Vrouw in leiding van Wereldraad Wij zijn rijke man de >0 Maatschappelijk werk nog niet aangepast veranderingen aan Voor positief onderwijs steeds minder plaats HERT SCHIETEN IN DE POLDER Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Gezinsmiddag „verstrooide" vrij gema akten De Leeuw ontvangt Van der Leeuwprijs Olympische kerk voor iedereen Chr.Ger.Gem. uiteen Priesterschap is primair sacrament Bondsdag jeugd Geref. Gemeenten Werk prof. Barnouw in boekvorm Oordeel werkgevers over minister Ook ldeintjes tellen mee Bond-ig DINSDAG 27 FEBRUARI 196^ De auteur van de brief aan de Hebreeën denkt aan de strijd van Christus in Gethsemané, als hij schrijft: Tijdens zijn dagen in het vlees, heeft Hij gebeden en smekingen onder sterk geroep en tranen geofferd aan Hem, die Hem uit de dood kon reddenWe zien de Heer bidden. Het kruis en het lijden dringen zich aan Hem op. Alles in Hem verzet zich tegen de Via Dolorosa die voor Hem ligt. Laat deze drinkbeker voorbij gaan", roept Hij uit. Hij hield er rekening mee, zeggen wij dan tegen onszelf, dat God dit gebed niet kon verhoren. Daarom voegt Christus aan zijn smeekbede toe: „Uw wil geschiede". En de feiten tonen aan dat het gebed niet verhoord werd. Zo denken wij vaak, maar de schrijver van Hebreeën zegt: „En Hij is verhoord." Maar het kruis dan? Maar Golgotha dan? De volledige zin is: ,flij is verhoord uit zijn angst." Is dat dan ook een vorm van gebedsverhoring? Ja, want toen God de berg van vrees uit het hart van Christus wegnam, slechtte het geloof de heuvel Golgotha. Toen kreeg de Heer uitzicht op de opstandingsmorgen, de heerlijkheid, de blijdschap in de harten van mensen die zelf door de angst verlamd waren, maar nu verlost en vrij konden zijn door het offer van Christus. Er is gebedsverhoring die niet wegneemt wat wij vrezen, maar wel de vrees wegneemt. Dan wordt dat wat wij meenden niet te kunnen doen ineens mogelijk. Het wordt een weg die God baant. En wie op Gods weg is, ontvangt Gods kracht. We lezen vandaag Lucas 7-: 18-35. (Van onze kerkredactie) GENEVE Charlotte Brow ne-Mayers uit New York is be noemd tot directrice van de afdeling voor interkerkelijke hulpverlening van de Wereld raad van Kerken. Nog nimmer heeft een vrouw in de Wereldraad zo'n hoge functie be kleed. Zij volgt dr. Leslie Cook op, die verleden jaar is overleden. De 'benoeming geschiedde 'door het uitvoerend comité en moet nog goedgekeurd worden door het cen traal comité, dat in juli in Uppsala bijeenkomt. De Wereldraad telt 96 staffunc tionarissen. Daaronder zijn achttien vrouwen. Tot nu toe is het twee maal voorgekomen, dat een vrouw werd benoemd tot hoofd van een „departement". Een afdeling bestaat uit meerdere departementen. Mevrouw Browne-Mayers is nu di rectrice voor het volwassenenwerk bij de Standard Oil Company. Ze is lid van de Verenigde Kerk van Christus. In de nationale raad van kerken in de Verenigde Staten was zij tien jaar lid van de commissie voor kerk en economie. Vorig jaar werd zij gekozen in het uitvoerend comité van de afdeling voor christelijk le- Brleven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Een vrouw heeft onlangs haar man verloren. Zij vreest dat de schuplden van de overledene die zakenman was en een NV bezat de bezittingen zullen overtreffen. In de nalatenschap van de man bevindt zich het huis, waarin het gezin woont. Op dit huis staat een hypo theek, 4*e 20 hoog is, dat zij de waarde van het huis misschien nog overtreft. Zij vreest dat zij, nu haar tnan gestorven is, dit huis zal moe ten verlaten. De kinderen zijn vol wassen. Antwoord (aan een abonnee, wier adres niet te vinden was): Als zij vreest, dat de schulden de baten zullen overtreffen, kan zij onder voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarden. Aangezien vermoedelijk een notaris de boedel regelt, en in elk geval de zaak van de man wel een boekhouder zal hebben, kan de weduwe hierbij aan hen raad vra gen. Waarschijnlijk zal het met de schulden nog wel meevallen, omdat de man niet aansprakelijk is voor de schulden der NV, behalve in enkele bijzondere gevallen. Het is echter mogelijk dat de NV vorderingen op de man had. Aangezien de waarde van het huis geheel of bijna geheel door de hypotheek wordt opgeteerd, zal het weinig moeite kosten, dit huis door de weduwe te laten over nemen, mits deze maar in staat is, geregeld aan de hypothecaire ver plichtingen te voldoen. Waarschijnlijk zal zij in dat geval weinig of niets aan de boedel te betalen hebben; misschien krijgt zij nog geld terug. Ook kan wellicht een van de kinderen helpen. Wat de inboedel betreft, deze brengt tegenwoordig meestal niet veel op, zodat er met de schuldeisers wel een regeling kan worden getrof fen, eventueel met hulp van de kin deren. We vermoeden dat beide echtgenoten op huwelijksvoorwaar den gehuwd waren, en hebben dit in dit antwoord aangenomen. Is het huwelijk in gemeenschap gesloten, dan kan de weduwe zo nodig binnen drie maanden.na het overlijden van de man afstand van de gemeenschap doen. Vraag: Als een minderjarige door een bromfietsongeluk drie weken in de ziektewet is geweest, kan de be drijfsvereniging dan een uitkering weigeren omdat hij een aantal fles sen bier op had? Een voetballer, die op het veld een been brak, kreeg wel een uitkering van de ziektewet. Antwoord: Inderdaad kan iemand die op het voetbalveld een been breekt, een ziektewetuitkering krij gen, daar er geen sprake is van een ongeval door eigen schuld. Ook ont vangt iemand die langs de kortste weg naar zijn werk rijdt, een uitke ring krachtens de ongevallenwet (indien het ongeluk geschied is voordat de ongevallenwet verviel), tenzij hij zelf schuld had. Als er geen proces- verbaal is opgemaakt, heeft de minderjarige nog een kansje, maar veel rechten kan hij niet laten gelden. LUNTEREN Is maat schappelijk werk achtergeble ven hulpverlening? over deze vraag hebben ruim hon derd gereformeerde maat schappelijk werkers zich eind vorige week verdiept op een conferentie van de Gerefor meerde Sociale Arbeid (GSA) op De Blije Werelt te Lunteren. De themavraag viel uiteen in twee delen: 1. Wij zien het beeld van de nood in Nederland veranderen. Er worden accenten gelegd op het wel zijn. Moet het maatschappelijk werk niet mee evolueren? en 2. Sluit de huidige opleiding voor maatschappe lijk werkers nog wel voldoende aan bij de hulpverlening, die moet wor den geboden in de Nederlandse sa menleving van vandaag en morgen? Twee inleiders gaven hun mening. Drs. C. F. Wieringa, mede-directeur van het Universitair Instituut Vor mingswerk Bedrijfsleven te Utrecht sprak van een achterstand van het maatschappelijk werk ten opzichte van de veranderingen in de maatschappij. Denken de opleidingen voldoende aan de in de praktijk be nodigde kwaliteit? Is onze hulp- en dienstverlening werkelijk effectief? De heer A. J. Cozijnsen, directeur van het gereformeerd samenwer kingsorgaan voor sociale arbeid in de provincies Noord-Brabant en Lim burg maakte kritische kanttekenin gen bij de woorden van zijn voorgan ger. Sprong Hij was wel van mening, dat het maatschappelijk werk toe is aan een sprong, maar dat èn aan de werkers èn aan de besturen èn aan de oplei dingen zware eisen worden gesteld om deze sprong te realiseren. Maar wel vroeg hij zich af of de be roepshelper voldoende is uitgerust voor hulp in de maatschappij van morgen. In de discussie, die volgde werd onder andere opgemerkt,- dat de me thodiek geen onveranderbare groot heid is. Voortdurend moet men bezig zijn met de interpretatie van de me thodiek in de huidige samenleving. De opleidingen dienen in gesprek te blijven met de praktijk om zodoende de opleiding: te kunnen afstemmen op de behoeften. MARSEILLE Twee Franse vliegtuigen van het type Mystère 4 van de Corsicaanse basis Solenzara zijn gistermiddag boven de Middel landse Zee met elkaar in botsing ge komen. De twee piloten worden ver mist. ven en zending van de nationale raad van 'kerken. Dr. E. C. Blake, secretaris-generaal van de Wereldraad, zei toen haar benoeming bekend gemaakt werd: „In principe heb ik steeds de benoe ming van een vrouw op een van de hoogste posten van de Wereldraad gewild. Daarom was ik zeer ver heugd; er een te vinden met de no dige opleiding en ervaring, om deze post te bezetten." Mevrouw Browne-Mayers is ge trouwd met een psychiater en heeft een dochter, die reeds getrouwd is. Voordat zij haar functie bij de Standard Oil Company aanvaardde, leidde zij het volwassenenwerk van de christen jongevrouwen federatie in Brooklyn (New York). Zij heeft veel gereisd, vooral in Europa en Latijns-Amerika. EINDHOVEN De gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Eindhoven, die niet tot de „classis-Den Bosch" behoort, organiseert zaterdag 8 juni een „gezinsmiddag" op de Rendier hoeve tussen Tilburg en Moergestel. In een bekendmaking in het lande lijke Weekblad Opbouw schrijft Eindhoven: „Thans zijn er verstrooi den en vele kleine kerken. Hoe kun nen we nu de onderlinge band met elkaar versterken? Het zal u niet verwonderen, dat er zo snel na de scheuring van de kerk van Eindho ven vanuit Eindhoven plannen wor den beraamd, om die broederband te versterken." Enkele sprekers zullen elk vijftien minuten spreken over de weg tot Christus, de weg tot elkander, de weg tot de wereld en als slotwoord „samen op weg". Aan deze gezinsmiddag is een jeugdweekend gekoppeld. DEN HAAG Cultuurminister mejuffrouw dr. Marga Klompé heeft maandagmiddag aan de componist Ton de Leeuw voor diens „Sympho nies of winds" uit 1963 de Prof. Van der Leeuwprijs uitgereikt. Zij zei dat het bekroonde werk mag worden beschouw als een van de belang rijkste compositie van de laatste jaren. De jury, bestaande uit Oscar He mel, Paul Hupperts en Nico Schuyt, heeft unaniem tot toekenning van de mérkte op, dat de in opdracht van de prjjs geadviseerd. Ton de Leeuw merkte op, dat de in opdracht van „The American Wind symphony or chestra" geschreven compositie door de muziekwereld „betrekkelijk stroef is ontvangen." Op de foto links minis ter Klompé, midden Ton de Leeuw en rechts de echtgenote van de prijswin naar. MEXICO CITY In het Olym pisch dorp, dat gebouwd wordt voor de spelen in oktober, komt een kerk, die geschikt is voor alle christelijke deelnemers. De kerk zal verschil lende ruimten bevatten voor de godsdienstoefeningen van christelijke kerken. Het is niet de bedoeling, dat het gebouw zal worden gebruikt door islamieten, boeddhisten of andere niet-christelijke godsdiensten. Dit heeft Jorge Di.ran Pineiro, voorzitter van de commissie voor kerkbouw in Mexico bekendgemaakt. De Olympische kerk maakt deel uit van een plan voor kerkbouw, dat in totaal honderd nieuwe kerken omvat. Gouda apart ROTTERDAM Het kerkver band van de Christelijke Gere formeerde Gemeenten heeft thans feitelijk opgehouden te be staan. De gemeente Gouda heeft zich onttrokken aan het verband en is apart gaan staan onder de naam „oud-gereformeerde ge meente". Daarmee zijn er nu nog maar twee gemeenten over, Gou derak en Rotterdam-Zuid. De voorjaarsclassis, die in maart gehouden zou worden, gaat niet door. Het kerkblad van de Christelijke Ge reformeerde Gemeenten was per 1 ja nuari al opgeheven. Nadat de grondlegger van dit kerk verband, ds. H. Visser Mzn., in 1966 terugkeerde (als gewoon lid) naar de Christelijke Gereformeerde Kerken, die hij in 1947 verlaten had, gingen reeds vier van de zeven gemeenten successievelijk over naar de Oud-Ge reformeerde Gemeenten in Neder land. Naar verluidt, zou ook de gemeente Gouda (predikant ds. J. W. Kloot) zich bij de Oud-Gereformeerde Ge meenten in Nederland willen aanslui ten. De 71-jarige ds. H. van Kooten stelt pogingen in het werk, om zijn getneente Rotterdam-Zuid met de Gereformeerde Gemeenten te vereni gen. Wat Gouderak betreft, is aanslui ting bij een ander kerkverband niet spoedig te verwachten, al voelt ds. H. J. C. H. Zwijnenburg persoonlijk zich één in de leer met de Gereformeerde Gemeenten in Nederland. Paus Paulus: ROME De paus heeft gisteren uiting gegeven aan zijn zorg over de verwarring, waaraan jonge priesters op het ogenblik blootgesteld zijn. Het wezen en de betekenis van het pries terschap wordt in twijfel getrokken, de roeping zelf ter discussie gesteld en het celibaat als een last gezien. Sommige jonge priesters worden in de waan gebracht, dat men beter aan de verlossing van de wereld kan mee helpen, als men zich volledig over geeft aan haar tijdelijke en sociale rea liteit. Maar, aldus de paus, het pries terschap is geen dienst aan de ge meenschap zonder meer, doah een sacrament, gericht op de heiliging van de persoon. De paus wees er op, dat de wereld de kerk beoordeelt naar de manier, waarop haar priesters het geloof be leven en uitdragen. Hij sprak tot de vastenpredikers van Rome. UTRECHT De bond van jeugd verenigingen der Gereformeerde Ge meenten houdt zaterdag 9 maart in Tivoli zijn jaarlijkse bondsdag. Het thema van de dag is „Nationale syno de van Dordrecht: 1618-1968". Ds. K. de Gier spreekt over haar historie, ds. C. Harinck over haar visie en ds. A. Vergunst over haar appèl. Op deze dag vindt tevens het slot van de Ak- tie Opbouw plaats. DEN HAAG Een werkcommissie van hoogleraren en lectoren in de Neerlandistiek aan buitenlandse uni versiteiten wil een boek laten verschijnen, waarin een bloemlezing uit het werk van prof. dr. A. J. Bar nouw, de bekende oud-hoogleraar aan de Columbia Universiteit te New York in de geschiedenis, taal- en let terkunde der Nederlanden, voorkomt. Het wordt een door de hoogleraar zelf gemaakte keuze uit de Monthly Letters, die hij 36 jaar lang voor de Netherlands-America Foundation heeft geschreven. Deze brieven zou den zeer tot de kennis van de Neder landse cultuur in het buitenland kun nen bijdragen. De aanleiding tot pu- blikatie in boekvorm is de negen tigste verjaardag van deze briljante auteur. De uitgave zal 350 bladzijden om vatten en 12 mille vergen. Men mag rekenen op een overheidssbusidie van twee mille en een bijdrage van de auteur zelf in de kosten. Ook zijn al enige giften binnengekomen. Voor de resterende zeven milledoet de werkcommissie een beroep op colle ga's. leerlingen en oud-leerlingen van prof. Barnouw. Prijsvraag voor jonge auteurs AMSTERDAM Het Reina Prin sen Geerligs Fonds heeft weer een prijsvraag uitgeschreven voor auteurs tussen de 20 en 25 jaar. Inzendingen (proza, gedichten of toneelstukken) voor 1 juli 1968 aan het secretariaat, Koninginneweg 121, Amsterdam. TIENERS KOM OVER „DE HITBREG" Of-,»! „In de Bijbel staat een gek verhaal van een zatgegeten miljonair die lachend en zelfverzekerd aan zijn ze ven-gangen maaltijd zit en een arme bliksem, een un derdog, een habe-nichts, een maatschappelijke nul de restantjes uit de vuilnisbak laat vissen. En die dan later stomverbaasd is als God hem dat zèèr kwalijk neemt hij had het gewoon niet begre pen. Ik ben, jij bent, wij zijn in de internationale verhou dingen miljonairs, rijk, zat. voldaan. Hopelijk be grijpen wij het beter...." Deze rake en eigentijdse uitleg van het verhaal van de rijke man en de arme Lazarus is te lezen in „De Hitbrug", de jeugd krant van „Kom over de Brug", de actie voor het werk van ker ken overzee. In de weken tussen 1 maart en 14 maart is er een eigen jeugd- actie „Tientjes van Tieners". Ge- Ook deze indiaan uit Suriname hoort tot onze rijksgenoten. Hij en nog zo heel veel andere kin deren in de West moeten nog zoveel missen. Voor jeugdwerk en onderwijs vraagt de actie Kom over de brug hulp van Nederlandse tieners. hoopt wordt op een eindresultaat van honderdduizend tientjes, sa men een miljoen gulden, die wordt besteed aan zeven „eigen" projecten. 1. Er is te weinig geld voor het jeugdhuis Rennies Mill, dat weeskinderen, die vaak op de straten van Hong Kong zwer ven, opvangt. 2. In Djakarta zijn duizenden geestelijk gehandicapte kinderen. Vaak schaamde men zich voor hen en ze werden verwaarloosd. Nu is er een schooltje, dat Sum- ber Asih heet, maar dat is veel te klein. 3. In het ziekenhuis van Lam- barene worden met al die tientjes operatiekamers en apparaten be taald voor de bestrijding van tbc, die al zoveel tienerlevens heeft opgeëist. 4. In Paramaribo is een jeugd huis nodig. 5. In het Mississippi-gebied in de Verenigde Staten willen de kerken laten zien, dat de neger niet minderwaardig is. Ze hebben veel tegenwerking, want veel blanken denken daar anders over. Maar de kerken gaan door met het geven van onderwijs, zodat de negers later kunnen stemmen. 6. Gran Chaco ligt in Para- quay in Zuid-Amerika. Het ont breekt aan voldoende medische hulp. 7. In Sao Paulo in Zuid-Bra- zilië komt een tehuis voor veer- tig verlaten tieners. „Kom mee naar Hongkong, naar Djakarta, naar Lambarene, naar de Mississippi Delta, naar de Gran Chaco, naar Sao Paulo. Ontmoet de tieners daar, je verre vrienden. Je verre naasten. Ver gelijk hoe goed het jou gaat en hoe belabberd zij er voorstaan. Doe dan wat kom over de brug", citeren we nog even uit het hippe echte tiener blad. Opgemaakt met veel vette let ters en in kleuren is dit blad in een oplaag van 500.000 exempla ren verschenen. In korte, zakelijk en duidelijke taal „foneties" gespeld, wordt gezegd waar het om gaat. Sport- en jeugdbonden en pad vinders hebben zich achter de actie gesteld. Een club in Amsterdam heeft het „kom over de brug" letterlijk opgevat. Van tafels en stoelen is een brug op gebouwd, waar je overheen mag na een gulden te hebben betaald om dan je tientje af te dragen. „Dat geld is wel belangrijk" f« Zegt Lolke Osinga, die als staflid fs van het actiecomité speciaal met j® de tieneractie is belast, „maar «j het allerbelangrijkste is, dat tot j uitdrukking komt dat de tieners ook bij de kerk horen en dat ze in de zendingsproblematiek een [i wezenlijke functie hebben. jj Ze beseffen, dat niet langer j, kan worden gezegd die mensen daar hebben pech gehad, maar dat het ook hen aangaat." Daarom vermelden wij maar weer eens het gironummer 527600 in Amsterdam, een eigen giro nummer voor de tieners. (Van onze onderwijsredcctie) ROTTERDAM De Vereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs, uitgaande van de Gereformeerde Ge meenten hield gisteren in Rotterdam haar algemene vergadering. In zijn openingswoord ging voorzit- UTRECHT In het Brabantse bedrijfsleven zal geconcentreerd moeten worden hoe pjjnljjk dit ook is voor de werkgelegenheid. Zonder fusies en samenwerking komen er nog meer bedryfsslui- tingen. Het officieel orgaan van de Federa tie van katholieké en protestants- christelijke werkgeversverbonden schrijft dat het gaat om de strijkga- renindustrie, de kamgarenweverijen, de schoenindustrie en de lederin dustrie, enkele t ypisch Brabantse bedrijfstakken waar op het ogenblik het onderzoek aan de gang is; deze bedrijfstakken hebben vooral hun vestigingen in en rondom Tilburg. Het verbond stelt, dat concentraties bedrijfstakken in stand kunnen hou den die anders wellicht geheel ten gronde zouden gaan, maar anderzijds geven de werkgevers toe dat het werkloosheidsvraagstuk er niet volle dig mee wordt opgelost. Kritiek heeft het verbond op het beleid van de minister van econo mische zaken. In Tilburg en andere gemeenten is gevraagd om rege ringsfaciliteiten voor het aantrekken van bedrijven, maar naar het oordeel van het werkgeversverbond handelt de regering als een jager, die de pol der intrekt om een hert te schieten. (Van onze soc.-econ. redactie) „Er hapert fundamenteel iets, wan neer een initiatief om met vijftig man ergens een bedrijf tc beginnen, als kleingoed van de hand wordt ge wezen en dus niet voor faciliteiten in aanmerking komt. Er hapert nog meer wanneer Den Haag meent dat het aantrekken van bedrijven met liefst duizend of meer man een kwestie is van ijverig zoeken. Onder nemersinitiatieven ontstaan juist vaak in de kleinere en middelgrote ondernemingen. Elk groot bedrijf is klein geweest". Ter bestrijding van de werk loosheid zal voorts de opleiding van industrie-arbeiders breder en meer op mobiliteit gericht moeten worden. Hand- en hoofdarbeiders zullen blij vend moeten leren openstaan voor her- en bijscholing. De proefneming met een koop avond in Rotterdam heeft van vele kanten scherpe kritiek uitgelokt. De Christelijke Kruidenier noemt het ter ds. L. Rijksen onder meer in op het feit dat het 400 jaar geleden is dat de tachtigjarige oorlog werd ge voerd. Hij zag in die vrijheidsstrijd een voorbeeld voor deze slappe tijd van verbroedering. Voor positief op Gods Woord gegrontd onderwijs is Steeds minder plaats, hetgeen volgens ds. Rijksen mede blijkt uit de ko mende Mammoetwet, die een schijn- eenheid predikt. Onderwijs geven overeenkomstig Gods Woord is geen hobby, maar een plicht, die een grote verantwoorde lijkheid legt op overheid en ouders. Men kan ons wel verwijten dat we 100 jaar te laat leven, aldus de voor zitter, maar we houden ons tenminste bij de Christus der Schriften. een trieste beslissing. Schiedam zal j ru ook wel gauw een koopavond instellen, zoals Rotterdam er aan be gon omdat Capelle het deed. Het blad vervolgt: De sneeuwbal rolt verder. Straks komen de andere grote steden aan de beurt. Eind van de zaak is dat de openingstijden verlengd worden zonder dat daar meer inkomsten te genover staan, terwijl de kostenstij ging niet gering is. De redactie wacht nu op het initia tief van de eersté gemeente, die één koopavond onvoldoende vindt en een tweede gaat instellen. De redactie van Textiel-Visie, or gaan van de Christelijke bond van textieldetaillisten. voegt hier nog aan toe, dat Rotterdam de weg heeft vrij gemaakt voor een nationale koop avond. Terwyl het juist nu meer dan ooit geboden is, de kosten te druk ken, zal de detailhandel zich op een niet onaanzienlijke kostenverhoging moeten voorbereiden. Op kosten van de middenstand moet de binnenstad van Rotterdam naar de wensen van het gemeentebestuur 's avonds wat verlevendigd worden. Textiel-Visie oordeelt, dat de middenstand dit niet behoeft te betalen. Het gemeente bestuur moet hiervoor zelf de midde len maar op tafel leggen. Een koop avond acht dit blad alleen verant woord als er op andere dagen een overeenkomstige verkorting van de openingstijden komt. Jaarverslag Aan het jaarverslag van de secre taris, mr. J. de Heer, ontlenen we dat in een, gezien de grootte van de Bond, respectabel aantal plaatsen po gingen tot schoolstichting zijn of worden ondernomen. In Kampen, Berkenwoude, Krimpen aan den IJs- sel en Yerseke gaat het om de stich ting van een kleuterschool. Te Scher- penzeel, Leerdam, Werkendam, Amersfoort, Kruiningen en Ede zijn de plannen tot stichting van een la gere school in een meer of minder vergevorderd stadium. De kweekschool in Gouda telt 430 leerlingen, waarvan er 125 zijn ge huisvest in het jongensinternaat en zestig in de beide meisjesinternaten. Van de 77 kandidaten die eindexa men deden slaagden er 75. Alle 47 kandidaten voor examen volledig be voegd onderwijzer slaagden. Bij de scholenbond waren op 1 ja nuari aangesloten 1 kweekschool, zes uloscholen, 54 lagere scholen en veer tien kleuterscholen. Met inbegrip van de kweekschool worden deze onder wijsinstellingen bezocht door 10.533 leerlingen, terwijl het onderwijzend personeel wordt gevormd door 32 le raren en leraressen, 218 onderwijzers, 89 onderwijzeressen, 71 vakleer krachten en 25 kleuterleidsters. LEEUWARDEN Vanmorgen de vierjarige Anneke Bakker ov< leden, nadat zij gisteren voor h; huis in Birdaard bekneld raakte ti sen een boerenwagen, waarmee hi vader takken vervoerde en een ac teropkomende bestelauto waarvan remmen weigerden. NED. HERV. KERK Beroepen te Woerden (4e p.p. 2e toez.) en te Rijssen (vac. J. v. 't En< J. Bogaard te Ernst; te Woerden vac. J. J. Poot - toëz.): C. A. Korevi te Rotterdam. Bedankt voor Zalk en Veecaten: G. Baart te Nieuwpoort; voor Hooi zand- dr. H. R. Smid te Veenwoude Emeritaat verleend (per 1 juni) i J. J. Kalma te Boyl. GEREF. KERKEN Beroepen te Uithoorn: J. Goldschi ding te Dussen; te Murmerwoude: W. Bats te Marknesse; te Veenwoi sterwal: I. v. Til, laatstel. pred. v, geref. kerk- vrijgem. te Haulerwijk Aangenomen naar Luttelgeest-Ki re: F. W. Dillingh te Ternaard; n Hoorn: A. v. d. Zwaag te Ten Boer, bedankte voor Zuidwolde (Dr.), Zwl sluis, Rhoon, Uithuizen, Grootegast, Annaparochie en Loppersum. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Grootegast en Gerl klooster-Stroobos: H. Mostert te E derwijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor St. Jansklooster: P. Seggelink te Woerden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zoetermeer: A. Hoo| land te Werkendam: te Kootwijl broek: C. Wisse te Elspeet. Bedankt voor Scheveningen: G. Zijderveld te Middelburg; voor 1 Haag-zuid: J. v. Haaren te Amersfo Weer in Enropa weer mm. temp gisteren -1 Kopenhagen mist Londen zw.bew 1 Amsterdam onbew. Brussel onbew. -5 Luxemburg half bew. Parus zw.bew. -2 Nice geh.bew. 7 Frankfort onbew. -8 München geh.bew. -4 Zürlch geh.bew. -2 Genève geh.bew. 0 Locarno geh.bew. 2 Innsbrück geh.bew. -2 Rome weerlicht 9 Madrid mist -1 Majorca licht bew 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2