Faiust naar het stadhuis? ORIËNTATIE VAN BLIJSTRA Verkiezingscampagne begint in Amerika opgang te komen Christelijke visie op misdaad en straf verandert Kanttekening Verre vrienden leven dogen verder KORTER WERKEN EN WAT HET KOS T fc ZATERDAG 17 FEBRUARI 19( XT EN goede buur is beter dan een verre vriend, luidt een Nederlands spreekwoord. Nu vormen buur en verre vriend nauwelijks meer aparte groepen. De verre vriend van vroeger is ons allen naby gekomen. Indien niet lijfelijk dan toch door de informatie die wij over hem hebben en die ons in feite van minuut tot minuut ter beschikking staat. Geen wonder dat een hedendaags wysgeer, de Amerikaan McLuhan, onze aarde al aanduidt als een „global village", als een werelddorp, waarin wij in toenemende mate dicht opeen wonen en straks ook alles van allen weten. Deze ontwikkeling openbaart zich tegeiyk in een eveneens toe nemend besef van medeverantwoordeiykheid. Het is naar verre landen dat onze ontwikkelingsminister Udink vandaag een belangryke reis gaat ondernemen, verre landen die tegeiyk goede vrienden zUn: Thailand, Indonesië en Maleisië. Een belangryke reis vanwege het reisdoel, en óók omdat selfs aan wie hieromtrent misschien enige twyfel hebben gekoesterd intussen duideiyk zal zyn geworden dat de ont wikkelingshulp by deze bewindsman in vertrouwde handen is. Zelf had ik in dit opzicht reeds goede verwachtingen. TVfELK karakter onzo regering aan ons aandeel in de totale ontwikkelingshulp gegeven wil xien, mag bekend heten, zy geeft de voorkeur aan enig gericht helpen, ervan uitgaande dat de meeste hulpverlenende landen wel bepaalde voorkeuren zullen hebben. Niet uiteraard dat het ene hulpbehoevende land minder Is dan het andere; er kan echter voordeel uitgaan van een niet al te grote versnippering door elk hulpverlenend land als zodanig. Dat, behalve uiteraard naar de West. onze genegenheid dan in het byzonder uitgaat naar Indonesië, ligt voor de hand. Daar Is. zoals bekend, de situatie nog altyd moeliyk, maar onder het huidige bewind zyn niettemin voorwaarden ge schapen voor verbetering. Waarnemend-president Socharto heeft onder niet benydens- waardige omstandigheden de teugels In handen moeten nemen. Het mag reeds worden gezegd dat zyn bewind bezig ls aan geloofwaardigheid te winnen. De zaken zyn er al wat gestabiliseerd en nu verkeert naar de Nederlandse indrukken Indonesië in een overgangsperiode van stabilisatiepolitiek naar ontwikkelingspolitiek. T~\E stabilisatie houdt voorlopig ln, dat de beangstigende inflatie een keer heeft genomen; er komt zelfs al een meer gereguleerde belastingheffing van de grond; en het is wel duideiyk dat de aanvankeiyke stabilisatie een voort gang behoort te hebben in een fase die meer door ont wikkeling zal zyn gekenmerkt. Er is daarom ln Indonesië werk aan de winkel. Voor de regering. Voor de eigen bevolking. En voor allen die van buiten helpen willen. De problemen liggen er naar myn mening vooral ln de sectoren van landbouw, onderwys en transport. Zeker ook by het transport. Indonesië Is een eilandenryk met alle gevaren van een uiteenvallende markt. Ik meen te weten dat ook van het Nederlandse bedryfs- leven uit een groeiende belangstelling bestaat voor de moge- ïykheden die Indonesië biedt. x In de algemene ontwikkeling dan Is Indonesië achterop gekomen by andere landen die aanvankeiyk ook tot de hulp behoevenden moesten worden gerekend. By de landen waar het goed gaat zyn ook Thailand en Maleisië, en het zou my niet verbazen indien minister Udink in deze beide begrip gaat vragen voor het feit dat Nederland zyn activiteit thans nog wat sterker op Indonesië richt. ]\|ENi mag hopen dat onder het huidige bewind Indonesië een wat rooskleuriger toekomst tegengaat. Maar het heeft daarby ruggesteun nodig, zoals wy zelf na de oorlog de ruggesteun behoefden die het thans zo gemakkeiyk ge kritiseerde Amerika ons toen zo gul heeft geboden. Ontwikkelingshulp wordt vaak spoedig getrokken in de sfeer van de sentimenten. Als regel ls het dan een ondank bare taak. te pleiten voor een meer redeiyke benadering. Neem byvoorheeld de bewering dat de kloof tussen de ryke en de arme landen nog altyd breder wordende zou zyn, wat dan zou wtyien op het onvoldoende van de verstrekte bystand. Het argument is ondeugdeiyk. Ontwikkelingshulp zal niet gericht moeten zyn op geiyktrekking van de niveaus; in dit verband kan worden bedacht dat ook de financiële kloof tussen Amerika en ons nog altyd breder aan het worden is betekent dit dat we nog altyd hulp uit Amerika behoren te ontvangen? TVEE. doel van de hulp zal moeten zyn de daarvoor ln aanmerking komende landen een redeiyke bestaans- mogeiykheid te verschaffen alsmede het bevorderen binnen die landen van zelfstandige mogeiykheden tot verdere groei. Wie het anders stelt behoort zich af te vragen of hy met zyn kritiek niet bezig Is ontmoedigend op anderen in te werken. Aan toch niet te bevredigen gevoelens by de rykere landen van in de hulp te kort te schieten hebben dc ontwikkelings landen geen behoefte. Wèl aan hulp In de mate zoals die door ons land en onder onze regering wordt geboden. Er is reden tot goed vertrouwen dat mede door de reis die de minister vandaag aanvangt de banden met de verre vrienden ginds zullen worden verstevigd. DIEMER ..Mijn dagen en nachten zijn vol vrees. Ik verdrink in mijn angst voor de dood en ben dan nog bang, dat die angst mijn dood zal ver haasten. Overal zie ik het einde: in de doodsberichten in de kranten, de begrafe nissen, de doeken van oude meesters, een zinspeling op de Romeinse keizers, een aanhaling van Shakespeare, een spelend kind, dat mij zal overleven, een jonge vrouw die over mij heen kijkt, een andere grijsaard, de zee, de wolken, de lucht, die blijven, die ik weldra niet meer zal zien." Zo spreekt een oude man. een van. de deelnemers aan het 72 bladzijden lange gesprek, dat R. Blijstra met en over Goethes be roemde creatie doctor Faust laat voeren. Het boekje heet Een Faust; het is een uitgave van N.V. De Arbeiderspers te Amsterdam en kost 4.90. Een gesprek dus. gevoerd door A en B, de reeds genoemde oude man, Faust. Margaretha. een leerling, een arts, Mefistofeles, een mi nister-president, de professoren O. P, Q en R, Beëlzebub, Asmodi, Belial, Astaroth, een commenta tor, enkele meisjes en de presi dent van Noord en Zuid. Mis schien heb ik nog wel een perso nage vergeten te noemen. De bedoeling van deze omslachtige opzet is (ik citeer de achterkant van het boekje) „de enorme pretenties van het Faustmotief en de Fausttragiek door te prikken £n onschadelijk te maken, om Faust zo neer te zetten op een zeer onhe roïsch. nochtans veel meer menselijk voetstuk. Blijstra keert de essentie van het oude thema om: niet het meisje wordt ver oordeeld en gered maar Faust zelf... Hij trouwt gewoon met Margarethe, die hiermee als my thologische figuur voorgoed heeft afgedaan. „De uitgeverij spreekt voorts van „de geestigste en do delijkste tegenstaat, die Blijstra aan de opgeblazenheid van het 'klassieke' thema kon toebren gen". Pretentie We hebben hier dus voor ons een poging tot ontmythologise ring van Faust en Gretchen, twee van de weinige waarlijk levende figuren uit de wereldliteratuur, welke poging de uitgeverij tot mythologische proporties pro beert op te blazen. Aan de criti cus de taak. ten eerste om de enorme pretentie van dit uitge- versproza door te prikken en ten tweede Blljstra's boekje op zijn werkelijke waarde of onwaarde te schatten. Blijstra is in zijn 67e le vensjaar. Wat de oude man zegt, zal hemzelf niet helemaal vreemd kunnen zijn. Als het gesprek had gegaan tussen deze oude man aan de ene kant en figuren uit Goethes Faust ter an dere zijde, dan zou het gesprek veel duidelijker zijn geweest dan nu. In de tragedie heeft men be dachte figuren (creaties van een genie), die dan zouden onder vraagd worden door een levend mens van anderhalve eeuw later. Maar eigenlijk is de zaak zo nog niet helemaal duidelijk gesteld. Strikt genomen neemt Blijstra niet de figuren van Goethe op de korrel, maar anderhalve eeuw vaak opgeschroefd, soms zwijme lend commentaar. In kern is het weinig briljante, omslachtige heen en weer gepraat in Blijstra's boekje een poging tot een moderne benadering van de Fa us t-problematiek. Dit had in een essay kunnen gebeuren. Het is het goed recht van de auteur de reeds eerder door hem gebruikte dialoogvorm te hanteren. Ook Dirk Coster heeft deze vorm van gelezen to neel gebruikt Maar het is niet voldoende een aantal figuren te bedenken die met elkaar con verseren. Het moeten dan ook fi guren zijn. Iedereen praat in dit boekje in ongeveer dezelfde stijl en toon. Bovendien maakt deze uitvoerige dialoog de indruk van improviserend te zijn opgezet, welke methode wel een zekere frisheid kan meebrengen, maar meestal schade doet aan de structuur van het geheel. Waardeloos Ik heb veel respect voor Blijstra, die in de literatuur zijn sporen heeft verdiend, maar dit boekje vind ik waardeloos ge praat. Het kan best zijn dat er een soort echt hartzeer achter zit, maar dat is er dan niet uitgeko men. Is de bedoeling geweest een geestige, briljante persiflage te schrijven, ook dan kan men niet van een succes spreken. Op mij maakt alles de indruk van ty pisch intellectuelen-gebabbel, waarbij men aan het eind nog meer in de mist zit dan bij het begin. Men kent dit ongerief uit radio en t.v., voor een gevoelig mens even erg als zout water of verontreinigde lucht. Onontkoombaar Bovendien: men kan Goethe toch niet meten met de maatsta ven van de tweede helft der 20e eeuw! Lust men hem niet, dan kan men hem rustig laten voort- vegeteren in bibliotheken, vak werken en schoolboeken. Maar natuurlijk heeft de auteur met de figuren van Faust en Gret chen zoals men dat noemt ge worsteld. Vermoedelijk heeft hij Goethe vroeger zeer hoog gesteld en ervaart nu met bitterheid, dat die romantisch-idealistische ver hevenheden voor de mens van vandaag weinig of niets beteke nen. Het hedendaags horizontalisme en ontluisteringsstreven houdt zich bezig met de opruiming van negentiende-eeuwse restanten. Dit is een onontkoombaar proces, want het behoort tot de liquida tie van de renaissance-cultuur (waarvan de romantiek de punt op de i was). Elke nieuwe tijd moet de oude waarden herwaarderen. Dat hoeft heus niet zo zachtzinnig te gebeuren, want wat op een duur van eeuwen is berekend, kan te gen een stootje. Wel kan een sa menleving het niveau verliezen, waarop bepaalde meesterwerken kunnen worden verstaan, al is het ook maar cultuurhistorisch. Ortega y Gasset is voor deze ver paupering bang geweest. Niet helder Blijstra behoort niet tot de nieuwe barbaren; hij wil zich eerlijk in een sterk veranderde tijd oriënteren. Maar zijn inzicht is niet diep en helder genoeg, en zijn literair vermogen is (min of meer 'derhave') niet voldoende sterk geweest om Faust en Gret chen metterdaad naar het stad huis te sturen. Dr. C. RIJNSDORP Romney Rockefeller Kennedy McCarthy ln T TIT opiniepeilingen Verenigde Staten blijkt tel kens weer, dat het verloop van de strijd in Vietnam wel de po pulariteit van president Johnson (al dan niet nadelig) beïnvloedt, maar geen verandering brengt in het feit, dat verreweg de meeste Amerikanen die oorlog als een gerechtvaardigde actie beschou wen. Het heeft dan ook weinig zin, in het huidige stadium van de cam pagne voor de presidentsverkie zingen veel waarde te hechten aan de uitslag van peilingen naar de mate, waarin het publiek instemt met het Vietnambeleid van Johnson. Hoogstens blijkt eruit, dat men geen blind ver trouwen in de president heeft En dat kan geen kwaad. Zolang mag worden aangeno men dat Johnson in november opnieuw als kandidaat van de Democratische partij aan de presidentsverkiezingen zal deel nemen en dat voor die tijd geen politieke oplossing wordt gevon den voor het Vietnamese pro bleem, is er pas eind oktober iets te zeggen over de kansen van Johnson. „Primaries" Het duurt echter nog lang voordat het oktober is. Om te beginnen moeten nog de voorver kiezingen worden gehouden. Deze monden uit in nationale partij conventies, die hun kandidaten aanwijzen voor het presi dentschap en hetvice-presi- dentschap. New Hampshire is vanouds de eerste staat, waar dergelijke „primaries" worden gehouden. Omdat de voorverkiezingen slechts in een deel van de vijftig staten worden gehouden, behoe ven zij niet van beslissende bete kenis te zijn voor de keus van de partijconventies. Ook al omdat de gedelegeerden slechts bij de eerste stemming gebonden zijn. een bepaalde kandidaat te steu nen. In 1960 is echter gebleken, dat de „primaries" wel degelijk van belang zijn. John F. Kennedy wist toen al in een vroeg stadium zijn rivaliserende partijgenoten uit te schakelen. Dit leidde ertoe, dat ook in de staten die geen voorverkiezingen kennen, de aan hangers van Kennedy in de meeste gevallen aan het langste eind trokken. Goldwater Een soortgelijk geval deed zich in 1964 voor. toen senator Gold water ook al bij de voorverkie zingen onverwacht groot succes boekte. Later bleken zijn Repu blikeinse partijgenoten hem zo danig te hebben onderschat, dat hij al zeker van de kandidatuur KORTER WERKEN is het parool bij zowat alle onder handelingen over de nieuwe collectieve arbeidsovereen komsten, zoals in „de bouw". Motief: nu de loonstijging matig moet zijn, is dit een aantrekkelijk middel om de welvaart toch te vergroten. De werkgeversbonden waar schuwen dat werktijdverkor ting volgend jaar op de loon kosten gaat drukken. Het ka binet heeft om die reden de cao voor de havens al opge houden. Op een beslissing wacht ook nog de crisis binnen de KVP-Tweede Kamerfractie. Of Aarden c.s. er nog langer kunnen aarden, zal wel spoedig blijken. Een aardverschuiving zit er mis schien in. maar een ontaarde KVP-ploeg is ook niet alles. Boer Verlaan zorgt in de Kamer toch wel voor ontaarding, wat hem deze week de woede van minister Polak en voorzitter Van Thiel op de hals haalt. De CDU-fractieleiders (ho ho) nemen in Drachten geen woord terug van hun TV-betoog voor christelijke partijvorming. Beer- nink wel die komt de ambte naren vooral in de secundaire sector een eind tegemoet en in de Kamer heeft dan ook geen enkele motie een kans. De vrolijkheid van De Jong en Luns bij hun terugkeer uit Londen klopt ver moedelijk niet helemaal met de Nederlandse successen op het Europese front Atoomgeheimen komen deze week op straat te liggen en pro fessor Kistemaker voorspelt dat proces. denen. Hij komt voor Amster damse studenten de revolutie preken, terwijl in West-Berlijn 150.000 mensen in een pro-Ame- rikademonstratie meelopen. Dat brengt ons op Vietnam. De kansen op vrede lijken verder dan ooit. pogingen van Oe Thant ten spijt. Hoe-é wordt bijna op de Vietcong heroverd, maar nu wordt Saigon weer bedreigd. Het buitenlands nieuws blijft verder beperkt tot de voorgeno men Belgische verkiezingen, een aardbeving op twee Griekse ei landen. het bedanken van een aantal (kansloze) landen voor dc Olympische Spelen nu Zuid-Afri- ka wil meedoen, de veroordeling van de Amerikaanse negerjongen Preston Cobb tot achttien jaar na een jarenlang geruchtmaken' uranium een goedkope energie bron wordt Dat zou een eind aan Amerika's eerste rol betekenen. Dat zou de Duitser Dutschke wel willen, zij het om andere re- Voor de Westkapelse kust ver drinken zeven man van een aan gevaren Zweeds schip. In Den Haag komen twee jonge mensen bij een brand om. Een Duitser vermoordt een Nijmeegse winke lierster. Even een pauze in het fusiege- weld, behalve dat de handelsreus Internatio Van Swaav overneemt. Hoogovens maakt bij ongeveer gelijke omzet een mooie winst. In Groningen moeten twee strokar tonfabrieken sluiten, en daar zijn toch al zoveel werklozen. De ver huizing van de girodienst naar Arnhem gaat voorlopig niet door. En Nederland had weer eens een goede TV-actie voor de gehandi capten. DEZE WEEK GEZEGD: „Er zijn nog Nederlanders die bereid zijn iets voor niets te doen" (Minister Polak). Geen Kamermuziek Door ziekte was onze redacteur J. Prillevltz deze week niet ln staat zijn rubriek Kamermuziek te verzorgen. van zijn partij was, voordat de nationale conventie bijeen zou komen. Kennedy won in 1960 met de hakken over de sloot van Nixon, die de wervingskracht van zijn tegenstander had onderschat De aarts-conservatief Goldwater leed een verpletterende neder laag tegen Johnson, omdat de Amerikanen niets van zijn avon tuurlijke politieke denkbeelden moesten hebben. Over het algemeen wordt in Amerika aangenomen, dat de po gingen. Johnson de kandidatuur van zijn partij te onthouden, op niets zullen uitlopen. Senator Bob Kennedy heeft een meer be rustende dan afwachtende hou ding aangenomen en senator McCarthy bereikt met zijn tegen- kandidatuur wellicht het tegeno vergestelde van wat hij nastreeft. Half jaar Dit betekent niet dat Bob Ken nedy voor dit jaar alle hoop heeft opgegeven. Het duurt nog ongeveer een half jaar, voordat de partijen hun kandidaten aan wijzen. Er kan in die tijd nog veel gebeuren. Maar zoals de za ken er nu voorstaan, wordt de positie van Johnson binnen de Democratische partij niet wezen lijk bedreigd. Volkomen open is nu nog de strijd in het kamp der Republi keinen. In New Hampshire staan begin volgende maand de vroege re vice-president Nixon en degou- verneur van Michigan. Romney, tegenover elkaar. Aangenomen wordt dat de openhartige gou verneur met zijn gematigde denkbeelden, niet opgewassen zal zijn tegen de gewiekste partij man Nixon. De kans dat Nixon op eenzelf de wijze de Republikeinse veste zal overrompelen als Goldwater in 1964 deed, is niet groot. In alle staten en met name die waar geen voorverkiezingen worden gehouden zijn zijn tegenstan ders op hun hoede. Veelal wordt getracht een vertegenwoordigen van de eigen staat (een ..favorite son") als aspirant-kandidaat naar voren te schuiven. Verliezer Verwacht wordt, dat Nixon met de meeste toegezegde stem men ter conventie zal verschij nen. Het zullen er zoals de papieren thans liggen echter te weinig zijn om bij de eerste stemming de kandidatuur te ver overen. Bij de tweede (vrije) stemming zal pas blijken of men de voorkeur geeft aan Nixon. die een nog harder lijn in Vietnam voorstaat dan thans wordt ge volgd en de naam heeft, een „verliezer" te zijn. Nixon heeft niet alleen te ma ken met Romney. maar ook met gouverneur Reagan van Califor- nië, de staat waar Nixon zelf Nieuwe gezindheid nodig geacht (Van een onzer redacteuren) OOSTERBEEK Het bijbelse begrip gerechtigheid kal men samenvatten in het woord gemeenschapstrouw. Hq richten, recht spreken heeft er niet een dreigende, maa( juist een bemoedigende klank. Het helpende en reddeni karakter staat in de bijbel zo sterk op de voorgrond, dj richten vaak is: richten uit de hand van de onderdrukkejl Richten is dan haast gelijkwaardig aan bevrijden. thuishoort. Zij richten zich bei den tot het deel van de kiezers, die in Republikeinse kring als conservatief worden aangeduid. Van Reagans houding kón afhan gen, of Nixon tenslotte voldoende stemmen in de wacht kan slepen. Als Reagan besluit, de verkie zing van Nixon aan te bevelen, is hij uitgeschakeld voor de kandi datuur voor het vlce-presi- dentschap. Een conventie kiest geen tweetal, dat tot dezelfde vleugel van de partij behoort en bovendien nog uit dezelfde staat afkomstig is. De vraag is dus, of Reagan belangstelling heeft voor het vice-presidentschap. Akkoord Mocht dit laatste zo zijn. dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat hij het op een akkoordje zal gooien met gouverneur Rockefel ler van New York, als deze daar tenminste Iets voor voelt. Rockefeller, die in 1964 nog de politieke terugslag ondervond van zijn huwelijksperikelen, houdt zich in alle opzichten op de vlakte, door Romney officieel te steunen en zichzelf voor de kandidatuur uit te sluiten. In Amerika meent men echter, dat Rockefeller wel degelijk be langstelling voor de kandidatuur heeft, maar dat hij beseft alleen kans te maken, als blijkt dat geen van de officiële kandidaten ter partijconventie op een meer derheid kan rekenen. De combinatie Rockefellcr- Reagan zou in dat geval voor de Republikeinse partij de meest aantrekkelijke kunnen zijn. Of de verkiezingscampagne binnen deze partij inderdaad zal verlopen als wordt verwacht, is uiteraard nog een groot vraagte ken. Het is echter interessant, van tijd tot tijd een moment-op name te maken om te zien of allerlei voorspellingen uitkomen en te zoeken naar de oorzaken van eventuele veranderingen in het bestaande beeld. Wallace Intussen staat al vast, dat ook de kandidaat van een derde, (zich onafhankelijk noemende) partij, aan de verkiezingen zal deelne men. Het is George Wallace, de vroegere gouverneur van Alaba ma. die het tegen zijn partijge noot Johnson wil opnemen. De vrouw van deze voorvechter van «•assenscheiding is thans in naam gouverneur van Alabama. Zij lijdt aan kanker en is al enkele malen geopereerd. Wallace reist onvermoeid het hele land door om de blanken, die tegen toekenning van gelijke rechten aan niet-blanken zijn, achter zich te krijgen. In het Zuiden kan hij de republikeinse kandidaat voor de voeten lopen. In het Noorden zal echter ook de Ziedaar een voor christenen belangrijke uitspraak, te vinden in de publikatie Misdaad en Straf van het Nederlands Gesprekcentrum, die gisteren en vandaag uitgangspunt was voor een conferentie dezer stichting op De Pietersberg. Een gecompli ceerd en moeilijk onderwerp, waarover hier slechts een enkele opmerking kan worden gemaakt. Drie inleiders brachten het nog wat naderbij, te weten mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom, prof. mr. W. F. C. van Hattum en dr. G. P. Hoefnagels, van wie eerstgenoemde vooral van christelijke kant de veranderende visie op misdaad en straf belicht te. Genoemde publikatie zegt hier over, dat in het verledén van deze zijde vaak een conservatief standpunt werd ingenomen. In de laatste jaren kan men evenwel van een revolutionaire verande ring spreken, die stellig nog niet geheel is doorgewerkt. Terug naar bron Het streven om het bijbels ge tuigenis over begrippen als straf, wraak, gerechtigheid, vergelding, verzoening, weer te leren verstaan in de oorspronkelijke zin, is een gevolg van het in de r.k.- en reformatorisch-christe- lijke wereld aanwezige verlangen naar terugkeer tot de bron van het christendom, het streven naar z.g. her-bronning. Daarbij moet beseft worden, dat tal van christenen in ons land zijn opgevoed met een heel andere traditie, zodat zij de nieu we opvattingen vaak met wan trouwen begroeten en in huifolit- ingen op het oude. vertrouwde standpunt blijven staan. Een fundamentele wijziging ln de chr. visie is bijvoorbeeld, dat de idee van de absoluut geldende gerechtigheid, de idee van de eeuwige zedelijke wereldorde, waarvan de schending door straf, door leed zou moeten worden hersteld juist ln strijd worden geacht met de boodschap van reddende gerechtigheid, die door God in Christus is geschonken en die de kern van het Evangelie uitmaakt. In feite spelen de oude visie op het bijbelse gerechtigheidsbegrip Grieks-Romeinse wijsgerig-idea- listische opvattingen parten. Maar het blijkt in de bijbel om een heel ander gerechtig- heidsdenken te gaan. In het Bijbelse woord wraak gaat het om het herstel van het evenwicht, niet om kwaad kwaad te vergelden. Eerder ln zin van een herstel der go< verhoudingen. De rechter is dgj iemand, die de ont-rechte mei weer opricht; de misdadig!' wordt in staat gesteld iets goc. te maken, zo dit nog mogelijk t Merkwaardigerwijze blijkt 1 uit de exegese van Calvijn dj hij de gerechtigheid van God zs in één lijn met Zijn goedheid f barmhartigheid, met Zit beschermende en redden^ trouw. Latere protestantse th< logen verlieten echter al spoei deze weg. In de bijbelse gerechtigheid dus veel meer het elem< van barmhartig omgaan de medemens, ook met dei ne die misdaan heeft, dan hf element van vergelding. Met ni me in het Nieuwe Testamei treedt dit onder meer duidelij aan de dag in de bergrede en de apostolische vermaning Romeinen 12 (de verzen 19 21). Het unieke in het bijbelse rechtigheidsdenken is, dat verzoening in de eerste plaaj uitgaat van de benadeelde pai in casu; God, die Zelf het zoeijj middel. Zijn Zoon aanbiedt, oud-testamentische offerdiei was daar een afschaduwing vi het offerdier was het middel tot Hem te mogen naderen. De opvatting dat elke daajj goed of kwaad, in dit of een vi gend leven beloond of gestri wordt, blijkt wezensvreemd het volk Israël en aan de Kerk zijn. God stelt Zich beschikbai scheldt kwijt. Hij verlost mens van zijn schuld en bevriji hem van zijn verleden. Kainstehen 4 Reeds bij Kaïn blijkt, hoe G4 geenszins kwaad met kwaad veU geldt. Wanneer Kaïn zijn brot Abel heeft gedood, wordt Kak ter verantwoording geroepen. I^j meent, eenmaal tot het besef va zijn wandaad gekomen, dat de|j niet vergeven kan worde_ nochtans ontvangt hij Tr beschermende Kainsteken r mag hij verder leven. n Het herontdekken van d« bijbelse noties van gerechtigh< en verzoening, aldus de publil tie Misdaad en Straf van het derlands Gesprekcentn waaruit we deze verandereni christelijke visie samenvat! vraagt om een vervolg. Te wete» een nieuwe gezindheid van <L christenen in hun bejegening v£ de misdadiger. Het scheppende mes: boeiende familieroman pERTIE NEVELS, de hoofd- figuur uit de roman Het scheppende mes is een hoogst bijzondere vrouw, krachtig, de steun voor haar hele gezin onder zeer moeilijke omstandigheden. Als haar idealen niet vervuld worden verliest ze de moed niet en ze vindt troost in haar ver- borgen kunstenaarsschap: het houtsnijden. In het boek van de Ameri kaanse schrijfster Harriette Ar- now wordt Gertie een lichtende figuur in een trieste wereld. De schrijfster heeft met haar werk een monument opgericht voor het volk in Kentucky, waaruit zij geboren is en waar zij door haar werk als onderwijzeres haar mensen bijzonder goed leerde kennen. Als noodgedwongen Gertie met haar gezin het leven op het land en de hoop op de grotere boerde rij moet opgeven, toont zij als bewoonster van de grote in dustriestad een indrukwekkend aanpassingsvermogen. Zij schept zich eenvoudig een nieuwe le venskracht en zo wordt eigenlijk zoals de titel al aangeeft het mes en het stuk kersenhout die zij van het land heeft meege nomen, een wonderlijk symbool. Uitgave Cultuurserie Ad M. C. Stok, Den Haag. 500 blz., 19,75. Justus van Effen, een bloem lezing voorzien van een inlei ding door drs. J. J. Borger, en Uit de Hollandsche Spectator, een bloemlezing samengesteld en Ingeleid door P. Maassen. Beide uitgaven van J. Noor- 'iuyn en Zoon, Gorinchem. Twee boekjes die deze grote Hollandse taalvernieuwer dichter bij een in hoofdzaak -stude rend publiek brengen (resp. 93 blz., ƒ2,90 en 54 blz., 1.90) democratische kandidaat een "eer moeten laten. Welke gevolgen het optreden van Wallace kan hebben, zullen we echter pas in oktober enigszins kunnen beoordelen. (197 blz., 8.90) Jean Paul Sartre, door di C. E. M. Struyker-Boudie1 Uitgave Lannoo, Tielt/DF Haag. De rooms-katholieke schrijW wetenschappelijk medewerkM aan het Philosophlsch Institi van de Nijmeegse universi' geeft een heldere en van lief? getuigende inleiding tot het di ken van deze grote Frarf wijsgeer. Hij verklaart veel van Sart#1 bezetenheid uit diens kinderj ren, waarin hij reeds aankondf de eens een groot en miskep schrijver te zullen zijn. Veel begrip heeft de autef' voor het getuigende karakter vb, Sartre. L Inzake de liefde, door Mte Dendermonde. Uitgave El Querido. Amsterdam. Twee mannen en twee vrof wen vertellen over hun leven zij doen dat alle vier op een al dere manier en in een ander vorm. Ziehier het thema v Dendermondes nieuwste boe dat op dit niet zo bijsti oorspronkelijke gegeven een vj afgezaagd lied laat horen. De verhalen hebben, door h veelal bizar uitgangspunt, al! maal iets geforceerds. Een filo: fisch tintje: liefde als zelfexpn sie. maakt de verzameling eerd duisterder dan helder. (214 bl 13,90) Modern Egypte, door Huisman, Uitgave Kosmi .Amsterdam. De journalist Cor Huisman, zich door zijn vele reizen in Nabije Oosten en Noord-Afri veel kennis heeft verworven v de ontwikkeling en de situa aldaar, heeft met „Modern Egy te" een informatief boek will schrijven. De oorlog tussen Isr en de Arabische landen en nog steeds uiterst gespani toestand in dit brandpunt van wereld hebben het t- onbedo< bijzonder actueel gemaakt. Al had Huisman geen andl bedoeling dan het geven van beeld van de algemene situatie het Egypte van Nasser, zelfsprekend kon hij niet politiek voorbijgaan. De gr objectiviteit, waarmee hij werk is gegaan, maakt dit b< waardevol voor het vormen een bezonnen oordeel over de langentegenstellingen. die Nabije Oosten zo explosief di zijn. (191 blz., 12.90).

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 12