BREUK IN KVP-FRACTIE Commentaar Zeven keer stond vannacht laatste trein uit het zuiden stil JAMIN Rotterdam op de bres voor HET WEER Droog weer Belangstelling radio-reclame valt tegen Auto over de kop: dode Even naar buiten Rudi's kindershow naar Montreux Zes miljoen extra voor WAO-trekkers Pastoor Miedema wil nu hervormde kerk huren L Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 27 FEBRUARI 1968 - 48ste jaargang rt P. tMEMER 0(dr«d»cteuri Dt. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stanlvattich I» ghebleven mijn herl in »egHen«poetl" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Regeer een grote natie zo als ge een klein visje zoudt koken. LAO TSE Tieners kom over de „hitbrug" - pagina Kernmerk («roep Aarden-Bogners wil breuk Mr. lak roept op tot eenheid Om vier uur vannacht bleek: Ondanks de spanningen in de KVP, zijn de vertegenwoordigers van KVP, CHU en ARP in de Achttien nader tot elkaar gekomen. Dit bleek gisteren na afloop van de tiende bijeenkomst van de Achttien (zie pagina 5). Traag recht Drs. Aarden „Die afschuwelijke vaas neem ik mee. als prijs voor onze Olympische training." DE BILT Boven de Britse eilanden en de Noordzee hand haafde zich een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Langs de westflank van dit druksysteem trokken frontale storingen. Om streeks middernacht bereikte een dergelijke storing het uiterste noorden van ons land. Hij ver oorzaakte daar -wolkenvelden, die de nachtelijke afkoeling temperden. Er waren minimum temperaturen van ongeveer min drie graden bereikt. Neerslag van betekenis is echter niet ge vallen. In het midden en zuiden van het land, waar 'het onbewolkt bleef, vroor het in de nacht plaatselijk zes -graden. In de 'huidige w eersituatie komt niet veel verandering. De wolkenvelden die boven Noord- Nederland aanwezig zijn, zullen zich iets verder naar het zuiden uitbreiden. Vannacht wordt op nieuw lichte, en op enkele plaatsen matige vorst verwacht. (Van onze parlementsredaetie) DEN HAAG Vanmorgen is de bom gebarsten: vier Twee de-Kamerleden van de KVP hebben besloten uit de fractie te treden. De tegenstellingen in de fractie bleken vanmorgen gro ter dan men dacht, zo deelde fractieleider drs. W. K. N. Schmel- zer na afloop van het beraad mee. Mejcffrouw A. A. M. Kessel, mr. H. W. van Doorn, drs. P. J. Janssen en drs. J. M. Aarden zullen een af zonderlijke fractie in de Kamer gaan vormen. Ze waren niet langer in staat vertrouwen in de KVP-fractie als geheel te stellen, aldus de her Schmelzer. Tijdens het fractieoverleg, dat een half uur' duurde, konden de tegen stellingen tussen de vier KVP-Ka- merleden en hun 38 collega's niet worden overbrugd. De heren Van Schaik, Mommer- steeg en Westerterp, die ook tot de „radicalen" konden worden gere kend, „zagen géén aanleiding om onvoldoende vertrouwen in de frac tie als geheel te stellen". Kloof Op een persconferentie zette drs. Scvhmelzer vanmorgen dé ontwik keling binnen de KVP-fractie sinds vorige week donderdag uiteen. In een gesprek tussen het fractie bestuur en de heren Aarden, Jans sen en Van Doorn vrijdagmorg- gen bleek dat de tegenstellingen betrekking hadden op dieper liggen de factoren, veel dieper dan bijvoor beeld wat in televisie-uitzendingen is gezegd. Vooral de problemen ten aanzien van een christen-democratische sa menwerking waren van zo funda mentele aard, dat het fractiebestuur overbrugging niet wenselijk en ook niet voor mogelijk hield zonder af breuk te doen aan eigen opvattnig- en, zoals deze in de resoluties van de partijraad in Arnhem, in decem ber vorig jaar, waren nergelegd. De KVP-radicalen hebben van nacht tot vier uur vergaderd in hotel Terminus in Utrecht. Daar zijn de onderlinge verschillen niet uit de weg geruimd. Na afloop werd geen communiqué uitgegeven, wat al de indruk van een defintieve breuk wekte. In die vergadering heeft mr. Cals e endringend beroep op de groep AardenBogaers gedaan, de eenheid te bewaren. De groote meerderheid van de veertig aanwezigen onder- strepte dit met applaus. Maar de vier genoemde Kamerleden wilden hier niets van weten. In Utrecht waren vannacht ook enkele CHU- en ARP-radicalen aan wezig als waarnemer, onder wie drs. Th. Kuiper (a.r.) en drs. Vier- sen (c.h.). (ïrein-Toegangsbiljet met 3x reduktie HILVERSUM Vrijdagmorgen om één minuut voor acht start de Stichting Etherreclame <STERt ook met radio reclame. De belangstelling hiervoor blijkt niet zo groot te zijn als werd verwacht. De „reclame-blokken" op Hilversum I en Hilversum II zijn niet geheel be zet. die op Hilversum III zijn voor een groot deel niet gevuld. Ontstemd Gisteren werd bekend, dat mr. Cals bijzonder ontstemd is over de weigering van de heren Aarden en Bogaers om de conclusies van het j rapport van de „wijze mannen" te j aanvaarden. In een brief aan de twee fractie voorzitters hebben de „wijze man nen" hun verwondering uitgespro ken over de weigering van drs. Bo gaers. vice-voorzitter van de KVP te worden. In persoonlijke contacten en telefonisch hadden Aarden en Bogaers nadrukkelijk gezegd dat de voorstellen van de vier KVP'ers voor hen niet onaanvaardbaar wa ren. Deze gang van zaken heeft waarschijnlijk mede bijgedragen tot een minder goede verstandhouding tussen de heren Bogaers en Aarden aan de ene en mr. Cals aan de an dere kant. AR-radicalen Mr. Biesheuvel zei gisteravond in een uitzending van „Hier en Nu" dat hij het optreden van de heren Aarden en Bogaers betreurde. Hij noemde het rapport van de „wijze mannen" een positieve bij drage om tot overeenstemming in de KVP te komen. Mr. Biesheuvel deelde voorts mee dat hij en AR-vice-voorzitter dr. A. Veerman vanavond een gesprek met de AR-radicalen zullen hebben. De afgelopen dagen was er tussen hem en de radicalen reeds in goede sfeer contact geweest. Zaterdag zullen de radicalen uit KVP, ARP en CHU in Utrecht bij eenkomen. In het weekeinde zal ook de KVP-groep die bekend staat als de stroming-Couwenberg zich nader beraden. De heer Couwenberg is voorstander van een deconfessionali sering van de KVP. Hij was een van de inleiders op het Arnhemse congres waar zijn denkbeelden slechts door weinigen gesteund werden. De voorzitter van de CH-jongeren organisatie, de heer Jac. Huijsen, zei gisteravond op een vergadering in Woerden dat hij een eventueel uit treden van drs. Bogaers uit de KVP uitermate zou betreuren, gezien de invloed die de heer Bogaers binnen de KVP in progressieve richting kan uitoefenen. Als aparte groepering zouden de radicalen naar zijn mening slechts dienst kunnen doen als een zesde politieke christelijke stroming. De heer Huijsen noemde drs. Aarden „horende doof en ziende blind" als hij geen oog meent te hebben voor de huidige gunstige ontwikkeling binnen de CHU, waar bovendien sinds zaterdag vier van de zes leden van het dagelijks bestuur van uit gesproken progressieve signatuur zijn. SAN ANGELO/VS Na een ruzie met zijn vrouw heeft een 25-jarige vader van drie kinderen zichzelf zon dagavond in San Angelo laten ver branden. ZELHEM De 21-jarige A. F. M. Waenink uit Hengelo (Gld.) is gis teravond om het leven gekomen, toen hij met zijn auto van de weg raakte en tegen een boom botste. UDEN Gistermiddag is op de weg tussen Uden en Vorstenbosch een personenauto met vermoedelijk hoge snelheid uit een bocht gevlogen, over de kop geslagen en tenslotte te gen een boom gebotst. Een der inzit tenden, de 26-jarige J. M. Ulehake uit Schijndel werd gedood. De bestuurder werd licht, en een derde inzittende zwaar gewond. AMSTERDAM Gistermorgen is op de Westhavenweg in Amsterdam de 28-jarige J. A. Schrijver met zijn auto geslipt. Hij werd dusdanig ge wond dat hij in de loop van de avond in het Wilhelminagasthuis is overle den. Om één uur vannacht gingen de KVP-radicalen zich even vertre den om nieuwe krachten te ver zamelen. De heren waren er hard aan toe. Daarover zullen drs. Bogaers (rechts) en mr. Cals het wél eens zijn geweest. DELFT Uitgelaten car- navalvierders hebben van nacht de laatste trein, die rond kwart voar twaalf uit Breda naar Den Haag ver trok en afgeladen was met boven-de-Moerdij kse-nieu ws- gierigen die een feestneus in het zuiden hadden opgezet, zeven keer laten stoppen door zevenmaal aan de noodrem te trekken. Op het traject BredaLage Zwaluwe stond te trein zelfs meer dan vijfmaal stil. Met zeer grote vertragnng kwam de trein dan ook in Den Haag aan. Spoorwegbeambten hadden op een der tussenstations inmiddels een politiepost bij Dordrecht ge waarschuwd. die een van de ergste belhamels arresteerde. Voordat het echter zover was, vond ten aanschouwen van alle treinreizigers een ernstige worste ling tussen deze jongeman en de politie plaats. Spel HILVERSUM De Rudi Carrell- show, zaterdagavond door de VARA uitgezonden, zal ons land vertegen woordigen op het concours om de Gouden Roos van Montreux (van 25 april tot en met 2 mei). In deze show trad Rudi Carrel op met kinderen van verscheidene nationaliteiten. Buiten mededinging worden inge zonden het AVRO-programma Nina meets Boy (de Amerikaanse zange res Nina Simone en Boy's Big Band) en het gisteravond door de KRO uit gezonden programma De wonder lijke lotgevallen van Ria Valk. Zes politieagenten mosten eraan te pas komen om de jongeman, die nog in een carnavaleske stem ming verkeerde en misschien dacht dat alles maar spel was, te overmeesteren. De man werd in een arrestanten wagen geduwd terwijl de conducteur kleding stukken en schoenen, die tijdens de worsteling verloren war ge raakt, voerbracht. E conducteur zei vannacht: „Zo heb ik het nog nooit meegemaakt. De baldadigheid is veel groter dan vorig jaar. Heus we tolereren veel deze dagen. Polonaise Wanner door de gangen van het begin tot het eind polonaise wordt gelopen, zoals vannacht, daar zeggen we niets van. Ook dat schreeuwerige zingen en ge toeter vinden we niet erg. Maar wat vannacht gebeurd is, loopt alle spuigaten uit: zeven keer aan de noodrem trekken en dan nog wel op de meest kwetsbare punten zoals aan het begin van de Moerdijkbrug." Zoveel mogelijk immigranten van Aziatische afkomst, voornamelijk uit Kenya, dat hun verblijf aldaar on mogelijk maaktkomen naar Enge land. Haast is geboden, omdat het Britse parlement op het punt staat een wet aan te nemen, die de immi- grantenstroom tot 1500 mensen per jaar beperkt. Op de foto de aankomst van een der vele immigranten- families op Gatwick Airport. Ze zijn afkomstig uit Nairobi. Vanwege de komende maatregel worden in Lon den tal van protestoptochten ge houden. morgen voordeel advocaatbowls 150 gram van 89 voor 79 niet duur wal heerlijk NVV: Brandweer moet beroepskorps zijn Prinses Irene en prins Carlos voor televisie HILVERSUM Een tv-team onder leiding van de NTS-chef Carel Enke laar is naar Madrid gereisd voor een interview met prinses Irene en prins Hugo Carlos. Het echtpaar zal worden geïnterviewd door de heer W. L. Brugs- ma. Het plan is het interview ongeveer een uur te doen duren. Komt het tot stand, dan zal het worden uitgezonden komende dinsdag a.s., waarschijnlijk op Nederland 2. UTRECHT Het bestuur van de i bedrijfsvereniging detailhandel en ambachten heeft besloten, degenen die op 30 juni 1967 op de uitkering ingevolge de interimwet invalidi- teitsrentetrekkers een aanvulling ontvingen, deze aanvulling ook na die datum te blijven verstrekken tot maximaal de 65-jarige leeftijd. Als dat niet was gebeurd, zouden de betrokkenen bij de invoering van de wet op de arbeidsongeschiktheid per 1 juli 1967 zijn geconfronteerd met een teruggang in hun inkomen. De DETAM had al eerder besloten, de aanvullende uitkering gedurende maximaal drie jaar te blijven verstrekken. Ook aan degenen die in verband met de hoogte van hun inkomen op 30 juni 1967 niet onder de ziekengeld verzekering vielen, zal een aanvul ling op de WAO-uitkering worden verstrekt. Hiermee wordt een aanbe veling van de Stichting van de Ar beid opgevolgd. Met dit besluit is een totale uitke ring van ongeveer zes miljoen gulden gemoeid, wat over tien jaar verdeeld zal moeten worden opgebracht. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Grote be roering is gewekt door een scherpe aanval van het NVV op de Rotterdamse vrijwillige brandweer. Op een kadervergadering van deze socialistische vakcentrale werd uitge sproken dat Rotterdam spoedig een volledige beroepsbrandweer behoort te hebben. En dat terwijl de vrijwillige brand weer juist grote bewondering van des kundigen in binnen- en buitenland heeft geoogst vanwege haar optreden bij de grote oliebrand bij Pakhoed en bij de grootste raffinaderijbrand die ooit ter wereld woedde: die bij Shell ln Pernis. Burgemeester Thomassen gaf, zij het in passende parlementaire ter men, lucht aan zijn verbazing en ver ontwaardiging en adviseerde de brandweerleiding de hele zaak niet eens ernstig te nemen. Ook wet houder Jettinghoff uitte zijn verba zing en ir. R. Dijkshoorn, die als di recteur van de gemeentelijke reini- gings, transport en brandweerdienst, voor de vrijwillige brandweer in ge meente-ambtelijk verband verant woordelijk is, meende dat een stuk burgerzin als de vrijwillige brand weer voor een stad met de grootste haven ter wereld onbetaalbaar is, dat men, gezien de zeer hoge mate van doelmatigheid en deskundigheid van de mensen, zeker niet mag afbre ken. Fransen verontrust over houding F.S PARIJS De Franse premier Pompidou heeft gisteren op een perslunch in Parijs een beroep op de Amerikaanse leiders gedaan maatre gelen te nemen om de groeiende an ti-Franse gezindheid in de VS tegen te gaan. Net als alle andere Fransen, aldus Pompidou, betreur ik de an ti-Franse gezindheid in de VS zeer, omdat het Amerikaanse en Franse volk een lange traditie hebben van vriendschap en hechte banden en el kaar diensten hebben bewezen. On danks alle meningsverschillen tussen de Franse en Amerikaanse regering bleef de vriendschap tussen beide 'anden bestaan, zo zei Pompidou. "TEN bülage van de nota van de defensieminister naar aanleiding van het eindverslag der vaste de fensiecommissie uit de Eerste Ka mer over de defensiebegroting 1968 bevat een statistiek over de gemid delde behandelingsduur-in-eerste-in- stantie van de verzoeken om toe passing van de Wet Gewetensbexwa- ren Militaire Dienst en de gemiddelde duur van de beroepsprocedure in de tot januari van dit jaar afgehandelde gevallen. Dan blijkt, dat de commissie van advies voor de dienstweigeringswet gemiddeld na 52 dagen advies aan de minister uitbracht, terwyl de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State advies over de be roepen op de Kroon uitbracht ge middeld na 148 dagen. De Raad van State deed dus gemid deld bjjna driemaal zo lang over zyn advies als de commissie. Wij aarzelen niet de duur van gemid deld byna vyf maanden veel te lang te noemen. De Raad van State moet evenals de commissie de belanghebbende horen en daarna advies uitbrengen. Wy kunnen ons geen reden denken waar om de adviseur in beroep (de Raad van State) byna driemaal zo lang over zyn advies moet doen als de advi seur in eerste instantie (de commissi* voor advies). Wanneer wy hier de vinger op leg gen, dan opdat de Raad van State zich herzie. Ook op ander terrein het verlenen van een ontgrondingsvergunning in beroep en de behandeling in beroep inzake goedkeuring van bestem mingsplannen hoort men van be slissingen in beroep die te traag af komen. Tcrwille van de belanghebbende bur gers moeten wy by de afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State wel aandringen op ver snelling van de administratieve rechtspraak. De deugdelykheid van de beslissingen behoeft daarbij heus niet in het ge drang te komen. (Van onze kerkredactic) SCHAESBERG Bisschop Moors van Roermond heeft de parochieraad van de ontslagen pastoor Miedema laten weten, dat hy niet van plan is. het kerkgebouw te verburen, om pastoor Miedema in de gelegenheid te stellen, missen op te dragen voor zyn aanhangers. Naar wij vernemen, is pastoor Mie dema nu van plan de hervormde ge meente van het naburige Nieuwen- hagen (Schaesberg heeft zelf alleen maar een rooms-katholieke parochie) te vragen, haar kerkgebouw te ver huren. Waarschijnlijk zal de kerkeraad dit niet doen. Van de zijde van ds. D. Schneider vernamen wij, dat hij het ontslag van pastoor Miedema diep betreurt en geheel achter zijn beleid heeft gestaan, maar het minder ge wenst acht. dat de hervormde ge meente op deze wyze in het conflict betrokken zou raken. Bij de opvolger van pastoor Mie dema, aalmoezenier J. Lumey, was de kerk afgelopen zondag nog niet voor de helft gevuld. Bovendien lie- pen nog enkele kerkgangers tijdens j de missen weg, omdat zij zich er gerden aan de „conservatieve" wijze van mislezen. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: D per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een grote luxe Sierknijper. I De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam- straat: I plaats: I Inzenden aan Bureau van dit bfad I hokje zwart maken naar kauze j

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1