Aanleg van wegen rondom Leiden eist reconstructie van het Stationsplein WEEKAGENDA Leven met spastisch kind indringend op toneel Te hoge oorzaak snelheid ongeluk in Oegstgeest Lakenhal exposeert erfenis van smaakvol verzamelaar Raadslid Kret vreest invasie van verkeer Nieuw-Vennep odelijk ongeluk in Bonaparte KAMERBREED r Meer molens voor Molenstichtiiig? Gevangenisstraf van drie maanden voor Leidse koopman (19) MATRASSEN LEDIKANTEN Tekeningen uit nalatenschap van J. F. G. Boom LEIDSE COURANT DINSDAG 27 FEBRUARI 1968 JNVi huwelijksinzegening HAARLEMMERMEER Voor n bruidspaar, dat juist terugkeerde A de kerkelijke inzegening van t huwelijk, werd de trouwdag een mpdag. De auto, waarin zij maan- gmiddag nog een rondrit maakten i later dan de gasten thuis te men, veroorzaakte een botsing op t kruispunt Venneperweg-IJweg Nieuw-Vennep. De bestuurder de trouwauto, de twintigjarige oer van de bruidegom B. M. was k- plaatse onbekend en reed vrij- fl zonder vaart te minderen, de nneperweg op, die een voorrangs- is. Fijdens de oversteek werd een ■sonenauto, die op de Venneper- g reed en juist het kruispunt was laderd, in de flank aangereden. 17-jarige timmermansleerling J. ipers uit Lisse, werd zodanig ge- nd. dat hij ter plaatse overleed. Iet slachtoffer zat achterin deze o. die werd bestuurd door H. C. M. jaar) uit Hillegom. Er waren nog twee andere passagiers, rder werd echter niemand ge- nd. rof. Sevenster spreekt voor Experimenteel Kerkewerk ,EIDEN Op uitnodiging van jerimenteel Kerkewerk spreekt ensdagavond om 8 uur in gebouw iestraat 19 prof. dr. G. Sevenster ■r „Kritische vragen ten aanzien i de Christusprediking in het uwe testament". De bijeenkomst, o.l.v. dr. P. L. Sdhoonheim staat poor iedereen toegankelijk. urgemeester opent nieuive galerie rEIDEN Burgemeester Van der ligen zal vrijdagavond om half jen de nieuwe galerie 't Duiven- 's openen. De galerie is eigendom mevrouw F. Böttcher. 'ot 18 maart zijn schilderijen en larellen van Cavetto te zien, die deerde aan de Jan van Eyck- demie. )e galerie is dagelijks, ook zon- js, geopend van 2 tot 9 uur. Op andag is zij gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS IIDEN, 26 februari Kand. ex. Fran- aal- en letterkunde: mevr. A A Ne- •van Dongen (Lelden): doet ex. psy- ogle: mevr. A G Verhey-Hoge (Hoorn) d. ex. psychologie:^ de heren H A mten (Den Haag), H A van Dijk (Den g), P H M van Hoesel (Den Haag), van Wijzen (Leiden); mej. W van n (Voorschoten), de heer EMM dam (Noordwijkerhout). Twee broers uit Sassenheim verdronken (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Wordt het stationsplein het verwaarloosde hart van een ingenieus rondom Leiden gesponnen web van wegen? Dit vroeg een bezorgde ds. A. J. Kret (prot.-chr.) ziclu-tgdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering af bij de behandeling van het voorstel gelden beschikbaar te stellen voor de aanleg van het gedeelte van de Plcsman- laan tussen de Haagsche Schouwweg en het Legermuseum. De heer Kret zag het er van ko men dat het Stationsplein na ge reedkomen van dit deel van de KEIJZER een (^nlealon- tapijt POSTBUS 39 - HILVERSUM Dinsdag 27 februari tlderkerk, 8.15 u.: concert Ned. Madrt- koor t.g.v. 20-jarig bestaan, program- Ned. componisten, première van Te m van Herman Strategler. Medewer- len: Nelly Groeneveld sopraan, er HUlinga sopraan, Marianne Diele- alt, Davld Hollestelle bas, Marlus ■Ink fluit en Utrechts Symphónie-Or- reestraat 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. id' [gratiecentrale, j. ladhuis, 7 tot 8 u.: zitting Bouwfonds e 1. Gemeenten. ir «houwburg, 8 u.: K. en O., Centrum i ..Een dag uit de dood van versomde kvletje" (Peter Nichols). useum Oudheden, 8 u.: prof dr. L. den Berghe (Gent) over dc monu- iten van de vuurcultus ln oud-lran. irdoeza, Doezastr., 8.30 u.: politiek punt. adsgehoorzaal, 8 u.: Residentie - Or- ïn Woensdag 28 februari ar leterskerk, 7.15 u.: avondgebed. touwzaal stadhuis, 4 tot 6 u., spreek- sociale raadsvrouw, ar Schouwburg, 8 u.: K. en O., modem 00 :el. Studio met „Kooien" (Cages). (mera, Hogewoerd, 7 en 9.15 u.: K. en film van de maand, „The Pink Pan- k LAkenhal, 8 u.: Ver. van belangstel len in De Lakenhal, prof. Sierk fnHpr Amsterdam, over de menselijke ur ln de beeldende kunst, kde Singel 236, 8 u.: afd. Lelden Vrou- pond Chr.-Nat. Vakverbond, mej. - ov^c over arbeidtheraple. Donderdag 29 februari •1 Nieuw-Mtnerva. Vrouwensteeg, 8 Leiden EXPOGé, mr. P. J. Iden- over „Egypte en zijn buren", alwijk, Herenstr., 8.: ledenvergade- Door Eendracht Verbonden, causerie Staffleu over voorjaarsheesters, ide Singel 236. 8 u.: afd. Leiden Chr. Overheidspersoneel, J. H. van der over „Hebben wij nog inspraak 7 irsverklezlng. iSTGEEST: Gemeentehuis. 3 u.: jid burgemeester J. L. du Boeuff, 5 u. openbare receptie. VrUdag 1 maart I. J.-gebouw. Levendaal 101: tie- lëtelt. j-theater vestestraat. 8 u.: „Korc- en de kinderen", van E. Sylvanus, 1 toneelgroep „Imperium" (kaartver- alleen tel. 41035. op donderdagavond ''erse^Kerlc Hooglandse Kerkgracht. jitoniuskerk, Boshuizerlaan, Petra- Surinamestraat. R.K. Meerburgkerk, „,,J Rijndijk. Lelderdorp-Zoeterwoude. 8 bijeenkomsten comité Wereldgebeds- id-Kath. kerk, Zoeterwoudseslngel, tend vanaf 9 u. 's morgens voor per- lijk gebed en meditatie (ï.v.m. We- tebedsdag). lsehm Burcht. 8 uur: feestavond afdeling ude:6n Ned. Politiebond, nwol Zaterdag 2 maart I. vi j.gebouw. Levendaal 101: mldden- wijkiiderensoclëteit. t-Katandingskerk. Steenschuur. 8 uur. j; njconcert Jan Bonefaas. oer Tterskerk. 7.30 u.: jeugdappèl Pr°v. 7,'Jnlssie Zuid-Holland Herv.-Geref. .fOipbonden. sprekers: ds. C. Baas Nieu- 'terk a d IJsseL ds. G. Boer, Katwijk Zee en ds. L. Kievit, Leiden, org. Asma. medew. Hcrv.-Geref. zang- •M-) Vox Jubilans te Waddinxveen oJ.v. loordegraaf. GerlteSTGEEST - Het Witte Huis. 2 tot te li.: schaaksociëteit Palamedes. Films v illERA (2.30. 7 cn 9.15 uur): Inspecteur tot slaat weer toe (14 jaar): woens- p 2.30, 7 en 9.15 uur- De roze panter DO (2.30 7 en 9.15 uur): Ik. Jan Adams- (18 jaar). lx OR (2.3a 7 en 9.15 uur): De vampier HoojParijs (18 jaar). twijlöc (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Superman fa de vampiervrouwen (14 jaar). G. ÜDIO (2.30, 7 en 9.15 uur): Amerika. >r E van God 04 Jaar). .rcfr#ANON (2.30, 7 en 9.15 uur): De ge- 4e feeks (14 Jaar). Apotheken bpend voor spoedeisende gevallen: Tale Apotheek. Breestraat 74. teL I Apotheek R. van Breest Smallen- f te Leiderdorp Is de gehele week fend. Mobiel A.N.W.B.-kantoor I Bezoekuren ziekenhuizen uscb ziekenhuis: vooi pauenten la, lb en 2e: dagelijks 10.30— 14.30-16 en 19—20 uur. r pauenten in klasse 3: maandag, Jdag, donderdag en vrijdag 18.15— insdag 13—14 .zaterdag 15—16, zondag heen christelijke en nationale leest- h 14.30—16 uur faklinlck Leiden: dagelijks van half twee tot half drie en bovendien op dins dag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten: dagelijks van half twee tot half vier en elke avdhd van zeven tot acht. Vrouwenkliniek: maandag t.m. vrijdag 18.45—19.30 uur, zaterdag 15310—1630 uur. zondag 15.30—17 uur. Klassepatiënten op de vrouwenkliniek: dagelijks 1030—1130. 14—16.30 en 19—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp. 12 jaar niet worden toe gelaten. In het belang van de paüënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een paUënt worden toegelaten. Dlaconessenhuis Lelden: derde klas da gelijks 2 tot 3, dinsdag .donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas: dagelijks van 2 tot 3 en van 7 tot 8: eerste klas: dagelijks van 11 tot 12. 2 tot 3 en 7 tot 8. Ellsabethzlekenhuls Lelden: derde klas dagelijks van 2 tot 3 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8, kraamafdellng dagelijkB van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8: tweede klas da gelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8; eerste klas: dagelijks van half 12 tot half 8. ALPHEN-RIjnoordalle klassen dage lijks van half 5 tot half 8. op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vaders van 6 tot half 7. KATWIJK Zeehospitium: longkllnlek: dagelijks van half 3 tot half 4. dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdeling: dagelijks van half 3 tot half 5. Revalidatiecentrum: dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5; Revalidatie centrum kinderen: woensdag van 7 tot 8, zaterdag en zondag van half drie tot half vijf. Longkllnlek en tbc-afdellng kinderen: woensdag van 7 tot 8 en zater dag en zondag van half 3 tot half 4. NOORDWIJK Sole Mlo: klasse-pa tiënten dagelijks van 3 tot nalf 5 en 's avonds van 7 tot 8: zaalpatiënten, zon dags van I tot 3. dinsdags van 1 tot half 3. donderdags van half 7 tot half 8 en zaterdags van 1 tot half 3 Musea en Hortus Museum Volkenkunde Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag: zondag van 1 tot 5 uur. Museum Oudheden. Rapenburg: op werkdagen van 10 tot 5 u., ook zaterdag: zondag van 1 tot 5 uur. Sted. Museum De Lakenhal. Oude Sin gel: op werkdagen van 10 tot 4 u.; zon dags van 1 tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenburg)- op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling van teke ningen uit de collectie J. F. G. Boom in 1967 geschonken aan Prentenkabinet Lel den). van 24 febr. tot 24 maart. dag. 10 tot 16 u„ zond. 13 tot 16 uur. Expositiezaal gebouw Pieterskerkgracht 9 tentoonstelling werk van leden van Ars Aemula Naturae, van 25 febr. t/m 17 maart, zat. en zond. 3 tot 5 u.. andere dagen 's avonds 7.30 tot 10 uur. Academegebouw Ropenburg: schilde rijen, grafiek en beeldhouwwerk van Hartmut Seeling (tot 16 maart, maand, t.e.m. vrijd 9—6 uur) De Lakenhal; Jonge Ned. kunst 67-63 tot 3 maart, open dagel 10 tot 16 u.. zond 13 tot 16 uur. Rijksmuseum Volkenkunde, Steenstraat: tentoonstelling Japanse volkskunst, tot 12 maart, dlnsd. en donderd. vanaf 3 uur rondleiding voor individuele bezoekers (aanmelding bij portier). Filiaal Houtkwartiei Keuvens Louise de Collgny-HBS: tentoonstelling van schilde rijen van Ben Geerts. tot I maart Galerie Van der Vllst, Botermarkt 3: grafiek van Ad van Dijk en bronsplastie ken van Armand van de Helm. van 3 febr. tot 1 maart, dinsdag Lm. zaterdag 9—18 uur. WASSENAAR Kunstzaal Heuff. Hof- laan 7. schilderijen en aquarellen van Annemarie van Zanten Ellers en plastieken van Ek van Zanten, van 26 febr. t/m 13 maart, maand t/m zat. 10 tot 17 u„ ook dinsdagavond van 8 tot 10 u„ zond. gesloten. Badinrichtingen De gemeenteiijue oadinrichtingen zijn op de volgende tijden geopend- Lindestraat 1 b: maandag lesloten, dins dag 9—11 15 u en 13.3017 15 u„ woensdag gesloten, donderdag 13 30—18.15 u.. vrijdag 9—11.15 u. en 13.30—18 45 u.. zaterdag 8— 11.15 u en 13.3016 30 u. Van der Wertstraat 39 maandag en dinsdag gesloten, woensdag 8—11.15 en 13.30—17.15 u.. donderdag 8.30—11.15 en 13.30—18.15 u.. vrijdag 8.30—11.15 u en 13.30—18 45 u- zaterdag 7.30—11.15 en 13.30— 16.30 U. Leidse invalsweg weer heel wat te verwerken krijgt, terwijl het, zoals hij zei, niets meer kan heb ben. De vorderingen in de stad, constateerde hij, houden geen ge lijke tred met de vorderingen rondom Leiden. Hij was blij met het betrokken voorstel, maar wil de graag weten of ook het Sta tionsplein gereconstrueerd zal zijn. wanneer het onderhavige deel van de invalsweg klaar is. Verder wil de hij horen hoe het met de be wegwijzering zal gaan. Wethouder C. J. Piena gaf een nogal vaag antwoord, waarbij hij over het Stationsplein weinig meer zei dan dat het college ten aanzien van de reconstructie zijn best zal doen. Hij deelde mee dat de brug over het Galgewater in het ver lengde van de Churchill-laan prio riteit krijgt en dat de weg over het Schuttersveld dit jaar nog wel niet zal worden voltooid. Over de be wegwijzering, zei hij. pleegt wet houder mevrouw Den Haan (die gisteravond afwezig was) geregeld overleg met de ANWB. SPEELGOEDSPUIT Bij de behandeling van het voor stel gelden beschikbaar te stellen voor de aankoop van brandweer- materieel, suggereerde de heer F. Granscli (PvdA) de op te ruimen brandspuit niet als schroot te ver kopen, maar, ontdaan van gevaar lijke onderdelen, ergens in dc stad neer te zetten, zodat kinderen er mee kunnen spelen. De voorzitter deelde mee dat het college zich hierover zal beraden, waarna de KVP'er K. F. de Bree tot algemene vrolijkheid nog opper de de (rode) spuit dan wel wit geel teschilderen. Hét voorstel hekken te plaatsen om de gemeentelijke schoolgebou wen aan de Johan Wagenaarlaan en de Da Costastraat stuitte op te genstand bij de heren Frans (PSP) en Gransch (PvdA). De eerste verwees naar de al eer der geuite bezwaren tegen het plaatsen van hekken en de laatste vond dat vernielingen ook op an dere manieren kunnen worden te- O DEN HAAG Sinds de oprich ting van de Rijnlandse Molenstich ting in 1959 heeft deze stichting elf molens aangekocht en gerestau reerd; één molen is in beheer en onderhoud genomen, twee molens zijn in principe aangekocht en over aankoop van nog twee molens zijn onderhandelingen gaande. G.S. heb ben provinciale staten nu voorge steld, het aantal te subsidiëren mo lens uit te breiden van 15 tot 25. DEN HAAG Drie maanden hechtenis en intrekking van het rij bewijs voor twee jaar, zo luidde de eis van de procureur-generaal tegen een 19-jarige dekonkoopman uit Leiden, die in hoger beroep was ge gaan. In de nacht van 21 op 22 mei was hij in een bocht van de Abtspocl- weg in Oegstgeest frontaal met zijn auto tegen een busje gebotst. Twee meisjes uit Alphen aan den Rijn en twee inzittenden van het busje wer den zwaar gewond. Eén van hen had vier maanden niet kunnen wer ken. De koopman en zijn vriend had den de avond in een café doorge bracht, zonder sterke drank te ge bruiken. volgens hun verklaring. Onderweg hadden ze de twee meis jes uit Alphen opgepikt. Eerst zouden ze in Warmond benzine gaan tanken en daarna de meisjes naar huis brengen. Op weg naar Warmond gebeurde het onge luk. De koopman reeds links door de bocht en kwam in aanraking met het busje. Volgens verdachte reed hij niet harder dan 50-60 km. Een wielrijder, die op de Kwaaklaan reed. schatte de snelheid echter op 80-90 km. De proc.-generaal constateerde, dat de bestuurder van het busje geen verkeersfout had gemaakt, zo dat de volle schuld bij verdachte moest liggen. De verdediger, mr. Geelkerken, zette uiteen, dat de man en zijn familie zeer gunstig bekend staan. Hij achtte niet bewezen, dat de snelheid zeer groot was. Vergeleken met andere straffen die worden op gelegd, vond pleiter deze straf veel te zwaar, temeer daar hij de auto voor de uitoefening van zijn beroep nodi heeft. Het hof zal op 8 maart arrest wijzen. gengegaan. Hij vond zo'n hek maar lelijk en merkte op dat toch ook niemand eraan zou denken een hek om het stadhuis te plaatsen, hoe wel de bloembakken aan de voor kant daarvan ook omver worden geworpen. Met de stemmen van vier socialisten en de PSP-fractie tegen werd het voorstel aangeno men. OMSCHAKELING Bij een voorstel met betrekking tot de Gasfabriek en de Elektrici teitsfabriek vroeg de heer M. G. J. Ham (KVP) of nog dit jaar wordt begonnen met de wijksgewijze om schakeling op 220 volt, waarop wethouder P. S. Harmsen bevesti gend kon antwoorden. Mej. mr. A. Kappeyne van de Coppello (VVD voorkwam dat het laatste voorstel, tot wijziging van de Legesverordening, in tegenstel ling tot de meeste andere, niet zon der meer onder de hamer door ging. Nogal omstandig drong zij er bü het college en de raad op aan meer aandacht te besteden aan de Kamerstukken. De heer H. Amptmeijer (PSP) werd benoemd (met 18 stemmen blanco) tot lid van de Commissie voor de dienst voor kasbeheer en kredietwezen (vacature-drs. G. J. de Bruyn). Tot leden van het be stuur van de Stichting maatschap pelijk contactorgaan Leiden wer den benoemd de heer P. A. Har- teveld, mevrouw M. van Wijk- Hohwü, de heer J. D. M. Sweerts, de heer D. Roodenburg-Vermaat en de heer S. Menken. ADVERTENTIE Grote keuze - Lage priizen LEIDEN Nog niet zo lang geleden reed een busje van een Voor- schotens aannemersbedrijf in Oegstgeest het Oegstgeester kanaal i«, waarbij twee broers, werkzaam bg genoemd bedrijf, door verdrinking om het leven kwamen. De bestuurder van het busje, een 44-jarige grondwerker uit Sassenheim, moest gisteren voor de kantonrechter verschijnen. Hg kon geen redelijke verklaring geven voor het ongeluk. Volgens hem was zonder aanwijsbare oorzaak zgn auto plotseling van het landweggetje afgeraakt en het kanaal ingedoken. kens het proces-verbaal was het De politie had achteraf echter ge constateerd, dat de motor in de derde versnelling stond en op grond hiervan nam de officier aan, dat de grondwerker met veel te hoge snel heid had gereden op het uiterst smalle weggetje. Terzake van grove onvoorzichtig heid eiste de officier een geldboete van f 150 en voorwaardelijke intrek king van de rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden. De kanton rechter vonniste conform. Een 45-jarige magazijnbediende uit Rijnsburg bad in Voorscho ten een dodelijk ongeluk veroor zaakt. Zijn vrachtauto was gaan slippen op de Veurseweg en op de linker weghelft ln botsing gekomen met een tegenligger, waarvan de bestuurder ter plaatse overleed. Volgens de magazijnbediende was het wegdek glad geweest maar blij- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Zoals al eerder is gebeurd, heeft De Lakenhal gastvrijheid verleend aan het Prentenkabinet van de Leidse universiteit, dat zelf niet over expositieruimte beschikt. Tot 24 maart wordt er de onlangs door het Prentenkabinet verworven collectie-Boom tentoongesteld. De collectie is bijeengebracht door de kunsthistoricus en diplomaat Jean Francois George Boom, die in 1953 op 33-jarige leeftijd in Indonesië overleed. Zijn ouders, de heer en mevrouw dr. B. K. Boom-Sybrandi uit Amsterdam, hebben het Prentenkabinet een selectie uit zijn tekenin gen en prenten geschonken. Jean Frangois George Boom, in 1920 in Amsterdam geboren, stu deerde kunstgeschiedenis aan de universiteit van Amsterdam, waar hij in 1949 het doctoraal examen af legde. Van 1949 tot 1952 volgde hij een opleiding voor de buitenlandse dienst. Na korte tijd in Djakarta ge stationeerd te zijn geweest, werd hij in 1953 overgeplaatst naar Makassar, waar hij op 31 juli plotseling over leed. De verzamelaar heeft zijn collectie opgebouwd tijdens zijn studie en de aankopen gedaan van de toelage die hij als student van zijn ouders kreeg. De prenten en tekeningen werden gekocht op veilingen in Amsterdam Utrecht en Parijs. De belangstelling van Boom ging zowel naar oude als naar eigentijdse kunst uit. Homogeniteit streefde hij als be ginnende verzamelaar niet na: hij kocht wat hem waardevol leek, waarbij nu kan worden vastgesteld dat zijn inzicht in veel gevallen juist was. Detail van een ontwerp voor een lithografische illustratie van Theophile Alexandre Steinlen (1850- 1923). De kleurenlitho grafie, waarvoor dit ontwerp werd gemaaktverscheen op de achterkant van het tijdschrift Gil Bias van 6 oktober 1895 en is een illustratie van het door Marie Krysinska geschreven en getoonzette lied Simple chanson. Catalogus De tentoonstelling wordt begeleid door een bijzonder mooie catalogus, samengesteld door de conservator voor tekeningen van het Prenten kabinet, de heer J. Bolten. Deze is daarbij geassisteerd door zes studen ten in de kunstgeschiedenis, die daarmee de kans hebben gekregen wat museale ervaring op te doen. Zoals Lakenhal-directeur drs. M, L. Wurfbain in de catalogus schrijft, schort het nogal eens aan die erva ring bij afgestudeerde kunsthistorici, die toch veelal in een museum te recht komen. De assistentie bestond uit het ver zamelen van de gegevens, nodig voor het samenstellen van de teksten in de catalogus. De gegevens van Boom zelf waren daarvoor te summier. Citroen en anderen Zoals gezegd omvat de collectie werk uit uiteenlopende perioden. De vijftiende en zestiende eeuw zijn vertegenwoordigd met werk van Italianen, zoals Giacomo Pacchia- rotti, Agostino Veneziano. Francesco de Rossi en Lodovico Cardi. Van Francesco de Rossi, ook be kend onder de naam Francesco Sal- viati, is er een bijzonder mooie Be wening van Christus, mogelijk een voorstudie van een schilderij met hetzelfde onderwerp dat zich in Pa rijs bevindt en aan Salviati of een leerling van hem wordt toegeschre ven. Van de in de collectie vertegen woordigde Nederlanders noemen we Paul Citroen (Gezicht op de Jardin du Luxembourg te Parijs, getekend in 1926, voordat de in Berlijn gebo ren Citroen zich in Nederland ves tigde), Leo Gestel (18811941), van wie zes tekeningen zijn verworven. Abraham Bloemaert (15641651) met een niet precies te dateren Fi guurstudie van eer- naakte jongeman ten halven lijve, Jan Asselyn (ca. 16151652), Willem de Zwart (1862 —1931), een Hagenaar die zijn laat ste levensjaren in Leiden en Voor burg sleet, Jan Bulthuis (1750— 1801) met een Ontwerp voor een theaterdecor, Eugène Brands (geb. 1913), een lid van de Cobra-groep, en Jacob van Looy (1855—1930), diè behalve als schilder en etser ook be kend is geworden als schrijver (Jaapje!). Het Prentenkabinet bezat al een paar tekeningen van Van Looy; daaraan is nu onder meer de Studie naar een reliëf van een ge wonde leeuwin in het British Mu seum (1895) toegevoegd. Van de bekende Max Liebermann, die na 1875 ieder jaar de zomer maanden in Nederland doorbracht, is er een Studieblad met figuren en ruiters, waarschijnlijk uit de jaren negentig van de vorige eeuw. Ten slotte, om nog één naam te noemen: de onder het pseudoniem Jean Caillou als illustrator van tijd schriften werkende, genaturaliseer de Fransman Theophile Alexan dre üteinlen is vertegenwoordigd met een Ontwerp voor een lithogra fische illustratie en een Blad met fi guurstudies (var de chanteuse Y vet te Gilbert, die model stond voor Toulouse-Lautrec) Met de collectie-Boom heeft het Prentenkabinet een belangrijke aanwinst aan zijn verzameling kunnen toevoegen en het is zeker de moeite van een gang naar De Lakenhal waard zich persoonlijk van het belang ervan te over tuigen. De collectie is niet uit sluitend voer voor kunsthistorici. Opperman aangehouden LEIDEN De politie heeft gis teren een 16-jarige opperman uit Leiden aangehouden, die ervan verdacht wordt enige weken gele- „kurkdroog en zeer stroef". Over eenkomstig de eis werd de Rijns- burger veroordeeld tot f 150 boete en voorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van een half jaar. Verkeerscursus Hoewel zij zichzelf „volkomen onschuldig" voelde, werd een 33- jarige automobiliste uit Oegstgeest veroordeeld tot een boete van f 75 alsmede tot het verplicht volgen van een verkeerscursus zou dit laatste niet doorgaan, dan komt er nog eens een boete van f 250 bij. De kantonrechter baseerde dit vonnis op een zijns inziens groot gebrek aan kennis van de verkeers regels. die de vrouw aan de dag had gelegd. Met haar auto was zij, komend van de rechter weghelft van de Rhijngeesterstraatweg, links af de Schoutenburg ingereden. Een achterop komende auto had zij zo doende „gesneden", wat resulteerde in een stevige schade-botsing. „Ik had mijn richtingwijzer toch uitge stoken!". zo bracht de vrouw naar voren en zij bleef volharden in haar „onschuld". Het vonnis wekte dan ook in hoge mate haar misnoegen op. Vrouw in de mist Een 38-jarige automobiliste uit Vo or schoten had ook niet zo'n beste prestatie geleverd. Op de Pa pelaan in haar woonplaats had zij ondanks mistbanken met hoge snel heid gereden en zelfs een voor haar rijdende auto ingehaald. Gevolg: een frontale botsing met een tegen ligger, waardoor verscheidene per sonen werden gewond en flinke materiële schade ontstond.. Volgens haar was de bestuurder van de in gehaalde auto plotseling meer gas gaa'; geven maar alle getuigen spra ken een andere taal. De officier van justitie vond, dat de vrouw roekeloos had gehandeld; hij eiste f250 boete en voorwaar delijke intrekking van de rijbe voegdheid voor de tijd van een half jaar. De vrouw vond de boete rijke lijk hoog, te meer omdat zij zelf ook nogal wat financiële schade had ge leden. De kantonrechter was bereid de boete te verlagen tot f 75 maar daarnaast vonniste hij met een half jaar onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. Bier gedronken Na vijf glazen bier te hebben ge dronken, reed een 37-jarige laborant uit Katwijk op de Rijnmond pardoes met zijn auto schuin de rijbaan op, wat een flinke botsing met een an dere auto tot gevolg had. Hij werd veroordeeld tot f 150 boete en voor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van zes maanden. Ook al na het drinken van bier was een 22-jarige Wassenaarse auto- spuiter met zijn auto in K a t w ij k in een bocht op een tegenligger ge botst. Vier personen werden min of meer ernstig gewond en de spuiter had zelf blijvend armletsel opge lopen. Hij kon niets ter verdediging inbrengen. De kantonrechter ver oordeelde hem tot f 25 boete en een half jaar onvoorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid. den een suède jasje uit een mode magazijn te hebben ontvreemd. Het afgelopen weekeinde zijn 12 koperen putroosters ter waarde van 600 uit een in aanbouw zijn de ulo-school aan de Sumatrastraat gestolen. LEIDEN Het stuk van de Engelse schrijver Peter Nichols, dat gisteravond door de toneelgroep Centrum voor K. en O. werd opgevoerd, heeft zijn titel..Een dag uit de dood van verdomde Loewietje" niet mee. Het spreekt de mensen niet aan. Dat is jammer, want het stuk verdient een ruime belangstelling. „Verdomde Lorevietje" is het troe telnaampje, dat een leraars-echt paar. Guus en Riekje, h'eeft gegeven aan zijn elfjarig dochtertje Wiesje. een spastisch kind. Het stuk is in zoverre een soort documentaire, dat de schrijver ons vertelt van zijn eigen spastische dochtertje Abigail. Met meer recht kan men het een probleemstuk noemen, omdat de schrijver ons op zeer indringende wijze laat zien wat de gevolgen zijn in het huwelijksleven. Ieder houdt op eigen wijze van het kind, maar het kind roept vanzelfsprekend grote spanningen op, die man en vrouw, ieder naar aard en karakter, afrea geren, tot in sadistische leugens toe. In het tweede gedeelte komen familie en vrienden, met de beste bedoelingen, zich met de zaak be moeien. Al hun hulp gaat niet verder dan het materiële en door de ergenis die dat opwekt bij Guus, wordt de huiselijke spanning nog groter en besluit hij weg te gaan. Telkens wordt de zaal toegespro ken en ingelicht over de motieven die achter de daden staan. Misschien kon deze vorm bij Nichols ontstaan, omdat hij begonnen is met voor de t.v. te schrijven. In Engeland hebben de opvoerin gen nogal wat deinfhg veroorzaakt. Wellicht ook daardoor heeft Cen trum zijn verantwoordelijkheid dub bel gevoeld. Men heeft eerst met verscheidene medici gesproken en voor dat men het afgelopen week einde de première gaf, een voor stelling gegeven voor ouders van spastische kinderen, om hun reacties te horen. Men heeft er onder de bekwame, onopvallende maar toch duidelijk merkbare regie van Walter Kous een prachtige opvoering van gege ven. Els van Rooden, als Riekje was een ontroerende moeder-figuur. Zon der sentimentaliteit deed zij ons vol ledig in haar overgave aan het kind en mede daardoor in de botsingen met haar man geloven. Allard van der Scheer, de vader, speelde deze rol uitstekend en vol komen geloofwaardig in zijn abnor male reacties. Ook de overgangen van de „caba- retscenes" naar het gewone toneel waren onopvallend. Van de andere medespelenden. Cara Heyblom, Winnifred Bosboom en Frans Vorstman, waren ook de typeringen uitstekend getroffen. Met enige schroom vermelden we toch de plastisch magnifiek uitgebeelde rol van Marianne Kremer als Wiesje. Het publiek toonde zich zeer dank baar voor de opvoering van een stuk, dat zeker stof tot verdere dis cussie geeft. A. C. Bouwman

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3