Het maar was verschrikkelijk, het kon niet anders FIFAX PHILIPS - EXPOSITIE VOOR EXPOSANTEN eet'n appel! Studentenprotest tegen executies jongens in VS STRIJD OP LEVEN EN DOOD IN HOE-É VEEL MILITAIREN WAREN MET VERLOF Philips vindt Porsche - politie moest drie procent Vqqj- eigen huis zelf genoeg verkeer regelen ARRESTATIES IN SAIGON Toch nog kans voor vredesmissie Tliant? Hoessein krijgt steun voor beleid tegen commando's Studentenraad VU achter Vlamingen snoep verstandig: Prehistorische kalender ontdekt >k Mini-tripsmerkartikel van NedSpoorwegen Moeilijkheden bij TROS-radio Bankoverval in Nice: rover gedood alles goed eni wel :i 19 2ent< n vi :n g en b tegt t di icht eenl steil WOENSDAG 21 FEBRUARI 1968 »nze soc.-econ. redactie) (door AP-correspondent George Mc Arthur) HOE-É Op dinsdag 30 ja nuari, de eerste dag van het nieuw maanjaar, die de Vietna- mezen zo graag vieren, mopper den de Amerikaanse militairen over het filmprogramma van die avond dat bestond uit herhalin gen van tv-films. De stad, eens het culturele en poli tieke centrum van Zuid-Vletnam, was in feeststemming. Veel soldaten waren met verlofpasjes op zak weg gegaan en anderen waren van elders naar huis gekomen om het verlof bij rhun gezinnen door te brengen. Er waren geen voortekenen van een beslissende slag. De meesten van de 145.000 inwoners van Hoe-é en omlig gende dorpen vierden feest en gingen naar bed met een gevoel van veilig- [I heid. !"■- Al spoedig formeerden zich in de buitenwijken van de stad ongeveer zesduizend communistische militairen li van de geregelde troepen van Nyp Noord-Vietnam, die speciaal waren (li opgeleid voor het innemen van deze t m4«tad. Zij kwamen tevoorschijn uit schuilplaatsen in de wildernis vlakbij de grens van Laos met volle bepak king en ammunitie voor een langdu- :t gjjrige strijd. Ze hadden weinig voedsel bij zich, want ze zouden ten koste van de stad leven. mee staa opzii nod ale st ïi ichali vege: Vaart ;mor cent RAKETTEN Die volgende morgen om 03.34 uur werd de eerste rakettensalvo op Hoe-é afgevuurd. Toen het begon wisten we al dat dit het grote of fensief was, zei majoor Bernie (28), de arts van het Amerikaanse ad viseurskwartier, die even later letter lijk uit zijn bed werd geblazen. De aanvallers waren letterlijk overal. Ze kwamen in het noorden en in het zuiden de staid binnen. Over enkele van de zes bruggen, die het kanaal van Phoe Cam, de zuidelijke grens van de stad overspannen, mar- meei cheerden de communisten In vier ge- 3 vo lederen. De strijd was begonnen.... eg n Na enkele uren waren alleen het hoofdkwartier van de Amerikaanse adviseurs, het militaire hoofdkwar tier in Thoea Thien en het divisie- loofdkwaftier in de citadel nog in levriende handen. Elders in de stad f.raten nog groepjes Amerikanen en Zuidvietnamezen. Het vliegveldje van de citadel viel direct; een zestal verkenningsvlieg- Uitdagend T^OORD-KOREA is blijkbaar van plan een uitdagende houding te blijven aannemen tegenover Ame rika. Op andere wijze kan de mede deling over berechting van de Pue blo-bemanning niet worden uitge legd. Overigens is opgevallen, dat de ver klaring niet in de Noordkoreaanse hoofdstad, maar in Moskou werd af gelegd, kort nadat de Russische pre mier Kosygin had getracht olie op de golven te gooien. Mogelijk is de aankondiging van be rechting en bestraffing vooral be doeld om Rusland aan het verstand te brengen dat de Noordkoreaanse regering haar eigen weg gaat, ook tegenover Peking. Dit neemt niet weg, dat inderdaad berechting en bestraffing kan vol gen, als Noord-Korea de verovering van de Pueblo volledig wil uitbuiten om de machteloosheid van Amerika! jgestii aan te tonen. uw .M Berechting zou in strijd zijn met de :e r internationaal geldende regels be-| gewisseld door grootscheepse aanval- 1 treffende krijgsgevangenen. Daar zall len. Pas aan het eind van de week en men zich in Noord-Korea echter »n as weinig zorg over maken. laats rnei procd ji star Deze foto geeft een beeld van de zware strijd die dagenlang in Hoe-é is gevoerd. Amerikaanse mariniers bestormen een huis, waarin Noordvietnamezen zich hebben verschanst. Zo ging het van huis tot huis, dag in dag uit. tuigen en helikopters werd door brand vernield. Op de Amerikaanse marinebasis in de Phoe-baai, op elf kilometer van Hoe-é, werd opdracht gegeven een konvooi ongeregelde troepen te stu ren. Ze slaagden er in tot de rand van de stad door te dringen. Daar kregen ze steun van vier tanks van de marine, zodoende konden ze nog anderhalve kilometer verder opruk ken naar een Amerikaans kamp dat zwaar onder vuur lag. Vandaar wilden ze de Zuidvietna mezen in de citadel aan de overzijde van de Parfumrjvier gaan ondersteu- nêh, rhaar halvetwege Wérden ze te gengehouden. Na een aanval van de Noordvietnamezen waren er nog maar enkelen overgebleven. Toen pas bleek dat er veel meer Noordvietna mezen in de stad waren dan men had gedacht. Samen met een andere ongeregelde groep (in totaal 750 mariniers) vielen ze de viermaal zo sterke commu nistische strijdmacht in het zuide lijke stadsdeel aan. De daaropvolgen de dagen werd deze gevechtsgroep, die voor het merendeel uit jonge mi litairen bestond, gehalveerd. Zelfs koks en bakkers moesten op het laatst meevechten. Versterkingen kregen ze niet, want het groepje kon niet uit de lucht worden waargenomen vanwege de laaghangende wolken. Op 10 februari werd dit stadsdeel nog maar door enkele sluipschutters onveilig ge maakt, maar toen was de omgeving veranderd in een puinhoop: vrijwel geen huis of gebouw was ongeschon den. In het noorden ging de strijd nog onverminderd door. Van een Zuid- vietnamees regiment dat de commu nisten probeerde te verdrijven bleef niet veel over. Een elite ge vechtsgroep van 500 man werd terug getrokken, toen er nog maar 100 mili tairen in staat waren te vechten. LAATSTE FASE Politiek gezien had men de bevrij ding van de citadel beter over kun nen laten aan de Zuidvietnamezen, maar militair gezien was dat onmo gelijk. Amerikaanse mariniers onder commando van majoor Thompson moesten te hulp komen. Zo begon vorige week dinsdag de laatste fase van de strijd. Op dat moment was een derde van de ommuurde stad nog in handen van de Noordvietnamezen. Verwoede huis-aan-huis-gevechten werden af- Verwarring gel MINISTER - PRESIDENT De Jong di) heeft op ccn persconferentie te Londen gezegd, dat de jongste ontwik- i kelingen in Europa venvarrend ztfn. Moeilijk kan worden gezegd, wat nu gaat gebeuren. In dit licht moet men ook het resul taat zien van de Brits-Nederlandse besprekingen. Beide landen willen geen stap terug doen en klampen zich vast aan het Bencluxplan voor samen werking buiten de EEG. Gevreesd moet worden, dat dit geen haalbare zaak is nu de Franse presi dent zijn Westduitse vrienden met een nietszeggende concessie tot andere gedachten heeft gebracht. De Duitse opmerking dat Bonn wikt, maar Parijs beschikt, is echter een doekje voor het bloeden. De West duitse regering heeft reden tevreden te zijn over het resultaat van de Pa- rijse besprekingen. Engeland en Nederland zullen spoe dig tot de ontdekking komen dat zij alleen staan. Aan de huidige verwar ring komt een eind en Frankrijk zal weer aan het langste eind trekken. maakte de Amerikaanse legerleiding bekend dat het communistisch verzet in de stad was gebroken. Het was een gemene strijd, zei een van de marine-officieren. „We moesten de Noordvietna- SAIGON/WASHINGTON Saigon bereidt zich voor op de tweede grote aanval van de Vietcong en de Noordvietname zen samen. Ongeveer 10.000 man liggen op een dag afstand van de hoofdstad. Maar de regering in Saigon kan het ruzieën niet la ten. Vice-president Ky is, on danks verzoeken van president Thieu om aan te blijven, afge treden als voorzitter van de commissie nationaal herstel. Men neemt aan dat de machtsstrijd tussen deze twee, begonnen al vóór de verkiezingen, nog niet is afgelopen. De Zuidvietnamese regering heeft verscheidene vooraanstaande politici in Saigon gearresteerd. Onder hen de leider van de boeddhisten, de mili tante monnik Tri Quang. Tri Quang eist een coalitieregering, waarin de Vietcong is opgenomen. In 1966 was hij met zijn boeddhisten tegen de regering in Saigon. Andere arrestaties „om de mensen in bescherming te nemen": De politi ci Troeong Dinh Dzoe, burgerkandi daat met de meeste stemmen na de militairen bij de verkiezingen, en Troeong Thanh, een neutralist. Men neemt aan, dat deze voor zorgsmaatregel is genomen, omdat de regering in Saigon bang is dat de Vietcong op hen een beroep zal doen een tegenregerring te vormen. Secretaris-generaal Oe Thant zou vandaag met president Johnson bespreken wat zijn missie naar Euro pa en zijn gesprek met Noordvietna mezen heeft opgeleverd. Men meent te weten dat de Noordvietnamezen over alles willen praten als de bom bardementen stoppen. Johnson op zijn beurt houdt onverkort vast aan de eis, dat stopzetting bombardemen ten ook vermindering van militaire activiteiten inhoudt. Na een gesprek van de Noordviet- name.se ambassadeur in Zweden met de' Zweedse minister van buiten landse zaken, is de Zweedse ambas sadeur in Peking onverwacht naar Hanoi vertrokken. Daar verblijft ook nog de Zwitserse ambassadeur in Pe king. Wat de gevechten zelf betreft: de berichten spreken de laatste tijd weer meer van Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen, die het initi atief hebben overgenomen. In Hoeé vorderen de Amerikanen „per deci meter". Ook daar zijn arrestaties verricht. De politie heeft opdracht zonder waarschuwing op plunderaars te schieten. Gevangen genomen Viet- cong-leiders zullen waarschijnlijk in het openbaar worden terechtgesteld. In de Amerikaanse Senaat is giste ren het Tonkin-incident behandeld, dat indirect aanleiding was tot uit breiding van de oorlog in Vietnam. In augustus 1964 werd de Ameri kaanse torpedojager Maddox door Noordvietnamese schepen aangeval len. Nog dezelfde dag machtigde het Congres president Johnson al het no dige te doen om de situatie in Zui- doost-Azië het hoofd te bieden. Minister McNamara deelde nu mee, dat de Maddox toestemming had de Noordvietnamese kust tot op 8 mijl te naderen, maar niet dichter dan 11 mijl uit de kust kwam. Hij zei niet of de Maddox op het moment van de aanval zich binnen de door Noord-Vietnam vastgestelde territori ale grens van 12 mijl bevond. (Van onze soc.-econ. redactie) EINDHOVEN Bij de onderhan delingen voor een nieuwe cao, die op I april van kracht moet worden, heeft de Philipsdirectie een tegen voorstel gedaan, dat sterk afwijkt van de wensen der vakbonden. In plaats van een loonverhoging van 4,5 procent biedt Philips slechts 3 procent. De stijging van de kosten van levensonderhoud wil de directie met maximaal 1,5 procent loonsver hoging compenseren en niet met 2 procent zoals tot nu toe. Bovendien zou de 3 procent loons verhoging niet op 1 april maar op 1 juli moeten ingaan. Deze verbete ringen wil het bedrijf jaarlijks door voeren bij afsluiten van een drie jarig contract. De vakbonden hebben ook nog een werktijdverkorting gevraagd tot 42 uur per week ingaande 1 januari 1970; de directie noemt 1 juli 1970. Verschil van mening bestaat er voorts over het in elkaar passen van de arbeidsvoorwaarden van hand arbeiders en beambten. De kosten hiervan wil het bedrijf ten laste brengen van andere verbeteringen. Voor verbetering van secundaire arbeidsvoorwaarden vragen de bon den jaarlijks èèn procent; de directie biedt 0.7 procent. BEIROET Koning Hpessein van Jordanië schijnt de steun van zijn parlement te hebben verwor ven voor zijn politiek Arabische commando's te beletten van Jor daans gebied af Israël aan te val len. Dit blijkt, aldus waarnemers, uit de mededeling van de premier dat het Huis van Afgevaardigden zich eenstemmig achter de leiding van het land heeft geschaard op een be sloten bijeenkomst van drie uur, die gisteren in Amman is gehouden. De waarnemers geloven niet, dat er nu ook een einde is gekomen aan de commando-activiteit. Vele commando's zijn in Syrië gevestigd en steken Jordaans gebied over op weg naar Israël. AMSTERDAM De SRVU, de studentenraad aan de Vrije Universi teit, heeft een motie aangenomen waarin het steun toezegt aan het ac tiecomité Universitaire expansie te Leuven. De studentenraad vindt dat de vestiging van volksuniversiteiten geen uitstel duldt. Daarom acht men het in het belang van zowel de Vlaamse als de Waalse bevolking dat de Franse afdeling van Leuven naar Wallonië wordt overgebracht. Tenslotte hekelt de SVRU het harde optreden van de Belgische politie te gen de betogende studenten. DRIEBERGEN De sectie voor bijzondere verkeerstaken van de rijkspolitie, die maan dag haar nieuwe onderkomen in Driebergen feestelijk heeft laten openen, heeft gisteren het verkeer moeten regelen voor haar eigen huis. Vier politiemannen van de ver- keersgroep waren er bijna de hele dag druk mee. Oorzaak: een volksoploop Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! UTRECHT De aanstaande vol trekking van twee doodvonnissen, opgelegd aan de 17-jarige Gary Lee Miller en de 16-jarige Fred Esherick is voor de disputorenraad van de Utrechtse studentenfaculteiten aan leiding om op korte termijn een handtekeningactie te beginnen. De studenten zijn voor afschaffing van de doodstraf in alle Amerikaanse staten. De Amerikaanse jongens zijn ver oordeeld tot de dood in de gaskamer en op de electrische stoel. Over het vonnis van Miller, die een meisje heeft gedood, zijn intussen twijfels gerezen. ASSENDELFT De 2-jarige Martin Waerts uit Assendelft is gis termiddag, terwijl zijn moeder het wasgoed ophing, door een opening in een schutting geklommen en in de achter de woning lopende sloot gevallen. Toen men het kind vond waren de levensgeesten reeds ge weken. ten gevolge van het zogenaamde „open huis", waarvoor de sectie voor bijzondere verkeerstaken had ge zorgd. De leiding van de sectie wilde met dit dagje gastvrijheid voor de bevolking van Driebergen uiting ge ven aan de dankbaarheid voor de medewerking die de sectie bij de huisvesting en verhuizing van de be volking heeft ondervonden. Deze be kendmaking bezorgde een grote toe loop, 2000 gasten Om tien uur 's ochtends werden de deuren geopend en toen zij 's avonds om tien uur werden gesloten, waren ruim Uveeduizend Nederlanders bij de sectie op bezoek geweest. Kapitein Vogel begroette om half negen de 2900ste bezoeker, een tardarts uit Driebergen. Hij kreeg \an hem een asbak, zijn vrouw bloemen en beiden mogen bovendien in een witte Porsche een tocht maken over de rijkswegen. Het personeel was de gehele dag druk met het serveren van bijna 2000 kopjes koffie, kinderen lagen op de grond naar een film te kijken en uit dienst komende Porsche-bemannin- gen moesten de helpenae hand bie den om de enthousiaste nieuwsgieri gen 3an hun trekken te laten komen. Doodvermoeid waren de rijkspolitie mannen na de aftoent. vatv de gasten. FRUNZE In de bergen van Zuid-Kirgizië zijn in de rotsen uit gehouwen reliëfs gevonden, die van de tweede of derde eeuw voor Christus dateren en, zo geloven Russische archeologen, als een soort kalender dienden voor veefokkers en landbouwers. Volgens het Russische persbureau Tass bestaat de prehistorische zon en maankalender uit afbeeldingen van dieren, die door kringen omge ven zijn. Waarschijnlijk verbeelden de dieren met twaalf kringen de maanden, die met 28 de dagen en die met zeven kringen de weken. An dere afbeeldingen zouden dagen en nachten voorstellen. mezen met springladingen ver drijven. Het was verschrikkelijk, maar het kon niet anders. Resul taat: honderden doden aan beide zijden en ook een groot aantal slachtoffers onder de burger bevolking. Com b< a ;sdati ugus zal (ren breng ico-st ;heid 'er bo ameli ;lst g Kruidenier gaat NS-reizen verkopen UTRECHT De Ned. Spoor wegen gaan via de Sperwer kruideniers proberen mini-reizen naar Limburg, Duitsland en Brussel aan de man te brengen. Dit werd gisteren op een door de NS belegde persconferentie in Utrecht meegedeeld. Drs. Van Strien chef van de afde ling reizigersvervoer van de NS, noemde bijvoorbaat kritiek op deze plannen ongegrond. Het gaat om een voudige reizen, waaraan niet veel de viezen te pas hoeven te komen. Het bonafide reiswezen zal door het ver kopen van deze minitrips via de kruidenier niet in gevaar worden ge bracht. De kruidenier, zo vervolgde drs. Van Strien, brandt ook zijn koffie niet meer zelf. Net zo goed als hij koffie van een bepaald merk ver koopt, kan hij NS-minitrips aan de man brengen. Men kan dus de NS zien als een fabrikant van reizen en de minitrip als een merkartikel. Hij voegde hieraan toe, dat het verkopen van een bepaald „branchevreemd" artikel door de kruidenier de specia list in het begin even een paar klan ten kan kosten, maar dat juist het populariseren van een artikel ook de weg wijst naar de specialist. (Van een onzer redacteuren) EINDHOVEN Philips heeft vandaag in het Eindhovense ho tel Cocagne een driedaagse ex positie geopend, die in tentoon stellingen geïnteresseerden ant woord wil geven op de vraag hoe men blikvangend op een ex positie voor de dag kan komen. Met tal van originele en inge nieus ontworpen apparaten to nen vindingrijke ingenieurs hoe met behulp van de electronica de aandacht van het publiek kan worden getrokken. Een van de trekkers op de exposi tie is de miniatuur-autobaan, waarop een auto rijdt, die door de werking van magnetische velden op de weg wordt gehouden. Door onder het wegdek kabels aan te brengen, die aan de randen een magnetisch veld doen ontstaan, wordt de auto vast in zijn baan gehouden: de werking van de magnetische velden, is zodanig, dat Iedere afwijking direct wordt ge corrigeerd. In hoeverre deze vinding' in de praktijk is toe te passen, wordt thans onderzocht in Amerika, waar General Motors het systeem ge bruikt op haar proefbanen. De expositie laat ook zien hoe men met speciaal daarvoor met spiegels uitgeruste tv-camera's en stereosco pisch televisie-beeld kan doen ontstaan. Hoewel deze vinding alleen kan worden toegepast met een geslo ten tv-circuit, biedt zij ook voor de praktijk toepassingsmogelijkheden. Men zou de camera's bijvoorbeeld kunnen gebruiken in radio-actief besmette ruimten. De buiten de ruimte te bedienen tangen zouden met deze camera's veel doelgerichter kun nen worden gebruikt dan thans het geval is omdat men door het stereo scopische beeld beter afstanden kan schatten. beeld komt, blijft de camera deze volgen (ideaal in geval, van bank overvallen om maar een voorbeeld te noemen). Voor fotografen, die hun toestel willen testen, is er het camerasluiter- testapparaat, waarop men precies de sluitertijden en de tijdsafstanden tus sen de diverse contacten en het open gaan van de lens kan controleren. Tot nu toe uitgevoerde tests hebben Surprises Nieuw op deze expositie is even eens de volgende tv-camera. Het ap paraat is uitgerust met twee extra ogen, die zich richten op de zich het dichtst bij de camera bevindende persoon. Zodra deze persoon in het HILVERSUM Bij de (kleine) radiostaf van de TROS botert het niet. Jongste ontwikkeling: de heer Hans J. J. van Zijl, programmaleider radio, is na onenigheid met zijn directeur, mr. J. Landré ontslagen. De heer Landré heeft zich voorlopig met de leiding van de afdeling radio belast. Er zijn nu een aantal TROS-mede- werkers, die overwegen ontslag te nemen. Allerlei conflicten en conflic- tjes zijn aan deze ontwikkeling voor afgegaan. Het hoofdbezwaar van de medewerkers is, dat zij niet de benodig de vrijheid zouden krijgen om hun programma's tot stand te brengen. Ver keerde aanwijzingen en beleidsfouten zouden aan de orde van de dag zijn. De zaak schijnt zich voornamelijk te hebben toegespitst door de handelwijze van de heer Landré, met wie een aan tal medewerkers moeilijk kan samen werken. Onzekerheid is voorts gescha pen na de uitlating van de directeur voor de TROS-radio, dat deze omroep zich mogelijker wijze in de toekomst wel eens zou kunnen opheffen. MAASTRICHT Prins Bernhard heeft gisteren het instrumentenlan- dingssysteem op het vliegveld Maas tricht bij Beek in Limburg in wer king gesteld. Bij de officiële ontvangst in het restaurant van het motel van het vliegveld was ook de AFCENT-be- vel hebber Von Kielmansegg aanwe zig Directeur Lijmen van de KLM zei, dat het nieuwe systeem de regel maat van de luchtlijnen op Maas tricht veilig stelt. uitgewezen, dat zelfs de duurste ca mera's wat dit betreft niet onbelang rijke afwijkingen laten registreren! Voor winkeliers, die willen nagaan 'hoe aantrekkelijk hun etalage is, wordt er een installatie gede monstreerd, die vastlegt hoeveel mensen voor de etalage blijven stilstaan. Ook wordt vastgelegd hoe veel eraan voorbijlopen. Het apparaat registreert deze gegeven met behulp van een foto-elektrische cel. Surprises zijn er op de expositie ook. Zoals bijvoorbeeld de fles jene ver, die op een bepaald, mondeling gegeven bevel, het ondergehouden glas volschenkt. Ook: een doorzichti ge brandkast met een attractie erin, die met drie schakelaars is uit te proberen en het publiek een kans van één op 16.000 geeft de deur te openen. Een voor Rotterdamse chauvi nisten: ook de Rotterdam is aanwe zig. Het schip vaart in een bassin en is uitgerust met een ingenieus sa mengestelde electronische lading, die maakt dat het nimmer aan de wal komt, maar steeds (door de werking van magnetische velden) op eenzelfde afstand daar vanaf blijft. Voor de technisch geïnteresseerde, maar ook voor de exposant, die eens een stunt wil uithalen, een interes sante tentoonstelling: klein, maar wèl vol van nieuwe snufjes. NICE Politiemannen hebben gisteren in een buitenwijk van Nice een vuurgevecht geleverd met vier gangsters die probeerden te ontsnap pen nadat ze een overval hadden ge pleegd op een bank in het centrum. Een van de bankrovers werd dood geschoten, een ander ernstig gewond. De twee anderen slaagden erin te j ontsnappen, maar een uur later wer- den zij gearresteerd in een garage op het ogenblik dat zij de buit een bedrag van 60.000 aan het verde len waren. Iemand had de gangsters j ergens in de stad van auto zien ver wisselen en het nummer genoteerd. Prof. Deltgaauir Het verwondert mij niet dat prof. Delfgaauw om zijn uitlating („Johnson, zijn naaste medewerkers en generaals, zijn, gemeten naar de maatstaven van Neurenberg en Tokio, oorlogsmisdadi gers) niet vervolgd wordt. Dr. John Bennett, een van de voor aanstaande mannen van de kerken in de VS, heeft onlangs een boek ge presenteerd, waarin zgn. schrijvers verslag uitbrengen van de misdaden tegen het „oorlogsrecht", die door hun eigen volk in Vietnam werden en wor den bedreven. Let wel, dr. Bennett, en geen Amsterdamse provo's of een min of meer marxistisch getint filosoof, die men eventueel partijdigheid zou kunnen verwijten. Zou deze regering prof. Delfgaauw om zijn bovengenoemde uitlating laten vervolgen, dan zou het zeer goed mo gelijk zijn dat deze op grond van fei ten en getuigen het bewijs kan leve ren dat Johnson oorlogsmisdadiger is in de zin van Neurenberg en het „oor logsrecht". Lukt 'hem dat, waarvan ik overtuigd ben, dan moet hij vrijgesproken wor den. Men kan toch moeilijk het waar heid-spreken als een belediging van een bevriend staatshoofd opvatten. In dat geval is dan tevens de Neder landse buitenlandse politiek m.b.t. Vietnam, die tot op heden de Ameri kaanse Vietnampolitiek niet veroor deeld maar eerder gesteund heeft, veroordeeld. Vertaald in termen van nationaal recht wil dat zeggen dat ook de Ne derlandse regering en allen, die zich tegen haar Vietnampolitiek verzetten, oorlogsmisdadigers zijn, want niet al leen de dief maar ook de heler, niet alleen de moordenaar maar ook zijn helper en degene die het weet en de moordenaar niet aanbrengt, zijn schuldig! Een dergelijke uitspraak, zij het in direct, kan onze merendeels uit christe nen bestaande regering zich waarschijnlijk niet veroorloven. Het niet vervolgen van prof. Delfgaauw doet mij vermoeden dat de regering dat zelf wel weet. Des te erger! Wassenaar B. H. Kraayen- brlnk PSP Uw commentator J. Prlllevitz be weerde in „Kamermuziek", dat de ac tiviteiten van de Tweede-Kamerfractie van de PSP tijdens de Vietnamdebat- ten bedoeld waren om „in het gevlei te komen bij de links-fascistische knokploeg op het Binnenhof". Naar mijn mening komt dit niet overeen met de werkelijkheid, waarbij ik de juistheid van de waardering „links-fascistische knokploeg" nog buiten beschouwing wil laten. Ik vind het onjuist om te veron derstellen dat een partij, die ertoe bij wil dragen dat de afgrijselijke volke renmoord in Vietnam zo snel mogelijk wordt stopgezet, „maar één doel voor ogen had", nl. bij een bepaalde groe pering een wit "oetje te halen. Dat de visie van de PSP inzake de oplossing van het Vietnamese pro bleem verschilt van die van de heer Prillevitz. geeft hem nog niet het recht dergelijke uitspraken te doen. Het zou. gel tof ik. een goed ding zijn als mensen, die zich christelijk noemen, zich niet bij voorbaat afzet ten tegen bepaalde activiteiten omdat ze uit een bepaalde hoek komen, waar zij zich niet thuis voelen. Den Haag Jaap de Jong

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5