Synode niet rapport over is duidelijk doop genoeg PROF. WILLEM BANNING 80 JAAR Gesprek met verontrusten Samenwerking per brief voor ontwikkelingsland Een woord voor vandaag Vredesberaad in geval van gebruik van kernwapens Pastoor Miedema ontslagen Financiële steun aan individuele student Ds. G. D. A. Oskamp (89) overleden Suggestie voor vredescentrum u Enquête over priesterambt WOENSDAG 21 FEBRUARI 19 De schrijver van de brief aan de Hebreeën spreekt in het twaalfde hoofdstuk over een wedloop. Daarbij moet ons oog, zegt hij, alleen gericht zijn op Jezus. Het is een merkwaardig Grieks woord dat gebruikt wordt. Het betekent niet alleen zien, maar echt ons oog richten, dat wil zeggen afzien van vele andere dingen die wij zien. In de wedloop van het leven mogen wij niet kijken naar anderen. Wat is het gemakkelijk stil te gaan staan en kritiek te hebben op de andere lopers. Maar intussen verliezen we zelf tijd, wij zijn onze concentratie kwijt, we komen zelf achterop. Juist daarom zegt Christus: Oordeelt niet, opdat gij niet ge oordeeld wordt. Wie te veel bezig is met kritiek op de ander, vergeet dat het om hemzelf gaat. Tijdens de wedloop mogen wij evenmin naar de tribune kijken. Het is waar: de ogen van de wereld zijn op ons gericht. Maar als wij ons zelf gaan afvragen hoe men over ons denkt, verliezen we de strijd. Het oordeel van de wereld is hard. Men kan ons vandaag bejubelen maar morgen staan we bloot aan de felste kritiek. Menige sportman heeft dat ondervonden, menige christen ook. Wat zou er gebeurd zijn als Christus had gedacht: Wat zullen de mensen wel van me zeggen? Dan was Hij nimmer naar Golgotha gegaan. We lezen vandaag: Lucas 5 1726. WOUDSCHOTEN Het modera- men van de hervormde synode zal zo spoedig mogelijk contact opnemen met het Interkerkelijk Vredesberaad, om tot een gemeenschappelijke ver klaring van de kerken ie komen, als In Vietnam tactische kernwapens zouden worden gebruikt. Gisteravond machtigde de synode het moderamen, met zoveel mogelijk andere kerken „een woord van ver ontrusting en waarschuwing" te spre ken. Het is mogelijk, dat het Inter kerkelijk Vredesberaad niet snel kan reageren (als bij voorbeeld opnieuw blijkt, dat gereformeerde deputaten slechts een beperkte opdracht heb ben, aldus ds. F. H. Landsman). In dat geval wil men een uitspraak doen met de kerken die „bereid en vaar dig" zijn. De synode verwierp een voorstel van een commissie ad hoe, om een ombudsman in de Hervormde Kerk aan te stellen en de visitator-gene raal met deze functie te belasten. De synode overwoog dat de figuur van de ombudsman is bedoeld voor mensen die nergens recht kunnen krijgen. De Hervormde Kerk heeft echter haar commissie voor bezwaren en geschillen. Bovendien, aldus ds. Landsman: lopen er wel zoveel mensen in onze kerk rond, die te recht menen dat hun onrecht is aan gedaan? Ds. J. H. van de Bank uit Wilnls is ds L. Roetman uit Gouda opgevolgd als assessor van het moderamen. Geen dtvang ROERMOND Pastoor Ed. Miede ma Is met ingang van 23 februari ontslagen als pastoor van de MI- chael-parochie te Schacsberg. Bisschop Moors had hem uitgeno digd, om voor 20 februari ontslag te vragen, maar pastoor Miedema meende daar niet aan te kunnen vol doen. Vanzelfsprekend behoudt hij zijn ambt en gewone bevoegdheden als priester. Pastoor Miedema kan nu nog in Rome in beroep gaan tegen zijn ontslag. De bisschop heeft hem inge licht over de wijze, waarop dit kan geschieden. Met de tijdelijke leiding van de parochie is een aalmoezenier uit Kerkrade belast. Dr. J. J. van de Velde: (Van onze onderwljsredacteur) UTRECHT De Utrechtse studentendecaan dr. J. J. van de Velde heeft de indruk dat het In Nederland gegroeide stelsel van studiebevordering gebaseerd op- het verouderde beginsel van ver antwoordelijkheid der ouders en gekoppeld aan de heersende fiscale en sociale wetten geheel uit de tijd is en zal moeten woe lden afgebroken om plaats te ma ken voor een modern systeem. Volgens dr. Van de Velde komt men in ons land nimmer tot een betere verdeling van de studie toelagen als niet een aanval wordt ingezet op het fundament van het huidige stelsel, namelijk de tegemoetkoming voor studie kosten via kinderaftrek- en kin derbijslagregelingen. Hij vraagt zich af of deze regelingen niet dermate overjarig zijn dat zij in hun geheel kunnen worden af geschaft. Dr. Van de Velde stelt dat sommige ouders hun macht misbruiken, zij het soms met de beste bedoelingen, bijvoorbeeld om een studierichting op te drin gen. Soms weigeren zij financiële steun voor de studie als zoon of dochter trouwplannen heeft met iemand die de ouders om de een of andere reden niet aanstaat. Dr. Van de Velde vraagt zich af waarom niet kan worden voldaan aan de verzoeken van volwassen studenten om als onafhankelijk volwassene te worden beschouwd. Men zou kunnen denken, aldus dr. Van de Velde, aan de vervan ging van de kinderbijslagver zekering door een volksverzeke ring, waaruit onder andere volle dige studietoelagen zouden wor den toegekend, alleen op grond van behoorlijke studieresultaten. BLARICUM Op 89-jarige leef tijd is in het rusthuis „De Beukelaar" te Blaricum in het Gooi overleden de hervormde emeritus-predikant ds. G. D. A. Oskamp. Ds. Oskamp, die door zijn vele ac tiviteiten en publicaties geen onbe kende in ons land was, werd in 1878 te Rotterdam geboren. Hij studeerde te Utrecht en zijn eerste standplaats werd in 1904 Westervoort. Hier raak te hij bij sociale 'kwesties betrokken door de slechte omstandigheden waarin de steenarbeiders verkeerden. Op verschillende plaatsen sprak hij erover en het gevolg was, dat er een vereniging voor steenarbeiders werd opgericht Na tien jaar werd hij predi kant-voorganger van de rechtzinnig- hervormde evangelisatie te Win terswijk. Daar bleef hij vijftien jaar, evenals in Harlingen, waar hij in 1943 met emeritaat ging. Vijf jaar was hij predikant-evangelist te Bolsward. In Blaricum, waar hij ging wonen werd 'hij voorganger in het rusthuis „De Beukelaar". Ds. Oskamp, die veel aan evange lisatiewerk heeft gedaan, heeft zich nooit bij een bepaalde richting aan gesloten. Zijn begrafenis zal donderdag zijn. Minister Udink (links) heeft in zijn werkkamer aan het Plein uit handen van de student A. du Croix het rapport „Ontwikkelingssamenwerking per brief" ontvangen, waarin ideeën worden ontvouwd voor praktische hulp aan werkers „in de voorste linies". In het midden prof. dr. D. Feil. DEN HAAG *-> Werkgroepen, die de kennis van de universiteiten en hogescholen „aftappen" of andere In formatiebronnen weten aan te boren voor Nederlanders in de ontwikke lingslanden, gaan samenwerken. Zes van deze doorgeefstations hebben de handen ineen geslagen. Minister drs. B. J. Udink voor ontwikkelingshulp heeft gistermiddag een delegatie van de werkgroepen ontvangen. Hij toon de zich enigszins verbaasd door het aantrekkelijke van het onverwacht voor de handliggende, zoals hij het noemde. Hij zegde toe, dat hij de betrokke nen zal attenderen op de „ontwikke lingssamenwerking per brief", opdat de ontwikkelingswerker zich niet geïsoleerd behoeft te voelen als hij bij een overwacht probleem niet weet tot wie hij zich voor een oplos sing moet wenden. Deze groepen werkten tot nu toe afzonderlijk. Prof. dr. D. Feil uit Enschede maakte minister Udink duidelijk, dat soms projecten door NED. HERV. KERK Beroepen te Huizen (N.H. vac. J. Cirkel toez.): C. Treure te Hasselt (O.);-te Witmarsum, Bengjum en Zurich (Fr. toez.): S. Euverman te Warffum; te Giessendam-Nederhardinxveld (vac. A. Brummelen)J. Noltes te Ridderkerk; te Noordoostpolder (wijkgem. Emmel- oord toez.): A. v. Eijk, Bergschenhoek; te Twello (vac. J. B. Cats): M. C. Groc- newoud te Rijnsburg; te Oudemirdum (vac. dr. K. H. Siccama toez.): W. J. Kolkert te Vlaardingen; te Brandwijk (toez.): kand. H. Veldhuizen te Bilthoven; door de gen. synode tot zendingspred. (ten dienste van het vormings- en toe- rustingswerk van de Indonesische Chris telijke Kerken op Oost-Jaca): kand. drs. A. de Jong te Oegstgeest. Aangenometn naar Haaksbergen (toez.): K. Mulder te Zweelo; naar Winterswijk als pred. met bijz. opdracht (godsdienst- onderwijzeres aan huishoudscholen): mej. S. R. C. v. Kempen te Winterswijk. Bedankt voor Wezep (Gld. vac. A Gooijer): K. Schipper te Middelharnis; voor Woerden (4e p.p. toez.) en voor Bleskensgraaf: G. van Estrik te Gene- muiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Twijzel: kand. A. J. G. Dronkert te Leiden; te St. Annaparochie: A v. d. Zwaag te Ten Boer. Emeritaat verleend aan ds. W. J. v. Hoek te Aarlanderveen. Bcroepbaarstelling: De classis Drach ten heeft beroepbaar verklaard ds. I. v. Til, laatstel. pred. van de geref. kerken - vrijgem., Oosterwoldseweg 16, Hauler- wijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Gorkum: G. Bijkerk te Oud-Beijerland. Weer in Europa weer min. temp neers gisteren Kopenhagen onbew. -8 0 Londen geh. bew. 1 0 Amsterdam geh. bew 0 Brussel geh. bew. 1 1 Luxemburg geh. bew 1 2 Parus regen 5 Nice regen 9 3 Frankfort geh. bew. 1 9 München geh. bew. 2 5 ZUrtch regetn 4 12 Genève mist 4 2 Locarno regen 1 2 Wenen geh. bew 1 3 InnsbrUck geh bew. 1 Rome geh. bew. zw bew. 8 0 Madrid 5 4 Majorca geh. bew. 10 0 een simpel probleem stil kunnen ko men te liggen. De werker in het ont wikkelingsland is deskundig op zijn terrein, maar het probleempje doet zich op een ander gebied voor. Het is een kwestie van een briefje schrijven naar de nieuwe instelling, waar men de weg kent om de 'beste oplossing zo spoedig mogelijk te vinden en deze de Nederlander in het ontwikke lingsland mee te delen. Tot nog toe werkten de groepen afzonderlijk. Hun actie bleef beperkt tot nagenoeg uitsluitend de missie en de zending. Welke ruimte Tu?ee accenten (Van onze kerkredactie WOUDSCHOTEN Karl Barth. die in het nieuwste deel van zijn „Kerkelijke Dogmatiek" de kinderdoop op de korrel neemt, kreeg het gisteren zwaar te verduren op de hervormde synode. Zelfs zijn beste „vrienden" lieten hem op dit punt in de steek. Een voorstel om de volwassenendoop (van hen die uit gelovige ouders geboren zijn, maar niet gedoopt werden) als volkomen gelijkwaardig naast de kinderdoop te aanvaarden, werd niet aangenomen. De synode wil dat een nieuwe commissie zich nog eens zal buigen over meerderheids- en minderheidsrapport, plus het pastoraal advies over de doop uit 1960, om tot een duidelijker uitspraak te komen. Eer het debat begon maakte de voor nog een jaar herkozen praeses, dr. G. de Ru, duidelijk, dat de te genstelling volwassenendoop-kin- derdoop eigenlijk niet juist is. De Hervormde Kerk heeft altijd volwas senen naast kinderen gedoopt. In dit debat gaat het echter om het al of niet juiste van de kerkordelijke uitspraak, dat kinderen van de ge meente gedoopt behoren te worden. De vraag is, zei hij, of de Her vormde Kerk naast de praktijk van de kinderdoop een tweede en gelijk waardige praktijk zal toestaan, dat gelovige ouders hun kinderen niet la ten dopen maar het aan henzelf overlaten, of zij zich op latere leef tijd willen laten dopen. Prof. dr. G. C. van Niftrik, zojuist opnieuw grootvader geworden, leidde het meerderheidsrapport van de com missie in. We moeten ons erop bezin nen welke ruimte een groeiend aan tal kerkleden in onze Hervormde Kerk zal ontvangen voor wie de kin derdoop een probleem geworden is. Het gaat om de wederzijdse herken ning en erkenning van elkaar als le den van Christus' kerk, zei hij. WUDER De Amsterdamse hoogleraar, zelf voorstander van de kinderdoop, acht te die in de bijbel gefundeerd in het Heil Gods, de genade die over ons komt. Maar hij ontdekt in de bijbel ook een andere lijn, die laat zien dat doop en geloof bij elkaar horen. De kerk is wijder dan een theologische school. Daarom moet er ruimte zijn voor beide accenten. Toch verhulde prof. Van Niftrik niet, dat hij pessimistisch gestemd was over het lot van zijn rapport: „In het hart van de synode is beslo ten," zei hij, „om dit rapport te ver werpen." De synodale commissie van rap port, die moest adviseren, maakte het de synodeleden niet gemakkelijker door een bepaalde keus voor te stel len. Ze kwam niet verder dan drie mogelijke wegen aan te wijzen. En zelfs uit het debat, waaraan niet minder dan twintig synodeleden deelnamen, kristalliseerde zich geen bepaalde voorkeur. Aan het slot moest de synode kiezen uit zeven mogelijke wegen. In dat debat kwamen uitgesproken voorstanders van de kinderdoop aan het woord. Maar ook kon iemand als prof. dr. P. J. Roscam Abbing eerlijk zeggen dat hij steeds meer moeite heeft met de kinderdoop, die naar zijn mening meer steunt op het Oude dan op het Nieuwe Testament. GEEN TUCHT Maar al verdedigden velen toch de kinderdoop van harte, weinigen wil den tot hen die de kinderdoop pro blematisch beginnen te vinden, zeg gen dat er voor hen geen plaats is in de Hervormde Kerk. Maar zij zaten met het probleem welke ruimte deze mensen dan moeten ontvangen. „Wij zijn wel genegen hun inzicht acceptabel te achten," zei bijvoor beeld ds. J. C. H. Jörg, „maar achten de voorstanders van alleen de vol wassenendoop ook ons inzicht kerke lijk legitiem?" „In de praktijk wordt bij ons nie mand gedwongen zijn kinderen te la ten dopen," ging ds. P. Koeman uit Bruchem verder, „maar in onze tijd krijgt de volwassenendoop een plus mee boven de kinderdoop, en daar verzet ik me tegen". En als we deze ruimte gaan ge ven, wat doen we dan met de predi kanten, die geen kinderdoop meer willen bedienen, vroeg ds. Jörg en anderen zich af. Weer anderen: of DEN HAAG Nederland zou'het initiatief moeten nemen voor de or ganisatie van een opleidingscentrum voor personeel ten behoeve van vre desoperaties der Verenigde Naties. Dit heeft de Nederlandse afdeling van Pax Christi de internationale rooms-katholieke vredesbeweging aan de minister van defensie geschreven. De secretaris-generaal der VN zou daar onder alle omstandigheden een beroep op kunnen doen. een kerk wel twee doopleren naast elkaar kan dulden, ook al zei ds. P. Kikstra van Opperdoes; „Wij die de volwassenendoop voorstaan, willen geen nieuwe doopleer, maar een nieuwe manier van dopen". COMMISSIE Niemand was ervoor, het meerder heidsrapport ongewijzigd te aanvaar den, maar slechts zes leden wilden zich geheel achter het minder heidsrapport van prof. dr. J. N. Bak huizen van den Brink stellen. Ook voelde de synode er niets voor, de beide rapporten plus een aanvullend LEI nota van mevrouw E. Flesseman-vafc Leer zomaar samen de kerk in sturen. De Groninger predikant ds. M. Apia; Krop wilde nog een poging wage.f is om toch alle drie de stukken naar c )r(jj classicale vergaderingen, kerkerade en gemeentevergaderingen te sture|ran om een soort bespreking op h grondvlak te krijgen, zoals in het kc der van het pastoraal concilie van rooms-katholieke kerk. Daar voeld echter ds. F. H. Landsman niets vo< want, zei hij, de synode is als wett^y lijk gekozen vergadering zélf h( grondvlak van de kerk. kiP®" rdt ade pp. )e 1 De Toen bleef er niets anders ove dan een nieuwe commissie in t stellen in de hoop dat er ee duidelijker rapport zal komerj dat via de synode voorgelegd kaj^ worden aan de classicale vergade rï ringen en besproken kan wordepe i met andere kerken, zoals dPr e gereformeerde, die ook depir^ taten benoemd hebben om ziel <ji op dit onderwerp te bezinneijus [ard leri V ttei ;al HERVORMDE SYNODE MACHTIGT BREED MODERAMEN (Van onze kerkredactie) WOUDSCHOTEN De twaalf leden van het breed-mo- deramen van de hervormde sy node hebben een conferentie be legd met de 24 predikanten, die vorig jaar in een Open Brief hun verontrusting uitspraken over de gang van zaken in de Her vormde Kerk. Tijdens dat ge sprek zal de Open Brief ter sprake komen, maar de synode leden brengen ook vijf stellingen mee ter bespreking, die werden opgesteld door prof. dr. R. Bijls- ma. Na het bewogen debat tijdens de vorige zitting, met evenveel kritiek op de brief als begrip voor de ver ontrusting, moest de synode nu beslissen wat er verder zou gebeuren. Een door de synode benoemde com missie onder voorzitterschap van prof. dr. P. J. Roscam Abbing liet de (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Prof. dr. Willem Ban ning is vandaag tachtig jaar geworden. Een man, die zich op zoveel verschillende terrei nen bewogen heeft, dat hij voluit een natio nale figuur genoemd kan worden. Als predi kant, theoloog, socioloog, wijsgeer, politicus, volksopvoeder heeft hij sporen getrokken, die in onze samenleving niet meer weg te denken zijn. Visserszoon uit Makkum, die onderwijzer wordt en dan theologie gaat studeren. Gegrepen door het idealisme van de socialistische jeugdbewe ging. In zijn eerste twee gemeenten (Haarlo en Sneek; 1917 - 1928) 'bekend als „de rooie domi nee". Een echte pastor, vooral in zijn benadering van mensen, die de wind tegen hebben, toch ook de vreemde dominee, altijd bezig met maatschappij problemen. In 1931 promoveert hij (in de theolo gie!) op het denken van een socialist, de Fransman Jean Jaurès. Hij was toen al emeritus. Banning had de Bar- chem-beweging leren kennen en hij was bijzon der onder de indruk gekomen van de geest van ondogmatisch, praktisch christendom, waarin de ze „Woodbrookers" zochten naar antwoorden op de vragen van de samenleving. In 1928 werd hij directeur van de Vereniging Woodbrookers in Holland, waarbij hij speciaal belast werd met de leiding van de Arbeidersgemeenschap in Bent veld. In deze functie kon hij zich uitleven. In Bent veld heeft hij veel 'betekend voor arbeiders en intellectuelen, vooral voor de werklozen in de crisisjaren. De Duitse inval maakte aan dit werk een eind. In 1940 werd Banning voorganger van de afdeling van vrijzinnige hervormden in Haarlem. Het kon niet anders, of zijn sterk ontwikkeld gevoel voor rechtvaardigheid en zijn bewogenheid voor de mens in nood brachten hem in conflict met de bezetters. Geruime tijd zat hij als gijzelaar in Sint Michielsgestel. De oorlogsjaren brachten Banning nog iets an ders. Hij werd op een nieuwe wijze naar de Hervormde Kertc geleid. Die kerk was bezig zich zelf na jaren van felle richtingsstrijd te hervin den. Kleine groepen bezonnen zich over hoe de kerk zou moeten zijn, als de oorlog voorbij zou zijn. Kraemer was het, die hem betrok in de beweging voor Gemeente-opbouw. Uniek Kraemer begreep, dat hier een unieke man was, die een brug z«u kunnen slaan naar de arbeidersklasse, een kenner tevens van de sociale bewegingen, een voortrekker op het nog nauwe lijks betreden gebied van de sociologie, tegelijk een duidelijk uitgestoken hand van de kant der vrijzinnigheid. In Sint Michielsgestel werkten Kraemer en Banning hun gedachten uit. Direct na de oorlog was daar als de bekroning de beroemde reis van het „driemanschap" Ban ning, Gravemeijer en Kraemer langs de classes. Daar werden de ontdekkingen van de afgelopen jaren .over de volle breedte het kerkelijke leven ingedragen. Banning kreeg de kans zijn ideeën in praktijk te brengen. Na bijna twee jaar pastoraat in Naaldwijk werd 'hij in 1945 hoofddocent van „Kerk en Wereld" (tot zijn emeritaat in 1953), tot de oprichting waarvan hijzelf de 3toot gegeven had. Ook de universiteit ontdekte zijn gaven en van 1946 tot 1958 doceerde hij in Leiden sociologie. Als we het levenswerk van Banning moeten typeren, dan menen wij dat niet beter te kunnen doen, dan door het woord „bruggenbouwer". Profetisch Hij bouwde een brug tussen kerk en wereld, of zoals wc tegenwoordig liever zeggen tussen kerk en samenleving. Hjj heeft de kerk opgeroepen haar boodschap veel directer, zakelijker toe te spitsen op de grote samenlevingsvragen van de eigen tijd. Hij wees de kerk op haar taak, de samenleving profetisch-kritisch te begeleiden. Vandaar dat hij evenzeer socioloog is als theo loog. Jarenlang was hij de motor achter het socio logisch instituut van de Hervormde Kerk. Onder zijn leiding kwam het zevendelige Handboek voor pastorale sociologie tot stand. Hij was voorzitter van de sociale commissie van de Oecumenische Raad. Daarbij vergat hij niet, om op het persoon lijke vlak de sociale konsekwenties van het ge loof te onderstrepen. Hij is in de tweede plaats bruggenbouwer in de Nederlandse Hervormde Kerk. Als vrijzinnige pur sang reikte hij de orthodoxen de hand, om samen te bouwen aan de Christus belijdende volkskerk. We denken hier aan zijn boekje „Het vrijzinnig protestantisme op de tweesprong", een pleidooi om niet langer de versterking van eigen beweging primair te stellen. Het heeft hem verdriet gedaan, dat men eigen organisatie is blijven handhaven. Vergissen wij ons, als we menen, dat nu in vrijzinnig-hervormde kring de erkenning door breekt van Bannings gelijk? Men beseft in een feitelijk isolement te zijn gekomen. De grote ver nieuwingskrachten in het orthodox protestan tisme en het rooms-katholicösme zijn buiten de vrijzinnigen om gegaan. Politiek Banning is in de derde plaats bruggenbouwer in de Nederlandse partijpolitiek. In 1945 was hij een van de oprichters van de Nederlandse volksbeweging. Een jaar later leidde hij het op- richtingscongres van de Partij van de Arbeid. Apart mogen we hem ook wel noemen als brug genbouwer tussen christendom en marxisme. Zelf Marx-kenner van internationale faam is het ze ker niet in de laatste plaats aan hem te danken, dat de starre fronten doorbroken werden en er een werkelijk gesprek kwam tussen deze twee levens- en wereldbeschouwingen. Buskes schreef eens: „Het is voor een groot deel aan Banning te danken, dat men in socia listische kring is gaan luisteren naar de boodschap van Ohristus en dat men in christe lijke kring is gaan luisteren naar de boodschap van Marx. Niet dat Banning Christus en Marx op één lijn stelde...." Begrijpelijk In de vijfde plaats bruggenbouwer tussen we tenschap en volk. Altijd onderwijzer gebleven, verstond hij de kunst de grote vragen van de tijd te bespreken in 2ijn vele boeken, artikelen en radiovoordrachten op een wijze* dat het voor ieder begrijpelijk werd. Wie hem daarbij zelf heeft Ihoren (en zien) spreken, kwam altijd weer onder de indruk van zijn overtuigingskracht. Zoals hij daar stond met zijn wapperende grijze kuif, zoals hij daar zo geheel achter zijn woorden stond, heeft hij tallo zen geïnspireerd. Banning viert vandaag zijn verjaardag in stilte wegens zijn zwakke gezondheid. Maar hij kan zich verzekerd weten van het medeleven van velen. Ook zij, die het soms totaal met hem oneens zijn, constateren met dankbaarheid wat hij voor ons volk gedaan heeft. EU ciël synode kiezen uit een aantal mog<^ai lijkheden. er De commissie had twee brieven oj1 1: gesteld, 1 een langere van pro ra* Roscam Abbing die uitvoerig inging1 op de Open Brief, en een kortere diüo1 slechts enkele punten aanroerde. Bwe: voorstel was, om een van de beid brieven te verzenden met de uitnod erv ging voor een conferentie. Priof. Bijlsma had bovendien nota opgesteld onder de titel „Gi1 meen te van Christus nu!" met e<1 „verklaring inzake het belijden en 1 1 ven van de christelijke kerk in de tijd". Korte brief De meeste synodeleden aprak< zich uit voor de korte brief en hVstel gesprek met de verontrusten. L pa; vrees was vrij algemeen dat een uilder voerige brief slechts een „frontvoioch ming" tot gevolg zou hebben en db h wilde men ten koste van alles vooistr komen. Es Een van de 24 ondertekenaars vijg de Open Brief, ds. L. Boer van Alnbost kerk, is dit jaar op de synode afgfc h vaardigd. Naar zijn mening zoud» ge zijn medestanders een uitvoerj gesprek op prijs stellen. Hij had E geen bezwaar tegen dat de vijf steBj-] lingen van prof. Bijlsma h| gespreksthema zouden aangevelEll mits ook de Open Brief op tafel zqorg komen. jim Prof. Roscam Abbing verdedigde -Ene zij het tevergeefs nog zijn langeler brief, niet omdat hij die beter vonhe- dan de korte van prof. Bijlsma, mai he omdat hij meende, dat de synoiee zich niet alleen moest richten tot ilge 24 ondertekenaars, maar ook tot <j- duizenden die min of meer met hij Open Brief instemden. Prof. Bijlsma wilde echter lievj-^" eerst het gesprek in de hoop dtv daaruit een „algemeen gevoelen" zo ontstaan, waaruit dan een lange! verklaring zou kunnen groeien vcx algemene publikatie. Uiteindeli; koos de synode voor zijn voorstel. De synode was zeer eenstemmig de aanvaarding van zijn vijf stellii gen. Op de inhoud werd in het gehe geen kritiek gegeven, al wilden enkl len een paar zinnen gewijzigd hebbfHv om taalkundige redenen in de toll o lichting bij een van de stellingen. du Enkele synodeleden vergeleken zij j stellingen zelfs met de „Barmj Thesen", maar ds. M. Groenenbe( Sr uit Utrecht waarschuwde dat dat tlgel veel gezegd was. Dan zouden er metoei stellingen aan toegevoegd moetij worden om werkelijk te spreken ov(n de huidige situatie van de kerk. toy Iedereen was het echter kenneliit c eens met de uitspraak van prof. djch A. J. Rasker dat ze „knap en waardei devol" zijn. In plaats van ze hier nj beknopt weer te geven, zullen vj daarom morgen uitvoeriger op des stellingen terugkomen. UTRECHT Aan alle Nederland! priesters, diakens en subdiakens zi een vragenlijst worden toegezondei om informatie te verkrijgen over hu houdingen en opvattingen met b« trekking tot een aantal aspecten va de ambtsvervulling en met name d levensstaat van de priester. Het onderzoek geschiedt in op dracht van het Nederlandse episco paat. Veel aandacht wordt er 1 geschonken aan de houdingen en op vattingen met betrekking tot het ce libaat, maar dit wordt niet geïso leerd, doch in samenhang met ander aspecten benaderd. De bisschoppen verwachten dat d resultaten van dit onderzoek hen i staat zal stellen gunstige condities t scheppen voor een goede en volwaar dige beleving van het „ongehuwi zijn omwille van het Rijk Gods" een zo adequaat mogelijk antwoori te vinden op de inzake het celibaa bestaande nood. III

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2