ommentaren PHAN THIET NA HEVIGE STRIJD HEROVERD Heerseressen van 21ste eeuw Voorkeur voor Beneluxplan Grand Galagroots muziekfestijn Mr. Fantasie l.p. van Traffic Herstel België eoalitie in mislukt? HE JONG EN LENS SPRAKEN .pjlET WILSON EN BROWN •rlljn nkel Indiase troepen paraat bij Rann Vliegbrevet voor mr. Van Vollenhoven Twee wethouders in Doorn dienen ontslag; in Afgeluisterd PICKNICK MAG ER ZIJN Padmos neemt initiatief Onderzoek naar delicten met betaalcheques DINSDAG 20 FEBRUARI 1»« Handen schudden Engeland- Nederland in Downingstreet. Minister-president De Jong wordt begroet door zijn ambtge noot Wilson; George Brown geeft de hand aan minister Luns, die daar charmant als altijd op reageert. d( DNDEN Premier De Jong minister van buitenlandse ovfen Luns hebben gisteren op bi terste dag van hun officieel iek aan Engeland het Frans- tse plan ten aanzien van de se toetreding tot de EEG ilinroken met hun respectieve Deea's Wilson en Brown. VI ru t plan xou slechts voorzien "ai en of andere vorm van han- letrekkingen tussen de zes en van de EEG en Engeland, 'lij nd. Noorwegen en Denemarken, <1 chter volledig lidmaatschap van EG nastreven. wi t voorstel zou afkomstig zijn de Westduitse kanselier Kie- De Franse president zou •e akkoord zijn gegaan, dat Bonn concreet plan uitwerkt. Dit zou bestudeerd kunnen worden. ie afspraak zou echter het plan de Beneluxlanden op de lange schuiven en zodanig verwate- dat het zijn aantrekkelijkheid ist. Bovendien zou de Frans actie het streven, Engeland de EEG te maken, volledig ruisen. gedachtenwisseling over het i-Duits plan is echter nog voorlopige aard omdat de de- van hetgeen Kiesinger en De int e zijn overeengekomen nog niet >s bekend zijn. ve jd gens goedingelichte kringen m Londen was het de Britse en Neder landse bewindslieden echter reeds duidelijk, dat het Benelux-plan ver der reikt dan het Frans-Duitse ak koord over de regeling van de Britse toetreding tot de Europese gemeen schap. Dit Benelux-plan voorziet na melijk in technologische en politieke samenwerking op een breder vlak dan onder het Frans-Duitse plan mo gelijk is, aldus deze kringen. De besprekingen vonden aanvanke lijk alleen plaats tussen de vier be windslieden, maar later namen de Britse minister van technologie, van financiën, van economische zaken en voor Europese aangelegenheden aan het gesprek deel. Aan de orde kwa men ook de' kwesties Vietnam, het Nabije Oosten en de non-proliferatie - I. r g 5ST-BERLIJN, eens symbool van egi verzet tegen communistische ex- /ii iedrang. beleeft morgen weer een Bojing voor vryheïd en vrede, ge- ^niseerd door politieke partijen en onden. tad is al geruime ttfd het toneel anti-Amerikaanse demonstraties, janiseerd vanuit sterk links. On- de betogers zjjn velen buiten- aajer- na emeester Schiitz zegt dat de we- lik moet weten, dat de anti-Ameri- or se demonstranten niet uit naam d de stad hebben gesproken. gaat dus morgen niet om een ring waarin het Amerikaanse be- in Vietnam wordt goedgepraat, r tegen het misbruik van dit pro- 1 ïfn om onrust te zaaien. 20 jaar geleden riskeerden de rikanen een oorlog op grote 2»1, toen zij de Russische blok- 1 van Berlijn met hun indruk- 1 tende luchtburg doorbraken, dit niet gebeurd, dan zouden de 2 1 ilui van nü even weinig kans Pat dan ook hebben gehad als ussische schrijvers en hun vrien- die onlangs tot lange gevangenis- zyn veroordeeld. r zijn reactie op de jongste inci denten langs de Jordaan kan opmaken, dat koning Hoessein iken in zijn land niet meer ste in de hand heeft, taken daarvan zijn de door Syrië nden commando-eenheden, die chten uitlokken, en de Iraakse lie, die nog steeds op grondge- van Jordanië is gelegerd, b* ssein beseft evenals zijn groot- koning Abdoellah, die in Je- llem werd vermoord dat Jor- ermee gebaat zou zijn, als met il vrede wordt gesloten. inolPte' Syrië en Irak maken zulk :in oplossing echter onmogelijk. Zij >ro n hun pogingen niet op, de jon- D ;oning uit hel zadel te wippen, dusver wist hij aan alle crises hoofd te bieden. Het zal mede Israël afhangen, of hij zich ook lf laai kan handhaven. Daarom matiging geboden. Foto's tonen dood van Stalins zoon Twee foto's, dje het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijgegeven, tonen aan dat de oudste zoon van Joseph Stalin in 1943 door de Duitsers werd doodgeschoten. Op de bovenste foto is te zien hoe Yakof Stalin door nazi- officieren wordt ondervraagd. Hij zat in het concentratiekamp Sachsenhausen met onder meer de Rus Vasily Kokosyn, een neef van de vroegere Russische mi nister van buitenlandse zaken Molotof, en vier Britten. De andere foto toont Yakofs lichaam hangend in het prikkel draad nadat hij op zijn eigen verzoek dooieen bewaker zou zijn neergeschoten. Hij zou eerst nog geprobeerd hebben te vluch ten. Omtrent de dood van Stalins zoon bestond geen zekerheid. Stalin zelf, die in 1953 stierf, zou niet geweten hebben wat er met zijn zoon is gebeurd. Deze foto's, die in 1945 werden gevonden door geallieerde troe pen, zijn geheim gehouden. Ook ■uit gevonden documenten blijkt dat Yakof is doodgeschoten. van kernwapens. Het gesprek wordt vandaag voortgezet waarbij vooral aandacht zal worden gegeven aan de NAVO en de Europese veiligheid. Minister Luns zal na dit officieel bezoek naar Bonn reizen om daar met zijn Duitse collega Brandt van gedachten te wisselen over de be sprekingen in Parijs over de kwestie van de Britse toetreding. NIEUW DELHI India heeft gisteren zijn veiligheidsstrijd krachten in paraatheid gebracht om te verhinderen dat Pakistan het noordelijk deel van de Rann van Koetsj bezet. Er gingen namelijk geruchten dat Pakistan troepen aan de grens had samengetrokken om het gebied bin nen te trekken, dat een internatio naal tribunaal in Genève gisteren aan Pakistan heeft toegewezen. Pa kistan 'kreeg tien procent toegewezen, India de rest. DEN HAAG Bij de zestien Bel gische en Nederlandse luchtmacht vliegers die vrijdag a.s. hun militaire brevet zullen krijgen, bevindt zich vaandrig mr. P. van Vollenhoven, echtgenoot van prinses Margriet. De uitreiking van de brevetten geschiedt op de vliegbasis Woensdrecht door de commandant van het commando luchtmachtopleidingen, commodore J. N. Mulder. Het ligt in de bedoeling van prins Bernhard en prinses Mar griet daarbij aanwezig te zijn. Aan vijftien van de luchtmacht vliegers zal het groot militair brevet worden uitgereikt. Mr. Van Vollenho ven krijgt het klein militair brevet. DOORN De Doornse wethouders J. C. Koudijs (ch) en W. van Zalingen (soc.) heben bij de rondvraag in de gistermiddag gehouden gemeente raadsvergadering hun ontslag inge diend. Aanleiding tot deze crisis-situ atie was het afleggen van een verkla ring van de voorzitter van de VVD-fractie, de heer C. G. de Haan. Hij zegde het vertrouwen van zijn uit drie leden bestaande fractie op in het college dat zijn fractie bij de wethoudersverkiezingen in 1966 on der voorbehoud aan deze wethouders gegeven had. De beide wethouders hebben een uitspraak van de raad over een even tueel in te dienen motie van wan trouwen niet afgewacht. De heer Koudijs is 21 jaar als wethouder op getreden en de heer Van Zalingen 15 jaar. Burgemeester P. W. ter Haar noemde de VVD-verklaring ontijdig en onjuist. De gemeenteraad zal nu op korte termijn bijeen komen om in de beide vacatures te voorzien. Vrij handelsverkeer in EEG sierteeltmarkt BRUSSEL De ministers van landbouw van de EEG zijn gisteren in Brussel overeengekomen de ge meenschappelijke markt voor bloem bollen, bloemen en planten op 1 juli a.s. te laten ingaan ook al ontbreekt nog een gemeenschappelijke politiek voor de invoer uit derde landen. Dit betekent een vrij handelsverkeer binnen de zes voor de produkten in deze sector die voldoen aan ge meenschappelijke kwaliteitsnormen. De beslissing is gistermiddag in be ginsel genomen. Zij zal op een vol gende vergadering, over veertien da gen nog genormaliseerd moeten wor den. SAIGON Amerikaanse en Zuid- vietnamese troepen hebben de vis- sersstad Phan Thiet, die zondag door de Vietcong was bezet, na een hevige strijd heroverd. Meer dan honderd leden van de Vietcong sneuvelden bij deze actie. De stad stond vanmorgen vrijwel geheel onder controle van de Zuid- vietnamese troepen. Alleen in het ziekenhuis houdt zich nog een een heid van de Vietcong staande. Ook zit er nog een kleine groep in een meisjesschool. Phan Thiet was een van de 47 ste den en bases die eergisteren door de Vietcong werden aangevallen in een tweede offensief dat echter heel wat zwakker was dan het eerste van drie weken geleden. De tegenaanval van de Amerikanen op Phan Thiet werd langdurig on dersteund door het geschut van tor- pedobootjagers voor de kust en door helikopters. Het vliegveld Than Son Nhoet bfj Saigon w>rd gisteren opnieuw hevig bestookt. Een van de raketten richtte grote schade aan in het vliegver- keersgebouw. Van een groep Ameri kaanse militairen die naar huis te rugkeerde, werd er een gedood. In Vinh Long, in de Mekong-delta, zouden nog wel sluipschutters opere ren, maar toch zijn de Zuidvietname- zen de situatie meester. De door de Vietcong bezette kathedraal is hero verd. Hoe-é Intussen zouden de Noordvietna- mese troepen begonnen zijn zich te rug te trekken uit Hoe-é, waar zij zich al enkele weken met succes ver dedigen tegen de Zuidvietnamezen en Amerikanen. Een eerste groep zou uit de citadel zijn geglipt in de richting van het dorp Gia Hoi. In Danang wordt verwacht dat de nog overgebleven vierhonderd Noordvietnamezen zullen volgen. Een commando-eenheid zal vermoedelijk achterblijven om het de Zuidvietna- mese troepen moeilijk te maken. De Vietc.ong zal voorlopig doorgaan met het regelmatig toeslaan in de Zuidvietnamese dorpen en met het bestoken van vliegvelden en opslag plaatsen, zo schreef gisteren een ver tegenwoordiger van de Vietcong in een Noordvietname.se krant. „We zullen zoveel mogelijk oor- logsmaterieel vernietigen en de we gen afsnijden om het vervoer en de bevoorrading van de vijand op een kritiek punt te brengen". De Vietcong neemt volgens hem strategisch een zeer stevige positie in. Jokiison De populariteit van president Johnson is na het begin van het gro te Vietcong-offensief sterk gedaald, Maanden later dan de bekloeling was, maar toch een Grand Gala du Disque Populaire op 8 maart. Een groots muziekfestijn, opgeluisterd door het uitreiken van Edisons, on- TOPICS - TOP-TIEN - TIENERTOP „Weslern Union" is de titel van een dangspeler van The Five Ainericains (MAB S-31101. Behalve liet bekende ti telnummer geeft de plaat o.m. Sound of love, See-saw-maii en Tell Ann 1 love her. Een middelmoter. Alweer een l p. van The Supreme*. Een met oude bekende nummers en dus goed (Tanila-Motown MTMS-3074) met o.a. 1 hear a symphony. Where did our love go. Baby love. You can't hurry love en You keep me hangin' on. Helemaal muziek van vandaag door de vreemd uitgedoste groep Country Joe and the Fish op hun nieuwste langspeelplaat Vanguard VSD 79266-B). Enige uitstekende nummers Who am I?, Pat's song, Magoo, Janis en Thursday. Clambak is de naam van een l.p. van Elvis Presley (dezelfde dus als zijn film). Behalve Clambake zelf, o.m. ook de fijne-onvergankelijke songs Who needs money?. Confidence, Guitar man en Singing tree (RCA LSP-3893). World pop news nieuw blad Philips Phonografische Industrie te Baarn heeft een leuk initiatief genomen. Maandelijks zal zij name lijk een blad uitgeven (in het En gels) met allerlei nieuws en nieuw tjes uit de pop-wereld. De naam van het bladWorld pop news. In de eerste uitgave (van januari) o.m. verhalen over de Walker Bro thers. de Mindbenders, Esther en Abraham Ofarim, Vicky Leandros. Barbara, Paul Mauriat, Nana Mouskouri en de Herd. Verder veel foto's en leuke kleinigheden. Het adres van de uitgever: Post bus 23, Baarn. Boudewijn de Groot derscheidingen voor musici die er op de een of andere manier zijn uitgesprongen. Een gala waarmee ook de tiener aan zijn trekken komt, als voorbe reiding op nog een gala, een speciaal twienergala. Eind september wordt dat georganiseerd in aansluiting op het Grand Gala Klassiek. Voor dat twienergala wordt geprobeerd de Beatles en de Rolling Stones te krij gen. Of dat lukt is een tweede.. Maar goed, eerst een Grand Gala Eerste single van du Disque Populaire, in elkaar gezet door de Commissie Collectieve Grammofoonplaten Campagne. Wim Sonneveld heeft de presentatie in de RAI te Amsterdam en hij zal de Edisons uitreiken aan Ramses Shaf- fy, Boudewijn de Groot, Cuby and the Blizzards, de Four Tops, Dono van, Willy Alberti, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland voor het werk van wijlen John Coltrane. een vertegenwoordiger van de beatgroep groep Beach Boys, een vertegenwoor diger van Frank Sinatra, aan Eddie Barclay voor Jean Ferrat en aan de Beatles (van wie er een mogelijk komt). De meesten van de Edison- winnaars zingen of spelen ook zelf op het Grand Gala. Het programma omvat verder op treden van Roy Black uit West-Duitsland, de Indiaanse zange res Buffy Sainte Marie, de Roe meense pianist Eugen Cicero, de Franse chansonnière Barbara, de zi geuner-gitarist Manitas de Plata uit Frankrijk, de Amerikaanse zange ressen Vicky Carr en Sandy Posey, de Oostenrijkse zanger Udo Jürgens, het Engelse zangeresje Dusty Springfield, Abraham en Esther Ofarim, de Amerikaanse jazz-orga- nist Jimmy Smith, de Amerikaanse zangeres Nancy Wilson en de grote Franse zanger Gilbert Bécaud. nieuive Cuby Cuby and the Blizzards in nieuwe vorm heeft een eerste single gelan ceerd. De eigen compositie The sunshine of your shadow springt er vooral uit door het reusachtige gi taarspel van Eelco Gelling. Op de B-kant staat Crying tears, een lang zaam nummer. In het laatste programma van Fenklup is de single geïntroduceerd. De plaat Distant smile van Cuby and the Blizzards is onlangs in En geland uitgebracht. Een van de grootste verrassingen van de laatste weken van 1967 en dat gaat nog steeds door is de eerste langspeelplaat van Steve Winwood's groep Traffic: Mr. Fantasy geheten. Het is een tot in het uiterste geperfectioneerde combinatie van muziek, tekst en techniek en nauwelijks meer te vergelijken met het werk dat eerder door Traffic op de plaat is gezet. De nummers liggen op ongekende hoogte. Enkele weken geleden was Traffic in het NCRV-televisieprogramma Twien. Korte tijd later heeft instrumentalist Dave Mason de groep verlaten, waardoor Traffic (voorlopig?) als trio verder moet werken. Boudewijn de Groots nieuwste l.p. Picknick mag er in alle opzichten zijn. Zijn muziek en de teksten van Lennaert Nijgh zijn al vele malen eerder een ideale combinatie geble ken. Picknick is eigenlijk nog idea- H ler. Een geweldige plaat met geweldi ge nummers, een plaat die een gou den toekomst tegemoet gaat. Mede ook door de uitstekende arrange menten van Bert Paige en de ach tergrondmuziek van zijn orkest. Op de A-kant prijken: Picknick, Cinderella (enorm goed!), Mensen om me heen, Ballade van de vrien dinnen voor één naoht. Ballade van wat beter is en Tegenland. De B-zij de geeft: Eva, Glazen stilte, Canzone 4711, De tuin der lusten en Megaton. Picknick is uitgebracht door Dec- ca (NU 370 016). Padmos Productions N.V. is een initiatief van Daan Padmos, mana ger van de Rob Hoeke Rhythm and Blues Groep. Hij wil er het vader landse beatwereldje de nodige steun mee geven, omdat volgens Pas mos 1068 het jaar van de grote be slissingen zal zijn. Het is nu of nooit. Krijgen Nederlandse musici dit jaar geen internationale bekendheid, dan is het uit met de Nederbeat, zegt hij. Bij Padmos Productions zijn aan gesloten de groepen Dragonfly en Tykes, die al een zekere internatio nale allure hebben. Om Iets interna tionaals te kunnen doen, moeten er echter nog wel een paar bij komen. Maar de groepen zijn er nog niet... Russisch toestel stort bij Bagdad neer: 2 doden BAGDAG Een vliegtuig van de Russische Aeroflot is gisteren bij een landing op het vliegveld van Bagdad verongelukt. Twee bemanningsleden kwamen om het leven, toen het toestel in een zandstorm een huis raakte en in brand vloog. Het Iraakse ministerie van defensie dat dit be kendmaakte, vermeldde niet het aan tal inzittenden van de Russische ma chine. zo blijkt uit een opinie-onderzoek in de VS. Het percentage Amerikanen dat het regeringsbeleid goedkeurde daal de van 48 tot 41. Dit is de scherpste daling die ooit in een periode van drie weken is geregistreerd. De laatste drie maanden nam de popula riteit van de president steeds toe. NEW YORK De vrouwen zullen de onbetwiste heerseressen van de 21ste eeuw zijn. Dc mannen zullen zich met wetenschappelijk en literair onderzoek bezighouden, waarvan de resultaten door de vrouwen in de pro- duktie zullen worden verwerkt. Dit voorspelde dc Amerikaanse filosoof Fuller In een artikel in het tijdschrift McCall's. Hij schrijft verder dat de vrouwen zich steeds minder in kleren zullen hullen, totdat tenslotte de vrijheid en de gratie van het Hof van Eden be reikt is BRUSSEL De poging van de Vlaamse katholieke minister van staat, P. W. Segers, om vervroegde verkiezingen te vermijden door een onmiddellijk herstel van de katho liek-liberale coalitie, schijnt le zijn mislukt. Vandaag bracht hij koning Boudewijn verslag uit. De voorzitter van de Liberale par tij had de informateur eind vorige week meegedeeld een herstel van de coalitie te overwegen zonder verkie zingen, maar dan moest een „nieuw feit" een reële kans bieden op een Vlaams-Waals akkoord inzake de positie van de Franse afdeling van de Leuvense universiteit. Aan het begin van het weekeinde bezat Segers die hoop nog. Gister middag echter kwam een delegatie van de universiteit de informateur meedelen dat tussen de Vlaamse en Waalse vertegenwoordigers in de raad van beheer geen akkoord was bereikt. Verwacht wordt dat de informa teur nu nog maar één mogelijkheid ziet: Kamerontbinding en vervroegde verkiezingen. Als data worden reeds 31 maart en 7 april genoemd. De aftredende regering Vanden Boeynants zal volgens waarnemers spoedig voor het parlement verschij nen om voorschotten van drie maan den op de nog niet goedgekeurde be groting te vragen. DEN HAAG Een commissie of werkgroep zal met het oog op even tuele nadere wettelijke voorzieningen de civiel- en strafrechterlijke aspec ten van delicten met betaalcheques en girokaarten bestuderen, aldus hebben de ministers van justitie en van verkeer en waterstaat meege deeld. Zij zeggen dit in antwoord op schriftelijke vragen van de Twee de-Kamerleden Portheine en Geurtsen (beiden VVD), die eventueel een wetswijziging hadden bepleit om de burgers rechtszekerheid met be trekking tot het girale betalingsver keer te bieden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5