HEROPEN HET OVERLEG Commentaren Rijkspolitie reorganiseert Amerika waarschuwt tegen berechting 3.000 uit waardering JAHIN SPREUK Crita) MET Wil* Bewolking Oud-directeur aangeklaagd 19 doden bij aardschok in Griekenland Vorstengezin naar Lech Fransen willen prijs margarine in EEG 70 procent verhogen Egyptische tankgeneraal krijgt 15 jaar Kinderen niet naar school Politiechef buiten functie gesteld Kwart Westduitse militairen zou op NPD willen stemmen Nieuwe leidse Courant Woensdag 21 februari 1968 48ste jaargang lirtcteur: F. DIEMER loofdredacteuri Or. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich Is ghebleven miin her» in teghenapoetl" het kwartet L jf 1 storko tUV.l'J vlor «oonanstiandc prol. chr. dagbladen Courant loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Drie verhuizingen zijn even erg als één brand. FRANKLIN 9 Synode: rapport over doop is niet duidelijk genoeg - pagina Kernmerk „Als je niet zegt, dat je het gedaan hebt, stuur ik je naar bed...'' Phïlips-exposi- tie voor expo santen pog. 5 DE BILT Ons land bevindt zich samen met België, Duitsland, Engeland en Noord-Frankrijk in een breed overgangsgebied tussen arctische lucht en vochtige, zach te lucht die over de Golf van Biskaje naar Frankrijk is door gedrongen. Een front dat samenhangt met de voorste begrenzing van de koude lucht, verplaatste zich over t de Noordzee langzaam zuidwaarts flen drong tot over de noordelijke II provincies van ons land door, Alwaar het wat lichte sneeuw ver- ^Korzaakte. fl Samenhangend hiermede wordt /er veel bewolking verwacht en 1 plaatselijk ook regen of natte sneeuw. De kans hierop is in de zuidelijke provincies groter dan elders in het land. DE BILT Veel bewolking met tijdelijk regen of natte sneeuw. Matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Dritmoties tegen Hoorn in k Gooi ambtenaren 4 proeent Tweede Kamer verlangt Zowel de regering als de ambtenaren bonden hebben fouten gemaakt waar door het overleg over de ambtenaren salarissen is vastgelopen, meent de Twee de Kamer. Zij drong er gisteren op aan, het overleg te heropenen. De heren Witteveen, Beernink en Van Veen (Van onze parleinentsredactie) DEN HAAG Vrijwel de gehele Tweede Kamer heeft gisteren bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken een dringend beroep op minister Beernink en de ambtenarenbonden ge daan om het afgebroken overleg over de ambtenarensalarissen op nieuw te heropenen. tasting van de ambtenaren rechtspositie kan men volgend jaar nog wel verder willen gaan", meende hij. Weliswaar zag de bewindsman zich bij de afsluiting van de eerste termijn van het debat voor twee moties van de PSP en een motie van de KVP'er Weij- ters geplaatst, maar het is niet waarschijnlijk dat deze zullen worden aangenomen. De heer Weijters, voorzitter van de Katholieke bond van overheidsperso neel, vroeg in zijn motie de voorge- nomen afbouw van de kindertoelage van de ambtenaren alsmede de ver mindering van de reiskostenvergoe ding. de vergoeding van de over drachtskosten bij aankoop van een woning en de wijziging in de Pre miespaarregeling voor ambtenaren niet uit te voeren. Hij kreeg uit zijn eigen fractie al leen steun van oud-ARKA-voorzitter Boot. Bij de indiening werd het stuk voorts gesteund door de PydA. De heer Weijters meende dat heropening van het overleg alleen zin heeft als deze voorgenomen wijzigingen in de secundaire rechtspositie van de amb tenaren worden ingetrokken. Hij noemde deze maatregelen niet gerechtvaardigd en niet verantwoord. „Als men eenmaal begint met aan- HAARLEM De heer P. Grijp- stra, oud-bedrijfsleider van het fail liete recreatiepark Linriaeushof, heeft bij de Haarlemse officier van justitie een aanklacht ingediend tegen de ex-directeur H. W. Roozen. Hij beschuldigt hem van flessen trekkerij, bedrieglijke bankbreuk en laster. Zoals bekend wordt de heer Grijpstra mede-eigenaar van de Linnaeushof. Bemanning Pueblo wordt bestraft MOSKOU De Noordkoreaanse aakgelastigde in Moskou, Zang Ye Zoon, heeft er gisteren op ge- linspeeld dat de bemanning van het door de Noordkoreanen opgebrachte Amerikaanse spionageschip Pueblo gestraft zal worden. „Degenen die tegen een land spio nage hebben bedreven moeten wor den gestraft volgens de wetten van dat land", zei de zaakgelastigde tij dens een persconferentie. Tijdens de bijeenkomst werden banden afgedraaid met -„bekentenis sen" van de kapitein en beman- lingsleden van het schip. Een woordvoerder van het Ameri- ;aanse ministerie van buitenlandse taken zei dat de crisis nog ernstiger al worden wanneer de communisten r zelfs maar aan denken de beman- ling te berechten. ATHENE De aardbeving op enkele eilanden heeft gisteren zeker negentien doden geëist. Zeker veer tig personen werd gewond. Alle slachtoffers vielen op het in de Egeische zee gelegen Aghios Eustrétios. Hier en op het nabijgele gen eiland Lemnos veranderden on geveer vierhonderd huizen in een puinhoop. Op talrijke plaatsen in Grieken land raakte de bevolking in paniek. DEN HAAG De gehele Konink lijke familie, inclusief het prinsje Willem-Alexander vertrekt 1 maart naar de Oostenrijkse toeristenplaats Lech waar zij de wintersportvakantie lullen doorbrengen. De reis naar Lech geschiedt per trein. Op 19 maart zal de Koninklijke familie weer in ons land terugkeren. Vakantie 1968 Misschien bent u er al geweest. Misschien hebt u het overwogen maar denkt u dat het te ver is, of te duur. Of misschien hebt u er helemaal nog nooit bij stilge staan. Israel is niet naast de deur, maar de EL AL vliegt u toch wel in minder dan 5 uur tjes naar Israel. En Israel is een vakantieland zoals er waar schijnlijk geen tweede is. Hiervan kunt u zich overtuigen. Vraagt u even om folders bij het Israëlisch Nationaal Verkeers bureau, Joh. Vermeerstraat 26, Amsterdam, telefoon(020)799608. Toverwoord De heer Boot beklemtoonde dat de regering in het overleg door haar op treden veel onduidelijkheid heeft ge bracht. Men moet voorzichtig zijn met het te snel gebruik van hét „to verwoord" budgettaire overwegingen, meende hij. PSP-woordvoerder drs. Wiebenga vroeg de regering in zijn eérste motie het overleg met de ambtenareporga- nisaties te heropenen en daarbij te rug te komen op haar budgettaire overwegingen. In een tweede motie drong hij 'erop aan de voorlopige salarisverhoging voor ambtenaren niet te baseren op twee procent maar op vier. Boven dien wenste hij het verhogingsper centage voor een deel te gebruiken voor een salarisverhoging in de vorm van een vast bedrag. Voor vervolg" zie pag. 4 Minister antwoordt: DEN HAAG De minister van ju stitie blijft, ook na hernieuwde over weging, volhouden dat mevrouw E. Woortmeijer-Nickel te Utrecht geen aanspraak maakt op de uitgeloofde beloning van 3.000 voor het geven van een directe aanwijzing, die heeft geleid tot de aanhouding van de drie voudige moordenaar Hans van Z. In antwoord op door het Tweede Kamerlid mejuffrouw N. Barendrecht gestelde vragen zegt de minister dat mevrouw Woortmeijer „wel een signa lement heeft verschaft van de dader van de op haar gepleegde overval, maar generlei aanwijzing heeft gege ven die tot opheldering van de moord op de Utrechtse winkelier J. J. A. Donse heeft geleid". Dat mevrouw Woortmeijer toch 3.000 heeft ontvangen, is geschied uit waardering voor „haar flinke op treden dat zulk een uniek gevolg had", aldus de minister. ROTTERDAM Ook voor het sei zoen 19681969 organiseert de Rot terdamse Kunststichting in de kleine zaal van „de Doelen" solistenconcer ten. Hiermee wordt beoogd, jonge solisten en ensembles van jonge musici na een auditie in de gelegenheid te stellen, een openbaar concert te geven. Hartelijk welkom voor Ans Schut in haar ivoonplaats Apeldoorn na behaalde zege in Grenoble. Opgeioekt en blij zivaaide de charmante schaatskampioene, ge zeten in een open auto, naar de Apeldoomers die haar als een vorstin inhaalden. Soortgelijke ovaties vielen ook Carry Geijssen in Amsterdam ten deel. BRUSSEL De ministers van landbouw van de EEG-landen zijn het min of meer eens geworden over de mogelijkheden voor verrui ming van de afzet van boter, waar mee men een extra-afzet van hon derd miljoen kilo (bij een huidige voorraad van 140 miljoen kilo) bo ter wil bereiken. De enorme overschotproduktie van de EEG zou door een viertal maat regelen kunnen worden verminderd C van overtollige boter een nieuw produkt, het zogenaamde boter- concentraat, maken dat tegen een 68 ontslagen in haven van Amsterdam AMSTERDAM Aan 68 werkne mers in dienst bij Amsterdamse stu- wadoorsbedrijven in de Amsterdamse haven is gisteren per brief ontslag aangezegd. Als reden wordt opgege ven dat er voor hen geen voldoende werk meer is tengevolge van het wegvallen van hout en stukgoed door de hoge tarieven in de Amsterdamse haven. In het algemeen zijn de Amster damse havenbedrijven op het ogen blik weer druk bezig om ar beidskrachten aan te werven, zodat de kans dat deze mensen bij andere havenbedrijven een plaats kunnen krijgen, aanwezig is. lage prijs voor keukengebruik in de markt moet worden gebracht; boter tegen een verlaagde prijs aan de levensmiddelenindustrie beschikbaar stellen, waarbij het Europese landbouwfonds het prijsverschil zou moeten betalen; goedkope boter leveren aan spe ciale groepen (leger, ziekenhui zen) en sociaal zwakkeren; zuivelprodukten beschikbaar stel len aan onderontwikkelde lan den. Minister Lardinois heeft zich, met steun van de Duitse delegatie en de Europese commissie, krachtig moe ten verzetten, tegen, denkbeelden om de margarine duurder te maken en zodoende de concurrentiepositie van boter te verbeteren. Hij verklaarde dat voor Neder land een margarinebëlasting, die de kosten van het levensmiddelenpak ket zou doen stijgen, moeilijk te verteren zou zijn. In West-Duits- land en Nederland wordt binnen de EEG de meeste margarine gegeten. Zware druk om de margarineprijs met zestig tot zeventig procent te verhogen, kwam vooral van Franse zijde, maar ook Italianen, Belgen en Luxemburgers voelden wel voor een margarineheffing. Glasservies voor Friendship Eigenhandig vloog prins Bernhard gisteren het nieuwe instrument- landingssysteem op het vliegveld Beek bij Maastricht in, gezeten in de regerings-Friendship. Na zijn per fecte landing werd hij verwelkomd ert toegesproken door de Commis saris van de Koningin in Limburg, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, die hem een glasservies bestemd voor deze Friendship overhandigde, het vliegtuig, waarmee de Koninklijke Familie vaak pleegt te reizen. Veranderingen TAE veranderingen die zich in deze t|jd binnen het denken van de mensen voltrekken gaan ook aan on ze rooms-katholieke landgenoten niet voorbij. Soms hebben we het gevoel, dat rij het er extra moeiljjk mee hebben. Dat komt natuurlijk doordat de be schuttende werking van de eigen kerk is afgenomen. Voor wat betreft d« mensen zelf spreekt men in dit ver band wel van een groei naar volwas senheid. Nu doet zich zelfs het geval voor, dat. een aanwijzing van zijn bisschop ten spijt, een pastoor weigert zijn pa rochie los te laten; de parochie i« het met de pastoor eens. Dat zulk een gebeuren van Invloed is op het bisschoppelijk gezag Iaat zich denken. De vraag komt natuurlijk te luiden: laten de ontwikkelingen van deze tijd zich passen in de overge leverde kerkelijke structuur? Anders uitgedrukt: in hoeverre laat de overgeleverde kerkelijke structuur zich rijmen met de veranderingen dia binnen het denken gaande zijn? Niet alleen de rooms-katholieken zul len wat zich hier openbaart met aan dacht volgen. Alsnog p ELUKKIG is een overheid dia kans ziet een teleurstellend be sluit waartoe zij zich op formela gronden genoopt ziet alsnog met enige vindingrijkheid in een verblijdend besluit om te zetten. Zo is het gegaan met de vrouw die de politie aanwijzingen kon geven welke hebben kunnen leiden tot de aanhouding van een gevaarlijke ver dachte, op het aanwijzen van wie, doch voor andere ernstige delicten, een beloning was gesteld. De toegezegde beloning heeft de vrouw niet gekegen; formeel kwam deze haar niet toe. Wij hadden ons reeds afgevraagd, of enige ruimere uitleg van deze toezegging toch niet wenselijk ware geweest. Intussen echter heeft de overheid er iets anders, tegelijk iets beters, op gevonden. De vrouw heeft het geld alsnog ontvangen uit overwegingen van billijkheid. Een gelukkig besluit. We vermoeden echter, dat de overheid lang niet al tijd tot zulk een wat wijdere arm slag in de gelegenheid is. *-? KlB" Stuurt u mij informatie over Israel kw. 2 Naam Adres: Plaats: ,WJdd:tdJ4:lllkH3 in de Middellandse Zee met 2 dagen verlof in Israël v.a. 687,- ZIM de Israëlische scheepvaart Mij. De liberale regering van de Cana dese premier Pearson heeft in het Lagerhuis de vertrouwenskwestie gesteld. Maandag leed de regering een nederlaag in de kamer. Omstreeks 21 maart zal Amerika een tweede onbemand Apolloruim- teschip, ter voorbereiding tot een be mande reis naar de maan, in een baan om de aarde brengen. CAIRO Een krijgsraad in Cairo heeft gisteren een aantal officieren veroordeeld, onder wie de met pen sioen gestuurde generaal-majoor Sidky Awad al-Ghoel, die 15 jaar kreeg. Waarvoor zij terechtstonden werd niet verteld, maar berichten eerder deze maand zeiden dat al-Ghoel, die tijdens de juni-oorlog het bevel voerde over een pantserdivisie, zich moest verantwoorden voor zijn hou ding tijdens de gevechten. Twee kolonels en een luitenant werden veroordeeld tot levenslange dwangarbeid. Een andere luitenant kreeg een jaar dwangarbeid. De ver oordeelden hebben hun militaire rang verloren. HOLTEN Vijfenvijftig van de tachtig kinderen uit de buurtschap pen Look en Lichtenberg zullen voorlopig hun school in Holten niet bezoeken. De ouders van de kinderen willen dat de weg. waarvan de kin deren dagelijks gebruikmaken, wordt beveiligd. In een telegram aan minister Bak ker schrijven de ouders dat er giste ren weer een ongeluk is gebeurd op de rijksweg HoltenRijssen. Vorige maand was op deze weg een dodeljk ongeluk met een schoolkind. Betrokken bij ongeluk UTRECHT Hoofdinspecteur C. H. S. van de Utrechtse gemeentepoli tie is voorlopig buiten functie gesteld hangende een justitieel onderzoek naar de toedracht van een aanrijding waarbij de politiechef zelf betrokken was. Nagegaan wordt of de hoofdinspec teur zich schuldig heeft gemaakt aan een strafbaar feit. Het onderzoek richt zich daarbij op de vraag in hoe verre de heer S. ter verkrijging van een schadevergoeding zijn eigen be lang heeft laten prevaleren boven de eisen van het opsporingsonderzoek. De aanrijding heeft zich vorig jaar mei voorgedaan. De hoofdinspecteur was in uniform. Aan de centrale trainingsgroep van het Nederlandse voetbalelftal is dinsdag toegevoegd de Ajacied Ben nie Muller. De selectie-groep, die woensdag in Zeist bijeenkomt, bestaat uit zeventien spelers. morgen voordeel sinaasstaafjes 200 gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk Tien districten minder DEN HAAG Het aantal distric ten van het korps rijkspolitie zal van 27 worden verminderd tot 17. In de provincies Noord- en Zuid-Holland, Gelderland en Limburg komen twee districten, in Noord-Brabant drie en in de overige provincies één. Dit blijkt uit de beslissing die de minister van justitie thans genomen heeft over de beginselen van de nieuwe organisatie van het korps rijkspolitie. In de organisatie van de rijkspolitie-te-water komt geen ver andering. De vijf territoriale inspecties wor den opgeheven. Hun taak wordt deels aan de staf van de algemene inspectie, deels aan de nieuwe districtsstaven overgedragen. Er werd naar gestreefd de reorganisa tie per 1 januari 1970 te voltooien. BONN Een wetenschappelijk onderzoek naar de democratische ge zindheid van de Westduitse militai ren moet uitmaken, of de analyse juist is dat iedere vierde burger in uniform van plan is, volgend jaar op de neo-nazistisohe NPD (Nationaal- democratische Partij van Duitsland) te stemmen. De analyse, die 110 bladzijden beslaat, was volgens het Westduitse weekblad Der Spiegel het resultaat van een met overheidsgeld betaald onderzoek van het echtpaar Schatz, onder leiding van de Mannheimse professor Wildenmann.' Het rapport mocht niet worden ge publiceerd. Minister Schroder (de fensie) heeft reden om aan te nemen, dat de gebruikte methode geen juist beeld kan geven van de democra tische gezindheid onder de militairen. De studie wordt opnieuw bekeken. Prof. Wildenmann heeft de onderzoe ker Schatz ter beschikking van de Bondskanselarij gesteld. Het resul taat van het nieuwe onderzoek zal worden gepubliceerd. „Bruine kern" Als ..bruine kemtroepen" worden in de analyse de oudere onderofficie ren en Feldwebels aangeduid. Zij hebben altijd aanpassingsmoei lijkheden gehad. Er bestaat duide lijke ontevredenheid over de politie ke leiding. De laatste tijd zouden ook veel jonge officieren zijn „aangesto ken". Aldus Der Spiegel. West-Duitsland heeft ongeveer een half miljoen militairen. Mocht de analyse van het echtpaar Schatz juist blijken, dan zou de NPD volgend jaar al op 120.000 stemmen van mili tairen kunnen rekenen. Zoals men weet, gaat de NPD-lef- ding ervan uit, dat de partij bij de Bondsdagverkiezingen van volgend jaar 60 zetels kan bemachtigen....

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1