BEURZEN VERANDEREN Makkelijk te ovale tomaat schillen ontdekt BetermetBoter Niet alleen verhuren van stands Winter was heel weinig wmters WZA te aanvaarden Dringend beroep op Tweede-Kamer om öVc>..Q VER WERKING VEEL VOORDELIGER Populariseren - ACHTER Onrust Goed geaien Auto botst tegen vrachtwagen op Vakantiestad voor 100.000 inwoners Regering-Pearson krijgt vertrouwen DONDERDAG 29 FEBRUARMM8. (Van een onzer redacteuren) WAGENINGEN Door neutro nenbestraling van tomatenzaad en daarop volgende selectie is het Instituut voor toepassing van atoomenergie in de landbouw, het ITAL, erin geslaagd een com mercieel zeer aantrekkelijke to maat te ontwikkelen. Hij laat zich, in tegenstelling tot de bestaande variëteiten, gewillig schillen en heeft een vorm, die zich prachtig voor inblikken leent, namelijk een langwerpige. Omdat het hier de verandering van enkelvoudige genetische factoren be treft, die door gebruikelijke kruising en selectie overdraagbaar zijn, heb ben tomatentelers grote belangstel ling voor het zaad van deze variant, waarmee ze de prettige eigenschap pen zelf naar believen kunnen over nemen. Van alle kanten wordt Siet zaad daarom in Wageningen besteld. zouden kunnen vloeien. Mogelijkhe den, die thans wel zeer duidelijk zijn gebleken. Bij het ITAL onderging droog zaad neutronenbestraling. Daarbij werd de grotere schilbaarheid verkregen, maar bovendien sprong er toevalli gerwijze nog de andere voordelige factor van de langwerpigheid uit. Door drie generaties selectie dezer variant konden kwalijke afwijkingen worden opgeheven en is er thans da handzamer tomaat ontstaan, die bo vendien bijna dezelfde opbrengst van zijn „normale" broertjes en zusjes heeft. Voldoende dus om ermee te gaan telen. De verwachting is, dat de volledige gelijkwaardigheid binnen kort, na nog een generatie, zal zijn verkregen. In ons land zijn ingeblikte, geschil de tomaten niet zo bekend, hoewel zeer zeker verkrijgbaar. In het bui tenland, met name de VS, is het een veelgevraagd produkt. (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT Op het gebied van beurzen kan geen plaats in Nederland de Domstad over treffen. Het Jaarbeurscomplex beschikt thans over 60.000 vierkante meter expositieruimte na gereedkoming van de nieuwbouw iri 1970 zal het totale areaal nog eens met 25 procent worden vergroot terwijl die an dere gigant, de Amsterdamse RAI, het op dit moment met 21.000 vierkante meter moet doen. Zuidlaren 't wordt wel eens vergeten W. F. LUCA komt met 12.000 vierkante meter op de derde plaats. Dan volgen Den Haag en Rot terdam met respectievelijk 8.000 en 5.000 vierkante meter. De tijd van de jaarmarkt, die in het voor jaar en de herfst gehouden werd teneinde een zo volledig mogelijk beeld van de pro- duktiemogelijkheden van de Nederlandse in dustrie te geven, is reeds lang verleden tijd. Na de oorlog zijn er niet alleen tientallen beurzen bijgekomen, maar ook kan gesteld worden dat het beurswezen een totaal nieuw karakter gekregen heeft. Het is een weten schap geworden met alle problemen en pro- bleemtjes van dien. De manusjes-van-alles ach ter de vrolijk wapperende vlaggen der beursfacades zijn de zogenaamde project mana gers. Het zijn de motoren, de coördinators, de leiders en dik wijls nog de acquisiteurs. Een van de vier project ma nagers, die Utrecht rijk is, is de heer W. F. Luca. De Voor- jaarsbeurs, de Najaarsbeurs, de Macro-plastic, de Bouw- beurs, de Techni-Show om maar enkele grote exposities te noemen zijn z'n zorgenkin deren. Duizendpoot We zitten meteen midden in de problematiek, als de heer Luca zegt: „De Voorjaarsbeurs 1968, die van 4 tot en met 12 maart a.s. gehouden wordt, zal het grootste gebruiksgoe- derenassortiment omvatten, dat ooit in ons land op één manifestatie is getoond. Door het vrijkomen van standruimte, welke bij andere voor jaarsbeurzen door de technische sec tor dn beslag genomen werd, was het mogelijk in de reeds bestaande wachtlijst enige verlichting te bren gen. De Bouwbeurs en de Tech ni-Show zullen in de toekomst als zelfstandige vakbeurzen optreden". Afsplitsing Weer een definitieve afsplitsing dus, ook al lag deze reeds lang in 't verschiet. De afdeling kapitaalgoede ren van de Voorjaarsbeurs had, wat omvang betreft, zulk èeff gfdt'e vlucht genomen dat het ene jaar „hout en metaal" 'aan de expositie gekoppeld werden, terwijl riet andere jaar „dé bouw" aan de beurt was. Een beurs is een collectief medium ten behoeve van de verkoopbevorde ring. Men onderscheidt horizontale en verticale beurzen, waarbij de eerste groep tot criterium heeft dat zoveel mogelijk artikelen uit één sector bijeen worden gebracht. De tweede groep als gebruiks- goederenbeurs heeft de Voor jaarsbeurs bepaalde verticale aspec ten! richt zich op een vastomlijn de afnemersgroep. De vakbeurs splitst zich meestal af van een bestaande beurs. De Verpak- kingsbeurs is hier een goed voorbeeld van. Zij ontstond uit de Voor jaarsbeurs, omdat de verpakkingsin dustrie, die de op vier na grootste industrie van Nederland is, er be hoefte aan had als zelfstandige een heid naar buiten op te treden. Wanneer wordt een beurs interna tionaal? De scheiding is volgens de heer Luca niet altijd even gemakke- Een gigant op de Bouwbeurs. lijk te trekken. Zelfs een nationale beurs als de Voorjaarsbeurs heeft in ternationale aspecten. Internationaal Uit hoofde van aanbod is de Tech ni-Show internationaal, maar de im porteurs, die er staan, zijn Nederlan ders. De tot een reus en tegelijkertijd tot een Europees, begrip uitgegroeide Macroplastic is qua opzet en 'aantrek- kingskracht duidelijk internationaal. Beurzen kunnen niet in elk jaarge- tijde gehouden worden. De zomer bijvoorbeeld valt uit; hetzelfde geldt in 't algemeen voor de maanden de cember, januari en februari. In feite gaat 't slechts om twee seizoenen van elk drie maanden. Een keer per jaar verhuurd tegen 4,8 maal op 't ogenblik. Dit is aanzienlijk meer dan de meeste andere beursor- ganisaties in binnen- en buitenland Hannover is de grootste op hun credit kunnen schrijven. Kan de Utrechtse Jaarbeurs nog groter worden met behoud of zelfs uitbreiding van de bezettingsgraad? „De tendens naar meer vakbeur zen", verklaart de heer LUCa, „zet zich voort. Zij houdt, gelijke tred met de zic?h. steeds-verder ontwikkelende specialisatie. Theoretisch is liet ver zadigingspunt pas bereikt, als er in de Domstad geen stukje grond meer beschikbaar is, waarop we kunnen bouwen. De praktijk ligt echter wel eens anders. Je kan ook te groot worden. Je moet rekening houden met de conjunctuur en dan niet op korte, maar op lange termijn - met de acquisitiemogelijkheden en met de vaste exploitatiekosten. In het beurswezen kan je moeilijk voor het maximum opteren". Tarieven factor dus. die er in economisch op zicht wel insnijdt, omdat de efficien cy een wisselvallig karakter draagt. Ook lege gebouwen moeten onder houden worden. De staf van experts in Utrecht beslaat deze uit 160 man kan in de beursloze maanden niet naar huis worden gestuurd. Bezet tin 2 c De Vereniging tot het houden van de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs en de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van het Jaarbeursgebouw hebben over de bezettingsgraad overi gens niet te klagen. In het begin van de zestiger jaren werd elke vierkante meter expositieruimte slechts 1,8 Hoewel aan het beursbedrijf heel wat meer vastzit dan alleen het ver huren van vierkante meters in de vorm van stands, zijn de opbrengsten hiervan toch de sleutel van het bud get. Er worden prijzen van 6 tot 30 gulden gevraagd. De rekening, die de standhouders wordt gepresenteerd, is o.m. afhankelijk van de te verlenen faciliteiten. Gaat het om een binnen of een buitenbeurs, of om een combinatie ervan (verlichting, verwarming etc.)? Vergt de expositie met inbegrip van de opbouw en de afbraak, veel of weinig dagen? In 't algemeen kan gezegd worden dat voor alle zware machinebeurzen tussen de drie en vier weken moet worden uitgetrokken. Met de Macro plastic bijvoorbeeld, die als tentoon stelling maar acht dagen duurt, is men 22 dagen bezig. „Men gaat tot 700 vierkante meter per stand", aldus de heer Luca. „Kleine stands van een paar vierkante meter lonen de moeite niet. Voor ons althans zijn ze economisch niet ver antwoord. Een compleet administra tief apparaat moet ervoor worden in geschakeld. Voor minder dan twee gulden ik spreek uiteraard over de kostprijs krijg je tegenwoordig geen brief de deur uit. 25 vierkante meter is volgens mij het minimum voor te verhuren ruimte". (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Met het afscheid van februari verdwijnt ook de winter, waar wij meteorologisch niet mee wachten tot 21 maart omdat de win ter berekend wordt over de maanden december, januari en februari. Er is deze winter maar van heel weinig winterweer sprake geweest. Slechts één week, die van 8 tot 14 januari, was echt winters met sneeuwval, in Twente een laag tot 45 centimeter. Ook kenmerkte deze korte vorst periode zich door twee opvallend koude nachten met ruim 20 graden vorst in de oostelijke helft van ons land. Het KNMI-station in Dedems- vaart kwam op een minimum van —24* C. In zijn geheel overigens een vry normale winter met in De Bilt 5 tegen normaal 11 ijsdagen. Iets te veel regen vooral in december en een droge februari. Vrijwel alle pro vincies kregen een tekort aan zon variërend van 20 tot 30 uren. Een slechte winter is het niet ge weest al kunnen wij ons wel voor stellen dat het voor de vele schaats liefhebbers wel wat teleurstellend is verlopen. Maart begint met een hogedrukgebied en daardoor met een vrij rustig weertype. Als project manager van de Jaar beurs bezoekt de heer Luca elk jaar zo'n 30 beurzen in binnen- en buiten land. Om de succestentoonstelling Macroplastic beter te kunnen stimu leren, liep hij, tussen de bedrijven door. acht maanden college aan de Technische Hogeschool te Delft om zich op het gebied van kunststoffen te bekwamen. Reeds nu werkt hij op papier plannen uit voor de aantrek king van een nieuwe, grote beurs, die pas in het begin van de zeventiger jaren gestalte kan krijgen. De heer Luca moet wel een gebo ren duizendpoot zijn. Met zoveel ten toonstellingen op z'n nek is hij ver plicht het hele jaar door de betref fende vakliteratuur door te nemen. Hij kent de problematiek van doua nevoorschriften en octrooien, van be- drijfsspionage, agentenbemiddeling en ministeriële verordeningen. Als er weer een beurs in de maak is, komt er een lawine van hoofdzaken en de tails op hem af, die hem nog nooit heeft vermogen te verpletteren. „Ik kan me goed bewegen in een Voor de conservenindustrie was het van de schil ontdoen tot nu toe een dure en ingewikkelde bezigheid. Er zijn twee methoden. Volgens de - j eerste ondergaan de tomaten een zeer heet waterbad, waarna pelmeisjes de j gloeiende, dus moeilijk hanteerbare vruchten van de schil ontdoen. Een werk, dat extra premies aan deze werkkrachten noodzakelijk maakt. De gewijzigde tomaat maakt het bad overbodig, of, in het slechtste geval, veel lagere badtemperaturen mogelijk. De nieuwe tomaat heeft nog maar zo'n korte zoutzuurbehandeling nodig om goed gepeld te kunnen worden, dat niet meer zoals tot nu toe, kwali teitsverlies van het vruchtvlees op treedt. In beide gevallen derhalve een in tweëerlei .opzicht handzamer vrucht, waarvan de verwerkingskosten ge ringer zijn en die bovendien nog in kwaliteit is gestegen. De Nederlandse tomatenteler heeft zoveel belangstelling voor de nieuwe eigenschappen, omdat hij daarin een mogelijkheid ziet de verse vrucht op de Nederlandse markt een grotere populariteit te geven. ITAL is een project, dat in Euro pees verband wordt gefinancierd. Be langhebbenden in alle deelnemende landen kunnen daarom van de vin ding profiteren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Van Veen heeft gisteren in zijn antwoord aan de Tweede Kamer een dringend beroep op de leden gedaan het wetsont werp Ziektekostenvoorziening Ambtenaren te aanvaarden. Hij betoogde dat de regeling past in de opzet en de bedoelin gen die de regering met de zie- kenkostenverzekering heeft en herinnerde er voorts aan dat de huidige Interimregeling geen aansluiting van gepensioneerden kent. Bovendien is, aldus de be windsman, in het Georganiseerd Overleg overeenstemming over deze materie bereikt. Hij betoogde dat het restitu tiestelsel aansluit bij de regeling die reeds jarenlang voor gemeentelijk-, provinciaal- en politiepersoneel geldt. De regering wil deze regelingen in de toekomst met de W.Z.A. integreren. Hij gaf toe dat de premie van 5,5 pet. niet juist meer is. De premie zal op 6.3 pet. gesteld moeten worden. Hier van komt de helft (3,15 pet.) voor rekening van de verzekerde. Mr. Van Veen noemde het dragen van een beperkt eigen risico het zogenaamde franchisestelsel in overeenstemming met de sterk veld winnende opvatting om medische overconsumptie. Van een nadelige in vloed op de volksgezondheid kan naar zijn mening niet gesproken worden. De staatssecretaris vond de gedach te om de W.Z.A. voor een deel van het ambtenarencorps in te voeren in strijd met de zorg van de overheid voor alle rijksambtenaren. De over heid kan als werkgeefster er niet mee volstaan slechts voor een deel van haar personeel voorzieningen te treffen. Onjuist Hij vond het voorts onjuist om dif ferentiatie in de premie voor gehuw den en ongehuwden aan te brengen. Hierover is door de liberaal Rietkerk een amendement ingediend. Wel verklaarde de bewindsman dat hij bereid is om met de betrokken organisaties na te gaan of er iets gedaan kan worden in gevallen van dubbele premieheffing. Dit kan voor komen wanneer twee echtgenoten verschillend verzekerd zijn. Ook zal de regering een artikel inlassen dat tegemoet komt aan gemoedsbezwaar den. Hiervoor was gepleit door ds. Abma (sgp). De bezwaren dat te optimistische berekeningen zijn gemaakt wees de bewindsman van de hand. Hij herin nerde eraan dat het IZA nadat de gemeente Rotterdam tot de afdeling genstanders hadden toen gezegd dat de toetreding van Rotterdam het IZA-Zuid-Holland over dat jaar ver lies zou opleveren. T egemoetkoming De staatssecretaris zei niet te ver wachten dat assuradeuren van parti culiere verzekeringsmaatschappijen Zuid-Holland was toegetreden in 1966 een overschot had van 110.000. Te- bij invoering van de W.Z.A. schade zouden lijden. Wanneer evenwel sprake is van onevenredig zwaar na deel is de regering bereid een tege moetkoming te overwegen. Er is door de regering hieromtrent een aanvul ling van het ontwerp voorgesteld. Berekeningen dat de vrijwillige ziekenfondsen hun premie met 45 a 50 cent per week zouden moeten gaan verhogen kon mr. Van Veen niet beoordelen. De desbetreffende berekeningen van organisaties zijn nooit naar hem toegezonden. De Riiion is een hoog gelegen gedeelte van het project: 300 meter boven de zeespiegel. Hier zijn alle luxe appartementen ge bouwd en ook één type, niet vrijstaande bungalows (foto) die een machtig uitzicht bieden op de baai van Marbella, het Ron- dagebergte en de rots van Gi braltar. ANDALCCIA LA NNEVA. 's WERELDS GROOTSTE VAKANTIE-PROJECT (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Hoeveel waarde Spanje hecht aan zijn toeristen (vorig jaar 17 miljoen), blijkt uit de 'voor bezoekers ont plooide bouwactiviteiten. Na de honderden vakantiehuisjes en -flats en hotels, die nog steeds verrijzen aan de Middellandse Zeekust is nu een plan in uit voering, dat de bouw van een vakantiestad beoogt, die aan 100.000 toeristen onderdak moet geven. De naam ervan: Andalucia la Nue- va, 60 km ten 'westen van Malaga, volgens de bouwers 's werelds grootste vakantie en „tweede ho- me"-project. Ontwerper is José Ba- nus, de man, die een groot deel van het naoorlogse Madrid heeft ge bouwd. Zijn project werd gisteren in Amsterdam gepresenteerd met het doel ook Nederlandse kopers en huurders te vinden voor de wonin gen. Een deel ervan is al weg, maar het bedrijf (dat voor Nederland haar kantoor in Hilversum heeft ge vestigd) heeft nog genoeg plannen op papier om de eerste jaren vooruit te kunnen. Het plan beslaat een ruimte van 25 vierkante kilometer. De prijzen van de woningen va riëren van 17 tot 170 mille, voor welk bedrag men dan in een schitterende omgeving zit, inclusief zwembaden, golflinks, een uitgebreid tuinencom- plex en een strandpromenade. De woningen worden eveneens aangeboden als beleggingsmoge lijkheid. Daarvoor is een organisatie in het leven geroepen, die zich bezig houdt met de verhuur van de huizen, o.m. aan reisbureaus. OTTAWA De liberale Canadese minderheidsregering van premier Lester Pearson heeft gisteren van het parlement het vertrouwensvotum ge kregen. waarom zij had gevraagd na haar nederlaag in een belangrijke be lastingkwestie op 19 januari. Een desbetreffende motie werd aanvaard met 138 tegen 119 stemmen De Zoetwarenbeurs daarentegen, die alleen voor fabrikanten en impor teurs is bestemd, is binnen vijf dagen bekeken (drie hiervan zijn expositie- dagen). Recente persberichten uit Italië melden, dat in dit land, waar een grote tomatenconservenindustrie bestaat, onrust heerst onder de be trokken fabrieksmeisjes. Staking zou al worden overwogen, omdat ze een belangrijke inkomstenvermindering vrezen. Een bewijs voor het grote belang van deze ontdekking. Nadat de variant in 1960 uit bestraald zaad was ontdekt, begon nen ir. R. B. Contant, staflid ITAL en dr. K. Verkerk van het nauw met ITAL samenwerkende Laboratorium voor tuinbouwplantenteelt in Wage ningen het bestralingsonderzoek we gens de huns inziens grote commer ciële mogelijkheden, die eruit voort BERGEN OP ZOOM Door onbe kende oorzaak is gisteren op de rijksweg Breda-Roosendaal, bij Hoe ven, een auto tegen de achterkant van een voor hem rijdende vracht auto met aanhangwagen gereden en eronder geschoven. De bestuurder van de auto, de 22-jarige heer A. van Opstal uit Tilburg was op slag dood. Zoeken naar 't juiste stofje (Woningtextiel). veelheid van gegevens", besluit hij. „En ik erger me nooit als de exposi tiekoorts deelnemers ertoe brengt over onvolkomenheden te ijlen. Alles kan worden recht gebreid, zij 't soms op 't laatste moment. M'n taak is de beurzen, waarvoor jk verantwoorde lijk ben tot instrument te maken van de economische politiek van de be treffende bedrijfstak. Ik kan me ge woon niet permitteren dat m'n hoofd daarbij omloopt". De tweede methode van pellen, moderner van opzet, is een bad van zwak zoutzuur, waarna de tomaten mechanisch gepeld kunnen worden in een draaiende trommel met rubber zuignappen. Voorstel bespreking apartheidskwestie ABIDJAN Een wereldconferen tie over de apartheidskwestie ls gisteren voorgesteld door Arsene As souan Usher, minister van buiten landse zaken van Ivoorkust. Alle lan den, die moreel dit stelsel afkeuren, zouden naar de oorzaken hiervan moeten zoeken evenals naar metho den om er een eind aan te maken. Grootmoeder wist het en een Q} kind weet het: N de enige beste bruine saus is saus waar échte boter aan te pas komt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9