Meer bank-fusies on vermij delij k Ook ambtenaren maakten fouten Burgemeester niet benoemen buiten gemeenteraad om NOG GEEN DATUM VERLENGING VAN DE LEERPLICHT Agrariërs moeten voor positie blijven vechten 100 GOLDEN Ans Schut uitbundig gehuldigd in Apeldoorn Zweden overweegt ook boycot Zomerspelen Nederland geschikt als doorvoerland Poolse goederen Pleidooi voor een universiteit zonder examens Amro-bank: voorspelling moeilijk Toch interland tegen Polen Maastricht krijg meer leefruimte WOENSDAG 21 FEBRUARI 19 Minister-"president De Jong en de minister van buitenlandse zaken, Luns, tijdens de perscon ferentie di,e zij in de Nederlandse ambassade in Londen gaven na hun besprekingen met leden van de Britse regering. SCHIPHOL Polen beschouwt Nederland als een handelstand bij uitstek en gelooft dat het als door voerland een geschikte schakel kan vormen voor Poolse transit-goederen naar markten, waarop Polen zelf nog geen entree heeft. Dit zei gisteren staatssecretaris M. J. Keyzer van verkeer en waterstaat bij zijn terugkomst op Schiphol. Als invaller voor de plotseling ziek geworden minister De Block (ec. za ken) vertrok de staatssecretaris za terdag als leider van een uit 61 personen bestaande Nederlandse eco nomische missie naar Polen. Na zijn terugkeer is de leiding van de missie, die nog een week wegblijft, overge gaan in handen van de heer Sidney van den Bergh, voorzitter van de centrale kamer voor handelsbevorde ring. Gebruik makend van dit korte be zoek heeft staatssecretaris Keyzer voorts 'op zijn eigen terrein' een afspraak gemaakt voor het afsluiten van een wegenvervoersovereenkomst tussen Polen en Nederland. In april of mei zullen de besprekingen hiero ver tussen wederzijdse delegaties be ginnen. In een dergelijke overeen komst wordt met name een regeling vastgelegd ter vermijding van de be taling van dubbele wegenbelasting. Bristol City heeft zich door een 21 overwinning op Middlesbrough, geplaatst voor de vijfde ronde van de Engelse F A-cup. Bristol ontmoet daarin Leeds United. (Van onze onderwijsredactle) LEUVEN Links georiënteerde hoogleraren en studenten uit Neder land, België, Duitsland en Frankrijk hebben zich gisteren in Leuven uitge sproken voor meer democratische uni versiteiten, die vrij van geregelde exa mens en colleges, toegankelijk zijn voor de massa en met politieke macht be giftigd zijn. Mare Kravetz, voorzitter van de Franse Union nationale des étudiants de France zei dat universiteiten slechts een politieke en sociale rol hebben te vervullen. Zij moeten de strijd leiden tegen de politieke macht en de door Amerika overheerste handel. Professor Jaap Kruythof van de uni versiteit van Gent stelde een soort kibboets-universiteit voor. Hij betoog de dat de studenten de macht moeten overnemen van de rooms-katholieke kerk, de vrijmetselarij en het zaken leven. De Amerikaanse rechter Joe Brown, die in 1964 het geruchtma kende proces leidde tegen Jack Ruby (Ruby schoot de moordenaar van Kennedy neer) is gisteren aan een hartaanval overleden. AMSTERDAM De economi sche ontwikkeling zal dit jaar maar weinig afwijken van die in 1967. Veel hangt af van de ont wikkeling in West-Duitsland, de gevolgen van de devaluatie van het Britse pond en van de Ame rikaanse maatregelen ter beper king van de buitenlandse beste dingen. In ons land is bovendien geen toeneming van de particu liere investeringen te verwach ten. Het is bijzonder moeilijk een voor spelling te doen, schrijft de Amster dam-Rotterdam Bank in het ver slag over 1967. Gebleken is dat de economische groei vorig jaar aan merkelijk geringer was dan in 1966 en ook nam de werkloosheid sterk toe. De bank ziet in een terugkeer tot de gouden standaard geen oplossing voor de internationale monetaire problematiek. Dit zou de landen, die over ruime goudreserves be schikken of een eigen goudproduk- tie hebben, tot inflatoire extra over heidsuitgaven aansporen. Hierdoor zouden arme landen nog verder achterop raken. In de toekomst zou een dergelijke prijsaanpakking moe ten worden heihaald, waarop voor uitlopende de speculatie weer lange tijd welig zou tieren. Overgangsfase Volgens de Amro-Bank bevindt het bankwezen in ons land zich in een overgangsfase. Steeds sneller voltrekken zich de structurele ver anderingen. Bovendien moet veel meer aan dienstverlening worden ten worden verwerkt gedaan. Er moeten veel opdrachten worden verwerkt van mensen die anders nooit bij de bank kwamen. Willen de banken volledig en goed j aan de wensen van het publiek kun nen voldoen, dan zal meer moeten worden gefuseerd. De bestaande ca- paciteit zal dan efficiënter kunnen worden gebruikt. Elke bank afzon- j der lijk zal haar apparatuur en staf j niet snel genoeg kunnen uitbreiden. I De tijd voor een internationale con- centratie in de vorm van totale fusies over de grenzen is nog niet gekomen en zal voorlopig ook nog niet komen, meent de Amro-bank. Nu zullen de internationale activi teiten beperkt moeten blijven tot be paalde speciale terreinen. rovende en kostbare betaling in klin kende munt wordt daardoor over bodig. De strijd om het credietgeld tussen de banken en de andere financiële instellingen heeft geleid tot een da ling van de rentemarge in het bank wezen. Dit jaar zal deze marge nog verder afbrokkelen, aldus het be stuur van de Amro-bank. De bank heeft vorig jaar een netto winst geboekt van 52 miljoen, wat 6,6 procent meer is dan in 1966. De bruto-winst steeg van 105,7 tot 113 miljoen (zes procent). Vooral het eer ste halfjaar was voor de bank bij zonder gunstig. De baten stegen met ƒ25 miljoen (8 procent) tot ƒ343 miljoen en ook de kosten namen met 8 procent toe tot ƒ230.4 miljoen. Voorgesteld wordt een (onveranderd) dividend van veer tien procent. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Bij de behan deling van de begroting van Binnenlandse zaken hebben de PvdA en D '66 gisteren in de Tweede Kamer aangedrongen op een wijziging in de gemeente wet die inspraak van de raad bij de benoeming van burgemeesters mogelijk maakt. Mejuffrouw Goudsmit (D'66) meen de dat minister Beernink zich op dit punt onvoldoende inzet voor verder gaande democratisering. Met name in Den Helder en Maastricht waren re cente burgemeestersbenoemingen niet goed gevallen en tegen het gevoelen van de raad In doorgezet. Heeft de raad wel enige werkelijke inspraak, vroeg zü zich af. Ook de socialist Franssen gunde de inspraak van de raad een bescheiden plaats in de gemeentewet. Hij had met name kritiek op de benoeming van een liberaal als burgemeester van Den Helder. Deze gemeente wenste een socialist. Had de PvdA geen enkele geschikte kandidaat, vroeg de heer Franssen. Grenswijzigingen De heer Aarden (kath. v.) infor meerde naar de resultaten die bij het toepassen van de inspraak van de raad zijn oppedaan. De heren Scha kel (a.r j en Bode (c.h.) vroegen welke waarde de minister toekent aan voorstellen over grenswijzigingen, die het betrokken gebied doet. Met name dacht men aan de suggesties uit het Land van Heusden en Altera. De heer Schakel vroeg of de rege ring voor 1971 nog komt met een wetsontwerp tot afschaffing van de opkomslplicht bij verkiezingen. Hij verklaarde zich tegen het systeem van een gekozen burgemeester omdat hij vreesde dat dit het begin zou zijn van een uitholling van dit ambt. Ombudsman De heer Rietkerk (lib.) zei het te zullen betreuren als de regering niet spoedig met het voorstel tot instel- Tuinbouw bij steden intensiveren Sparen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Grosheide (Onderwijs) is ook gisteren het antwoord schul dig gebleven op de vraag van vrijwel de hele Tweede Kamer wanneer de verlenging van de leerplicht tot negen jaar zal worden ingevoerd. Een datum zal hij pas noemen in de komende financiële prioriteitenno ta over het hele complex van onder wijsvoorzieningen. „Het zou niet juist zijn daar nu al een stukje uit te lichten," zei de bewindsman gister avond bij de voortzetting van het Kamerdebat over de Leerplichtwet 1969. Het tijdstip van invoering is afhan kelijk van de vraag wanneer ue 50 miljoen exploitatiekosten, die voor leerplichtverlenging nodig zijn, op de onderwijsbegroting kunnen komen. De investeringen vormen niet het eerste knelpunt. Rond 1970 zullen er voldoende vormen van aangepast on derwijs zijn om de ruim 30.000 jon gens en meisjes, die dan onder de leerplichtverlenging vallen, op te vangen. NV AL Dc staatssecretaris zei dat er in feite al sprake is van een geleidelijke leerplichtverlenging. De groep kinde ren die niet meer dan acht jaar ba sisonderwijs volgt, wordt steeds klei ner. (In 1964 nog 43.000: rond 1970 dus 30.000). In tegenstelling tot de Kamermeer derheid gaf de staatssecretaris er met alle begrip voor de bezwaren toch de voorkeur aan de bepaling te handhaven, dat het volgen van huisonderwijs (o.a. schriftelijk onder wijs) een grond kan zijn om vrijstel ling van leerplicht te geven. Dat is niet in de eerste plaats van belang voor de schipperskinderen. De prak tijk heeft geleerd, dat die toch vrij wel geen huisonderwijs volgen. Het gaat hier vooral om kinderen van gerepatrieerde diplomaten en functionarissen van het bedrijfsle ven, die in het buitenland op school zijn geweest of daar individueel on derwijs hebben genoten en dan heel moeilijk in het Nederlandse onder wijssysteem zijn in te passen. De controle op het huisonderwijs is zo doeltreffend, dat misbruik niet hoeft te worden gevreesd. „Voor deze groepen zou in elk ge val een individuele ontheffingsmoge lijkheid moeten worden geïntrodu ceerd." Deze bedekte concessie zette de a.r. afgevaardigde Van Bennekom onmid dellijk om in een amendement. Dit sluit aan bij het amende- ment-Masman 'soc.), dat het huison derwijs schrapt. Volgens het a.r. voorstel zou in bijzondere gevallen ontheffing kunnen worden verleend als aangetoond wordt, dat het kind op andere wijze voldoende onderwijs geniet. Beide amendementen zou de Kamer vandaag stellig aanvaarden. MEERKOSTEN De staatssecretaris bleek niet be reid tot een integrale vergoeding van alle zg. meerkosten, die schippers moeten maken als zij hun kinderen aan de wal op school moeten doen. Dat zou een „principiële en funda mentele" doorbreking zijn van het hele stelsel van studiekostentege moetkoming. Ook ten aanzien van de schippers wilde de staatssecretaris daarom aansluiten bij de gangbare vormen van studiesteun, waarbij het inkomen van de ouders bepalend is. Laat men dit criterium los, dan heeft dit on middellijk een terugslag op de ande re onderwijssectoren. Een verbeterde meerkostenregeling voor ouders zonder vaste verblijf plaats is in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. De verbete ring betreft zowel de bijdrage aan de ouders als de subsidie aan de inter naten. De invoering is afhankelijk van de prioriteitenafweging. Als andere belangrijke structuur wijzigingen noemt de bank de „branchevervaging" en de massafi- catie. Al enkele jaren is het commer ciële bankwezen zich gaan toeleggen op spaargelden. Nu gaan de spaar banken zich omgekeerd toe leggen op de dienstverlening. Daar naast zijn de landbouwkredietinstel lingen genoodzaakt zich tot algemene banken te ontwikkelen. De girale salarisbetaling, waartoe veel bedrijven al zijn overgegaan, was een belangrijke stimulans voor het bankwezen om tot massaficatie van de diensten over te gaan. De tijd- MOTIE De PvdA nam daarmee geen ge noegen. Haar woordvoerder mr. Masman diende een motie in, die een integrale meerkostenvergoeding voor schippers beoogt. Bij het opstellen van de prioriteitennota 1969, aldus mr. Masman, moet ervan worden uit gegaan, dat de ouders van schip perskinderen niet zwaarder worden belast dan „walouders." Uiteraard wees de staatssecretaris deze motie van de hand. Hij vond de wens van de PvdA niet redelijk en sprak van een „onbillijke" bevoorde ling van de schippers. De behandeling van de Leerplicht wet zou vandaag worden afgerond. UEFA-jeugd vanavond tegen de Belgen DEN HAAG Als voorbereiding -p het UEFA-jeugd voetbaltomooi I (715 april in Monaco) speelt het I Nederlandse UEFA-jeugdelftal van- daag in Brugge een oefenwedstrijd tegen België. Voor het UEFA-team zijn zestien spelers geselecteerd, nl: Husers (AFC), Koning (Ajax), Van der Woude (AZ'67), Van Reevoort (Blauw-Wit), De Groot (Cambuur), Van der Sluis (CVV), Drijver (DFC), De Jong (Eindhoven. Nieuwhof (Elinkwijk), Barth (Fortuna VI), Smid (Go Ahead), Graaumans (NAC), Vis ser (Sparta), Van der Berg (Velox), Stoop (VUC) en De Wit (ZFC). De vermoedelijke (4-2-4) opstelling van het elftal voor deze wedstrijd, die wordt geleid door de Belgische scheidsrechter Delcourt is: Stoop-Nieuwhof. De Wit, Visser, Drijver-v. d. Sluis, v. d. Berg-Koning, Smid, Husers, De Groot. DEN HAAG De vriendschappe- lijke wedstrijd PolenNederland vastgesteld op woensdag 1 mei in Warschau, zal niet van het interland- programma van het Nederlandse a-elftal worden afgevoerd. Aangezien Polen en Nederland voor de voorron den van het tornooi om het wereld kampioenschap 1970 in een zelfde groep zijn ingedeeld, heeft het KNVB-bestuur aan de Poolse bond voorgesteld de wedstrijd te laten ver vallen. (Van onze Del£tse redactie) DELFT „De boeren en tuin ders vooral in het westen van ons land zullen moeten blijven vechten voor hun positie, want het is en blijft een moeilijk te verteren zaak dat de overheid zoveel goede landbouwgronden aan de boeren onttrekt. Nu is het wel zo dat deze gronden ver goed worden, maar de landbouw is er zeker niet bij gebaat." Dit zei gisteren de voorzitter van de afdeling grondgebruik van de christelijke boeren- en tuindersbond, de heer P. Bregman, op een CBTB- conferentie in de Stadsdoelen. Mr. N. M. van der Zijp, secretaris van het Landbouwschap, sprak over recente planologische ontwikkelin gen en de bescherming van de agra riër. Hij herinnerde eraan hoe plano logen land- en tuinbouw vaak als een lastpost zien. Deze deskundigen immers hebben met de behoefte aan ruimtelijke ordening te maken, het geen betekent dat de boer het veld moet ruimen. De heer Van der Zijp ontkende het belang van de ruimtelijke ordening niet. De onregelmatige bevolkings spreiding in het westen wonen zes miljoen mensen terwijl het noor den hier en daar onbevolkt is maakt het nodig. Vele vruchtbare landbouwgronden worden de boeren daardoor ontno men. In het westen zijn het vooral de steden die vechten om meer groen en open terrein, waardoor dan om liggende boerderijen moeten verdwij nen. In het noorden worden de zoge naamde vrije landbouwgronden aan getast door de industrie; in zuidelijk De Polen hebben echter geant woord grote waarde te hechten aan het doorgaan van deze ontmoeting. De KNVB heeft daarop besloten de wedstrijd niet van het programma te schrappen. Promotie voor Utrechtse hoofdinspecteur UTRECHT Hoofdinspecteur Tj. P. de Vries, chef van de recherche van de Utrechtse politie, is met in gang van 1 arpil benoemd tot com- misaris der rijkspolitie. Hij wordt chef van de rijksrecherche in het ressort van de procureur-generaal in Den Haag. De heer De Vries (38) is sinds juli van het vorig jaar belast met de lei ding van de Utrechtse recherche. Hij had een belangrijk aandeel in de lei ding van het onderzoek tegen de drievoudige Utrechtse moordenaar Hans van Z. De Oostenrijker Wolfgang Schwartz, die op de Olympische Win terspelen in Grenoble het goud bij het kunstrijden voor heren verover de. wordt professional. In Wenen maakte Schwarz dinsdag bekend, dat hij niet meer aan de wereldkampi oenschappen, die van 28 februari tot 4 maart in Genève worden gehouden, zal deelnemen. De Olympische kam pioen zal nog deze week een contract tekenen bij „Ice Capades" of Holiday on Ice". Nederland, zoals bijvoorbeeld Zee land, door de recreatie. Ten slotte noemde de heer Van der Zijl het noodzakelijk om land- en tuinbouw in de buurt van de steden te intensiveren. Vooral dacht hij daarbij aan het Westland en Delf land. Er heerst hier een grote spanning: de steden hebben groen en ruimte nodig, de landbouw moet op peil ge houden worden om aan de vraag te voldoen. De heer J. E. Stuvers, technisch hoofdambtenaar bij de cultuur-tech nische dienst in het Gelders rivieren gebied, sprak over de ruilverkave ling in de praktijk. In het afgelopen tien jaar zijn ongeveer 350 nieuwe boerderijen opgericht en dat is het voornaamste resultaat van de ruil verkaveling. Toch is het moeilijk om boeren zover te krijgen dat ze het nut van een verkaveling inzien, zei hij. ling van een zelfstandige niet-parle- meniaire ombudsman komt. Zijn par tijgenoot Koning vroeg om spoedige indiening van het Financieel Statuut vcor het openbaar lichaam Rijnmond. De heer Jonge.1 ine (gpv) verklaarde zich tegen het loslaten van het ver gunningenstelsel voor het houden van demonstraties. „Anders zal de straat de staat overmeesteren," meende hij. Mejuffrouw Goudsmit (D'66) en de liberaal Wiegel drongen aan op spoe dige wijziging van de gemeentewet, waarbij verantwoordingsplicht van de burgemeester over het politiebe leid wordt opgenomen. DEN HAAG Minister Beernin heeft een wetsontwerp ingediend o de grenzen van Maastricht zodanig wijzigen dat het inwonertal stijg v< 95.000 tot 110.000. Amby, Borghoren, Heer en Itter zullen als zelfstandige gemeenti worden opgeheven en de grenzen vj andere gemeenten zullen worden gt wijzigd. Om de oude binnenstad leefbaar houden, zal volgens de minister aan i buitenkant voldoende ruimte vo vervangende huizen en bedrijven b schikbaar moeten zijn. In het tege woordige Maastricht ontbreekt di ruimte. Met uitzondering van Maastricht Cadier en Keer staan alle gemeen! afwijzend tegenover de voorstell tot grenswijziging. In Landshut (West-Duitslai heeft Tsjechoslowakije zilvei medaille winnaar op de Opympisc Winterspelen van Grenoble n 100 van West-Duitsland gewonn 1 De tussenstanden waren 01, 0—3 I 06. Er waren vierduizend toeschoj ov wers. g< Mislukking overleg niet alleen schuld regering (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG De meeste sprekers in de Tweede Kamer meenden dat de regering het overleg met de ambtenarenorga- nisaties diende te heropenen en dwaarbij duidelijk voorop moest stellen dat niet koste wat koste een budgettaire bezuiniging van vijftien miljoen gulden bereikt behoort te worden. Volgens de heren Laban (soc.), I va Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar ot f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt. te combineren): spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen garantiekredietafiossingen Nadere Inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, aêsurantie-tussenper- sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. (c.h.), Fiévez (kath.v.), Nyp (•66), Kieft (a.r,) en Rietkerk (li had de minister dit tijdens het m.« deling overleg met de Kamercomm sie ook zo gesteld. Kennelijk was aldus deze sprekers, in het over met de ambtenarenbonden niet gc naar voren gekomen. De heren Rietkerk en Kieft met den dat minister Beernink en staa secretaris Van Veen in dit opzii tijdens het overleg niet de nod zorgvuldigheid hadden betracht, heer Fiévez drong er bij de windslieden op aan in hun antwoo duidelijk te zeggen dat het totale zuinigingsbedrag nog niet vast li „De minister had als goede schak1: zijn zetten beter moeten overwegei meende de heer Laban. „Waart 0 neemt de regering geen pro memori post In de begroting op en erkent eerlijk dat het overleg haar uit hand gelopen is?" Overigens vonden de meei woordvoerders dat de schuld vo het mislukken van het overleg de ambtenaren niet uitsluitend i d,e regering verweten kan worden. de bu No APELDOORN „Wat een fe^st, ongelooflijk,, fantastisch, dat had ik nooit gedacht", zei dinsdag een steeds lachende Ans Schut nadat zij een ware triomftocht door haar woon plaats Apeldoorn had gemaakt. Van 16-00 uur 's middags, toen ze met een sportvliegtuig van een Apcldoornse ingezetene op het vliegveld Teugen was geland, tot laat in de avond had dc winnares van het Olympisch goud op de drieduizend meter voortdurend handen moeten schudden, moeten zwaaien en cadeaus in ontvangst moeten nemen. Op de vraag of het allemaal niet een beetje te veel van het goede was geweest, antwoordde de Olympische kampioene, dat zij wat haar betreft eike week wel zo'n intocht wilde maken. Nadat Ans door de burgemeester van Apeldoorn, de heer A. L. des Tombe op het vliegveld Teugen was verwelkomd, werd zij op paleis 't Loo ontvangen, waar zij samen met haar ouders bijna een uur met prin ses Margriet en diens echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven spraken. Aan het souper dat daarna in hotel De Keizerskroon werd gebruikt, zaten ook de overige leden van de dames schaatskernploeg aan, alsmede „ome Piet" Zwanenburg en conditietrainer Ben Holleboom. In open wagens maakte de ploeg daarna een rondrit door Apeldoorn. Voorafgegaan door muziekkorpsen, leden van sportverenigingen en fak keldragers werd Ans door de straten van haar woonplaats gereden, waar de mensen soms drie rijen dik ston den om een glimp van hun plotseling zo beroemde burgeres op te vangen. In schouwburg Orpheus volgde na de rondrit de huldiging, die werd in geleid door burgemeester Des Tombe. Aan het eind van zijn toespraak overhandigde de burgervader Ans Schut een zilveren broodmand met inscriptie. Er volgde hierna een stoet van sprekers, die de olympische kam pioene een ware „pakjesavond" be zorgde. Zij kreeg onder meer een bosje van de naar haar genoemde tulpen, een zilveren bonbonschaal en een fiets. Andere cadeaus werden haar nog in het vooruitzicht gesteld. Het was laat, heel laat voordat de Apeldoornse van haar zo welverdien de rust kon gaan genieten. INZELL Niet alleen Nederland kent zijn huldigingen van Olym pische kampioenen, ook Duitsland weet er weg mee. In Inzeil was dinsdagavond, ondanks de stromende regen, de hele bevolking uitgelopen om de Olympische 500-meter kam pioen Erhard Keiler toe te juichen. Gezeten in een open wagen onder een parapluie maakte Keiler een luid bejubelde triomftocht door het plaatsje. will Heilig vuur „De presentatie van de regerinj niet gelukkig geweest, maor dat de ambtenaren niet meer wild overleggen, gaat mij te ver", betot de de heer Fiévez. „De regering n niet zeggen: er moet voor ons financieel voordeel uit het over komen. Anderzijds hebben ook ambtenarenorganisaties niet alt heilig vuur naar het altaar gebrach meende de heer Kieft. „De regering is in eerste install te ver gegaan maar in tweede insti tie lag de fout bij de ambtenarenbo den", aldus de heer Rietkerk. De heer Bode merkte op: „Over voeren, betekent gezamenlijk doen. Daar was bij dit overleg sprake van". Met name de heren Fiévez en Kij| stelden met nadruk dat naar hun ning de overheid in beginsel li recht heeft de ambtenarei j rechtspositie te wijzigen als zij meq dat hier aanleiding toe bestaat. I Loonsverhoging De meeste woordvoerders plaatsj een vraagteken bij het voornem van de regering om de ambtenaJ een loonsverhoging van twee proca toe te kennen met nacalculatie in fl najaar. Zij wezen erop dat voo voor de lagere ambtenaren dit aan lage kant is. Zij drongen erop aan niet te wad 'ten tot het najaar met de nacalcul tie. Wellicht kan men omstreeks jij een tussentijdse loonsverhoging kennen, meenden zij. De Kamer stelde zich op het starj punt dat zij niet moet treden in I overleg tussen de regering ambtenaren over de secundaj rechtspositie. Daarom volstond met het doen van enkele suggestij De heer Fiévez zei de afbouw de kindertoelage zodanig in te ricj ten dat vooral grote gezinnen minder geld in handen krijgen men thans ontvangt. De heren pels, Rietkerk en Kieft vroegen aaj dacht voor het plan om de Pq miespaarregeling te wijzigen. Men dient er naar l*un menif voor te waken dat spaarkassen, v« zekeringsmaatschappijen e.d. gel moeilijkheden krijgen met reeds dij hen aangegane verplichtingen. STOCKHOLM Zweden over weegt als eerste Westeuropese land de Olympische Spelen van Mexico te zullen boycotten in verband met de toelating van Zuid-Afrika tot de Spe len. Dezer dagen zal het Zweedse Olympisch Comité onder leiding van Prins Bertil een beslissing nemen. Inmiddels hebben Kenia, Soedan en Irak laten weten niet aan de Zo merspelen van dit jaar te zullen deel nemen wanneer Zuid-Afrika van de partij is. Eerder namen al dergelijke besluiten Ethiopië, Algerije, Oeganda, Tanzania, Ghana, Guinee, Mafi, So malië, Syrië en Egypte. Frank Braun, voorzitter van het Zuidafrikaanse Olympisch Com heeft zijn teleurstelling over dé bo cot uitgesproken. Hij hoopt dat a landen zich voor de sluitingsdata van de inschrijving op 8 august zullen bedenken. Persoonlijk zal de betreffende landen benaderen hen tot andere gedachten te breng Niettemin worden in Mexico-st met steeds groeiende ongerustheid binnenstromende berichten over bo cot ontvangen. Men vreest nameli dat Rusland, zich ook zal terugtre ken, omdat de Sovjets het felst kant waren tegen deelname Zuid-Afrika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4