Hervormde Kerk zou ook concilie moeten hebben Nationaal congres Youth for Christ Pinksteren koos nie Samen vinden we in evangelie inspiratie 't Kleinere zaken in de knel Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Andere kerken bespreken vrijgemaakte kerkstrijd Magister Keyer treedt af Een spaarkasinschrijving wordt nu nog aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Kerk en Vrede vraagt kerken om uitspraken „En evenzo komt de Geest onze zwakheid te hulp; want wij weten niet wat wij bidden zullen naar behoren, maar de Geest zelf pleit voor ons met ontuitsprekelijke verzuchtin gen" (Romeinen 8 26). Wij weten niet wat wij bidden naar behoren. Het is een ver zuchting, ook wel eens door de discipelen geslaakt: „Here, leer ons bidden". De Farizeeërs baden mooi, op de hoeken van de straten en pleinen, en ze deden het lang. En wie hen zag bidden, kreeg grote eerbied voor hen. Maar Paulus schrijft: Wij weten niet wat wij bidden zullen naar behoren. Natuur lijk wij bidden een paar maal per dag: voor en na de maal tijd, aan het begin en aan het einde van de dag. Is dat altijd wel bidden? Er is eens gezegd: Het gebed is de eerste schrede op de weg die naar God leidt. De mens die God wil zoeken, begint met het gebed. Wat zullen wij dan bidden? We zoeken soms naar een veelheid van woordennaar fraaie zinnen. Laat het maar. God wil een gebed dat rechtstreeks komt uit het hart. Maar kan dat wel? Paulus schrijft: de Geest zelf pleit voor ons bij God. En dan kan het. Als dat geen genade is! We lezen vandaag: Lucas 5 1-16. DINSDAG 20 FEBRUARI 1968 l( PROF. BRONKHORST BRENGT VERSLAG LIT AAN SYNODE GEREFORMEERDEN MOGEN NIET REMMEND WERKEN (Van onze kerkredactie) WOUDSCHOTEN Prof. dr. A. J. Bronkhorst zou wel willen, dat de Nederlandse Hervormde Kerk ook een „pastoraal concilie" kreeg, naast en tegenover de generale synode. Dan zouden de huis moeders, de jongeren, de rand-kerkelijken, kortom de niet-ambts- dragers ook eens aan het woord kunnen komen. „Wij kunnen als Hervormde Kerk iets leren van de vorm van dit concilie." Op de eerste dag van de voor- jaarszltting van de hervormde synode bracht prof. Bronkhorst verslag uit over het pastoraal concilie, waarbij hij officieel de Nederlandse Her vormde kerk vertegenwoordigt. Hij noemde de vernieuwing binnen de Nederlandse kerkprovincie van de Rooms-Katholieke kerk een zeer reële zaak, die zich in verschillende opzichten beweegt in een richting, Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: De betontegels (30 bij 30 cm) in mijn achtertuin geven een somber beeld bij het gras. Is het mogelijk deze rood te verven, zodat ze op natuursteentegels lijken? De tegels zijn al enigszins versleten. Antwoord: Over het algemeen is het moeilijk natuursteen na te bootsen. Nu de tegels al oud en ruw van oppervlak zijn, kan het nog meevallen daar dan het egale van geverfde tegels wat verdoezeld wordt. Bij een metselaar of drogist kan u hiervoor bruine kleurstof krijgen. Wij raden u aan eerst de tegels schoon te maken en probeer eens wat cement met de kleurstof te mengen, vooral niet te veel, en dan te zien hoe het effect is. Neem lie ver een wat lichte dan een te helle tint. Na opdroging kan u zien in hoeverre het gelukt is. Zo nodig maakt u de oplossing wat sterker of slapper. Vraag: Is in de Eerste en Tweede Kamer een voorstel aangenomen of verworpen bij staking van stem men? Antwoord: Bij stemmingen over zaken is een voorstel verworpen als in een voltallige vergadering de stemmen staken. Was de vergade ring niet voltallig, dan wordt de beslissing tot een volgende vergade ring uitgesteld. Staken ook dan de stemmen, dan is het voorstel ver worpen. Bij stemming over perso nen beslist bij staking van stemmen het lot. Vraag: Wat is het verschil tussen een minister zonder en met porte feuille? Antwoord: In werkelijkheid is het een minister zonder of met departe ment De eerste kan met een specia le taak worden belast De benoe ming van een minister zonder por tefeuille kan voor een bepaalde po litieke partij een kabinet aanvaard baar maken. Bij deze spreek wijze denkt men aan de tas of por tefeuille, waarin de minister de stukken met betrekking tot zijn ei gen department bergt. In werkelijk heid zal een minister zonder porte feuille natuurlijk ook een tas bij zich hebben. Vraag: Iemand leent geld uit en ontvangt een schuldbekentenis. Moet deze nog worden gezegeld? Antwoord: Het zegelrecht van ge wone schuldbekentenissen is 1. Voor stukken van 20 of minder nihil, voor overige schulden van 100 of minder 0,50. Vraag: Een geleerde buitenlander vertelde me dat ons vorstengeslacht Nassau afkomstig is van een natte grond, een „nasse Aue" en dat dit de verklaring is van de naam. Is dit een grapje? Antwoord: De naam „Nassoua" komt het eerst voor in 881 na Christus. De uitgang „oua" is afge leid van het Latijnse aqua en duidt allereerst op water, maar ook dras sige grond en is identiek met de uitgangen van Veluwe en Betuwe. Het eerste lid „Nass" staat niet in verband met nat, maar werd vroe ger geschreven als nazz, waarvan de slotdank niet meer bestaat. De ge leerden hebben de juiste herkomst nog niet ontdekt. Een standaard werk op dit gebied is: Adolf Bach, Deutsche Nahmenkunde, 2de druk 1952. Weer in Europa Kopenhagen zw. bew. -4 0 Londen zw. bew. -1 0 Amsterdam onbew -1 0 Brussel sneeuw 0 7 Luxemburg regen 1 S Parijs geh. bew. 4 10 Nice regen 7 6 Frankfort sneeuw -1 2 MUnchen geh. bew. -2 0 Ztlrlch regen -0 6 Genève regen 3 12 Locarno zw. bew. -1 0 Wenen zw. bew. -3 0 Innsbrück zw. bew. -5 0 Rome licht bew 0 0 Madrid geh. bew. 4 0 Majorca licht bew. 4 0 Drie fractieleiders in Drachten (Vervolg van pag. 1) De belangstelling in Drachten, waar de grote christelijke partijen reeds zes jaar samenwerken, was overweldigend. Ruim duizend be langstellenden, waaronder vele Sta tenleden uit Groningen, Friesland en Drenthe, waren gekomen om te ho ren of de heer Schmelzer iets af of toe zou doen aan het verleden week ingenomen standpunt. Hem was ver weten het conflict binnen de KVP op de spits te drijven en een te ruime uitleg te geven aan de door de partij raad aangenomen resolutie. Na zin voor zin vergeleken te heb ben wat hij voor de televisie had gezegd met wat in de resoluties tot uiting komt, wenste hij geen woord te schrappen van zijn vraag of de christelijke partijen samen in of bui ten het komende kabinet zullen op treden. „Er zijn geen nieuwe beslis singen genomen; er is geen inbreuk op wat in de partij-organen is of zal worden besloten. Het belangrijkste is dat gebleken is, dat op parlementair vlak samen werking mogelijk is, dat we elkaar kunnen vertrouwen, dat we streven naar eenheid, naar een christelijke partij, geen kleurloze middengroep, maar voor heel het volk. Dat we gezamenlijk in het evange lie de inspiratie vinden voor óns poli tiek handelen, mag wel eens gezegd worden in een tijd waarin golven van pragmatisme en materialisme de christelijk geïnspireerde visie drei gen te verstikken. Wij streven naar eenheid waar VVD en PvdA de laatste tijd niet meer spreken van zichzelf opheffen". Schmelzer: „Ons beleid moet consequent vooruitstrevend zijn; Daarin is de radicale inbreng belang rijk, maar dat is ook geen monopolie van juiste christelijke politiek. We willen zoveel mogelijk mensen vere nigen in een christelijke volkspartij. Daarom spraken we voor de tele visie; daarom zijn we vanavond op pad. Over wat we gedaan hebben om tot die eenheid te komen, zullen we verantwoording moeten afleggen in onze partij-organen". Samenwerken De heer Schmelzer zei nog, dat als de christelijke partijen geen meer- (Van onze kerkredactie) GOUDA De Nederlandse Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken zullen zich bin nenkort in hun „top" bezig hou den met de ontwikkelingen in de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) Gelijk bekend heeft de redactie van het maandblad ZIE aan negen reformatorische kerken gevraagd, om op zondag 7 april een bidstond te houden voor de Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt). In antwoord op deze brief heeft het moderamen van de hervormde syno de aan de redactie van ZIE meege deeld, dat het voornemens is met het moderamen van de gereformeerde synode te spreken „over de betreu renswaardige ontwikkeling in de Ge reformeerde kerken (vrijgemaakt)." WORMER De gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Den Helder heeft de „oude" classis Alkmaar - Zaandam verlaten. Den Helder kon zich er niet mee verenigen, dat de kerk van Zaandam (ds. H. van Om men) in deze classis toegelaten werd. ZWOLLE De particuliere synode van Overijssel heeft zich verleden week bezig gehouden met een tiental bezwaarschriften in de kwestie-Kam pen. Gelijk bekend heeft de classis Kampen de „oude" kerkeraad erkend en niet de „nieuwe", onder wier op zicht vier van de vijf hoogleraars zich wel gesteld hebben. Op 5 april zal het beraad van de particuliere synode worden voortgezet. derheid in het parlement kunnen krijgen, zij samenwerking zullen zoe ken met niet-christelijke partijen, die het gezamenlijk program onderschrij ven. Hij legde de nadruk op de terug slag die een falen van de christelijke politiek bij ons kan hebben op inter nationale christelijke partijvorming. „De WD wil niet uit de liberale internationale, de socialisten niet uit de socialistische; misschien begint voor ons de victorie in Drachten". De heer Biesheuvel gaf de voor keur aan dit „avondje van Norbert dan aan de nacht van Schmelzer". De heer Mellema: „Wij hebben het initi atief overgenomen, de anderen zijn het kwijt". Den Uyl voelt zich geïso leerd. Hij wil niet met de VVD in zee, hij wil niet met een KVP onder Schmelzer samenwerken. Nu schreeuwt hij om hulp bij de radica len". Daarmee oogstte de heer Mellema langdurig applaus. Hij zei nog te ho pen dat de uitspraak: „Samen uit, samen thuis" bewaarheid zou wor den. De heer Biesheuvel had gelijk toen hij opmerkte dat de fractieleiders in praktische taal moesten vertalen hoe de fracties (en op de achtergrond de partijen) erover denken. De heer Mellema zei dat de samenwerking van de drie partijen geen doel is maar middel. Lijken de eerste resul taten van het overleg nogal vaag en algemeen, dan komt dat doordat nog niet alle stukken gepubliceerd zijn. Radicaal De heer Biesheuvel sprak zijn grootste vertrouwen uit in de CHU en in de heer Mellema, die door de KVP-radicaal Aarden C.^n eenling") kennelijk wor den gewan- die het protestantisme reeds eeuwen vertrouwd is. De kloof tussen de ker ken schijnt daardoor kleiner te wor den. Het wordt gemakkelijker om sa men kerk te zijn, hetgeen wat anders is, dan één kerk te zijn, aldus prof. Bronkhorst. Bereidheid De Nederlandse Hervormde Kerk zal met deze nieuwe situatie zeer in tens bezig moeten zijn. „Het vraagt van ons een duidelijk en verant woord beleid en de bereidheid, om ook als Hervormde Kerk datgene te doen, wat de eenheid ondanks alle gescheidenheid van de kerk van Je zus Christus in Nederland tot uit drukking kan brengen." Het pastoraal concilie is in wezen een rooms-katholieke aangelegenheid, maar veel vragen, die hier aan de orde komen, zouden interkerkelijk aan de orde moeten komen. Ook daarom is volgens prof. Bronkhorst een spoedige totstandkoming van een Raad van Kerken in Nederland een dringende eis. Overleg Prof. Bronkhorst vertelde, dat bin nen de overlegcommissie van de Rooms-Katholieke Kerk en de Neder landse Hervormde Kerk op het ogen blik gesproken wordt over het ge- PROF. DR. A. J. BRONKHORST vernieuwing reële zauk den, dat er iets gezet wordt te genover de ge dachte van de confessionalise ring. „Het te kent dan wel de J. T. Mellema betrekkelijkheid van het woord radicaal, als je door radicalen wordt gemaand tot voorzichtigheid. We hebben haast. Er moet praktisch po litiek werk worden gedaan". „Nogmaals, ik kies geen partij. Ik reken op een goede regeling, want ik zou het betreuren als de radicalen uit de KVP treden. Er is niets nieuws gezegd, want in 1961 pleitte ik al STOCKHOLM Magister Keyer, secretaris-generaal van de internatio nale bond van Vrije Evangelische Gemeenten, zal zijn werk binnenkort overdragen gezien zijn leeftijd. Magister Keyer heeft indertijd het initiatief genomen tot de stichting van deze bond, die dit jaar zonder bijzondere plechtigheden zijn twintigjarig bestaan herdenkt. Men neemt aan, dat zijn opvolger weer een Zweed zal zijn. voor een stembusakkoord tussen KVP, CHU en ARP met een voor uitstrevend program. Het enige is, dat die oude steen in de politieke vijver nu plotseling deining veroor zaakt". mengde huwelijk en de intercommu nie. Vertegenwoordigers van enkele andere kerken wonen deze bespre kingen als gast bij. In dit verband zei prof. Bronk horst: „Het zal mij spijten, als de Gereformeerde Kerken remmend zouden werken in deze commissie. Maar dan kunnen wij niet op de ge reformeerden gaan wachten bij het tot stand brengen van deze twee rap porten." In de nieuw ontstane situatie zal de Nederlandse Hervormde Kerk naar de mening van prof. Bronkhorst bereid moeten zijn, ondanks geschei denheid toch een eenheid, een samen kerk zijn met de Rooms- Katholieke Kerk tot uitdrukking te brengen. Vijfde bijbeluitgave voor geestelijk gehandicapten AMSTERDAM Het vijfde deel tje van de serie „Wat de Bijbel ons vertelt" voor geestelijk gehandicap ten is alweer uitgekomen. Het is geti teld „Jezus is opgestaan" en gaat over het verhaal van Pasen. Op eenvoudige, duidelijke en voor al kleurige wijze vertelt tekenaar De Kort de geschiedenis. Een zeer korte tekst staat erbij. Er is ook een gram mofoonplaatje met het verhaal en met liederen, die rond Pasen wor den gezongen. Deeltje vijf van deze buitengewoon goede reeks is weer een stap verder naar een eigen be grijpelijke bijbel voor de geestelijk gehandicapten, maar ook voor kleu ters. Eerder verschenen „Jezus is ge boren", „Jezus en de storm", „Barti- meus" en de „Bruiloft te Kana". Het boekje kost 3,50 en de plaat 7,-. Ze zijn verkrijgbaar in de boekhandel en onder andere bij het Nederlandsch Bijbelgenootschap, postbus 620, Haarlem. Mijn vrouw en ik doen mee aan het Premie Spaarplan. We betalen nu jaarlijks zo'n 500 gulden op een spaarkasinschrijving. En behalve de gewone voordelen die zo'n inschrijving biedt, is er straks ook nog het voordeel van dit nationale plan: elk jaar zomaar 100 gulden! Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaarkasinschrijvingen, effecten- en spaarbewijzen, levensverzekeringen, hypotheekaflossingen,garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffelsenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen. Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit (Van een onzer medewerkers) AMERSFOORT Op het nationale congres, dat Youth for Christ het afgelopen week end in Amersfoort heeft gehou den, kenschetste de directeur, ds. G. Brucks, 1967 als een jaar van experimenten en nieuwe methodes. In 1968 zal nog meer dan voorheen de na druk worden gelegd op de func tie van Youth for Christ als „brug naar de kerken". Omdat het jeugdevangelisatiewerk in en om een koffiebar in het West- land in de afgelopen zomer geslaagd mag worden genoemd, zal Youth for Christ in de zomer verschillende van deze koffiebars gebruiken, onder an dere in Arnhem en Delft. Muziek Ook de schoolrally's met muziek groepen, in het voorjaar met de Zweedse „Gospel Four', en in het najaar met het „Tiener Team" bleken zeer aan te slaan en leidden tot vele vruchtbare gesprekken. Daarom staan ook voor dit jaar soortgelijke acties op het programma. Met een Amerikaanse groep „The New World Singers" zal in het begin yan april een actie worden gevoerd hevensmiddelenhedrijS vraagt vrije prijzen (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Hoewel voor 1968 een vrfje loonpolitiek geldt, heeft minister De Block in een gesprek met het bedrijfsleven duidelijk gemaakt, dat de prijs stijgingen binnen 30 nauw mo gelijke grenzen moeten blijven. Voor de arbeidsintensieve be drijfstakken, waartoe ook de de tailhandel behoort, is dit geen eenvoudige opgave. Ook de detailhandel zal met de algemene loonbeweging, die al op 4 pet loonsverhoging voor 1968 wordt geschat, mee moeten, wil men nog voldoende en vakbekwaam perso neel kunnen behouden of aantrek ken. In het nummer van deze week schrijft „De Christelijke Kruide- beneden gaan. Een verruiming var tot nog toe door de overheid gevoer de prijsbeleid zijn, dat er op den duur alleen nog maar supermarkten in de levensmiddelenbranche over blijven. Ongeveer tweederde van de Ne derlandse kruidenierswinkels werkl met een negatief economisch resul taat Voor deze branche zit er daar om iets fout met het prijsbeleid. Er wordt een onhoudbare druk op de bedrijven gelegd. Zelfs interne kostenbesparingen, zoals het embal lage-vrij maken van bepaalde arti kelen, worden nog door het prijsbe leid afgeroomd. Het departement eist, dat hiervoor de prijzen naar benden gaan. Een verruiming van de marge met slechts één procent zou al een aanmerkelijke verbete ring betekenen, die niet door de concurrentie verloren behoeft te gaan, zeker niet in de lokale mark ten. Bond-ig Het kruideniersvakblad ziet maar één oplossing, namelijk het vrijgeven van de prijzen in de levensmidde lenbranche. De felle concurrentie is een natuurlijke rem op de prijsstij ging. De huidige situatie leidt tot uitschakeling van de bedieningswin kels maar ook tot de ondergang van de zelfbedieningswinkels. De distri butie van levensmiddelen kan nie( alleen geleid worden via een be perkt aantal supermarkten. In Ame rika is dit zelfs een onmogelijkheid gebleken. Ook in Amerika herleven de kleinere, moderne zelfbedie ningszaken. Het bestaan van deze bedrijven wordt mogelijk gemaakt door een aangepast prijsbeleid. Het Nederlandse prijsbeleid speelt ech ter de grote supermarkten regel recht in de kaart. Vergeten wordt, dat het kleinere, moderne kruide- niersbedrijf maatschappelijk ook een belangrijke functie vervult. „De christelijke bakkerspatroon" vraagt zich af, hoe nu precies de gang van zaken is bij het Ontwikke- lings- en Saneringsfonds voor de Middenstand. Dat er bij de uitvoe ring tal van moeilijkheden opdoe men, begrijpen de bakkers, maar men zou graag enig inzicht in de gang van zaken hebben. Is het de bedoeling, dat de aan vragen om sanering of ontwikkeling worden afgewerkt in 'volgorde van binnenkomst of worden de extra ur gente gevallen hier eerst uitgelicht en in behandeling genomen? Pikt men er misschien gemakshal ve eerst de aanmeldingen uit, die bij de eerste oogopslag al niet aan de voorwaarden blijken te voldoen om zodoende het aantal aanvragen zo snel mogelijk te verminderen. Het laatste is misschien het gemakke lijkst, maar de urgente gevallen moeten dan langer wachten. Hoe veel aanvragen werkt men per maand af en hoe lang duurt het nog voor de thans laatst ingekomen aan vrage is afgehandeld. Het bedrijfsle ven hoopt op een spoed5 ie opening van zaken. in het noorden van Nederland, die op tweede paasdag wordt afgesloten met een grote manifestatie in Drachten. Het in maart gestarte maandblad „Aktie", met als hoofdredacteur de bekende journalist Jan Filius, mag zich in een snel groeiende belangstel ling verheugen. Dit jaar zal worden gewerkt aan het erbij betrekken van oudere mensen die in jeugdevangelióatie ge loven. Youth for Christ heeft een vriendenkring hard nodig om de vele mogelijkheden die zich voordoen, te kunnen benutten, aldus ds. Brucks. Utrecht Eerder had hij een tweede fulltime medewerker, Arnold van Heusden, officieel voorgesteld. Samen met Hans Cornelder is hij belast met de organisatie van acties en het assiste ren van plaatselijke comité's. Bijzon dere aandacht zal hij besteden aan het snelgroeiende werk in Utrecht. Schrijver-leraar Sipke van der Land sprak dit weekend over de bijbelclubs met tieners, die een be langrijke rol gaan spelen in het Youth for Christ werk. NED. HERV. KERK Beroepen te 't Harde en te Eemnes- buiten (verb, ber.): kand. H. Veld huizen te Bilthoven; Aangenomen naar Oosterhout (N.B.): kand. S. Oenema te Gronin gen, die bedankte voor Woldendorp; Termunten, c.a. en Nijeveen (Dr.); naar Tange-Alteveer (toez.): S. J. Seinen te Zijderveld (Z.H.). Bedankt voor Ede (vae. J. v. d. Ileu- vel-toez.): J. H. Vlijm te Krimpen a. d. IJssel. REMONSTR. BROEDERSCH. Aangenomen naar Haarlem (vac. J. W. Werij): J. H. Vlijm te Krimpen a. (O.). GEREF. KERKEN Beroepen te Rhenen: J. Goldschme- ding te Dussen. te Beetgum c.a. en te Zuid-Beijerland en Klaaswaal: kand. A. J. G. Dronker te Leiden; te Grootegast: A. v. d. Zwaag te Ten Boer. Aangenomen naar Hillegom (2e p.p.): J. Hartkamp te Den Helder. GEREF. KERKEN (vrügem.) Bedankt voor Rotterdam-zuid: R. te Velde te Schildwolde. CHRIST, GEREF. KERKEN Beroepen te Drogeham (Fr.): J. Kievit te Hoogeveen; te Almelo: J. Plantinga te Rozenburg; te Soestdijk en te Sliedrecht (Middeldiepstraat) B. Bijleveldrie Bussum. Bedankt voor IJmuiden: M. W. Nieu- wenhuijze te Delft. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Goudswaard: A. Iloo- gerland te Werkendam, die bedankte voor Borssele; te Terwolde: A. W. Verhoef te Barneveld. Bedankt voor Tholen (Z.): J. Karens te Nieuwerkerk (Z.); voor Scherpenis- 5e: J. C. Weststrafe te Meliskerke; voor Gorkum: F. Blok te Dirkslana. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Chilliwack (Br. Co lumbia, Can.): F. Mallan te Veenen- daal. OUD. GEREF. GEM. in NED. Aangenomen naar Stavenisse: J. v. Prooijen te Grafhorst. EINDHOVEN De Broe derschap van Pinkstergemeen ten neemt geen stelling tegen over De Evangelische Omroep e (DEO). Naar aanleiding van het artikel „Pinkstergemeenten steunen DEO niet" in ons blad van 12 februari ontvingen wij het volgende bericht van de broederschap: „In de onlangs gehouden algemene vergadering van onze Broederschap van Pinkstergemeenten in Nederland is het punt betreffende de NCRV of DEO niet aan de orde geweest. Na afsluiting van de officiële ver gadering (die gehouden werd in een der daartoe aangeboden zalen ven de NCRV) heeft de heer Buddingh', perschef bij deze omroep, een lezing gehouden over de plaats van de christelijke omroep in de moderne samenleving. In een daarop aansluitend gesprek zijn vanuit de broederschap ook: posi tieve op- en aanmerkingen gemaakt ten aanzien van sommige program ma's van genoemde omroep. Aan het slot van deze bespreking heeft de voorzitter de aanwezigen opgeroepen ondanks bepaalde bezwaren het werk van de christelijke omroep te blijven steunen. Van een stellingname tegenover DEO is in geen enkel opzicht enige sprake geweest. De broederschap ondersteunt het verlangen naar meer positief gerichte uitzendingen, doch ziet dit graag ver wezenlijkt binnen het kader van de bestaande christelijke omroep." Het schrijven is namens de uitvoe rende raad ondertekend door D. Voordewind, voorzitter en H. Ch, Sleebos, secretaris. DRIEBERGEN Het hoofdbestuur van Kerk en Vrede heeft een boodschap gezonden aan twaalf ker ken en religieuze organisaties in ons land. Het vraagt hen zich voortgaand en in toenemende duidelijkheid uit te spreken over de ontoelaatbaarheid onder welke omstandigheden ook van het gebruik van atoomwapens. Aanleiding tot deze boodschap zijn geruchten, dat de Verenigde Staten ertoe zouden kunnen overgaan, de strijd in Vietnam te beslechten door gebruik te maken van tactische atoomwapens. In een telegram aan burgemeester Schütz van West-Berlijn heeft het hoofdbestuur van Kerk en Vrede verder geprotesteerd tegen het „neerslaan van de vrijheid van de monstratie der studenten met ge bruikmaking van ondemocratische methoden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2