ARP MOET UIT DE 18" KVP-Voorburg hekelt Aarden AR - radicalen (verdeeld): Amerikaanse architect licht juweliers op Politie onderzoekt plotselinge dood baby Samenwerking niet zinvol Vliegtuig stort 5 doden neer Amerika staakt weekvluchten bommenwerpers Paus tevreden over Nederland Meer samenwerking nodig tussen boer en loonbedrijf Ds. Abma leidt SGP Z.-Holland Waarom zou u het niet lenen? Geld voor: bijvoorbeeld kampeeruitrusting, wascombinatie, scooter of auto persoonlijke lening Algemene Bank Nederland Brugwachter ziet man gewond liggen Vlag geplant op oceaanbodem Lübke reageert op beschuldiging Uitstel Afstel 5 DONDERDAG 29 FEBRUARI 1968 Da aanhang van da groep-Aarden wordt mat da dag groter. Gisteren heeft de meerderheid van het kringbestuur van de KVP in Amsterdam haar functies neergelegd. Ze zullen ook voor de partij bedanken. In de AR-radicalen Is eveneens een stroming die achter Aarden staat. Deze groep heeft veel kritiek op fractieleider mr. Biesheuvel. ds dinsdagnamiddag vijf uur ■dt In Dordrecht de vijfjaarige Verboom vermist. Het kereltje jeft toen de ouderlijke woning ver- iten. Het laatst is het jongetje ge len op het Blauwpoortsplein bij het „later. Het kind is gekleed in een leiruine trui met witte strepen en eyiraagt een ribfluwelen grijze broek, politie verzoekt een ieder die idere inlichtingen kan geven zich .iet haar in verbinding te stellen. elefoon 01850—30333. Ook kan men ich over deze vermissing met de aitolitie van zijn of haar woonplaats in verbinding stellen. ProfDelfgaauw (3) rei De heer G. Goossens verwijst ln zijn J'Vief over prof. Delfgaauw naar „de ladde provocateurs uit de NSB-tijd". t Ws hij zo gesteld is op vergelijkingen, „pil ik hem er ook wel een leveren: iuden het misschien dezelfden zijn, care ln de Nazi-periode protesteerden anfgen rassenhaat en volkerenmoord op dit moment? En behoort u, T3iynheer Goossens, dan niet tot de jjvygers (die toestemmen, weet u ip el?en zelfs tot de verdedigers van gPtt Amerikaanse optreden? Hoe komt het toch dat fatsoenlijke ederlanders met blindheid worden Ijslagen als het Vietnam betreft? Wjenkluiheid, omdat ze in de Amerika- i*lWi alleen bevrijders kunnen zien? Ik eet het niet. Wat ik wel weet is, dat mand, die eens (al weer een vergelij king) twintig mensen uit het water 1-ltdde, niet het recht heeft er nu hon- stfrden te verdrinken, eddiddelburg w< D. v. d. Marei LiProf. Delfgaauw (4) se maDe hoogleraar Delfgaauw uit Gro in gen vindt president Johnson een A%logsmisdadiger. Ik vraag mij af ^at hij in de laatste wereldoorlog, twintig jaar geleden, van Chur- Roosevelt en Truman heeft ge- vProf. Delfgaauw is blijkbaar verge- ,fi wat o.a. de VS voor Europa (en >or Nederland) heeft gedaan. Die k hjheidsstrijd heeft veel mensenle vens gekost, maar degenen die nu pro steren en demonstreren, hebben het taraan te danken dat zij dit kunnen )J*iPresident Johnson heeft versdhil- pde keren een „hand" toegestoken, aar het resultaat hebben we gezien. [1_ acht prof. Delfgaauw werkelijk dat »t probleem opgelost zou zijn als de ^,-^5 zich zouden terugtrekken? De n schiedenis leert ons dat wel anders. ;orNatuurlijk moeten wij al het moge- Ike doen om de oorlog in Vietnam te jëindigen en het leed aldaar te ver- e échten, zoals bemiddeling, steun aan ft Rode Kruis en economische hulp. Dordwijkerhout J. Wassenaar "■Prof. Delfgaauw (5) kertDe heer Kraayenbrink is het eens de et de uitspraak van prof. Delfgaauw et \t Johnson en zijn generaals naar de •e* aatstaven van Neurenberg en Tokio '8 irlogsmisdadigers zijn. Ook noemt de voorstanders van de VS-politiek EN huldig. Dat is niet zo. De oorlogsmisdadi- irs zijn eerder de Vietcong en de fanjders van Noord-Vietnam en allen kehe deze verschrikkelijke terreur steu nt. Ik ben blij dat we een regering sbben die inzake Vietnam niet kort- chtig is. Ijnacker Joop de Hoog r Prof. Delfgaauw (6) heer Kraayenbrink vergist zich anneer hij denkt indruk te maken et zijn relaas over een kerkelijke _Jorman in Amerika ter motivering in prof. Delfgaauws smerige beledi ngen aan het adres van president >hnson. Ik moge erop wijzen dat het aivelse nazisme, evenals het commu- lïftne thans, met woord en daad de- onstreerde wat de lugubere bedoe- hgen waren. Ook toen behoorden kerkelijke )organgers onder de handlangers van vijand. Zo lopen thans kerkelijke öorgangers achter Piet Nak te de- lonstreren, de man, die na afloop tompt een uitnodiging kreeg en aan- hardde om de viering van het revolu- e-jubileum mee te maken. Waar hij a. het „voorrecht" genoot een gigan- £g«che parade van het almaar groter (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De radicalen ln de Anti-Revolutionaire partij vinden, dat de ARP zich nu on middellijk moet terugtrekken uit de groep van achttien. Zij achten voortzetting van het overleg met de KVP over christen-democra tische samenwerking niet zinvol meer nu een groot deel van de katholiek-radicalen de KVP heeft verlaten. Die samenwer king is daardoor, naar de me ning van de ar-radicalen, ge doemd „een niet-radicale, niet- progressieve koers te gaan vol gen". De AR-radicalen hebben dit stand punt zowel dinsdagavond, tijdens hun oriënterend gesprek met mr. Biesheuvel, dr. Veerman, prof. De Gaay Fortman en prof. Verdam, als gisteravond gedurende een onderling beraad in het Amsterdamse „Ameri- cain" ingenomen. Twee stromingen Overigens schijnen er ln hun krin gen twee stromingen te zijn ontstaan. Een stroming die ernstig overweegt zich uit de ARP terug te trekken en over te gaan naar de eventuele nieu we radicale partij van de ex-KVP-ers Bogaers en Aarden, en een stroming die als pressiegroep binnen de ARP aan de politieke ver nieuwing wil blijven werken en dus ongeveer dezelfde positie inneemt als de heren Cals, Westerterp en Van der Gun in de KVP. Met name de eerste stroming staat uiterst kritisch tegenover het optre den van AR-fractieleider mr. Biesheuvel tijdens de reeds historisch geworden KVP-tv-uitzending van twee weken geleden. Zij zou haar definitieve standpuntbepaling willen laten afhangen van de wijze waarop de partijtop zich nu t.a.v. de achttien en vooral de KVP opstelt. Vit Kamer Het bestuur van de afdeling Voor burg van de KVP heeft drs. Aarden schriftelijk meegedeeld „teer pijnlijk getroffen" te zijn door zijn besluit uit de party te treden. Het bestuur her innert er aan. dat de afdeling-Voor burg indertijd een kiescomitè heeft gevormd dat zich heet ingespannen om drs. Aarden op een verkiesbare plaats tussen de KVP-kandidaten voor de Tweede Kamer te krygen. „Daarin zijn wij geslaagd. U bent door onze tussenkomst gekozen, omdat GOIANIA Alle vijf inzittenden van het vliegtuigje, dat maandag diep in het Braziliaanse oerwoud in een rivier was neergestort, zijn om het leven gekomen. Twee lijken wa ren onherkenbaar verminkt door de vleesetende piranhas. De drie andere lijken konden niet worden geborgen en moesten aan de visjes worden overgelaten. De piranhas, die in scholen opere ren, kunnen een dier ln enkele minu ten met hun vlijmscherpe tanden van alle vlees ontdoen. u in de laatste verkiezingscampagne het KVP-programma ten volle onder schreef. Nu dit niet meer het geval is, verwachten wij dan ook dat u uw Ka merzetel ter beschikking zult stellen van de partij, door wier leden u des tijds als KVP'er tot lid van de Twee de Kamer bent gekozen", aldus het bestuur van de afdeling Voorburg in zijn brief aan drs. Aarden. Amsterdam De meerderheid van het kringbe stuur Amsterdam van de KVP is, als gevolg van het bedanken van de groep-Aarden als leden van de KVP- Tweede-Kamerractie, uit het bestuur getreden. Op zeer korte termijn zal deze meerderheid ook voor de partij bedanken. De betreffende bestuursleden zijn: mr. E. Jurgens (voorzitter), dr. Th. van Kleef (secretaris), mr. J. Rottinghuis (penningmeester), mejuffrouw Smits (tweede penningmeesteresse) en de heer P. Stolwijk, die de jongeren in het kringbestuur vertegenwoordigde. WASHINGTON Als gevolg van het ongeluk eind Januari met een Amerikaanse bommenwerper, die met vier kernbommen bij Thule op Groenland neerstortte, zijn de per manente weekvluchten "met derge lijke wapens gestaakt. Dit werd gisteren van welingelichte zijde in Washington vernomen. Volgens recente berichten zouden jde vier kernbommen, die tijdens het neerstorten van de bommenwerper werden vermist, intussen zijn gebor gen. ROME De paos heeft zich giste ren tot een groep Nederlandse rooms-katholieken lovend uitgelaten over de rooms-katholieken in ons land. Hij zei te weten, dat het geloof in ons land intens beleefd wordt. De Nederlandse rooms-katholiek stelt zich niet tevreden met een loutere vormendienst. Zijn godsdienstige praktijk is de uitdrukking van een oprechte bekering. De paus gaf verder te kennen, dat de rooms-katholieken in Nederland altijd trouw moeten blijven aan de kerk en haar opperhoofd. Deze trouw staat gegrift in de geschiedenis van de Nederlandse rooms-katholieken. „Zij is de roem van uw voorvaderen en zal ook uw roem en die van de komende generaties zijn", aldus de paus. UTRECHT Drs. R. Zijlstra, voor zitter van de Christelijke boeren- en tulndersbond, heeft gisteren in de algemene vergadering van de Bond van agrarische loonbedrijven gepleit voor een nauwere samen werking tussen loonwerker en boer. Hij zei dat de positie van het loon bedrijf als dienstverlenende onder neming ten opzichte van de land bouw vooral afhankelijk zal zijn van de ontwikkeling van de pro- duktiestructuur. Drs. Zijlstra meen de dat het loonbedrijf onder het ver laagd tarief van 4 procent (zoals voorzien in het wetsontwerp voor de belasting op toegevoegde waarde) moet worden gebracht. Ex-zanger Lymon na verdoving overleden NEW YORK De vroegere rock'n roll-zanger Frankie Lymon is dinsdag op 26-jarige leeftijd overleden. Men vermoedt, dat hij teveel verdovende middelen heeft ingenomen. wordend militaire apparaat bij te wo nen. Zulk een schouwspel, zou waneer het in eigen land gebeurde, ide zgn. vredesapostelen minstens een hartaan val van afschuw bezorgen. Zo groeit de vijfde kolonne door de geraffineerde communistische propa ganda over de gehele wereld. Hoort ge de duivelse schaterlach van de bloed honden (Boedapest. Tibet, Oostduitse staking enz.) uit Moskou en Peking? En aan de heer Jaap de Jong zou ik willen vragen: ga met uw PSP-vrien den demonstreren tegen de „vredelie vende" bandieten, die een invalide mishandelden omdat hij het lef had er anders over te jdenken dat zij Deo Haag. L. Kastelein. ROTTERDAM Het Tweede-Ka merlid ds. H. G. Abma uit Gouda is gekozen tot voorzitter van de pro vinciale vereniging Zuid-Holland van de Staatkundig Gereformeerde Partij. Hij volgt de heer A. de Redelijk heid te Ouderkerk aan den IJssel op, die binnenkort verhuist naar Den Hulst (Overijssel). Verder heeft de heer C. W. Ouds hoorn uit Lisse in verband met zijn leeftijd bedankt als provinciaal be stuurslid. Zijn plaats is ingenomen door de heer J. Buurman te Leiden. HOEVEN Tegen de dienstplich tig soldaat W. J. M., die twee weken geleden al vrijwillig zijn sergeants strepen inleverde, heeft de rijkspoli tie gisteren proces-verbaal opge maakt. Hij had naar aanleiding van krantenberichten uit solidariteit met studenten in Amsterdam en Utrecht een biljet voor het raam van zijn ouderlijk huis opgehangen met de woorden: „Johnson is oorlogsmisdadi ger". Het raambiljet is in beslag ge nomen. Duizenden mensen vinden het heel gewoon om geld van ons te lenen voor een belangrijke aankoop. Waarom zou u In zo'n geval ook niet een bij ons sluiten? Wij lenen u het benodigde bedrag (van 500,- tot 5.000,-) zónder borg of andere zekerheid; zónder beperkingen voor wat de besteding betreft; mèt kwijtschelding van de nog te betalen termijnen bij onverhoopt overlijden. Over de Persoonlijke Lening zal men u gaarne op al onze kantoren (meer dan 390) iedere gewenste inlichting geven. II bent welkom bij de PARAPLU VOOR TEGENWIND Dit is een doorzichtige paraplu, die een nieuwtje wordt genoemd. Een ontwerp van de Parijse ontwerper Quasar. Elegant, maar vooral ge makkelijk als men wind tegen heeft, aldus de ontwerper. Eigenlijk hoort er nog een „ruitenwisser" op. Wie weet, komt dat ook nog eens. Officier eist zestien maanden LEEUWARDEN De brugwachter van de Haerinxmabrug zag vannacht omstreeks half vier een man bewuste loos op de brug liggen. Het bleek de 56-jgrige J. Meijer uit Wirdum te zijn, die op weg naar huis met zijn brom fiets was geslipt op het gladde brug dek. Hij had een schedelbasisfractuur opgelopen en overleed op weg naar het ziekenhuis. AMSTERDAM Wegens op lichting van twee juweliers en verboden bezit van marihuana, hasjiesj en lsd werd gisteren een jaar en vier maanden gevange nisstraf met aftrek van voor arrest (6 maanden) geëist tegen de Amerikaanse architect A. B. (24) uit Quakertwon (Pennsyl vania). Volgens het O.M. heeft de ver dachte op schandelijke wijze het vertrouwen misbruikt, dat winke- T>EWONDERAARS van de tekenkunst van Ototo Dicke zullen A-F het stellig in de Rotterdamse uitgever Ad. Donker prijzen, dat hij een kostelijk album heeft laten verschijnen met een keur van bladen uit de schetsboeken van deze ook bij onze lezers zo gewaardeerde Dordtse kunstenaar. Dank zij uitnemende toepassing van reproduktietechnieken (bij Krips alle gevallen Repro, Meppel), is een resultaat waarnemingen, verkregen, dat in hoge mate recht doet aan de originele tekeningen. Menigeen zal dus bij het bekijken van dit album de indruk krijgen een van de authentieke schetsboe ken van Dicke in handen te heb ben. De uitgever had niet de pre tentie, een overzicht van Dicke's ontwikkelingsgang te bieden. Pro bleemloos en kris-kras door de tijd zijn de bladen gerangschikt. Ze zijn gevuld met soms vluchtige, vaak ook dieper gepeilde, maar in raak vastgestelde Zeer persoonlijk is dat driftige handschrift van een vibrerend kun stenaar, voor wie natuur en mens en landschap altijd weer iets verras sends inhouden en die met enkele lijnen weet aan te geven dat zelfs een lelijk ding als een krottenbuurt nog zijn bekoring kan hebben. Dicke slaagt er ook in, zijn land schappen en stadsgezichten (uit tal van landen) te laden met dat onde finieerbare dat de beschouwer het gevoel geeft, de sfeer van de geob serveerde realiteit mee te proeven. In zijn beste, meestal enigermate gewassen tekeningen en in de bladen die voorstudies zouden kunnen zijn voor etsen, doet de expressiewereld van Otto Dicke vaak denken aan die van grote Hollandse meesters. Soms schijnt hij in de buurt van Rembrandt te willen raken. Misschien wel het allermeest voelt Dicke zich aangetrokken tot de figuurtekening. Als hy de mens observeert, doet hij dat gezond, met respect en vol verwondering. Met zijn lijnen bedrijft hij dan ook niet een spel-zonder-meer, maar omvat hij een stuk van het leven. In dit album met zesenzeventig bladen (dat, voorzien van een in leiding van Simon Carmiggelt, 19.50 kost) toont Otto Dicke vooral in zijn hartverwarmende uitbeelding van kind en volwassene, dat het leven waard is geleefd te worden. Niet zo veel hedendaagse kunste naars schijnen qua geestesgesteld heid en vakmanschap ertoe in staat te zijn, deze levensvisie uH te dra gen. T. H. liers stellen in de creditcards van de American Express Cy. By zijn arrestatie verkeerde de Amerikaan onder invloed van lsd en hij wist zich niets meer te her inneren van aankopen bij juweliers en een kledingzaak met behulp van een creditcard, die op naam stond van een zekere A. W. R. Verdachte gaf narcotica-bezit toe. Hij was in 1966 ook al in verband met verdovende middelen door In terpol Wiesbaden gesignaleerd en had in datzelfde jaar een psychia trische behandeling ondergaan. Bij zijn verhoor door de politie had verdachte geen verstandig woord kunnen uitbrengen. Hy ver klaarde „onder invloed van een kwade genius te hebben gehandeld en verdovende middelen te hebben gebruikt om op goede ideeën te ko men". R. was volgens hem iemand met een sterke geest, die gemakke lijk kon overheersen. SAN DIEGO Een groep diepzee onderzoekers plantten gisteren een Amerikaanse vlag op 2533 meter diep te in de bodem van de oceaan. De Deep Quest, een experimentele duik boot van de Amerikaanse marine, brak hiermee zijn eigen record diep- zeeduiken met 50 meter. De dertien meter lange viermansduikboot, die voor de tocht negen uur nodig had, plantte de vlag met behulp van een mechanische klauw. BONN Bondspresident Heinrich Lübke (73) zal morgen in een rede voor radio en televisie reageren op de herhaaldelijk geuite beschuldi ging, dat hij in de Tweede Wereld oorlog betrokken is geweest bij de bouw van barakken voor concentra tiekamp-gevangenen. Het bureau van de president heeft dïi gisteren mee gedeeld. De regering zal na de ver klaring van Lübke ook haar stand punt in deze kwestie bekend maken. Volgens berichten in de Westduitse pers zou Lübke blijkens uitlatin gen tegenover derde niet absoluut zeker zijn, dat hij destijds het ge wraakte stuk niet heeft ondertekend. Van regeringszijde ls steeds gezegd, dat de handtekening van Lübke zou zijn vervalst. De lancering van de Apollo VI is wegens moeilijkheden met de ca bine en de Saturnus V draagraket uitgesteld. Amerika hoopt in 1970 met de Apollo een bemande vlucht naar de maan te maken. 1~)E bijeenkomst van de minister raad van de EEG te Brussel staat vandaag in het teken van ver warring. Als het aan Frankrijk ligt, xal En- gelands toetreding het belangrijk ste agendapunt pas vanavond aan de beurt komen. Een grondige be spreking zal nauwelijks mogelijk zijn, omdat behalve een heel vaag Frans-Duits initiatief ook het me morandum van de Beneluxlanden en dat van Italië om behandeling vragen. Frankrijk is als steeds uit op uitsteL West-Du itsland, dat slechts lippen dienst bewijst aan het Benelux-me morandum, zal de Fransen hierbij niet voor de voeten lopen. Wat Italië zal doen moet worden afgewacht, nu minister Luns de pro blemen uitvoerig met zijn collega Fanfaul heeft besproken. Dat men het te Rome nodig oordeelde, met een eigen memorandum te komen, wijst echter niet op eensgezindheid. OUVERNEUR Romney van Mlchl- gan deed er verstandig aan, zich terug te trekken als republi keins kandidaat bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Vorige week schreven we nog. dat hij niet tot de kanshebbers mocht worden gere kend. Méér kans van slagen heeft Rocke feller, gouverneur van New York. Deze steunde de kandidatuur van Romney, maar zei zaterdag zich ter beschikking te zullen stellen, als de partij op haar nationale conventie een beroep op hem zou doen. Deze gemakkelijke weg is nu afge sloten. Om te voorkomen dat de als conservatief bekend staande Nixon met de eer gaat strijken, moet Rocke feller zelf het verkiezingspad op, te beginnen op 12 maart in de staat New Hampshire. Als hij zich hiertoe Iaat overhalen, gaat Rockefeller een bijzonder moei lijke tijd tegemoet. Hij kan dan niet langer buiten schot blijven en zal zich duidelijk moeten uitspreken over de grote problemen waaronder Amerika gebukt gaat. Het carnaval in Panama is het bloedigste uit de geschiedenis van het land geworden. Zestien personen kwamen om in het verkeer, vier werden vermoord, twee pleegden zelfmoord, twee verongelukten bij een ontploffing in een vuurwerk fabriek, een ander verdronk in zee. EINDHOVEN De Eindhovense politie stelt een onderzoek in naar de vrij plotse linge dood van een zuigeling in het Eind hovense Binnenzieken- huis. De baby, de vyf weken oude W. van Cranen- broek uit Budel-Schoot, was zondagmiddag voor het ondergaan van een operatie opgenomen. In verband met deze ope ratie kreeg het kindje maandagmorgen kunst matige voeding, waarin kalium-chloride was op genomen. Toen ongeveer drie urn- later de kleine onver wacht stierf, werd door de dienstdoende genees heer een onderzoek in gesteld. Daarbij werd ontdekt dat een ver pleegster een te grote hoeveelheid kalium- chloride in de infuus- vloeistof had gedaan als gevolg van een foutieve omrekening van procen ten, miligrammen en kubieke centimeters. De geneesheer-direc teur van het Binnen- ziekenhuis, dr. Meuwese, heeft hierna de politie op de hoogte gesteld. Op het lijkje van de baby is gisteren sectie verricht. Het onderzoek, dat nu in het gerechte lijke laboratorium in Den Haag wordt verricht, zal enige dagen in beslag nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5