CAISSONSLUITING IN HET VOLKERAK PROBLEEM Slordig en toch 't heertje JAMIN Commentaren oedkoop uranium als energiebron Waarschuwing van werkgevers tegen korter werken tm RING OM SAIGON IS GESLOTEN Haarlemse rechter gearresteerd Overleg meubel- cao afgebroken Ten minste vijf doden bij brand HST WEER Kouder Geen gesprek Geen uitzicht Vrouw redt (kort voor bevalling) kleuter uit water Kaper van toestel vraagt Cuba asiel Vrijdag 23 februari 1968 48ste jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastlch li ghablavan mijn hart tn teghenspoatl" Steenstraat 37 Telefoon 31441Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Bij de voorbereiding van de afsluiting van het Volkerak kreeg de Deltadienst enkele tegenslagen te incasseren. De af damming met doorlaatcaissons zal een bijzonder moeilijke operatie worden. Stroomsnelheid, wordt sterker Extra metingen noodzakelijk Geleide-dammen opgeworpen Het beeld van Nelson, dat 60 meter een pilaar boven Trafalgar Square in Londen troont, heeft voor de vierde maal in zijn bestaan een grondige schoonmaakbeurt gekregen. De afmetingen van dit uit het midden van de vorige eeuw daterende standbeeld komen naast het mannetje op de trap aan het licht. (Van een onzer verslaggevers) WILLEMSTAD Waar over twee jaar de Zoomweg het Vol kerak zal kruisen hebben drijvende kranen de laatste weken een smal dammetje opgeworpen in het snel stromende water. De Delta dienst van rijkswaterstaat heeft het Volkerak nu zover afgesloten, dat alleen het sluitgat, waarin volgend voorjaar de twaalf caissons moeten worden geplaatst, nog open is. De stroomsnelheden in dit 550 meter brede sluitgat tegen de oever van Flakkee zijn na het leggen van het eerste gedeelte van de dam al tien procent hoger geworden. De mannen van waterstaat, die toch heus wel iets gewend zijn, noe men het Volkerak op dit punt bijzon der moeilijk. De caissonsluiting, vol gend voorjaar in het Volkerak, zal dan ook meer problemen geven dan die van het Veerse Gat in 1961, waar eveneens doorlaatcaissons werden ge bruikt. Hoewel het sluitgat in het OVER TWEE TOT VIER JAAR f HAAG Over twee tot ier jaör kan op vrij goedkope ij ze het verrijkte uranium als Ik geef op als nieuwe abonnee: Inaam: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant Veertien dagen gratis. Mijn naam brandstof voor kernreactoren worden geleverd. De nieuwe wijze van produktie moet zeer aantrekkelijk zijn voor de in dustrie. Prof. dr. J. Kistenmaker heeft dit gisteravond meegedeeld in „Achter het nieuws" voor Nederland II. Het verrijkte uranium kan wor den gemaakt volgens de ultra-cen- trifugaalmethode (in snel draaien de trommels). Deze methode is be langrijk goedkoper en heeft boven dien het voordeel, dat men in de toekomst niet meer van één land afhankelijk behoeft te zijn (Ame rika). Geheimhouding was tot nu toe no dig geweest om politieke redenen (be perking aantal kernwapenmogendhe- den) èn om economische redenen: er zijn grote ondernemingen mee ge moeid die hun gezamenlijk fabrieks geheim uiteraard niet willen prijs geven. Prof. Kistenmaker achtte het, alles overziende, uiteraard niet ondenk baar, dat het uraniummonopolie van de VS op korte termijn zal zijn door broken. Inmiddels heeft het Kamerlid Wie- renga (soc.) de ministers van Eco- mische Zaken, Financiën en Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening schriftelijk gevraagd: Of het juist is, dat een voorlopige afspraak bestaat tussen de regering en een industriële groep, bestaande on der meer uit Shell, Werkspoor en Phi lips, voor de opzet van een proeffa briek, die verrijkt uranium gaat pro duceren. Indien onderzoek en ontwik keling gunstig resultaat opleveren. Of de bewindslieden bereid z\jn te bevorderen (bij een positieve beslis sing) deze proeffabriek, waarvan de kosten 300 miljoen gulden zouden zijn, te doen bouwen in het noorden van ons land. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De 58-jarige mr. H. G. R., rechter bij de arrondissements rechtbank te Haarlem, is door de Haar lemse politie gearresteerd, omdat hij onder invloed van alcohol een dodelijk verkeersongeluk zou hebben veroor zaakt. Het ongeluk gebeurde woensdagavond, toen de auto van mr. R. slipte en de 18-jarige H. J. Lammers uit Hillegom overreed. De jongeman is kort daarna aan zijn verwondingen bezweken. De rechter bevindt zich in voorlopige hechtenis. de prijzen zullen u meevallen! IMENEXC0 HOGE RIJNDIJK 25. LEIDEN Volkerak smaller is dan dat in het Veerse Gat, zullen hier veel meer moeilijkheden moeten worden over wonnen. Een complex van factoren maakt het stroombeeld van het water in het Volkerak bijzonder ingewikkeld. Op het punt waar de rivier moet worden afgesloten ontmoeten zoet en zout water elkaar. Het zoute water stroomt veelal in een tegengestelde richting over het zoete water. Het kotnt regelmatig voor dat aan de op pervlakte nog een ebstroom staat er- wijl er onder de vloedstroom al loopt. Het ontbreken van een kentering, de tijd tussen eb en vloed dat het water als het ware stilstaat, kan het plaatsen van de caissons en het af dammen van dit water tot een riskante onderneming maken. De stroomsnelheid en richting van het water laten zich niet gemakkelijk voorspellen. Er zijn tal van factoren die daarop invloed hebben. Vooralsnog moet wa terstaat hier een aantal vraagtekens plaatsen. Om te voorkomen dat het sluitgal al te veel uitschuurt door de sterke stroom zijn hu enkele geleide-daVn- men opgèworpen. Op deze manier kan men voorkomen dat de stroom onder een bepaalde hoek in het sluit gat komt. Voor vervolg zie pag. 2 Akkoord cao-sigaren (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De onderhandelin gen voor een nieuwe cao in de meu belindustrie (22.000 werknemers) zijn afgebroken. Gevraagd was om een loonsverhoging van zes procent en een verkorting van de werktijd met een kwartier per dag tot 43 uur per week. Aan deze cao die 1 januari had moeten ingaan, wensten de vak bonden een minimum karakter te geven. Fortuinlijker zijn de onderhan delingen voor de sigarenindustrie afgélopen. Hier bereikten partijen overeenstemming over verkorting van de werktijd met een kwartier per dag en een optrekking van de uurlonen met 15 cent. De sigaren- industrie telt 8.200 werknemers. Per 1 maart krijgen de duizend werknemers in het grond'borings- en buizenleggersbedrijf 4% procent loonsverhoging, vermindering van de werktijd van 45 tot 42% uur per week en uitbreiding van de vakan ties met twee dagen tussen Kerst en Nieuwjaar. In Paleis Huis ten Bosch heeft Koningin Juliana gisteren de heer Jean Rey, voorzitter van de commissie voor de Europese Gemeenschappen, ontvangen, die op de foto rechts van Hare Majesteit staat. Uiterst rechts mr. Sassen, de permanente Nederlandse vertegenwoordiger bij de EEG. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De raad van Neder landse werkgeversbonden heeft gewaar schuwd voor de gevolgen van de werk tijdverkorting, die in verschillende be drijfstakken is overeengekomen, in de meesie gevallen tegen het einde van dit jaar. „Het is duidelijk dat een arbeidstijd verkorting, die bijvoorbeeld 1 decem ber Ingaat, op de totale loonkostenstij- i m ,,J Ijl r 'jjftjffilfjg Er. WK3M Er is nu een herenkostuum op de markt, waarmee u (niet alleen bij wijze van spreken, maar ook écht) eerst een duik in het water kunt nemen, om het pak daarna uit te wringen en er vervolgens heel hard mee naar een receptie te hollen. U komt daar dan volgens de makers als het heertje aan, zo perfect herstelt de stof zich. Maar het moet natuurlijk wel een zomerse dag zijn. Anders droogt het kostuum niet zo snel en wat erger is: u vat dan op zijn minst een erge kou. In Londen, waar het kostuum werd geïntroduceerd, noemde men het „Correcte Combinatie voor Slordige Mannen, een z.g. CCSM. ging van 1968 weinig invloed zal uit oefenen. Maar praktisch de volle las ten kómen dan op het jaar 1969 te val len. Hiermee is voor volgend jaar reeds direct een belangrijke kostenstijging ge geven, waarmee bij de onderhandelin gen rekening zal dienen te worden ge houden", aldus de werkgeversorganisa ties in een communiqué. Verder wordt in de verklaring bevreemding uitge sproken over het feit, dat de vakcen trales ,.in het afwijzen van werkgevers- voorstellen de betreffende bedrljfsbon- den openlijk hebben gesteund en dat een woordvoerder van een der vak centrales zich heeft uitgesproken over een in alle bedrijfstakken minimaal te bereiken loonsverhoging". Volgens de werkgevers past zulk een centrale inmenging niet in de opzet van de vrijere loononderhandelingen. „Dit tendeert naar mee-onderhandelen en het opnieuw introduceren van centrale aanwijzingen". LONDEN In de Bayswater-wijk in Londen zijn vanmorgen bij een brand in een vijf verdiepingen hoog gebouw ten minste vijf mensen om het leven gekomen. Er zijn nog ver misten. PARADE NYLON-TAPIJT 20,- p. m2 leaal voor slaapkamers, in de kleuren ranje - licht blauw - roomkleur - jastclgroen - rose en flessengroen. Leverbaar op 3eo cm. breed. Tonder kosten geven wij U advies en prijsopgaaf. INTERIEURVERZORGING BULTHUIS Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 SPRiilK Indien tijd geld is, leeft iedereen boven zijn stand. FULDA 0 Promotie dr. Roest op godsdienstonder wijs - pagina Kernmerk „Ik heb hard nieuwe ramvocrin- gen nodig..." ZWEDEN SCHAATSEN STERK VOOR EIGEN PUBLIEK - SPORTPAGINA DE BILT Ten westen van Ierland bevindt zich een hoge- drukgebied, waarvan een uitlo per zich naar het noordoosten over Scandinavië uitstrekt. Ten westen van Portugal ligt een lagedrukgebied met een trog- vormige uitloper over Zuid- Frankrijk naar de Alpen. Tussen beide systemen wordt eën krachtige noordoostelijke luchtstroming in stand gehou den. Daarmee wordt veel bewol king aangevoerd waaruit in het zuiden van het land enige lichte sneeuw viel. Met die noordooste lijke winden wordt geleidelijk wat drogere lucht aangevoerd, zodat in het noorden van het land enkele opklaringen voor komen. De as van het hogedrukge- bied verplaatst zich langzaam naar het zuiden, zodat de wind geleidelijk in kracht afneemt, het eerst in het noorden van het land. Daardoor zal in dit deel van het land de minimum-tem peratuur in de komende nacht en ochtend wat lager worden dan de afgelopen nacht. Dreigtelefoontjes bij Sow jet-ambassade WASHINGTON De Russische ambassade in Washington heeft sinds het gebouw woensdagmorgen door een bomexplosie werd getroffen, verscheidene anonieme telefoontjes ontvangen, waarin met nieuwe bom ontploffingen werd 'gedreigd. Dit heeft gisteren een woordvoerder van de ambassade meegedeeld. De politie heeft gezegd dat twee verdachten zijn ondervraagd, maar vanwege hun alibi vrijgelaten. Het ministerie van buitenlandse zaken, heeft de Russische beschuldiging dat de bewaking van het gebouw onvol doende zou zijn geweest, verworpen. De regering is wel bereid de schade te vergoeden, zo werd gezegd. morgen voordeel koffiebowls 150 gram van 89 voor 75 niet duur we/ heerlijk jV/TORGEN zal VN-secretaris-generzal Oe Thant in een tv-uitzendlng vertellen over zijn jongste vredes pogingen. Dan zal blijken, waarom itjj „meer dan ooit overtuigd is, dat Hanoi over vrede wil praten". Gehoord de reacties te Washington op het bezoek van Oe Thant aan pre sident Johnson, hebben de argumen ten van de VN-vertegenwoordiger weinig indruk gemaakt. Blijkbaar wil Noord-Vietnam nog altijd niet tege moetkomen aan de voorwaarden van Johnson. Zijn eisen zijn niet buitensporig. Hanoi hoeft slechts te beloven, dat het onmiddellijk na stopzetting van de bombardementen vruchtbare be sprekingen zal openen en zijn mili taire Inspanningen In Zuid-Vletnam niet zal uitbreiden. Het enige wat totnutoe vast staat is, dat Noord-Vietnam onvoorwaardelijke stopzetting van de Amerikaanse bom bardementen wil. Intussen laadt het de verdenking op zich, op militair voordeel uit te zijn, zonder er iets wezenlijks tegenover te plaatsen. Ook Oe TJiants bevindingen in New Delhi, Moskou, Londen en Berlijn hebben deze indruk blijkbaar niet kunnen wegnemen. T~tE Leuvense kwestie heeft België in grote moeilijkheden gebracht. Bemiddelingspogingen moesten falen en nieuwe verkiezingen werden on vermijdelijk. Uitzicht op een goede oplossing is er echter niet. Het is ondenkbaar, dat straks een Vlaamse meerderheid in het parle ment een Waalse minderheid op het gebied van de taalkwestie zal over stemmen. Want de scheidingslijn loopt dwars door de partijen. Voor socialisten en liberalen ls het probleem niet zo groot als voor de CVP (Christelijke volkspartij). Het zijn nl. de Vlamingen in die partü geweest, die de val van het kabinet veroorzaakten. De tegenstellingen binnen de CVP maken een splitsing ln de partij mogelijk, als namelijk de Vlaamse leiders trachten het volle pond ln de wacht te slepen. Waalse CVP-lelders hebben al ge dreigd met een eigen verkiezings programma. Om dit te voorkomen moet naar een tussenoplossing wor den gezocht. Die is echter moeilijk te vinden. (Van onze Leiclse redactie) VOORSCHOTEN In Voorschoten heeft mevrouw A. Verheugen-Over- schie een opmerkelijke prestatie geleverd: een dag voor de geboorte van haar vierde kind sprong ze in •het water en redde een kleuter, de bijna drie-jarige Bartje Reindorp. De baby werd na de geslaagde red ding te vroeg geboren, maar maakt het nu evenals mevrouw Verheugen uitstekend. Ook de geredde kleuter 'ondervond geen nadelige gevolgen van het koude bad. Hij had steentjes gegooid in de vaart bij de Brahmslaan en was toen voorover in het water gevallen. Me vrouw Verheugen, die dit had zien gebeuren, w s hem nagesprongen. Na enige tijd wist zij door goed de bodem af te zoeken de onder water verdwenen jongen te vinden. HAVANNA De 29-jarige Ameri kaan Lawrence Rhodes uit Saint Pe tersburg in Florida, die woensdag de piloot van een Amerikaans ver keersvliegtuig dwong naar Cuba te vliegen, heeft in Havanna politiek asiel gevraagd. Naar in de Cubaanse hoofdstad werd meegedeeld, is de aanvraag nog in behandeling. SAIGON De Vietcong heeft de omsingeling van Saigon voltooid. Amerikaanse schattingen gewagen nu van drie divisies twee van de Vietcong en een Noordvietnamese die de Zuid-Vietnamese hoofdstad bedreigen. Dc Amerikanen bepalen zich tot verdedigen. De mariniers hebben in Hoe-é de zuidelijke muur van de citadel vero verd. De Vietcong zit nog in het ge bouw. De aanvallers hebben opdracht Hoe-é koste wat het kost te verove ren, omdat deze stad de verbinding beheerst tot twee noordelijke provin cies, waar nog enkele steden door de Vietcong worden bedreigd. Het is overigens wel raden waar de grote aanval zal komen: Saigon, Khe Sanh, Quang Tri in het noorden of Dak To. Executies Radio-Hanoi, gisteren door Ameri kanen gebombardeerd, werkt weer. De eerste uitzending bevatte meteen een waarschuwing: voor iedere geëxecuteerde in Hoe-é zal;een Ameri kaanse gevangene „standrechtelijk" worden doodgeschoten. Ook de internationale liga voor de rechten van de mens heeft bij Ame rika geprotesteerd tegen de aange kondigde executies. De liga zegt be wijzen te hebben, dat gevangenen worden afgemaakt en dat de Ameri kanen dit doden zelfs aanmot iigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1