de depressies de komende dagen nog op een afstand, zodat het weer droog blijft. Ook in de komende nachten is in het westen 2 tot 4 graden vorst te verwachten. S maart: Zon op 7.22, onder 18.23: maan op 8.39, onder 23.26. 4 maart: Zon op 7.19, onder 18.25: maan op 8.51, onder In Italië Journalisten wegens smaad veroordeeld ROME Een rechtbank in Rome heeft gisteren twee Italiaanse journa listen wegens smaad veroordeeld tot gevangenisstraffen, een boete en be taling van een deel van de kosten voor het geding van de klagende par tij. Het proces betrof de beschuldiging dat de inmiddels ontslagen chef van de generale staf van het leger gene raal Giovanni de Lorenzo, tijdens een politieke crisis in juni 1964 als hoofd van de geheime dienst een militair komplot zou hebben geleid om de macht in Italië over te nemen. De hoofdredacteur-directeur van het radicale weekblad „L'Espresso", Eugenio Scalfari, kreeg een jaar en vijf maanden gevangenisstraf en de verslaggever Lino Januzzi een jaar en vier maanden. Scalfari moet boven dien een boete van 250.000 lire (bijna 1500 gulden) betalen, terwijl aan Ja nuzzi een boete van 200.000 lire (circa 1200 gulden) werd opgelegd. De twee veroordeelden moeten voorts met de uitgever van het weekblad 4300 gul den betalen aan generaal De Lorenzo en diens mede-aanklager, kolonel Mario Filippi, als teggsioetkoming in de kosten die zij voor het proces hadden gemaakt. Zes weken verkorting werktijd aangevraagd ALMELO De Hol- lands-Zwitserse borduurfabriek Eg- ger NV in Almelo heeft bij de ar beidsinspectie een aanvrage inge diend voor arbeidstijdverkorting voor zes weken. Het betreft de stikkerij en de afwerkerij. De NV Egger kampt met een tekort aan opdrach ten. Een deel van het machinepark staat stil. Er zijn ongeveer driehon derd werknemers in dienst. Het politiek verdeelde Nederland heeft er sinds gisteravond laat een nieuwe par tij bij. Veertig uit de KVP getreden radi calen besloten zich te organiseren. De vraag is hoeveel (andere) radicalen uit KVP, CHU en ARP zich hierbij zullen aansluiten. Bogaers tijdelijk voorzitter Christen-zijn inspiratiebron Binnenkort groot congres Drs. P. C. W. M. Bo gaers. Drs. J. M. Aarden UTRECHT De uit de KVP getrèden radicalen heb ben gisteravond een nieuwe partij opgericht. Voorzitter van de partij, die de voorlopige naam „Radicalen" draagt, is drs. P. C. W. M. Bogaers, de oud-minister van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening. Op de oprichtingsvergadering, die tot tegen middernacht duurde, waren ruim veertig ex-KVP'ers aanwezig. Vandaag zou de kersverse partij leiding met de radicalen uit KVP, CHU en ARP vergaderen. Dan zou blijken in hoeverre er op steun van deze radicalen kan worden gerekend. Dat is van groot belang voor de Groep-Aarden, de nieuwe driemans fractie in de Tweede Kamer. Verklaring Gisteravond stelde de „Radicale" partij een soort beginselverklaring vast, waarin letterlijk staat: „De oprichters zijn christenen die in de politiek een progerssief beleid willen verwezenlijken. Daarbij erva ren zij hun christen-zijn als een we zenlijke bron van inspiratie. Zij zijn tegelijkertijd van mening dat men ook vanuit andere levensbe schouwingen tot een gelijkgerichte politiek kan komen. Daarom is sa menwerking tussen deze gelijkge richte groeperingen geboden. De nieuwe partij staat uiteraard open voor ieder die haar vertrouwen wil schenken". Leiding De voorlopige leiding van de partij berust dus bij drs. Bogaers. Tweede voorzitter is mr. E. C. M. Jurgens. In het bestuur hebben verder zitting: me vrouw T. Jager-van Lonkhuyzen en de heren drs. J. A. M.i H. Damoiseaux (oud-wethouder van Den Haag, thans secretaris van de Nationale raad voor maatschappelijk welzijn), T. F. W. kamp en F. J. M. Steijvers. Het secretariaat wordt waargeno men door mr. M. van Huiten uit Am sterdam, dr. K. L. M. van Eerd uit Oegstgeest en mr. A. Q. C. van Ruiten uit Gouda. Als contactadres koos men postbus 10 in Lelystad. Later zal op een oangres een definitief bestuur worden gekozen. Meegedeeld werd dat men gister avond tot „eensluidende conclusies" gekomen is wat betreft de positie van de radicale leden in vertegen woordigende lichamen (Eerste en Tweede Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraden) en van de leden van bestuurscolleges (Gedeputeerde Staten en B. en W.) en de door hen te volgen gedragslijn. Toelating Zuid-Afrika CHICAGO Avery Brundage, de 80-jarige Amerikaanse president van het Internationaal Comité, heeft vrij dagavond in Chicago verklaard dat hij het IOC voor een buitengewone vergadering bijeen zal roepen om de kwestie van de toelating van Zuid- Afrika tot de Olympische epSlen, op nieuw te bespreken. Frank Braun, voorzitter -van 1 het Zuidafrikaanse Olympische Comité, liet weten dat Zuid-Afrika zich onder geen beding zal terugtrekken. Het Nederlands Comité Zuid-Afri ka heeft een verklaring uitgegeven. „De vraag is aan de orde", aldus het Comité „of Nederland zou moeten besluiten niet aan de Spelen deel te nemen. Dit besluit behoort tot de be voegdheid en verantwoordelijkheid van de betrokken sportorganisaties en van de deelnemers persoonlijk." Het Cubaans Olympisch Comité heeft inmiddels besloten geen deel- Koningin Juliana, prinses Beatrix met prins Claus en prinsje Willem- Alexander, prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven, alsmede prinses Christina zijn gisteravond per trein uit Baarn naar Lech in Oostenrijk verrtokken voor een wintersportvakantie van ruim veertien dagen. Prins Bernhard was 's morgens reeds per vliegtuig naar Zurich gegaan, van waaruit hij tezamen met prinses Irene en haar man naar Lech reisde. De gehele Koninklijke familie zal hier dus verenigd zijn. De „uittocht" in Baarn ging (net als overal, waar een heel gezin een vakantietrip begint) met vrolijkheid gepaard. Geholpen door de kinder verzorgster droeg prins Claus de reiswieg met zijn zoon naar de trein (foto boven). Prinses Margriet, die eind april haar baby verwacht, bracht haar hondje mee (foto links onder) en, zoals gebruikelijk, werd koningin Juliana door de Nederlandse Spoorwegen uitgeleide gedaan met een ere- groet (foto rechts onder). EERSTE STUURMAN ROTTERDAMS MS OMGEKOMEN - 2 VERMISTEN DERNA De eerste stuurman van het MS Anne Herfurth, de heer R. A. Olieman uit Rotter dam, is tengevolge van een zeer zware storm om het leven ge komen. Twee bemanningsleden van het schip, dat in de Libische haven Derna ligt, worden ver mist. Het zijn kapitein B. van der Velden uit Groningen en tweede machinist H. Tyhof uit Rotterdam. Over de toedracht en de gebeurte nissen aan boord van de Anne Her furth zyn nog geen nadere gegevens bekend, vermoedelijk doordat de te lefoonverbinding tussen Derna en Benghasi is uitgevallen. Voor de kust van Libië woedt een zeer zware storm. Er waren acht mensen aan boord. De eerste machinist is in een zieken huis opgenomen en de vier Spaanse matrozen zijn vermoedelijk onge deerd in een hotel ondergebracht. Het MS Anne Herfurth (965 ton) is eigendom van Herfurth NV in Rot terdam. Het schip is in 1961 gebouwd. Een vertegenwoordiger van de rederij Het ms Anne Herfurth in de haven van Derna in Lybië. is naar Libië vertrokken. De rederij Wijsmuller uit IJmuiden heeft haar sleepboten Cycloop en Friesland, die in de omgeving van Derna zijn, op dracht gegeven naar deze haven koers te zetten. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid van de ARP drs. J. Boersma, die als „radicaal" bekend staat, heeft gisteravond voor de televisie gezegd dat de radicalen in de ARP niet uit de partij zullen treden. „Ik zie niet in waarom zij dit moeten doen." Zijn Kamercollega drs. R. Zijlstra zei gisteravond op een bijeenkomst in Klaaswaal, dat de verhouding tussen de stromingen in de ARP zodanig is, dat er geen reden is tot afsplit sing, „Ik hoop dan ook dat dit niet gebeurt. Hiermee is de duidelijkheid in de politiek niet gediend." 26 FEBR. t/m 4 MAART Geopend van 10-17 en 19-22 uur Zaterd. en zond.l0-17uur Toegang: f.2y (Trein-Toegangsbiljet met 3x reduktie nemers naar Mexico af te vaardigen als Zuid-Afrika toegelaten wordt. Verder veroordeelt Communistisch China de maatregel van het IOC. u zag in het ULLEVl STADION GÖTEBORG tapijt in tegels ROME In vrijwel geheel Italië zijn de studenten in verzet gekomen tegen het universitaire systeem dat volgens hen grondig moet worden herzien. In Rome kwam het gisteren tot hevige vechtpartijen met de poli tie. Ruim tweehonderd mensen wer den gewond. Er werden tweehonderd arrestaties verricht. Zes gewonden zijn er ernstig aan toe. Gisteravond grepen met jeeps aan gevoerde politieagenten met de wapenstok in om drieduizend studen ten te verspreiden, die na een dag van vechtpartijen zich voor de uni versiteit van Rome hadden verza meld. Eerder op de dag hadden studenten in golven het gebouw van de bouw kundige faculteit van de universiteit, dat op een heuvel staat, bestormd. Zij staken vier politiewagens in brand en bekogelden de agenten met stenen en stukken ijzer. TRAANGAS Zij slaagden erin de tweehonderd man politie, die het gebouw bewaak ten, te verjagen en het gebouw te bezetten. Later werden zij er na ver bitterde gevechten van man tegen man weer uit verdreven door de poli tie, die traangas en de wapenstok ge bruikte. De drieduizend studenten, een kwart van hen is vrouwelijk, hebben het gebouw bestormd uit protest te gen het optreden van de politie don derdag. Alle faculteitsgebouwen, die tien dagen lang bezet waren geweest dcor studenten die hervorming van het universitaire systeem eisen, wer den toen ontruimd. In Padua en Turijn zijn ook gister- ren studenten uit universiteitsgebou wen gejaagd. In Turijn waren tien tallen linkse jongeren de universiteit binnengedrongen, waar zij kruisbeel den stuksloegen. De Vietcongvlag werd gehesen op een balcon van een faculteitsgebouw in Triëst. Studen ten, met steun van hun hoogleraren, houden in Bolcgna al 22 dagen de universiteit bezet. Ook in Palermo en Catania zijn studenten tot acties overgegaan. In de Italiaanse kamer van afge vaardigden legde minister Taviani van binnenlandse zaken de nadruk op de noodzaak de orde te handha ven. Hij zei dat het onzekere optre den van de politie een van de oorza ken is geweest voor de opkomst van het fascisme in het verleden. WASHINGTON Gouverneur Nesion Rockefeller van New York is bereid als republikeins kandidaat bij de presidentsverkiezingen op te treden, als hij de indruk zou hebben op de conventie van de republikei nen in augustus een redelijke kans te maken. Omgeslagen kraanbak rechtgetrokken BRUSSEL De drijvende Neder landse kraan Triton van de firma Dekkers uit Papendrecht, die op 15 februari op de Schelde bij Antwer pen was omgeslagen, is gisteren rechtgetrokken. Bij het ongeluk kwa men drie Nedèrlanders om het leven. Het lijk van een van hen is nog niet gevonden. „Vijandige houding ATHENE Griekenland heeft gisteravond zijn ambassadeur in Stockholm teruggeroepen wegens „de onaanvaardbare vijandige houding van de Zweedse premier tegenover Griekenland". Ook overweegt het land de handelsbetrekkingen met Zweden te verbreken, aldus premier Papadopoelos. Het optreden van het militaire re gime in Athene werd veroorzaakt door een verklaring van de Zweedse premier Erlander dat zijn sociaal-de mocratische partij financiële hulp zal geven aan plannen van de linkse po liticus in ballingschap, Andreas Pa- pandreoe. Deze zou een bevrij dingsbeweging hebben gesticht om de junta ten val te brengen. Athene heeft Zweden beschuldigd zich in binnenlandse aangelegenhe den te mengen. Het Griekse regime had Zweden al meer gewaarschuwd de diplomatieke betrekkingen te ver breken. STEIN In de Maas ter hoogte van de grens tussen Stein en Urmond is het lijk gevonden van de 61-jarige schipper P. Th. van der Pluijm uit Rotterdam. De man was op 2 februa ri in de haven van de Staatsmijnen in Stein van boord gevallen. Werkgelegenheid en woningbouw YTAN de zijde van de vakbeweging wordt nogal eens aangedrongen op de bouw van woningwetwoningen in de werkloosheidsgebieden in het oosten, noorden en zuiden van ons land. Juist in het bouwbedrijf bestaat immers een grote werkloosheid. Bestrijding van de werkloosheid via de woningbouw is echter een kost bare zaak voor de overheid, die toch al krap by kas zit. Hier zou misschien nog over heen te komen zyn, indien in deze werkloosheidsgebieden Inder daad een schreeuwend tekort aan woningwetwoningen bestond. De roep om woningen wordt echter veelal byzonder ongenuanceerd ge uit. Men weet over het algemeen niet nauwkeurig, of er in de werk loosheidsgebieden zoveel woningwet woningen nodig zyn. In de meeste gevallen biykt dit zelfs niet zo te zyn. Forcering van woningbouw in deze streken om werkloze bouwvak kers tydeiyk aan werk te helpen, be tekent dan in werkeiykheid een enorme kapitaalverspilling door de overheid. Niemand kan in gemoede voorstander zyn van een dergeiyk beleid. De Fries-Groningse hypotheekbank heeft in zyn jaarverslag ten over vloede hier nog eens op gewezen. De bank waarschuwt tevens tegen een te sterk stimuleren van het eigen woningbezit. Het streeksgewyze sterk afwyken van de woningpryzen kan een eigenaar-bewoner dwingen niet te verhuizen teneinde een grote fi nanciële strop te ontlopen. De mobi liteit van onze beroepsbevolking wordt öp deze wyze sterk afgeremd. Ook dit is een nadeel by de bcstry- ding van de werkloosheid. In het licht van deze argumenten Is het echter noodzakelyk, dat er in Nederland een gezond huurbeleid komt. Het moet weer interessant worden een huis te kopen voor be legging, zodat het aanbod van huur huizen in allerlei prysklassen een kans krygt. De bevroren huren zyn hierop thans een krachtige rem. Vrye huren, die niet tot excessen mogen leiden, achtten wy daarom een goede zaak. bitterkoekjes 250 gram 85 niet duur wel heerlijk Amerikaanse soldaten sprongen uit trein uit angst voor controle OLDEBURG Uit angst voor pascontrole zijn gisteren bij Olden burg in de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Holstein twee Ameri kaanse soldaten uit de sneltrein naar Kopenhagen gesprongen. Een van de twee werd met ernstige hoofdwonden naar een ziekenhuis in Kiel gebracht en de ander werd na ter plaatse te zijn behandeld aan de Amerikaanse militaire politie overge dragen. Dc beide soldaten hebben verklaard dat zij naar Denemarken wilden gaan om zich te onttrekken aan een mogelijke overplaatsing naar Vietnam. Ik geef op als nieuwe abonnee plaats: |^etaalt: O per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een grote luxe Slerknijper. I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad I hokje zwart maken naar keuze J

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1