Benelux-plan wordt verder bestudeerd uit IJzerdraad plastic en lappen Girodienst zoekt ei van Columbus Ziekenfondsraad: arts mag pil-adviezen niet in rekening brengen ONGEACHT HET FRANS-DUITSE PLAN VOOR BRITSE TOETREDING Gezichten DaiHP°breeW Klacht tegen zenuwarts in behandeling Jongeman reed meisjes aan Jaar celstraf voor accountant Beslag op bezit 14 tuinders Turken geweerd: geen discriminatie Prijsvraag voor iedereen Klacht tegen agent ongegrond WOENSDAG 21 FEBRUARI 1968 'W Rozendaal- de kracht van een verkoudheid mÊÊtm bij Vader. Moederen Kind. MEESTER DORREBOL LONDEN Premier De Jong en minister van buitenlandse zaken Luns hebben gisteren op de laatste dag van hun officieel bezoek aan Engeland op een persconferentie gezegd, dat liet Benelux-plan onverwijld zal worden bestudeerd, wat er ook in Parijs is bekokstoofd tussen bondskanselier Kiesinger en pre sident De Gaulle ten aanzien van de Britse toetreding tot de EEG. Buiten EEG-vlak Deze samenwerking ligt op terrei nen, die buiten het EEG-vlak vallen en het was de bedoeling dat de nieuw te vormen gemeenschap, waaraan de vijf (de EEG zonder Frankrijk), Engeland en de drie Skandinavische landen zouden moe ten deelnemen, zou bestaan naast de EEG, om, als Frankrijk zijn afwij zende houding tegenover Engelands deelneming zou wijzigen, in de EEG op te gaan. Dit plan is, behalve door Engeland, ook door de drie Skandinavische lan den, Duitsland en Italië formeel aan vaard. Duitsland vindt blijkens zijn officiële nota hierover het plan een uitstekende basis voor verder over leg. Blijven ijveren Mocht Duitsland of een ander land echter afvallen, dan zal Nederland met dezelfde geestdrift voor verwe zenlijking ervan blijven ijveren, zo Prins Claus bracht gisteren een werkbezoek aan Amsterdam en de Bijlmermeer. In het pro gramma was ook de bezichtiging van het Niemeijer Museum op genomen, waar alles over tabak, pijpen en wat dies meer zij te zien is. Bedachtzaam trok hij aan een gouwenaar om de typische eigenschappen van deze pijp- soort te ondervinden. UTRECHT De huisartsen mogen voor hun adviezen aan ziekenfondsverzekerden over het gebruik van de anticoncep tiepil geen honorarium in re kening brengen. Deze pil-ad- viezen behoren tot het met de ziekenfondsen overeengekomen abonnementshonorarium. Dit heeft de ziekenfondsraad beslist naar aanleiding van verschil len van mening onder de huisartsen over de medische begeleiding. De ziekenfondsen trokken een lijn: zij rekenden piladviezen tot 'het nor male abonnementshonorarium maar er waren vele artsen met name in Amsterdam die voor hun adviezen een honorarium in rekening brachten aan de ziekenfondsverzekerden. Het besluit van de ziekenfondsraad Is 'bindend, althans voor dit jaar, want de overeenkomst tussen huisartsen en ziekenfondsen loopt eind 1968 af. Van onze correspondent VENLO De voorzitter van de af- delingsraad Noord-Limburg van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst, dr. A. Hillebrad te Tegelen, heeft de heer O. Goudsmit uit Venlo schrifte lijk medegedeeld dat zijn klacht in be handeling zal worden genomen. Meer dan een maand geleden eis te de Venlonaar een zoenoffer van vijfduizend gulden van de Venrayse zenuwarts dr. J. Marlet, omdat me vrouw Fanny Goudsmit-Veerman tijdens haar behandeling in de psy chiatrische inrichting St. Anna te Venray gedwongen zou zijn geweest op sabbath te werken en voorts ge dwongen zou zijn varkensvlees te eten. De klacht behelst overigens vier punten. De Venrayse zenuw arts reageerde niet op een schrifte lijk aanbod tot vijfduizend gulden te storten in het joods nationaal fonds en daarmee een klacht te voorko men. De termijn verstreek dinsdag 20 februari 1968. Gewacht wordt nu op schriftelijk commentaar van de Venrayse zenuwarts, waarna de zaak behandeld zal worden door de afde- lingsraad. Het wordt niet uitgesloten geadht dat de huisartsen bij de nieuwe ho norariumbesprekingen een verhoging zullen bedingen ondermeer op grond van de rpedische begeleiding bij het gebruik van de pil. Eis van vier maanden MAASTRICHT De officier van justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft gisteren vier maan den gevangenisstraf en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geëlat tegen de 21-jarige Pierre S. uit Sit- tard. Hij had, vermoedelijk onder in vloed van drank, met zijn auto twee meisjes aangereden die gearmd op een wandelpad in Sittard liepen. Een meisje overleed enige dagen later aan haar verwondingen, het an dere was zwaar gewond. Pierre S. gaf toe acht glazen bier te hebben gedronken. Getuigen ver klaarden echter dat hij nog in staat moet zijn geweest een auto te bestu ren. Het reclasseringsrapport noemde hem een correcte jongen, die vrijwel nooit dronk. Zijn verdediger bestreed de ten laste gelegde roekeloosheid en betoogde dat het zicht op die avond van de aanrijding zeer slecht was geweest. Hij vroeg daarom vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. MAASTRICHT De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren de 38-jarige' accountant H. van T. uit Vlaardingen conform de eis, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De accountant had onder tal van valse namen en titels door heel Ne derland grote verteringen gemaakt in hotels, maar niet betaald. Eind okto ber van het vorig jaar diende hij zich bij pastoor Miedema in Schaesberg als juridisch adviseur van de VARA aan, die hem rechtsbijstand zou verle nen in verband met het optreden tij- dens het tv-programma Mies-en-scène. !a de uitzending incasseerde hij 201 gulden aan taxigelden uit naam van de pastoor. Daarna verdween hij. De rekening van het Schaesbergse hotel, waar hij enkele dagen had ge- - logeerd bleef onbetaald. Verder had hij de overste van de Benedictijner abdij in het Zuidlimburgse Mameli» opgelicht. i „Het gebeurt wel eens dat I een pop niet goed uit de verf i komt, dan bouw ik hem om; ik heb eens van een negerin een neger gemaakt, al klinkt dat wat raar." Mevrouw E. C. Rozendaal- Koentze vertelt heel koeltjes over haar hobby, het maken van poppen. Ze heeft een man en vier I zoons, maar vindt toch nog tijd voor het gezin van haar ver beelding. Een gezin opgebouwd I uit ijzerdraad, oude lappen en plastica, een soort boetseer- klei. In de huiskamer (Statenweg 144 a, Rotterdam) kijken een paar exemplaren meester Dor- rebol van de Spiegelstrip Puk en Poppedijn, een Balinese hanen- vechter en Prikkebeen en Ursu la onbewogen toe, als ze me vertelt over haar liefhebberij. Tijdens de tweedaagse besprekin gen met premier Wilson, minister van buitenlandse zaken Brown en andere hooggeplaatste functionaris sen is overeenstemming bereikt dat vast zal worden gehouden aan het plan van de Benelux-landen, dat sa menwerking op technologisch en po litiek gebied en in bepaalde de fensie-aangelegenheden inhoudt. verklaarde minister Luns desge vraagd op de persconferentie. De ministers deelden in antwoord op vragen nog mee, dat een conferen tie van ministers van de betrokken landen over het Benelux-plan in de nabije toekomst tot de mogelijkheden behoort. Twee jaar voor poging tot moord MAASTRICHT De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren de 19-jarige stukadoor L. van H. uit Schaesberg wegens poging tot moord op zijn va der veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf en terbeschikkingstelling van de regering. Twee weken geleden had de offi cier vijf jaar en terbeschikkingstel ling gevorderd. De stukadoor had rattenvergif in de koffie van zijn vader gedaan. DEN HAAG Het Landbouwschap heeft beslag laten leggen op bezittingen van veertien tuinders in de Betuwse dorpen Gameren, Zuilichem en Nieuw- aal, omdat zij jarenlang hebben gewei gerd de heffing te voldoen en pogingen van het Landbouwschap om het geld op andere manieren binnen te krijgen, zijn mislukt. Het staat nog niet vast wanneer de verkoping gebeurt. Afgewacht zal wor den of de tuinders uit wees hiervoor niet toch nog hun schulden zullen be talen. Twee hebben dat inmiddels ge daan. PRIKKEBEEN EN URSULA De vaste klanten van het Noord-Zuidhollandsch Koffiehuis, te- I genover het centraal station in j Amsterdam, hebben er gisteren weer I hun kopje koffie gedronken. Bedrijfsleider C. C. van Dongen: „Nu de mensen weten dat ze hier niet meer lastig kunnen worden ge- I vallen door Turken, verkopen we weer grote hoeveelheden koffie." Sinds zaterdag mag het personeel van het koffiehuis Turkse gastarbei- ders, die lastig zijn, de toegang ont zeggen. Bedrijfsleider Van Dongen j vertelde me gisteren dat vooral op j zaterdagen en zondagen soms meer j dan dertig Turken de hele dag in de i serre van de zaak rondhingen op één consumptie. 1 „We kunnen toch geen vereni- gingsgebouw van de zaak maken. BO S' vendien vielen ze de andere gasten I lastig: soms zaten zes Turken om een dame heen. Dit is geen discriminatie: ook Ne derlanders die lastig zijn, zetten we de deur uit. Er moeten nu eenmaal regels zijn, de kelners lopen in het restaurant ook in het zwart en niet de een in het groen en de ander in het wit. Een gastarbeider, die van goeden wille is, kan in het café-restaurant komen en nog een kop koffie van me krijgen ook." Tussen twee haakjes, iemand, die veel heeft rondgezworven in de lan den rondom de Middellandse Zee ver telde me, dat daar het in groepen rondhangen in café's min of meer normaal is. Een verklaring voor de houding van de Turken? DEN HAAG De Postcheque- en girodienst, die 50 jaar bestaat, heeft een jubileumprijsvraag uit geschreven. Onderwerp is de automatisering van de invoer van de gegevens. Niet alleen deskundigen, ook an deren kunnen aan de prijsvraag deel nemen. Gezocht wordt naar het ei van Columbus. De mensen van de girodienst steken hierbij niet onder stoelen of banken, dat het niet van de deskundigen is te verwachten. Die zitten te dicht met hun neus op de techniek, terwijl juist hopelijk waarschijnlijk fantasie moet wor den aangeboord. De deelnemers aan de prijsvraag dienen een methode te ontwikkelen om rekeningnummer en bedrag zo op de girokaart aan te geven, dat deze kaarten zonder menselijke tussen komst voor een machine leesbaar zijn. Oök moet het principe van zo'n machine worden aangegeven. Thans moeten ongeveer een mil joen girokaarten per dag stuk voor stuk worden geponst. Dit zeer omslachtige werk gebeurt op ruim 50 ponskamers irt Den Haag, Arnhem, Utrecht, Gouda, Breda, Tilburg, Roermond en Zwolle, door meer dan 800 ponstypistes. Er bestaan wel methoden voor het automatisch lezen van geschreven In formatie. Deze vragen of een te grote aanpassing van schrijven van de mens, of de oplossing is te duur. Een compromis wordt gezocht, waarbij de belangrijkste vraag is, dat de machine zich naar de mens schikt en niet, dat de mens zich aan de machine moet aanpassen. Een com promis is reeds gevonden in de merk- roosterkaart, waarmee de girodienst dit jaar nog een proef neemt, waar aan 5.000 rekeninghouders deelne men. Wordt het ei van Columbus gevon den, dan kan de service aan het pu bliek worden vergroot. Thans wordt acht uur van de 24, die een werkdag telt, geponst. Dit betekent, dat hon derdduizenden girokaarten zich in tenminste 16 uur per werkdag opho pen, omdat ze moeten wachten op verwerking op de ponskamers wordt dit handponsen uitgeschakeld, dan wordt dus het verwerkingsproces versneld. AMSTERDAM Het Amster damse gerechtshof heeft de klacht die de Amsterdamse fotograaf Eddy de Jongh had ingediend over het niet vervolgen van een bereden politie agent, die hem vorig jaar op 1 mei op de Dam had geslagen, ongegrond ver klaard. Het hof overwoog in zijn beschik king dat de slag in het gezicht zo dit al als opzettelijke mishandeling kan worden gekwalificeerd onder zodanige omstandigheden heeft plaatsgevonden dat het niet aanne melijk is dat de agent terzake daar van strafrechtelijk zal worden ver oordeeld. Derhalve werd de klacht ongegrond verklaard. HANENVECHTER „Ik doe het pas twee jaar. Het zit er wel van jongs-af-aan in ik kleedde mijn poppen altijd aan en uit maar het begon pas goed, na dat ik les had gekregen van de be kende poppenmaakster Mary van Regteren-Altena. Het moet uiteindelijk wel uit jezelf komen, maar zij heeft me de grond beginselen geleerd. moeilijkste De afgelopen twee jaar heb ik er 25 gemaakt, waarvan er negen zijn verkocht. Ik werk meestal 's avonds en 's zaterdags. Het begint met het geraamte, van ijzerdraad, en dan vorm ik het Lichaam van plastica, een soort houtpulp, dat met water moet worden gemengd. Het boetseren van de handjes is het moeilijkste. De kleren komen uit een enorme lappenkist in de kelder, maar toch moet ik nog dikwijls lap jes gaan kopen. Als ik bezig ben, hoor of zie ik niks meer om me heen, dan ben ik echt vertrokken! Ik praat niet tegen de poppen, maar denk er wel hele ver halen bij. Ik heb een vrek gemaakt, en op een nacht droomde ik bij voor beeld, dat hij bij mijn bed stond." De meeste poppen ook de ge zichten ontspruiten aan de leven dige verbeelding van mevrouw Ro- zendaal-Koentze, maar ze wordt wel geïnspireerd door de werkelijkheid. „In de bus zit ik gezichten te bekij ken; overigens moet ik dan wel op passen dat de mensen het niet mer ken. Het gezicht en de hm^-ps wor den met plr'-.kaatverf b??c'.V! "?-i, en MEVROUW ROZENDAAL'KOENTZE ...als ik bezig ben, ben ik echt vertrokken dan met fixatief en daarna haarlak bespoten. Voorliefde Öm de juiste kleding te vinden ga ik nogal eens naar de gemeente-biblio- f theek om bepaalde boeken te raad plegen. Het Ideren maken is ook niet zo makkelijk, 't is een soort haute couture op kleinere schaal. Mijn lievelingspop is het appel- vrouwtje, bovendien m'n eerste. Ik l heb nu zin in baron von Münchhausen, maar ik weet nog niet •hoe ie moet worden; het probleem is i. of ik hem op een kogel moet maken." Mevrouw Rozendaal-Koentze besluit: „Ik ga weinig uit, daar heb ik niet veel behoefte aan." Ze leeft voor haar gezin, haar werk ('s middags heeft ze een kantoorbaan) en haar poppen, jjg. En ze praat niet over creatief- zijn, ze is het. APPELVROUWTJE Over het algemeen heb ik een voorliefde voor mannen; dat hebben ze me wel eens verweten, en toen heb ik „gekke Mien" gemaakt, een oud vrouwtje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7