jaar wachten op de buit Universiteiten kunnen toeloop niet verwerken GEROMANTISEERD VERHAAL OVER BRITSE TREINROOF GEESTELIJK LEVEN Indonesische doctorandus XD de jonge Indonesiër hield in zijn handen het diploma, dat hem net was uitgereikt. Toch was hij er niet zo blij mee, als verwacht had mogen wor den. „Nu mag ik me doc torandus in de economie noemen," zei hij tegen een Hollandse arts, „maar wat heb ik er aan. Ik kan me nog niet eens in het Engels verstaanbaar ma ken." 968 ZATERDAG 2 MAART 1968 Ook film Een geromantiseerd verhaal, door de Duitse journalist Henry Kolarz opgetekend uit de mond van een „onderwereldfiguur, die relaties onderhield met de ben de" (zoals bekend, is over dit on derwerp ook een film gemaakt, die thans in Nederland draait). De geschiedenis begint negen maanden voor de grote treinroof: met de overval op het Co- met-House van BOAC op het vliegveld van Londen. Dat was een eerste noodzaak om de ope ratie tot een succes te maken. Men had voor de voorbereiding nu eenmaal veel geld nodig en dat geld moest de overval op het BOAC-kantoor verschaffen. Besnord en gekleed als dure heren, die in twee Jaguars kwa men aanrijden, slaagden zij erin op de 27ste november 1962, be taaldag bij BOAC, de kassiers te overmeesteren en 600.000 gulden buit te maken. Genoeg om in alle rust en wel overwogen een plan op te stellen voor de stunt, die de hele wereld in opperste verbazing zou bren gen en die het hele Britse en buitenlandse politieapparaat lan ge tijd in staat van alarm zou houden. Een stunt van mannen, die zich in het normale leven on derscheidden door achtenswaar dige beroepen: advocaten, |EDERE nacht rijdt er een posttrein van Glasgow naar Londen, die de fan tastische som van twee tot drie miljoen pond ver voert. Een spooktrein, zonder ramen en passa giers. De trein is het eigendom van de Britse posterijen. Hij vertrekt iedere avond om tien voor zeven uit Glasgow en komt 's morgens om 3.41 in Londen aan. Dat was de tip, die in een aprilnacht van 1962 in de dure, veel door diplomaten bezochte Londense Star- Tavern, de Liga der Gentle men, werd doorgespeeld door de Londense onderwereld- figuur Twinky. Een tip, die aanleiding zou worden tot de grootste roof aller tijden, de treinroof (buit: 26 miljoen gulden), zestien maanden later. Een overval uitgevoerd en uitgedacht door de Liga der Gentlemen, een merk waardig gezelschap voornaam uitziende heren, gekleed in bowlerhat en Stresemann, die zich in hun praktijken steeds dit ten doel stelden: als heren op te treden en zich niet aan bloed te bezondigen. Over hoe zij hun plannen voor bereidden en uitvoerden, hoe zij erin slaagden Scotland Yard te misleiden en lange tijd spoorloos te blijven, is thans een boek verschenen bij de uitgeverij Gottmer in Haarlem (De Grote Treinroof, 151 blz. 5,90). De treinwagon, waarin zich de 26 miljoen gulden bevond kunstschilders, antiquairs, cou reurs, pruikenhandelaren... Er waren ook ex-militairen bij, zoals Gordon Goody, ex-sergeant bij de Royal Artillery, en Bruce Reynolds (ex-commando in de oorlog), beiden samen met Ed wards de leiders van de Liga. Hoe en waar Een groot probleem was: waar en hoe de trein te laten stoppen. Als plaats werd Sears Crossing, een overgang dicht bij Londen gekozen. En om de trein te laten stoppen had men besloten de minst gevaarlijke manier te kie zen: er werden geen seinen op rood gezet (dat zou direct het station in alarm brengen), maar men hing voor het groene licht gewoon een handschoen en bracht daaronder een op batterij en werkende rode lamp aan. Het enige wat men nog precies moest weten was hoe de twee wagens achter de loc, waarin zich de geldzakken bevonden, moesten worden losgekoppeld van de rest van de trein om deze zelf verder te rijden naar de overgang, waar de vrachtauto's zouden wachten. „Weddenschap" Dit loskoppelen was noodzake lijk om de postbeambten, die zich in de achterste wagon bevonden, geen argwaan te doen krijgen. De geldwagons moesten tenslotte met breekijzers worden geopend en dat zou de enkele tientallen postmannen direct alarmeren. Om zich de techniek eigen te maken werd de (wegens drank gebruik ontslagen) machinist Smiler Jackson in de arm geno men, die zij wijsmaakten, dat het om een weddenschap tussen drie gentlemen ging. Zij wilden zien wie het snelste zou leren een dieselloc te bestu ren en wagons los te koppelen. De machinist verklaarde zich bereid de heren voor vijf pond per nacht te instrueren. Toen zij dit eenmaal onder de knie hadden, kwam de terrein verkenning. Dagen en nachten lang brachten zij door bij de vastgestelde plaats, als onschul dige sportvissers, gekleed in plusfours en fluwelen jasjes en met geruite petten op. Sommigen' hadden zich ook pruiken en snorren aangemeten. Terwijl zij daar zaten, maakten zij notities over het aantal auto's dat op bepaalde uren voorbij kwam, over het tijdstip waarop men in de huizen in de buurt naar bed ging en opstond, hoe snel de trein reed. En toen men al die gegevens had een karwei van weken besloot men een huis te kopen, waar men zich een tijdlang na de overval zou kunnen schuil houden. Dit huis was een oude 1 rij bij Oakley, ongeveer veertig kilometer van de plaats waar de overval zou worden gepleegd. Hieraan was men gekomen door tussenkomst van de bevriende Londense eigenaar van een advo catenkantoor, Brian Field, die was afgegaan op een advertentie waarin |de Leatherslade Farm te koop werd aangeboden. Repetitie De Liga ging doelbewust niet over één nacht ijs. Een paar da gen voor de overval werd zelfs nog generale repetitie gehouden. Weliswaar was daarbij geen ech te trein in het spel, maar zij gaf de Liga wel de gelegenheid de hele operatie tot op de minuut van tevoren te regelen. Even leek er nog een spaak in het wiel te worden gestoken, toen op het laatste moment bleek dat de posttrein op de geplande dag 6 augustus 1963 een aanzienlijk ldeiner bedrag zou vervoeren: maar 800.000 pond. Daardoor moest de overval een dag worden uitgesteld, want de volgende nacht zou de buit aan zienlijk groter zijn: 2,6 miljoen pond... Geraffineerd Met deze overval, die slechts twee minuten langer duurde dan was berekend (door tegenstand van de in de wagon aanwezige bewakers) hebben de vijftien treinrovers voor altijd een vaste plaats ingenomen in de Britse geschiedenisboeken. Zo geraffi neerd zijn zij te werk gegaan. Drie van de rovers, waarvan Scot land Yard de foto's verspreidde. Van boven naar beneden: Bruce Reynolds nog steeds spoorloos), White en Wil- dat tot nu toe nooit meer dan 3,5 miljoen gulden van de 26 miljoen boven water is gekomen. Dat is nog niet eens het bedrag dat de Britse overheid moest neertellen voor de opsporing, de veroordeling en de opsluiting van de rovers. Want op één na Bruce Reynolds zijn ze tenslotte allemaal gepakt. Ook enkele maanden geleden nog het Liga-lid Wilson, die uit de gevangenis van Birming ham ontsnapte en naar Canada vluchtte. De meesten van hen verblijven nu in de zwaar be waakte gevangenis op het eiland Wight, waar zij lange straffen uitzitten, verschillenden dertig jaar. Sympathie Deze zware bestraffing heeft bij het Britse publiek, dat duide lijk sympathiseerde met de ro vers, stof doen op waaien. Graham schreef: tot een Zelfs Greene „hoor ik minder heid als ik mij geschokt voel door de wreed heid van deze vonnissen (30 jaar) voor een succes volle diefstal te gen hoogstens 12 jaar voor de ont ering van en de moord op een kind?". Autoriteiten koes teren de stille hoop, dat een van de postrovers als nog het geheim, waar de buit ver borgen is, prjjs zal geven, in ruil voor gratie. Tot nu toe heeft nog niemand een mond open ge daan. Maar der tig jaar gevan genisstraf is een moordend lange ttfd. kom over de brug sprak geen Engels giro 7600 (Door Jan J. van Capelleveen) Hij was een levende illustratie van het dilemma, waarvoor het Indonesische onderwijs staat. Aan de ene kant is er het over weldigende verlangen naar ken nis. Universiteiten vliegen ais paddestoelen uit de grond. Ieder zich respecterende stad wil een eigen instelling voor hoger on derwijs hebben, al is het maar een leraren-academie. Iedere re ligieuze, politieke en sociale groep meent een eigen universi teit te moeten stichten en onder houden. Maar tegelijkertijd beeft er in ^7"AT vanuit de actie „Kom over de Brug" (giro 7600. Amsterdam) gedaan wordt om studenten en leerlingen van middelbare scholen die ver van huis studeren onderdak te bieden is maar een druppel op een witheet glorende plaat. Toch is het iets om de ergste noodsituaties te helpen ver lichten. Voor de volgende as- rama's wordt geld gevraagd: Djokjakarta 500.000 Semarang 125.000 Makassar 300.000 Pati, Midden-Java 15.000 Examens Voor deze klas i toekomstige godsdienstonderwijzers en onderwijzeressen aan middelbare scholen was gom plaats meer in hel gebouw. Er wordt nu les gegeven op de veranda. Indonesië een devaluatie van het onderwijs plaats gevonden, die slechts overtroffen wordt door de devaluatie van de roepia. Er worden enorme offers ge bracht om een universitaire vor ming te kunnen ontvangen. Een voudige kampong-boeren verko pen hun karbouwen en soms hun land om hun oudste zoon te laten studeren. En als hij zijn einddi ploma behaald heeft, moet hij op zijn beurt zorgen dat ook zijn jongere broers en zusjes de zelf de kans krijgen die hij heeft ge had. Werklozen Voor bepaalde vakken bieden zich aan sommige universiteiten tien maal zoveel studenten aan als er geplaatst kunnen worden. Vakken als rechten en economie zijn bijzonder populair, omdat daarvoor geen speciale laborato ria nodig zijn, die het aantal stu denten beperken, zoals bij de medische studie of bij de inge nieursopleiding. Maar het gevolg is dat Indo nesië op het ogenblik 30.000 werk loze doctorandussen telt, die maar -geen passende werkkring kunnen vinden. Terwijl steden als Djokjakar ta nu reeds vijf of zes meest particuliere universiteiten rijk zijn, daalt het gehalte van het on derwijs dat op de middelbare scholen gegeven wordt schrikba rend. Uit examens blijkt dat leer lingen vaak de meest elementaire kennis missen. voor de middelbare scholen zul len worden opgeleid. Ook in an dere steden zag ik telkens weer ■dergelijke instituten. Maar deze scholen kunnen de onderwijskrachten niet zo snel afleveren, of altijd neemt het aantal leerlingen nog meer toe. Klaslokalen zijn overvol. Soms zo vol dat er geen ruimte over blijft voor tafels. Dan wordt gebruik gemaakt van Amerikaanse stoe len, waarbij één leuning verbreed is, zodat een leerling tenminste toch nog wat aantekeningen kan maken. van tc leven. Verhogingen wor den steeds weer te niet gedaan door de stijgende prijzen. Som migen hebben een nieuwe bron van inkomsten aangeboord door cijfers te verkopen, of sleuteigeld te vragen eer leerlingen in hun klas of collegezaal worden toege laten. universiteitsstad in staat is om alle studenten onderdak te bie den. Eer ik naar Indonesië ver trok had ik in gedachten een vraagteken geplaatst achter het plan van de actie „Kom over de Brug" om geld te besteden aan studentenintematen. Nu, na vier weken rondgereisd te hebben, •geef ik dat plan top-prioriteit. Corruptie Een nieuw probleem is dat de corruptie de etterbuil van vrijwel iedere jonge staat ook het onderwijs is binnengedron gen. De hoogleraren- en lera rensalarissen zijn veel te laag om Aan de medische faculteit van Semarang wordt het vooral de Chinese studenten bijzonder Acrnmn'Q moeilijk gemaakt. Ik ontmoette Lil I ILI o jonge mensen die eerst 100.000 roepia, de prijs van een scooter, op tafel moesten leggen eer ze de collegezaal binnen mochten. In Djakarta wordt soms al 200.- tot zelfs 400.000 roepia gevraagd. Ook christenstudenten moeten soms grof betalen om ingeschre ven te worden aan een faculteit die in moslem handen is. Een tweede, in wezen nog gro ter probleem, is dat geen enkele Toen ik Rante Pao in Tora- djaland en Djokjakarta op Mid den-Java bezocht, waren daar net de toelatingsexamens voor de theologische hogescholen - achter de rug. In Rante Pao was het hoogste cijfer voor het toch vrij eenvoudige examen Engels een zes min. Op de vraag naar algemene kennis: „Wie is de Britse pre mier?" antwoordden sommigen: „John Buil." „Wie waren Mozart en Chopin?" Antwoord: „Twee profeten uit het Oude Testa ment." „Wat is het Kremlin?" „De ambtswoning van de Ameri kaanse president." Denk niet dat er helemaal niets gedaan wordt om het onderwijs te verbeteren. Het tegendeel is waar. In Siantar, achter de Nom- mensen-universiteit is met Duits J een enorme en naar mijn mening zelfs al te mooie aca demie gebouwd waar leraren Neem Rante Pao, 'het kleine stadje dat als centrum fungeert voor de 300.000 Toradja's. Onge veer drie-kwart van de doorde weekse bevolking zit in de schoolbanken. Veel leerlingen wonen op een afstand van meer dan tien uur lopen en kunnen dus hoogstens de weekeinden naar huis. Geen enkel internaat, in Indonesië, asrama genoemd, is groot genoeg om allen onderdak te geven. Toch willen deze jonge mensen naar school. Een groepje leerlin gen van een middelbare school, in Rante Pao, die nergens onder dak kon vinden, heeft toen aan de rand van het stadje een eigen „wilde asrama" gebouwd. Van bamboestokken en ge vlochten bamboematten hebben ze huisjes gebouwd, waarvan sommige niet veel groter zijn dan een ruim hondehok. Licht hebben ze niet, hooguit een kaars of een ouderwets petroleumlampje. Bed den hebben ze evenmin. Ze sprei den hun tikars, slaapmatjes, een voudig op de lemen grond uit. De meeste jonge mensen kun nen zaterdags en zondags wel naar huis. Ze brengen dan een zak vol rijstgarven mee, die ze zelf in de zon drogen, dorsen, wannen en koken. Dat is hun enig voedsel. Ze wonen daar als jongens en meisjes zonder enig toezicht. Wachtlijst Een Toradja-meisje volgt aandachtig de lessen Een christelijk meisjesasrama in Djokjakarta neemt op het ogenblik voor iedere plaats die vrij komt jongeren op die zich in 1965 op een wachtlijst hebben la ten plaatsen. Voor jongens it de situatie niet veel beter. Wie het geluk heeft een plaats in zo'n asrama te krijgen moet zijn 'kamer delen met vrienden. De meeste asrama's zijn overbe volkt. Ik heb studentenkamers be zocht met vier stapelbedden, waarin acht jongens moesten slapen. Ze hadden voor hun stu die drie kleine tafeltjes en van het plafond hing een kaal elec- trisch pitje van 75 Watt. In één asrama sliepen de jongens zelfs in drie lagen boven elkaar. Dan worden ineens de ant woorden, die gegeven werden tij dens de toelatingsexamens min der grappig. Dan ga je beseffen hoeveel sommige jonge mensen over moeten hebben om hun stu die te kunnen afronden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15