ONLUSTEN VS: BLANK RACISME OORZAAK Schok voor de ambtenaren JAMIN Commentaar ROEMENIË LOOPT UIT RODE TOP Koningin Elizabeth ondertekent Engelse immigratiewet 1 Bij- de politie moet veel veranderen HET WEER Opklaringen TAPIJT BULTHUIS Vijf Limburgse KVP' ers zeggen lidmaatschap op Malik vraagt Udink 25 miljoen dollar Doorn heeft nu weer wethouders Fatale ruzie: man dood Cubaanse uitleg van incident Beurs op zondag Elan Vrijdag 1 maart 1968 - 48ste jaargang Directeur: P DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIamar CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantveitich fa ghebleven mijn hart In teghenspoetl" De Hotterdemmer I Oordts Dagblad j Haissi Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Lindsay WASHINGTON President Johnsons adviescommissie over rassenonlusten, ingesteld na de relletjes van verleden jaar, con cludeert, dat de fundamentele oorzaak gezocht moet worden btf de blanken zelf. „Blank racisme is essentieel verantwoordelijk voor de explosieve toestand in de grote steden". ken uitdrukken en weerspiegelen." De commissie meent, dat de sfeer van vijandigheid wordt versterkt door het geloof onder de negers, dat de politie wreed is en dat blank en zwart met twee maten gemeten worden. De commissie stelt voor de betrek kingen tussen de politie en de getto bevolking te verbeteren door een eind te maken aan onjuiste politie praktijken, oprichting van lichamen voor onderzoek van klachten tegen politie-optreden en werving van meer negers voor de politie. Ook waarschuwt zij tegen onge breideld gebruik van geweld ter handhaving van orde en keurt de uitrusting van de politie met „wa pens voor massa vernietiging (auto matische geweren, machinegeweren en tanks)" ten strengste af. „Dit be tekent vernietigen en geen handha- van de orde", aldus de adviescom missie. De commissie ontkent dat de on lusten een gevolg zijn van een ge organiseerd plan. Voorzitter Otto Kerner, democratisch gouverneur van Illinois, burgemeester Lindsay van New York, senator Brooke, de negersenator van Massachusetts en de negerleider Roy Wilkins dringen aan op een nationale actie om „tot een enkele gemeenschap en één Amerikaanse identiteit te komen". De onbevoorrechte negers hadden via radio en televisie gelegenheid kennis te nemen van de overvloed van de blanken en vele negers bui ten de getto's. Hun armoede stak daarbij schril af en zij concludeerden dat er geen alternatief voor gebruik van geweld bestond. De commissie doet vele aanbeve lingen om de barrière tussen de twee Amerikaanse gemeenschappen op te heffen, aanbevelingen die liggen op het vlak van nationale economie en sociale zorg. Maar bovenal is nodig het opwekken van een „nieuwe wil om onszelf in die mate te belasten die nodig is ter tegemoetkoming aan de vitale behoeften van de natie". Een apart hoofdstuk vormt de po litie. „De politie ia voor sommige negers het symbool van blanke macht, blank racisme en blanke on derdrukking en het is een feit, dat vele agenten deze houding der blan- Men kan zichzelf niet wei- I nig genoeg au sérieux nemen. DE BOISSON O Eis van Jaarbeurs: alle beurzen op zondag dicht pagina Kemmerk rtiérfm Concurrentie! DBS. AARDEN: „CHRISTELIJK" ALS POLITIEK ONDERSCHEID IS III DE TIJD. Pagina 5 DE BILT Boven West-Rus land, Scandinavië en de Britse eilanden bevindt zich een gebied met hoge barometerstanden. Ten westen van Portugal en in de omgeving van Italië en Grieken land daarentegen is de lucht druk laag. Deze systemen hou den een oostelijke stroming in stand, waarin veel bewolking voorkwam. In de oostelijke stroming, die ook morgen zal aanhouden, komt iets drogere lucht in onze rich ting. Er kunnen daarom enkele verspreide opklaringen worden verwacht en in het temperatuur- verloop komt niet veel verande ring. DE BILT Zwaar bewolkt en droog weer maar plaatselijk ook opklaringen. Meest matige oostelijke wind en ongveer de zelfde temperaturen als vandaag. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG „Het vertrouwen van het gehele georganiseerde over heidspersoneel in de volksvertegen woordiging is door deze beslissing wel in zeer ernstige mate geschokt." Dit zei ons de heer V. Wieringa, algemeen secretaris van de Neder landse christelijke bond van over heidspersoneel, in commentaar op de verwerping van de Tweede Kamer van het wetsontwerp ziektekosten voorziening ambtenaren. „Een eigen ziektekostenregeling, waar diezelfde Tweede Kamer jaren achtereen om gevraagd heeft, is thans met grote meerderheid verworpen. Ik heb de gehele behandeling meege maakt en het is onvoorstelbaar hoeveel Kamerleden zonder gehinderd te zijn door enige kennis, hun oordelen en vooroor delen uitspreken." VOORJAARS-AANBIEDING Richelieu NYLON 400 cm breed 160. Dcmo SUNBEAM 380 cm breed 168. K.V.T. Mayfalr 400 cm breed 220.— zonder kosten kleuradvies en prijs opgaaf. Pasleggen tegen zéér lage prijs! Interieurverzorging Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 Exclusieve meubelshowroom Rhijn- geesterstraatweg 56. OEGSTGEEST. (Na teL afspraak: 20854 of 53490). HEERLEN Vijf KVP-leden van Provinciale Staten in Limburg, me vrouw D. A. Jager-Lonkhuyzen, drs. J. J. F. Cremers, de heer Paul Meys, de heer J. J. G. Tonnaer en drs. Hans Weyers, hebben hun lidmaatschap van de KVP beëindigd. Zij hebben zich beraden op de situ atie zoals deze is ontstaan door de breuk in de KVP. In de gegeven „Eenzelfde Kamer, die vorige week zo verdrietig was over het ontbreken van overleg en de weigering om ad vies uit te brengen, had er thans niet de minste moeite mee de volledige overeenstemming in het georga niseerd overleg volkomen tc nege ren". Gepensioneerden „En dan die dierbare vertogen over de gepensioneerden", aldus de heer Wieringa. „Toen het een half jaar geleden budgettair niet mogelijk bleek om de gepensioneerden in de regeling op te nemen, was de Tweede Kamer niet best te spreken. Men had immers een belofte gedaan". „In het overleg daarna hebben re gering en het actief dienende over heidspersoneel het mogelijk gemaakt door het brengen van eigen offers de gepensioneerden toch mee te laten doen. Aan de dringende wens van de Kamer was voldaan. Nu wil men de regering interpelleren over de positie van de gepensioneerden, nadat men de voorgestelde oplossing zelf onmo gelijk heeft gemaakt". Bittere pil In de dichte mist van de Wes- terscheldemond is gisteren het 8000 ton metende Oostduitse schip Gera op de Nolledijk bij Vlissingen vastgelopen. Acht sleepboten kwamen er in de loop van de dag aan te pas om bij hoog tij de Gera los te trekken. Ook een Antwerpse sleper, de Scaldis, was vastgelopen op een strekdam (onder). Ook deze sleper kwam ten slotte weer in zijn element. De Gera is door gevaren naar zijn bestemming: Antwerpen. Het schip had roer- schade. De bitterste pil noemde de NCBO-bestuurder „de houding van niet minder dan zeven leden van de omstandigheden zien zij geen moge lijkheden meer binnen de KVP ruim te te vinden voor doorstroming van de radicale gedachten en de verwe zenlijking van een radicaal voor uitstrevend beleid. In een nieuw te vormen fractie zullen zij hun werk in Provinciale Staten voortzetten. Het dagelijks bestuur van de KVP- Limburg vindt het uittreden van vijf leden onjuist, omdat de leden dat •gedaan hebben zonder overleg met het bestuur. Het eist dat de vijf voor de Staten zullen bedanken. LONDEN Het Engelse Ho gerhuis heeft vannacht de wet tot beperking van de immigratie uit Gemenebestlanden aanvaard, nadat veel amendementen niets hadden opgeleverd. De wet is vanmorgen door koningin Eli zabeth met haar handtekening bekrachtigd. Na de aanvaarding van.de wet, die te middernacht in werking zal treden, zorgde Lord Beaumont voor een sen satie door een traditie van jaren met voeten te treden. Inplaats van het geven van complimenten, die altijd worden uitgewisseld na het aanne men van een wet, zei hij in het Ho gerhuis: „Dit is een rampzalige dag voor Groot-Britannië. We hebben on ze betrekkingen met het Gemenebest, met de Verenigde Naties en met de beweging voor de rechten van de mens verknoeid". De laatste tijd zijn per week gemid deld tweeduizend Aziaten met Britse paspoorten Engeland binnengestroomd van Kenia uit, dat een Afrikanise- ringscampagne voert. Kenia heeft gisteren nieuwe beper kingen opgelegd aan Aziaten met Britse paspoorten. Deze moeten voort aan een geldig visum hebben voordat zij Kenia weer kunnen binnenkomen. Nairobi heeft deze maatregel geno men om tegen te gaan dat de Aziaten later weer uit Engeland terugkeren. Indiase parlementsleden hebben gis teren India's terugtrekking uit het Gemenebest geëist en nationalisatie van Britse bezittingen in het land als vergelding voor de Britse immigratie- bepalingen. De minister van staat voor buiten landse zaken, Bali Ram Bhagat, sprak van „de grofste vorm van rassendis criminatie". DJAKARTA De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft gisteren gezegd dat Indonesië hoopt van Nederland een bijdrage van 25 miljoen dollar te ontvangen in het krediet van 325 miljoen dat Indonesië dit jaar nodig heeft De minister verklaarde dit na een gesprek met de Nederlandse minister voor ontwikkelingshulp, drs. Udink. BOEDAPEST Het weglopen van Roemenië uit de grote com munistische conferentie in de Hongaarse hoofdstad kan het be gin zijn van een breuk met Rus land, naar het voorbeeld van Joegoslavië en China. Roemenië heeft een uitval van een Syrische communistische leider aan gegrepen om zijn lange en met suc ces gevoerde los-van-Moskou-cam- pagne op de spits te drijven. Het zal Moskou nu nóg moeilijker vallen, de communistische schapen bij elkaar te houden. De belangrijkste vraag is nu, hoe Rusland zal reageren. De Roemeense leiders houden nog geen rekening met ceonomische vergeldingsmaat regelen, die overigens slechts een verscherping zouden zijn van de druk, die al maanden lang wordt uit geoefend. Roemenië wilde slechts over een communistische topconferentie spre ken, als deze niet tegen China ge richt zou zijn. Ter conferentie bleek echter, dat de datum van een te Mos kou te houden topbijeenkomst al te voren was geregeld. DOORN Doom heeft sinds gisteravond weer twee wethouders. Vorige week traden de heren J. C. Koudijs (c.h.) en W. van Zalingen (soc.) af nadat de VVD-fractie haar vertrouwen in het college had opge zegd. Het bleek dat de bezwaren in hoofdzaak waren gericht tegen de wethouder van openbare werken, de heer Koudijs. Omdat kennelijk ook geen andere oplossing mogelijk bleek, stelde de heer Van Zalingen zich weer kandi daat. Hij werd met negen van de dertien stemmen herkozen. Als wet houder van openbare werken werd met dezelfde stemmenverhouding ge kozen de heer G. J. H. Griffioen (a.r.), lid van de redactie van het ARP-partijblad Nederlandse Gedach ten. Het eerste positieve resultaat op de Wereldhandelsconferentie in New Delhi is een inkrimping van de macht van de scheepvaartmaatschappijen. De vrachttarieven moeten voortaan vast gesteld worden in overleg met de gebruikers. Toen Polen en vervolgens Rus land zich niet hielden aan de af spraak, geen partij aan te vallen en geen kritiek op China te leveren, zocht de Roemeen afvaardiging naar een goede aanleiding om de confe rentie te verlaten. Die kreeg zij toen Bakdasj, de Sy rische communistische leider, die als banneling in Oost-Europa heeft ge leefd, Roemenië aanviel. Hij be schuldigde het, pro-Israëlisch te zijn, omdat het weigerde de Arabische landen te steunen. De Syrische kritiek was voor de Roemeense delegatie onaanvaard baar. Nadat Bakdasj had geweigerd verontschuldigingen aan te bieden en bemiddelingspogingen waren mis lukt, verlieten de Roemenen de con ferentie. Vandaag zouden zij naar hun land terugkeren. Volgens waarnemers was de Roe meense delegatie blij dat het een goed excuus kreeg, zich als beledig de partij voor te doen. TER APEL De 33-jarige J. Blok ker uit Schagen is in de nacht van woensdag op donderdag dood aange troffen in de Hoofdstraat in Ter Apel. De heer Blokker had met drie col lega's schilderwerk verricht Het viertal was die avond per auto uitge gaan en had op de terugweg ruzie gekregen. Deze liep zo hoog, dat de heer Blokker de bestuurder van de auto, P. J. H. C. Potters, verzocht te stoppen om de zaak op straat uit te vechten. De heer Potters stopte inderdaad, maar toen de heer Blokker was uit gestapt, gaf de chauffeur gas en reed weg. De heer Blokker heeft zich waarschijnlijk aan de auto vastge klampt, maar kon deze niet bijhou den en ls gevallen. Daarbij werd hij zo ernstig gewond, dat hij op straat is overleden. a.r. fractie". De heer Wieringa: „Het is ronduit onbegrijpelijk, dat juist in deze partij, die een zo principiële op vatting heeft van de taak en de func tie van de overheid en haar dienaren, een verschil van opvatting bleek met betrekking tot deze zaak. Ik heb zo het idee, dat er aan de ene kant sprake is van een zekere over heersing van het groene front en van de middenstanders en dat aan de an dere kant ook de ongeorganiseerde leraren hun invloed hebben uitgeoe fend". De heer Wieringa noemde het in dit verband „wel zeer opmerkelijk, dat twee leden van de a.r. fractie in hun kwaliteiten bij organisaties van boeren en middenstanders een adres „aan zichzelf" hebben gericht. Dit was vroeger binnen de ARP een on mogelijkheid". Hoogst merkwaardig vindt de NCBO-sccretaris het ook, dat de „zeven a.r. tegenstemmers niet de moed hebben gehad hun stem te mo tiveren" en dat minister Beernink ge durende de gehele, twee dagen du rende behandeling van het wetsont werp afwezig was en pas binnen kwam toen de stemming achter de rug was. olie bekende merken IMENEXC0 HOGE RIJNDIJK 25. LEID'V morgen voordeel kersenbonbons 150 gram van 149 voor 125 niat duur wc/ heerlijk HAVANNA Het Cubaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren over het incident van dinsdag voor de Amerikaanse oost kust meegedeeld, dat drie beman ningsleden van het vrachtschip 26 de Julio naar de VS probeerden uit te wijken met hulp van de Amerikaanse oorlogsschepen. De drie „verraders" hadden zich van het schip, dat van Cuba op weg pESPREKKEN met de minister van economische zaken en met het georganiseerde bedrijfsleven hebben de directie van onze jaar beurs toch eindelijk tot het inzicht gebracht, dat openstelling van onze grootste exportmanifestatie op zon dag in Nederland een afkeurens waardige zaak is. Bij het uitstippelen van het beleid op dit punt zal niet uitsluitend naar het buitenland gezien moeten wor den. Ook al zou het buitenland daar door in een iets gunstiger concur rentiepositie komen te verkeren. Het onderscheidt tussen welvaart en welzijn geldt ook hier. Bij de gesprekken met de jaarbeurs- directie is echter ook een eis gesteld van de zijde van de directie. De jaarbeurs zal alleen bereid zijn de deelnemers op te roepen tot zon dagsluiting, indien in Nederland alle beurzen tot sluiting op zondag over gaan. De beurzen die tot nog toe op zondag hun poorten openstelden zullen voortaan hiervan eveneens af moeten zien. Ons lijkt dit een billijke eis, ook al zouden wij het gelukkiger vinden indien de jaarbeurs hier het voor beeld gaf. De jaarbeurs verschuilt zich nu ach ter andere beurzen, misschien wel met de bijgedachte dat het nog wel geruime tijd zal duren alvorens an dere beurzen de reeds lang doorge voerde openstelling op zondag zullen loslaten. Onze minister van economisch: za ken zal thans echter l onsekwent dienen te zijn. Zijn houding tegen over onze jaarbeurs om te komen tot sluiting op zondag zal onverkort dienen te gelden voor het gehele Nederlandse beurswezen. Ook voor de Amsterdamse RAI T\AT de kweekschoolleraren vijf maanden voor de invoerifft van de Mammoetwet in feite nog nauwelijks weten waar ze aan toe zijn is een ernstige kwestie. Terecht sprak de voorzitter van de Vereniging van leraren aan Pro testants-Christelijke Kweekscho len gisteren dan ook van een trieste zaak. Het is echter wel tekenend voor de te verwachten chaos die aan de invoering van de wet voorafgaat. Het pleidooi voor verdergaande re search, door de leraren altijd ge wild, mag dan ook als een zacht verwijt aan het departement wor den beschouwd. Des te verheugender is het, dat die zelfde leraren blijk geven van een groot elan, waar het hun toekom stige taak betreft. Zij hebben goed begrepen dat de Mammoetwet alle wegen openstoot. Daarom is het ook verheugend dat de relatie tot de opleidingsscholen voor kleuterleidsters, en zelfs de re latie tot de universiteit, in de ge zichtskring getrokken wordt. Waar in deze tijd het universitaire onderwijs steeds opener wordt, zou het aanbeveling verdienen te onder zoeken in hoeverre toekomstige op voeders hun kennis, bijvoorbeeld van de pedagogiek, zouden kunnen verdiepen aan daartoe geëigende fa culteiten. was naar Canada, meester gemaakt en koers gezet naar Norfolk. De kapi tein en de bemanningsleden hadden zij opgesloten. Dezen hadden zich echter weten te bevrijden en verij delden de vluchtpoging door de sloep te rammen. Ik geef op als nieuwe abonnee plaats: ^^etaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktivfteft ontvang ik een grote luxe Sierknijper. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratia. Mijn naam plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1