Werklozen vals beschuldigd? rootse huldiging iamesschaatsploeg Pandbrieven helpen de hypotheekbank aan geld CNV zeer ongerust over werkloosheid Voor Porsches nu vaste (centrale) standplaats I CNV trekt het zich aan Auto voor Carry Geijssen AL Franco gaat opvolger aanwijzen Braziliaan zwom wereldrecord Waslijn brak val Schildersgezel strafte' geallieerde militairen Papandreou jr verwacht burgeroorlog DINSDAG 20 FEBRUARI 1968 koningin Elizabethprins Philip prins Charles woonden gis- iravond voor een goed doel in <nden een theateropvoering bij. >iet gold een speciale opvoering „Mikado". De omstanders jetuonderden vooral prins Char ts (tweede van rechts) vanwege i lichamelijke volwassenheid. qvell waarschuwt voor gevaren jan ruimtevaart [ANCHESTEÏt De brokstukken een Russische kunstmaan die tij de crisis om Cuba in 1962 in de ite ontplofte, hebben toen aanlei- gegeven tot grote verwarring, iat men een ogenblik meende dat jeen grootscheepse aanval met iii- tontinentale raketten gaande was. bit heeft de directeur van het itse observatorium van Joddrel nk, sir Bernhard Lovell, gisteren |een conferentie in Manchester be- Igemaakt. Het was de eerste tl dat van dit incident melding gemaakt. Bernhard was van oordeel dat kans groot is dat een dergelijke 'arring nog eens zal leiden tot .internationale ramp". Ook wees erop, dat de stukken van een stmaan,die bij terugkeer in de tpkring uiteenvalt, grote schade aarde kunnen aanrichten. Hij ld dat deze kwestie uit een oog- it van het internationale recht it worden bestudeerd. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Dat werklozen liever lui zijn dan moe, dat ze liever van de werkloosheidswet trekken dan dat ze voor een paar tientjes meer weer aan de slag gaan en dat ze alles verzinnen om niet weer te hoeven werken, noemt het CNV in De Gids ernstige beschuldigingen, waar aan het verbond niet zomaar voorbij wenst te gaan. „Wij trekken ons dit soort verha len ernstig aan. Op deze manier wordt een blaam geworpen op dui zenden Nederlandse werknemers. Wanneer de beschuldigingen juist zijn, is dat een hoogst bedenkelijke misstand, waaraan zo snel mogelijk een eind dient te worden gemaakt. Maar wanneer ze onjuist zijn, is het bijzonder onrechtvaardig om zul ke beschuldigingen rond te bazuinen en dan dient dit soort praatjes snel en voorgoed de kop te worden inge drukt." Passend De redactie voegt hieraan toe, dat van werkgeverskant vaak het ge luid wordt gehoord dat het begrip „passende arbeid" ruimer moet wor den geïnterpreteerd. Op het ogen blik zou een werkloze nog te gemak- Limburg ongerust over werkgelegenheid MAASTRICHT In Limburg zijn ■diverse instanties en groeperingen niet tevreden met de inhoud van de nota van minister De Block betref fende mijnindustrie en de in dustriële herstructurering van Zuid- Limburg. ■Gedeputeerde Staten van de pro vincie onder andere hebben een on derhoud met de minister en met de vaste commissie van economische za- 'ken gevraagd. Ze zijn ernstig ver ontrust over de te beperkte inter pretatie van het begrip „vervangen de werkgelegenheid". j !6lf 5CHIPHOL Half Schiphol maandagmiddag tijdens het efhchuur uitgelopen om een mp op te vangen van de tot Ji< inen toe bewogen Nederlandse mesploeg, die met twee gou- i, een zilveren en twee bron medailles terugkeerde van Olympische Winterspelen in enoble. oorafgegaan door hun trainer Piet anenburg liepen de vijf meisjes, Kaiser uit Delft, Ans Schut uit Willy Burgmeijer uit uwveen. Carry Geijssen en Elly rBrom uit Amsterdam, bij het tomen van de Aviobrug totaal t in een enthousiaste menigte die aan het eind van de pier had tameld, de strengere toe- gsmaatregelen ten spijt. ice-voorzitter Kerdel en directeur en van het NOC, KNSB-direc- Bergström en jhr. mr. Feith van NSF, drukten de meisjes bloemen de hand en bezegelden hun be- idering met stevige omhelzingen. CHAOTISCH i de perskamer, waar familieleden kennissen hadden gewacht, was bruikleen, maar ik hoop dat het lang zal duren", aldus voorzitter durmen van het inderhaast opge- te huldigingscomité. .arry Geijssen reed daarna op een En landauer van het Muider- rtstation naar de voor haar ou- ijke woning geplaatste muziek- Daar nam zij in gezelschap van Kaiser, Ans Schut en Elly v,d. i (Willy Burgmeijer was naar >57<js gegaan), een défilé af van sport- muziekverenigingen uit Amster- i-Oost. Aanwezig was ook burge- fster Samkalden. Na het défilé (Iden de hardrijdsters een langdu- t receptie. 'ij de huldiging in Amsterdam 'irak Piet Zwanenburg. Hij was set na aankomst op Schiphol naar woonplaats Rotterdam gereisd. NAAR KAPPER slot van deze vermoeiende dag iten de schaatssterren naar isnapolsky waar leden van de club reel een vereniging van da skappers nog een huldiging in to hadden. Als modekoninginnen lieten de meisjes de bijeenkomst, ar kapsel was door de vier kap- npioenen omgetoverd tot een I stelijke tooi ontvangst mogelijk nog chao- 'her. Van het stellen van de ge- tikelijke vragen kwam dan ook t veel terecht. Carry Geijssen ant- ordde op de vraag naar het chil tussen haar en coach Zwa- iburg: „Daar praat ik niet meer er.". Eenzelfde antwoord gaf „ome Ook werd meegedeeld dat en Kaiser, Ans Schut en Carry sen naar Gothenburg zullen om de heren bij de strijd om de reldtitel aan te moedigen. >e gouden schaatsploeg reed 's middags naar het Amsterdamse stad huis waar de meisjes en begeleiders door burgemeester I. Samkalden werden ontvangen. Tot Carry Geijs sen zei de burgemeester: „Vandaag ben je een kind van Amsterdam dat met een prachtig rapport thuis komt". Carry kreeg van dr. Samkal den een zilveren bonbonschaal („een huiselijke herinnering ook in de ver dere stadia van je leven leek ons het beste") en een zoen op beide wangen. AUTO Carry Geijssen was maandagavond ook het middelpunt van de huldiging door haar buurtgenoten, in de zoge naamde Indische buurt. Hoogtepunt was voor de schaatsenrijdster onge twijfeld het cadeau dat zij namens veel hoofdstedelingen kreeg: een gloednieuwe witte auto. „Uiteraard Prinses Christina heeft de vie ring van haar verjaardag over drie dagen moeten verdelen. Zaterdagavond was er een bal voor vrienden en vriendinnen, dat haar ouders haar aanboden, huiselijke kring en gisteren Zondag was de viering in de kwamen deputaties op Soestdijk geschenken aanbieden. Traditiegetrouw kreeg de Prinses, omdat ze meerderjarig is geworden, een bijou van de Federatie Goud en Zilver: fraaie oorbellen, die zij meteen aan deed, daarbij geassisteerd door de ontwerpster, mevrouw Schat. Een ander opvallend cadeau: het mooiste bloemstuk van de West- friese Flora in Bovenkarspel. kelijk een baan kunnen weigeren op grond van het feit dat hij het aange boden werk niet passend vindt. Zelf heeft het CNV een onderzoek ingesteld bij de jutefabriek Ter Horst in Rijssen, waar de directie onlangs meedeelde, op korte termijn honderd man nodig te hebben maar niemand te kunnen krijgen. Profiteurs Het CNV heeft geconstateerd, dat in dit geval de voorstelling van za ken in ieder geval niet klopt. Het bedrijf blijkt onvoldoende gebruik te hebben gemaakt van de diensten van de arbeidsbureaus. Het CNV concludeert tenslotte dat de sociale verzekering een groot goed is, dat bedoeld is voor mensen die buiten hun schuld in moeilijkheden raken. Juist daarom wil het verbond de zaak niet laten bederven door pro fiteurs die het zonder geldige reden vertikken om weer aan het werk te gaan. Uiten bedrijven echter ten onrech te beschuldigingen aan de werkne mers, dan dienen deze gecorrigeerd te worden. Geruchten in Spanje MADRID In de Spaanse hoofdstad doen onbevestigde geruch ten de ronde als zou generaal Franco binnenkort bekend maken welke van de drie in aanmerking komende prinsen hem bij zijn dood zal opvol gen. De raad van het koninkrijk, die gisteren bijeen is geweest, zou beslo ten hebben het Spaanse staatshoofd voor te stellen een opvolger aan te wijzen. De raad zou ook al een of meer namen genoemd hebben. Volgens het onafhankelijke nieuwsagentschap Europa pers ko mende de volgende prinsen in aan merking: don Juan, graaf van Barce lona, zoon van Alfons III, zijn zoon Juan Carlos, echtgenoot van prinses Sophie van Griekenland, en don Al fonso de Borbon Y Dampierre, de oudste broer van Don Juah. Deze drie zouden voldoen aan de voor waarden, die in de wet zijn vastge legd. De Franse prins Xavier de Bour bon Parma en zijn zoon Charles Hu- gues, de echtgenoot van prinses Ire ne, komen vanwege hun nationa liteit er niet voo* in aanmerking. Waarom geen beraad Stichting? (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Waarom roept de regering het bestuur van de Stichting van de Arbeid niet in spoedvergadering bijeen om te praten over de verontrustend hoge werkloosheidscijfers? Deze klacht slaakt het- CNV naar aanleiding van de plotselinge bijeen komst van het stichtingsbestuur vori ge week maandag op verzoek van de regering voor een gesprek over de te leurstellende betalingsbalans en over loonsverhongingen in een paar kleine bedrijfstakken. De belangen van onze betalingsbalans zouden beter bewaakt worden dan die van de werkgelegen heid. STEEDS GROTER Het ministerie van sociale zaken laat al enkele maanden geruststellen de geluiden horen over de theoreti sche werkloosheid, maar het CNV Sowjetunie heeft medio '69 evenveel kernraketten als VS WASHINGTON Rusland zal half 1969 waarschijnlijk over evenveel ballistische raketten die vanaf bases op het land kunnen worden afge vuurd, beschikken als de VS, aldus een bekendmaking van het ministe rie van defensie in Washington. Rusland zal dan echter nog achter liggen op het gebied van kernraket ten die door onderzeeboten kunnen worden gelanceerd. Eind januari beschikte de Sowjetunie over 720 inter continentale ballistische raketten, volgens de Amerikaanse gegevens. De VS hadden 1 oktober van het vorige jaar 1054 van dergelijke wa pens. Volgens het Pentagon zijn maatre gelen genomen opdat de VS over een strategische kernstrijdmacht van gro tere effectieve vernietigende kracht zullen blijven beschikken dan de Russen". RIO DE JANEIRO De Brazi liaan Jose Silvio Fiolo heeft maan dag tijdens zwemwedstrijden in Rio de Janeiro het wereidreord op de 100 meter schoolslag verbeterd en gebracht op 1 min. 6,4 sec. Het oude record stond sedert 8 november van 'het vorig jaar op naam van de Rus Vladimir Kosinky, die in Moskou tot een tijd van 1.06,7 kwam. wijst erop dat de feitelijke werkloos heid steeds groter wordt. De waarschuwing over de-betalings balans ziet het CNV als een mogelijk heid voor het kabinet om extra gelden voor de directe bestrijding van de werkloosheid te weigeren, ondanks noodkreten uit het gehele land waar dit geld dringend nodig is om werk lozen weer aan werk te helpen. Het CNV concludeert, dat het er somber blijft uitzien voor de werk lozen. Het verbond voegt er echter aan toe daarin niet te kunnen en te mogen berusten. Minister Polak in een voor hem ongewone houding: zittend, op een der machtige motoren vart de rijkspolitie in Driebergen. Hij opende daar de nieuwe vestiging van de sectie voor bijzondere verkeer staken. Achter een bureau voelt hij zich naar hij zich spontaan liet ontvallen toch beter thuis. Canadese regering lijdt nederlaag OTTAWA Dé Canadsèe regering heeft gisteravond in het parlement een verrassende nederlaag geleden door het verwerpen van belasting voorstellen met 84 tegen 82 stemmen. Het kabinet komt door dezeverwer ping in gevaar. ROME De 71-jarige Griekse ge neraal b.d. Thrassivoulos Tsakalotös, die gisteren uit Madrid in Rome is aangekomen, heeft op tiet vliegveld ontkend dat hij in opdracht van dé regering een bezoek brengt gan de in ballingschap verblijvende koning Konstantijn. Generaal Tsakalotos zal in de Griekse ambassade verblijven, die koning Konstantijn vrijdag heeft verlaten. De vorst heeft zijn intrek genomen in een hotel. DRIEBERGEN Minister Polak heeft gisteren in Driebergen de nieuwe vesti ging van de sectie voor bijzondere ver- keerstaken van de rijkspolitie geopend. Hét centrum heeft drie miljoen gulden gékost. Er werken 240 mensen. Het hart van de sectie is het berich tencentrum, waartoe ook de verkeers- centrale behoort Dit centrale verbin dingsapparaat zorgt ervoor dat ver keersdrukte en stremmingen op de Nederlandse wegen kunnen worden op gevangen. Voorts vindt men hier een commandokamer, een alarmcentrale, móbilofoonkamers, een telefooncentrale, een' telexpost en het opvangcentrum voor berichten die via de meldzuilen binnenkomx. De alarmcentrlae is dag en Üacht bezet. De SAS-groep surveillance autosnel wegen heeft nu de beschikking over 50 witte Porsches, die dagelijks de auto- Snelwegen in Nederland berijden over een totale afstand van 500 kilometer. De twee andere hoofdonderdelen van de sectie zijn de groep voor bijzondere con troles en de ondersteuningsgroep. De sectie is meer dan zes jaar onder gebracht geweest in de Alexander- kazerne in Den Haag. Deze huisvesting (Door onze economische medewerker) ER STOND onlangs een advertentie in de kranten van de Vereni ging van hypotheekbanken in Nederland. Het was een typische goodwilladvertentie waarin gepleit werd voor belegging in pand brieven. De voordelen van pandbrieven werden natuurlijk breed uitge meten. Zelfs het woord eerlijk ontbrak niet (dat woord komt in het huidige advertentiejargon veel voor). Pandbrieven worden eerlijke obligaties genoemd. recht dat huis te verkopen als de koper zijn verplichtingen niet nakomt. Die verplichtingen zijn de regelmatige af lossing van de schuld. In ruil voor die hypotheek krijgt de" koper van de hypotheekbank een geldlening. Hypotheek en geldlening hebben dus wel veel met elkaar te maken maar- zijn verschillende zaken. De geld- nèmer geeft het recht van hypotheek en ontvangt geld; de geldgever krijgt het recht van hypotheek en geeft geld. Minder Er zijn recente cijfers van het Cen traal bureau voor de statistiek over het bedrag aan pandbrieven, dat de hypotheekbanken, aangesloten bij de Vereniging van hypotheekbanken, in 1967 heeft uitgegeven. Ter vergelijking ook de cijfers van 1965 en 1966. 1965 ƒ225 miljoen 1966 125 miljoen 1967 139 miljoen In 1966 liep het bedrag dat de hypo theekbanken door middel van pand brieven hebben opgenomen, dus be langrijk terug. In 1967 was er een kleine stijging, maar het peil van 1965 werd niet gehaald. Op zichzelf is 139 miljoen natuur lijk wel veel. Maar vergeleken bij het totale bedrag aan obligaties dat in 1967 door de overheid, de Bank voor Neder- landsche gemeenten, het bedrijfsleven en andere instellingen werd uitge geven, zinkt het in het niet. Dat be drag was namelijk 2.150 miljoen. Leningen De hypotheekbanken komen nog op een andere manier aan geld. Zij plaatsen ook ondershands leningen bij grote financiële instellingen of onder nemingen. Het ene jaar is het bedrag aan pandbrieven groter, het andere jaar het bedrag aan ondershandse le ningen. Zo werd in 1966 (cijfers over Inderdaad kunnen zij daarmee wel gelijk gesteld worden. Obligaties zijn schuldbekentenissen van een onder neming of instelling die geld te leen heeft gekregen. Zij luiden veelal in een rond bedrag (ƒ100 of ƒ1.000) en zij geven een vaste rente. Pandbrieven zijn óók schuldbekente nissen en geven óók een vaste rente. Maar zij worden uitgegeven door hypo theekbanken. De rente ligt vaak iets hoger dan de obligatierente. Zo geeft een bekende hypotheekbank thans pandbrieven uit met een rente van 6% procent (tegen de nieuwe obligatie lening van de staat 6% pet.). Waarom geven hypotheekbanken pandbrieven uit? Natuurlijk omdat ze geld nodig hebben; daar zijn het ban ken voor. Hypotheek Maar in tegenstelling tot de handels banken, die geld lenen om het aan het bedrijfsleven te kunnen uitlenen, lenen hypotheekbanken geld om dat te kun nen uitlenen aan mensen die een huis nf een ander gebouw willen kopen of laten bouwen. Om een huis te kunnen kopen, kan de koper een hypotheek van bijv. f 30.000 sluiten. (De grootte van de lening houdt verband met de waarde van het huis.) De koper geeft nu door middel van een hypotheek de geld gever dus de hypotheekbank het 1967 zijn er, nog niet) aan pandbrieven door, allé hypotheekbanken ƒ,139 milr joen geplaatst en aan onderhandse leningen 87 miljoen. Er worden echter elk jaar pand brieven afgelost en het geld wordt te ruggegeven. Ook op de ondershands- leningen wordt er jaarlijks afgelost Daardoor is het bedrag dat de hypo theekbanken per saldo aan nieuw geld krijgen, een stuk lager. Zo was dat in 1966 niet meer dan 41 miljoen. Met het ontvangen geld kunnen de hypotheekbanken weer geldleningen verstrekken. Dat was iiï 1966 een be drag van 275 miljoen. Trekken wij daar het bedrag vanaf dat zij wegens aflossing ontvingen, dan blijkt dat zij netto slechts ,21 miljoen in 1966 er f 74 miljoen in 1967 uitleenden. Daar mee liep het totale bedrag aan uit staande geldleningen waartegen zij een hypotheek hadden ontvangen, op tot bijna 2.600 miljoen op het eind van 1966 en tot bijna 2675 miljoen op het eind van 1967. De voornaamste bron van inkomsten voor de hypotheekbanken is het ver schil tussen de ontvangen hypotheek rente en de betaalde rente op de pand brieven en de onderhandse leningen. Daarnaast noemen wij de provisie bij het afsluiten van hypotheken en de vergoeding voor vervroegde aflossing door de geldlener. Als de rente stijgt die de hypotheek banken voor de pandbrieven moeten betalen (omdat de geldrente in het algemeen oploopt), zijn zij ook ver plicht de hypotheekrente te verhogen om hun bron van inkomsten op peil te houden. Dat betekent dat zij die geld nodig hebben voor het kopen of bou wen van een huis, meer rente moeten betalen. Hypotheekbanken zijn nuttige in stellingen (al zijn zij de enige niet die geld uitlenen tegen een hypotheek) en daarom vervullen ook pandbrieven een nuttige rol in de samenleving. VENLO De driejarige Ferdie Barents te Venlo viel maandagmid dag van acht meter hoogte uit een dakraam van de ouderlijke woning en liep slechts een kaakfractuur op. De val van het jongetje werd gebro ken door een dubbele waslijn. TRIER Een 28-jarige schildersgezel, die in de afgelopen jaren verschei dene geallieerde soldaten onbevoegd „gestraft" heeft is gisteren in Trier zelf met zeven maanden ge vangenis gestraft. In december 1965 had hij op klaarlichte dag. midden in de stad Trier, twee Franse soldaten ge dwongen gymnastische oefeningen te verrichten, daar hij hen betrapt had bij het lopen met de han den in de zakken. Hoewel hij bijna geen woord Frans spreekt, slaagde hij erin beide soldaten elkaar ook oorvijgen te laten ge ven. De schildersgezel, die altijd in burger optrad, maar door de soldaten voor een zeer hoge poli tieman werd gehouden, haalde dit staaltje nog zeker vijfmaal uit. Zo liet hij een Ameri kaans militéir zich op straat volledig uitkleden en gymnastiek-oefeningen uitvoeren, waarna hij hem met een leren koppel af ranselde en hem met een scheermes van een haar lok beroofde. Een week later liet hij een Ameri kaan om middernacht in de paleistuin in Trier „strafexercitie" uitvoeren. Zijn gedrag schreef hij toe aan een diepe haat tegen „sommige mensen", ontstaan door het leed dat zijn inmiddels overleden moeder tijdens de bezet tingstijd na de Tweede Wereldoorlog had moeten lijden. was maar tijdelijk, omdat zij niet aan de eisen voldeed. Het nieuwe complex ligt naast dé afrit Driebergen-Doorn aan de rijksweg Utrecht—Arnhem.. Deze ligging in het centrum van het land vlakbij grote ver keersaders is ideaal, aldus de comman dant van de sectie, kapitein Vogel. Er kan nu veel meer service worden ge boden, omdat bij het optreden vanuit de binnenstad van Den Haag veel tijd ver loren ging. BONN De in vrijwillige bal lingschap levende Griekse politicus Andreas Papandreou voorziet dat het tot een burgeroorlog in Griekenland zal komen wanneer de Westerse lan den voortgaan met het verstrekken van wapens en financiële steun aan het militaire regime. Er zijn twee mogelijkheden, zo zei hij gisteren op een persconferentie in Bonn, of de junta wordt geïsoleerd, hetgeen voor het volk een verlaging van zijn levensstandaard zou brengen, of het komt tot een volledige burger oorlog. In beide gevallen zal het volk lijden. Het is zaak dit lijden te ■bespreken. Volgens Papandreou zijn de be trekkingen tussen koning Konstantijn en de militaire regering verslechterd. Hij achtte het onwaarschijnlijk, dat de koning naar Athene terugkeert Omgekomen bij vlucht naar de vrijheid LüBECK Gistermorgen is in de mond van de rivier de Trave bij Tra- vemünde het stoffelijk overschot ge vonden van een jonge Oostduitser. Een week tevoren was op dezelfde plaats een andere vluchteling dood op een luchtbed aangetroffen. Beiden schijnen samen getracht te hebben op een luchtbed overzee naar West-Duitsland uit te wijken. Defensie In verband met bezuinigingen wil de regering minder recruten onder de wapenen roepen. Ook andere landen in Europa gaan bezuinigen op hun de fensie. Rusland denkt daar evenwel anders over: niet lang geleden werd nog ruim vier miljard extra voor defensie uitge trokken. De vraag is of wij onze ver antwoordelijkheid wel beseffen. De tweede wereldoorlog was voor een deel eigen schuld. Als de landen toen een sterke defensie hadden ge had, had men die oorlog wellicht kun nen voorkomen. Gelukkig hadden en kele landen wél een sterke defensie, maar de rest heeft het geweten! Laten we ons niet weer vergissen. De vrijheid moet helaas duur gekocht worden. Noordwijkérhout J. Wassenaar Van Heutss (2) Het ingezonden stuk van mr. L. van Heijningen was mij uit het hart ge grepen. In hetzelfde nummer van uw blad las ik de beoordeling van de film „Spel met de zonde". Afschuwelijk, dat zoiets de filmkeuring passeert. Ongeveer tezelfder tijd las ik van de inbeslagneming van een lading por nografische lectuur in Amsterdam. Voeg daarbij nog de almaar doorlo pende reeks diefstallen, overvallen enz. en dan krijgt men toch wel de indruk, dat we in een tijd van ver wording leven. Als dat allemaal zo doorgaat, dan is Nederland ondanks de welvaart arm. Ik heb alle respect voor onze rechter lijke macht, maar ook de leden daar van kunnen wellicht niet ontkomen aan de tendens van zachtheid en mild heid, die ook de gezagsdragers tegen woordig soms kenmerkt. Naast een onderzoek naar de oorza ken der verwording is een streng op treden tegen uitwassen van een ver keerd begrepen vrijheid uiterst ge wenst. Anders zitten we, eer we het weten, onder de straatterreur. Rijswijk L. A. Luycndijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7