Bouwlonen 4 procent hoger Industrie overweegt produktie splijtstof FIFAX gSf! BetermetBoter GEMEENTEN MOETEN EIGEN UITGAVEN KRITISCH BEZIEN Rusland protesteert (bom bij ambassade) ft- Na 1 maart Mogelijkheden goedkoper Gevecht om voorrang in de EEG Premier Pearson werd uitgejouwd T evreden alles Visser overleden aan verwondingen ft Betaling voorschot Werktijdverkorting nog een moeilijk punt 5 DONDERDAG 22 FEBRUARI 1968 Steek eens op, zo*n Velasques Keurkorps 7! Naluurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. 7 voortreffelijke sigaren in handige doos, die gemakkelijk in uw colbertzak past. 28 stuks in fraaie luxe kist. (V an onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Na een vele uren durend bijzonder hard onderhandelingsgesprek hebben werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf (250.000 werknemers) gisteren overeenstem ming over een nieuwe cao per 1 maart a.s. bereikt. Er waren momenten, waarop het gesprek opnieuw dreigde te mislukken. Ook de werkgevers was er echter veel aan gelegen, dat voor 1 maart de onderhandelingen rond kwamen om een cao met te rugwerkende kracht te voorkomen. I Hoewel nu eerst de besturen van de organisaties nog hun goedkeuring I aan het akkoord moeten hechten en voorts de minister van sociale zaken nog drie weken de gelegenheid moet j hebben om de cao te laten bestude ren, valt te verwachten dat werkge vers reeds in de eerste week van maart de overeengekomen 4 pet. loonsverhoging zullen uitbetalen. Partijen verwachten niet, dat de minister bezwaar zal maken tegen de ruim 4 pet. loonsverhoging. Een Het korps Gele Rijders heeft gisteren zijn 175-jarig bestaan gevierd. In de tuin van het Arnhemse gemeente museum, waar een tentoonstelling werd geopend, bereidden zij in voor-oorlogs tenue erwtensoep op oude veldkeukens. Bij de genodigden vond zij gretig aftrek. en bij zware of j hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleon bij apothekers en drogisten DEN HAAG Experimenteel onderzoek naar de industriële logelijkheden voor de produk tie van zg. verrijkt uranium, die als grondstof kan worden ge bruikt voor kernreactoren die atoomenergie opwekken is op het ogenblik gaande, zo meldt De Volkskrant. De voornaamste bedrijven hierbij betrokken zijn Shell, Philips en Werkspoor, die, als het onderzoek succesvol is, inancieel zullen deelnemen in een proeffabriek, die naar schat- lerstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! ting 300 miljoen gulden zal gaan kosten. Deze recente ontwikkeling in het zg. ultra-centrifugeproject is in het diepste geheim tot stand gekomen en het gisteren beëindigde bezoek van minister-president De Jong en minister Luns aan de Britse regering zou hier onder meer mee te maken hebben gehad. Het ultra-centrifugeproject is, ge richt op de goedkope produktie van brandstof voor kernreactors. Het tot dusver toegepaste systeem was gas- diffusie. Het nieuwe systeem dat nog beproefd wordt werkt met zeer snel draaiende trommels, waardoor het verrijkingsprocedé eveens, maar veel goedkoper, tot stand kan komen. Binnen bereik Het nieuwe procédé staat op naam van prof. Kistemaker. Dank zij een vinding van Werkspoor die een be trouwbare lagerconstructie maakte, waardoor de enorme omloopsnelheid van de centrifuges mogelijk werd; lijkt het nieuwe verrijkingsprocede i binnen bereik te zijn gekomen. De proefcentrifuge is opgesteld in Watergraafsmeer. Het laboratorium wordt nu uitgebreid om er een aan tal centrifuges bij te kunnen bou wen. Men is voorts druk bezig de industriële waarde van het project nader te taxeren. Als de vinding blijkt te voldoen, komt het ultra- centrifugale systeem wegens zijn la ge kosten ook binnen bereik van minder kapitaalkrachtige landen. Geheimhouding in deze zaken was vooral nodig om internationaal po litieke redenen. Met name Amerika is bang, dat West-Duitsland als ato maire natie een gevaarlijke tijdbom in de oost-westverhouding zou kun nen woraen. werken, het land dat het ontwerp akkoord van Amerika en Rusland over het niet verspreiden van kern wapens zonder meer verwerpt. Nederland, aldus de Volkskrant zou nu meer de richting van Enge land voor samenwerking yitkjjken, temeer daar de Shell tevens Brits is. Het concern zou prachtig passen in een samenwerkingsverband met En geland. De Shellgroep zou daarom zo ge- interesseerd zijn in het project, om dat er van nature op ingeschoten is èn omdat het op het terrein van de energievoorziening van de toekomst de boot niet wil missen. OTTAWA Het Canadese Lager huis heeft gisteren geweigerd te vol doen aan een verzoek van de rege ring om een onmiddellijk debat over een motie van vertrouwen In het li berale bewind van premier Lester Pearson. Volgens de parlementaire regel kan bet debat op zijn vroegst vrijdag be ginnen als er geen eenstemmigheid is; Die eenstemmigheid was er giste ren duidelijk niet. Premier Pearson werd, toen hij het woord wilde ne men, met boe-geroep en hoongelach begroet. De regering, die maandag bij de behandeling van een belasting kwestie in het parlement twee stem men te kort kwam, wil haar lot van de vertrouwensmotie laten afhangen. moeilijker punt zal misschien zijn de half uur werktijdverkorting per dag met ingang van 1 november van dit jaar. Partijen zijn echter ook op dit punt optimistisch. Het bouwbedrijf werkt nog steeds 45 uur per week, terwijl andere bedrijfstakken zoals het metaalbedrijf reeds sinds 1 juli 1967 43 3/4 uur per week werken. In het nieuwe contract gaat de „metaal" wellicht ook naar de 42V* uur per week. Redelijk Het bouwbedrijf kreeg vorig jaar onder het interim-kabinet-Zijlstra geen kans de werktijd met een kwar tier per week te verkorten, terwijl de „metaal" via een eerder afgesloten langlopend contract hiertoe rustig kon overgaan. Het bouwbedrijf blijft bijna het hele jaar 1968 nog 45 uur werken, zodat men verkorting tot 42'/t uur per week op 1 november a.s. een redelijke zaak vindt. De dagen zijn in het najaar kort, zodat de werktijdverkorting na 1 november in 1968 weinig effect meer sorteert. Laatstgenoemd argument heeft ook een rol gespeeld bij de toekenning van twee extra vacantiedagen tussen Kerst en Nieuwjaar. De korte dagen en de onderbreking van het werk door de feestdagen maken de periode tussen Kerst en Nieuwjaar van wei nig betekenis voor het bouwbedrijf. Een lang gekoesterde wens van de werknemers, uitbetaling van 100 pet loon bij regenverlet, ging tenslotte ook in vervulling. De structuurcom missie zal de komende tijd de bouw-cao nog eens aan een studie onderwerpen, omdat dit contract geldt voor zeer uiteenlopende be drijfssectoren, zoals het onder houdswerk en de wegenbouw. Binnen een jaar hoopt de ingestelde studie commissie met een rapport te komen, dat dan voor de cao per 1 maart 1969 een rol kan spelen. De heer J. Hazes, voorzitter van de Nederlandse, Christelijke Bond van werknemers in de hout- en bouwnij verheid, toonde zich niet ontevreden over het bereikte resultaat. Hij vond dat de bonden met een redelijk resultaat uit de bus waren gekomen, ook al zijn verschillende wensen af gewezen. Zo is de 1 pet. investe- ringsloon er niet gekomen, maar heb ben de werkgevers de premie voor het bedrijfspensioenfonds met 1 pet. opgetrokken. Een bijdrage tot de be zitsvorming van de werknemers in het bouwbedrijf is hiermee voor de vierde maal afgewezen. Ook gaat de pensioenpremie niet op 1 maart maar eerst op 1 januari 1969 omhoog. Over de loonsverhoging bestaat voldoening, want de ruim 4 pet, die overeengekomen is, wijkt maar bij zonder weinig af van de gevraagde 41/» pet. Minister Witteveen: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Witte veen is van oordeel dat de ge meenten veel kunnen bijdragen aan verbetering van hun finan ciële positie door hun uitgaven kritisch te bezien. De sanering van de gemeentefinanciën is een Tulpen. Ze zijn er. Volop. Dauwvers geoogst. Tulpen staan zo fijn in huis. Pak mee. 1 bos. Of 2. Voor vazen vol gezelligheid. belangrijke zaak, aldus de be windsman. Dit geldt met name voor de gemeente Amsterdam. De regering laat momenteel on derzoeken of de uitgaven voor het gemeentelijk apparaat in de hoofdstad relatief te hoog zijn. De bewindsman zei dit bij de be handeling van de begroting van het Gemeentefonds in de Tweede Ka mer. Hij betoogde dat de moeilijk heden niet zozeer in de Financiële Verhoudingswet liggen maar vooral I in de vraag op welke wijze er een objectieve maatstaf voor, de uitke ringen gevonden kan worden. Over enkele weken zal het wets ontwerp tot uitbreiding van het ge meentelijk belastinggebied worden ingediend. Daarna zullen de klachten niet verdwijnen maar een reëler beeld te zien geven, aldus de be windsman. Deze wet zal in 1969 in werking treden. Motie Franssen De minister noemde de motie- Franssen (soc.), die vroeg om een extra uitkering voor de grote ge meenten van 50 miljoen onnodig en onjuist. We moeten niet een oplos sing zoeken in nog grotere uitkerin gen maar in meer efficiency, aldus de bewindsman. De heer Franssen vroeg hierop op welke uitgaven Am sterdam dan moest bezuinigen. De liberaal Vonhoff noemde hierop als voorbeeld het gemeentelijk wasbe drijf. Als Amsterdam de was de deur uit doet, bespaart dit ruim zes ton, aldus de heer Vonhoff. De motie-Franssen werd bij zitten en opstaan verworpen met PvdA, PSP, CPN en D'66 voor. Doordraai tra-bescherming, dat de ambassade vorige week had gedaan. President Johnson noemde de bom aanslag een zinloze daad. De perschef zei dat Johnson opge lucht was, dat bij de aanslag geen slachtoffers waren gevallen. Hij had de desbetreffende instanties opgedra gen alles in het werk te stellen om de daders te arresteren. In de nieuwsberichten hoorde ik dat op een veiling de appelen waren door gedraaid omdat zij de minimumprijs niet opbrachten. Kostelijk vitaminen- rijk fruit wordt weggeworpen. En dat in een tijd dat miljoenen mensen ernaar snakken. Nu zijn het de appelen, straks de tomaten, bloem kool enz. Maar dit schijnt helemaal niet erg te zijn. De ministers en de kamerleden trekken er zich «iets van Schade De aanslag gebeurde 's ochtends even voor zes uur. De bom ontplofte op een raamkozijn van de ambassade, vijf minuten gaans van het Witte Huis. De schade aan de buitenkant ls niet groot. Er is wat traliewerk ver bogen, het raamkozijn is beschadigd en er zijn wat ruiten gesprongen, ook van gebouwen in de buurt. Volgens een Russische functionaris is er in een vertrek aanzienlijke schade aangericht. DEN HELDER De 33-jarige Katwijkse visser D. J. Verburg is gisteren in het hospitaal in Den Hel der overleden aan zware verwondin gen die hy eerder op de dag aan boord van de kotter Wr. 61 Bastiaan had opgelopen. Hij werd gistermorgen in allerijl met een hefschroefvliegtuig naar Den Helder overgebracht. Het schip bevond zich toen op 55 mijl ten noorden van Texel. De heer Verburg laat een vrouw en vier kinderen ach ter. Zijn broer was schipper van de Wr 61. aan. En intussen wordt maar geld ingeza meld voor de ontwikkelingslanden. Nu gaan we weer van start met de actie „Kom over de brug". Natuurlijk moe ten onze naasten geholpen worden. Maar is die doordraai geen gruwel? Rotterdam J. D. Brakel Olieresten In uw krant van 3 februari las ik het bericht over de afvoer van olie, die op het strand terecht gekomen was. Het hoogheemraadschap van Rijnland maakte er bezwaar tegen de olieresten te deponeren op vuilnis stortplaatsen omdat daardoor de be langen van de drinkwatervoorziening geschaad zouden kunnen worden. Te recht. Maar wat denkt men dan van de aan wezigheid in de gemeente Katwijk van een stortput, waarin 18 meter ver rot water staat en waarin van alles en nog wat gedeponeerd wordt? Heeft het hoogheemraadschap daar al eens monsters genomen? Die stortput lijkt mij gevaarlijk voor de kinderen, want die zitten overal bij. Als het hard waait gaat het water in de put schuimen en waait het vette bruine schuim in het rond. Ook dat lijkt mij gevaarlijk voor de gezond heid. Avonmouth (Eng-) C. v. d. Gugten De Velasques Keurkorps 7. Een nieuwe sigaar in een nieuwe verpakking. -ft Harde besprekingen Erwtensoep van Gele Rijders Botermals gebraden kip, knus thuis of in beroemde restaurants Dacht u dat iemand het zou wagen daar iets anders dan échte boter voor te gebruiken? BRUSSEL Diplomaten van EEG-landen te Brussel vrezen, dat de twee plannen betreffende toelating van Engeland tot de EEG tot grote verwarring zullen leiden, uitlopend op een gevecht om voorrang bij behandeling in de ministerraad. De ministers, die op 29 februari bij eenkomen, zullen naar de mening van genoemde diplomaten niets bereiken, nu Bonn voor Parijs is gezwicht en het eenheidsfront van de Vijf niet lan ger bestaat. Op zijn best zou men kun nen hopen, dat voor het eind van dit jaar een compromis wordt bereikt. Jean Rey, de Belgische voorzitter van de EEG-commissie, die vandaag een bezoek aan Den Haag bracht, heeft gisteren reeds voor een compro mis-oplossing gepleit. Het Frans-Duit plan en dat der Beneluxlanden zou- len met elkaar „in harmonie" ge- •racht moeten worden. Minister Luns heeft tijdens zijn kor te bezoek aan Bonn van zijn collega Brandt de verzekering gekregen, dat |West-Duitsland volgende week in srussel ook over het Benelux-memo- •andum wil spreken. Brandt zal zelf [enige ideeën ter tafel brengen over 'de wijze, waarop Engeland in de EEG tan worden gebracht. Hij heeft echter geen concrete plannen. 7 Stuks 2,45 28 Stuks 9,80 Er doen zich nu twee problemen voor: het gemeenschappelijk ak koord van Nederland, Engeland, West-Duitsland en Amerika laat geen internationale samenwerking toe zonder overleg met de partners en verder moeten er waterdichte ga ranties zijn tegen verspreiding van kernwapens. Bezwaren Washington heeft bezwaren tegen het schrappen of wijzigen van deze afspraken, omdat West-Duitsland zo de handen vrij zou kunnen krijgen, om met Frankrijk samen te gaan Intussen heeft Fanfani, de Italiaan se minister van buitenlandse zaken, verzocht op 29 februari zowel het Be- inmai neiuxmemorandum als het resultaat van het Frans-Duitse overleg te be- «preken. Ook andere süggesties zou- Jtrec den besproken moeten worden. De Westduitse kanselier Kiesinger heeft gezegd, dat hij Frankrijk aan zijn woord houdt wat toelating van Engeland tot de EEG betreft. Europa zonder Engeland is volgens Kiesinger niet denkbaar. MOSKOU Rusland heeft gisteren krachtig bij de Ameri kaanse regering geprotesteerd tegen de bomaanslag op zijn am bassade in Washington. Een politieman neemt de schade op, die is ontstaan bij een bomaanslag op de Russische ambassade in Washington. Vermoedelijk werd de bom op een vensterbank geplaatst. Volgens het Kremlin hebben de verantwoordelijke Amerikaanse functionarissen de elementaire nor men voor het bewaren van de onschendbaarheid van de ambassade genegeerd. Zij hadden geen acht geslagen op een verzoek om ex-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5