BANG VOOR MASSALE WERKTIJDVERKORTING Annie Schmidt stopt Ja zuster, nee zuster JAMIN Commentaar Tv-actie wordt miljoenenzaak Belangrijke cao opgehouden; beraad kabinet Toch 3000 voor tip - van wie? Sclimelzer neemt in forum te Drachten geen woord terug WATERKANONNEN GEMAKKELIJK Syrië boycot Olympische Spelen Man lost schot op spelende kinderen Schütz roept op tot pro-Amerika demonstratie VS zullen Navo verplichtingen nakomen Dordt zoekt geld voor behoud bruiklenen Niets nieuws HET WEER Rustig weer 19 Dinsdag 20 februari 1968 48ste jaargartg Dirtctovr: F. DIEMER Hoofdredacteur» Dr. E. Diemer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitlch Is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" De Rotterdammer Oordis Dagblad 1 Waagse Courant Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Minister Roolvink DEN HAAG De haven-cao A'oor de Rotterdamse en de Amsterdamse havens is het eerste grote arbeidscontract, dat door de regering wordt opgehouden. Vertegenwoordigers van de vakbonden en de werkgevers zijn gisteren voor een gesprek bij minister Roolvink uitgenodigd. Hg deelde de partijen mee, dat de regering zich ongerust maakt over een nieuwe lawine van werk- 1 tijdverkortingen, die vooral op het bedrijfsleven in 1969 een zware hypotheek gaat leggen. De minister had waardering voor het contract; het zat naar zijn gevoelen goed in elkaar. De 41/fc procent loonsver hoging vond hij in dit geval niet te hoog en de verkorting van de werktijd met een kwartier per dag per 1 oktober van dit jaar tot 40 uur per week vond hij op zichzelf niet te bar, omdat binnen drie jaar de werktijd in de havens niet opnieuw aan de orde zal worden ge steld. Rust Ook de rust in de havens vond de minister van het grootste belang. Maar hij vreesde het scheppen van prece denten. Meer bedrijfstakken zullen nu met werktijdverkorting komen, terwijl in die andere bedrijfstakken wellicht volgend jaar opnieuw naar verdere ver korting van de werktijd gestreefd zal worden. Een dergelijke ontwikkeling noemde hij gevaarlijk voor onze eco nomie- De havenbedrijven zijn de eerste be drijfstak waar de werktijd tot 40 uur is teruggebracht. In Frankrijk en Duits land geldt in de havens reeds enige tijd een 40-urige werkweek. België gaat zelfs al tot 37% uur. In de verkorting van de werktijd ziet de Nederlandse vakbeweging ook een Ik geef op als nieuwe abonnee: mogelijkheid de werkgelegenheid over meer mensen uit te smeren en dus de werkloosheid tegen te gaan. Het ophouden van de cao voor de havens is niet alleen een daad van de minister van sociale zaken, maar tevens een kabinetskwestie. Deze week zal binnen het kabinet over deze zaak intern beraad worden gepleegd. Het contract kwam drie weken ge leden tot stand en zou vandaag zonder ingrijpen van de regering in werking zijn getreden. Minister Roolvink was niet verplicht partijen dit mondeling mee te delen, maar hij zei gisteren dat op prijs te stellen om daarmee de voor komen dat betrokkenen het nieuws uit de kranten zouden vernemen. De verbindendverklaring van de cao is nu drie weken opgeschort. De kans is echter aanwezig dat de regering na intern beraad het contract alsnog goed keurt. De verwachting bestaat dat over tien dagen een beslissing uit de bus komt. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De televisie-serie „Ja zuster, nee zuster" zal in het seizoen 1968-1969 niet worden ver volgd. De schrijfster Annie M. G. Schmidt iheeft de VARA meege deeld, dat zij geen tijd heeft een nieuwe serie afleveringen te ver vaardigen. „Ja zuster, nee zuster" zal nog vier ,keer op het scherm verschijnen en daarna is het afgelopen. „Ten zij Annie Schmidt nog van gedach ten veranderdt", zo deelde de VARA ons vanmorgen mee. Annie Schmidt werkt momenteel aan diverse andere produkties, die haar tijd volledig in beslag nemen. Bij de VARA is men diep teleurge steld over de mededeling van de sohrijfster. „We hadden gehoopt, dat deze populaire televisieserie nog ten minste één seizoen zou kunnen worden vervolgd." DAMASCUS Syrië is het eerste Aziatische land, dat besloten heeft de Olympische zomerspelen die dit jaar in Mexico worden gehouden, te boy cotten. wegens het weer toelaten van Zuid-Afrika. De vice-voorzitter van het Syrische Olympische Comité, Tayeb Safwat, deelde mee dat de beslissing was genomen uit solidari teit met de Afrikaanse landen Ethio pië, Algerije, Oeganda, Tanzania, Ghana, Guinea, Zambia, Egypte en Kenia, die al eerder verklaarden niet in Mexico te zullen deelnemen. Ook 'het Olympisch Comité van Irak heeft 'besloten geen afvaardi ging te zenden naar de Olympische Spelen. Irak is daarmee het elfde land dat de Spelen boycot. A. C. van Swol BUSSUM Dit wordt een mil joenenactie. Aldus de algemene in druk bij AVRO, PTT, Girodienst x en de onderwijswereld na de blik semactie gisteravond ten behoeve van de gehandicapten. Het werd een groot succes. Nederland tastte weer eens diep in de beurs. Van de opbrengst kan nog niets gezegd worden. De giro-overschrij vingen zijn nog onderweg en de bedragen op de meer dan 3000 actiepunten (postkantoren en scholen) komen nog steeds binnen of worden nog geteld. Vrijdagavond na het nieuws via Nederland II zal de AVRO in het kort verslag doen over de stand van zaken. Dokter A. C. van Swol liet met zijn presentatie het balletje maar rollen zoals het kwam. Dat bracht de nood op de meest natuurlijke wijze over. Zo bracht hij begrip en mededogen over voor de gehandicapten en hun ouders. Men stortte of bracht geld gul weg ten bate van een informatiecentrum op landelijk niveau voor lichamelijk gehandicapten en van de „onrendabe le top" van gezinsvervangende tehui zen voor geestelijk gehandicapten. Voor dat laatste alleen reeds is bij de voorgenomen bouw van 200 dezer tehuizen vijf miljoen nodig. Middernacht Na de uitzending stonden de tele foons roodgloeiend bij de AVRO en gingen tienduizenden op weg. De postkantoren zouden tot half elf openblijven, maar zeer vele hadden zoveel belangstelling te verwerken dat het middernacht werd. Bij vele kantoren en scholen moest extra mogelijkheid geschapen wor den om de massa's mensen te ver werken. Kinderen bleken vaak in de buurt met de collectebus op pad ge gaan te zijn. Bedrijven schonkeh ste- President Johnson zocht oud president Eisenhower op om hem te raadplegen over Vietnam. Hier zijn de president en de bejaarde opperbevelhebber uit Wereld oorlog II in sporttenue ondemveg naar de golflinks van Palm Springs. morgen voordeel melk en puur krokantjes ZOO gram van 99 voor 85 niet duur wel heerlijk (Van onze correspondent) UTRECHT Op het hoofdbureau van politie is gisteren 3.000 uitge reikt aan mevrouw W. Woortmeijer- Nikkel, die de recherche „indirect" op het spoor heeft gebracht van de moordenaar Hans van Z. De minister van justitie besliste vorige week, dat zij geen aanspraak kon maken op de uitgeloofde belo ning omdat het hier niet ging om een „directe aanwijzing", die leidde tot de aanhouding. Op vragen daar over uit de Tweede Kamer heeft de minister nog niet geantwoord. Waar de 3.000 voor mevrouw Woortmeijer precies vandaan konit, wil de Utrecht se politie „op dit moment" niet zeg gen. (Van een onzer verslaggevers) DRACHTEN „Ik geef geen antwoord op de vraag: wat gaat u doen als de radicalen uit de KVP treden? Dat is een academische vraag, waar de radicaal Jurgens verstandig genoeg ook geen ant woord op geeft. Wij zijn ervan uitgegaan, dat het in orde komt met de KVP. Die verplichting heeft de KVP ook tegenover de andere confessionele partgen. Als het toch zover zou komen, dat de radi calen uittreden, zullen alle belanghebbende partgen zich intern moeten beraden." visie-uitzending vast een voorschot genomen op een komende regeling". Voor vervolg zie pagina 2 BRUSSEL In het Belgische plaatsje Mol heeft een 45-jarige man met een luchtbuks gevuurd op spe lende kinderen, omdat ze een sneeuwbal tegen zijn ruiten hadden gegooid terwijl 'hij naar Pipo de Clown op de Nederlandse televisie zat te kijken. Een twaalfjarig jongetje werd in het achterhoofd geraakt en moest in een ziekenhuis worden behandeld. plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. 99 DEN HAAG Water is een beproefd en doeltreffend middel om de verhitte gemoederen van deelnemers aan ordeverstoringen af te koelen. De waterwerper heeft bovendien het voordeel dat een menigte gemakkelijk kan worden verspreid. Dit schrijft minister Beernink aan de Tweede Kamer over Ihet gebruik van waterwerpers. Hij merkt op dat volgens de Haagse burgemeester van de aanwezigheid van een waterwerper bij de poli tie een grote preventieve werking uitgaat en dat deze in geval van ernstige ordeverstoringen een ef fectief hulpmiddel is. De tank van een waterwerper kan inderdaad in enkele minuten worden leeggespoten, echter al leen wanneer met alle drie de ka nons tegelijk en doorlopend water wordt gegeven. Dit is echter niet de manier en bovendien maakt de beschikbaarheid van meer water werpers een snelle aflossing mo gelijk, aldus minister Beernink. Mr. B. W. Biesheuvel wond er gisteravond in Drachten, evenals zijn collegae-fractieleiders Schmelzer en Mellema, geen doekjes om: „Het werd tijd en nu denk ik speciaal aan de heer Van Mierlo dat de natuurlijke verwantschap tussen de grote christelij ke partijen nog eens in alle dui delijkheid ge steld werd. Ik keer me niet te gen Bogaers, niet tegen de ARP-radicalen. Ik heb het te gen de anderen. Van Mierlo, Den Uyl en de jongeheer Wie- mr. B. W. Biesheuvel gel, die zo graag de radicalen uit ARP en KVP zouden willen loswe ken. Gelukkig hebben de ARP- radicalen dat door". „Ze (de tegenstanders) hadden het kunnen weten, dat het ons ernst is met een christelijke partij, die per definitie een voorhoedepartij is. Wij drieën hebben in de gewraakte tele- BERLIJN Burgemeester Klaus Schütz van West-Berlijn heeft de be volking opgeroepen morgen voor het stadhuis te komen betogen „voor vrijheid en vrede". Deze demonstra tie zal een antwoord zijn, zei hij, op de betoging van het afgelopen week einde tegen de oorlog in Vietnam. Daaraan namen 10.000 meest jonge mensen deel uit Duitsland en het buitenland, waaronder Nederland. Zij droegen Vietcong-vlaggen mee en portretten van de Noordvietnamese leider Ho Tsji Minh. „De wereld moet weten", aldus Schütz, „dat de anti-Amerikaanse de monstranten niet uit naam van deze stad hebben gesproken." nén, huishoudelijke apparaten, bestek, textiel. Acties ontstonden in ziekenhuizen onder verplegend personeel, bij leger onderdelen, in bejaardentehuizen en onder woonwagenbewoners. Ook uit België stroomde hulp toe. Giro 3333 Zo goed als zeker is voor de ver werking van bedragen op gironum mer 3333 ten name van de stichting Geestelijk en/of Lichamelijk Gehan dicapten computerhulp noodzakelijk. De actie werd mede een succes doordat de NCRV het eerste net aan de AVRO ter beschikking stelde toen zij op de hoogte kwam van de plan nen. Er moesten tal van programma- veranderingen worden doorgevoerd. Zo is de laatste aflevering van de NCRV-stoelendans uitgesteld. WASHINGTON De VS zullen en kunften hun verplichtingen in Europa normaal nakomen ondanks hun ver plichtingen in Azië en de ontwikke lingen in dat werelddeel. Dit heeft president Johnson gisteren gezegd tot secretaris-generaal van de NAVO, Manlió Brosio. In een korte verkla ring na een onderhoud zei Johnson dat hij en de secretaris-generaal handhaving van de sterkte van de NAVO de Amerikaanse bijdrage inbegrepen noodzakelijk achten voor voortduring van de stabiliteit en veiligheid in het Noordatlantisch ge bied. DORDRECHT Het museum mr. S. M. van Gijn en het Dordrechts Museum zijn zwaar gedupeerd door het terugnemen van het 'bruikleen Elderink - Dijckmeester. Dit bruik leen, dat reeds sinds 1929 in de twee musea was, omvat enkele zeer waar devolle antieke voorwerpen. Om de voor de musea meest waar devolle antiquiteiten te behouden, is een actie op touw gezet. De Vereni ging Dordrechts Museum heeft in middels een gedeelte van het bruik leen kunnen kopen door gelden uit het aankoopfonds van de vereniging beschikbaar te stellen. Beeld dat honderden post kantoren en scholen gisteravond te zien gaven: lange rijen mensen komen giflen brengen j)oor de tv-actie voor gehandicapten van dokter A. C. van Swol. VOALS verwacht hebben de heren Schmelzer, Biesheuvel en Melle- ma zich niet laten verleiden tot een stap terug. Wat in feite bij de gewraakte tele- visie-uitzending is gebeurd, is, dat drie verantwoordelijke politieke lei ders uitgesproken hebben wat In de partijen zelf enkele malen naar vo ren is gekomen, óók in de KVP. Er is deining ontstaan, niet over wat gezegd is zelf, maar over tijdstip en plaats. Want binnen een van de par tijen vraagt nog een conflict om op lossing. De radicalen in de KVP hebben her haaldelijk verzekerd binnen de par tij te willen blijven. De kans op re geling zit er ook in. De fractieleiders hebben daar dan een voorschot op genomen. Terecht, het behoort mede tot hun taak leiding te geven aan een politieke ontwikkeling. In het kader van de regeling die bin nen de KVP getroffen moet worden heeft ook nog niemand over uittre den van de radicalen gesproken. Wie hebben daar dan belang bij? De nogal felle commentaren „van bui ten" laten over die vraag weinig twijfel bestaan. Maar zoals we dezer dagen schreven: de radicalen doen er verstandig aan, zich door die bui tenstaanders niet in een isolement te laten praten. Het is de grote christelijke groepe ringen ernst met de christelijke par tijvorming. Op dit moment is het voorbarig de vooruitstrevendheid van zulk een partij in twijfel te trekken. De grootste vijand van het recht is het voorrecht. EBNER-ESCHENBACH 2970 „Ik zeg pas, wal het «vorlt, als het helemaal klaar is." DE BILT Een kleine de pressie is over Frankrijk naar het oostnoordoosten getrokken. Een bijbehorend gebied met be wolking en regen strekte zich zo ver naar het noorden uit, dat het ook in Brabant en Lim burg tijdelijk regen en plaatse lijk ook natte sneeuw braoht. In de ochtend trok de depressie met zijn neerslaggebied naar Duitsland weg. Boven Groenland is de lucht druk hoog. Boven Scandinavië bevindt zich de kern van een geheel met koude lucht gevulde depressie. Als gevolg van deze luchtdrukverdeling wordt boven de Noorse zee een noordelijke stroming aangetroffen, die zich uitwaaierend voortzet over de Noordzee. DE BILT Wolkenvelden met op enkele plaatsen wat sneeuw en ook hier en daar mist. In het zuiden en midden van het land aanvankelijk echter nog weinig bewolking. Zwakke wind. Iets kouder, met in de nacht en och tend temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. 21 februari zon op 07.45, zon onder 18.03: maan op 02.49, maan onder 10.2i

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1